ЗАКОН ВЗЯВ ГОРУ

Верховний Суд залишив в силі рішення господарського суду Харківської області

24 травня 2018 року

      Рішенням господарського суду Харківської області задоволено позов керівника Чугуївської місцевої прокуратури в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області: визнано відсутнім право користування земельною ділянкою у товариства та зобов’язано його звільнити і повернути у державну власність земельну ділянку площею 126,21 га загальною вартістю понад 4 млн грн, – повідомляє відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України.

      Не полишаючи намірів безпідставно користуватися цією земельною ділянкою, товариство оскаржило рішення суду до апеляційної інстанції.

      Постановою Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу комерційної структури задоволено, рішення суду скасовано, у позові прокурора відмовлено.

      Послідовно відстоюючи державні інтереси, прокуратурою оскаржено постанову суду апеляційної інстанції до Верховного Суду.

      Верховний Суд 15.05.2018, визнавши обґрунтованими доводи прокурора про те, що тимчасовий договір був підписаний з порушенням порядку надання та передачі в оренду земельних ділянок державної власності, а саме без проведення земельних торгів та без виготовлення землевпорядної документації на земельні ділянки, скасував незаконну постанову суду апеляційної інстанції та залишив в силі рішення господарського суду Харківської області. 

 

За позовом прокуратури державі повернуто земельну ділянку
рекреаційного призначення вартістю понад 1 млн грн

16 травня 2018 року

        Рішенням господарського суду Херсонської області за позовом заступника прокурора області розірвано договір оренди, вилучено у підприємця земельну ділянку рекреаційного призначення загальною площею 1 га вартістю понад 1 млн грн та повернуто до земель запасу Скадовської міської ради.

        Підставою для звернення прокуратури з позовами до суду в інтересах держави стало порушення орендарем вимог закону, умов договору оренди земельної ділянки щодо належного стану утримання пляжної території міста Скадовськ.

        Судове рішення виконано у примусовому порядку. Відповідно до акта державного виконавця земельну ділянку повернуто Скадовській міській раді.

        Як раніше повідомлялось, за позовами прокуратури області у суб’єктів господарювання за аналогічні порушення чинного законодавства на підставі судових рішень вилучено та повернуто державі ще 3 земельні ділянки загальною площею 1,4 га вартістю 1,5 млн грн та знесено 11 незаконно встановлених тимчасових споруд у межах пляжної зони у м. Скадовську.

За матеріалами прес-служби прокуратури Херсонської області

 

На Прикарпатті затримано землевпорядника однієї із сільських рад
Тисменицького району за одержання неправомірної вигоди

16 травня 2018 року

        Прокуратурою Івано-Франківської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відкритому за фактом одержання службовою особою неправомірної вигоди.

        Встановлено, що протягом березня-травня 2018 року спеціаліст-землевпорядник однієї із сільських рад Тисменицького району Івано-Франківської області вимагав, а 15.05.2018 одержав неправомірну вигоду від місцевої жительки в сумі 450 доларів США за видачу їй довідки про те, що на земельній ділянці, власником якої є її колишній чоловік, відсутні будь-які об’єкти житлової та нежитлової забудови, хоча насправді такі об’єкти є.

        На даний час зловмисника затримано в порядку ст. 208 КПК України, вирішується питання щодо повідомлення йому про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою») Кримінального кодексу України.

        За вчинене посадовцю загрожує до десяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та конфіскацією майна.

Прес-служба прокуратури Івано-Франківської області

 

На Рівненщині прокуратура зобов’язала колишнього орендаря
повернути державі землю вартістю понад 2,5 млн грн

16 травня 2018 року

        Органи прокуратури Рівненської області продовжують активну роботу щодо захисту інтересів держави у сфері земельних відносин.

        Рівненською місцевою прокуратурою виявлено порушення вимог законодавства при використанні землі на території Клеванської селищної ради, призначення якої – обслуговування виробничих будівель заводу продтоварів.

        Встановлено, що з 2016 року приватне товариство користувалося земельною ділянкою площею понад 1 га незаконно, оскільки дія договору оренди, укладеного з органом місцевого самоврядування, закінчилася. Водночас заходів щодо поновлення вказаного договору або повернення земельної ділянки до земель запасу селищної ради орендарем здійснено не було.

        Через створені законному власнику землі перешкоди у її розпоряджанні та використанні місцевий бюджет не отримував відповідні кошти.

        У зв’язку з цим, діючи на захист інтересів громади і держави, місцева прокуратура звернулася до суду з вимогою про повернення державі в особі Клеванської селищної ради земельної ділянки, вартість якої становить понад 2,5 млн гривень.

        Рішенням господарського суду Рівненської області від 2 травня 2018 року позовні вимоги прокуратури підтримано та позов задоволено у повному обсязі.

        Відтак, завдяки втручанню органів прокуратури Рівненщини, припинено незаконне користування землею вартістю понад 2,5 млн грн та повернуто її державі.

Прес-служба прокуратури Рівненської області

 

Прокуратурою Київської області пред’явлено позов з вимогою повернути
до держави понад 70 га земель, які громадянин отримав в оренду
для ведення фермерського господарства без проведення земельних торгів

11 квітня 2018 року,  Генеральна прокуратура України

        Миронівським відділом Кагарлицької місцевої прокуратури встановлено порушення вимог земельного законодавства та Закону України "Про фермерське господарство" під час відведення громадянину земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Тулинської сільської ради Миронівського району.

        Всього між Головним управлінням Держземагентства у Київській області та громадянином укладено 4 договори оренди земельних ділянок загальною площею понад 70 га.

        З’ясовано, що вказані договори укладено всупереч законодавчої процедури набуття права оренди на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, оскільки громадянин мав на меті отримати земельні ділянки без проведення земельних торгів, всупереч ст. 124 Земельного кодексу України, а отримання ним зазначених площ земель для ведення фермерського господарства фактично спрямоване на збільшення земельного банку фермерського господарства.

        З метою захисту інтересів держави у сфері земельних відносин Кагарлицькою місцевою прокуратурою подано позов з вимогою визнати недійсними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Київській області, договори оренди земельних ділянок.

        На даний час справа перебуває на розгляді в суді.

Прес-служба прокуратури Київської області

 

На Хмельниччині прокуратура у судовому порядку домоглася
припинення договірних відносин щодо використання землі сільгосппризначення
вартістю 32 мільйони

10 квітня 2018 року, Генеральна прокуратура України

        Кам’янець-Подільською місцевою прокуратурою встановлено, що наказами Головного управління Держземагенства в області затверджено документацію із землеустрою та прийнято рішення про передачу громадянину для ведення фермерського господарства 927 га землі, розташованої за межами населених пунктів Староушицької селищної ради Кам’янець-Подільського району.

       Виявилося, що при прийнятті таких рішень посадовці формально підійшли до вирішення заяв громадянина, не пересвідчились у волевиявленні заявника створити фермерське господарство та його спроможності вести діяльність такого виду – виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатись її переробкою та реалізацією, а також у наявності необхідної техніки та інших засобів обробітку великих площ земель.

        Крім того, всупереч вимогам Закону України «Про фермерське господарство» спірні землі вартістю понад 30 млн грн розташовані не єдиним масивом та знаходяться на значній відстані одна від одної.

        Дійсний намір землекористувача спрямовувався не на ведення фермерського господарства, а на штучне використання цієї процедури як пільгового порядку одержання земель державної власності в оренду без проведення земельних торгів.

        У зв’язку із цим, діючи на захист інтересів держави, прокуратура звернулась до суду з вимогами визнати вказані накази Головного управління Держземагентства в області незаконними та скасувати їх, а також визнати недійсними договори оренди землі.

        Під час судового розгляду відповідачем добровільно достроково розірвано частину договорів оренди та суборенди землі загальною площею 792 га вартістю понад 28 млн грн.

        В подальшому, під час судового розгляду справи, прокурором доведено обґрунтованість решти позовних вимог та судом визнано незаконними і скасовано накази Головного управління Держземагентства в області, визнано недійсними договори оренди та суборенди земельних ділянок площею 135 га вартістю понад 4 млн грн.

Прес-служба прокуратури Хмельницької області

 

За принципової позиції Вінницької місцевої прокуратури територіальній громаді повернуто земельну ділянку вартістю понад 9 млн грн

29 березня 2018 року, Генеральна прокуратура України

        За наслідками вивчення питання дотримання вимог земельного законодавства на території м. Вінниці встановлено неповернення товариством земельної ділянки загальною площею понад 0,6 га для виробничих потреб після закінчення строку дії договору оренди, термін дії якого закінчився у березні 2017 року.

       Вказаною бездіяльністю товариства порушено права та інтереси держави в особі Вінницької міської ради, яка не може на теперішній час розпорядитись цією земельною ділянкою, у тому числі з метою можливого отримання більшої суми орендної плати за землю за результатами земельних торгів (аукціону) у дохід місцевого бюджету.

       Наведене стало підставою для звернення прокурора до суду.

       Господарським судом Вінницької області надано належну оцінку факту порушення вимог земельного законодавства, підтримано принципову позицію Вінницької місцевої прокуратури та задоволено позов про повернення земельної ділянки вартістю понад 9 млн грн у власність територіальної громади міста Вінниці.

       На разі вживаються заходи щодо реального виконання рішення суду.

       Вінницька місцева прокуратура і надалі реагуватиме заходами представницького характеру на порушення у земельній сфері.

Прес-служба прокуратури Вінницької області

 

На Хмельниччині розпочато кримінальне провадження за фактом неправомірного відчуження з державної власності 135 га землі

13 березня 2018 року

        Органами прокуратури області, в межах реалізації конституційної функції представництва інтересів держави у суді, проводиться робота з виявлення фактів зловживань у сфері земельних відносин.

        Шепетівською місцевою прокуратурою встановлено факти протиправного розпорядження землями на території Ізяславського району.

        Встановлено, що з метою виведення земель із державної власності у приватну посадовці Головного управління Держгеокадастру в області упродовж 2016-2017 років неправомірно передали у власність громадян 135 га землі сільськогосподарського призначення.

        Ці рішення прийнято всупереч вимогам Земельного кодексу України, оскільки землі надано особам, які своє право на безоплатну передачу землі із фондів державної та комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більшому ніж 2 га використали раніше.

       Отримані понад норму безоплатної приватизації землі громадяни відразу відчужили на користь третіх осіб.

        Внаслідок протиправних дій службових осіб органів Держгеокадастру з державної власності незаконно вибули землі, нормативна грошова оцінка яких складає понад 4,6 млн грн.

       За вказаним фактом прокуратурою розпочато кримінальне провадження за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

       Проведення досудового розслідування доручено слідчому відділенню Ізяславського відділення Славутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.

       На даний час вживаються заходи та проводяться слідчі дії, спрямовані на збір та фіксацію доказів.

Прес-служба прокуратури Хмельницької області

 

На Буковині з незаконного користування реально повернуто земельну ділянку вартістю майже півмільйона гривень

13 березня 2018 року

        Кіцманська місцева прокуратура забезпечила реальне виконання рішення Заставнівського районного суду щодо звільнення із незаконного користування 1,4 га землі вартістю майже 500 тис. гривень.

        Встановлено, що у березні 2014 року однією із сільських рад Заставнівського району всупереч вимогам ст. 122 Земельного кодексу України укладено письмову угоду з фізичною особою про плату за користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності площею 1,4 га, право розпорядження якою належить виключно Головному управлінню Держгеокадастру у Чернівецькій області.

       Під час обстеження вказаної земельної ділянки встановлено, що місцевий мешканець без жодних правовстановлюючих документів здійснював сільськогосподарську діяльність на цій земельній ділянці.

       Завдяки вжитим заходам представницького характеру Кіцманською місцевою прокуратурою вдалося забезпечити повернення зазначеної вище земельної ділянки із незаконного користування.

Прес-служба прокуратури Чернівецької області

 

На Львівщині військова прокуратура попередила незаконне вилучення
у Міноборони земельних ділянок вартістю понад 187 млн гривень

27 лютого 2018 року

       Військова прокуратура Львівського гарнізону попередила спроби незаконного вилучення з відання Міністерства оборони України земельних ділянок загальною площею 11 га та вартістю понад 187 млн грн.

       Зокрема, з метою недопущення відчуження земель оборони, забезпечення та захисту інтересів держави у вказаному питанні військовою прокуратурою Львівського гарнізону ініційовано позов до Львівського заводу збірних конструкцій щодо зобов’язання останнього оформити належним чином та зареєструвати права на використовувані ним земельні ділянки.

       Рішенням господарського суду Львівської області від 19 лютого 2018 року позовні вимоги прокурора гарнізону задоволено.

       Установлено, що ще з радянських часів у м. Львові функціонує Львівський завод збірних конструкцій, який веде господарську діяльність на території кількох військових містечок. Загальна площа вказаних земельних ділянок становить 11 га і тривалий час їх не оформляли відповідно до вимог чинного законодавства. Відомості про них відсутні у Публічній кадастровій карті України та у реєстрі речових прав на нерухоме майно.

       Як наслідок такого стану справ, непоодинокими стали випадки спроб сторонніх приватних осіб та фірм отримати в оренду і у власність ринково привабливі землі оборони, що розташовані по вул. Городоцькій та вул. Шевченка у м. Львові.

Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України

 

За втручання органів прокуратури Луганської області у розпорядження держави повернуто земельні ділянки вартістю майже 9 млн гривень

27 лютого 2018 року

 

       Органами прокуратури області постійно вживаються заходи представницького характеру на захист інтересів держави у сфері земельних відносин.

       Зокрема, у лютому 2018 року виконано рішення Старобільського районного суду, ухвалене за результатами розгляду позову керівника Старобільської місцевої прокуратури, про визнання недійсним договору оренди та зобов’язання орендаря повернути районній державній адміністрації ділянку вартістю 3,9 млн грн площею майже 46 га.

       Також забезпечено реальне виконання рішення Біловодського районного суду про задоволення позову керівника Луганської місцевої прокуратури №2 щодо розірвання договору оренди та зобов’язання орендаря повернути Станично-Луганській районній державній адміністрації земельну ділянку вартістю 4,9 млн грн площею майже 185 га.

Довідково: Упродовж 2017 року за результатами реалізації конституційної функції з представництва інтересів держави вже повернуто 472 га земельних ділянок вартістю понад 14,6 млн грн, користування якими здійснювалось з порушенням вимог закону.

       Робота на цьому напрямі триває.

Прес-служба прокуратури Луганської області

 

За втручання Хмельницької місцевої прокуратури поверненню з незаконного використання підлягає 6 га землі природно-заповідного фонду

27 лютого 2018 року

       Заходами представницького характеру органи прокуратури області продовжують активно захищати інтереси держави, порушені при розпорядженні земельними ділянками.

       Хмельницькою місцевою прокуратурою встановлено, що у 2011 році розпорядженнями Хмельницької районної адміністрації місцевому мешканцю надано дозвіл на розробку та затверджено проект землеустрою щодо відведення у користування на умовах оренди для сінокосіння та випасання худоби більше 6 га землі, розташованої на території Гнатовецької сільської ради Хмельницького району.

       Виявилось, що таке рішення прийнято з порушенням вимог природоохоронного та земельного законодавства, оскільки ці землі входять в межі гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Моломолицький» та для вказаних цілей використовуватись не можуть.

       Разом з тим, для використання вони виділені як землі сільськогосподарського призначення, а не спеціально відведені земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби із земель природно-охоронного фонду.

       У зв’язку із цим, діючи на захист інтересів держави, прокуратура звернулась до суду з вимогами визнати розпорядження райдержадміністрації незаконним та скасувати його.

       Хмельницьким міськрайонним судом позовні вимоги прокуратури підтримано та позов задоволено.

       Відтак, завдяки втручанню прокуратури землі природно-заповідного фонду підлягають поверненню з незаконного використання.

Прес-служба прокуратури Хмельницької області

 

Державі повернуто земельну ділянку лісового фонду, що знаходиться на території Національного природного парку «Голосіївський»

26 лютого 2018 року

       Завдяки принциповій позиції прокуратури Київської області відновлено порушені права держави на землі лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

       Встановлено, що Лісниківська сільська рада з перевищенням повноважень незаконно розпорядилася земельною ділянкою лісового фонду площею 0,3 га, передавши її в постійне користування комунальному підприємству для критого ринку, павільйонів та залів для ярмарків в адміністративних межах Лісниківської сільської ради Києво-Святошинського району.

       Однак, ця земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення, є державної власністю, включена до складу Національного природного парку «Голосіївський» та належить на праві постійного користування КП «Лісопаркове господарство «Конча-Заспа», яке не надавало згоду на її вилучення зі складу лісових земель відповідно до положень земельного та лісового законодавства.

       З огляду на викладене, суд погодився з доводами позову прокуратури, що передача спірної земельної ділянки відбулась з порушенням вимог чинного законодавства.

       Позов прокуратури Київської області задоволено в повному обсязі, визнано недісним рішення сільської ради та витребувано на користь держави земельну ділянку лісогосподарського призначення.

Прес-служба прокуратури Київської області