ЗЕМЕЛЬНІ НОВИНИ

 

Аграрний комітет Верховної Ради підтримав
альтернативний законопроект про ринок землі

18 жовтня 2019 року

       Комітет з питань аграрної та земельної політики Верховної Ради України сьогодні на ранковому засіданні, яке раптом було перенесено на 9 годину ранку, відхилив проект закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» і підтримав законопроект №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

       Про це з обуренням повідомив на брифінгу у Верховній Раді народний депутат від «Батьківщини» Вадим Івченко, вимагаючи провести засідання комітету, як і планувалося раніше, о 14 год. 30 хв. і розглянути на ньому всі зареєстровані законопроекти.

       Проголосований законопроект був внесений 14 депутатами від партії "Слуга народу" під керівництвом голови аграрного комітету Миколи Сольського як альтернативний до урядового.

       Цим законопроектом №2178-10 пропонується:

       1) зменшити обмеження щодо концентрації земель в межах області з 15% до 8%;

       2) ввести обмеження щодо концентрації земель у межах ОТГ у розмірі 35%;

       3) ввести перехідний період до 1 січня 2024 року для заборони виходу на вільний ринок іноземцям. Під час нього юридичні особи, бенефіціарні власники яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, не зможуть набувати у власність землі с/г призначення державної, комунальної власності, а також пайові землі, за винятком тих земель, які на момент набрання чинності законом вже є в оренді, емфітевзисі таких юридичних осіб та за умови, що такі юридичні особи створені не менш ніж 3 роки до набрання чинності закону.

 

На посаду голови Держгеокадастру претендують 11 кандидатів

18 жовтня 2019 року

       Конкурс на посаду голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру цього року оголошували двічі. Вперше Кабінет Міністрів України зробив це у липні. Зголосилися взяти участь у конкурсі п’ятеро кандидатів - Руслан Хомідов, Сергій Музиченко, Андрій Кавецький, Людмила Приходько, Денис Улютін. Але тоді нового очільника відомства не вибрали. Вдруге конкурс було оголошено у вересні. Подати документи на посаду голови Держгеокадастру можна було до 17 жовтня. Цього разу бажання взяти участь у конкурсі виявили 11 осіб. З їхніми деклараціями можна ознайомитися на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

       Сьогодні згідно з конкурсним оголошенням має відбутися перше тестування кандидатів на знання іноземної мови. Після цього вони мають здати тест на знання законодавства, письмовий іспит на виконання ситуаційних завдань і пройти співбесіду.

       Хто ж серед претендентів на посаду голови Держгеокадастру?

 • Башлик Денис Олександрович — директор департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру;
 • Богданов Андрій Петрович — колишній депутат Криворізької міськради, працівник держкомпанії «Укргазвидобування»;
 • Власенко Сергій Геннадійович — фінансовий директор ТОВ «Факторинг-Фінанс»;
 • Драган Юрій Вікторович — керівник ГО «Асоціаця фермерів та приватних землевласників України», голова фермерського господарства «Черняхівський хліб»;
 • Кавецький Андрій Володимирович — екс-керівник Головного управління Держгеокадастру у Львівській області;
 • Краснолуцький Олександр Васильович — заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру;
 • Леонов Роман Миколайович — власник ТОВ «Характерник», яке займається наданням картографічних послуг та юридичним консультуванням.
 • Музиченко Сергій Юрійович — керівник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
 • Приходько Людмила Олександрівна — начальник головного управління Держгеокадастру у Київській області.
 • Улютін Денис Валерійович — заступник Державного секретаря Кабінету міністрів України.
 • Хомідов Руслан Володимирович — перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

       Хочеться сподіватися, що втретє Кабміну не доведеться оголошувати конкурс.

 

Комітет розпочав розгляд законопроекту
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України
щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»

17 жовтня 2019 року,
Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України

       Комітет з питань аграрної та земельної політики вчора на своєму засіданні розглянув питання щодо державної підтримки сільгоспвиробника, передбаченої в проекті державного бюджету на 2020 рік, що зараз розглядається у комітетах Верховної Ради.

       Зокрема, народні депутати підтримали поправки, напрацьовані профільним підкомітетом до пропонованого проекту державного бюджету на наступний рік.

       У рішенні Комітету підкреслюється, що відповідно до Бюджетного кодексу, витрати на підтримку сільського господарства мають становити на менше одного відсотка ВВП.

       Виходячи з цього, Комітет розраховує, що загальна сума державної підтримки аграрної галузі становитиме 8,4 мільярда гривень, в тому числі, 4,4 мільярда гривень, які планується направити на здешевлення кредитів, пов’язаних з викупом земель.

       Щодо розподілу 4 мільярдів гривень, то народні депутати пропонують виділити кошти зокрема, на такі напрямки: 150 мільйонів гривен на фінансову підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів; 150 мільйонів гривень - на підтримку фермерських господарств; 400 мільйонів гривень – державна підтримка хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників; 100 мільйонів гривень - надання кредитів фермерським господарствам; 2,5 мільярда гривень - державна підтримка галузі тваринництва, переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури, рибальства; 600 мільйонів гривень – закупівля сільськогосподарської техніки та комплектуючих; 100 мільйонів гривень – часткова компенсація фермерам вартості електроенергії, що використовується для поливу зрошувальних земель.

       Під час засідання голова підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Артем Чорноморов наголосив: «Аграрний сектор – це не тільки виробництво сільгосппродукції і тваринництво, це – більша частина України, яка займається цією роботою і складається із селищ. Тому наше завдання - привернути увагу Міністерства фінансів, Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства до цього питання».

       Остаточний розгляд пропозицій до державного бюджету на 2020, що стосуються аграрного сектору, планується на наступному засіданні Комітету після узгодження усіх позицій з Міністерством фінансів та Міністерством розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.

       Також на засіданні Комітет розпочав розгляд проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», поданий Кабінетом Міністрів України» та десяти альтернативних до нього законопроектів.

       Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», поданий Кабінетом Міністрів України», (№ 2178) представив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький.

       Він виклав основні напрямки, які врегульовує даний законопроект:

 • скасовує дію мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення;
 • пропонує запровадити обіг земель сільськогосподарського призначення з 1 жовтня 2020 року, для того, щоб була можливість напрацювати всі необхідні зміни, зокрема, і щодо Земельного кадастру;
 • визначає перелік осіб, які мають право на купівлю земель, а саме: громадяни України, юридичні особи, зареєстровані згідно із законодавством України, територіальні громади, держава;
 • запроваджує систему моніторингу реєстрації цін та відкритої системи квотування щодо купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення;
 • встановлює обмеження щодо обсягів землі, якими може володіти один власник: не більше 15% в межах однієї області та не більше 0,5% в межах країни;
 • купівля земель сільськогосподарського призначення, набуття права власності, підпадає під дію закону про санкції, зокрема є обмеження по країні-агресору.

       «Мають бути створені умови для того, щоб була справедлива ціна на землю сільськогосподарського призначення, збережена чинна структура, яка показала себе успішно, і закладені підвалини для розвитку», – зауважив Т.Висоцький.

       Під час обговорення законопроекту виникла палка дискусія, як серед народних депутатів-членів Комітету, так і присутніх на засіданні аграріїв, представників громадських організацій.

       Звучали пропозиції відхилити усі запропоновані законопроекти щодо продажу земель сільськогосподарського призначення.

       Зокрема, народний депутат Юлія Тимошенко, представляючи альтернативний проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно обігу земель сільськогосподарського призначення» (№ 2178-2) зазначила: «Ми пропонуємо спочатку провести референдум, а потім, у разі згоди громадян, повернутися до питання зняття мораторію на продаж землі». Окрім того, за її словами, потрібно провести інвентаризацію земель і вивчити дане питання.

       Ю.Тимошенко також озвучила результати опитувань громадської думки, згідно з якими, більшість населення виступає за проведення референдуму щодо земельного питання і проти продажу земель.

       За продовження мораторію на продаж землі і проведення референдуму з даного питання висловилася і одна із авторів законопроекту «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення за результатами Всеукраїнського референдуму», (№ 2178-1), народний депутат Наталія Королевська.

       «Сьогодні у розпайовуванні землі взяли участь лише сім мільйонів громадян, а решта – свою землю не отримали. Отже, спочатку треба створити реєстр земель, провести розпаювання, а потім – референдум щодо зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення», – сказала Н.Королевська.

       Фермери і представники громадськості скандували на засіданні «Ні продажу землі» і виступали за зняття питання продажу землі з порядку денного, підкреслюючи: «Треба зняти напругу у суспільстві і продовжити мораторій, дія якого завершується 1 січня 2020 року, провести референдум і тільки після цього розглядати законопроекти».

       Комітет ухвалив рішення продовжити розгляд законопроектів, що стосуються продажу землі сільськогосподарського призначення на наступному засіданні, яке відбудеться у п’ятницю, 18 жовтня, о 14.30.

 

Держгеокадастри стануть виключно сервісними службами, –
уповноважений Президента

17 жовтня 2019 року

       За тіньовими схемами договору емфітевзису було продано більше 2 мільйонів земель сільськогосподарського призначення. Про це повідомив уповноважений Президента України з земельних питань Роман Лещенко, пише сайт 18000 .

       – Ми маємо ситуацію, коли питання земельної реформи в Україні стає все більш актуальним. Воно не є позицією щодо продажу землі, втрати, відчуження. Позиція президента – це наведення порядку. За ці 18 років, з моменту ухвалення Земельного кодексу України, довели до того, що українську землю розбазарюють. В Україні існує сірий, тіньовий ринок землі, – сказав Роман Лещенко.

       Він наголосив:

       – У системі, коли держава в особі чиновника Держгеокадастру з 2012 року розпоряджається державними землями, призвело до того, що цей процес перестав бути контрольованим. Держгеокадастр більше не буде в нашій країні розпоряджатися землями українського народу. Дайте кілька місяців. Це буде виключно сервісна служба.

 

До 1 серпня 2020 року всі державні сільгоспземлі будуть внесені
в Держгеокадастр

15 жовтня 2019 року

       До 1 серпня 2020 року в реєстр Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру буде внесено всі землі України сільськогосподарського призначення. Про це під час брифінгу сказав заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький, повідомляють Українські Національні Новини.

       «На останній нараді під головуванням прем’єр-міністра було доручення – на 1 серпня 2020 року внести всі відомості про сільськогосподарські землі державної форми власності. Сьогодні була вранці нарада, ми рухаємося за графіком. Цього року буде внесена площа 1 мільйон га. І нам на наступний рік залишиться ще півмільйона, що до 1 серпня – більш ніж достатньо. Буде повністю внесено в кадастр», – зазначив Тарас Висоцький.

 

На земельному ринку громади не зможуть виставляти лоти,
які перевищують 20 га

15 жовтня 2019 року

       Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський пропонує не виставляти земельні ділянки на торги, якщо вони перебільшують 20 га.

       Таку норму прописано в земельному законопроекті №2195. Також він розповів, що уряд планує ведення додаткових обмежень, пов’язаних з концентрацією землі в одні руки. На рівні області відсоток концентрації зменшено з 15% до 8%, введено додаткові обмеження по концентрації на рівні ОТГ – 35%.

       Також Сольський повідомив, що землі ОТГ не зможуть виставлятися на продажі лотами, які перевищують 20 га.

       «Коли заходить мова про продаж чи оренду земель, які належать громадам, варто пам’ятати, що лоти можуть мати розмір до 20 га. Якщо у громади в запасі 100 га, вона не зможе продати це одним лотом. Це зроблено для того, щоб дрібні майбутні власники могли претендувати на ці невеликі лоти, а, по-друге, коли на ці 100 га претендують 5 покупців, це дасть змогу відрегулювати певні речі та створити здорову конкуренцію», – заявив Сольський

 

Відтепер на Публічній кадастровій карті доступні нові інформаційні шари
«Незареєстровані землі», «Ліси», «Природно-заповідний фонд»

15 жовтня 2019 року, Прес-служба Держгеокадастру

       Держгеокадастр на виконання доручення Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука щодо розробки єдиної інтегрованої системи державних кадастрів, яка буде містити інформацію про природні ресурси країни, розпочав наповнення Публічної кадастрової карти новими шарами. Зокрема, додано окремі інформаційні шари «Незареєстровані землі», «Ліси», «Природно-заповідний фонд».

       Варто зауважити, що вся інформація є максимально прозорою та надається профільними установами: Державним агентством лісових ресурсів, Міністерством енергетики та захисту довкілля України, а також на підставі даних Державного земельного кадастру. Дані для шару «Незареєстровані землі» доступні на всю територію України, з актуальною інформацією у форматі таблиці можна ознайомитися за посиланням.

       Шар «Ліси» наразі доступний на територію Вінницької області та буде оновлюватися поступово по інших областях. Шар «Природно-заповідний фонд» містить інформацію про 125 об’єктів природно-заповідного фонду державного значення. Об’єкти місцевого значення будуть додаватися надалі.

       Звертаємо увагу, що ця інформація може використовуватися землевпорядними організаціями для забезпечення ефективного виконання заходів з проектування, а органами державної влади та органами місцевого самоврядування – для прийняття ефективних управлінських рішень.

      Також нагадуємо, що нещодавно за дорученням Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука на Публічній кадастровій карті було представлено шар умовної прибережної захисної смуги, отриманий в автоматичному режимі з урахуванням норм статті 60 Земельного кодексу України.

 

У нас є 10 альтернативних законопроектів,  Висоцький

11 жовтня 2019 року, Економічна правда

       Заступник голови Мінекономіки Тарас Висоцький заявив, що уряд планує провести 18 регіональних земельних форумів, на яких буде обговорюватися процес скасування мораторію на продаж землі.

       Про це він сказав на брифінгу "Законодавчі ініціативи щодо земельної реформи".

       "Ми перший уряд, який отримав доручення і до 1 жовтня вніс законопроект, давши старт активній дискусії. Ми плануємо провести 18 регіональних земельних форумів, 2 вже відбулося", — зазначив Висоцький.

       "У нас є 10 альтернативних законопроектів, це добре, ми будемо долучатися до їх обговорення і спільно приймати рішення, не забуваючи про нашу ціль — зберегти аграрну галузь як лідера економіки, залучати інвестиції. Ми продовжуємо дискусію в регіонах та комітеті", — додав він.

       Нагадаємо:

       В оновленому законопроекті про обіг земель сільськогосподарського призначення, який зареєструвала 10 жовтня у Верховній Раді група депутатів з фракції "Слуга народу", пропонується до 1 січня 2024 року не допускати набуття юрособами, бенефіціарами яких є іноземці, права власності на земельні ділянки. Встановлюється обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, та пов’язаних з нею осіб. Обмеження не допускають набуття у власність більше 8% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України. Крім цього, забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.

 

Маю мільйон доларів.
Чи можу я купити 2 гектари землі у Франції, Німеччині чи Польщі?

11 жовтня 2019 року

       Відповідь на це запитання шукав Назар Мухачов. І ось що почув. Послухайте.

https://www.youtube.com/watch?v=tYWaxld8wmM&list=PL8xT15CDXB95r8dOxyWorwMMFNMU8Ezio&index=11&fbclid=IwAR1eP63TIsLVW9o5NV1fj9Oy9bSvXUJK1Lwgx20LFzuTEJAs-kNzIWUj4eE

– То, що ж, вільного ринку землі в розвинутих країнах – НЕМАЄ?!

– НЕМАЄ!

       У всіх розвинутих країнах земельне питання врегульовано відповідно до НАЦІОНАЛЬНИХ ІНТЕРЕСІВ!!! І земельна політика є комплексною, всеохоплюючою та спрямованою на гарантування національної безпеки, зокрема через формування широкого середнього класу фермерства!

 

У Держгеокадастрі відбулася нарада з представниками профільних асоціацій щодо питань інвентаризації земель державної власності
на території областей України

10 жовтня 2019 року, Прес-служба Держгеокадастру

       У Держгеокадастрі 9 жовтня 2019 року відбулася нарада під головуванням заступника Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександра Краснолуцького. У нараді взяли участь представники асоціацій у сфері землеустрою, топографо-геодезичної діяльності.

       Основним завданням заходу було узгодження єдиного бачення здійснення масштабного процесу інвентаризації земель державної власності на території областей України з метою підвищення рівня прозорості роботи у сфері земельних відносин.

      Учасники обговорили процес інвентаризації земель, зокрема, аспекти формування лотів під час тендерів (територія району, області, двох областей, перелік об’єктів тощо), спроможність виконання землевпорядними організаціями таких робіт.

      Також було розглянуто питання забезпечення доступу виконавців робіт із землеустрою до всіх необхідних вихідних даних, алгоритми здійснення контролю якості виконання робіт, питання стосовно формату вихідних даних.

      Усі пропозиції профільних асоціацій, громадськості будуть враховані під час остаточного формування та затвердження форми технічного завдання на здійснення заходу з інвентаризації земель державної власності на території областей України.

 

У Верховній Раді зареєстровано ще один законопроект про ринок землі

10 жовтня 2019 року

       У Верховній Раді України зареєстрували законопроект № 2178-6 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», ініціатором якого є народний депутат Сергій Лабазюк.

       Документом пропонується першочергове впровадження ринку землі лише для фізичних осіб – громадян України. Надалі, після відпрацювання механізму купівлі-продажу, з 1 січня 2023, пропонується надати доступ до ринку юридичним особам створеним за законодавством України, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є виключно громадяни України.

        Крім того, пропонується встановити обмеження щодо загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у власності фізичних осіб – до 500 га., юридичних – до 50 тис. га, що запобігатиме надмірному накопиченню масивів земель в одних руках.

 

Володимир Зеленський обговорив з аграріями
впровадження земельної реформи в Україні

10 жовтня 2019 року,
Офіційне інтернет-представництво президента

       Президент України Володимир Зеленський обговорив з представниками аграрної галузі питання запровадження ринку сільськогосподарської землі в нашій державі та проведення земельної реформи.

       Зустріч відбулася в Офісі Президента України з ініціативи аграріїв. У ній взяли участь представники всеукраїнських аграрних громадських організацій, галузевих асоціацій, фермерських господарств із різних регіонів України, малих та великих аграрних підприємств.

       На зустрічі також були присутні: Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов, уповноважений Президента із земельних питань Роман Лещенко, керівник Офісу Президента Андрій Богдан.

       Глава держави зазначив, що готовий вислухати позиції присутніх щодо проведення земельної реформи. Він висловив переконання, що для якісного впровадження вказаної реформи в Україні важливо не тільки вивчити досвід інших країн, а й вислухати думки тих, хто безпосередньо працює на землі.

       Під час спілкування учасники зустрічі розповіли про свої застереження та побоювання щодо того, як розвиватиметься ситуація після відкриття ринку землі в Україні. Зокрема, вони висловилися за поетапне запровадження ринку землі, коли на першому етапі право придбати землю надаватиметься виключно українцям, а іноземці одержать таку можливість лише на останньому етапі реформи.

        Керівник Офісу Президента України Андрій Богдан у цьому контексті висловив думку про те, що легалізація обігу земель сільськогосподарського призначення дасть поштовх до залучення додаткових міжнародних інвестицій в аграрну галузь.

       «Щоб тут побудували великі заводи, які перероблятимуть продукцію, на яких працюватимуть тисячі робітників, і щоб ви продавали продукцію з доданою вартістю, – щоб це зробити, привести сюди іноземців і побудувати ці заводи – це дати їм можливість у певній формі володіти цією землею», – пояснив він, зауваживши, що форма такого володіння ще обговорюватиметься.

       Також наголошувалося на необхідності забезпечення доступних кредитів для малих і середніх фермерських господарств.

       Окремо обговорювалося питання площ земельних ділянок, які матиме можливість придбати фізична особа чи фермерське господарство, та необхідність недопущення монополізації ринку сільськогосподарської землі.

       Крім того, підкреслювалася важливість ухвалення антирейдерського законодавства.

        Підсумовуючи зустріч, Президент України Володимир Зеленський зазначив, що взяв до уваги всі точки зору.

 

Прокуратура затвердила підозру стосовно в.о. керівника ГУ Держгеокадастру в Харківській області за фактом незаконної передачі землі на понад 1,3 млн грн

10 жовтня 2019 року, Генеральна прокуратура України

        Харківська місцева прокуратура № 2 затвердила підозру в.о. начальника ГУ Держгеокадастру у Харківській області щодо зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364 КК України). Вирішується питання про обрання запобіжного заходу та відсторонення зазначеної особи від посади.

       За даними слідства зазначена особа у травні 2016 року видала накази про безоплатну передачу у власність фізичним особам – членам фермерського господарства земельних ділянок на території Печенізького району Харківської області з перевищенням розмірів земельних часток (паїв) членів сільськогосподарського підприємства, тобто з порушенням вимог чинного законодавства. Таким чином, з власності держави незаконно вибула сільськогосподарська земля особливо цінної групи ґрунтів загальною площею майже 9 га, ринкова вартість якої складає близько 1,3 млн грн.

 

Прокуратура Полтавщини вимагає повернути у держвласність землі вартістю понад 2 млн гривень

10 жовтня 2019 року, Прес-служба прокуратури у Полтавській області

      Лубенська місцева прокуратура направила до Лубенського міськрайонного суду позовні заяви про повернення у державну власність земель сільськогосподарського призначення, які фермерське господарство отримало в обхід процедури проведення земельних торгів. Йдеться про 6 земельних ділянок загальною площею понад 25 га вартістю понад 2 млн грн. Про це повідомляє пресслужба прокуратури Полтавської області .

       Встановлено, що упродовж 2015-2016 років наказами Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та рішеннями однієї із сільських рад Лубенського району жителю цього району для ведення фермерського господарства було надано в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

       Однак, враховуючи вимоги Земельного кодексу України та Закону України “Про фермерське господарство”, громадянин своє право на отримання земельної ділянки для ведення фермерського господарства міг використати лише раз. Додатково землі можна отримувати на конкурентних засадах через участь у торгах.

       Також при укладенні спірних договорів оренди земельних ділянок нормативна грошова оцінка, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, не визначалася, що призводить до недоотримання коштів державним та місцевим бюджетами.

       “Зважаючи на вказані порушення, прокуратура пред’явила до суду позовні заяви з вимогами про визнання незаконними наказів Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, рішень сільської ради, визнання недійсними договорів оренди та повернення земельних ділянок у державну власність”, – йдеться у повідомленні.

 

… А в Ізраїлі земля належить державі

9 жовтня 2019 року

         Наголосив Віктор Шишкін — один із авторів Конституції України, суддя Конституційного Суду України у відставці, співкоординатор громадської ініціативи «Суспільна Система» — на прес-конференції в Львівському "Прес-Клубі", роздумуючи про впровадження продажу земель в Україні за наполяганням Президента України Володимира Зеленського.

         Пропонуємо вам коротке слово досвідченого та авторитетного юриста:

https://www.youtube.com/watch?v=BNEDRw23tsE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0_AmYqpVZrUvggg_5b3gICbNmRCnm6sHOKwppw_yE3xvAux83TNhsFseg

 

У «Слузі народу» бунт серед депутатів-мажоритарників
через законопроект про ринок землі

9 жовтня  2019 року

       Урядовий законопроект про ринок земель викликав бунт у лавах депутатів мажоритарників «Слуги народу», які відмовляються голосувати за допуск іноземців та концентрацію в одних руках 200 тис. га землі. Про це agronews.ua. повідомило джерело у лавах партії.

       «Серед депутатів-мажоритарників зріє бунт проти поданого Кабміном законопроекту про ринок землі. Багато незадоволених тим, що Олексій Гончарук та інші автори законопроекту записали туди дві радикальні норми, які не підтримують сьогодні виборці, особливо на селі. Перша – допуск іноземців до покупки землі у прихованій формі. Якби вони його не маскували, але він там. Є і це білими нитками шито. Друга – 200 тис. с/г землі для концентрації в одних руках. Це теж нонсенс. Близько 30-ти нардепів уже висловилися, що не голосуватимуть за земельний закон, якщо з нього не виключать іноземців, а площу концентрації в одні руки не зменшать до 20 тис. га», – розповідає на правах анонімності один з депутатів «Слуги народу».

       Дмитро Соломчук в інтерв'ю виданню Оbozrevatel.com озвучив низку особливостей вільного ринку землі, які пропонують внести в законопроект про ринок землі він та інші його колеги зі «Слуги народу».

       «Це проект закону Кабміну, вони його дуже швидко зробили. Ми в комітеті розглядаємо його, спілкуємося з експертами, населенням, уже більше 30 днів. Моя позиція, як народного депутата і великої кількості колег зі «Слуги народу», — якщо там написано юрособа, то в дужках повинен бути зазначений бенефіціар — українець, який проживає в країні останні 5 років», — каже депутат.

       У розробленому законопроекті про ринок землі буде зменшено в 10 разів і кількість землі, яку дозволять зосереджувати в одних руках. Наразі уряд пропонує формулу, яка передбачає розподіл 210 тис. га на одну компанію, тобто не більше від 0,5% землі і не більш як 15% у межах області.

      Ми думаємо зменшити граничну площу в 10 разів, максимум 20 тис. га. Ми маємо великі компанії, 500-600 тис. га. Не повинно бути так, щоб після зняття мораторію фірма, зареєстрована в Києві, платила максимально податки в столиці. Нормальна модель, коли ці 200 тис. га вони зареєстрували юрособами на території цих ОТГ. Наприклад, 20 тис. га, не більше. Щоб за ці гроші існувала громада», – заявив Дмитро Соломчук.

       Також депутат повідомив, що в межах законопроекту про ринок землі зміниться й мінімальна оціночна вартість земельної ділянки.

       Зараз повинна бути прописана мінімальна оціночна вартість. Це приблизно 25-26 тис. грн, тобто $1 тис. І це дешево, але, думаю, таких людей не знайдеться. Спочатку ціна буде не менше $3-х тис. за гектар. Немає сенсу продавати за тисячу, вже простіше її тоді віддати в оренду. В Україні є домогосподарства, які орендують на рівні $200 за га. Коли стане більше конкуренції і з'явиться більше господарств середнього рівня після зняття мораторію, ціна ще й підніметься», – наголосив Дмитро Соломчук.

 

Держгеокадастр підписав Меморандум про взаємодію
з Державною службою з надзвичайних ситуацій

щодо взаємного наповнення даними Державного земельного
та Державного водного кадастрів
у частині розділу «Поверхневі води»

9 жовтня 2019 року

         Держгеокадастр уклав Меморандум про взаємодію з Державною службою з надзвичайних ситуацій, Українським гідрометеорологічним центром, Центральною геофізичною обсерваторією імені Бориса Срезневського та ДП “Центр державного земельного кадастру”.

         Документ передбачає забезпечення взаємного наповнення даними Державного земельного кадастру та Державного водного кадастру в частині розділу “Поверхневі води”.

         Меморандум укладено на виконання доручення Прем’єр-міністра України за результатами наради щодо функціонування державних кадастрів.

         У рамках Меморандуму сторони домовилися про організацію взаємного консультування та обговорення найбільш важливих питань ведення Державного земельного кадастру та Державного водного кадастру за розділом “Поверхневі води”, вироблення методичних напрацювань щодо визначення картографічної основи для нанесення геопросторових даних, створення необхідних умов для максимального надання Держгеокадастром та його територіальними органами вихідних даних, необхідних для наповнення Державного водного кадастру за розділом “Поверхневі води”, а також про внесення даних до Державного земельного кадастру та обмін такими даними.

         Підписання Меморандуму дозволить забезпечити об’єктивність, достовірність та повноту відомостей у Державному земельному кадастрі та Державному водному кадастрі.

 

Понад 70% українців виступають проти зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель

8 жовтня 2019 року

       Згідно з  результатами опитування, проведеного  соціологічною групою "Рейтинг",  лише 19% опитаних підтримують запровадження продажу землі сільськогосподарського призначення. 73% – проти цієї ініціативи, 8% – не визначилися.

      Відносно вищий рівень підтримки старту ринку землі серед молодших та заможніших респондентів, власників паю, які його самостійно обробляють. Але навіть у названих категоріях кількість противників цієї ініціативи становить не менше 60%.

       Продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям підтримують ще менше – лише 13%. Проти цього – 81% опитаних. Незважаючи на те, що серед наймолодших та більш заможніших кожен п’ятий не проти дозволити іноземним громадянам купувати землю в Україні, три чверті представників цих категорій виступають однозначно проти цієї ініціативи.

      74% вважають, що рішення про запровадження продажу земель сільськогосподарського призначення, в Україні повинне прийматися на всеукраїнському референдумі. 17% – мають протилежну думку.

      58% вважають, що землі сільськогосподарського призначення повинні бути у державній власності, за зразком Канади, чи Ізраїлю.

       22% – не проти запровадження такої моделі ринку землі, як у Італії, де орні землі можуть продаватися, чи купуватися.

       20% – не змогли обрати серед цих прикладів земельного ринку.

       За домінування державної власності на землю виступають частіше старші та бідніші опитані, та ті, у кого немає паїв, за іншу модель – більш молодші, заможніші та власники паїв, які їх самостійно обробляють.

       Водночас навіть серед названих останніх категорій не менше половини виступають за канадську, чи ізраїльську моделі земельного ринку.

       Серед основних ризиків від запровадження продажу земель сільськогосподарського призначення респонденти найчастіше обирали те, що земля може бути викуплена іноземцями (41%); власники паїв можуть бути обмануті при продажі землі (31%), на даний час запровадження ринку землі є небезпечним через недосконалість чинного законодавства (31%); зняття мораторію на продаж землі дозволить скупити її олігархам (23%).

      Лише 5% не бачать жодних ризиків у запровадженні вільного ринку орних земель. Про загрози щодо продажу землі іноземцям, обману власників паїв та недосконалість чинного законодавства найчастіше говорили власники паїв, які їх особисто обробляють

       В ході дослідження з 28 вересня до 1 жовтня 2019 року опитали населення від 18 років і старше. Вибіркова сукупність – 2000 респондентів. Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%.

 

Опубліковано законопроект про ринок землі

8 жовтня 2019 року

       На сайті Верховної Ради України вчора з'явився повний текст законопроекту №2194 про вільний ринок землі, авторами якого є Мар'ян Заблоцький, Микола Сольський, Артем Нагаєвський, Сергій Литвиненко, Тетяна Грищенко, Павло Халімон, Марина Нікітіна, Сергій Бунін та інші.

       Документ складається із 60 сторінок і у пояснювальній записці до нього зазначено 27 основних змін, які визначають роботу вільного ринку землі в Україні.

 

Оприлюднено результати земельних торгів за 9 місяців,
організаторами яких були лише територіальні органи Держгеокадастру*

7 жовтня 2019 року

         За результатами земельних торгів, проведених територіальними органами Держгеокадастру, за 9 місяців 2019 року розмір річної орендної плати збільшився на 7,6 млн грн порівняно з аналогічним періодом 2018 року. У 2019 році цей показник становить 153,4 млн грн, тоді як у 2018 році – 145,8 млн гривень.

         Водночас за січень-вересень 2019 року площа переданих в оренду на аукціонах земель зменшилася на 5,1 тис. га: з 46,1 тис. га за 9 місяців 2018 року до 41 тис. га у 2019 році.

         Також порівняно з минулим роком зросла середня вартість орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що тепер становить 3,74 тис. грн, тоді як цей показних у 2018 році становив 3,16 тис. гривень. Варто зауважити, що найвища плата за користування земельними ділянками встановлена у Полтавській (44,14% від НГО), Львівській (33,63% від НГО), Чернігівській (31,26% від НГО), Сумській (31,02% від НГО), Івано-Франківській (30,42% від НГО) областях.

         Зокрема за 9 місяців стали помітними показники зростання надходжень до місцевих бюджетів від продажу прав оренди на земельні ділянки у таких областях: Вінницькій (2,4 млн грн у 2018 р. та 7,2 млн грн у 2019 р.), Кіровоградській (8,8 млн грн у 2018 р. та 16 млн грн у 2019 р.), Дніпропетровській (1,1 млн у 2018 р. та 4,2 млн грн у 2019 р.). Окрім цього, найбільшою площею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, переданих в оренду, відзначилися Одещина (5,6 га), Волинь (3,5 га), Миколаївщина (3,1 га).

* До вашого відома: окрім територіальних органів Держгеокадастру земельними ділянками торгують ще місцеві державні адміністрації та місцеві органи самоврядування. Про підсумки земельних аукціонів загалом по Україні за усіма видами цільового призначення ділянок можете довідатися лише з щомісячних публікацій журналу «Землевпорядний вісник», що готує аналітичний центр «Земельного вісника України»  zemvisnuk.com.ua

 

В Україні пересушеними залишаються 50% ґрунтів – Укргідрометеоцентр

4 жовтня 2019 року

       В Україні, станом на 30 вересня, за експертною оцінкою близько 50% площ залишалися в стані посухи. Через це в багатьох регіонах затримується посівна. Про це повідомляє apk-inform.com.

       «В цілому протягом третьої декади вересня на всій території України зберігалися несприятливі агрометеорологічні умови для сівби і початкового росту озимих внаслідок жорсткої повітряно-ґрунтовою посухи», – ідеться в повідомленні.

       Повідомляється, що у центральних і південних областях сумарна кількість опадів як за декаду, так і за місяць не вистачило б для припинення посухи.

       Верхні шари ґрунту залишалися сухими до кінця місяця. За оцінками агрометеорології, на території Полтавської, Черкаської та прилеглих районів інших областей, більшості районів південних областей протягом вересня запаси продуктивної вологи в шарі 0-10 см на площах, призначених під сівбу озимих культур, і на вже засіяних площах були відсутні зовсім, – розповіли в Укргідрометеоцентрі.

       При цьому з випаданням дощів ситуація змінилася на краще на тих територіях, де їх кількість склала 15-20 мм і більше. Зокрема, це західні, північні, північно-східні області, де відбулося припинення грунтової посухи. Так, на цих територіях опади зрошували верхні шари грунту, відповідно, покращилися умови для проростання зерна і формування сходів озимих на вже засіяних площах.

 

Юлія Тимошенко закликала аграріїв єднатися
та не допустити розпродажу землі

4 жовтня 2019 року, Прес-служба «Батьківщини»

       Вирішувати долю української землі має право лише народ на референдумі. Домогтися ухвалення законів про референдум та проведення всенародного голосування із земельного питання українці повинні спільно, бо від цього залежить майбутнє нашої країни.

       Про це Юлія Тимошенко заявила вчора під час спілкування з аграріями, які зібралися перед Верховною Радою, протестуючи проти відкриття ринку землі.

       Лідер «Батьківщини» обурилась тим, що урядовий законопроєкт про розпродаж землі був внесений до порядку денного без обговорення та рішення профільного комітету. І це при тому, що цей документ не сприймається наразі ні суспільством, ні аграріями.

       Як зазначила Голова партії, законопроєкт несе небезпеку втрати суверенітету України, адже землю у прикордонних областях зможуть скуповувати особи з подвійним громадянством.

      Окрім того, пояснила Юлія Тимошенко, передбачається, що першочергове право купити землю матимуть ті, хто орендують її. А зараз, як відомо, великі агрохолдинги сконцентрували в своїх руках величезні території і тільки чекають, як швидко їх придбати. До того ж, купити сільськогосподарські угіддя можна буде за встановленою ринковою ціною. Це означає, що якщо хтось на 100 дол. дасть більше, то матиме переважне право її купити, додала політик.

       «Політичної волі найвищого рівня віддати землю українським фермерам, селянам немає. Є воля запустити сюди безмежні капітали, з якими не зможуть конкурувати прості фермери», – наголосила лідер «Батьківщини».

       Неприйнятною Юлія Тимошенко вважає і норму про можливу для купівлі площу землі. Так, в одні руки можна буде придбати 0,5% всіх сільськогосподарських земель (це 210 тис. гектарів) і не більше 15% території області.

       «Це означає, що одну область можуть придбати 6-7 людей. Треба пам’ятати, що в нас 72% території України – це сільськогосподарська земля. Це не лише розпродаж з молотка, це реально продаж території України», – переконана вона.

       Політик закликала всіх аграріїв бути активними і разом протистояти розпродажу землі: «Або не дамо доторкнутися до нашої землі, або вони жорстко це зроблять, без врахування інтересів українців. Влада не має права розпоряджатися землею за всі прийдешні покоління», – сказала парламентарій.

       Саме єднаючи зусилля треба зупинити процес включення законопроєкту щодо продажу землі до розгляду в парламенті, зазначила Юлія Тимошенко.

       Голова партії домоглася того, що аграрний комітет ВРУ підтримав її пропозицію провести парламентські слухання щодо доцільності запровадження ринку землі до розгляду урядового законопроєкту в сесійній залі, а також на своєму засіданні в п’ятницю, 11 жовтня, розглянути всі законопроєкти щодо землі.

 

Держгеокадастр запроваджує практику
автоматичного оприлюднення рішень про розпорядження землями
сільськогосподарського призначення державної власності

4 жовтня 2019 року

       Держгеокадастр започатковує практику оприлюднення 100% рішень, що приймаються його територіальними органами з питань розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, в тому числі передачі у власність чи користування земельних ділянок.

       Інформація розміщується у розділі “Оприлюднення наказів щодо розпорядження землями” на сайті Держгеокадастру за посиланням https://land.gov.ua/t/.

       У відкритому доступі надається інформація про дату реєстрації, номер та тематику клопотання, категорію осіб, що звертаються з клопотанням, статус розгляду заяви територіальним органом Держгеокадастру, дату, номер та вид наказу, виданого територіальним органом Держгеокадастру, кадастровий номер та цільове призначення земельної ділянки, відносно якої виданий наказ. Також завдяки системі буде можливість переглянути деперсоналізовані накази головних управлінь Держгеокадастру щодо розпорядження землями.

       Оновлення інформації відбувається автоматично, оскільки функціонал синхронізований з даними системи електронного документообігу Держгеокадастру.

       Користувачам доступна функція пошуку за будь-яким параметром, зокрема за регіоном, де було прийняте рішення щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.

       Запровадження нового функціоналу дає можливість забезпечити подолання корупційної складової у сфері розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності та дозволяє зробити прозорими та публічними всі етапи розпорядження землями.

 

Лукашенко застеріг Зеленського від продажу сільськогосподарських земель

3 жовтня 2019 року, Agronews

      На ексклюзивній зустрічі з українськими провідними телеканалами та інформагентствами в Мінську президент Білорусі Олександр Лукашенко висловив свою думку щодо продажу українських сільськогосподарських земель.

       Президент Білорусі Олександр Лукашенко переконаний, що Україні не потрібно продавати сільськогосподарські землі.

       “Більш дорогоцінного в Україні нічого немає. Земля – це ваша найбільша цінність. Я часто своїм говорю: нам би такі землі і не треба було б ні нафти, ні газу”, – наголосив Олександр Лукашенко.

       Він висловив свою думку, що зараз би такого не робив та взагалі такого не робив (продавав землю — ред.).

       “Пройдіть етап оренди землі. Етап інших взаємовідносин. Тримайте це в руках держави”, — резюмує він.

 

Оголошено конкурс на посаду Голови Держгеокадастру

3 жовтня 2019 року

       Кабінет Міністрів знову оголосив з 4 жовтня 2019 року конкурс на зайняття посади Голови Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру строком на п’ять років та визначив умови його проведення. Про це йдеться в урядовому розпорядженні № 891-р.

      Посадовий оклад — 24 000 гривень; надбавка до посадового окладу за ранг, інші надбавки, доплати та премії відповідно до статті 52 Закону України “Про державну службу”.

      Кваліфікаційні вимоги: вища освіта не нижче магістра, загальний стаж роботи — не менше семи років, досвід роботи на посадах державної служби категорії “А” чи “Б” або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування чи досвід роботи на керівних посадах у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів — не менше трьох років або досвід реформування чи управління змінами у великих організаціях.

      Також вимагається вільне володіння державною та іноземною (англійська та/або французька) мовами. 

 

Землю планують продавати через ProZorro

2 жовтня 2019 року, ЛІГА:ЗАКОН

      Депутати партії "Слуга народу" зареєстрували у Верховній Раді законопроекти №2195 і №2194 про електронні земельні аукціони і про внесення змін до Земельного кодексу щодо дерегуляції у сфері земельних відносин.

      Тексти проектів поки не оприлюднено.

      Одна зі співавторів законопроекту № 2195 народний депутат Роксолана Підласа на своїй сторінці у Фейсбук розповіла, що законопроект передбачає запровадження виключно електронних аукціонів через систему ProZorro.Продажі.

       "Більше ніяких ударів гонгу та стосів паперу за зачиненими дверима. Всі аукціони – лише онлайн. 2195 – один з трьох законопроектів пакету земельної реформи і дуже важливий. Без рівного доступу до земельних аукціонів – про конкуренцію та ринкову ціну не може бути й мови", – зауважила народний депутат.

 

Разумков пояснив, чому іноземцям дозволять купувати землю в Україні

2 жовтня 2019 року, Телеканал «Прямий»

      Голова Верховної Ради Дмитро Разумков пояснив, навіщо в законопроєкті щодо ринку землі передбачений продаж земель іноземцям.

      Про це він заявив під час брифінгу після погоджувальної ради.

      За його словами, на розгляді в комітеті ВРУ є законопроекти, які ефективно зможуть закрити прогалини в законодавстві щодо обігу земель. Крім того, він пояснив, навіщо в законопроекті був передбачений продаж земель іноземцям.

      "Це (продаж землі іноземцям – ред.) не лазівка. Треба враховувати інтереси всіх учасників цього процесу. В першу чергу, аспект національної безпеки дуже важливий: якщо ми говоримо про купівлю представниками держав, які є державами-агресорами, або які неефективно будуть використовувати цю землю, повинні бути передбачені запобіжники в цьому законопроекті", – наголосив Разумков.

     Також він зазначив, що на цьому тижні у Верховній Раді буде розглядатись урядовий законопроєкт щодо обігу земель в Україні.

     "Я думаю, що на цьому тижні вже будемо розглядати", – зазначив Разумков.

 

Президент України призначив Романа Лещенка
уповноваженим із земельних питань

1 жовтня 2019 року, Прес-служба Президента

          Володимир Зеленський призначив Романа Лещенка уповноваженим Президента України із земельних питань (поза штатом).

          1 жовтня Глава держави підписав відповідний указ і побажав успіхів новому уповноваженому.

           Довідка. Роман Лещенко закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка, має ступінь доктора філософії у галузі права. З 2013 року викладає в Університеті ім. Шевченка. Роман Лещенко є депутатом Жашківської районної ради, а також очолює засновану ним групу аграрних компаній "Агродар", що виробляє сільськогосподарську продукцію методом замкненого циклу: від поля – до крамниці.

 

Націоналістичні організації проведуть масові акції протесту
проти ухвалення закону про ринок землі

1 жовтня 2019 року

         Про це представники ПП "Правий Сектор", ВО "Свобода", Конгресу Українських націоналістів та ДУК "Правий сектор" заявили під час прес-конференції в інформаційному агентстві "Інтерфакс-Україна".

         Учасники прес-конференції підкреслили незгоду з відкриттям ринку землі, що пропонує Уряд в своєму законопроекті №2178 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

         "Ми вважаємо, що цей закон – стратегічний закон Росії, тобто диктований Росією. Якщо вони нас не змогли завоювати війною, то вони попробують завоювати економічною стороною. Тобто взяти і викупити", - розповів Михайло Гаврилів - член Головного Штабу Добровольчого Українського Корпусу.

         Михайло Гаврилів підкреслив, що цей закон неприйнятний, оскільки несе прямі загрози національній безпеці та територіальній цілісності: "Після війни можна приймати якісь рішення. А поки у нас іде війна в країні. А вона іде не тільки на східному фронті. Вона іде і в середині, тому що ворог атакує нас зі всіх сторін".

         До того ж, в законопроекті відсутній механізм встановлення та перевірки кінцевих власників іноземних та офшорних компаній, що отримають можливість купувати українську землю.

         Юрій Сиротюк – заступник голови ВО "Свобода" повідомив, що перша акція відбудеться в середу, 2 жовтня, під Верховною Радою України. Представники націоналістичних організацій, разом з представниками фермерських об’єднань будуть пікетувати засідання профільного Комітету парламенту, на якому планується розглядати законопроект №2178.

         "Запрошуємо всіх небайдужих: фермерів, громадян України прийти завтра на площу Конституції до Верховної Ради України, взяти участь в цьому заході", – сказав Юрій Сиротюк.

         У разі, якщо цей законопроект буде винесений у сесійну залу, пікетування Верховної Ради України буде продовжено і у день розгляду.

         Третя велика акція відбудеться 14 жовтня – на День захисника України. Це буде марш з нагоди дня застування УПА. Марш розпочнеться о 13.00 від пам’ятника Т.Шевченку в Києві.

         "Марш УПА буде проходити під гаслом "Захистимо українську землю" в широкому сенсі. Ми виступаємо проти реалізації так званої формули Штайнмайера, яка передбачає здачу національних інтересів... І ми проти грабіжницької крадіжки української землі під формулою введення ринку землі", – пояснив заступник голови ВО "Свобода".

         Заступник голови політичної партії "Правий сектор" Василь Лабайчук підкреслив, що Україна не готова зараз до введення ринку землі. "Не готова ні правоохоронна система, ні судова гілка влади до запровадження закону в такому вигляді, який його пропонує політична партія "Слуга Народу", – сказав він.

         На його думку, зараз даний законопроект має бути відхилений. І тільки широкий діалог, консультації з аграрним сектором та громадськістю можуть визначити який саме закон має бути ухвалений, і як він має впроваджуватися.

         Член президії Проводу Конгресу Українських Націоналістів Тарас Процев’ят, у свою чергу вказав на велику небезпеку великих латифундій, які вже працюють в Україні.

         "Сьогодні величезні латифундії, які є сьогодні на Україні. Більше того, це вже не українські чисто юридичні особи, навіть якщо вони зареєстровані в Україні. Якщо вони вийшли на IPO, на міжнародні біржі і звідти отримують кошти, то… з точки зору міжнародного права господарського це вже не є юридичні особи України. По всіх тих паях, що знаходяться у них в оренді, вже заготовлені без дат договори купівлі-продажу. І одразу після вступу в дію цього закону, ці угоди будуть реалізовані. По багатьох угодах уже і кошти, на жаль, селянами отримані", – розповів він.

         Підсумком прес-конференції стала промова-застереження Юрія Сиротюка, яку він адресував діючій владі.

         "Якщо ви вивчите історію Української держави, в більшості революцій від часів Богдана Хмельницького, Коліївщини і доби УНР, земельне питання було найбільш гострим питанням. І воно викликало непередбачувану реакцію українського селянства. І тому не треба дратувати український народ. І не треба в цей час, коли ситуація у країні напружена? виносити це питання", – сказав він.

 

11 змін у сфері земельної дерегуляції від Уряду

1 жовтня 2019 року

       Аграрним комітетом  Верховної Ради  на базі поданого Кабінетом Міністрів проекту №2178 підготовлено ключові положення зведеного земельного законопроекту  «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

       Які ж зміни  пропонуються у сфері земельної дерегуляції у новому законопроекті?

 • Документація із землеустрою перевірятиметься лише один раз при внесенні Державного земельного кадастру замість діючої потрійної перевірки (при погодженні документації, при проведенні державної землевпорядної експертизи, при внесенні відомостей до Державного земельного кадастру).
 • Поняття державної експертизи документації із землеустрою скасовується.
 • Ліквідація поняття агрохімічного паспорта земельної ділянки.
 • Закріплення меж між земельними ділянками за домовленістю власників цих земельних ділянок.
 • Надання можливості подання заяви про внесення відомостей до кадастру в електронній формі. Державний кадастровий реєстратор, який буде вносити відомості, визначається автоматизовано за принципом випадковості.
 • Надання прямого доступу органів місцевого самоврядування до державного земельного кадастру. Посадові особи органів місцевого самоврядування матимуть можливість надавати будь-які кадастрові відомості.
 • Скасування поняття особливо цінних земель. Скасування необхідності отримання будь-яких погоджень.
 • Встановлення спрощеного  порядку визначення меж громад без участі будь-яких державних органів шляхом розроблення  спрощеної землевпорядної документації. Єдине погодження , яке необхідно буде отримати громаді – погодження суміжної громади.  Після розроблення документації відомості про вказані межі будуть внесені до кадастру.
 • Перехід на розробку документації із землеустрою та технічної документації з оцінки земель в електронній формі та публічне її погодження.
 • Надання документації із землеустрою та технічної документації з оцінки земель в електронній формі та публічне її погодження.
 • Надання документації із землеустрою та відомостям про оцінку земель статусу публічних, відкритих та загальнодоступних даних  і запровадження страхування  професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою як альтернативи державному контролю. 

 

Уряд ухвалив розпорядження щодо фінансування дешевих кредитів
для купівлі землі

1 жовтня 2019 року

       Уряд ухвалив розпорядження щодо фінансування дешевих кредитів для купівлі землі сільськогосподарськими виробниками. Про це заявив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук під час брифінгу в Києві,  повідомляє УНН.

       «Вчора ми прийняли розпорядження – перший крок до створення механізмів фінансування здешевлення кредитів для купівлі земель сільськогосподарського призначення для виробників сільськогосподарської продукції», – зазначив прем'єр.

       За його словами, цей документ є початком підготовки для майбутньої земельної реформи.

 

Програма дій Уряду: які цілі визначено для АПК?

30 вересня 2019 року

       У розділ №7 Програми дій Уряду Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства так визначило цілі, які стосуються АПК.

       «У сільському господарстві мораторій на обіг земель сільськогосподарського призначення заважає розвитку українського аграрного сектору та призводить до бідності в українському селі. Українці отримують на 40% меншу ціну за розпорядження своєю власністю. Продуктивність та ефективність використання землі залишається низькою.

       У фінансовій галузі відсутній ринок капіталу. Це призводить до неефективного розподілу наявних обмежених фінансових ресурсів, підвищення вартості капіталу, зменшення інвестицій, стримує розвиток бізнесу та унеможливлює приватні заощадження через інвестиції на ринку капіталу. 

       Ми скасуємо мораторій на обіг земель сільськогосподарського призначення. Як результат, ефективність та продуктивність використання сільськогосподарських земель зростатиме до 6% щороку за рахунок підвищення рівня економічної конкуренції. Земельний ринок запрацює з 1 жовтня 2020 року, що, зокрема, призведе до збільшення вартості оренди за 1 га в середньому по країні з 1700 грн у 2018 році до 4000 грн у 2024 році.

       Ми проведемо дерегуляцію з питань землеустрою, вирівняємо податки на землю, введемо запобіжники проти земельного рейдерства та запровадимо сучасну інфраструктуру просторових даних. 100% відомостей про земельні ділянки буде внесено до Державного земельного кадастру до кінця 2020 року. Це зробить земельний ринок ефективним та прозорим для громадян та бізнесу.

      Ми надамо державну фінансову підтримку фермерам на купівлю землі сільськогосподарського призначення та розвиток свого бізнесу. Під час купівлі менше 500 га землі фермери матимуть можливість отримати дешевий кредитний ресурс за ставкою, що не перевищує рівня інфляції.

      Ми будемо створювати ринок капіталу через забезпечення вирівнювання регулювання реального та фінансового секторів економіки, усунення бар’єрів для притоку капіталу в реальний сектор економіки. Ці дії передбачають розвиток корпоративного управління, покращення системи фінансової звітності, детінізацію економіки.

      Це дасть можливість українцю вільно розпоряджатися своєю власністю, включно із землею та капіталом, та отримувати за розпорядження нею справедливу вартість».

 

Озвучено схеми викупу іноземцями українських земель
після скасування мораторію

30 вересня 2019 року

       Під час проведення земельного віче, яке було організовано в Києві радником прем'єр-міністра з економічних питань Олексієм Мушаком, було озвучено декілька можливих схем викупу українських земель представниками іноземних держав, інформує АгроПоліт.

      Голова ГО «Прозора земля» Володимир Коваленко назвав деякі з тих, які можуть бути використані іноземцями після відкриття ринку землі в Україні.

      Наприклад, іноземні бінефіціари української компанії можуть взяти кредит в іноземному банку, передавши в заставу (забезпечення) землю. Компанія збанкрутувала. Що буде з українською землею? Законопроект не враховує такий фактор, як перехід права власності на землю іноземним власникам – це потрібно виправити», – розповів про одну з можливих схем Коваленко.

      Друга — пайовий інвестиційний фонд, або компанія з управління актвиами.

      До того ж, за словами голови громадської організації «Прозора земля», російські компанії володіють частиною українського земельного банку, і майбутній законопроект має вирішити це питання.

      Також він звертає увагу уряду на той факт, що є проблема з продажем землі за оренди на 49 років та переоформлення земель.

       В уряді кажуть – не продавайте землю, дочекайтеся високої вартості. Так само в уряді говорять про прихований продаж землі, яка мала місце під час мораторію. Яка доля цих сірих угод? Як тільки відкриють ринок землі, вони будуть оформлені через купівлю-продаж. За відкриття ринку просто візьмуть власника землі, змусять переоформити право власності, тож практично такий варіант заохочує прихований продаж», – упевнений Володимир Коваленко.

 

За результатами здійснених у вересні заходів державного контролю
за використанням та охороною земель фахівці територіальних органів Держгеокадастру нарахували 5,29 млн грн заподіяної шкоди

27 вересня 2019 року, Прес-служба Держгеокадастру

       У вересні територіальні органи Держгеокадастру в рамках повноважень зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель провели 2 219 перевірок дотримання вимог земельного законодавства. За їх результатами було встановлено 1 005 порушень, тобто порушення виявлено під час майже кожної другої перевірки.

       Усього за цей період було нараховано 5,29 млн грн відшкодування за самовільне зайняття земельних ділянок, нецільове використання земель та зняття родючого шару ґрунту, з них 3,29 млн грн або 62% було відшкодовано у добровільному порядку.

       За результатами перевірок фахівці направили до правоохоронних органів 81 матеріал про порушення вимог законодавства, у тому числі, що містять ознаки злочину.

       Зокрема, Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області було встановлено факт нецільового використання ДП «Каховське лісове господарство» частини земельної ділянки площею 77,58 гектара. Фахівці зафіксували, що на землях, призначених для ведення лісового господарства, вирощували сільськогосподарські культури. Через це директора ДП «Каховське лісове господарство» було притягнуто до адміністративної відповідальності, а також нараховано 624,5 тис. грн шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

       Загалом з початку 2017 року до сьогодні територіальні органи Держгеокадастру провели 37 869 перевірок дотримання вимог законодавства під час використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення на площі 1,87 млн гектарів. За їх результатами було встановлено 20 948 порушень на площі 467,9 тис. гектарів.

       Усього за весь період реалізації Держгеокадастром функцій з державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючістю ґрунтів було нараховано 170 млн грн відшкодування за самовільне зайняття земельних ділянок, нецільове використання земель та зняття родючого шару ґрунту.

 

Держгеокадастр підписав меморандум з Міністерством цифрової трансформації та міжнародними партнерами щодо розвитку електронних послуг, відкритих даних та електронної взаємодії

27 вересня 2019 року

         Держгеокадастр уклав Меморандум про співробітництво з Міністерством цифрової трансформації, Фондом «Євразія» (проект міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (TAPAS)») і Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східна Європа».

         Документ передбачає вдосконалення системи публічних закупівель, електронних послуг та доступу до даних, що дозволить підвищити рівень прозорості роботи у сфері управління земельними ресурсами та знизити ймовірні корупційні ризики.

         Зокрема, у рамках Меморандуму сторони домовилися про:

 • проведення інвентаризації адміністративних послуг, які надаються Держгеокадастром та його територіальними органами, з метою їх оптимізації та автоматизації;
 • забезпечення інтеграції електронних послуг Держгеокадастру з єдиним порталом електронних послуг;
 • забезпечення електронної взаємодії з іншими державними електронними інформаційними ресурсами державних органів;
 • застосування інструментів онлайн-оплати послуг;
 • модернізацію офіційного вебсайту Держгеокадастру.

         Підписання Меморандуму дозволить вдосконалити процес надання електронних послуг у сфері управління земельними ресурсами, покращити наявні сервіси, а також забезпечити необхідну електронну взаємодію Держгеокадастру з іншими державними органами.

 

Ветерани та воїни АТО готові проводити акції протесту
проти продажу землі іноземцям

26 вересня 2019 року, Українські Новини

       Про це представники аграріїв та ветеранських організацій АТО і ООС заявили під час спільної прес-конференції в ІА "Інтерфакс-Україна".

       "Ми аграрії, представники ветеранських організацій, об’єдналися в рамках захисту нашої рідної землі. Ми зібралися тому, що не можемо допустити сьогодні, що українську землю скуплять іноземці, а для наших майбутніх поколінь залишиться тільки вивіска від території", – розповів Сергій Іващук директор підприємства "Перлина Поділля".

       Учасники пре-конференції особливо підкреслили небезпеку того, що саме представники країни-агресора, в першу чергу, скористаються можливістю. Вони через офшорні компанії та прикриваючись громадянством інших країн, будуть активно скуповувати українську землю.

       Учасник АТО, юрист "Нацкорпус" Віктор Шендибило розповів, що в законопроект, який реєструється, прямо закладається лазівка, для того, щоб кінцевим власником українських компаній міг бути будь-хто. Таким чином сюди зайде іноземний капітал, в тому числі це буде капітал держави-агресора, адже немає жодних обмежень. "Рука агресора на ринку землі – пряма загроза для нас", – підкреслив він.

       "Ми, учасники АТО, висловлюємо своє категоричне "Ні" ухваленню даного закону. Ми говоримо "Ні" продажу землі іноземцям. В 2014 році український народ зміг зупинити просування російський військ. То сьогодні ми зобов’язані не допустити, щоб земля, за яку хлопці пролили кров, сльози, досталася агресору", – сказав Микола Греков, боєць батальйону "Айдар" та мер окупованого міста Олександрівськ.

       "Якщо ми не будемо почуті, ми готові виходити на акції протесту… Ми готові виходити до Кабінету Міністрів, до Адміністрації Президента, до Верховної Ради. І я звертаюся до всіх депутатів Верховної Ради, на жаль, попередні нас не чули: не допустити ухвалення даного закону, не допустити продажу землі іноземцям і зупинити дане питання до повернення територій під юрисдикцію України. До закінчення і повної перемоги у Російсько-українській війні", – деталізував вимоги Микола Греков.

 

Премєр-міністр України Олексій Гончарук провів робочу нараду
щодо функціонування державних кадастрів

26 вересня 2019 року

       «Україна вже витратила десятки мільйонів доларів на розробку різних кадастрів. Грошей нема. Кадастрів нормальних теж», – заявив Голова Уряду.

       Він зазначив, що вся інформація має бути професійно зібрана, відтворена і оцифрована. Кожен українець повинен мати доступ до цих даних, повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України

       «Даю всім тиждень. За цей час зрозумійте повну картину всього, що у вас відбувається, і наведіть лад», – наголосив Прем’єр-міністр України та поставив завдання невідкладно розпочати розробку єдиної інтегрованої системи державних кадастрів, яка буде містити достовірну інформацію про природні ресурси країни та буде доступною громадянам.

 

«Батьківщина» вимагає референдум щодо землі,
подає відповідні законопроекти і анонсує круглий стіл

26 вересня 2019 року, Прес-служба «Батьківщини»

       Від імені партії і фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко звернулася до президента з вимогою провести референдум з питання продажу землі, перш ніж виносити закон про ринок землі на голосування Верховної Ради.

       Для цього «Батьківщина» реєструє у парламенті фундаментальний законопроєкт «Про проведення всеукраїнських референдумів за народною ініціативою», який регулює всі механізми їх здійснення. Також фракція вносить законопроєкт про зміни до Земельного кодексу України, за яким рішення щодо долі землі можна буде ухвалювати тільки після проведення референдуму.

       Про це заявила лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко на пресконференції.

       Вона повідомила, що відповідно до положень внесеного урядом законопроєкту про ринок землі, право купувати сільськогосподарські угіддя отримають не лише українці, а й особи з подвійним громадянством, а також «українські підприємства».

       За чинним законодавством українською може називатися компанія, 99% у якій належить іноземцям.

       Юлія Тимошенко нагадала, що площа сільськогосподарських земель в Україні складає 42 мільйони гектарів, – а це 72% усієї території України.

       «Цей законопроєкт передбачає, що під час війни, окупації, анексії – можна просто продати з молотка 72% території України, і далеко не своїм фермерам і аграріям. Якщо цей закон буде ухвалений в парламенті і такий дозвіл іноземцям купувати українську сільськогосподарську землю стане реальністю, це буде означати новітню колонізацію України», – заявила Юлія Тимошенко.

       Вона застерегла президента Володимира Зеленського від «трагічної помилки» і нагадала про положення його програми про здійснення «народовладдя через референдуми».

       «Питання розпродажу території України іноземцям – це якраз і є найважливіше питання, дозвіл на яке треба запитати у народу України. Чи готовий народ України розпродати свою територію під час війни? І чи готовий народ України віддати прибуток, який народжує наша земля, іноземним великим монопольним корпораціям?» – сказала лідер «Батьківщини».

       Юлія Тимошенко повідомила, що вже сім обласних рад ухвалили звернення до президента і парламенту з вимогою зупинити відкриття ринку землі, і ця хвиля набирає обертів.

       Лідер партії нагадала, що команда «Батьківщини» виступає категорично проти продажу сільськогосподарської землі України, і закликала всіх українців, політичні сили, громадські організації об’єднатися і боротися, щоб «не допустити такого трагічного для України рішення».

*     *     *

       У п’ятницю, 27 вересня, з ініціативи лідера фракції «Батьківщина» Юлії Тимошенко у Верховній Раді відбудеться Загальнонаціональний круглий стіл з обговорення питання продажу сільськогосподарської землі.

       На захід запрошено: керівництво Верховної Ради України, експертів з аграрних питань, народних депутатів, керівників виконавчої влади, представників аграрних і фермерських асоціацій, представників ЗМІ.

 

Зареєстрований законопроект про ринок землі опрацьовується
у профільному комітеті

26 вересня 2019 року

       Учора зареєстровано законопроект №2178 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», поданий до Верховної Ради Кабінетом Міністрів України. Про це йдеться на сайті Верховної Ради України.

       Документ передано Комітету з питань аграрної та земельної політики, який його наразі опрацьовує.

       У пояснювальній записці до документа йдеться, шо положеннями проекту Закону визначаються особливості правового регулювання обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення на основі ринкових механізмів переходу прав на земельні ділянки:

 • з 01.10.2020 скасовується заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності;
 • визначається суб’єктний склад осіб, які можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року;
 • встановлюється мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;
 • встановлюється обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, та пов’язаних з нею осіб. Обмеження не допускають набуття у власність більше 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України;
 • забезпечується переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки;
 • передбачається обов’язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до Реєстру речових прав;
 • забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок;

       Закон України “Про санкції” доповнюється новим видом санкцій “заборона на набуття у власність земельних ділянок”. Такі санкції вводяться рішенням Президента України за поданням Ради національної безпеки та оборони України та затверджуються постановою Верховної Ради України. Під санкції можуть підпадати іноземні держави, невизначене коло осіб певної діяльності (секторальні санкції) та окремі юридичні і фізичні особи.

 

У Держгеокадастру сповістили: інвентаризацію
сільськогосподарських земель завершать до серпня 2020 року

 26 вересня 2019 року

         Інвентаризацію сільськогосподарських земель планують закінчити до 1 серпня 2020 року – до вступу в силу закону про ринок землі. Про це під час засідання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру сповістив заступник голови відомства Олександр КРАСНОЛУЦЬКИЙ.

         Він також зазначив, що торік Держгеокадастр виявив 1 млн помилок в кадастрі, всіх їх виправили. При цьому на цей рік планується провести інвентаризацію ще 1 млн га земель.

 

Кабмін ухвалив законопроект про обіг земель
сільськогосподарського призначення

25 вересня 2019 року

       Кабінет Міністрів України погодив законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення та сьогодні передасть його у Верховну Раду. Про це під час брифінгу за підсумками засідання Уряду повідомив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

       За даними AgroPolit.com, перше читання закону у ВРУ планується в середині жовтня.

       Гончарук зазначив, що це великий проект, велика реформа, уряд і парламент мають працювати разом.

       «Цей законопроект, який ми сьогодні подамо у парламент, це лише перший законопроект із великого пакету. Загальна логіка його проста — українська земля має купуватися українськими громадянами та українськими компаніями. Це безумовний принцип. Єдине виключення, яке у цьому законі міститься, що іноземці можуть успадковувати землю у власність», — додав прем'єр-міністр.

 

У Держгеокадастру заберуть функцію розпоряджання землями

25 вересня 2019 року

       У нового керівництва Держгеокадастру не буде функції розпоряджання землями. Відповідне нововведення буде прописано в окремому законопроекті. Про це повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький в інтерв'ю для Ліга.Бізнес.

       Він зазначив, що нове керівництво Держгеокадастру буде сформовано після завершення реформи децентралізації.

       «Спочатку повинна завершитися реформа децентралізації. Законопроект про передачу земель у громади повинен бути внесений у земельному пакеті до 1 жовтня. Всі ці ініціативи — у переліку пріоритетних для прийняття. Зараз, окрім керівництва центрального апарату, звільнені керівники деяких регіональних підрозділів Держгеокадастру. І зараз нам потрібно спочатку створити перелік повноважень, якими наділяється керівництво цього органу, а вже виходячи з них, набирати людей», — зазначив Висоцький.

       Він зазначив, що Держгеокадастр повинен стати якісною сервісною установою зі зрозумілими алгоритмами роботи.

 

Міністр економіки розповів, куди підуть гроші від продажу землі

24 вересня 2019 року, «Економічна правда»

      Після запуску ринку землі сільськогосподарського призначення гроші від продажу землі державою підуть в місцеві громади.

       Про це заявив міністр економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов в інтерв'ю Громадському.

       За словами Милованова, прогноз уряду щодо отримання 1 млрд доларів доходу від продажу землі в 2020 році є реалістичним.

       Міністр нагадав, що в Україні приблизно 42 млн га землі сільськогосподарського призначення, і якщо держава продасть 5% від цієї кількості, то це буде близько 2 млрд доларів.

       "Ми очікуємо, що 5% землі буде продано за наступний рік. Якби це була державна земля за низькою ціною 1000 доларів, то це 2 млрд доларів. Якщо половина цієї землі державна, а половина приватна — це мільярд", — пояснив Милованов.

       Він додав, що уряд розраховує, що земля буде коштувати дорожче 1000 доларів за гектар, і тоді її продаж принесе ще більше грошей.

       "Але ці гроші підуть в громади і людям. Ці гроші не йдуть до уряду і в бюджет", — підкреслив міністр.

 

В Україні анонсували можливе зростання оренди землі до 6 тис. грн за гектар

24 вересня 2019 року

       Оренда 1 га землі може зрости до 5-6 тис. грн. Про це заявив очільник Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов, йдеться у ексклюзивному інтерв'ю на AgroPolit.com.

       «Для того й потрібен прозорий ринок, щоб ми зрозуміли, якою є справжня вартість. Але можемо порівняти, скільки сьогодні отримує українець в середньому за оренду 1 га землі — близько 1700 грн. А скільки отримують у Польщі — у перерахунку на гривні 7-8 тисяч. Я не думаю, що за один рік ми дістанемося до показника Польщі, але зростання буде до 5-6 тис. грн. Це моя суб’єктивна оцінка. Подивимося, що насправді скаже ринок», — пояснив Тимофій Милованов.

       Та додав, що варто розуміти, що це не лише про питання продажу. Через те, що ціна на землю збільшиться, виросте ціна на оренду, тобто це буде перерозподіл від тих, хто сьогодні має домінуючу можливість диктувати умови на ринку, до тих, хто насправді є власниками землі.

       Інакше кажучи, ми захищаємо цим власників землі. Це не лише важливо для власників паїв. Це ще й важливо для громад, для сіл. Буде вищою ціна оренди, ціна землі — буде більше сплачено податків. Більше податків — більше можливостей розвинути село. Це реальний розвиток села», — підсумував міністр.

 

Іноземні компанії обробляють в Україні близько 5% землі

24 вересня 2019 року

       Більше тисячі іноземних компаній, які працюють в України, обробляють 4-5% вітчизняних угідь. Про це розповів міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов в ефірі «Свободи слова» на ICTV.

       «Сьогодні вже є близько тисячі, тисяча триста компаній, про які ми знаємо, що в них кредитори чи власники — іноземці. Вони сьогодні обробляють 4-5% землі. Ми що з ними будем робити? Ми їх будемо виганяти?» — зауважив Милованов.

       Він наголосив, шо ці підприємства принесли в країну інвестиції та створили робочі місця.

       «Ми їх виженемо? Це неправильно. Наші опоненти пропонують: давайте їм дозволимо, а іншим не дозволимо. Це дискримінація!» — зазначив міністр.

       На думку Милованова, такий варіант усе одно не спрацює: «Той, хто раніше прибіг і, можливо, десь у сірій схемі був задіяний (а можливо, і не в сірій) — але це все одно не спрацює, тому що вони тоді будуть посередниками, вони собі будуть купувати землю, щоб продати іншим».

 

Відбулася всеукраїнська акція аграріїв
на знак протесту проти продажу землі іноземцям

23 вересня 2019 року

       20 вересня в 15 областях України відбулась акція на знак протесту проти продажу в Україні земель сільськогосподарського призначення іноземцям. Люди разом зі своєю сільгосптехнікою вийшли на узбіччя основних автошляхів України. Всього в акції взяли участь близько 1000 одиниць техніки та понад 15 000 селян, фермерів та аграріїв, повідомляє організатор акції ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада».

       «Вчора відбувся аграрний форум, на якому Президент заявив, що власниками землі в Україні можуть бути лише громадяни України та українські компанії. Але в процесі форуму з’ясувалося, що українські компаній зможуть мати іноземних засновників», – розповів голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун.

       Він акцентував увагу на тому, що аграрії виступають категорично проти такого підходу: «Іноземні кампанії мають величезний фінансовий ресурс для купівлі землі та дешеві кредити. Українські аграрії не зможуть з ними конкурувати».

       На думку експертів, допуск іноземців на цей ринок може викликати відчутне збільшення вартості продуктів харчування. Окрім цього, це може призвести до різкого скорочення кількості робочих місць на селі, зменшення видатків на соціальну сферу та розвиток інфраструктури.

       «В Україні на аграрний сектор приходиться 17% ВВП та 40% валютних надходжень. Тому не можна ризикувати і ставити цілу галузь під загрозу», – прокоментував Андрій Дикун.

       «Ми звертаємося до Президента, щоб прояснити питання про власників українських компаній, до Парламенту. І звертаємося до українського народу, тому що питання української землі стосується кожного», – підкреслив Андрій Дикун.

 

Землю зможуть купити лише громадяни України та українські компанії,
– Олексій Гончарук

19 вересня 2019 року

       Українську землю зможуть купити лише українські громадяни та українські компанії. Про це заявив Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час конференції щодо управління державними ресурсами «Земля як фактор розвитку українського села», повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       «В країні більше 30 років землею чомусь керує лише чиновник. Вам подобається? Мені ні. Я хочу, щоб землею керував простий українець, щоб селянин міг піти в банк, взяти кредит та міг інвестувати в свою землю. Саме тому ми відкриваємо ринок землі», – сказав Олексій Гончарук.

       Він повідомив, що спочатку планувалося запустити відкритий ринок землі з липня наступного року. «Однак, проконсультувавшись з різними сторонами, ми вирішили відтермінувати старт. Тут і сезонність агросектору, і важливість для фермерів, власників паїв і селян мати певний запас часу, аби підготуватись до нових правил роботи. Тому реформа вступить у силу лише через рік – із 1 жовтня 2020 року», – пояснив Прем‘єр-міністр.

       Він також анонсував створення Програми підтримки дешевих кредитів на купівлю земельної ділянки, обладнання чи техніки. Програма запрацює вже з 2020 року.

       Олексій Гончарук пояснив, що сам продаж землі буде відбуватись виключно на публічних електронних торгах за стартовою ціною не нижче нормативної грошової оцінки (НГО). За бажання через електронні торги продати свою землю зможе і власник приватного паю.

       «З-поміж інших проблем наразі залишається корумпованість такого органу, як Держгеокадастр. Цю проблему ми також вирішимо. Найближчим часом ми плануємо замінити керівництво цього органу. Держгеокадастр має працювати прозоро та відкрито – в інтересах громадян, а не окремих осіб», – додав Олексій Гончарук.

       За словами Голови Уряду, захист прав аграріїв, фермерів та селян – головний пріоритет його команди.

       Саме тому Уряд створив безкоштовну гарячу лінію – 1545, куди може подзвонити будь-який громадянин України для одержання консультацій з будь-якого питання стосовно земельної реформи.

 

Зеленський виступив проти продажу землі іноземцям

19 вересня 2019 року

       Президент України Володимир Зеленський виступає проти дозволу купівлі землі іноземцями. Про це він сказав під час зустрічі з аграріями, передає кореспондент РБК-України.

       Зеленський запропонував провести широке публічне обговорення моделі ринку землі в Україні, оскільки це питання є дуже чутливим. "По-перше, щоб розвіяти всі міфи та всі маніпуляції, які посіяли у свідомості громадян за останні 20 років. По-друге, щоб знайти оптимальне і збалансоване рішення відкритого ринку землі", – сказав він.

       У той же час Зеленський запропонував своє бачення моделі ринку землі.

       "Перше і головне: земля належить українцям. У моделі, яку пропонуємо ми з урядом, купувати або продавати землю зможуть тільки українські громадяни і українські компанії", – повідомив президент.

       Як заявив Зеленський, "страшилки про китайців, про арабів або про інопланетян, які вивезуть нашу землю вагонами, це маячня. Земля - це власність громадян. У них, нарешті, повинне з'явитися не гібридне, а повноцінне право власності на свою землю".

 

Президент зустрінеться з аграріями для обговорення ринку землі

17 вересня 2019 року, Агравері

       Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун.

       «Володимир Зеленський відгукнувся на відповідне звернення Всеукраїнської Аграрної Ради, під яким вже підписалося більше 100 тисяч аграріїв», — написав він.

       За його словами, цього четверга, 19 вересня, відбудеться велика зустріч Президента з представниками аграрної спільноти. Будемо обговорювати питання земельної реформи.

 

За позовом прокуратури державі повернуто 119 га
незаконно використовуваних земель

17 вересня 2019 року,  
Прес-служба прокуратури Черкаської області

      Господарським судом Черкаської області задоволено позов Черкаської місцевої прокуратури про повернення державі земельних ділянок в адміністративних межах Байбузівської сільської ради Черкаського району загальною площею 119 га.

       Після закінчення строку договорів оренди вказаних земельних ділянок, незважаючи на заперечення розпорядника цих земель - органів Держгеокадастру області у поновленні договорів, у порушення чинного земельного законодавства сільськогосподарське товариство не повернуло землю державі, а продовжувало її безпідставно використовувати у власних цілях, засіявши озимою пшеницею.

       Незгода уповноваженого органу з продовженням договору оренди земельних ділянок на попередніх умовах викликана відсутністю їх актуальної нормативно-грошової оцінки, що порушує державні інтереси.

       На захист цих інтересів з позовом про повернення землі до суду звернувся прокурор, довівши свою правову позицію суду, за рішенням якого спірні землі підлягають поверненню на користь держави для подальшого розпорядження ними у порядку, визначеному законодавством.

 

На Сумщині прокуратура наполягає на поверненні земельної ділянки
з протиправного користування

17 вересня 2019 року,
Прес-служба прокуратури Сумської області

       Конотопською місцевою прокуратурою встановлено, що в 1993 році фізичній особі була надана земельна ділянка для ведення селянського (фермерського) господарства загальною площею 32 га, що розташована на території Підлипенської сільської ради Конотопського району за межами населеного пункту. Крім того, у 1994 році для розширення фермерського господарства вказаній особі ще надана у постійне користування земельна ділянка площею 11,3 га.

       «Як з’ясувалося, цей чоловік помер у 2014 році. При цьому, земельні ділянки повернуті не були, оскільки їх використовує спадкоємець померлого. Однак Цивільний кодекс України не передбачає можливість спадкування права постійного користування земельною ділянкою. Відтак земельні ділянки повинні бути повернуті власнику», – розповів керівник Конотопської місцевої прокуратури Олександр Плескач.

       Ураховуючи, що вказані інтереси до цього часу залишаються незахищеними, земельна ділянка державної власності використовується без законних підстав, а уповноваженим органом державної влади допущено бездіяльність, прокуратура звернулася до Господарського суду Сумської області з відповідною позовною заявою. Прокуратура наполягає на поверненні на користь Головного управління Держгеокадастру у Сумській області земельної ділянки загальною площею 43,3 га для ведення селянського (фермерського) господарства, що надані у постійне користування особі, яка на даний час вже померла.

       Триває судовий розгляд.

 

Чиновника Держгеокадастру викрили на систематичних хабарях

17 вересня 2019 року

      На систематичних хабарях за присвоєння кадастрових номерів при оформленні земельних ділянок викрила Служба безпеки України заступника начальника відділу ГУ Держгеокадастру у Донецькій області. Про це гал-інфо повідомили у прес-центрі СБУ. Чиновника Держгеокадастру викрили на систематичних хабарях

       Оперативники спецслужби встановили, що держслужбовець вимагав гроші від матері-одиначки двох дітей, яка хотіла законно оформити землю під власним приватним будинком. Після передачі першої частини неправомірної вигоди у розмірі 3,5 тисячі гривень посадовець видав жінці фальшивий договір без підписів і печаток. Потім він продовжив оформлення технічної документації з порушенням процедурних норм.

       Правоохоронці затримали зловмисника згідно зі ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України у Центральному парку Маріуполя під час одержання другої частини хабаря у розмірі 3 тисячі гривень.

       У ході санкціонованих слідчих дій за місцем проживання фігуранта виявлено гроші, одержані незаконним шляхом, документацію та інші речові докази протиправної діяльності.

       Наразі вирішується питання щодо оголошення затриманому про підозру в скоєнні злочину та обрання міри запобіжного заходу. У межах розпочатого кримінального провадження за ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії. Встановлюються інші факти отримання чиновником хабарів.

       Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком від п’яти до десяти років з конфіскацією майна.

 

На Полтавщині у власність держави повернуто земельні ділянки
вартістю 7 м
ільйонів гривень

17 вересня 2019 року,
Прес-служба прокуратури Полтавської області

      Встановлено, що Полтавською районною державною адміністрацією, в обхід проведення аукціону, укладено договори про встановлення земельного сервітуту на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею майже 32 га , вартість яких становить 7 млн грн.

       На час укладення вказаних договорів про встановлення земельного сервітуту діяли положення Земельного кодексу України про те, що право оренди земельної ділянки набувається на конкурентних засадах за результатами земельних торгів.

       Окрім цього, відповідно до вимог ст. 136 ЗК України вартість земельної ділянки та розмір орендної плати визначається за результатами виготовлення та затвердження нормативної або експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до вимог Закону України «Про оцінку земель». Однак, нормативна або експертна грошова оцінка земельних ділянок не проводилася.

       Прокуратурою Полтавської області було скеровано відповідну позовну заяву, яку судом було задоволено в повному обсязі. 

 

В Україні більше 4% сільгоспземель продано в обхід мораторію

16 вересня 2019 року

 

         Договорів емфітевзису та довгострокової оренди укладено на 1,1-1,2 млн га с/г із 28 млн га всієї підмораторної с/г землі в Україні. Про це повідомив голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський, інформує AgroPolit.com.

         «Якщо врахувати декілька мільйонів га з ОСГ, яка не підмораторна, то там бачимо, що вже щонайменше 0,9 млн га таких земель продано. Тож ринок землі вже існує у викривленій формі, як для однієї сторони (продавці), так і для іншої – покупці. Не відміна мораторію його не зупинить», – додав Микола Сольський. 

 

Коломойський: Невдала земельна реформа призведе до «кривавої революції»

13 вересня 2019 року

       Олігарх Ігор Коломойський побоюється «кривавої революції» у разі неправильного запуску ринку землі. Про це він сказав журналістам на 16-й Щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), передає Лівий берег.

       Коломойський зазначив, що «вкрай негативно» ставиться до ідеї зробити землю товаром.

       «Українські хлібороби повинні володіти землею. Якщо питання не вирішиться, якщо будуть володіти транснаціональні корпорації або наші доморощені холдинги, це призведе до революції, тільки вже більш кривавої», — вважає він.

 

Зеленський закликав міжнародний бізнес інвестувати в Україну
та представив низку перспективних проектів

13 вересня 2019 року, Інтерфакс-Україна

       Президент України Володимир Зеленський закликав міжнародний бізнес інвестувати в Україну та представив низку перспективних проектів.

       "У нас є низка проектів куди я, під мої особисті гарантії, гарантії захисту, запрошую іноземний бізнес. Це енергетика, інфраструктура, прозорий обіг земель", — сказав він на 16-й Щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) у п'ятницю в Києві.

       Зокрема, Зеленський презентував проект з іригації землі в південних регіонах країни, міжуніверситетський IT-кластер у Харкові, центр кіновиробництва в Києві, новий курорт на березі Чорного моря в абсолютно новому місті, гірськолижні курорти в Славському та Боржаві, розвиток острова Хортиця, масштабний парк розваг для гостей зі східної та центральної Європи.

       "Це далеко не повний перелік причин, через що ми запрошуємо інвестувати в Україну", — додав президент.

 

Після скасування мораторію на землю 7% українців одразу продадуть свої паї

12 вересня 2019 року

       Якщо буде знято мораторій на купівлю-продаж землі, відразу продадуть свої земельні паї 7% власників. Про це сказала директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна на презентації опитування, повідомляє РБК-Україна.

       За даними опитування, ще 4% респондентів планують докупити землю.

       Бекешкіна вважає, що ці дані спростовують поширену думку про те, що вся земля буде продана після скасування мораторію.

       При цьому 50% власників землі нічого не буде робити після скасування мораторію, ані продавати, ані купувати.

       Дані опитування свідчать, що 11% залишать землю у того ж орендаря, ще 2% змінять орендаря.

       Проте значна частина респондентів (26%) не знають, що вони будуть робити.

       Лише 8% українців вважають, що земля повинна бути у вільному продажу , без будь-яких обмежень, а 33% переконані, що земля в принципі не може бути об’єктом купівлі-продажу. Про це свідчать дані опитування фонду "Демократичні ініціативи" і Центру Разумкова.

       Припускають можливість продажу землі за певних умов 45% громадян України. Серед умов продажу землі громадяни найчастіше відзначають такі: не продавати землю іноземцям (22%), ввести обмеження на величину площі, що продається одній людині чи одній фірмі (12%), законодавчо забезпечити гідну ціну, нижче за яку земля продаватися не може (11%).

       Причому ставлення до зняття мораторію та перспективи продажу землі майже не залежить від того, мають громадяни землю чи ні. Основні відмінності у ставленні до продажу землі мають регіональний характер: у Західному регіоні вважають, що земля не можу бути об’єктом купівлі-продажу 21%, у Східному регіоні – 27%, у Центральному – 37%, а от на Донбасі – 48% і у Південному регіоні – 50%.

       Дослідження проведено фондом "Демократичні ініціативи" спільно з Центром Разумкова з 13 по 20 червня 2019 року серед 2017 респондентів по всій Україні крім окупованих Росією територій. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

 

У Раді зареєстрували новий земельний законопроект

12 вересня 2019 року

       У Верховній Раді України зареєстрували законопроект №2109 «Про окремі питання по запровадженню ринку землі та внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо викупу державою земельних часток (паїв), недопущення знищення парків та спортивних об'єктів». Про це йдеться на офіційному сайті ВРУ.

       Ініціаторами законопроекту є Юлія Тимошенко, Вадим Івченко, Олег Мейдич, Анжеліка Лабунська, Олександр Абдулін, Володимир Кабаченко та Андрій Пузійчук.

       Текст документа поки відстутній. 

 

РЕЗУЛЬТАТИ АУКЦІОНІВ

Найдорожча оренда ділянок сільгоспризначення у Котелевському району Полтавської області

10 вересня 2019 року

      Найрезультативнішим з офіційно оприлюднених вчора Держгеокадастром результатів земельних аукціонів став аукціон за номером 19673, організатором якого було Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області. Дві земельні ділянки для ведення товарного сільгоспвиробництва державної власності площею понад 13 та 25 гектарів, що розташовані за межами населених пунктів на території Мікілківської сільської ради Котелевського району, оформлено в оренду на 7 років значно дорожче за стартовий розмір річної плати – ціна за їх користування зросла відповідно у 27 та 17 разів. За першу щорічно до місцевого бюджету орендар платитиме 86525,49 грн, за другу – 169518,45 грн.

      Середньозважена оренда 1 га становить відповідно 6536,64 грн та 6603,06 грн.

Інформує «Землевпорядний вісник»

 

Нема кому купувати право оренди ділянок
для ведення товарного сільгоспвиробництва

10 вересень 2019 року

      За офіційно оприлюдненими Держгеокадастром вчора результатами 7-ми земельних аукціонів, що відбулися в Івано-Франківській, Черкаській, Житомирській, Полтавській, Сумській та Херсонській, продано лише 38 відсотків від загальної кількості лотів-ділянок. Майже 54 відсотки торгів не відбулося через відсутність покупців. А один покупець, що став переможцем торгів з права продажу оренди 89-гектарної площі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва одумався – йому забракло коштів. Тож торги анулювали.

Інформує «Землевпорядний вісник»

 

Звільнено з посади першого заступника Голови Держгеокадастру
Людмилу Шемелинець

10 вересня 2019 року

       Кабінет Міністрів України розпорядженням від 4 вересня 2019 року №734-р звільнив Людмилу Шемелинець з посади першого заступника Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 10 вересня 2019 року за власним бажанням.

 

На Луганщині СБУ викрила на хабарях високопосадовця Держгеокадастру

10 вересня 2019 року, Пресцентр СБ України

       На систематичних хабарях викрито одного з керівників управління Держслужби з питань геодезії, картографії і кадастру Луганської області та виконуючого обов’язки директора комунального підприємства Сєвєродонецької міської ради.

       Співробітники Служби безпеки України, залучені до операції Об’єднаних сил, встановили, що чиновники вимагали гроші від сертифікованих інженерів-землевпорядників спеціалізованих підприємств. За щомісячну сплату неправомірної вигоди посадовці обіцяли представникам комерційних структур не перешкоджати їхній ліцензійній діяльності, зокрема, під час реєстрації землевпорядної документації в держоргані.

       Підприємці мали перераховувати гроші на банківський картковий рахунок виконуючого обов’язки директора одного з комунальних підприємств Сєвєродонецької міськради.

       Наприкінці місяця посадовці зводили кількість підписаних і зареєстрованих документів та доводили до землевпорядників суми хабарів за їх оформлення.

       Щомісячна загальна сума неправомірної вигоди становила від шістдесяти до сотень тисяч гривень. Оперативники спецслужби задокументували понад 30 фактів вимагання та отримання хабарів фігурантами справи.

       Правоохоронці затримали обох зловмисників згідно зі ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України у робочих кабінетах під час одержання чергового хабаря.

       У ході санкціонованих слідчих дій виявлено гроші, одержані незаконним шляхом, чорнові записи, магнітні носії інформації та інші речові докази протиправної діяльності.

       Наразі вирішується питання щодо оголошення затриманим про підозру в скоєнні злочину та обрання міри запобіжного заходу. У межах відкритого кримінального провадження за ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України тривають слідчі дії.

       Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади та конфіскацією майна.

       Викриття зловмисників проводилось спільно з військовою прокуратурою операції Об’єднаних сил та ДБР.

 

35 варіантів запровадження ринку землі є в Міністерстві економіки,
торгівлі та сільського господарства

9 вересня 2019 року

       Про це сповістив Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства в інтерв’ю виданню «НВ». Зокрема, він сказав: "Є 35 сценаріїв, підготовлених усіма можливими фахівцями. Думаю, треба фокусуватися на двох критеріях. Перший – економічне зростання. Другий – розподіл його між людьми".

      Далі він продовжив: "Нам потрібна реформа, яка дасть максимальне економічне зростання і поділить його результат між українцями. У тому числі між власниками землі".

       За словами Милованова, відомство "встигне все зробити" до 1 грудня, коли реформа ринку землі має запрацювати. 

       – Проблема не в тому, що ми не знаємо, що робити, щоб запустити реформу, а в тому, що ми не можемо всередині країни, між собою, домовитися, що ми її запускаємо. Кожен тягне ковдру на себе. Люди, які володіють великими компаніями, хто має корупційні позиції, або ті, хто побудував політичну кар'єру на тому, що бореться з ринком землі, наприклад, – вони не розгорнуться і не відмовляться. Це люди, які не хочуть конкуренції", – пояснив чиновник.

       Милованов додав, що "наші справжні конкуренти – це інші країни": "Поки ми бачимо один в одному конкурентів, світ йде вперед, і це видно за даними – ми відстаємо. Наша економічна позиція щодо інших країн падає".

       – Зараз працює близько 30-40 економістів з України та США над тим, щоб зрозуміти, як нам побудувати красиву та стійку структуру", – резюмував міністр.

 • ДОВІДКОВО

       2 вересня на зустрічі з керівниками парламенту, уряду і правоохоронних органів президент Володимир Зеленський розпорядився, щоб уряд підготував, а парламент ухвалив до 1 грудня законопроект про ринок земель сільськогосподарського призначення та скасував мораторій на продаж землі.

       До 1 жовтня уряд має розробити і внести на розгляд парламенту законопроект про ринок земель с/г призначення.

 

Відкриття ринку:
Світовий банк оцінив, скільки грошей потрібно фермерам на купівлю землі

6 вересня 2019 року

       Україні радять створити агентство гарантування витрат фермерів на купівлю землі. Світовий банк оцінив у $500 млн суму, яка знадобиться для часткового гарантування витрат фермерів на купівлю землі. Про це сказала під час обговорення механізмів фінансування купівлі землі фермерами директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Сату Кахконен, передає liga.net. За її словами, Світовий банк прогнозує попит на покупку землі від 2200 малих фермерів у перші кілька років після відкриття ринку землі. Для фінансування, за словами Кахконен, потрібно створити спеціальне нейтральне агентство гарантування витрат фермерів до $500 млн.

       Нагадаємо, прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що експерти разом зі Світовим банком прорахували 25 різних сценаріїв і комбінацій, за яких ефект від відкриття ринку землі для української економіки був би найкращим. За його словами, потрібен інструмент для компенсації фермерам процентної ставки за кредитом на купівлю землі. Прем'єр зазначив, що остаточні параметри такого механізму ще не визначені, але запевнив, що до його формування ринок землі запущений не буде.

       Президент Володимир Зеленський доручив уряду розробити законопроект про ринок землі сільськогосподарського призначення до 1 жовтня і забезпечити його прийняття Верховною Радою до 1 грудня. Відкриття ринку землі може приносити економіці України до $1,5 млрд щорічно, плюс 1,5% зростання ВВП.

 

Андрій МАРТИН:
«Україна вже давно готова до запуску ринку сільськогосподарських земель»

5 вересня 2019 року

       – Україна, по суті, вже давно готова до запуску ринку сільськогосподарських земель. І ми повинні розуміти, що весь сенс запуску ринку – це не продаж землі, як часто кажуть, весь сенс запуску ринку – це дати можливість громадянам України, які є вже власниками земельних ділянок, розпоряджатися їх приватним майном, – пояснив глядачам програми «Доброго ранку, Країно» телеканалу UA:ПЕРШИЙ Андрій МАРТИН, експерт Офісу реформ Кабінету міністрів України.

       – Мораторій, по суті, сьогодні просто-напросто забороняє громадянам України відчужувати їхню особисту власність. Ось і все. Це особиста справа кожного громадянина, що він буде робити з своєю землею.

       Звичайно, держава повинна регулювати те, хто стане в майбутньому покупцями, набувачами прав на земельні ділянки і, звичайно, тут також є дуже багато інструментів і запобіжників для того, щоб розвиток ринку сільськогосподарських земель рухався в тому напрямку, який відповідатиме інтересам української економіки і українського суспільства. На сьогодні значна частина сільськогосподарських земель – понад 83 % паїв, які виділялися громадянам, уже зареєстровані в кадастрі. В Україні проведена загальна національна оцінка земель – визначена вартість і певні індикативні ціни, які зможуть використовуватися для укладання трансакцій.

       – Ринок земель, – впевнений експерт, – також не буде запущений одразу 1 грудня. До 1 грудня має бути прийняте відповідне законодавство. Потім, скоріше за все, буде як мінімум ще півроку, протягом якого мають бути створені інституції, які зможуть надати фермерам і дрібним сільськогосподарським товаровиробникам підтримку для того, щоб вони змогли стати повноцінними гравцями на цьому ринку. Завдання стоїть так, що фермери не повинні постраждати від запуску ринку сільськогосподарських земель. Зараз вони в основному землекористувачі, вони обробляють ту землю, яка їм не належить, і ключове завдання – українські фермери повинні нарешті працювати на своїй власній землі. Це має бути базисом для сталого сільського господарства, а фермер не повинен бути «врємєнщіком» на тій землі, яку він обробляє.

https://www.youtube.com/watch?v=zLnPBnGV_ig&feature=youtu.be&t=2066&fbclid=IwAR1N0NLB_djYRCtA4AtQLPyIvkO6dXxCxmR8xbmlU4h-HnexjtrJwuxd0VU

 

Зняття мораторію на продаж землі може обернутися
страшною політичною аферою

5 вересня 2019 року

       Так вважає Мирослав Дністрянський, доктор географічних наук, доктор суспільно-економічних наук Українського вільного університету в Мюнхені, професор кафедри географії України Львівського університету ім. І. Франка.

       "Приймати рішення про зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення без обговорення цього питання на рівні всіх органів місцевого самоврядування і без Всеукраїнського референдуму – це страшна політична афера", – написав Мирослав Дністрянський на своїй сторінці у Фейсбуці. 

 

Іван ТОМИЧ, голова Союзу українського селянства:
«Французи були шоковані, коли почули, що у нас пропонують прийти
й купити землю – будь-кому для будь-чого…»

4 вересня 2019 року

    – Для нормального цивілізованого руху завершення земельної реформи повинні бути інструменти. Їх використовували всі європейські країни, вони ж записані й у прикінцевих положеннях нашого Земельного кодексу – зазначив в інтерв’ю журналістці Укрінформу Лані Самохваловій голова Союзу українського селянства Іван ТОМИЧ і продовжив:

       Потрібна земельна агенція (у Польщі цю функцію виконує Земельний банк) – регулятор, без якого неможливе управління земельними ресурсами. Я був учасником багатьох міжнародних делегацій, і ось пряма цитата аграрного чиновника Франції: земельна реформа Франції здійснювалася під контролем держави. Вони були шоковані, коли почули, що у нас пропонують прийти й купити землю – будь-кому для будь-чого. Свого часу можновладці Франції сказали, що за такого підходу буде кінець Франції.

       Так ось, потрібен регулятор, фінансово-кредитна система, яка допоможе фермеру бути учасником ринку землі.

      Зрештою, слід провести інвентаризацію сільськогосподарських земель. Нам необхідна ревізія землі. Бо більш як 10 мільйонів гектарів – у тіні використовуються.

      Слід завершити процес розмежування земель державної, комунальної та приватної власності, довести до кінця реформу місцевого самоврядування. Ну й у наступному бюджеті – передбачити кошти на реформу. Як застерігав один мій колега: рубаючи гордіїв вузол мораторію, не забуваймо, що це пуповина.

 

Україна має створити умови, щоб у разі відкриття ринку у фермерів
була можливість купити земельну ділянку, – Олексій Гончарук

4 вересня 2019 року

       Україна має створити умови, щоб у разі відкриття ринку у фермерів була можливість купити земельну ділянку. Про це заявив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV, повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       «Зараз у великих холдингів дешевший ресурс. У маленьких – значно дорожчий, у них немає ресурсу, щоб купувати цю землю. Нам потрібно дати можливість малому фермеру для купівлі земельної ділянки отримати кредит за значно нижчою кредитною ставкою, щоб він був на рівні з іноземними суб’єктами або навіть вигравав. Ми плануємо створити інструмент, який дозволяв би компенсувати цю відсоткову ставку», – сказав Олексій Гончарук.

       Він додав, що старт земельної реформи запланований орієнтовно на літо наступного року. До цього часу Уряд спільно з Національним банком має зробити кредитування в гривні значно дешевшим, ніж воно є зараз – взяти кредит можна буде під 14-15% в гривні.

       «Тобто ми знизимо ставки по кредитах в цілому та зробимо їх ще дешевше конкретно для купівлі земельної ділянки, щоб українець був у вигідніших умовах, ніж його іноземний конкурент», – пояснив Голова Уряду.

       Олексій Гончарук також заявив, що де-юре доступ до купівлі земельної ділянки буде мати українська фізична особа і українська юридична особа: «Нам потрібно дозволити операції з землею для всіх, хто має можливість її обробляти. В тому числі для іноземних громадян, але за умови, якщо вони реєструють юридичну особу в Україні і сплачують тут податки».

       За словами Прем’єр-міністра, він та його команда разом з експертами зі Світового банку прорахували 25 сценаріїв, за якими можна відкрити ринок землі. «Ми подивились на те, в яких комбінаціях ефект від відкриття землі буде максимальний. За якої моделі реформи ми, як українці, зможемо отримати максимальне економічне зростання, а 1% зростання ВВП – це приблизно 15 млрд грн додаткових у бюджеті. Це означає, що у нас будуть додаткові гроші, щоб будувати школи, дороги, інфраструктуру, вкладатись в освіту і так далі», – сказав Олексій Гончарук.

 

Волинський чиновник підбурював керівника фірми до хабаря земельникам

4 вересня 2019 року

       Прокуратура Волинської області затвердила і скерувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні про вчинене виконувачем обов’язків директора державного підприємства «Волинський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» підбурювання до надання керівником одного з волинських акціонерних товариств неправомірної вигоди службовим особам Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.

       Окрім того, посадовця обвинувачують ще і у службовому підробленні. З початку лютого до 4 березня 2019 року він всіляко намагався переконати керівника господарського товариства, що питання погодження, видачі та підписання дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, важливе для господарської діяльності товариства, не вирішиться без надання 70 тис. грн у якості "подяки" посадовцям Головного управління Держгеокадастру в області.

       Питання насправді саботувалося з серпня 2018 року – директор акціонерного товариства на всі свої звернення за дозвільними документами отримував відмови. Відтак він змушений був погодитися заплатити "данину", вимушено підписав фіктивний договір про надання консультативних послуг, які насправді не надавалися, та перерахував на розрахунковий рахунок ДП «Волинський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» 70 тис. грн. в якості неправомірної вигоди.

       Він всіляко намагався переконати керівника господарського товариства, що питання погодження, видачі та підписання дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки, важливе для господарської діяльності товариства, не вирішиться без надання 70 тис. грн. у якості "подяки" посадовцям Головного управління Держгеокадастру в області.

       Після цього виконувач обов’язків директора державного підприємства запевнив, що тепер жодних перепон для отримання дозвільних документів не буде.

       Крім цього, посадовець, з метою прикриття факту підбурення директора до надання неправомірної вигоди та надання цьому кримінальному правопорушенню вигляду легальної господарської операції, склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи (договори про надання консультативних послуг, а також акти здачі-приймання послуг до них) із внесенням до них неправдивих відомостей щодо законності та підстав перерахування вищевказаних грошових коштів.

       Злочинні дії підбурювача викрили прокурори спільно із працівниками Управління СБУ в області. Тепер посадовцю повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 27, ч. 3 ст. 369 та ч. 1 ст. 366 КК України, й невдовзі він постане перед судом, який обере йому міру покарання.

Наталка Мурахевич, прес-секретар прокурора області 

 

Зеленський доручив провести кадрове перезавантаження
в
Держгеокадастрі та низці інших органів держвлади до 1 січня 2020 року

3 вересня 2019 року

     Президент Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів провести кадрове перезавантаження у Державному агентстві автомобільних доріг "Укравтодор", а також у Державній службі з питань геодезії, картографії і кадастру, Державної служби геології та надр, Державної архітектурно-будівельної інспекції, Державної екологічної інспекції та Державній службі з безпеки на транспорті "Укртрансбезпека" до 1 січня 2020 року.

       Про це він повідомив на нараді з Кабміном, Верховною Радою та правоохоронцями, передають Українські Новини.

       "Щодо ліквідації масштабних корупційних схем в окремих органах державної влади України. Провести повне кадрове перезавантаження найбільш корупційних для бізнесу і громадян органів державної влади - це Держгеокадастр, Держгеонадра, Державна архітектурно-будівельна інспекція, Держекоінспекція, Укртрансбезпека, ну, і самий відомий, Укравтодор", – сказав він.

       Відповідальними за проведення перезавантаження Зеленський призначив прем'єр-міністра Олексія Гончарука. 

 

Гончарук назвав терміни запуску земельної реформи

3 вересня 2019 року, РБК-Україна

       Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук назвав терміни запуску земельної реформи. Про це він розповів в ефірі "Свободи слова".

       Він анонсував початок земельної реформи менше ніж за рік – влітку 2020 року.

       "Ми розраховуємо на старт земельної реформи через рік. Орієнтовно – літо наступного року", – сказав прем'єр-міністр.

       Також Гончарук додав, що у Кабміні розраховують, що до того часу загальне кредитування в гривні буде значно дешевше ніж зараз.

       "Ми розраховуємо, що тоді кредит можна буде взяти в гривні приблизно в 14-15 %. Це означає, що нам потрібно буде компенсувати, тобто дати можливість дрібному фермеру для купівлі земельної ділянки отримати кредит за значно нижчою кредитною ставкою. Для того, щоб він був на рівні з іноземними суб'єктами, або навіть виграва. Ми плануємо зараз створити інструмент, який би компенсував цю відсоткову ставку", – заявив прем'єр.

 

Новий законопроект: без Всеукраїнського референдуму 
стосовно продажу земель сіль
госппризначення мораторій не знімати

30 серпня 2019 року

      У Верховній Раді України зареєстровано законопроект №1101 «Про внесення змін до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо заборони відчуження сільськогосподарських земель до проведення та встановлення результатів Всеукраїнського референдуму стосовно купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення». Ініціаторами  законопроекту є  народні депутати Вадим Новинський, Дмитро Шпенов, Сергій Магера та Вікторія Гриб. 

       Текст документа на сайті Верховної Ради поки відсутній.

 

Зареєстровано  законопроект щодо приватизації державних земель сільгосппризначення

30 серпня 2019 року

      У Верховній Раді зареєстровано законопроект законопроект №1124 «Про приватизацію та порядок виділення громадянам України в натурі (на місцевості) земельних ділянок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають в державній власності». Ініціатором законопроекту є народний депутат Нестор Шуфрич.

      Текст документа на сайті Верховної Ради поки відсутній.

 

Затверджено у новій редакції Положення про моніторинг земель 

29 серпня 2019 року

      Урядовою постановою  від 21 серпня 2019 р. № 760 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 20 серпня 1993 р. № 661 і від 17 жовтня 2012 р. № 1051» передбачено порядок збирання інформації у ході моніторингу земель та її передачі.

      Крім того, внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру. Зміни стосуються, зокрема, повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів, в тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в містах Києві та Севастополі.

      Реалізація постанови дозволить забезпечити проведення моніторингу земель територіальними органами Держгеокадастру, а також можливість подання документації із землеустрою кадастровому реєстратору для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру в електронному вигляді.

 

Відкриття ринку землі збільшить ВВП України на 2% — Світовий банк

 29 серпня 2019 року

      Відкриття ринку землі сприятиме зростанню ВВП на 2% впродовж наступних років.

      Про це заявила директор Світового банку у справах України, Білорусі і Молдови Сату Кахконен, передає "Укрінформ".

       "Відкриття ринку землі з одночасним поліпшенням адресності субсидій, впровадження заходів із покращення продуктивності та прозорості агросектору – все це може сприяти додатковому зростанню ВВП на понад 2% впродовж наступних років", — сказала Кахконен.

       У пресрелізі також зазначається, що реалізація програми допоможе життєздатності ринку землі сільськогосподарського призначення, стимулюючи інвестиції у підвищення продуктивності, а також створить умови для використання землі у якості застави, особливо для кредитування малих та середніх фермерських господарств.

 

Президентський законопроект про обіг с/г земель
передбачає допуск юросіб до ринку землі — Трофімцева

28 серпня 2019 року, Інтерфакс-Україна

      Президентський законопроект про обіг земель сільгосппризначення в Україні, який має бути оприлюднений протягом двох тижнів, передбачає допуск юридичних осіб до ринку землі, повідомила в. о. міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева.

      "Позиція президента щодо юросіб досить ліберальна, і це саме одна з тих розбіжностей, яка існує між нами. Я вважаю, що певні обмеження, запобіжники мають встановлюватися на першому перехідному етапі, я виступаю за поетапність відкриття ринку й, відповідно, за поетапну його лібералізацію", — сказала вона на прес-конференції в середу.

      За словами Трофімцевої, базою президентського законопроекту є урядовий.

      "Зміни, які в ньому будуть, стосуються юридичних осіб, я думаю, ми його побачимо найближчим часом, його буде внесено до Верховної Ради як президентський, але це буде предметом розмови після першого дня роботи Верховної Ради, після формування нового Кабінету Міністрів. Це питання тижня-двох максимум", — сказала в. о. міністра аграрної політики.

      Крім того, Трофімцева уточнила, що в рамках земельної реформи буде презентовано щонайменше шість-сім законопроектів, спрямованих на нормальне функціонування ринку землі.

      Як повідомлялося, команда президента Володимира Зеленського має намір презентувати законопроект про відкриття ринку землі в серпні з перспективою ухвалення його цього року (з попередньою умовою перехідного періоду до 10 місяців). Однак перед відкриттям ринку землі, вважають в Офісі президента та партії "Слуга народу", необхідно вжити низку таких превентивних заходів, як боротьба з рейдерством і забезпечення доступного фінансування фермерів.

 

Світовий банк: Зеленський підтвердив наміри провести
земельну реформу і демонополізувати економіку

                                                       28 серпня 2019 року, АгроПоліт

      Президент України Володимир Зеленський під час зустрічі з президентом групи Світового банку (СБ) Девідом Малпассом підтвердив свої наміри провести земельну реформу, завершити процес анбандлінгу «Нафтогазу», демонополізувати економіку та державні підприємства, а також поважати незалежність Національного банку. Про це у своєму блозі для FT написав Малпасс, зазначають у Офісі Президента.

      «На нашій зустрічі президент Зеленський підтвердив декілька ключових заходів зростання, які я згадуватиму на зустрічі з G7: здійснити земельну реформу, розділити права власності на транзитні активи «Нафтогазу», демонополізувати економіку та державні підприємства, а також поважати незалежність центрального банку», — зазначив Малпасс.

      На думку Малпасса, для залучення інвестицій в Україну потрібно ліквідувати монополії на користь ринкової конкуренції та зміцнити верховенство права.

      Капітал має бути спрямовано в найбільш продуктивні підприємства, а не впливовим привілейованим колам та олігархам" — зазначив він.

      Малпасс також наголосив на важливості проведення земельної реформи.

      У країні найбільший запас сільськогосподарських земель в Європі, але врожайність із гектара — це лише невелика частина врожаю у Франції та Німеччині. При цьому один олігарх контролює групу компаній, яка виробляє понад 80% внутрішнього виробництва декількох видів мінеральних добрив, — написав Малпасс.

 

Фермери мають своє бачення запуску ринку землі

 28 серпня 2019 року

      Фермери звернулися до керівництва країни з вимогою зустрітися з ними для обговорення умов відкриття ринку землі в Україні. Про це на сторінці у Facebook повідомив голова комітету «Асоціації фермерів і приватних землевласників України», голова «Агро-Продовольчої Ради» Іван Слободяник.

      Він зазначив, що фермери мають своє бачення запуску ринку землі.

      «Поки не буде гарантованого права на власність та невідворотність покарання – ні про який цивілізований ринок землі ми не можемо говорити», — говорить Слободяник.

      Фермери переконані, що зняття мораторію повинно відбуватися в українському національному інтересі, а саме в заможності українських аграріїв та територіальних громад.

      Це означає, що якщо й говорити про ринок землі, то виключно для громадян України», — додає Слободяник.

      Серед інших умов проведення земельної реформи:

 • державні землі мають бути передані громадам;
 • влада повинна надати можливість фермерам викупити у розстрочку по нормативній оцінці вартості землі постійного користування;
 • забезпечити механізм пріоритетного права викупу орендованої землі — в т.ч. це стосується паїв;
 • ключовим кроком до ринку землі має бути наявність доступних фінансів для фермерів.

      Якщо позиція фермерів не буде врахована, вони обіцяють приїхати до Києва, «вже не просити, а вимагати врахування їх думки».

 

Ринок сільгоспземель неможливо запровадити з 1 січня 2020 року

28 серпня 2019 року, Укрінформ

     Ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні неможливо запровадити з 1 січня 2020 року.

      Про це 27 серпня заявив голова Союзу українського селянства, голова Комітету захисту рідної землі Іван Томич під час пресконференції в Укрінформі, повідомляє кореспондент агентства.

      "Щоб розв’язати лише частину проблем, які стосуються земельної реформи, потрібен час; тому цілком зрозуміло, що це (запровадження ринку сільськогосподарських земель — авт.) неможливо з 1 січня наступного року", — наголосив Томич.

      Він додав, що експерти Союзу українського селянства, Асоціації фермерів та приватних землевласників України, Національної академії аграрних наук України напрацювали перелік завдань, які необхідно вирішити до запуску земельної реформи в Україні.

      Зокрема, необхідно провести інвентаризацію сільськогосподарських земель, завершити процес розмежування земель державної, комунальної та приватної власності, довести до кінця реформу місцевого самоврядування. Для забезпечення стабільного функціонування ринку також, на думку Томича, потрібно створити окремі інструменти державного регулювання, прийняти закон про державний земельний банк або про Державну агенцію з обігу земель сільськогосподарського призначення.

      Голова Союзу українського селянства підкреслив, що держава має забезпечити діяльність фінансово-кредитної системи для підтримки фермерів, завершити формування земельного кадастру, прийняти закон про природно-заповідні і особливо цінні землі, а також вилучити з використання деградовані та забруднені землі.

      Окремо експерти наголосили на необхідності прийняття нової редакцію закону про консолідацію земель, оренду та демонополізацію. Також вони очікують, що Верховна Рада передбачить відповідні кошти на реалізацію земельної реформи у Державному бюджеті України. Томич підкреслив, що Президент України, нові уряд та парламент мають всі можливості задля значного пришвидшення процесу земельної реформи. 

 

Стало відомо, про що йдеться у зареєстрованому в Раді
земельному законопроекті

23 серпня 2019 року

       Народний депутат Олексій Мушак, який в останні дні роботи ради 8-го скликання зареєстрував законопроект №10469 «Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо запровадження вільного ринку землі та скасування земельного кріпацтва)», у коментарі AgroPolit.comь розповів:

       «Це перший і єдиний законопроект за всю історію парламентаризму зареєстрований у електронній формі – не паперовій! Із допомогою електронного цифрового підпису. Я пішов на такий крок, бо вважаю, що архаїчні проблеми (як-от електронний документообіг) можна й потрібно вирішувати передовими методами. Країні слід зробити цифровий стрибок – і це під силу новій Раді».

       Друга важлива ціль документа – вирішити питання вільного ринку землі.

       Мушак озвучив земельні деталі.

       «Ним пропонується прийняти закон, який зафіксує наявну систему земельних правил: дозволяє торгівлю землею і за правилами чинного Земельного кодексу (пропоную одну правку) і мінімум обмежень».

       У наданому AgroPolit.com документі пропонується прибрати з Розділу X перехідних положень Земельного кодексу України такий пункт:

       «Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами «а» та «б» цього пункту, запроваджується за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше від 1 січня 2020 року, в порядку, визначеному цим Законом».

       Водночас інші положення щодо землі у цих прикінцевих положеннях збережені і виглядають незмінними.

 

Продовжується збір підписів під зверненням до президента
про
заборону продажу землі іноземцям

23 серпня 2019 року

       Аграрії звернулися до президента України Володимира Зеленського на конституційному рівні заборонити продаж сільськогосподарської землі іноземцям через проведення всеукраїнського референдуму. Про це йдеться у повідомленні ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР).

       «Ми звертаємось до українського суспільства підтримати ініціативу ВАР та підписати звернення до Президента», — закликали у ВАР.

       В організації наголосили, що сьогодні тема продажу української с/г землі іноземцям — це питання не лише економіки, а національної безпеки.

       «В Україні до цих пір триває війна, значна частина території контролюється Російською Федерацією. Дозвіл купувати с/г землю іноземцям може призвести до ще більшої окупації країни, адже російські олігархи давно мають паспорти країн ЄС, США, Великобританії та інших. І заволодіння іноземцями українських с/г земель може стати цілком реальним, адже досвід наших сусідів — країн Прибалтики — показав: вітчизняні аграрії просто не зможуть конкурувати з іноземним капіталом», — відмітили у ВАР.

       Саме тому голова ВАР Андрій Дикун звернувся до Володимира Зеленського з проханням провести всеукраїнський референдум та внести зміни до Конституції України, заборонивши іноземним громадянам прямо чи опосередковано володіти українською землею.

       Письмове звернення за перші 24 години підписало більше 10 тисяч осіб. Підписні листи голова ВАР передав до Офісу Президента.

       Але збір підписів продовжується.

agropolit.com

 

«Держава, довгий час ігноруючи одноосібників, робила стратегічну помилку» – експерт

23 серпня 2019 року

       В Україні, станом на початок 2019 року, налічується близько 4 млн особистих селянських господарств, які обробляють 6,1 млн га земель, тобто 14,3% від усіх с/г земель. Про це у своєму блозі на АgroРolit.com написав доктор економічних наук, експерт із земельних питань Віталій Данкевич.

       За його словами, таким чином на одне ОСГ припадає 1,53 га. Данкевич зазначим, що нині на близько 3 млн га розпайованих земель господарюють самі селяни-землевласники, зберігаючи таким чином у своєму розпорядженні реальний потенціал і перспективу нарощування товарної продукції.

       «Якщо врахувати можливість використання для малого агробізнесу хоча б частини з 10 млн га наявних державних сільськогосподарських земель, очевидна реальна перспектива для створення кількох мільйонів дрібних фермерських господарств і сімейних ферм», – наголосив експерт.

       Також він додав, що держава, довгий час ігноруючи одноосібників, робила стратегічну помилку.

       Люди у сільській місцевості кинуті напризволяще. Деякі, найсильніші та найбільш підприємливі, ще тримаються на плаву, але їх небагато. Інші – продають свої паї («сірий» ринокземлі працює), віддають майно аграрним підприємствам або просто перекупникам, і перебираються у місто. Ми перетворюємося на країну-виробника винятково сировинної продукції, не створюємо додану вартість і втрачаємо внутрішній баланс у сільському господарстві. Підхід вкрай хибний, не державницький", – зазначив Данкевич.

 

Від ефективності роботи Держгеокадастру залежить успіх всієї економіки України щонайменше на 1%

23 серпня 2019 року,
WWW.NEEDPIX.COM

       Розвиток сільського господарства в Україні щонайменше на 12% залежить від ефективності роботи Держгеокадастру. Оскільки частка аграрного сектору у структурі ВВП країни становить близько 10%, можна стверджувати, що від ефективності роботи цієї установи залежить успіх всієї економіки України щонайменше на 1%. Такий висновок зробили у своєму дослідженні Роман Кошовник та Олег Нів'євський з Київської школи економіки.

       І підсумували, що налагодження ефективної роботи Держгеокадастру — критично важливе питання. За умов мінімальної кількості обмежень на земельному ринку і створення дієвих інструментів фінансової підтримки малих сільгоспвиробників ринок землі в Україні може забезпечити додаткове зростання ВВП на понад 3% щорічно.

 

У парламенті з’явився законопроект про ринок землі

22 серпня 2019 року,  AgroPolit.com 

       У парламенті зареєстрували закон про ринок землі — №10469 «Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо запровадження вільного ринку землі та скасування земельного кріпацтва)». Його автор – нардеп 8-го скликання Олексій Мушак, повідомляє АгроПоліт.

 

Найвищу вартість оренди гектара державних земель – 8,4 тис. грн –
зафіксовано на Кіровоградщині

22 серпня 2019 року, Інститут аграрної економіки

       За І півріччя 2019 року середня вартість гектара оренди, досягнута на електронних земельних торгах (аукціонах), склала по Україні 4,4 тис. грн або 26,6% від нормативної грошової оцінки (НГО), поінформувала заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Ольга Ходаківська.

       За результатами досліджень науковців Інституту аграрної економіки, найвища вартість оренди одного гектара сільськогосподарських угідь державної власності зафіксована на Кіровоградщині – 8,4 тис. грн, а найнижча – 0,9 тис. грн – на Закарпатті.

       У центральному регіоні окрім Кіровоградщини, найбільше за право оренди державних земель платили на Полтавщині (7,5 тис. грн), Вінниччині (7,3 тис. грн) та Черкащині (5,4 тис. грн). На Хмельниччині вартість оренди одного гектара сільгоспугідь державної власності виявилася на рівні середньої по країні – 4,4 тис. грн. Найдешевшим у регіоні стало право оренди сільгоспземель на Дніпропетровщині – 2,4 тис. грн/га, зазначила експерт.

       На півночі України найдорожчим гектар орендованих державних угідь є на Київщині – 4,8 тис. грн. Трохи менше за нього доведеться заплатити на Чернігівщині (3,6 тис. грн) та Житомирщині (3,5 тис. грн).

       Вартість права оренди на землі сільськогосподарського призначення державної власності на сході коливається у межах 2-4 тис. грн/га, що нижче середнього рівня по країні. У Сумській та Луганській областях вона є однаковою – по 3,0 тис. грн/га. У Харківській області гектар орендованих угідь вдалося виторгувати за 4,0 тис. грн, а у Донецькій – за 2,0 тис. грн.

       У західному регіоні України найвища вартість прав оренди, набутих на електронних земельних торгах, не перевищила середнього значення по країні і становила 4,3 тис. грн/га. Саме стільки запропонували за 1 га орендованих сільгоспугідь фермери Івано-Франківщині. У Чернівецькій і Львівській областях вона виявилася однаковою і становить 3,9 тис. грн/га, Тернопільській – 2,8 тис. грн/га, Волинській – 1,6 тис. грн/га, Рівненській – 1,2 тис. грн/га. Найнижчою серед областей даного регіону вона є у Закарпатській – 0,9 тис. грн/га.

      На півдні країни досить високою вартість одного гектара оренди державних земель має місце у Одеській області – 6,6 тис. грн, що у 1,5 рази перевищує середній показник по країні. На Миколаївщині вона наразі становить 3,9 тис. грн, Херсонщині – 2,4 тис. грн, а у Запорізькій області – 2,2 тис. грн/га.

       Вартість оренди земельних ділянок залежить від попиту на землю, рівня конкуренції, виду сільськогосподарських угідь – рілля, сінокоси, пасовища або багаторічні насадження, якісного стану земельних ділянок, рівня обізнаності потенційних покупців тощо, підсумувала Ольга Ходаківська.

 

За І півріччя 2019 року участь в електронних земельних торгах
взяли 5,5 тисяч осіб

21 серпня 2019 року, Інститут аграрної економіки

       За січень-червень 2019 року в електронних земельних торгах, на яких агротоваровиробники можуть придбати право оренди на землі сільгосппризначення державної власності терміном на 7 років, взяли участь 5,5 тис. осіб, поінформувала заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Ольга Ходаківська.

       За її словами, за один лот у середньому конкурували 4 учасники.

       За І півріччя 2019 року, за результатами електронних торгів, проведених в Україні, були реалізовані права оренди на 1385 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 25 тис. га. З них найбільше – 4,2 тис. га – було продано в Одеській області.

       Середня площа виставленої на торги для оренди земельної ділянки сільгосппризначення становила 18,1 га.

       Електронні земельні торги, які стартували лише у жовтні 2018 року, вже встигли довести свою ефективність. Створення сучасної і дієвої системи проведення таких торгів забезпечило підвищення рівня прозорості та публічності під час формування та реалізації державної земельної політики, підсумувала Ольга Ходаківська.

 

Прокуратурою Хмельниччини розпочато кримінальне провадження
за фактом неправомірного заволодіння землями вартістю понад 6 млн грн

21 серпня 2019 року
Прес-служба прокуратури Хмельницької області

       Прокуратурою області встановлено, що у лютому 2019 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право приватної власності на земельну ділянку площею 2,7 га, розташовану в межах обласного центру.

       Виявилося, що до того часу вказані землі перебували у колективній власності сільгосппідприємства, а тому, відповідно до вимог законодавства, підлягають передачі у комунальну власність територіальної громади міста, на території якого вони розташовані.

       Підставою для реєстрації права приватної власності на зазначену земельну ділянку стала подана до органів Держгеокадастру та державного реєстратора посадовими особами товариства-набувача завідомо недостовірна землевпорядна документація.

       Таким чином, без будь-яких правових підстав товариство набуло право власності на ділянку, яка підлягає передачі у комунальну власність м. Хмельницького, чим інтересам територіальної громади завдано збитків на суму понад 6 млн грн.

       За вказаним фактом прокуратурою області розпочато кримінальне провадження за ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах) КК України.

       Наразі триває досудове розслідування, проведення якого доручено слідчому управлінню Головного управління Національної поліції в області.

 

СБУ затримала на хабарі посадовця Держгеокадастру в Черкаській області

21 серпня 2019 року, Пресцентр СБ України

       Посадовець Держгеокадастру в Черкаській області вимагав хабар від керівника місцевого фермерського господарства.

       Правоохоронці встановили, що чиновник вимагав від фермера 18 тисяч гривень. За цю суму зловмисник обіцяв комерсанту надати позитивний висновок за результатами перевірки режиму використання земель та не притягувати його до адміністративної відповідальності за нібито самовільне захоплення земельних ділянок.

       Співробітники СБУ задокументували факт отримання посадовцем першого траншу неправомірної вигоди. Правоохоронці затримали зловмисника згідно зі ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України після одержання частини хабаря у розмірі шість тисяч гривень.

       Наразі вирішується питання щодо повідомлення фігуранту справи про підозру у вчиненні злочину та обрання міри запобіжного заходу. У межах відкритого кримінального провадження за ч. 3 ст. 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) Кримінального кодексу України тривають невідкладні слідчі дії.

       Заходи з викриття зловмисника проводились спільно з Нацполіцією під процесуальним керівництвом військової прокуратури Черкаського гарнізону. 

 

Десять правильних кроків земельної реформи
для нового політичного керівництва країни від Андрія Мартина
в день Преображення Господнього

19 серпня 2019 року

         – Президентські та парламентські вибори перенесли Україну в нову політичну реальність, де цілком можливим стає здійснення багатьох назрілих реформ, насамперед, земельної, – розмірковує Андрій Мартин, старший проектний менеджер із земельної реформи Офісу реформ Кабміну у сьогоднішній «Економічній правді» і продовжує:

         – Тривалий час її поступ стримувався, адже будь-які законодавчі ініціативи, спрямовані на лібералізацію земельних відносин, реальну земельну децентралізацію або спрощення регуляторних процедур, найчастіше "розбивалися" через неможливість зібрати необхідну кількість голосів у парламенті для результативних голосувань.

         Сьогодні, за наявності політичної волі керівництва країни, ця проблема має відійти у минуле.

         Також не слід думати, що вся земельна реформа зводиться лише до питання ринку сільськогосподарських земель.

         Далі вчений і старший проектний менеджер Андрій Мартин у День Преображення Господнього пропонує десять кроків для нового політичного керівництва країни, які точно не будуть помилковими і забезпечать швидкий доступ до земельних ресурсів без корупції.

         Десять заповідей Божих знаємо, а хто хоче знати і про десять кроків, що належить здійснити новій владі можете довідатися тут.

Олесь ПРУТЕНКО

 

В Україні бракує кадрів для здійснення державного контролю
за використанням та охороною земель

15 серпня 2019 року

       «Фактичне створення структурних підрозділів з державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель у територіальних органах Держгеокадастру відбулось на початку 2017 року», – зазначено у звіті результатів аудиту Держгеокадастру, що оприлюднений сайтом Державної аудиторської служби України.

       «Пори це, - зауважують аудитори, – дотепер кадрова забезпеченість таких підрозділів територіальних органів Держгеокадастру залишається на низькому рівні, що негативно впливає на якість виконання Держгеокадастром відповідний функцій. У досліджуваному періоді середній відсоток заповнення вакантних посад таких підрозділів залежно від року становив від 30 до 71 відсотка.

       Наприклад, рівень заповнення вакантних посад в управліннях з контролю за використанням та охороною земель Головного Управління Держгеокадастру в Житомирській області на 01.01.2017 становив 12,1 %, на 01.01.2018 – 29,2 %, на 01.01.2019 - 36 %; в Запорізькій області – станом на 01.01.2018 – 46,8 %, на 01.01.2019 ~ 56%; в Сумській області – станом на 01.01.2017 – 18 %, на 01.01.2018 – 21 %, на 01.01.2019 – 25 %; в Миколаївській області станом на 01.01.2018 – 70 %, на 01.01,2019– 71 відсотка».

         З повним змістом аудиторського звіту можна ознайомитися тут.

 

В Україні відсутня повна достовірна інформація про межі
адміністративно-територіальних одиниць, а також
офіційні дані
щодо
наявності земель та розподілу їх за власниками землі,
землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності

15 серпня 2019 року

       Про це йдеться в звіті результатів аудиту Держгеокадастру, що оприлюднений сайтом Державної аудиторської служби України. Аудитори зробили такий висновок (дослівно):

       «Станом на 01.01.2019 із загальної кількості населених пунктів 29,7 тис. шт України до ДЗК внесено інформацію про межі лише 3,2 населеного пункт, або близько 10,8 % від їх загальної кількості».

       «Останні підтверджені дані щодо площі земель території України за формами №№ 6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем наявні лише станом на 01.01.2016 та характеризуються такою структурою за видами земель:

         за видами:

 • сільськогосподарські угіддя – 42 724 тис. га (70,8%)
 • землі лісового фонду – 10 632 тис. га (17,6%)
 • забудовані землі – 2 558 тис. га (4,2%)
 • землі водного фонду – 2 426 тис. га (4%)
 • інші – 2 016 тис. га (3,3%).

         за формами власності:

 • державна – 28758,3 тис. га
 • приватна – 31489,2 тис. га
 • колективна – 55,1 тис. га
 • комунальна – 52,2 тис. га.

       Офіційні дані щодо наявності земель та розподілу їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності, як в цілому по Україні, так і в розрізі регіонів, станом на 01.01.2017 та 01.01.2018 за формами адміністративної звітності з кількісного обліку земель фактично відсутні, а існують лише у вигляді оперативних даних, формування та узагальнення яких здійснюється у спосіб, не встановлений законодавством.

       Така ситуація піддає сумніву повноту та достовірність даних, що не сприяє ефективному управлінню земельними ресурсами держави, формуванню та реалізації державної політики у сфері земельних відносин».

         З повним змістом аудиторського звіту можна ознайомитися тут.

 

В Україні немає належного обліку та достовірної інформації
про кількісно-якісний стан земельних ділянок та їх фактичне використання

14 серпня 2019 року

         Про це йдеться в звіті результатів аудиту Держгеокадастру, що оприлюднений сайтом Державної аудиторської служби України. Аудитори зробили такий висновок: «…невідповідність даних державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми ММ 6-зем, ба-зем, 6б-зем, 2-зем, які з 01.01.2016 втратили чинність) адміністративній звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 11-зем, 12-зем, 15-зем, 16-зем) та повної актуальної інформації щодо земель території України, в тому числі земель державної власності, не забезпечує їх належного обліку та отримання достовірної інформації про кількісно-якісний стан земельних ділянок та їх фактичне використання, що не сприяє ефективному використанню земельних ресурсів України».

         З повним змістом аудиторського звіту можна ознайомитися тут

 

Додатково до декларування залучено 65 тисяч громадян

13 серпня 2019 року,
Прес-служба Державної фіскальної служби України

       Враховуючи, що часто роботодавці офіційно не оформлюють сезонних робітників, а отже позбавляють їх трудового стажу та законних виплат, органи ДФС проводять операцію «Урожай». Під час операції, яка розпочалася з травня цього року, виявляються особи, які систематично здійснюють обробіток земельних ділянок (як власних, так і орендованих) з метою отримання прибутку та ухиляються від оподаткування, не мають офіційної реєстрації як суб’єкта господарської діяльності, використовують нелегальну працю найманих працівників або виплачують їм зарплатню нижче мінімального рівня.

       Так, територіальними органами ДФС встановлено 2,8 млн користувачів земельних ділянок площею понад 2,0 га. Громадянами, які самостійно обробляють земельні частки з метою отримання доходу, з початку року подано понад 273 тис. декларацій про майновий стан і доходи та задекларовано дохід у сумі 2 млрд грн, узгоджено до сплати податку на доходи фізичних осіб 343 млн грн та військового збору понад 29 млн грн.

       У рамках операції «Урожай» протягом травня-липня 2019 року додатково залучено до декларування 60 тис. громадян, які отримують дохід від продажу сільськогосподарської продукції та 5 тис. громадян, які надають послуги з обробітку та збору урожаю.

       Так, наприклад мешканцем Харківської області задекларовано дохід у сумі понад 1,2 млн грн від продажу власної сільськогосподарської продукції та сплачено понад 200 тис. грн податку на доходи фізичних осіб та 18 тис. грн військового збору.

       Крім того, понад 600 громадян офіційно зареєструвалися у зв’язку із постійним здійсненням господарської діяльності. Також виявлено 388 суб’єктів господарської діяльності, які використовували працю найманих осіб без належного оформлення.

       Зазначимо, що особи, які систематично здійснюють господарську діяльність зобов’язані здійснити державну реєстрацію такої діяльності. У разі виявлення органами ДФС в рамках проведення операції «Урожай» здійснення такої діяльності без державної реєстрації, передбачено складення протоколу про адміністративне правопорушення (ст. 164 КУпАП) з подальшою передачею до суду для притягнення до адміністративної відповідальності.

 

Безоплатну приватизацію треба скасувати –
всім українцям землі не вистачить

12 серпня 2019 року

         Таку думку на панельній дискусії «Що мають робити, та як працювати державні органи, аби майбутній ринок землі в Україні був вигідним для всіх?» озвучив Олександр Краснолуцький, заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

         – В Україні 43-45 млн громадян та 60,4 млн га території. 60% – вже у приватній власності, хоча правом на безоплатну приватизацію скористалися лише 17 млн громадян. Щороку народжуються нові українці, які також мають право на безоплатну приватизацію, але землі на всіх не вистачить, і раніше чи пізніше цю норму треба скасовувати», – заявив він. 

 

Банківська система готова до роботи з земельним ринком 

8 серпня 2019 року

       Українські банки готові до роботи в умовах запуску ринку сільськогосподарських земель, який відбудеться після скасування мораторію на продаж земельних поїв.

       Про це повідомив заступник голови Національного банку України Дмитро Сологуб в інтерв'ю Financial Observer.

       «Земля — це актив. Банківська система готова працювати із землею. Для банків ця реформа (земельна реформа — ред.) буде позитивним кроком, адже це означає появу додаткового активу, який можна використовувати у якості застави за кредитом», — повідомив Сологуб.

      За його словами, проведення земельної реформи є однією з ключових вимог Світового банку, водночас у Міжнародному валютному фонді не вимагають, щоб ринок землі запустили «негайно». Зокрема, за його словами, земельної реформи не буде у вимогах щодо отримання нового траншу від МВФ в межах нової програми.

 

Модель ринку землі в Україні можуть представити у серпні

8 серпня 2019 року

       Модель ринку землі в Україні можуть представити до кінця серпня. Про це заявив радник заступника голови Офісу Президента Денис Малюська, передає AgroPolit.com.

       Він зазначив, що наразі тривають консультації із експертами та фахівцями галузі.

       «У нас дуже жорсткі строки. Якщо ми хочемо запускати ринок землі у 2020 році, нам потрібно починати навіть не сьогодні, а позавчора. Ми не збираємся просто запустити ринок, ми маємо виконати величезну підготовчу роботу, яка не була зроблена протягом минулих років», — зазначив Малюська.

       Також у Зеленського додали, що існує велика ймовірність того, що ринок відкриють, як для фізичних, так і юридичних осіб.

       З економічної точки зору, підстав відкривати ринок землі тільки для фізичних осіб сенсу немає, — констатував Малюська.

 

Володимир Зеленський: земельна реформа буде проведена
до кінця року, відкриття ринку землі – з наступного…

8 серпня 2019 року

       Виступаючи на бізнес-форумі в Туреччині, Володимир Зеленський повідомив, що нова влада України планує відкрити ринок землі уже наступного року, провівши до кінця 2019 року земельну реформу. Він запросив турецький бізнес інвестувати у сільське господарство на півдні України та створювати меліоративні системи.

       "В цьому році ми обов’язково проведемо земельну реформу, що вже наступного року дозволить створити ринок землі на 40 мільйонів гектарів, що є однією з найкращих у світі за своєю якістю.

       В Україні уже є турецькі компанії, які володіють землею. Компанія Onur, якщо я не помиляюся. Є представники? Доброго дня. Багато у вас нашої землі?

       Сподіваюся таких компаній стане значно більше. Особливо це стосується південної частини Україии, де є потреба у створенні та розвитку меліоративних систем. Тут ми також розглядаємо можливості для державно-приватного партнерства", – сказав Президент України під час виступу.

 

В Україні пропонують створити Земельну інспекцію,
яка контролюватиме дотримання законодавства

8 серпня 2019 року

       Функцію нагляду та контролю дотримання земельного законодавства має виконувати спеціальний незалежний орган – Земельна інспекція. Про це зазначив партнер юридичної фірми «Софія», адвокат Олександр Поліводський, йдеться у ексклюзивному матеріалі AgroPolit.com.

       Він зазначає, що Держгеокадастр на сьогодні виконує такі основні функції:

 • реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою;
 • адмініструє ведення Державного земельного кадастру;
 • здійснює державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
 • відомство також розпоряджається землями державної власності сільгосппризначення у випадках, які передбачені законом, та виконує функції з управління об’єктами державної власності.

       «Я вважаю, що функція нагляду та контролю дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель має бути відділена від цього відомства та передана незалежному органу, наприклад, Земельній інспекції, як це колись задумувалося з прийняттям Законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та у Законі України «Про охорону земель» (до цих законів з часу прийняття вносилося безліч змін)», – зазначив Поліводський.

       Він додав, що метою нововведень має стати усунення конфлікту інтересів.

 

Держгеокадастр пропонують перетворити у службу зі збору
і накопичення геопросторових даних

7 серпня 2019 року

       Держгеокадастр необхідно трансформувати у службу, яка займалася б створенням національної інфраструктури геопросторових даних. Про це зазначив доктор економічних наук, заступник голови ради Асоціації «Земельна спілка України» Андрій Мартин, йдеться у ексклюзивному матеріалі AgroPolit.com.

       «У Європі та багатьох розвинених країнах вже давно є правило: коли органи влади мають дані із картографічною прив’язкою, наприклад, землевпорядники, архітектори, лісники, екологи, геологи, археологи тощо, то всі ці дані треба викладати у відкритий доступ і давати можливість користуватися ними усім охочим. Таким чином можна створювати багато дуже корисних сервісів для бізнесу, органів управління та звичайних громадян», — зазначив Мартин.

       Нагадаємо, 15 липня уряд оголосив конкурс на нового очільника Держгеокадастру. На цю посаду претендувало спочатку п'ятеро осіб, але залишилося троє: Гладуняк Роман Миколайович, тимчасово не працює, Приходько Людмила Олександрівна, начальник головного управління Держгеокадастру у Київській області, та Улютін Денис Валерійович, заступник Державного секретаря Кабінету Міністрів України.

 

Мінагрополітики хочуть обєднати з Мінекології та Держгеокадастром
ініціативу готують в Офісі президента

1 серпня 2019 року, АгроПоліт

       Міністерство аграрної політики та продовольства хочуть об’єднати з Мінекології та Держгеокадастром. Про це AgroPolit.com повідомило одразу кілька джерел на ринку і в Офісі президента.

       За словами джерела з Офісу, в рамках загальної ідеї скорочення кількості міністерств, чіпляють і тему Мінагро.

       Наші фронтмени переконують, що «Мінагрополітики – це рудимент, який треба ліквідувати та приєднати його до Мінекології. Саме під крилом Мінекології агросектор має бути — це логічно. Можливо, до них приєднають і Держгеокадастр», — говорить наш співрозмовник.

       «Ця ідея (об’єднання, — Авт.) і справді сьогодні обговорюється в Офісі президента. Але це буде неправильний крок. Чому вони на нього хочуть піти? У них немає фахівців з агро, відтак немає і розуміння важливості цього відомства для агросектору. Воно буде провальним і шкідливим», — ділиться своїми думками керівник однієї з великих агрокомпаній.

       Нагадаємо, що в.о. аграрного міністра Ольга Трофімцева опублікувала блог, де виступила за збереження Мінагро як окремого відомства у складі КМУ.

       «Аграрний сектор нашої країни має абсолютно повне право мати власного представника, ба, я навіть сказала б, лобіста в найвищому державному колегіальному органі виконавчої влади – Кабінеті міністрів. Питання доцільності існування в нашій країні галузевого міністерства обумовлюється логікою забезпечення економічного зростання (18% ВВП та 40% валютної виручки формує сьогодні саме АПК) та світовим досвідом – цим шляхом йдуть доволі ефективно майже всі країни – світові лідери на продовольчих ринках (від США, Бразилії, Австралії, Китаю, Канади, і до ЄС, де кожна країна – член має не лише власне міністерство, а й загальноєвропейський директорат DG Agri)», – підсумувала вона.

 

У Раді планують установити мінімальну вартість оренди паїв

 1 серпня 2019 року

       Народні депутати внесли до Ради проект закону №10445 щодо врегулювання вартості оренди сільськогосподарських паїв шляхом запровадження відсотка від мінімальної плати за землю.

       Як запевняють автори документа, українські селяни потерпають від украй низького розміру орендної плати за землю. Нині він становить приблизно 1613,4 грн за гектар.

       Тож, аби підвищити статки українських селян і наблизити їх до європейських, депутати пропонують установити мінімальну вартість оренди паю. Вона сягатиме не менш як 7% від визначеної відповідно до законодавства вартості ділянки.

       Якщо зміни наберуть дістатньо підтримки в парламенті, реальний дохід селян збільшиться з 1613,4 до 1925 грн. 

 

Депутати пропонують давати багатодітним сімям землю на пільговій основі

31 липня 2019 року

       На розгляд аграрного комітету внесено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання пільг у сфері земельних відносин членам фермерського господарства, які мають статус багатодітної або прийомної сім’ї» (№10448), який передбачає для багатодітних та прийомних сімей право на позачергове отримання паїв у власність. Про це повідомляє сайт Верховної Ради.

      «Задля стимулювання в українському аграрному секторі розвитку такого економічно та соціально надважливого виду діяльності, здійснюваного сім’ями, як фермерське господарство, стимулювання до створення та діяльності таких господарств в тому числі, і малозабезпеченими верствами населення, необхідне системне та якісне надання пільг для таких категорій громадян, зокрема і для багатодітних та прийомних сімей. Родинам із таким соціальним статусом мають бути надані деякі пільги у вигляді надання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності на ведення фермерського господарства такими родинами у позачерговому порядку», – ідеться в пояснювальній записці.

      Автори законопроекту вважають, що прийняття проекту Закону сприятиме покращенню добробуту більшого кола окремих верств населення в частині стимулювання до створення та успішної діяльності сімейних фермерських господарств, в тому числі, багатодітними та прийомними сім’ями.

 

Мораторій на продаж землі планують скасувати до кінця року

31 липня 2019 року, Економічна правда

      В Офісі президента планують скасувати мораторій на продаж сільськогосподарської землі та запустити ринок сільгоспземель в Україні до кінця 2019 року.

       Про це повідомив заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук в інтерв'ю Bloomberg.

       "У нашій команді є розуміння, що якщо цього не зробити цього року, то буде досить складно", – сказав він.

      За словами Гончарука, наразі Офіс президента проводить переговори зі Світовим банком щодо моделі відкриття ринку сільгоспземель в Україні. Відповідно до найбільш радикальної моделі, скасування мораторію призведе до прискорення економічного зростання України на 3% щороку, а відповідно до найменш радикальної – на 0,5%.

       "Ми шукаємо найменш болючу та найбільш ефективну модель", – додав він.

 

За отримання хабара затримано чиновницю Держгеокадастру

31 липня 2019 року, Прес-служба прокуратури Донецької області

       30 липня за процесуального керівництва прокуратури Донецької області оперативними працівниками Управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України викрито на вимаганні та отриманні неправомірної вигоди першого заступника начальника Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області.

       У ході першочергових слідчих дій встановлено, що 34-річна посадовець, перебуваючи у м. Краматорську, вимагала та отримала від 35-річного чоловіка грошові кошти у розмірі 1 200 доларів США за погодження документації пов’язаної з оформленням власності на земельні ділянки.

       Під час отримання неправомірної вигоди дії посадової особи припинено правоохоронцями.

       На теперішній час жінку затримано у порядку ст. 208 КПК України, вирішується питання про повідомлення підозри у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 (одержання неправомірної вигоди службовою особою, яка займає відповідне становище, поєднане з вимагання неправомірної вигоди) КК України, та обрання міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

       Досудове розслідування триває.

 

Закон про ринок землі не буде поданий своєчасно

30 липня 2019 року

       Проект земельної концепції уже готовий на половину, а чернетка закону про обіг сільськогосподарської землі до 1 вересня не буде винесена на публічне обговорення. Про це розповів на брифінгу голова Офісу президента України Андрій Богдан, повідомляє AgroPolit.com

       «До першого вересня Верховна Рада не встигне розпочати свою роботу, відповідно і закон про ринок землі не буде поданий до цього часу. Але ми активно працюємо в законодавчому руслі і всі обіцянки будуть виконані», — заявив голова Офісу президента Андрій Богдан.

       Більше деталей щодо закону він не надав. Однак, як стверджують джерела AgroPolit.com в Офісі президента, наразі земельна концепція розроблена на половину.

       «Остаточного варіанту немає. Вона наповнюється — приблизно половина», — сказав наш співрозмовник.

 

В Україні планують установити мінімальну вартість оренди земельних паїв

29 липня 2019 року

       Врегулювати вартість оренди сільськогосподарських паїв шляхом запровадження відсотка від мінімальної плати за землю пропонують народні депутати. Таким чином намагаються посилити соціальний захист селян.

       Проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (№10445) про додаткові заходи щодо підвищення соціального захисту власників земельних ділянок та земельних часток сільськогосподарського призначення подано до Верховної Ради.

       Як запевняють автори документа, українські селяни потерпають від украй низького розміру орендної плати за землю. Нині він становить приблизно 1613,4 грн за гектар. Тож, аби підвищити статки українських селян і наблизити їх до європейських, депутати пропонують установити мінімальну вартість оренди паю. Вона сягатиме не менш як 7% від визначеної відповідно до законодавства вартості ділянки.

       Якщо зміни наберуть дістануть підтримку в парламенті, реальний дохід селян збільшиться з 1613,4 до 1925 грн. Проте навряд чи це гроші, гідні європейського фермера.

www.zib.com.ua

 

Посадовця Держгеокадастру судитимуть за отримання хабаря

26 липня 2019 року, kyiv.web2ua.com

       Київською місцевою прокуратурою №6 скеровано суду обвинувальний акт за обвинуваченням в одержанні неправомірної вигоди заступником начальника відділу головного управління Держгеокадастру у Київській області.

       Посадовця затримали в січні 2019 року «на гарячому» під час отримання хабаря у 10 500 доларів США за присвоєння кадастрових номерів земельних ділянок в межах Кодаківської сільської ради Васильківського району Київської області для рибогосподарських потреб.

       Дії чиновника кваліфіковані за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання службовою особою неправомірної вигоди, поєднане з вимаганням).

       Хабарнику загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. 

 

Прокуратура Полтавської області вимагає повернути державі
земельні ділянки, якими користуються незаконно

25 липня 2019 року, Прес-служба прокуратури

       Відповідно до розпорядження Кременчуцької районної державної адміністрації у 2012 році затверджено технічну документацію та надано товариству в оренду строком на 5 років земельну ділянку площею 40,09 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У подальшому між товариством та Кременчуцькою РДА укладено договір оренди землі.

      Термін дії договору оренди закінчився ще у 2017 році, проте товариство всупереч вимог Закону України «Про оренду землі» продовжує використовувати у своїй господарській діяльності земельну ділянку.

      Зважаючи на виявлені порушення вимог чинного законодавства, органи прокуратури Полтавської області звернулися з позовом до суду щодо повернення державі земельної ділянки площею 40,09 га вартістю майже 570 000 грн із незаконного володіння.

*     *      *

       Установлено, що рішенням Слободо-Петрівської сільської ради Гребінківського району одному з сільськогосподарських підприємств району надано у користування земельну ділянку площею понад 83 га. При цьому, земельна ділянка надана з порушенням вимог чинного законодавства, а саме без проведення земельних торгів.

      Реагуючи на таке незаконне рішення, прокуратура направила до суду позовну заяву з вимогою скасувати незаконне рішення сільської ради та повернути земельну ділянку територіальній громаді.

 

Підписано Декларацію про наміри щодо проведення реформ,
в тому числі земельної,
з партією «Слуга Народу»

24 липня 2019 року

       Українська рада бізнесу, одним засновником якої є Всеукраїнська Аграрна Рада, та політична партія «Слуга Народу» підписали Декларацію про наміри щодо проведення реформ в Україні, в рамках якої сторони домовилияь спільно працювати над сталим економічним розвитком країни.

       Зокрема, модернізація України в усіх сферах суспільного життя має базуватися на ключових принципах: деолігархізації, детінізації та демонополізації економіки, децентралізації владних повноважень, дерегуляції, податкової лібералізації, е-урядування.

       Завдяки заступнику голови ВАР Михайлу Соколову до Декларації було включено низку важливих для аграрної сфери питань, зокрема: боротьба з тіньовою орендою землі, вирівнювання податкового навантаження на 1 га та проведення земельної реформи із врахуванням інтересів малого та середнього аграрного бізнесу.

       Голова ВАР Андрій Дикун наголосив на тому, що земельна реформа відобразиться на інтересах всіх учасників ринку, а на малому та середньому бізнесі – найбільше.

       «Сьогодні практично всі говорять, що буде відкрито ринок землі і це викликає стурбованість серед аграріїв, ми втрачаємо внутрішнього інвестора. Сільгоспвиробники замість того, щоб вкладати кошти у розвиток, чекають запуску ринку землі. Всі думають, що мало чи не на наступний день після виборів буде введений ринок землі. Тому маю прохання, щоб після того, як ваша політична сила прийде в Парламент, ви заспокоїли аграріїв, аби вони могли працювати», – зазначив Андрій Дикун.

       Голова партії «Слуга Народу» Дмитро Разумков запевнив, що твердження про негайний запуск ринку землі, яке було розтиражоване у ЗМІ, – ні що інше як маніпуляція словами Президента.

       «Президент сказав, що відкривати ринок землі потрібно, але не говорив, що це буде зроблено одразу. Для цього необхідно провести досить складну і системну роботу. Для початку, необхідно створити нормальну юридичну базу, захистити інтереси держави, інтереси власника, інтереси інвестора, а потім уже відкривати ринок. Зараз ми працюємо над розробкою відповідних законопроектів. Наше завдання зробити так, щоб власники землі могли нею користуватися. З одного боку, необхідно захистити національні інтереси, а з іншого – власника. Ще один дуже важливий момент – ми досі не розуміємо, в чиїх руках і скільки землі. Йдеться про державні землі. На жаль, ніхто не може дати відповідь на це запитання. Тому необхідно провести аудит. А це великий пласт роботи. На жаль, наші опоненти використали слова Президента під час виборів для того, щоб зібрати голоси. Однак, позиція Президента щодо цього питання абсолютно правильна, але ніхто не сказав, що це буде відбуватись у липні або у серпні», – сказав Дмитро Разумков. 

 

Ринок землі: що пропонують партії перед виборами

19 липня 2019 року

       Усі партії, крім "Батьківщини", підтримують відкриття ринку сільськогосподарських земель, але моделі цього відкриття і строки впровадження реформи у кожної партії свої.

       Про це йдеться у статті «Економічної правди».

       ЕП не вдалося вийти на зв'язок з "Опозиційною платформою "За життя", тому її точка зору не представлена у статті.

       Зазначається, що "Європейська солідарність" виступає за те, щоб власники землі були захищені Земельним кадастром та мінімальними цінами на землю.

       "Голос" – за введення ринку з 2020 року з обмеженнями на концентрацію земель в одних руках. У партії вважають, що право купувати землю повинні мати лише українські громадяни та юрособи з кінцевими бенефіціарами українцями.

       У "Слузі народу" заявили, що на скасування мораторію на продаж аграрних земель і відкриття ринку знадобиться не більше року. У партії додали, що вже готують потрібні законопроекти, у тому числі – про захист прав держави, інвесторів та власників.

       Водночас "Громадянська позиція" виступає за відкриття ринку одразу після інвентаризації земель.

       Право купувати аграрні землі, на її думку, повинні отримати лише громадяни України чи підприємства, засновані громадянами України.

       При цьому, особи, які мають подвійне громадянство чи не жили в Україні останні п'ять років, не мають права купувати сільськогосподарські землі, заявляють у партії.

       "Сила і честь" пропонує відкрити ринок земель з 2020 року і передбачити граничні норми щодо площі земель у власності однієї особи та можливість пріоритетного викупу державою земель, що реалізуються.

       Партія також хоче заборонити доступ до земель резидентам країни-агресора.

 

Оголошено конкурс на голову Держгеокадастру

16 липня 2019 року

       Кабінет Міністрів України оголосив конкурс на заміщення вакантної посади голови Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру. Про це йдеться у розпорядженні від 10 липня 2019 року №516-р, опублікованому на урядовому порталі:

       «Відповідно до частини другої статті 23 Закону України Про державну службу оголосити конкурс на зайняття вакантної посади голови Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру з визначенням умов проведення конкурсу згідно з додатком».

       Умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади містяться у додатку до розпорядження. Згідно з ними посадовий оклад керівника відомства становитиме 24 тис. грн без урахування надбавок, передбачених законодавством. Призначення на посаду передбачено строком на п’ять років, якщо інше не передбачено законом, з правом повторного призначення на ще один строк або подальшого переведення за пропозицією Комісії з питань вищого корпусу державної служби на рівнозначну або нижчу посаду до іншого державного органу. Документи приймаються до 16 години 26 липня 2019 року.

 

У Мінагрополітики обговорили стан підготовки нормативних документів
для введення в дію «органічного закону»

16 липня 2019 року, Прес-служба Мінагрополітики

       У Мінагрополітики відбулося засідання робочої групи з розвитку органічного виробництва, під час якого обговорено стан підготовки нормативно-правових актів відповідно до Закону України № 2496-VIII «Про основні принцип та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який вводиться в дію 2 серпня цього року.

       Участь у заході взяли в. о. Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева, заступник Міністра Володимир Топчій, представники Мінагрополітики, Офісу підтримки реформ при Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, Держрибагентства, Федерації органічного руху України, проекту «Німецько-українська співпраця у галузі органічного сільського господарства», Офісу ефективного регулювання, галузевих асоціацій, виробники органічної продукції.

       «До вступу в дію «органічного закону» залишається менше місяця. І сьогодні ми маємо чітко розуміти, що ми вже зробили, що ми зараз робимо, і що маємо закінчити до 1-го серпня, щоб 2-го серпня новий закон запрацював на повну силу», – підкреслила в. о. Міністра Ольга Трофімцева.

       Під час заходу було зазначено, що на сьогодні вже розроблено та затверджено низку нормативно-правових актів, передбачених Законом України № 2496-VIII, серед яких:

 • наказ Мінагрополітики від 22.02.2019 № 67, зареєстрований в Мін’юсті 14.03.2019
  за № 261/33232, яким затверджено державний логотип для органічної продукції.
 • наказ Мінагрополітики від 19.03.2019, зареєстрований в Мін’юсті 09.04.2019
  за № 375/33346, яким затверджено Порядок підтвердження спеціальних знань інспектора з органічного виробництва та/або обігу органічної продукції у сфері органічного виробництва».

       Крім того розроблено проект постанови КМУ «Про затвердження порядку (детальних правил) органічного виробництва та обігу органічної продукції», який погоджено із зацікавленими ЦОВВ та готується до направлення на проведення юридичної експертизи Мін’юстом.

       Проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення реєстрів» направлено на погодження до заінтересованих ЦОВВ.

       Проект наказу Мінагрополітики «Про затвердження Переліку речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяється використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання в гранично допустимих кількостях», погоджено із заінтересованими ЦОВВ і на даний час опрацьовується ДРС.

      Також підготовлено проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку сертифікації органічного виробництва та обігу органічної продукції» та проект наказу Мінагрополітики «Про затвердження Порядку ведення Переліку органів іноземної сертифікації», які готуються до надсилання на погодження із зацікавленими ЦОВВ.

      Робоча група продовжує працювати над розробкою інших нормативно-правових актів, необхідних для законодавчого врегулювання органічного ринку України.

 

Єхануров: Землю в Україні скуповують близько 20 сімей

12 липня 2019 року, ZIK

       Нині в Україні землі скуповують близько 20 сімей, і поки вони по мільйону гектарів не зберуть, жодної реформи та ринку землі не буде.

       Про це в ефірі програми «Правила життя» на телеканалі ZIK заявив Прем’єр-міністр України у 2005-2006 роках, народний депутат кількох скликань Юрій Єхануров.

       Колишній очільник уряду, коментуючи питання щодо доцільності скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, пригадав, як приблизно півтора року тому лунали заяви, що весь облік вестиметься через технологію «блокчейн».

       Водночас, зазначив він, попри заяви, нічого в цього напрямі не зробили. З його слів, проблема у запровадженні «блокчейну» полягає в тому, що це передбачає повний облік дій, які відбуваються.

       «Кожен крок і наступні – всі залишаються назавжди, на все життя. Тому це не влаштовує тих, хто хоче сьогодні «чесно» поділити землю, яка ще не поділена. Що я маю на увазі: у нас зараз поза межами сільрад, у районах, селищних радах є величезна кількість землі, яка начебто не належить конкретним громадам. Іде утворення об’єднаних територіальних громад. Треба цю землю поділити. А кому дати цю землю – це вже вирішує мудрий чиновник або група, яка стоїть трохи вище і бачить «цьому дам, а цьому не дам», – зазначив Юрій Єхануров.

       Експрем’єр спрогнозував, що у майбутньому такі питання постануть щодо земель і лісів Міноборони.

       «А далі вже «розкручується» тема земельної реформи, тому що всі кричать, що не можна землю скуплять… Землю скуповують зараз близько 20 сімей, фінансових груп. Поки вони по мільйону гектарів не зберуть, жодної реформи землі не буде, жодного ринку землі не буде – нічого. Як тільки вони наберуться, тоді вже піде ринок землі», – каже Юрій Єхануров.

       Він продовжив: «Зараз на ринку землі нічого не буде, поки ці хлопці не сконцентрують це, а людям «вішають», що от іноземці скуплять все тощо».

 

На Київщині судитимуть чоловіка, який незаконно продав чужі земельні ділянки ринковою вартістю майже 42 млн гривень

11 липня 2019 року, Прес-служба Прокуратури Київської області

       Під час досудового розслідування встановлено, що 44-річний киянин у 2017 році з метою збагатитися за чужий рахунок придумав схему незаконної реєстрації права власності на земельні ділянки загальною площею понад 6 га, які розташовані на території Києво-Святошинського району та їх продажу.

       Для цього він подав державному реєстратору завідомо підроблене рішення суду про поділ майна, набутого під час шлюбу з дружиною, з якою насправді ніколи одружений не був, відповідно до якого за ним визнано право власності на земельні ділянки. На підставі поданих документів, державний реєстратор, не підозрюючи про злочинні дії обвинуваченого, здійснила державну реєстрацію права приватної власності на ці земельні ділянки за підозрюваним.

       Таким чином, цей чоловік вчинив злочин, передбачений ч. 4 ст. 358 КК України, тобто використання завідомо підробленого документа.

       У подальшому зловмисник, протиправно набувши право власності на земельні ділянки, продав їх іншій особі, а виручені кошти присвоїв. Внаслідок його злочинних дій справжнім власникам землі завдано матеріальної шкоди у сумі майже 42 млн гривень.

       Дії чоловіка були кваліфіковані за ч.4 ст. 190 КК України, (придбання права на майно шляхом обману, вчиненому в особливо великих розмірах) та ч. 1 ст. 209 КК України (вчинення правочину з іншим майном, одержаним внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів).

       У ході досудового розслідування підозрюваному було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, де він і перебуває.

       На даний час досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено. Васильківським відділом Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області обвинувальний акт скеровано до суду для розгляду.

       Крім того, в 2018 році прокуратурою до суду було скеровано обвинувальний акт стосовно державного реєстратора, за підозрою у службовій недбалості за ч.2 ст. 367 КК України, яку наразі судом визнано винною та засуджено до 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади та займатися певною діяльність строком на 1 рік.

 

Земельна ділянка площею понад 5 га дісталася компанії «Кернел»
від «Дельта банку»

9 липня 2019 року

      Серед придбаних компанією "Кернел" активів «Дельта банку», що становили понад 4 млрд грн і натепер уже знецінені до 4 % їх вартості, є земельна ділянка площею 5,43 га для розміщення олійно-жирового комбінату (передбачалося будівництво морського зернового перевантажувального комплексу та двостороннього пірсу), – повідомляє «Економічна правда».

      Компанія "Кернел" – одна з найбільших агропромислових фірм в Україні, акції якої котируються на Варшавській фондовій біржі. Земельний банк компанії оцінюється 550 тис. га. Вона виробляє 8% соняшникової олії у світі і експортує свою продукцію у понад 60 країн.

       За останні п'ять років "Кернел" була однією з найактивніших покупців аграрних активів в Україні. Компанія працювала як "пилосос", скуповуючи сільгоспкомпанії і потужності для виробництва олії.

 • Довідково

       ​"Дельта банк", був визнаний неплатоспроможним у березні 2015 року. До цього часу за кошти його клієнтів будувалася низка підприємств такими юридичними особами як ТОВ "Іллічівський зерновий порт", ВАТ "Одеський олійножировий комбінат", ТОВ "Іллічівська зернова компанія", ТОВ "Стройбуд Іллічівськ". У 2016 році підприємства цього пулу увійшли в процедуру банкрутства. Балансова вартість активів спочатку становила 4,136 млрд грн. Оціночна вартість була визначена в момент формування ліквідаційної маси майна банку і становила близько 1 млрд грн.

       У червні на американському майданчику debtx відбувся аукціон з продажу активів банку. Їх придбала агропромислова компанія "Кернел", а це 39 тис. кв м промислової нерухомості; масложировий виробничий комплекс з обладнанням, доступом до залізниці і морського транспортного порту; 5,43 га земель з цільовим призначенням для розміщення олійно-жирового комбінату (передбачалося будівництво морського зернового перевантажувального комплексу та двостороннього пірсу); олійно-жировий комбінат з виробництва маргарину, кулінарних і кондитерських жирів, соняшникової олії та майонезу (розташований поруч із залізничними коліями).

 

На Дніпропетровщині під час одержання хабара затримано посадовців Держгеокадастру

5 липня 2019 року, Прокуратура Дніпропетровської області

       Дніпропетровською місцевою прокуратурою спільно з працівниками Дніпровського відділу поліції та УЗЕ в області ДЗЕ Національної поліції України під час одержання неправомірної вигоди викрито начальника відділу у одному з районів Головного управління Держгеокадастру області, його заступника та працівника державного підприємства.

       Так, посадовці Держгеокадастру вимагали та через посередника – працівника одного з відділів Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» – одержали 11 тис доларів США неправомірної вигоди від місцевого мешканця за присвоєння кадастрових номерів чотирьом земельним ділянкам, розташованим у с. Орлівщина Новомосковського району.

       Наразі посадовців затримано в порядку ст. 208 КПК України, вирішується питання щодо повідомлення їм про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.368 КК України (вимагання та одержання неправомірної вигоди) та обрання запобіжного заходу.

       Досудове розслідування триває.

 

Земельні аукціони: 200 мільйонів під ногами

1 липня 2019 року

      Державні земельні аукціони вже кілька років є вагомим фактором наповнення місцевих бюджетів по всій Україні.

      Політика децентралізації ще більше посилила значимість цього механізму для місцевих громад.

      Не дивлячись на скептицизм (щирий або "стратегічний"), який виявляли на старті запуску аукціонів учасники ринку, говорячи про те, що аукціони будуть породжувати корупцію і плутанину в земельних відносинах, фінансові надходження до бюджетів збільшуються в геометричній прогресії.

      Зростання активності. Щоб зрозуміти, який грандіозний ривок відбувся в цій сфері, треба  порівняти статистику проведення земельних аукціонів останніх років.

      У 2015 р. на торги було виставлено всього 1494 лота, з яких було реалізовано 75%.

      За три роки загальна кількість проданих прав оренди зросла на 266% і в 2018 році склала 3022 ділянки. Також збільшилася і кількість поданих заявок - на 92%.

      Різноманітність і вибір. З роками змінювалася як географія розглянутих на аукціонах ділянок, так і їх розміри.

      Якщо в 2015 році на аукціони подавалися землі здебільше із Західної України, то в 2018 році зросла кількість пропозицій з південних і східних регіонів.

      Крім того, за цей період середня кількість проданих земель зросла з 15 до 125 ділянок на область.

      Зростання попиту пов'язане з одного боку з розвитком складного агровиробництва - овочівництва, вирощування плодоягідної продукції, яке в силу більшого терміну окупності вимагає бездоганних гарантій прав на землю.

      Також в останні роки аграрії стали вдаватися до земельних аукціонів як до механізму захисту від рейдерства в майбутньому.

ТОП-3 області з найбільш активними  земельними торгами

2015

2016

2017

2018

Волинська область

131 ділянка,

3,4 тис. га

Одеська область 

203 ділянки,

6,8 тис. га

Одеська область

233 ділянки,

5,5 тис. га

Одеська область

500 ділянок,

11,8 тис. га

Львівська область 

129 ділянок,

3 тис. га

Львівська область

187 ділянок,

3,5 тис. га

Черкаська область

157 ділянок,

1,8 тис. га

Сумська область,

290 ділянок,

6,5 тис. га

Тернопільська область

 114 ділянок,

1,8 тис. га

Чернігівська область — 186 ділянок,

6 тис. га

Сумська область

142 ділянки,

3,5 тис. га

Львівська область, 229 ділянок,

3,7 тис га

      Діджіталізаця. Як і більшість нововведень в земельній сфері, перехід до електронного формату торгів супроводжувався побоюваннями різного ступеня адекватності.

      Аргументи противників (читай – шанувальників паперової бюрократії) варіювалися від "а що робити якщо немає інтернету" до "мені не дозволяє релігія використовувати електронний цифровий підпис".

      Але в підсумку пілотний проект був запущений, і всі міфи про обмеження кола учасників, незручність проведення одразу ж  розбилися об цифри проміжного зрізу.

      Відсутність необхідності фізично приїжджати на подачу документів і самі торги, повна прозорість списку виставлених лотів стали ключовими факторами для збільшення кількості учасників і мінімізації кількості зірваних аукціонів.

Показник

Традиційні торги

Електронні  торги

Середня орендна плата  (% від НГО)

19,33%

23,39%

Кількість торгів, що не відбулися  (% від запланованих)

32%

10,83%

Середня кількість учасників

2

4

      Акцент на прибуток. Найважливішим досягненням електронних торгів стали додаткові надходження до місцевих бюджетів.

      З 2015 року розмір річної орендної плати за проданими лотами виріс на 15% від нормативно грошової оцінки земельних ділянок.

      Таке зростання відбулося за рахунок збільшення стартових цін на лот та поступово зростаючої конкуренції за ділянки.

      Якщо за підсумками 2016 середня кількість учасників торгів становила 2,3, то в 2018 цей показник зріс до 4.

      У результаті надходження до місцевих бюджетів збільшилися з 38,4 млн грн в 2015 році до 219 млн грн в 2018 році.

Топ-три області із найбільшими надходженнями до бюджетів від земельних торгів, 2018

Одеська область

Полтавська область

Кіровоградська область

51,6 млн грн

17,1 млн грн.

16,2 млн грн

 

      Рекордні показники зростання річної орендної плати від НДО були зафіксовані в Тульчинському районі Вінницької області – 880% і Ізяславському районі Хмельницької області – 631%.

      Децентралізація. У 2018 році уряд передав в комунальну власність громад 1,45 млн га земель сільгосппризначення.

      Земля дійсно може бути одним з вагомих джерел наповнення місцевих бюджетів, але для цього потрібно нею  грамотно розпоряджатися і не зменшувати темп, вже заданий проведеними земельними аукціонами.

      Масова приватизація не принесе до місцевого бюджету нічого, крім земельного податку. На жаль, поки реальність невтішна: з моменту передачі і до кінця 2018 року ОТГ реалізували на земельних торгах всього 5 лотів загальною площею 21 га з результатами в 17% від НДО.

      Що далі? Можна з упевненістю прогнозувати, що зростання надходжень від земельних торгів продовжиться.

      Це буде відбуватися за рахунок поширення аукціонів по всій території України.

      За умови прийняття закону, який дозволить проводити електронні земельні торги для земель комунальної власності, ця позитивна тенденція пошириться і на цей сегмент.

      Якщо дивитися в найближче майбутнє, то досвід з проведення торгів і формування ринкової ціни стане хорошим аргументом при відкритті ринку земель (давайте будемо оптимістами).

      І чим більше буде укладатисz  договорів оренди, тим більше буде гарантій того, що місцеві бюджети стабільно  упродовж   10 років будуть наповнюватися.

      Це в свою чергу дасть поштовх до розвитку місцевої інфраструктури і сприятиме підвищенню якості життя в селах.

ДЕНИС БАШЛИК,

директор департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру,  «Економічна правда»

 

Архів земельних новин І півріччя 2019 року
Архів земельних новин 2018 року
Архів земельних новин 2017 року