ЗЕМЕЛЬНІ НОВИНИ

 

Земельні ділянки вже можна реєструвати онлайн

19 березня 2019 року

       Сьогодні, 19 березня набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 року №710, якою внесено зміни до Порядку ведення Державного земельного кадастру та яка дозволяє реєструвати земельні ділянки онлайн.

       Тобто тепер фізичні і юридичні особи, які бажають зареєструвати земельну ділянку, можуть подати відповідну заяву та необхідну документацію через розробника такої документації, тобто сертифікованого інженера-землевпорядника. А він цю заяву про проведення державної реєстрації земельної ділянки подає в електронній формі з використанням особистого електронного цифрового підпису.

       Будь-яка фізична або юридична особа за умови ідентифікації з використанням ЕЦП або іншого альтернативного засобу ідентифікації може отримувати викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру в режимі онлайн з можливістю її друку на своєму комп’ютері для подальшого використання при підготовці землевпорядної документації.

       Також спрощується процедура державної реєстрації земельної ділянки з урахуванням принципу екстериторіальності при наданні відповідної послуги, усуваються причини, які зумовлюють необхідність неодноразових звернень фізичних та юридичних осіб із заявами та документами через центри надання адміністративних послуг до державних кадастрових реєстраторів (у разі виявлення помилок, необхідності внесення певних уточнень), та, як наслідок, зменшуються зайві витрати матеріальних ресурсів. Водночас залишається можливість подання відповідних документів щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру до Державного кадастрового реєстратора.

       Постанова деталізує підстави для відмови у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру. Крім того, з метою недопущення порушень під час державної реєстрації земельних ділянок постановою уряду запроваджується онлайн моніторинг розгляду усіх видів заяв, що опрацьовуються у Державному земельному кадастрі. Сервіси відкритого моніторингу нададуть заявнику можливість контролювати стан готовності необхідних документів та отримувати актуальну інформацію про можливість їх одержання у відповідному Центрі надання адміністративних послуг.

 

В НААН проаналізували стан ґрунтів за екологічними індикаторами
зеленого зростання

15 брезня 2019 року, Національна академія аграрних наук

       Інститут агроекології і природокористування Національної академії аграрних наук провів оцінювання стану ґрунтів за індикаторами Зеленого зростання сільського господарства.

       Перший з індикаторів — розораність території. Для України вважається, що співвідношення ріллі, природних кормових угідь і лісів має становити 1:1,6:3,6 відповідно, але фактично воно становить 1:0,23:0,3.

       За балансом гумусу у рослинництві стан українських ґрунтів погіршується. Баланс гумусу залишається дефіцитним — 0,13 т/га. В той же час останніми роками сальдо дещо зменшилося за рахунок пожнивних решток, які залишаються на поверхні полів. Уміст органічного вуглецю у Лісостеповій зоні становить 3,21%. За останні 25 років темпи його зменшення несуттєві — 0,19 %.

       Баланс поживних речовин (нітрогену, фосфору, калію) у зоні Лісостепу засвідчив про несприятливий режим живлення рослин, що є наслідком недостатньої компенсації кількості цих елементів, винесених із ґрунту разом з урожаєм.

       Перевищення гранично допустимих концентрацій свинцю, кадмію та ртуті не спостерігається у ґрунтах Лісостепу. Забруднення стійкими пестицидами має локальний характер. Тенденція застосування переважно азотних мінеральних добрив створює умови для подальшого підкислення ґрунтового розчину.

 • Довідково

Екологобезпечний метод реабілітації забруднених ґрунтів полягає в оцінюванні стану ґрунтів за екологічними індикаторами зеленого зростання та застосуванні комплексу заходів, спрямованих на зниження переходу забруднювачів до сільськогосподарської продукції. Комплекс заходів може включати підвищення рівня культури землеробства для досягнення позитивного балансу гумусу; впровадження і дотримання науково обґрунтованих систем сівозмін; застосування поживних речовин, спрямованих на підвищення ефективності і запобігання втратам; ефективне використання наявних ресурсів органічних добрив.

 

В Україні немає інформації про використання 8 млн га державних земель

15 березня 2019 року

       На мапі Держгеокадастру українці не знайдуть інформацію про використання 8 млн га державних земель – це розмір Одеської, Дніпропетровської та Івано-Франківської областей.

       Два останні роки Україна звітує про рекордні врожаї. Але якщо подивитися впритул, ми впевнені аутсайдери за рівнем урожайності з гектара, – пише «Економічна правда».

       Урожайність пшениці у нас у 2,4 раза нижча за німецьку та у 1,3 раза за польську. Урожайність овочів - у 3,9 та 3,4 раза відповідно. Більше того -43% ріллі поступово втрачають гумус та поживні речовини.

       Ситуація була б набагато кращою, якби у статистиці не брали участь землі найбільшого агрохолдингу країни – держави.

       Чиновники вирішують долю 25% усіх земель, або 10,5 млн га.

       Такою кількістю земель може похвалитися не кожна країна Європи: наприклад, у Німеччині всього 12 млн га ріллі – як державної, так і приватної.

       Величезні ділянки земель найбільшого агрохолдингу залишаються "тера інкогніта" для усіх, крім чиновників.

       Навіть Держгеокадастр, який держава зобов’язала картографувати та перерахувати всі землі, має найгірше уявлення саме про стан земель, що контролюються Україною.

       За даними економіста Київської школи економіки Олега Нів’євського, у користуванні державних підприємств перебуває близько 550 тис. га, у користуванні Національної академії аграрних наук (НААН) ще 450 тис. га (чверть Києва), з яких не оформлено правовстановлюючих документів на земельні ділянки площею 34,7 тис. гектарів.

       "Потаємність" у оформлені земель пояснюється просто – поки земля залишається "не порахованою", на ній можна додатково заробити.

       На самозахоплених державних землях ростуть незаконні будівлі або ж їх обробляють за заниженими цінами "друзі" посадових осіб.

 

Держгеокадастр підбив підсумки роботи галузі за рік

13 березня 2019 року

       В. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Колотілін підбив підсумки роботи галузі за 2018 рік під час публічного звіту, що відбувся у Держгеокадастрі.

       У 2018 році робота Держгеокадастру була зосереджена на виконанні таких пріоритетних напрямів: децентралізація земельних відносин, в рамках якої здійснювалася передача державних сільськогосподарських земель в комунальну власність об’єднаних територіальних громад; цифровізація земельних відносин, зокрема розробка та запуск порталу нормативної грошової оцінки (НГО) земель сільськогосподарського призначення, проведення електронних земельних торгів, розвиток сучасного цифрового земельного кадастру та електронних сервісів Держгеокадастру; ефективний контроль за використанням земель, повідомляє прес-служба Держгеокадастру.

       З презентацією звіту можна ознайомитися на веб-сайті відомства. 

 

Держгеокадастр зриває пілотний проект по проведенню земельних аукціонів
через Prozorro.Продажі

11 березня 2019 року,  Прес-служба Мінекономрозвитку

       6 березня під час урядової наради Перший віце-прем’єр-міністр Степан Кубів заявив про ризики зриву пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів через Prozorro.Продажі.

       Як відомо, 21 червня 2017 року, за ініціативи Мінекономрозвитку, Уряд ухвалив рішення про проведення пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів через Prozorro.Продажі. Очікувалось, що Держгеокадастр буде реалізовувати частину прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності через прозорі аукціони в системі Prozorro.Продажі.

       В грудні 2018 року після тривалої підготовки територіальні підрозділи Держгеокадастру опублікували в системі ProZorro.Продажі перші 10 лотів. 8 з 10 аукціонів пройшли успішно - середнє збільшення ціни склало 223%. При сумарній початковій вартості лотів 332 тис гривень кінцева їхня вартість перевищила 1 млн гривень.

       Однак, після аукціонів Держгеокадастр припинив виставляти лоти на торги, мотивуючи це тим, що ProZorro.Продажі оприлюднює дані учасників та переможця аукціону. Водночас, Мінекономрозвитку наполягає на тому, що розкриття для громадськості даних учасників та переможця аукціону забезпечують дійсно відкритий та прозорий продаж, створюють можливості для громадського контролю та використання відкритих даних.

       На думку Мінекономрозвитку, позиція Держгеокадастру може свідчити про свідоме небажання проведення електронних земельних аукціонів у системі ProZorro.Продажі та пошук підстав для ухилення від використання відкритої та ефективної системи проведення аукціонів.

       Разом із тим, налагодження співпраці та використання системи ProZorro.Продажі дозволить не тільки ефективно реалізувати права оренди, а й забезпечити прозорість і публічність відносин оренди земель сільськогосподарського призначення, підвищити рівень довіри суспільства та мінімізувати соціальну напругу у сфері земельних відносин.

       Відтак, Степан Кубів наголосив, що Держгеокадастр має невідкладно забезпечити добір і підготовку лотів до проведення електронних земельних торгів у системі ProZorro.Продажі.

 

Обіцяний Урядом законопроект про обіг земель сільгосппризначення
до Верховної Ради все ще не подано

6 березня 2019 року

       Під час засідання 13 лютого Уряд публічно інформував про свій намір подати до парламенту законопроект «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» до 1 березня і навіть затвердив План організації з підготовки документа. Згідно із цим планом, проект закону мали підготувати профільні відомства – Мінагрополітики, Мінекономрозвитку, Мінфін, Держгеокадастр та Мін’юст до 15 лютого.

      «Як і в попередні роки, Кабмін законопроекту не вніс та не повідомив про причини систематичного порушення законодавчих вимог. Як і про те, хто в уряді персонально несе відповідальність за бойкот земельної реформи, а відтак – за недоотримані Україною мільярдні інвестиції в агросектор», – зазначає представник громадської Коаліції за скасування мораторію Дмитро Ливч,

       За інформацією із Меморандуму про співпрацю України та МВФ Кабінет Міністрів вже давно підготував відповідний проект закону, але не подає його до парламенту.

 

За минулий місяць загальна кількість ділянок,
що готуються до продажу прав оренди,
збільшилася на 163 і тепер становить 7456

4 березня 2019 року

       Лише за тиждень, що минув, головні управління Держгеокадастру в областях включили до переліку земельних ділянок державної власності, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах, 65 ділянок.

      То ж натепер перелік включає 7 456 земельні ділянки загальною площею 130 779,71 гектара.

       Загальна площа 65 запропонованих земельних ділянок, повідомляє Держгеокадастр, становить 923,51 гектара. З них: в Івано-Франківській області до переліку додано 60 ділянок (792,99 га), у Дніпропетровській та у Хмельницькій – по 2 (58,50 га та 67,02 га), в Одеській – 1 (5 га).

       Детальніша інформація у розрізі областей, районів, селищ, сіл розміщена на нашому сайті http://zemvisnuk.com.ua.

       Відвідайте розділ «2019-й: РИНОК ЗЕМЕЛЬ. ДІЛЯНКИ, ЩО ГОТУЮТЬСЯ ДО ПРОДАЖУ».

 

В Україні змінять правила утримання полезахисних лісових смуг,
розташованих на землях с
ільгосппризначення

1 березня 2019 року

      Мінагрополітики оприлюднило для громадського обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення». Про це повідомляє AgroPolit.com.

      Проектом постанови передбачається затвердження Правил утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення.

      Правилами визначається процедура утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, зокрема встановлюються:

 • механізм і підстави для проведення заходів;
 • показники характеристики лісомеліоративного стану насаджень, залежно від виду, конструкції, вікового періоду, лісівничо-меліоративної оцінки;
 • комплекс заходів поліпшення їх якісних показників, біологічної стійкості і меліоративної ефективності (зріджування в процесі рубок догляду, рубки, пов’язані з реконструкцією, створення (відновлення), агротехнічний догляд та доповнення, збереження від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб);
 • умови, що негативно впливають на збереження та використання полезахисних лісових смуг.

 

Договір оренди земельної ділянки – «Урочище Бичок»
Національного природного парку «Голосіївський» визнано незаконним

28 лютого 2019 року

       За апеляційною скаргою прокуратури міста Києва постановою Північного апеляційного господарського суду задоволено позов Національного природного парку «Голосіївський» та визнано недійсним договір оренди земельної ділянки на Столичному шосе – «Урочище Бичок», укладений між Київською міською радою та ТОВ «Авеста-Буд», повідомляє прес-служба прокуратури міста Києва.

       Установлено, що у 2009 році Київська міська рада уклала з товариством договір оренди, яким дозволила орендарю звести на земельній ділянці, що входить до складу Національного природного парку «Голосіївський» та є об’єктом природно-заповідного фонду, офісні комплекси з готелями, закладами громадського харчування, приміщеннями торговельно-розважального призначення і паркінгами.

       При цьому Київська міська рада фактично вилучила спірну земельну ділянку особливо цінних земель у землекористувача КП «Лісопаркове господарство «Конча-Заспа» з порушенням вимог земельного законодавства, а саме без відповідної згоди на таке вилучення Кабінету Міністрів України.

       За результатами розгляду апеляційної скарги суд погодився з правовою позицією прокурора та визнав недійсним договір оренди цієї землі.

       Нагадаємо, 5 лютого 2019 року цей же суд скасував рішення Київради, яке дозволяло здавати в оренду цю земельну ділянку ТОВ «Авеста-Буд» під будівництво офісних комплексів із готелями.

 

Земельну ділянку площею 148 гектарів – під заказник «Осокорківські луки»

27 лютого 2019 року

       На засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування депутати погодили проект рішення, який передбачає створення ландшафтного заказника місцевого значення «Осокорківські луки», – повідомляє прес-служба столичної мерії.

       Ландшафтний заказник пропонується створити на південь від озера Тягле та вулиці Колекторної в Дарницькому районі Києві. Він матиме орієнтовну площу 148 га.

       – Територія проектованого заказника розташована уздовж Дніпровського екологічного коридору, багатого на рослини та тварини, занесені до Червоної книги. Цим проектом рішення ми доручаємо КО «Київзеленбуд» забезпечити охорону та збереження об’єктf, а також вжити заходів щодо державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою заказника, – зазначив голова постійної комісії Київради з питань містобудування Олександр Міщенко.

       Прийняття цього рішення сприятиме покращенню стану довкілля мегаполісу та збереже цінні природні комплекси водно-болотних угідь. А ще «Осокорківські луки» – стануть одним з улюблених місць відпочинку як киян, так і гостей столиці, підкреслюють у мерії.

           

Державі повернули земельну ділянку вартістю понад 1 млрд 25 млн грн

27 лютого 2019 року

       Господарським судом Дніпропетровської області задоволено позовні вимоги Новомосковської місцевої прокуратури в інтересах держави до товариства з обмеженою відповідальністю про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки водного фонду площею 1147 га, вартістю понад 1 мільярд 25 мільйонів гривень, яка розташована на території Піщанської сільської ради Новомосковського району, - про це повідомляє прес-служба прокуратури Дніпропетровської області.

       Підставами для звернення прокуратури до суду стало порушення орендарем вимог законодавства під час використання зазначеної земельної ділянки.

       Рішення суду та позицію прокурора підтримано Центральним апеляційним господарським судом, яким відмовлено в задоволенні апеляційної скарги товариства.

       Головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації на виконання рішення суду видано розпорядження щодо прийняття земельної ділянки, яку за актом державного виконавця вилучено у користувача та повернуто у власність держави.

 

Заволодіння землею у столиці: друга підозра депутату Київради

26 лютого 2019 року,
Національне антикорупційне бюро України

       25 лютого 2019 року депутату Київської міської ради, екс-секретарю земельної комісії, повідомлено про підозру у заволодінні шістьома земельними ділянками та незаконному збагаченні на 19,5 млн грн. Дії посадовця кваліфіковані за ч.5 ст.191, ч.3 та ч.4 ст. 358, та ч.1 ст.368-2 Кримінального кодексу України. Також про підозру повідомлено його спільнику (за ч.5 ст.27, ч.5 ст.191 КК України).

       За даними слідства, депутат Київради, обіймаючи посаду секретаря комісії Київради з питань земельних відносин (далі — Комісія), та маючи доступ до інформації про наявність в столиці вільної землі, впродовж 2008-2014 років організував схему заволодіння шістьма земельними ділянками. Загальна вартість цих земель становить понад 2,5 млн грн.

       Як з’ясували детективи, до реалізації корупційної схеми посадовець залучив свого родича. Той за дорученням депутата шукав осіб, на яких можна приватизувати земельні ділянки у Голосіївському районі м. Києва, що перебували в комунальній власності.

       Після того, як перелік таких осіб був готовий, чиновник власним листом ініціював включення питання про виділення їм землі до порядку денного Комісії. Згодом, на сесії Київради, ініціатор разом із іншими депутатами голосував за ухвалення відповідного рішення.

       У результаті шість земельних ділянок загальною площею 0,47 га виділено заздалегідь визначеним особам, які про це навіть не здогадувалися. У подальшому детективи встановили, що набуття землі у власність оформлювалося за підробленими документами.

       Вказані факти — другий епізод із заволодіння земельними ділянками у столиці за ймовірної участі екс-секретаря Комісії, що розслідують детективи НАБУ. Раніше, у вересні 2017 року, посадовця викрили на заволодінні трьома ділянками у столиці загальною площею 0,26 га. Вісім місяців потому детективи Національного бюро завершили розслідування, а прокурори САП скерували обвинувальний акт до суду. Наразі справа слухається у Шевченківському районному суді м. Києва.

       Окрім того, детективи НАБУ встановили, що у 2015-2016 роках депутат Київради набув у власність та передав активи на загальну суму 19,5 млн грн, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами. Частина цієї суми витрачена на придбання позашляховика класу «люкс», який перебуває в користуванні депутата, решта — інвестована в корпоративні права та нерухомість, які приносять прибутки підозрюваному екс-посадовцю Київради.

 

Південно-західним апеляційним господарським судом повернуто
у розпорядження держави земельну ділянку площею 896,46 га

25 лютого 2019 року

       Проаналізувавши положення договору підряду та зміст правовідносин, що склалися між сторонами, Південно-західний апеляційний господарський суд встановив факт порушення інтересів держави, оскільки оспорюваний договір підряду є удаваним правочином і приховує під собою передачу в оренду земельної ділянки та фактично містить істотні умови договору оренди земельної ділянки, наслідком чого є повернення земельної ділянки за недійсним правочином, у зв’язку з тим, що підстава користування земельною ділянкою відпала.

       Відповідне рішення (постанова ПЗАГС від 05.11.2018 у справі №915/789/17) прийняте Південно-західним апеляційним господарським судом за результатами апеляційного перегляду рішення господарського суду Миколаївської області від 16.04.2018, яким задоволені позовні вимоги Першого заступника прокурора Миколаївської області в особі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області : визнано недійсним на майбутнє договір підряду №67 вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 20.08.2015, укладений ДП «СП Державної кримінально-виконавчої служби України №103» та ТОВ «Південь-Агро», зобов'язано ТОВ «Південь-Агро» повернути у розпорядження держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з правом постійного користування ДП «СП Державної кримінально-виконавчої служби України (№ 103)» земельні ділянки загальною площею 896,46 га, грошовою оцінкою 19538847 грн., розташовані в межах Шевченківської сільської ради Новобузького району Миколаївської області, що використовується товариством на підставі договору № 67 про вирощування товарної сільськогосподарської продукції від 20.08.2015.

       Рішення місцевого господарського суду по окресленій справі залишено без змін апеляційною інстанцією.

       Повні тексти електронних копій процесуальних документів по справі є загальнодоступними на офіційному сайті Єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua) (#ПЗАГС_судова_практика).

За повідомленням прес-служби суду

 

Володимир Гройсман вважає, що купувати землю мають фермери,
а не холдинги

18 лютого 2019 року

       Прем'єр-міністр Володимир Гройсман виступає за розумне впровадження ринку землі з чіткими умовами.

       Про це він сказав в інтерв’ю Ліга.net

       На запитання, коли і за яких умов запрацює ринок землі, Володимир Гройсман відповів: «Політики не готові брати на себе відповідальність і провести якісно цю реформу. До того ж, це зручна тема для спекуляцій на страху людей. Процес має йти еволюційно і бути проговореним з громадянами. Я виступаю за розумне впровадження ринку землі з чіткими умовами. Обмежений обсяг володіння – до 200 га в одні руки плюс 200 га на фермерське господарство. Право власності лише для громадян України. Купувати землю мають фермери, а не холдинги. Створення малих та середніх фермерських господарств – це пріоритет. Ми опрацювали додатково з міжнародними партнерами здешевлення кредитів, щоб фермери могли залучити кошти для купівлі землі. Тоді цей ринок буде справедливим та живим. Не можна допустити, щоб великі земельні наділи отримали декілька гравців».

       Коментуючи те, що великим компаніям агросектору може бути достатньо довгострокової оренди землі, Гройсман зазначив, що є різні позиції, бо широке коло "стейхолдерів": "Це асоціації, фермерські рухи, самі фермери і власники землі".

       Щодо Міжнародного валютного фонду і ринку землі Прем'єр-міністр уточнив, що він не зобов'язує Україну запровадити ринок у найближчому майбутньому і "ставиться з розумінням" до цього.

       На запитання, чи буде цього року ухвалено закон про обіг сільгоспземель, Гройсман відповів заперечно: "Я думаю, ні, для цього не буде голосів".

 

У 2019 році Уряд передасть державні сільгоспземлі у комунальну власність
141 ОТГ, які утворилися протягом 2018 року

14 лютого 2019 року, Прес-служба Держгеокадастру

       У 2019 році продовжиться процес передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад. Землі отримають 141 ОТГ, які об’єдналися у 2018 році (з їх переліком ви можете ознайомитися на сайті https://decentralization.gov.ua/).

       Станом на початок лютого між головними управліннями Держгеокадастру у відповідних областях та всіма ОТГ, щодо яких передбачено передачу землі, укладено меморандуми про співпрацю при здійсненні цих транзакцій.

       Як і в минулому році, землі будуть передаватися на баланс ОТГ після проведення інвентаризації, уточнення даних та внесення відомостей до Державного земельного кадастру. Усі процедури із оформлення ділянок перед передачею ОТГ будуть здійснюватися за рахунок Державного бюджету.

       Нагадаємо, що на виконання рішення Уряду в рамках децентралізації у сфері земельних відносин Держгеокадастр з 1 лютого минулого року здійснює передачу державних сільгоспземель у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.

       Загалом у 2018 році 647 ОТГ, які були утворені до 2018 року, отримали у комунальну власність 1,45 млн га державних земель сільськогосподарського призначення.

 • Довідково:

       31 січня 2018 року Уряд схвалив розпорядження № 60-р щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад, що дозволяє провести земельну децентралізацію не вдаючись до змін у законодавстві.

 

Суд наклав арешт на земельні ділянки "Буковелю"

14 лютого 2019 року

       За ухвалою Печерського районного суду Києва арештовані земельні ділянки гірськолижного курорту "Буковель". Суд заборонив відчужувати майно та проводити з ним будь-які інші дії нотаріусам та державним реєстраторам.

       Окрім іншого, арешт накладено на земельні ділянки компанії "Скорзонера", розташовані у селі Полянниця, на яких розміщена інфраструктура гірськолижного курорту "Буковель", – повідомляє «Економічна правда».

 

Уряд подасть до парламенту законопроект про ринок землі до 1 березня

14 лютого 2019 року

       Кабінет Міністрів планує подати до Верховної Ради законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення до 1 березня. План організації з підготовки документа затвердили сьогодні під час засідання уряду. Про це повідомляє РБК-Україна.

       Згідно з планом, Уряд має до 1 березня 2019-го внести на розгляд депутатів підготовлений профільними відомствами законопроект про ринок землі. 

 

МВФ радить Україні зосередитись на земельній реформі та приватизації

13 лютого 2019 року, «Економічна правда»

       У Міжнародному валютному фонді вважають, що Україна має зосередитися на проведенні земельної реформи та приватизації, оскільки це досить перспективні сектори з точки зору притоку інвестицій.

       Про це сказав постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман на XV щорічній інвестиційній конференції, організованій Dragon Capital у Києві, повідомляє "Укрінформ".

       "Серед того, що слід зробити, – зосередитись на земельній реформі, аби можна було купувати землю сільгосппризначення. Також слід зосередитись на приватизації сектору держпідприємств, щоб приватний сектор міг зайти і зробити відповідний вклад у цей сектор", – сказав Люнгман.

       Він також наголосив, що зараз розпочинається реформа Державної фіскальної служби, і це у свою чергу має покращити бізнес-середовище.

       Люнгман також нагадав, що за останні 5 років було багато зроблено в різних сферах, починаючи від реформування банківської системи і закінчуючи створенням антикорупційних органів.

 

Порошенко підписав закон про продовження мораторію
на продаж сільгоспземлі

4 лютого 2019 року

      Президент України Петро Порошенко підписав закон про продовження мораторію на продаж земель сільськогоподарського призначення до 2020 року.

      Про це повідомляється на сторінці законопроекту № 9355-5 на сайті Верховної Ради.

      Закон передбачає продовження заборони на продаж сільгоспземель до 1 січня 2020 року.

 

Антирейдерська комісія повернула вінничанам 700 гектарів землі

4 лютого 2019 року, Прес-служба Мін’юсту

       Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації задовольнила колективну скаргу на спробу рейдерського захоплення майже 700 гектарів землі. Про це повідомила під час засідання Вінницького обласного оперативного штабу із забезпечення прав і свобод власників земель або збіжжя заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ірина Садовська.

       У засіданні оперативного штабу на Вінничині взяли участь керівництво обласної державної адміністрації та аграрії області. Разом із заступником Міністра обговорили декілька гострих ситуацій із порушенням прав орендарів та орендодавців земельних ділянок.

       «Так як Вінницька область є однією із лідерів у сфері агровиробництва, то такі ситуації потребують особливої уваги з боку Міністерства юстиції України. Ми у постійній співпраці із територіальними підрозділами міністерства і сподіваємось, що більшість проблемних питань зможуть бути оперативно вирішені на місцях», – зауважила Ірина Садовська.

       Одним із показових прикладів, який розглянули під час засідання, була колективна скарга 542 осіб-підписантів, яка стосувалась майже 700 гектарів землі. У січні її розглянула та задовольнила Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Окрім цього, у зв’язку з порушеннями реєстраторами вимог законодавства у сфері державної реєстрації Комісія дійшла висновку щодо притягнення реєстраторів до відповідальності шляхом блокування їм доступу до Державного реєстру прав.

       «Цей випадок є ще одним доказом того, що Антирейдерська комісія є ефективним інструментом захисту прав бізнесу та законних власників. Наші переваги – це оперативні терміни розгляду скарг та виважена і об’єктивна позиція. Вже сьогодні законні власники та орендарі земельних ділянок отримують копію наказу про задоволення скарги. Записи у державному реєстрі, що вчинені із порушенням закону, скасовано», – наголосила заступник Міністра.

       Також Ірина Садовська нагадала присутнім про те, що заблоковані реєстратори та особи, що бажають вперше отримати доступ до професії реєстратора з 1 січня 2019 року, мають складати тести на знання законодавства. «Ці тести не є простими. Із 100 запитань потрібно дати не менше 75 правильних відповідей. Це превентивний захід від помилок через некомпетентність осіб, що працюють із держреєстрами», – наголосила Ірина Садовська.

 

Строки оформлення земельної ділянки можуть скоротитись у 10 разів

4 лютого 2019 року

       На розширеному засіданні робочої групи з вироблення єдиних підходів до розвитку адміністративних послуг в регіонах, яке проходило під головуванням Віце-прем’єр-міністра — Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка, було надано протокольне доручення Мінагрополітиці, Держгеокадастру разом з Мінекономрозвитку та іншими зацікавленими органами вивчити кращий іноземний досвід та надати пропозиції щодо скорочення строків та процедур оформлення земельної ділянки. Мова йде про можливість її безоплатної приватизації, передачі у користування або продажу із земель державної або комунальної власності.

      Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

       Відповідно до доручення, планується ґрунтовно проаналізувати існуючу ситуацію та досвід інших країн і розробити низку змін для оптимізації послуги, зменшення бюрократичної та корупційної складової. За підрахунками експертів, після цього отримання послуги може скоротитися в цілому у 10 разів.

       “Сьогодні, щоб оформити земельну ділянку, потрібно у прямому сенсі слова, пройти всі кола пекла. 54 документи, від 9 місяців до 2-х років проходження процедур. Це велике адміністративне навантаження на наших громадян і зайве затягування процедур, яке, окрім всього, стримує розвиток економіки та перешкоджає залученню нових інвестицій. Тому зараз спільно з профільними відомствами та експертами вивчається можливість оптимізації цієї послуги”, — прокоментував Лев Парцхаладзе.

       Відтак, згідно з дорученням, заплановано:

 • встановити вичерпний перелік документів, який необхідно подавати, та запровадити можливість отримати послугу на підставі єдиного звернення в онлайн-режимі;
 • скасувати 51 паперовий документ, запровадивши електронні сервіси;
 • надати можливість місцевим органам влади здійснювати держреєстрацію земельних ділянок;
 • скасувати необхідність отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та запровадити добровільне попереднє погодження її місця розташування;
 • удосконалити процедуру нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
 • чітко обмежити строки підготовки та проведення процедур та інші важливі зміни.

 

За минулий тиждень загальна кількість ділянок, що готуються
до продажу прав оренди, 
зменшилася на 39 і тепер становить 7293

4 лютого 2019 року

     Хоча за тиждень, що минув, головні управління Держгеокадастру в областях включили до переліку земельних ділянок державної власності, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах, 32 ділянки, проте їх загальна кількість порівняно з попереднім тижнем зменшилася на 39. Такі зміни відбулися за рахунок переведення 71 ділянки з підготовчого переліку в статус продажу прав на них. То ж натепер перелік включає 7 293 земельні ділянки загальною площею 128 509,13 гектара.

    Загальна площа 32 запропонованих земельних ділянок, повідомляє Держгеокадастр, становить 751,46 гектара. З них: у Херсонській області до переліку додано 13 ділянок (318,85 га), у Кіровоградській – 5 (74,35 га), у Полтавській та у Черкаській – по 4 (51,60 га та 24,69 га), у Дніпропетровській, у Донецькій та у Рівненській – по 2 (32,17 га, 207,53 га та 42,27 га).

 

Посадовець Головного управління Держгеокадастру у Львівській області
погорів на вимаганні хабара в учасника АТО

 4 лютого 2019 року

       В останній день січня за процесуального керівництва військової прокуратури Львівського гарнізону за матеріалами та спільно з оперативними співробітниками Управління захисту економіки у Львівській області задокументовано факт вимагання та отримання неправомірної вигоди заступником начальника Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, повідомляє Відділ зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України.

       Кошти в розмірі 32 500 доларів США від учасника АТО призначалися за передачу у власність земельної ділянки площею 0,12 га. Всю суму хабара виявлено та вилучено в повному обсязі під час проведення огляду місця події у м. Львові.

       На даний час проводяться першочергові слідчі (розшукові) дії.

       Вирішуються питання про затримання посадовця, повідомлення йому про підозру та звернення до суду щодо обрання міри запобіжного заходу.

 

17 столичним земельним ділянкам надали статус скверів

1 січня 2019 року

      Для збереження зелених багаторічних насаджень від житлової і комерційної забудови Київрада надала статус скверу 17 земельним ділянкам. Про це повідомила прес-служба КМДА. Зокрема, сквери облаштують:

 • на перетині вул. Рейтарської та вул. Стрілецької у Шевченківському районі;
 • на вул. Кіото, 5-9 у Деснянському районі;
 • на вул. Митрополита Андрея Шептицького, 1/2 у Дніпровському районі;
 • на вул. Мілютенка, 25 у Деснянському районі;
 • на вул. Шолом-Алейхема, 11-А у Деснянському районі;
 • на вул. Садовій, 14-А у Дніпровському районі;
 • два сквери – на перетині просп. Лісового та вул. Братиславської у Деснянському районі;
 • на просп. Лісовому, 12 у Деснянському районі;
 • на просп. Лісовому, 8 у Деснянському районі;
 • на просп. Лісовому, 4-А у Деснянському районі;
 • на вул. Маршала Жукова, 4 у Деснянському районі;
 • на перетині просп. Маяковського, 14/13 та вул. Драйзера, 11 у Деснянському районі;
 • на просп. Повітрофлотському, 26 у Солом’янському районі;
 • на вул. Маршала Рибалка, 5-7/18 у Шевченківському районі;
 • на вул. Малоземельній у Дарницькому районі;
 • на просп. Повітрофлотському, 11-13 у Солом’янському районі.

 

За останній рік державні землі здавалися в оренду в 2,13 раза дорожче,
ніж приватні

1 лютого 2019 року , Прес-служба Держгеокадастру

       Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру узагальнила дані про середню вартість оренди сільськогосподарської землі в минулому році. За оперативними даними територіальних органів Держгеокадастру, в середньому по Україні громадяни-власники паїв у минулому році отримали 1613,4 грн орендної плати за гектар. Це на 18% більше, ніж в 2017 році, коли середній розмір орендної плати за паї склав 1369 грн/га. Загальна площа приватних сільгоспземель, переданих в оренду за договорами, складає 16,9 млн гектарів.

       Найвища орендна плата за паї зафіксована у Черкаській (3524,7 грн/га), Полтавській (2970,1 грн/га) та Харківській (2494,7 грн/га) областях. Найдешевше користування землею обходилося у Запорізькій (878 грн/га), Херсонській (926,9 грн/га) та Закарпатській (930,6 грн/га) областях.

       У частині державних земель середня вартість оренди значно зросла завдяки інтенсифікації проведення земельних аукціонів та зростанню їх ефективності. Середня орендна плата за передані на конкурентних засадах ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності на 01.01.2019 склала 3 431,5 грн/га, тоді як станом на 01.01.2018 показник становив 2793,2 грн/га. Зростання за рік становить 23%. Найвища орендна плата зафіксована у Хмельницькій (7780,8 грн/га), Вінницькій (7136,9 грн/га) та Полтавській (6627,3 грн/га), а найнижча – у Херсонській (1402,3 грн/га), Волинській (1441,8 грн/га) та Донецькій (1637,8 грн/га) областях.

       Таким чином, в середньому за останній рік державні землі здавалися в оренду в 2,13 разу дорожче, ніж приватні. Порівняно з підсумками 2017 року розрив збільшився: тоді було зафіксовано дворазову різницю між платою за державні та приватні землі.

       «В частині оренди державних земель, завдяки формуванню висококонкурентного середовища та прозорості процесів, ми уже спостерігаємо класичний «ринок продавця». Завдяки запуску електронних торгів, які ще більше розширили коло учасників, і виходячи із їх перших результатів, ми очікуємо подальшого зростання середньої орендної ставки, за якою держава передає в користування свій земельний банк, – відзначив в. о. Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк, додавши, що зростаюча різниця у вартості оренди може спонукати громадян-власників землі користуватися створеною інфраструктурою та реалізувати право оренди на свої ділянки через механізм аукціонів.

      Він також підкреслив, що держава очікує принаймні співставної із Держгеокадастром ефективності у розпорядженні землями і з боку ОТГ, яким у минулому році за ініціативою Кабінету Міністрів було передано у власність майже 1,5 млн га сільськогосподарських земель держвласності за межами населених пунктів.

 • Довідково

Станом на 01.01.2019 в Україні укладено 5 млн договорів оренди земельної частки (паю),
з них із фермерськими господарствами – 0,78 млн договорів. Більшість договорів (2,3 млн) укладено терміном на 8-10 років.

 

До продажу прав оренди державних земель готують 7332 ділянки

         29 січня 2019 року

      155 ділянками державної власності, права оренди на які можуть бути реалізовані на земельних торгах, поповнився попереднього тижня загальнодержавний перелік. Їх загальна площа становить 2 379,88 гектара. З них: в Івано-Франківській області до переліку додано 138 ділянок (2 210,07 га), у Харківській – 8 (81,25 га), у Дніпропетровській – 4 (27 га), у Кіровоградській – 3 (53,76 га), у Донецькій та у Хмельницькій – по 1 (0,50 га та 7,30 га).

      Усього цей перелік натепер нараховує 7 332 земельні ділянки загальною площею 128 725,84 гектара.

 

Замість земельних ділянок грошова компенсація

28 січня 2019 року

     На засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування депутати підтримали проект рішення, що передбачає надання матеріальної виплати сім’ям загиблих киян-учасників АТО замість землі. Погоджено сума поки що орієнтовна – 700-750 тисяч гривень. Щоб ініціатива була підтримана, своє ствердне слово мають сказати інші столичні депутати на черговому засідання сесії.

 

Мінекономрозвитку пропонує Президенту ветувати Закон про продовження
мораторію на продаж землі

24 січня 2019 року, Прес-служба Мінекономрозвитку

       23 січня Перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів підписав висновок Мінекономрозвитку щодо Закону України №2666-VIII, яким продовжується заборона відчуження сільськогосподарських земель до 1 січня 2020 року. У висновку Мінекономрозвитку пропонує Президенту України застосувати право вето.

       Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності (в тому числі на земельні ділянки) є непорушним. Крім того, Європейський суд з прав людини визнав, що абсолютна заборона продажу або будь-якого іншого способу відчуження земель сільськогосподарського призначення в Україні порушує положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

       Водночас, за оцінками Світового банку, запровадження ринку землі створило б можливості для зростання ВВП України щороку на додаткових 0,6-1,6 відсоткових пунктів та дозволило б залучати близько 1,5 млрд доларів додаткових інвестицій на рік, надати поштовх до розвитку сільськогосподарського та фінансового секторів та сільської місцевості.

       З іншого боку, відсутність ринку землі погіршує добробут 6,9 млн українців-власників земельних паїв. В умовах послабленої конкуренції через відсутність ринку землі, власники отримують за оренду ділянок плату, яка занижена в 5 разів: 50 доларів за га на рік замість 250 доларів за га — як у Болгарії чи Польщі.

       Крім того, відсутність ринку землі спонукає фермерів інвестувати в вирощування переважно однолітніх культур — соняшник або рапс, які найбільше виснажують землю. Тільки з 2004 року по 2012 рік Україна втратила до 43 тис. га площ багаторічних культур. За розрахунками Світового банку, інвестуючи в однолітні культури замість багаторічних, фермер щороку втрачає близько 1 тис. доларів доданої вартості з кожного га.

       Нарешті, за оцінками Центру економічної стратегії, місцеві громади та державний бюджет щороку недоотримують близько 2,8 млрд грн податкових надходжень через відсутність легального оформлення угод з фактичного продажу земельних ділянок.

       Врахувавши усі зазначені пункти, Мінекономрозвитку запропонувало Президенту України застосувати право вето щодо Закону №2666-VIII.

 

Концепцію законопроекту про обіг сільгоспземель
обговорили на засіданні робочої групи

24 січня 2019 року

       На засіданні робочої групи з напрацювання пропозицій щодо проведення земельної реформи, створеної при Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, яке відбулося 16 січня, обговорили розроблену комітетом концепцію проекту закону про обіг сільгоспземлі.

       За результатами обговорення учасники засідання відмітили необхідність подальшого доопрацювання концепції з урахуванням озвучених пропозицій та її обговорення на наступному засіданні робочої групи. Потім її направлять до всіх регіонів, районів, асоціацій та фермерів. Вони мають упродовж 2 місяців провести обговорення і надати свої пропозиції. Після затвердження концепції законопроекту про обіг земель його буде зареєстровано у Верховній Раді.

       Що ж містить ця концепція? Про це розповіла «Економічна правда».

       1. Іноземці та іноземні компанії не зможуть скористатися правом володіння українською землею. До повноцінного запуску ринку землі діятиме перехідний період. Автори ініціативи пропонують, щоби протягом 2019-2024 років право купувати землю отримали лише фізичні особи — громадяни України.

       2. До 2021 року пропонується дозволити купувати державну і комунальну землю громадянам України та фермерським господарствам для створення або розширення сімейного фермерського господарства: без статусу юридичної особи — до 20 га, із статусом юридичної особи — до 200 га.

       Громадянин України може бути засновником або членом лише одного фермерського господарства.

       3. Після 2024 року право купувати землю пропонується надати українським аграрним компаніям, які останні три роки є сільськогосподарськими виробниками, тобто доходи яких від реалізації вирощеної ними аграрної продукції за останні три роки становили понад 75%.

       4. У документі передбачені обмеження на придбання земель фізичними та юридичними особами. Так, фізична особа, яка не займалася сільським господарством, зможе придбати до 200 га землі. Якщо фізична особа була фермером п'ять років, їй дозволять купити до 500 га, якщо десять років — 2 тис га.

       Ці розміри ділянок можуть бути збільшені у разі їх успадкування за законом.

       5. Українські компанії зможуть сконцентрувати 30% аграрних земель району, 15% земель області, 0,5% земель України. За рішенням обласної ради, загальний розмір ділянок компаній на території області може бути зменшений.

       6. У проекті закону визначено, що контролювати концентрацію земель буде орган, який веде державний земельний кадастр. Крім того, він буде здійснювати моніторинг стану земельних відносин. Зараз таким органом є Держгеокадастр.

       7. Автори проекту вважають, що ціна на землю мусить дорівнювати експертній грошовій оцінці, встановленій на час продажу ділянки, крім тих, що виставлені на земельні торги. Ціна не може бути нижчою за нормативно-грошову оцінку.

       8. Першими купувати землю матимуть право члени сім'ї власника ділянки, її орендарі, власники та користувачі суміжних ділянок, місцеві фермерські господарства.

       9. Власники матимуть право продавати землю через електронні аукціони. Державну та комунальну землю пропонується реалізовувати лише через електронні аукціони.

       10. Проект закону також передбачає умови обміну сільськогосподарськими земельними ділянками та умови зміни цільового призначення таких ділянок.

 

У Львові затримали керівника відділу Інституту землеустрою

24 січня 2019 року

       Львівські засоби масової інформації зарясніли повідомленням про викриття правоохоронцями в хабарництві посадовця Державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», що в сфері управління Держгеокадастру України.

       Про це повідомили в прес-службі Головного управління поліції у Львівській області, де також розповіли: «За вирішення земельного питання керівник відділу державного підприємства «Львівський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Держгеокадастру України вимагав від громадянина 1000 доларів США неправомірної вигоди. Зокрема, за зміну цільового призначення земельної ділянки та виготовлення технічної документації у зв’язку зі змінами. Неправомірну вигоду керівник відділу отримував у кілька етапів».

       Там також повідомили: «Сьогодні, 22 січня, посадовця затримано під час одержання наступної частини неправомірної вигоди, 700 доларів США, за заниження суми нарахування сільськогосподарських втрат при зміни цільового призначення земельної ділянки. Керівника відділу затримано у порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України».

 

Про призначення та звільнення керівників та заступників керівників
територіальних органів Держгеокадастру

22 січня 2019 року

       Уряд вніс зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15.

       Змінами передбачено, що призначення на посаду та звільнення з посади керівників та заступників керівників територіальних органів Держгеокадастру здійснюється Головою Держгеокадастру відповідно до законодавства про державну службу, що дозволить привести Положення про Державну службу України з питань геодезії картографії та кадастру у відповідність до положень Закону України «Про державну службу».

       Відповідні зміни внесено постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 11 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» від 16 січня 2019 року № 25, яка набрала чинності 19 січня 2019 року.

 

Президента закликали ветувати закон про подовження мораторію
на продаж земель

22 січня 2019 року

       Громадська коаліція за скасування мораторію закликала Президента Петра Порошенка ветувати закон, який подовжує мораторій на купівлю-продаж аграрних земель до 1 січня 2020 року, та подати до Верховної Ради власний проект закону “Про обіг земель сільськогосподарського призначення” як невідкладний.

       Текст відповідного звернення оприлюднено на «Економічній правді».

       Заяву підписали близько 30 асоціацій та організацій, а також ЗМІ, серед яких Економічна правда та VoxUkraine.

       Автори звернення наголошують, що мораторій не захищає землі від продажу – він “сприяє розквіту сірих схем і тіньового ринку, і створює значні корупційні можливості для тих, хто розпоряджається державними та комунальними землями, використовуючи сірі схеми купівлі-продажу земель на власну користь”.

       У зверненні зазначено, що “мораторій несе шкоду всім тим, кого влада має захищати: громадянам, легальному бізнесу, місцевим громадам, фермерським господарствам, що прагнуть інвестувати у розвиток с/г технологій та сільської місцевості в Україні”.

      Президента закликали “перервати традицію відкладання “на потім” системних змін”, подати власний законопроект “Про обіг земель”, що “дозволить українському суспільству перейти до предметної дискусії у Верховній Раді щодо того, яким саме має бути формат ринку землі в Україні, аби він максимально збалансовував інтереси громадян, власників паїв, фермерів, великих агровиробників, місцевих громад та держави”.

 

Робоча група внесла нові пропозиції щодо земельної реформи

19 січня 2019 року

       На черговому засіданні робочої групи з напрацювання пропозицій щодо проведення земельної реформи, створеної при Комітеті Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, обговорили питання щодо можливих шляхів надання банківськими установами довгострокових пільгових кредитів на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення після скасування мораторію на продаж сільгоспземель. Учасники зібрання заслухали з цього питання Дмитра Глінського — координатора проектного офісу Незалежної асоціації банків України та Вахе Варданяна — експерта Світового банку, провідного спеціаліста фінансового сектору.

       Окрему увагу учасники робочої групи приділили обговоренню положень проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення, зокрема, в частині етапів запровадження обігу земель, учасників ринку і площі земель, яка може бути придбана у власність фізичними та юридичними особами, концентрації максимальної площі земель у одного учасника ринку.

       За результатами обговорення учасники заходу відмітили необхідність подальшого доопрацювання проекту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення з урахуванням озвучених пропозицій та його обговорення на наступному засіданні робочої групи.

 

Шість тисяч гектарів землі землі повернула власникам
антирейдерська комісія Мін’юсту

19 січня 2019 року, Міністерство юстиції України

       У 2018 році Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації задовольнила понад 400 скарг, скасувавши незаконну реєстрацію майже 6 тисяч гектарів землі та понад 100 тисяч квадратних метрів нерухомості. Про це повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

       За його словами, серед найбільш резонансних кейсів минулого року повернення у власність банку 113 га землі в Києві, завдяки чому вдалося уникнути збитків на суму понад 3,7 млрд грн, скасування незаконної перереєстрації комплексу споруд релігійної громади, повернення нерухомості виробнику дитячого харчування та елеватора фермерському господарству.

       «Якби не комісія, домагатися справедливості кожному такому власникові довелося б роками в судах. Як правило, за цей час майно перепродається і повернути його стає набагато складніше», – додав очільник Мін’юсту.

       Він нагадав, що від початку своєї діяльності у січні 2016 року комісія задовольнила більше 1 600 скарг, повернувши у власність громадян понад 16 тисяч га земельних ділянок та понад 230 тисяч квадратних метрів нерухомого майна.

       «Захист права власності – одне з головних завдань держави, без виконання якого українці не відчуватимуть себе захищеними, а інвестори не вкладатимуть кошти в нашу економіку. Це – очевидні речі. І роботи в цьому напрямку в нас ще багато», – резюмував Павло Петренко.

 

Міністерство юстиції та Світовий банк обговорили перспективи реалізації проекту «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні»

19 січня 2019 року, Міністерство юстиції України

       Міністерством юстиції України та Світовий банк продовжують співпрацю у рамках реалізації програми міжнародної технічної допомоги «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні». В Мін’юсті відбулась чергова робоча зустріч, де сторони обговорили перспективи реалізації проекту та терміни виконання основних зобов’язань. За словами в. о. Державного секретаря, керівника Секретаріату Державного секретаря Міністерства юстиції Олени Косолапової, реалізація проекту – це шлях до більш відкритого та прозорого ринку землі в Україні.

       «Важливим напрямком роботи органів влади є підвищення рівня правової свідомості громадян. Тому ми сподіваємось, що наша співпраця з Світовим банком принесе довгоочікуваний результат», – зазначила Олена Косолапова.

       За словами Генерального директора Директорату стратегічного планування та євроінтеграції Юлії Зайченко, мета проекту – поглиблення співробітництва зі Світовим банком у сфері покращення системи безоплатної правової допомоги та функціонування державних реєстрів.

 

Держгеокадастр оприлюднив проект постанови про узгодження
урядових актів із новим законом про колективну власність на землю

18 січня 2019 року

       Держгеокадастр оприлюднив для громадського обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», який розроблено з метою забезпечення приведення деяких постанов Кабінету Міністрів України у відповідність до положень Закону України «Про електронні довірчі послуги» та Закону України від 10 липня 2018 р.
№ 2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», удосконалення процедури надання адміністративної послуги з видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, шляхом запровадження механізму її надання в електронному вигляді.

     Про це йдеться у відповідному документі на сайті відомства. Там же можна ознайомитися зі змінами, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів.

      Як зазначено у пояснювальній записці, прийняття проекту постанови дозволить привести Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, зміни, що вносяться до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2018 р. № 710, Порядок забезпечення доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2015 р. № 457, Тимчасовий порядок взаємодії між територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру під час погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2016 р. № 580, Порядок реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688 у відповідність до положень Закону України «Про електронні довірчі послуги».

       Також прийняття проекту постанови дозволить привести Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, і Порядок організації робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2004 р. № 122, у відповідність до положень Закону України від 10 липня 2018 р. № 2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні».

       Крім того впровадження нового електронного сервісу з надання адміністративної послуги з видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки зменшить витрати часу на надання відповідної адміністративної послуги.

 

Рада розблокувала підписання закону про мораторій на продаж землі

17 січня 2019 року

       Верховна Рада України розблокувала підписання законопроекту №9355-5 «Про внесення змін до розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України про продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель», ухвалений депутатами 20 грудня.

       Жодна з двох постанов про скасування мораторію, які розглянули депутати, не набрала необхідної кількості голосів.

       За постанову №9355-П (автор нардеп від «БПП» Олексій Мушак) проголосував 81 депутат із необхідних 226.

       Постанова №9355-П1, автором якої був Віктор Пинзеник, набрала лише 65 голосів.

       Після розгляду цих постанов більше немає юридичних обмежень для підписання законопроекту про мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Тож закон тепер можуть підписати глава парламенту і президент і мораторій на відчуження сільськогосподарських земель буде продовжено до 2020 року.

 

Білозерська ОТГ Черкаської області першою в Україні розпочала продаж прав оренди на землю через електронний аукціон OpenMarketLand

17 січня 2019 року

       16 січня 2019 року відбулося підписання договору про реалізацію прав оренди сільськогосподарських земель на електронному майданчику OpenMarketLand між ДП «СЕТАМ» (Міністерства юстиції України) та Білозерською Об’єднаною Територіальною Громадою Черкаської області.

       «Білозерська ОТГ стала першою в Україні, хто розпочав продаж переданих їм у користування прав оренди на землю. Це дозволить залучити додаткові кошти для розвитку громади, які можуть бути використані на ремонт доріг, дитсадків, шкіл тощо», – розповів генеральний директор ДП «СЕТАМ» Віктор Вишньов.

       «Ми ж вважаємо себе передовою ОТГ у Черкаській області, тому для нас дуже цікавим є цей напрямок співпраці у сфері земельних відносин і поповнення бюджету громади», – зауважив голова Білозерської Об’єднаною Територіальної Громади Володимир Міцук.

       В рамках пілотного проекту на майданчику OpenMarketLand вже проведено 200 успішних аукціонів на 18,4 млн грн. Додатково у результаті конкурентних електронних торгів для місцевих бюджетів зароблено 10,3 млн грн.

       Усі торги проходять з використанням сучасної технології захисту Blockchain.

       Для того щоб об’єднаній територіальній громаді розпочати продаж прав оренди на земельні ділянки через майданчик OpenMarket.Land потрібно зробити усього чотири кроки:

       На основі Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціону, затверджених наказом ДП «СЕТАМ» від 26.11.2018 року №141, затвердити власний Порядок проведення електронних земельних торгів з реалізації земельних ділянок комунальної власності (або прав на них).

       Прийняти рішення про передачу земельної ділянки (або прав на неї) комунальної власності на реалізацію шляхом проведення електронних торгів.

       Укласти договір з Державним підприємством «СЕТАМ».

       Укласти договір про проведення електронних земельних торгів з відповідною землевпорядною організацією.

       Нагадаємо, 20 вересня 2018 року ДП «СЕТАМ» та Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру та Міністерство аграрної політики та продовольства України презентували пілотний проект впровадження електронних земельних торгів.

 

В Україні запустили пілотний проект супутникового моніторингу сільгоспземель

16 січня 2019 року

       Світовий банк завершив першу частину пілотного проекту супутникового моніторингу сільськогосподарських земель у Львівській, Київській та Миколаївській областях, повідомляє прес-служба американської компанії EOS, яка реалізувала цей проект.

       Компанія на основі даних космічного моніторингу провела аналіз рослинного покриву земної поверхні. Це дозволило створити карти посівів сільгоспкультур, визначити точні межі полів, а також виділити всі основні типи покриттів на території трьох областей за період з 2016 по 2018 рік.

       "Проект був запущений в травні 2018 року в рамках п'ятирічної програми СБ щодо підвищення прозорості та ефективності управління земельними активами в Україні – Land Transparency. До кінця грудня ми представили звіт по першій частині проекту. Продовження проекту буде, проте в якому форматі поки що невідомо", – розповіла координатор проектів EOS Наталія Боротканич в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

       За даними компанії, космічний моніторинг дозволяє точно оцінити площу посівів, відстежувати стан рослин на всіх фазах росту, прогнозувати урожай на ранніх стадіях і контролювати агрооперації.

       "Коли ми почнемо моніторити ринок землі з космосу, буде важче підробити дані. В результаті моніторингу ми побачили, що не скрізь здійснюється сівозміна, ми побачили помилки в кадастрі. Зараз ми не знаємо, скільки і яких культур насправді зростає в Україні. Ми отримуємо дані статистики від фермерів, але дуже часто вони подають дані неправильно. А космічні технології дозволять нам все це контролювати", – пояснила Боротканіч.

       За її словами, СБ реалізує проект Land Transparency за фінансової підтримки ЄС, замовником проекту є український уряд. У проекті беруть участь представники держорганів, зокрема, Держгеокадастру.

       На думку EOS, супутниковий моніторинг має сприяти розвитку ринку агрострахування, потенціал якого в Україні оцінюється в $ 50 млн.

 

Постанова про внесення змін до Стратегії удосконалення механізму управління
в сфері використання та охорони земель сільгосппризначення
набрала чинності

11 cічня 2019 року

       Відтепер згідно із постановою Кабміну від 27 грудня 2018 р. № 1144 «Про внесення змін до Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність у межах норм безоплатної приватизації повинні:

 • визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області (крім надання земельних ділянок особам, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6, пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (учасникам антитерористичної операції), за такою формулою:

Sбп = Sаук × 0,25,

де Sбп  площа земельних ділянок, яку пропонується передати безоплатно у власність на території відповідної області;

Sаук – площа земельних ділянок, право оренди та/або емфітевзису на яку було продано на території відповідної області у кварталі, що передував поточному кварталу;

 • щокварталу за десять днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати інформацію про обчислену за зазначеною формулою площу земельних ділянок, які пропонується передавати громадянам у наступному кварталі, на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок. До зазначеної площі не включаються земельні ділянки, які передбачається надати особам, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6, пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (учасникам антитерористичної операції);
 • надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації з урахуванням площі земельних ділянок, обчисленої за формулою, зазначеною в абзаці другому цього розділу, крім надання земельних ділянок особам, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6, пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (учасникам антитерористичної операції).

 

Порошенко заявив, що країна готова до чесної розмови
про продаж сільгоспземлі

11 січня 2019 року

       Мораторій на продаж землі в Україні сьогодні вигідний лише аферистам та спекулянтам, і функцією держави є захист селян від нечесних ділків.

       Про це заявив Президент Петро Порошенко під час спілкування з мешканцями Здолбунова на Рівненщині, повідомляє кореспондент Укрінформу.

       «Я розумію сакральне значення слова «земля» для кожного українця. Земля – серці. Слова «земля» і «продати» несумісні. Але! Якщо хтось вважає, що земля державна – це неправда. Земля давно розділена й належить землевласникам. У чому функція держави? Захистити селянина. Захистити від того, щоб його не обдурили й дешево не забрали землю. Зараз держава виконує цю функцію? Ні», – сказав Порошенко.

       Водночас, за його словами, прийняттю закону щодо продажу землі має передувати впровадження низки заходів, що мають запобігти будь-яким зловживанням та спекуляціям. Йдеться, зокрема, про встановлення справедливої мінімальної ціни на землю, впровадженню високого реєстраційного збору, аби не було сенсу перепродавати землю, тощо.

       Крім того, зазначив Президент, на цьому етапі було б доцільно заборонити іноземцям купувати землю та обмежити максимальний обсяг її продажу.

       “Абсолютно безглуздою забороною ми знищуємо права фермера. Власники земельних паїв страждають, ради та громади страждають, наживаються на цій ситуації лише аферисти та спекулянти. ... Країна готова до чесної розмови. Це є потужний локомотив, що витягує економіку України на більші висоти”, – наголосив Порошенко.

 

У норми використання земельних ділянок рекреаційного призначення
в містах та інших населених пунктах будуть внесені зміни

11 січня 2019 року

       У перший день після новорічно-різдвяних канікул, 15 січня 2019 року, Верховна Рада планує серед інших питань розглянути й питання мораторію на зміни цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах.

ДОВІДКОВО

       Землі рекреаційного призначення – це земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

 

З нового року лісосмуги та польові дороги теж передаються в оренду

11 січня 2019 року

       З 1 січня 2019 року набрав чинності закон, що вирішує питання колективної власності на землю, вдосконалення правил землекористування в масивах земель сільгосппризначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні.

       Закон України № 2498-VIII, прийнятий Парламентом 10 липня 2018 р., передбачає такі зміни у землекористуванні:

 • У власність територіальних громад передаються землі ліквідованих колгоспів.
 • Врегульовано процес завершення розпаювання до 2025 року сільськогосподарських угідь з обов’язковою передачею несільськогосподарських угідь у комунальну власність.
 • Обмін земельної ділянки державної або комунальної власності, розташованої у масиві земель
  с.-г. призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану в цьому ж масиві, здійснюється за умови, якщо обидві земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більш як 10 відсотків.
 • Лісосмуги віднесено до земель сільгосппризначення і врегульовано їх передачу в оренду.
  ОТГ можуть створювати комунальні підприємства і закріпляти лісосмуги в постійне користування. Це дозволить зберегти лісосмуги від знищення.
 • Право орендувати польові дороги надано всім орендарям масивів. Тим, хто використовує земельні ділянки масиву, можуть бути передані в оренду виключно ті польові дороги, які перебувають всередині масиву; польові дороги, які обмежують його, залишаються землями загального користування.
 • Земельні ділянки під польовими дорогами, розташовані у масиві земель сільгосппризначення (крім польових доріг, що обмежують масив), можуть використовуватися землекористувачем як для проходу (проїзду) до інших земельних ділянок, так і для вирощування агропродукції. (Закон фактично закріпив багаторічну практику використання польових доріг для вирощування сільгосппродукції).
 • Інвентаризацію земель можуть ініціювати власники, орендарі земель або місцеві ради. Це дозволить громадам виправити всі помилки для внесення земельних ділянок у Госгеокадастр.
 • КМУ встановив нормативи екологічно безпечного зрошення, осушення та управління поливами або водовідведенням.

 

На порталі загальнонаціональної нормативної грошової оцінки
земель сільгосппризначення розміщені всі отримані дані

10 січня 2019 року

       1 січня 2019 року набула чинності загальнонаціональна нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення, яка відміняє необхідність складання технічної документації з нормативної грошової оцінки для окремих ділянок сільськогосподарського призначення. Таким чином, вперше після 1995 року оцінено всі землі сільськогосподарського призначення на території України (крім земель у межах населених пунктів).

       Грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів провели протягом 2018 року на площі у 35 млн га згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 №105 «Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення».

       Всі отримані дані розміщені на порталі загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. На сайті є можливість онлайн-розрахунку нормативної грошової оцінки як зареєстрованих у Державному земельному кадастрі земельних ділянок, так і несформованих об’єктів.

       Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються відповідно до вимог статті 20 Закону України №1378-IV «Про оцінку земель» у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку в порядку надання адміністративних послуг.

 

Законопроект про обіг сільгоспземель знаходиться на стадії доопрацювання

10 січня 2019 року

       Проект закону "Про обіг земель сільськогосподарського призначення" наразі перебуває на стадії доопрацювання і узгодження з представниками громадських організацій аграрного сектора, повідомили в Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно з інформацією відомства, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні буде діяти до прийняття закону про обіг сільгоспземель, у тому числі, і у часовий проміжок з 1 по 20 січня 2019 року.

       "Діючою редакцією п.15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України визначено, що купівля/продаж або інший спосіб відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв) до вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення не допускається", – прокоментували в Держгеокадастрі заяву депутата Олексія Мушака про те, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення не буде діяти з 1 по 20 січня 2019 року.

       Тобто, в зв'язку з відсутністю закону про обіг земель сільськогосподарського призначення мораторій на їх продаж діє в повному обсязі. Нотаріуси, як і раніше, будуть відмовляти в завіренні договорів купівлі/продажу сільськогосподарських земель, навіть якщо такі з'являться в період з 1 до 20 січня 2019 року.

       Як повідомлялося, 20 грудня 2018 року Верховна Рада прийняла законопроект №9355-5 про продовження мораторію на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2020 року. Зокрема, передбачено, що Кабінет міністрів до 1 березня 2019 року має розробити і внести на розгляд парламенту проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

       Пізніше народний депутат А. Мушак повідомив, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення не буде діяти в період з 1 по 20 січня 2019 року у зв'язку з реєстрацією постанови про скасування результатів голосування за законопроект №9355-5, який пройшов з порушенням процедури.

 

«Свобода» ініціювала законопроект, який забороняє торгівлю землею

10 січня 2019 року

       ВО «Свобода» зареєструвала законопроект про обіг земель в Україні, який забороняє торгівлю землею. Про це в ексклюзивному інтерв’ю АgroРolit.com «Ігор Швайка: Аграрна політика в Україні сьогодні безголова чи й узагалі відсутня» розповів екс-агроміністр, голова Харківського обласного осередку ВО «Свобода» Ігор Швайка.

       «Ви бачили мій законопроект про заборону торгівлі землею від 2011 року? Ми з колегами-депутатами його декілька разів реєстрували у ВРУ, а в 2011 році ініціювали Всеукраїнський референдум. Прийняття такого закону дозволило б вирішити більшість згаданих питань. Про що він? Я нагадаю. Перше – земля с/г призначення не є об’єктом продажу, тобто товаром. Друге – земля надається в право довгострокового користування (оренди) з правом спадкового довічного володіння. Інакше кажучи, якщо я її взяв, то мій син буде після мене працювати 30-50 років через механізм оренди», – сказав він.

      Чим хороший цей механізм, колишній міністр аграрної політики пояснив так:

       Тим, що держава або місцева громада може прийти і сказати: «Ти погано працюєш, виснажуєш землю, забруднюєш середовище, припиняємо!». Погодьтеся, з орендарем це зробити на порядок легше, аніж із власником. Винятки, які потрібно пояснити: присадибні земельні ділянки. От я цього року заклав гектар горіхового саду, він прямо прилягає до мого подвір’я, і двома своїми руками я даю раду цьому гектару. Що таке 2 га в нашому «свободівському» законопроекті? Особисте селянське господарство.

       Також він задався питанням що буде з тим, що вже накоїли із землею?

      «У людини є земля, яку вона здає багато років у оренду, але більше не хоче. Ось цю землю в такому разі має викуповувати держава через державний земельний банк або агентство земельних ресурсів. Земельний банк – це аналог Нацбанку України. Нацбанк виконує якісь операційні функції? Ні. Він формує фінансову грошову політику. Таку ж політику має формувати державний земельний банк. Коли я прийшов на посаду аграрного міністра і побачив Державний земельний банк, то де-юре він був зареєстрований і мав ліцензію на касові апарати, тобто Янукович і компанія «вихолостили» з нього всю земельну ідею», – наголосив Швайка.

 

108,5 мільйона гривень – пайовикам!

9 січня 2019 року

       108,5 мільйона гривень за 2018 рік нарахувало товариство «Земля і воля», яке на Чернігівщині займається рослинництвом, за оренду земельних наділів своїм орендодавцям. Більше того, генеральний директор Леонід Яковишин зауважив, що 18% від нормативної вартості земельної ділянки – це ще не межа. І в його планах на найближче майбутнє – підняти оплату за паї до 20%. Про це пише zemlyaivolya.net

       «Люди – це найдорожче, що в мене є!, – наголосив Леонід Григорович. – Я хочу, щоб наші пайовики отримували солідні суми і не бідували. Якщо у нас буде гарна врожайність в році прийдешньому, відсоток будемо округлювати до 20%. Понад 108 мільйонів гривень нарахували і за 2017-ий, і за 2018-ий роки. 19,1 млн грн заплатили податок державі, 1,6 млн грн – військовий збір, решту – людям на руки».

       За його словами, компанія перезаключила зі своїми 7 000 пайовиків договори на оренду землі у минулому році. Строк дії договорів — 20 років. Робилося це і з оглядом на те, що найближчим часом може бути відкрито ринок землі, в той час, як законодавча база для нього ще не створена. Тому такі умови оренди допоможуть зберегти землю від махінацій та забезпечать нормальну роботу підприємства.

 

Третина проінвентаризованих земельних ділянок відсутні у Держземкадастрі

9 січня 2019 року

       В Україні третина проінвентаризованих земельних ділянок відсутні в Держземкадастрі. Про це в ексклюзивному інтерв’ю АgroРolit.com «Леонід Корейба: Третина проінвентаризованих земельних ділянок відсутні в Держземкадастрі» розповів голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба.

       «У нас немає своїх даних по країні, але, аналізуючи ситуацію за тими громадами, де ми проводили інвентаризацію, внесено 2/3. Взагалі, за даними Держгеокадастру, внесено в ДЗК 75% земель», – заявив він.

       І додав, що динаміка постійно позитивна, найбільше реєструється приватна форма власності, далі — державна та комунальна.

       До речі, цікава динаміка щодо комунальної формі власності, де міста, у порівнянні з селами та селищами, реєструють у 4 рази більше. Не всі ще розуміють важливість формування ділянок. І що далі від Києва — то більше прогалин у ДЗК", — уточнив Корейба.

       Щодо оцінки результатів тестового режиму запущеного порталу для нормативної грошової оцінки земель, він відповів, що загалом оцінює його позитивно.

       Це дуже масштабний і потрібний проект. Наразі портал працює в дослідному режимі — думаю, ще довгенько він так працюватиме. Помилок вистачає, але не помиляється лише той, хто нічого не робить. Я сподіваюся, що помилки вичистять так швидко, як тільки зможуть, але дедлайн до Нового року — це занадто швидко й «не по-людськи». Новий рік і Різдво Христове — для держслужбовців теж", — заявив Корейба.

 

У Дніпропетровській області торік на земельних аукціонах інвесторам
передали в оренду 1022 гектари землі сільгосппризначення

4 січня 2019 року

      Організатор земельних аукціонів – Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області – за 2018 рік продало право оренди на 68 земельних ділянок загальною площею 1022 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Апостолівського, Васильківського, Верхньодніпровського, Криворізького, Криничанського, Межівського, Нікопольського, Новомосковського, Павлоградського, Покровського, Петриківського, Петропавлівського, П’ятихатського, Cинельниківського, Солонянського, Софіївського та Царичанського районів. За результатами торгів загальна сума розміру річної орендної плати за користування земельними ділянками становить понад 2 млн 168 тис. гривень.

      Розмір орендної плати порівняно з нормативною грошовою оцінкою аукціонних земельних ділянок зріс на 13,5 % .

       Наступні земельні аукціони з продажу прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на Дніпропетровщині відбудуться 28 січня та 01 лютого поточного року.

           

Претендента на посаду контролера не було

4 січня 2019 року

         За результатами конкурсу на обіймання посад державної служби, який провело Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, вакантною залишилася посада начальника відділу з контролю за використанням та охороною земель у Вінницькому, Немирівському, Тиврівському районах та місті Вінниці. Причина – відсутність претендентів. У зв’язку з цим Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області оголосило черговий конкурс на заміщення вакантної посади – начальника відділу обласного управління.

        

Державні кадастрові реєстратори Донеччини виправили 2344 технічні помилки, які виникли не з їхньої вини

4 січня 2019 року

         Торік державні кадастрові реєстратори територіальних структурних підрозділів Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області зареєстрували 22365 земельних ділянок, надали 24449 витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки та 8272 викопіювання з кадастрової карти (плану), внесли до Державного земельного кадастру відомості (зміни до них) про 4083 земельні ділянки, зареєстрували 22 обмеження у використанні земель та виправили 2344 технічні помилки, які виникли не з вини органу, що здійснює реєстрацію.

 

З 1 січня 2019 року набув чинності закон про нові правила
використання сільгоспземель

3 січня 2019 року

      1 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10 липня 2018 року, повідомляє Укрінформ.

       Новим Законом розширено можливості органів місцевого самоврядування і врегульовано:

 • передачу земель колективної власності ліквідованих колективних сільськогосподарських підприємств до комунальної власності;
 • процес завершення допаювання до 2025 року сільськогосподарських угідь з обов’язковою передачею несільськогосподарських угідь у комунальну власність.

       Законом також віднесено лісосмуги до земель сільськогосподарського призначення і врегульовано їх передачу в оренду. Громада може створити комунальне підприємство і закріпити лісосмуги у постійному користуванні. Це дозволить зберегти їх від знищення.

       Із набранням Законом чинності право орендувати польові дороги надано усім орендарям масивів, але при цьому не можна обмежувати доступ інших орендарів до земельних ділянок.

       Закон передбачає можливість обмінювати земельні ділянки державної і комунальної власності, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, на рівноцінні земельні ділянки приватної власності у тому ж масиві. Зокрема, Законом передбачено, що на період дії мораторію на продаж сільгоспземель обмін дозволяється лише на рівноцінну земельну ділянку. Рівноцінною Закон визначає земельну ділянку, нормативна грошова оцінка якої є рівною, або відрізняється не більше, ніж на 10%.

       Законом також уточнюється, хто може ініціювати інвентаризацію земель. Така можливість є у власників, орендарів земель або міської/селищної/сільської ради. Інвентаризація надасть можливість громадам виправити всі помилки для внесення земельних ділянок до Держгеокадастру. Виявлені при інвентаризації нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.

 

Понад 9 млн гривень надійшло до бюджетів Миколаївщини
за користування земельними ділянками

3 січня 2019 року

       За 2018 рік Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області передало в оренду на 7 років на земельних торгах 157 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею понад 3,4 тис. га. Загальний розмір річної плати за користування земельними ділянками становитиь 9 млн 564 тис. грн.

       Земельні торги проводяться у формі аукціону права оренди на земельні ділянки, які розташовані в межах території Миколаївської області згідно зі статями 122, 135-139 Земельного кодексу України, Закону України «Про доступ до публічної інформації».

       Проведення аукціонів вимагає прозорості організації, зрозумілості, відстоювання економічних інтересів держави та нульової толерантності до корупції.

       Станом на 2 січня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області оголошено торги (відкрито реєстрацію на участь у торгах) по продажу прав оренди на 22 земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 482 га. Загальна оголошена стартова ціна – 596 тис. грн. Стартова відсоткова ставка встановлена на рівні 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Строк оренди – 7 років.

 

Земельні аукціони з продажу прав оренди принесли місцевим радам
Запорізького регіону понад 802 тисячі гривень щорічних платежів

3 січня 2019 року

       У 2018 році Головним управлінням Держгеокадастру області організовано і проведено 8 результативних земельних аукціонів з продажу прав оренди земель сільськогосппризначення державної власності.

       За результатами проведених земельних торгів аграріями придбано право оренди на 11 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) загальною площею 304,903 га на території Токмацького, Якимівського, Чернігівського, Мелітопольського районів терміном на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

       Загальний розмір річної плати за користування цими землями, визначений за результатами торгів, склав 802,94 тис. грн. Ці кошти щорічно надходитимуть до бюджетів відповідних місцевих рад регіону і слугуватимуть фінансовим ресурсом для розвитку територій.

       Найвища відсоткова ставка за результатами проведених минулоріч торгів становить 12,72% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (Таврійська сільська рада Токмацького району Запорізької області, площа 49,9797 га, вартість за результатами торгів 241,4 тис. грн/рік, вартість 1 га – 4,8 тис. грн/рік).

       Важливим короком вперед стало проведення наприкінці 2018 року перших у Запорізькій області електронних земельних торгів, під час яких продано право оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 11,1664 га за межами населених пунктів Мирненської селищної об’єднаної територіальної громади Мелітопольського району.

       Торги проводились на електронному майданчику державного підприємства «СЕТАМ» – https://land.setam.net.ua.

       На початку торгів стартовий розмір річної орендної плати по зазначеній земельній ділянці становив 8% від нормативної грошової оцінки (НГО). За результатами електронних торгів відсоткова ставка збільшилася майже до 10%. За результаті місцевий бюджет щорічно отримуватиме плату за користування земельною ділянкою у розмірі 30,7 тис. грн. Строк оренди – 7 років.

 

Архів земельних новин 2018 року
Архів земельних новин 2017 року