ЗЕМЕЛЬНІ НОВИНИ

 

Якщо Конституційний суд України скасує земельну реформу, Верховна Рада ще раз за неї проголосує

18 червня 2021 року

Про це повідомив Роман Лещенко, міністр агрополітики, передає slovoidilo.ua.

«Конституційний суд — не проблема. Якщо Конституційний суд скасує закон, я вам даю слово, що Верховна Рада ще раз проголосує. Причина — процес незворотній. Праву власності на землю бути», — розповідає міністр.

За словами Лещенка, уряд з великою повагою ставиться до Конституційного суду і підтримає рішення, яке він ухвалить.

«Але ми хотіли б, щоб це було якомога раніше, тому що в нас є вимоги Європейського суду з прав людини — рішення у справі Зеленчук і Цюцюри проти України, де європейська інституція вимагає від України забезпечити реалізацію Європейської конвенції з прав людини щодо права власності на землю 7 мільйонів наших співгромадян. Тобто, це є первинне право людини, природне, яке в Україні порушується. Є десятки судових справ на користь громадян України, в яких забрали це право», — пояснює урядовець.

Крім того, Рада Європи визнала прогрес в реалізації виконання реформи. Весь світ визнав, що Україна вийшла зі списку країн на зразок Нікарагуа, Венесуели, Північної Кореї, з точки зору країни, де не визнається право власності на землю.

Нагадаємо, Мінагрополітики налаштоване подолати проблеми впровадження земельного ринку з найменшими ризиками. 

 

Акція таврування та морального катування влаштована проти судді ЛИТВИНОВА - доповідача у справі про неконституційність Закону про продаж Української Землі, - Віктор ШИШКІН*

18 червня 2021 року

Суспільство і Друзі. Вже другій День Зелена СВОЛОТО влаштовує акцію таврування і морального катування судді Конституційного Суду України Литвинова Олександра Миколайовича біля його дому на вул. Володимирівської з надуманих у штабі влади міркувань, - пише на своїй сторінці Віктор Щишкін на своїй сторінці у Facebook. - А причина цієї спланованої провокації лише ОДНА -- залякати Суддю Литвинова, як доповідача у справі про неконституційність Закону про продаж Української Землі і вплинути на його позицію, яка не влаштовує пограбувальника Української Землі -- пана Зеленського. Я звертають до організаторів і той СВОЛОТИ, яка зібралась біля дому, де мешкає Литвинов - якщо ви хоча б трохи в душі Українці, а не московитське відшмоття, то не дайте використати себе в інтересах бандитської антиукраїнської влади, як презервативи. А якщо ви є ВОРОГАМИ УКРАЇНИ, не тоді все зрозуміло і розмова інша......

* Ві́ктор Іва́нович Ши́шкін  — український правознавець, державний і громадський діяч, перший Генеральний прокурор України (1991-1993), дійсний Державний радник юстиції (з 1992), Заслужений юрист України(з 1996), народний депутат України 1-го, 2-го та 3-го скликань, суддя Конституційного Суду України (2006-2015).

 

За останні 30 років площа поливних земель зменшилася більше ніж учетверо

18 червня 2021 року

Посушливі землі займають вже понад 41% поверхні нашої планети. Посухи та опустелювання щороку знищують 12 млн га земель та 75 млрд тонн родючих ґрунтів. Це призводить до знищення видів, втрати біорізноманіття та занепаду водних об’єктів, - пише Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України, на своїй сторінці «Борітеся – поборите!» у Facebook.

Україна не є винятком. Іригаційні системи, яких у нас доволі багато, побудовані здебільшого в середині ХХ століття. Ступінь їх зношеності інколи сягає 80%. Звісно, такі споруди не в змозі впоратися з сучасними викликами маловоддя.

У 1990-х роках загальна поливна площа в Україні складала 2,3 млн га, а у 2019 році (без врахування тимчасово окупованого АР Крим) – лише 539 тис. га. Отже, за останні 30 років площа зменшилася у понад 4 рази.

Збільшення площі зрошення — нагальне надважливе завдання, яке гостро стоїть перед нашою країною. Саме тому відновлення меліоративної галузі стає національним проектом до 2024 року.

Ми ставимо амбітні цілі — збільшити сільськогосподарське виробництво і робимо все можливе для виведення українських земель із "загрозливо посушливої жовтої зони" у "життєдайну зелену".

 

Формування нормативно-правової бази для запуску ринку землі завершено

18 червня 2021 року

Без затвердженого  Урядом Порядку перевірки відповідності набувача або власника  земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вважає Роман ЛЕЩЕНКО,  міністр аграрної політики та продовольства України, було б неможливо повноцінно з 1 липня запустити роботу ринку землі. Тепер уряд фактично завершив формування базової нормативно-правової бази для цього. Українці зможуть у конституційний спосіб реалізовувати своє право на вільне розпоряджання своєю власністю.

Довідково

Окрім основного закону, який запровадить обіг земель сільськогосподарського призначення, ключовими законами для повноцінного ринку земель є  такі:

За слова міністра ще очікується  прийняття Верховною Радою України таких законопроектів, які наразі вже розглядалися у Верховній Раді України і прийняті у першому читанні:

 • «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві» (реєстр. № 3205-2 від 25.05.2020), яким передбачається створення Фонду гарантування кредитів в сільському господарстві для доступу малих та середніх виробників до фінансування;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)» (реєстр. № 3012-2 від 29.05.2020), яким передбачається впровадження механізму приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

Джерело: https://agro.me.gov.ua/

 

Правила оформлення прав на земельну ділянку і нерухомість на ній зміняться

18 червня 2021 року

Учора, 17 червня, Верховна Рада України прийняла в першому читанні проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо одночасного переходу прав на земельну ділянку у зв'язку з переходом прав на об'єкт майна, який на ній розташовано)» - №5248, метою якого є «усунення прогалин у правовому регулюванні питань, пов’язаних з оформленням та переходом прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухоме майно (житловий будинок, будівлю або споруду), що розміщені на ній».

Предметом правочину, який передбачає перехід права власності на нерухомість (окрім багатоквартирних будинків) або її частину, розташовану на земельній ділянці (окрім земель державної, комунальної власності), має бути також ця земельна ділянка (чи її частина). Істотною умовою такого правочину є умова щодо одночасного переходу до покупця об'єкта нерухомості (чи його частини) права власності на пов'язану з ним земельну ділянку (чи її частину).

Відповідні зміни з його остаточним ухваленням будуть внесені у Земельний кодекс України, Цивільний кодекс України, закони України «Про оренду землі», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про іпотеку».

Джерело: http://w1.c1.rada.gov.ua/

 

Проти запровадження нового податку на землю виступає Європейська бізнес асоціація  

17 червня 2021 року

Європейська бізнес асоціація  пропонує відхилити законопроект уряду «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»  (№5600), яким в частині плати за землю пропонується:

 • - розширити базу оподаткування за рахунок запровадження оподаткування земельним податком земельних ділянок, право власності на які не оформлено, але вони фактичного використовуються;
 • - скасувати пільги з плати за землю за земельні ділянки, надані закладам науки, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів (у разі нецільового використання земельних ділянок);
 • - скасувати мораторій на індексацію нормативної грошової оцінки для всіх земель, крім  сільськогосподарських угідь,яка використовується для цілей оподаткування платою за землю (земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), земель населених пунктів, інших земель несільськогосподарського призначення).

- Складається враження, що даним законопроєктом є намагання не стимулювати розвиток економіки та бізнесу, а просто будь-якою ціною перекрити діру в бюджеті шляхом підвищення ставок податків та зборів. Вочевидь, таке рішення обдуманим та стратегічним навряд можна назвати. Адже питання недонадходження до бюджету полягає в існуванні, найперше, тіньової економіки, відсутності рівних правил гри в країні, тощо. З цими явищами і варто боротись першочергово, а не обкладати додатковим фіскальним навантаженням прозорий бізнес, - зазначає виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Анна Дерев’янко .

Джерело: https://eba.com.ua/

 

На майно підрядника департаменту земельних ресурсів КМДА, що завдав близько 34 мільйонів збитків бюджету, накладено арешт

17 червня 2021 року

Співробітники ГУ ДФС у м. Києві під процесуальним керівництвом Київської міської прокуратури викрили факти у завданні збитків громаді столиці.

Встановлено, що директор одного із товариств м. Києва починаючи з 2013 року умисно, з метою одержання неправомірної вигоди у вигляді користування земельними ділянками, що знаходяться в центрі столиці, не оформив належним чином правовстановлюючих документів з Департаментом земельних ресурсів КМДА, та не сплачував орендну плату за землю.

Також встановлено, що службові особи цього товариства при поданні декларації з плати за землю, за попередні роки, занижували площу та нормативно грошову оцінку земельних ділянок що призвело до не сплати до місцевого бюджету України у м. Києві близько 34 млн грн.

Співробітники ДФС провели ряд обшуків за місцем проживання керівника підприємства, в офісах підприємства та у приміщенні Департаменту земельних ресурсів КМДА.

Проведені судово-економічні експертизи підтвердили розмір спричинених збитків територіальній громаді м. Києва в особі Київської міської ради в сумі  19,5 млн  грн.

Керівнику згаданого товариства, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364-1 КК України. На даний час його оголошено в розшук.

Ухвалою районного суду м. Києва, накладено арешт на нерухоме майно (приміщення у м. Києві), що на праві власності належить згаданому СГД, з метою забезпечення цивільного позову.

Триває досудове розслідування.

Джерело: https://www.facebook.com/SFSofUkraine/

 

Уряд завершив формування нормативно-правової бази, необхідної для запуску ринку землі 1 липня, - Роман Лещенко

17 червня 2021 року

Учора, 16 червня, на засіданні Кабінету Міністрів України затверджено Порядок перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки с/г призначення вимогам відповідно до  Ст. 130 Земельного кодексу України.

«Без цієї Постанови було б неможливо повноцінно з 1 липня запустити роботу ринку землі. Тепер Уряд фактично завершив формування базової нормативно-правової бази для цього. Українці зможуть у конституційний спосіб реалізовувати своє право на вільне розпоряджання своєю власністю», – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

Вказаний Порядок містить чітку послідовність дій нотаріуса щодо здійснення перевірки набувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Така перевірка, зокрема, включатиме: встановлення особи набувача; кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи; перевірку застосовування санкцій; перевірку віднесення набувача до переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності; визначення загальної площі земельних ділянок сільгосппризначення, які є у власності набувача.

Для цього використовуватимуться дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Перевірку здійснюватиме орган, що реалізує державний контроль за використанням та охороною земель.

Роман Лещенко зазначив, що окрім основного закону, який запровадить обіг земель сільськогосподарського призначення, до пакету ключових законів, які необхідні для імплементації земельної реформи входять наступні:

 • «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин»;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони»;
 • «Про національну інфраструктуру геопросторових даних»;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель»;
 • «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції».

«Таким чином, на сьогодні вже маємо достатньо сформовану законодавчу базу, що забезпечить повноцінне функціонування обігу земель сільськогосподарського призначення вже з 1 липня 2021 року» - наголосив Міністр.

Водночас, ще очікується на прийняття Верховною Радою України таких законопроектів, які наразі вже розглядалися у Верховній Раді України і прийняті у першому читанні:

 • «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві» (реєстр. № 3205-2 від 25.05.2020), яким передбачається створення Фонду гарантування кредитів в сільському господарстві для доступу малих та середніх виробників до фінансування;
 • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)» (реєстр. № 3012-2 від 29.05.2020), яким передбачається впровадження механізму приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

Джерело: https://agro.me.gov.ua/

 

У тіньовому обробітку  -  9 мільйонів гектарів

17 червня 2021 року

- Сьогодні в «тіні» обробляється близько 9 млн га. Ці землі не приносять користі ні місцевим, ні державному бюджету. За приблизними підрахунками, якщо ввести ці 9 млн га в легальний обіг, державну підтримку АПК можна підвищити з 4,5 млрд грн до 10-15 млрд грн, бо буде відповідна віддача економічними показниками. Окрім цього, можна буде спланувати розвиток аграрного сектору на найближчі 10 років, адже ми отримаємо фінансовий гарант більш далеких перспектив, ніж маємо сьогодні, - вважає Іван Чайківський, народний депутат, засновник компанії «Агропродсервіс». 

- Щоб вивести землю з тіні, потрібно ухвалити відповідні закони. Зробити це можна досить швидко. Важливий момент — частину податків потрібно залишити в місцевих бюджетах, адже тоді на місцях виникне зацікавленість у зборі податків. Без такої зацікавленості буде дуже складно реалізувати задум на практиці.

Джерело: https://latifundist.com/blog

 

Прокуратура відстояла в апеляції рішення про повернення 19 га землі в нижньому каскаді Совських ставків вартістю 614 млн гривень

16 червня 2021 року

Північний апеляційний господарський суд залишив в силі рішення господарського суду міста Києва, яким задоволено позов міської прокуратури в інтересах держави в особі Київської міської ради до товариства про розірвання договору оренди, визнання припиненим права та повернення земельної ділянки площею понад 19 га вартістю 614 млн гривень, розташованої в нижньому каскаді Совських ставків, що у Голосіївському районі столиці.

Установлено, що між Київською міською радою та товариством у 2008 році укладено договір оренди земельної ділянки, умовами якого передбачено її забудову протягом трьох років з моменту укладення договору, а саме: облаштування рекреаційної зони в поєднанні водоймища з будівництвом розважально-торговельного комплексу.

Однак, з 2008 року по теперішній час товариство у порушення вимог чинного законодавства та договору оренди землі не приступило до забудови спірної земельної ділянки, що позбавило територіальну громаду можливості отримати об’єкт, який буде сприяти розвитку рекреаційної інфраструктури міста Києва.

При цьому, товариство неналежним чином утримує територію спірної земельної ділянки, у зв’язку з чим прибирання вказаної території систематично здійснюється комунальними службами Голосіївського району міста Києва.

За таких обставин суди погодилися з доводами прокурора щодо наявності підстав для розірвання договору оренди землі, визнання припиненим права та зобов’язання відповідача повернути Київській міській раді земельну ділянку.

Джерело: https://kyiv.gp.gov.ua/ua/news

 

Кабмін затвердив порядок перевірки покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення

16 червня 2021 року

Кабінет Міністрів України затвердив Порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам статті 130 Земельного кодексу України. За словами першого заступника Міністра юстиції Євгенія Горовця, завдяки прийняттю цієї постанови будуть реалізовані на практиці положення Закону щодо запровадження обігу земель сільськогосподарського призначення.

«Ми розробили чіткий механізм перевірки осіб, які бажають купити землю сільськогосподарського призначення, вимогам українського законодавства. Завдяки цьому громадяни України зможуть реалізувати своє конституційне право на вільне розпорядження своєю власністю», - зазначив Євгеній Горовець.

Він повідомив, що порядок визначає послідовність дій нотаріуса щодо перевірки фізичної особи/юридичної особи - набувача з метою посвідчення ним правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Така перевірка включатиме, зокрема:

 • встановлення особи набувача земельної ділянки сільськогосподарського призначення;
 • встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
 • перевірку застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України «Про санкції»;
 • перевірку віднесення набувача до переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності, сформованого у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
 • визначення загальної площі земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності набувача.

«За результатами проведеної перевірки набувача нотаріус складатиме протокол, в якому зазначатиметься інформація про відповідність або невідповідність вимогам Земельного кодексу України. Проведення перевірки здійснюватиметься з використанням, з-поміж іншого, відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», - заявив заступник Міністра.

Перевірка відповідності власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, буде проводитися органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. У разі виявлення порушення відповідних вимог зазначеним органом будуть готуватися матеріали для подання позову до суду про конфіскацію відповідної земельної ділянки.

Джерело: https://minjust.gov.ua/news

 

Романа Лещенка Президент увільнив учора, 15 червня

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №244/2021

Про увільнення Р.Лещенка від виконання обов’язків Уповноваженого Президента України з земельних питань

Увільнити Лещенка Романа Миколайовича від виконання обов’язків Уповноваженого Президента України з земельних питань (поза штатом).

Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

15 червня 2021 року

Джерело: https://www.president.gov.ua/

 

Наявність присадибної земельної ділянки стане обов’язковою умовою для сільського господаря -  надавача послуг сільської гостинності

16 червня 2021 року

Кабінет міністрів розробив законопроект, необхідний для розвитку сільського туризму в Україні. 

Проект Закону передбачає внести зміни до законів України “Про туризм”, “Про особисте селянське господарство”, “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.

Запропоновані зміни у законодавство визначають значення термінів “сільська гостинність”, “послуги сільської гостинності”, “сільська садиба”, “турист та/або гості сільської садиби”, “сільський господар”, а також містять доповнення у частині регулювання діяльності надання послуг сільської гостинності.  

Ось визначення окремих термінів:

 • послуги сільської гостинності – послуги з тимчасового розміщення (проживання), харчування, організації дозвілля і заходів, пов’язаних із використанням земельних ділянок і майна сільських домогосподарств, що надаються туристам та/або гостям сільськими господарями, а також інші послуги, спрямовані на задоволення потреб гостей.
 • сільська садиба – розташований у сільській місцевості житловий будинок з присадибною земельною ділянкою, в якому постійно проживає сільський господар та/або члени його домогосподарства;
 • сільський господар – фізична особа, що є надавачем послуг сільської гостинності і є головою або членом сільського домогосподарства, яка на законних підставах (самостійно та/або спільно з іншими членами домогосподарства) володіє сільською садибою та присадибною земельною ділянкою.

З метою проведення консультацій із зацікавленими сторонами проект закону  направлено на розгляд до громадських організацій, зокрема,“Спілка сільського зеленого туризму України”, Асоціації фермерів та приватних землевласників  України.

Уряд сподівається, що реалізація законопроекту забезпечить подальший розвиток сільського туризму в Україні, встановлює засади раціонального використання природних, рекреаційних ресурсів сільських територій і регулює відносини, пов'язані з організацією та наданням послуг сільської гостинності, спрямованих на розвиток сільських громад.

Проект закону не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку, соціально-трудової сфери, прав осіб з інвалідністю.

Проект Закону розміщено на офіційному веб-сайті:  https://agro.me.gov.ua/ua

 

З 1 липня, думаю, не поїде земля на потягах в інші країни світу, — Зеленський

 15 червня 2021 року

Президент Володимир Зеленський заявив, що українці у рамках реалізації земельної реформи з 1 липня отримають можливість бути власниками землі і ніяких несподіванок у цьому контексті не буде.  Про це  Володимир Зеленський сказав під час прес-конференції в рамках форуму «Україна 30. Економіка без олігархів».

«Я вважаю, що люди вже менше бояться земельної реформи, вже бачать, що ні в кого нічого не забрали, а з 1 липня я знаю, що у людей буде можливість бути власниками землі, і побачимо, що з 1 липня, думаю, не поїде земля на потягах в інші країни світу. Я думаю, вона вся залишиться, думаю, ніяких сюрпризів не буде»,- сказав Зеленський.

Він додав, що для завершення земельної реформи необхідно ухвалити ще багато підзаконних актів.

 AgroPolit нагадує, ціна землі після відкриття ринку буде $2,5 тис за 1 га.

Джерело: https://agropolit.com/news

 

За виділення земельних ділянок площею 12 га голова та його заступник однієї з ОТГ Київщини вимагали 1,4 мільйона гривень  

15 червня 2021 року

За процесуального керівництва прокурорів Київської обласної прокуратури закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні відносно голови та заступника голови однієї з ОТГ Київщини за обвинуваченням у вчиненні корупційного злочину (ч. 4 ст. 368, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 368 КК України).

За даними слідства, голова територіальної громади разом з заступником одержали від двох представників місцевих комерційних структур неправомірну вигоду за сприяння у розв’язанні питання щодо виділення земельних ділянок загальною площею 12 га та підписання договорів їх оренди під будівництво та обслуговування багатоквартирних житлових будинків. Гарантована перемога в аукціоні із продажу права оренди ділянок
та сприяння у зменшенні їх оціночної вартості у понад 10 разів коштувала двом підприємцям 700 тис гривень та 25 тис доларів США відповідно.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні закінчено, обвинувальний акт скеровано до суду для розгляду по суті.

Досудове розслідування здійснювалося слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області за оперативного супроводу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області та управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Джерело: https://kobl.gp.gov.ua/ua/news

 

Вони вважають, що земля – це той актив, який не знецінюється, - Олег Бахматюк, засновник агрохолдингу «Укрлендфармінг»

15 червня 2021 року

- В усьому світі власники землі – це переважно пенсійні фонди, тому що їм потрібні тверді застави. Тому що вони мислять категоріями на 100 років і вони вважають, що земля – це той актив, який не знецінюється. Для них прибутковість 1–2% на рік – більш ніж достатня. Їм головне – зберегти гроші. В Україні, я думаю, рано чи пізно до цього прийдуть», – зазначив Бахматюк в інтерв’ю інтернет-виданню «Гордон».

 

Більшість орендодавців, швидше за все, будуть встановлювати неадекватні ціни — не 2-3 тисячі  доларів США за гектар, а 20 тисяч

14 червня 2021 року

Після відкриття ринку землі обов'язково виникнуть ситуації, коли пріоритетним варіантом для орендодавця стане продаж землі, а не її оренда, - вважає засновник і керівник компанії Feodal.Online Андрій Дем’янович. Однією земельною ділянкою він захоче вирішити всі свої життєві проблеми і більшість, швидше за все, будуть встановлювати неадекватні ціни — не $2-3 тис. за га, а $20 тис.

Тому, він радить тим орендарям, у яких закінчуються договори, напередодні відкриття ринку землі зосередитися на встановленні максимального строку дії переукладених договорів оренди,

Крім того, за словами фахівця, необхідно звернути увагу на незареєстровані договори оренди, адже це ще один фактор ризику, який потрібно нівелювати.

 

Податок на земельні ділянок, які використовуються дачними та садовими кооперативами

14 червня 2021 року

Кабінет міністрів України вніс на розгляд Верховної Ради проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»

Законопроектом вносяться зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів, якими пропонується:

в частині плати за землю:

 • - розширити базу оподаткування за рахунок запровадження оподаткування земельним податком земельних ділянок, право власності на які не оформлено, але вони фактичного використовуються;
 • - скасувати пільги з плати за землю за земельні ділянки, надані закладам науки, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів (у разі нецільового використання земельних ділянок);
 • - скасувати мораторій на індексацію нормативної грошової оцінки для всіх земель, крім  сільськогосподарських угідь,яка використовується для цілей оподаткування платою за землю (земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), земель населених пунктів, інших земель несільськогосподарського призначення);

Крім того, пропонується запровадити для власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення мінімального податкового зобов’язання з 1 гектара такої землі.

Джерело: http://w1.c1.rada.gov.ua

 

Орендна плата в Україні перевищила рівень окремих країн ЄС

14 червня 2021 року

Орендна плата за сільськогосподарські землі в Україні перевищила рівень окремих країн Європейського Союзу, поінформувала заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», д.е.н. Ольга Ходаківська.

За її словами, нині середньорічна орендна плата за землі сільськогосподарського призначення в Україні для земель державної власності досягла 120 євро/га, приватної – 100-105 євро/га. При цьому вона перевищила плату за орендовані угіддя у Словаччині (50 євро/га), Латвії (57 євро/га), Естонії (58 євро/га), Хорватії (69 євро/га), Литві (99 євро/га) та Чехії (104 євро/га), а також наближається до рівня відповідного показника у Словенії (134 євро/га), Іспанії (148 євро/га), Угорщині (160 євро/га) та Швеції (160 євро/га).

За результатами досліджень науковців Інституту аграрної економіки, у деяких областях України: Хмельницька (278 євро/га), Вінницька (255 євро/га) та Полтавська (237 євро/га), – по землях державної власності, а також у Черкаській (250 євро/га) щодо приватних земель, – орендна плата за сільгоспземлі уже перевищила рівень Франції (215 євро/га), Люксембургу (244 євро/га) і наближається до показників Австрії (288 євро/га) та Ірландії (295 євро/га).

Це при тому, що частка орендної плати у структурі собівартості українських аграріїв залишається порівняно високою і становить 11-13%, наголосила експерт.

Таким чином, вважає вона, звинувачення у бік орендарів, що вони сплачують «мізерну» орендну плату, не завжди обґрунтовані.

З кожним роком середній розмір орендної плати в Україні зростає, а самі форми її виплат та умови розрахунку удосконалюються. Зокрема, суттєво зросла частка виплат у грошовій формі. Нині вона становить близько 60% проти 25% у 2010 році.

Таким чином, в Україні спостерігається тенденція підвищення орендної плати за землі сільськогосподарського призначення. Утім слід пам’ятати, що вона визначається рівнем віддачі гектара сільгоспугідь та його родючістю, рівнем конкуренції на ринку прав оренди, а також термінами оренди, підсумувала Ольга Ходаківська.

Джерело: http://www.iae.org.ua/

 

На Публічній кадастровій карті додано шар «Природно-заповідний фонд»

14 червня 2021 року

На Публічній кадастровій карті з’явився інформаційний шар «Природно-заповідний фонд», що містить інформацію про 7108 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею понад 4,28 млн гектарів.

 Про це повідомляє пресслужба Держгеокадастру.

Відтепер усі охочі можуть ознайомитися на Публічній кадастровій карті (map.land.gov.ua) з актуальними даними про території та об’єкти природно-заповідного фонду, де розташований той чи інший природний заповідник або заказник.

Шар створено з метою збереження та охорони об’єктів природно-заповідного фонду, відкриття для широкого загалу даних про такі території та місце їх розташування, а також для надання можливості державним кадастровим реєстраторам враховувати таку інформацію при прийнятті рішення про реєстрацію земельної ділянки.

Створення цього інформаційного шару на Публічній кадастровій карті здійснювалося відповідно до інформації про об’єкти природно-заповідного фонду України, наданої Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.

 


Що буде зроблено у перше півріччя після відкриття ринку землі, - пояснив Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України

11 червня 2021 року

Перший піврічний відрізок часу після запуску в Україні ринку землі 1 липня 2021 року, буде присвячений напрацюванню правозастосовчої практики – нотаріальної, законодавчої, - заявив Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України.

«Хочу запевнити, що нічого катастрофічного 1 липня не відбудеться. Країна як жила й працювала, так і житиме, і працюватиме. Єдине, що зміниться –  легітимне право громад володіти, розпоряджатися та користуватися своєю землею», – підкреслив мністр агрополітики.

Він додав, що одна з найбільш гострих тем – відновлення справедливості та повернення землі, яка була виведена з державної у приватну власність.

Визначальним стоїть питання легітимізації земель, які були оформлені в різний спосіб: через квазідоговори, міни і дарування, спадкові договори та емфітевзис. Ми розуміємо, що перший піврічний відрізок часу це буде напрацювання правозастосовчої практики – нотаріальної, законодавчої. Необхідно налагодити в правовому полі взаємовідносини між особою, яка відчужила своє речове право на землю новому власнику. І, щоб новий власник зміг привести у відповідність це право й отримати документ про володіння землею. Ось це буде ключовим питанням у регулюванні», – зазначив Роман Лещенко.

Джерело: https://www.facebook.com/Роман Лещенко -102571118190757

 

Незаконну приватизацію землі поблизу центру паломництва хасидів в Умані викрило СБУ

11 червня 2021 року

Служба Безпеки України заблокувала корупційні механізми, організовані місцевою владою Черкащини. Чиновники планували вивести із держвласності земельні ділянки вартістю понад 10 млн грн. Усі вони - поблизу історико-культурного центру ім. Раббі Нахмана (місце паломництва хасидів). 

Співробітники спецслужби встановили, що до складу організованої групи входили державний реєстратор однієї з ОТГ Черкаської області, колишні правоохоронці та підприємці. За розробленою «схемою», посадовці підробляли рішення органів місцевого самоврядування і незаконно реєстрували право власності на земельні ділянки.

Через дії зловмисників комерсантам вдалось отримати у приватну власність майже 0,5 га земель поблизу історико-культурного центру ім. Раббі Нахмана в Умані. Наразі, за сприяння СБУ, вирішується питання щодо повернення земель у державну власність.

П’ятьом організаторам оборудки повідомлено про підозру за низкою статей:

 • ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою),
 • ч. 3 ст. 28 (вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією),
 • ч. 4 ст. 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів),
 • ч. 3 ст. 365-2 (зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги) Кримінального кодексу України.

Триває досудове слідство.

Викриття зловмисників, причетних до оборудки, здійснювалося спільно зі слідчими Нацполіції та під процесуальним керівництвом Черкаської обласної прокуратури.

Джерело:https://ssu.gov.ua/

 

Як заблокувати безкоштовну роздачу землі з користю для громади

11 червня 2021 року

Дуже потужний інструмент, який сьогодні отримують місцеві громади – це резервування земельних ділянок для суспільних потреб громади, - зазначає Андрій Мартин, заступник голови Ради Асоціації «Земельна спілка України», у публікації «Нові інструменти та процедури у процесі просторового планування та впорядкування земель». - Я думаю, багато хто бачив ситуацію, коли гарними платниками податків (як це не дивно) виявляються підприємства, які видобувають корисні копалини.

Але як тільки у нас геологи знайшли, що в цьому місці є родовища корисних копалин, моментально вся земля, яка була державною, роздається під особисто селянське господарство. І потім інвестор, який би хотів почати виробництво, який би хотів платити податки, опиняється в ситуації, коли він роки інколи має витратити на те, щоб отримати відповідну землю, і приступити безпосередньо до розробки надр, на яке він цілком офіційно придбав спецдозвіл.

Сьогодні громада що може зробити? Якщо є об’єкти, які громада хотіла би використати по-іншому: почати розробку корисних копалин, побудувати нову дорогу, розмістити лінію електропередачі, і тому подібні речі – комплексний план просторового розвитку громади дасть можливість зарезервувати місце, де буде розміщуватися об’єкт.

І, відповідно, в цьому місці буде вже заблокована безкоштовна роздача землі, буде неможливо змінювати цільове призначення ділянки, крім того, під яке зміна передбачена суспільною потребою. Таким чином, ще раз підкреслюю, громада і ті інвестори, які хочуть у цьому місці будувати суспільно-значимі об’єкти, отримують інструмент для простого отримання доступу до земельних ресурсів, без тих проблем, які у нас дуже часто супроводжують інвестиційну активність на місцевому рівні.

Джерело: блог Андрія Мартина

 

Відновити право на незаконно відчужені землі допомагає Міністерству оборони Міністерство аграрної політики та продовольства України

11  червня 2021 року

Учора, 10 червня, міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко провів робочу зустріч із керівництвом Міністерства оборони України та Держгеокадастром, на якій обговорювалися  питання поновлення прав Міноборони на незаконно відчужених землях та усунення перешкод у користуванні цими землями. Йдеться про ті земельні ділянки, які внаслідок різного роду схем та оборудок потрапили в приватні руки. 

Міністр аграрної політики визначив завдання керівництву Держгеокадастру –  забезпечити повне сприяння у відновленні порушених прав оборонного відомства. Тож наразі триває активна робота з поновлення прав Міноборони на такі землі в Київській, Львівській, Одеській та Черкаській областях. 

Уже відновлено право Міноборони на земельні ділянки, які розташовані в межах Навчально-спортивної бази зимових видів спорту «Тисовець», що на Львівщині, а також 25 га землі черкаського аеропорту та ділянка1,8 га в смт. Куяльник Одеської області. 

Крім того, Роман Лещенко зазначив про невідворотність покарання тих представників Держгеокадастру, які приймали участь в протиправному вилученні земельних ділянок оборони.

Необхідно підкреслити, що учасники зустрічі підтримали пропозицію залучити до процесу повернення земель оборони Міністерства юстиції України. Завдяки плідній співпраці між центральними органами виконавчої влади продовжуються активні та невідворотні дії, що спрямовані на відновлення законного права постійного користування землями оборони.

Джерело:  https://agro.me.gov.ua/

 

Площі обробітку радіоактивних земель України збільшуються поза існуючою забороною

11 червня 2021 року

На Житомирщині значна площа радіоактивно забруднених сільгоспугідь, які заборонено використовувати у виробництві, перебуває в господарському обігу вже досить тривалий час, і вона постійно збільшується.

Довідково

Станом на початок 2016 року на Житомирщині облукується понад 33 тисячі гектарів радіоактивно забруднених сільгоспугідь, які заборонено використовувати у виробництві. Найбільша площа у колишньому Народицькому районі – 22,19 тис. гектарів.

Автор публікації Богдан Кученко, еколог, що представляє міжнародну благодійну організацію "Екологія – Право – Людина" зазначає: «Співставивши межі земельних ділянок 2-ї зони забруднення, кадастрові номери яких було отримано від Держгеокадастру, зі свіжими супутниковими знімками, ми виявили, що значна частина цих земель вже тривалий час використовуються для орного землеробства. Для прикладу, розглянемо земельні ділянки категорії земель запасу, які розташовані на північ та схід від колишнього містечка Базар (кадастрові номери 1823780400:02:002:0009, 1823786000:04:006:0001, 1823786000:04:004:0001 та інші.

Витяги із земельного кадастру по кожній із цих ділянок показують, що до них застосовується обмеження у використанні «Зона радіоактивно забрудненої території.

Також всі ці ділянки зазначені в переліку вилучених із використання земель - це підтвердив Держгеокадастр у відповідь на запит.

Проте, супутниковий знімок Google показує, що наразі  частина площ засіяна сільськогосподарськими культурами. Поруч також обробляються землі приватної та комунальної власності, які не були офіційно включені до 2-ї зони радіоактивного забруднення».

Автор зауважує, що Державне агентство України з управління зоною відчуження, у відповідь на запит чітко зазначило, що «не видавало жодних спеціальних дозволів на ведення сільськогосподарської діяльності на землях зони безумовного відселення». 

Схожа ситуація склалася і навколо Народич. Тільки тут площі залучених у вирощування сільгоспкультур радіаційно забруднених земель значно більші – близько 2,5 тисяч гектарів. Обробляються вони щонайменше із весни 2017 року.  

Джерело: https://www.pravda.com.ua/

 

Земельний банк бажають збільшити  як малі, так і великі господарства

11 червня 2021року

Наростити земельний банк шляхом викупу права оренди ділянок за результатами спостережень одного з організаторів курсів навчання фермерів хочуть як не надто великі господарства – до 3 тисяч гектарів, так і аграрні кампанії, що мають в користуванні 7–15 тисяч гектарів.

Джерело: https://kultivariy.com/

 

Фахівці Центру Державного земельного кадастру  представили Держгеокадастру розроблені ними  нові сервіси для вчасного та якісного запуску ринку земель в Україні

10 червня 2021 року

Моніторинг земельних відносин – інструмент для комплексного аналізу розвитку земельних відносин, система збору, збереження та оприлюднення набору даних та показників, що стосуються основних характеристик земельних ресурсів, а саме: наповнення Державного земельного кадастру та Реєстру прав на нерухоме майно, кількості та характеристики транзакцій із земельними ділянками, податку на землю, судових спорів, приватизації, а також рівності у забезпеченні прав різних категорій землевласників та землекористувачів.

Про основні етапи та стан розроблення Моніторингу земельних відносин представники ДП «Центр ДЗК» доповіли керівнику Держгеокадастру в ході робочої наради.

Функціонал надасть змогу формувати та оприлюднювати дані моніторингу земельних відносин на рівні країни, області чи об’єднаної територіальної громади та детальний перелік функцій, які він міститиме. Зокрема, візуалізований діапазон коливання цін (від мінімальної до максимальної), місце розташування земельних ділянок, інформацію про власників, загальна площа земельних наділів яких перевищує 100 га тощо.

«Ця інформація є необхідним фундаментом для розробки обґрунтованої державної політики у сфері земельних відносин. Водночас загальна доступність таких даних є основою прозорості земельної сфери» – підкреслив керівник Держгеокадастру.

Поєднання в одній системі даних щодо земельних відносин, які надходять від місцевих органів влади до різних відомств, дає фактологічну основу для аналізу ситуації, виявлення тенденцій, проблемних позицій, прогнозування та моделювання ситуації, а також можливість мати узагальнену картину розвитку земельних відносин за всім переліком характеристик, як на рівні районів та областей, так і держави в цілому.

 

Земельну ділянку площею 1,16 гектара на Трухановому острові у Києві вартістю понад 25 мільйонів гривень повернуто столичній громаді

9 червня 2021 року

Верховний Суд підтримав позицію прокуратури у справі щодо повернення територіальній громаді столиці земельної ділянки площею 1,16 га на Трухановому острові у м. Києві вартістю понад 25 млн гривень.

Так, прокуратурою встановлено факт незаконного зайняття та використання юридичною особою вказаної земельної ділянки без відповідних правовстановлюючих документів на землю (рішення Київської міської ради, договору тощо) для розміщення будівель та споруд спортивно-оздоровчого комплексу.

Крім того, будівництво будівель та споруд спортивно-оздоровчого комплексу здійснено без відповідних дозвільних документів та на земельній ділянці комунальної власності, яка для цієї мети не відводилась.

Рішенням господарського суду міста Києва позов прокурора задоволено та зобов’язано юридичну особу повернути територіальній громаді земельну ділянку, звільнивши її від розміщеного на ній майна.

Разом з тим, судом апеляційної інстанції вказане рішення скасовано та відмовлено у задоволенні позову.

Не погоджуючись із зазначеною постановою апеляційної інстанції Київською міською прокуратурою оскаржено її до Верховного Суду, який підтримав доводи прокурора та залишив в силі рішення суду першої інстанції про повернення земельної ділянки територіальній громаді міста.

 Джерело: https://kyiv.gp.gov.ua

***

За повідомленням РБК-Україна https://www.rbc.ua/ukr/news/sud-vernul-kievu-uchastok-truhanovom-ostrove-1623261910.html земельну ділянку на Трухановому острові пов'язують з підозрюваним у державній зраді нардепом Віктором Медведчуком. 

 

Безоплатна приватизація землі, в тому числі під особисте господарство (ОСГ), можлива лишу в тому випадку, якщо депутати громади приймуть таке рішення 2/3 голосів від складу обраних депутатів, - Микола Сольський, голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики

9 червня 2021 року

Голова аграрного комітету Микола Сольський заявив на Всеукраїнському форумі «Україна 30», що на сьогодні громади можуть ефективно контролювати розподіл та передачу земель, які знаходяться у їхньому підпорядкуванні. За його словами зараз місцеві громади із землею можуть зробити три речі: продати землю несільськогосподарського призначення через дворівневий аукціон, або, коли мова заходить про сільськогосподарські землі, продати право оренди. Також існує безоплатна форма передачі земель.

«Як показала практика, використання дворівневих аукціонів майже унеможливлюють будь-які зловживання. Щодо сільськогосподарської землі – можна продавати право оренди або емфітевзис чи інші права, але не власність. Залишається безоплатна передача землі, але там вже є деякі зміни. Наприклад, встановлені обмеження по городам на 6 га (цього раніше не було), але головне – безоплатна приватизація землі, в тому числі під особисте господарство (ОСГ), можлива лишу в тому випадку, якщо депутати громади приймуть таке рішення 2/3 голосів від складу обраних депутатів. Виходячи з того, що не закриті всі питанні з учасниками війни з Росією та іншими соціально важливими питаннями, рішення відповідності такого кроку лягає на плечі громади», – вважає Микола Сольський.

 


Понад 6 мільйонів гектарів сільськогосподарських земель потребують консервації, - Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України 

9 червня 2021 року

 «Зміна клімату призводить до того, що у нас деградація земель відбувається надзвичайно великими темпами. За оцінками Мінагрополітики, сьогодні більше 6 млн га земель сільгосппризначення потребують консервації. Якщо не відпрацьовувати механізм консервації, то ми будемо втрачати величезну кількість родючих земель», — сказав Лещенко.

Найбільш ризиковано зоною землеробства стає південь України.

Законодавство передбачає механізм консервації земель сільгосппризначення. Планується проводити заходи консервації земель на основі відповідного супутникового моніторингу та аналізу ґрунтів.

У боротьбі з глобальними кліматичними змінами Мінагрополітики реагує такими інструментами: точне та бережливе землеробство — для підвищення врожайності та оптимізації використання ресурсів, їх економії; виведення з обігу деградованих земель шляхом їх консервації для відновлення виснажених ґрунтів через механізм залуження, заліснення або ренатуралізації; відновлення зрошувальних систем з метою збереження та раціонального використання запасів вологи в ґрунтах», — зазначив Роман Лещенко.

Він додав, що аграріям потрібно відходити від класичної технології оранки й переходити на технології Mini-Till  та Strip-Till.

Це енергозберігальні технології, яке передбачають мінімальне проходження по полю, зосередження біоти в ґрунті, збереження рештків на полях, а також зменшення витрат пального та хімічних препаратів на 30 %. Аграрії, які не перелаштовуються під сучасні технології обробітку, стають неконкурентними», – зауважив міністр.

Він констатував значну деградацію земель: у першу чергу йдеться про водну ерозію.

Україна сьогодні – № 1 із експорту органіки в Європу, і ми хочемо залишатися лідером в цьому сегменті.  Також нам потрібно розширювати органічні землі,  для чого передбачили відповідну державну підтримку. А наступного року плануємо збільшити підтримку в кілька разів для органічної продукції.  Через формування органічних земель ми бачимо дуже серйозний потенціал для України», – підсумував Роман Лещенко. 

 

18-20 мільйонів українських сільськогосподарських угідь потребують штучного зволоження – зрошується лише 1,5 відсотка загальної площі ріллі

9 червня 2021 року

Площі сільськогосподарських угідь, які більшою чи меншою мірою потребують штучного зволоження, сягають в Україні 18-20 млн га. Водночас зрошується лише близько 0,5 млн га, або майже 1,5% загальної площі ріллі. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Олександр НЕЧИПОРЕНКО.

«Сьогодні зона ризикованого землеробства України, тобто площі сільськогосподарських угідь, які в більшій чи меншій мірі вимагають штучного зволоження, унаслідок змін клімату значно розширилася і, за різними оцінками вчених, досягає 18-20 млн га. Проте, фактично зрошується останніми роками лише близько 0,5 млн га, що становить майже 1,5% загальної площі ріллі, тоді як, для прикладу, Росія і Казахстан – по 3,6% та 4,1% відповідно», – заявив Нечипоренко.

Він констатував, що за роки незалежності України поливний клин держави зменшився більш як уп’ятеро. У 1991 році під зрошенням було 2,6 млн га, з яких 111 тис. га займали багаторічні насадження, а нині штучно зволожується лише 14,5 тис. га плодово-ягідних культур та винограду.

Значна частина меліорованих земель залишилась в анексованому Криму, де із 0,4 млн га зволожуваних угідь кожний восьмий гектар був під багаторічними насадженнями.

Перед окупацією Україна зрошувала 140 тис. га, з яких у 2014 році залишилось лише 17 тис. га, котрі поливалися із місцевих джерел, і в наступні роки ситуація погіршилася ще більше.

Як наслідок, нинішній стан зрошуваного землеробства України не в змозі забезпечити гарантію продовольчої безпеки. Так, якщо меліоровані землі, займаючи майже 14% загальної площі сільгоспугідь, забезпечували в докризові роки виробництво 20% продукції рослинництва (овочів – 60%, кормів – 28%, рису – 100%, льоноволокна – 36%, зерна – 12,5%), то у 2020 році з политих земель підприємствами зібрано лише 12,5% овочів та 2,2% зернобобових, у т.ч. озимої пшениці 1,8%, про корми взагалі не йдеться», – поінформував науковець.

 

Посилюється безпека правочину договору оренди земельної ділянки. Нотаріат здійснить найбільшу місію у відкритті ринку землі, - Ольга Оніщук заступник міністра юстиції України з питань державної реєстрації 

9 червня 2021 року

Для посилення антирейдерських запобіжників для аграріїв Міністерство юстиції сьогодні працює на двох напрямках – в законодавчому, а також у технічному полі. Про це у блозі на АgroРolit.com написала заступник міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

«Що стосується законодавчого напрямку, то ми чекаємо на ухвалення законопроєкту №3774 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству», який був успішно підтриманий в першому читанні, і ми сподіваємося, що Верховна Рада найближчим часом його ухвалить в цілому», — пояснила Оніщук.

Вона навела приклади антирейдерських запобіжників.

Посилюється безпека правочину договору оренди земельної ділянки, пропонується для юридичних осіб договори про правочини, про припинення оренди земель сільськогосподарського призначення визнати значними, такими, які можуть укладатися виключно за згодою загальних зборів учасників, тобто за згодою власника бізнесу», — наголосила Оніщук.

Експерт написала, що надзвичайно важливим буде і запровадження єдиного циклу нотаріального посвідчення договору відчуження корпоративних прав і одночасної держреєстрації прав на бізнес в результаті укладання такого правочину.

Ця норма закладена в законопроєкт про реформу нотаріату, який є за своїм масштабом на сьогодні безпрецедентно великим. Наразі цей законопроєкт пройшов майже всі погодження органів центральної влади. Найближчим часом буде внесений на розгляд парламенту. Надзвичайно важливе швидке ухвалення цього законопроєкту, адже саме нотаріат стане гарантом правової чистоти укладення правочинів про відчуження земельних ділянок. Саме нотаріат здійснить найбільшу місію у відкритті ринку землі»,зазначила Оніщук.

Джерело: https://agropolit.com

 

ПРАВИЛА ОРЕНДИ ЗЕМЛІ, на якій знаходяться водні об’єкти, відучора, 8 червня 2021 року, ЗМІНЕНО

Уряд затвердив новий Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом   

9 червня 2021 року

В Україні спрощено процедуру оформлення оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом - ставком, озером чи водосховищем. Тепер громадяни можуть одночасно оформити оренду водойми та земельної ділянки під нею разом з прибережною захисною смугою. Нові правила почали діяти відучора,  8 червня 2021 року.

Кабінет міністрів України затвердив  Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом ( постанова КМУ № 572 від 2 червня 2021 року). Договори оренди водних об’єктів, укладені відповідно до Типового договору оренди водних об’єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. № 420, діють до моменту закінчення строку їх дії.

Новий типовий договір враховує інтереси інших водокористувачів, які здійснюють спецводокористування, забороняє орендарям перешкоджати їхній діяльності.

Орендарі водного об'єкта зобов'язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо). При визначенні таких місць перевага надається традиційно розташованим місцям масового відпочинку. У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом.

У договорі оренди водного об'єкта визначаються зобов'язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об'єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства, режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами.

Передача орендарем права на оренду водного об'єкта іншим суб'єктам господарювання забороняється.

Орендарі, яким водний об’єкт надано в користування на умовах оренди, зобов’язані надавати іншим водокористувачам можливість здійснювати спеціальне водокористування в порядку, встановленому законодавством, крім випадків, якщо таке спеціальне водокористування унеможливлює використання орендарем водного об’єкта для потреб, визначених у договорі оренди. Водокористувачі, яким видано дозвіл на спеціальне водокористування, мають право скидати зворотні води в орендовані водні об’єкти за умови, що при цьому не перевищуються нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

За користування водним об’єктом орендар зобов’язаний сплачувати орендну плату за водний об’єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об’єктом. 

 

Через недосконалість закону про ринок землі може зникнути в Україні виробництво органіки, − Віктор Щербачук,  власник агробізнесів

8 червня 2021 року

"Закон про ринок землі несе небезпеку для органічного виробництва, оскільки не захищає виробників органічних продуктів. Виробникам, які використовують "хімію", нічого не заважає завдавати шкоди органічним господарствам. Через це в Україні органіка може просто зникнути".

Про це керівник аграрних підприємств Віктор Щербачук заявив в інтерв'ю у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", повідомляє "Еспресо.Захід".

За його словами, після впровадження ринку землі, великі агрохолдинги викуплятимуть великі частки землі поряд із полями з органікою. Вони можуть обробляти землю шкідливим речовинами, які неприпустимі поруч з вирощенням органічної продукції.

"Щоб розпочати вирощувати органіку, потрібен перехідний період для землі, який становить два роки. Збиток перехідного періоду становив для нас $3,6 млн. Тому врегулювання сусідства є вкрай необхідне", – пояснив Віктор Щербачук.

У цьому випадку закон про ринок не захищає виробників органіки. Наприклад, в Австрії для такого врегулювання діє закон, згідно з яким власник поля, де використовуються хімікати, викупляє всю органічну продукцію, на яку мали вплив ці хімікати.

Віктор Щербачук вирощує органічні продукти, загальний банк його підприємства – близько 6000 га. Там вирощують сою, кукурудзу, пшеницю, овес, гречку, цукровий буряк, полуницю, малину й інші дрібні культури, а на підприємстві працює 220 людей. "У нас затребуваний людський ресурс для обробки землі, а от в аграрних холдингах працює менше людей. Посіяв, поприскав, зібрав урожай та й поїхав", – розповідає Щербачук.

Фермер вважає, що українці зараз не готові купляти землю: "Закони про ринок землі, які зараз приймають у Верховній Раді, вигідні олігархам. Сьогодні в Україні 47 фермерських господарств, а в Польщі – три мільйони сімейних ферм. Чому так? У Польщі землю купляли громадяни цієї країни. Для іноземців діяв ліміт до 100 га землі. Тому там більший приріст сімейних господарств, а відтак сплачується більше податків. Зараз у законі про землю прописано, що до 10 000 га можуть набувати громадяни України або юридичні особи. Це не 1 і не 100 га, як-от за кордоном".

 

Земельна ділянка, що прилягає до історичної пам’ятки ринку-«шайби»  на столичній Солом’янці, передається в оренду на 10 років з цільовим призначенням «будівництво закладів торгівлі»

8 червня 2021 року

Депутати Київради у четвер, десятого червня, голосуватимуть за проєкт рішення щодо виділення в оренду ділянки під модерністським ринком-«шайбою» на Кудряшова, 1. Про це йдеться в порядку денному пленарного засідання КМР.

За словами дослідника архітектури Києва Семена Широчина, нове проєктування, що потрапляє в зону центрального історичного ареалу та ландшафту київських гір, не узгоджене з Міністерством культури та Департаментом охорони культурної спадщини КМДА.

У березні земельна комісія Київради підтримала проєкт рішення, який передає в оренду земельну ділянку під ринком.

Згідно із проєктом, ТОВ «Залізничний ринок» отримує цю ділянку на десять років для «експлуатації та обслуговування критого ринку». Водночас цільовим призначенням ділянки вказане вже «будівництво закладів торгівлі».

Цей ринок був зведений у 1973 році за проєктом Алли Аніщенко, однієї з небагатьох архітекторок епохи київського модернізму, про чий творчий спадок ми писали у нашій серії «Монстри модернізму». Вона вважала коло «оптимальним рішенням для критого торгового закладу», але оригінальна архітектура небагатьох її «круглих ринків» була збережена саме у цьому, «Залізничному», який у 1990-х роках був біржею, а згодом – переоблаштований під супермаркет.

«Ринків із такими конструкціями зведено не так багато, і Київ — єдине місто, де збудовано одразу дві такі споруди. Відтак будівля є цінною і як приклад архітектури епохи, і як частина історії Солом’янки, і як творіння заслуженої архітекторки», — пише про цей ринок Широчин.

Джерело: https://hmarochos.kiev.ua

 

За зрив розгляду «земельної» справи у Конституційному Суді України ми подаємо заяву про злочин представників Управління державної охорони, - Юлія Тимошенко

8 червня 2021 року

Силовий недопуск двох суддів Конституційного Суду України на останнє засідання – це злочин Управління державної охорони, заяву про нього буде направлено у Державне бюро розслідувань.  

Про це заявила Голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко в ефірі телеканалу «Україна 24».

«Наша команда подала звернення до Конституційного Суду, щоби визнати «земельні» закони неконституційними. Приміром, той закон, що набуває чинності з 1 липня, порушує 22 статті Конституції України. Але на засідання КСУ, яке нещодавно відбулося, не змогли потрапити двоє суддів – виявилося, що їх силоміць не пустили в приміщення представники Управління державної охорони», – повідомила Юлія Тимошенко.

За її словами, інструменти силового недопуску були використані для того, щоб зірвати розгляд справи про неконституційність розпродажу землі по суті. В цьому зацікавлені аграрні олігархи, переконана вона.

«Це робиться для того, щоб ухвалене КСУ рішення без двох голосів було визнано нелегітимним. Ви уявляєте, яка вартість питання про продаж землі? За лаштунками стоять великі кланові олігархічні утворення в аграрному комплексі – як в Україні, так і за її межами, які планують привласнити нашу землю. І вони впливають на рішення, щоб суддів КСУ не допускали на засідання», – вважає лідер «Батьківщини».

Юлія Тимошенко запевнила, що разом з командою докладе всіх зусиль, щоб поновити законність, аби Конституційний суд міг розглянути питання про неконституційність ухвалених монобільшістю законів про розпродаж землі.

«Це треба зупиняти, тому завтра я особисто передам заяву про злочин в Державне бюро розслідувань. Поставимо до відома і Генпрокуратуру. Керівник УДО, керівник державних охоронців, які працюють в КСУ, рядові охоронці в порушення Конституції не пустили суддів. Це злочин проти правосуддя, це перевищення будь-яких судових повноважень. Нам треба домогтися, щоб КСУ міг чесно розглянути справу і сказати, чи закон про розпродаж землі конституційний, чи ні», – резюмувала Юлія Тимошенко.

Нагадаємо, 3 червня КСУ відклав розгляд справи за поданням «Батьківщини» щодо неконституційності закону про розпродаж землі через відсутність на судовому засіданні двох суддів –  Голови КСУ Олександра Тупицького і судді КСУ Олександра Космініна. До розгляду справи їх силоміць не допустило Управління державної охорони.

Джерело: https://ba.org.ua/

 

На землях покинутого колишнього тепличного господарства столиці може з’явитися новий житловий мікрорайон з парком площею понад 30 гектарів

8 червня 2021 року

Про це повідомила розробник детального плану території (ДПТ) Мінського масиву, архітектор Олена Збаратська, пише видання «Апостроф».

«Детальним планом території передбачено будівництво дитячих садків, загальноосвітньої школи зі стадіоном і класами професійної освіти, комплекс соціально-побутового обслуговування населення, амбулаторії сімейних лікарів.  Передбачені об’єкти інфраструктури задовольнять всі потреби нового мікрорайону.  Так само заплановано будівництво нової транспортної розв’язки, інженерних мереж водопостачання, електропостачання та каналізації.  Окремо відзначу, що в даному ДПТ передбачено облаштування парку площею понад 30 га», – прокоментувала архітектор Олена Збаратська.

У березні 2021 Комісія Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин уже підтримала проект рішення щодо детального плану території (ДПТ) Мінського масиву.  Тепер план повинні затвердити на сесії Київради загальним голосуванням.

Детальний план території Мінського масиву передбачає будівництво нового мікрорайону, 3 нових дитячих садків, комплексу загальноосвітніх установ з установою професійної освіти на 1500 учнів, амбулаторії сімейних лікарів, комплексу соціально-побутового обслуговування, створення і облаштування буферного парку площею 31,67 га. 

 

Плата за землю є досить ефективним механізмом збільшення надходжень коштів до бюджетів громад, якщо ним правильно скористатися,- вважає Ярослав Ярославський, кандидат технічних наук, академік АН ПРЕ, керівник Вінницького науково-дослідного та проєктного інституту землеустрою і наводить конкретні приклади

8 червня 2021 року

Ярославський радить громадам звернути увагу на такий дієвий механізм як земельні торги у формі аукціону. Він забезпечує найвищу орендну плату.

«Якщо дивитись на конкретних прикладах, то в Бершадській ОТГ є 1 246 гектарів інвестиційно привабливих земель, право оренди яких може бути передано в користування на земельних торгах за 8 мільйонів 227 тисяч гривень при стартовій ціні - 3 677 387 гривень. 59 земельних ділянок Калинівської ОТГ площею 946 гектарів, початкова ціна яких 2 мільйони 792 тисяч гривень, можуть бути передані за 6 мільйонів 247 тисяч гривень. І така тенденція збільшення ціни за землю при проведенні аукціону простежується у кожному районі, що доводить економічну ефективність земельних торгів», - пояснив керівник держпідприємства.

Другим джерелом наповнення місцевих бюджетів є польові дороги - міжпайові проєктні дороги, які практично розорані та використовуються без правовстановлюючих документів, адже довгий час не було механізму їх оформлення.

«Інститутом землеустрою було розпайовано більш як 90% сільськогосподарських підприємств області. Спираючись на це, ми визначили, що в середньому сільська рада має 20-35 гектарів польових доріг, які здебільшого обробляються єдиним масивом. Щоб було більш зрозуміло,  наведу приклад Флоринської сільської ради Бершадського району. 1 гектар ріллі дорівнює 28 432 грн. При передачі в оренду 1 гектару ріллі під 12%, надходження становитимуть 3 411 грн. В сільській раді близько 20 гектарів польових доріг, тож доходи зростуть до 68 220 грн. А оскільки Бершадська ОТГ об’єднала 19 рад, то в підсумку 1 мільйон 296 тисяч гривень складуть додаткові надходження», - підсумовує обрахунки Ярославський.

Тому для ефективного управління та розпорядження землями громадам необхідно провести інвентаризацію земель комунальної власності - для встановлення меж земельних ділянок, їх розміру та правового статусу, виявлення земель, які використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, а також тих, що не використовуються.

Пресслужба ДП «Вінницький науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою»

 

Ринок землі збільшить привабливість агросектору

7 червня 2021 року

На думку генерального директора Kernel Євгена Осипова, «ринок землі — ще один фактор, який буде сприяти підвищенню ефективності аграрного бізнесу. Це не швидкий процес, а довга еволюційна історія. Проте, запуск ринку землі — це фундаментальний фактор, який збільшує привабливість агросектору та дає можливість в майбутньому залучати капітал в агросектор. Тому я вважаю, що сьогодні все складається досить добре. Не дивлячись на всю ту турбулентну атмосферу, яка спостерігається, ми рухаємося вперед, країна розвивається, має дуже хороший потенціал зростання виробництва і добробуту»

Джерело: https://grain-ukraine.com/

 

Земельну ділянку площею понад 113,5 гектара, що знаходиться на Оболоні столиці і належить АТ «Родовід банк», виставив на земельний аукціон  Фонд гарантування за стартовою ціною 370 мільйонів гривень

7 червня 2021 року

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб запрошує інвесторів на відкритий електронний аукціон з продажу земельної ділянки під будівництво в Києві на Оболоні. Актив належить АТ «Родовід банк», що перебуває в ліквідації. Торги відбудуться 30 червня 2021 року в системі Prozorro.Продажі.

Земельна ділянка розташована в одному з найперспективніших з точки зору забудови районів столиці – Оболонському. Вона має площу понад 113,5 га та знаходиться в районі вулиць Озерна, Богатирська і Північна, неподалік станції метро «Героїв Дніпра». Поруч – Міністерське озеро і затока з причалом, з’єднана протокою з річкою Дніпро, а також велика зелена зона з мальовничою природою, місцями для відпочинку і спорту. Цільове призначення землі – будівництво, експлуатація та обслуговування житлових будинків та соціально-культурних об’єктів (кадастровий номер 8000000000:78:139:0055). Раніше цей актив уже неодноразово виставлявся на торги, однак поки не був куплений.

Стартова ціна лоту – 370 млн грн.

Аукціон пройде за голландською моделлю, відкрито і прозоро. Участь у ньому можуть взяти фізичні та юридичні особи.

Джерело: https://www.fg.gov.ua/

 

Кабмін не забезпечив агросектор доступними земельними кредитами напередодні відкриття ринку

5 червня 2021 року

Уряд не забезпечив доступ аграріїв до кредитних ресурсів для покупки землі після запуск ринку в Україні з 1 липня 2021 року. Про це під час Міжнародної зерновоі конференції Grain Ukraine 2021 заявив голова «Бізнес-Варти», колишній депутат аграрного комітету Іван Мірошніченко.

На його думку, відсутність доступної масової іпотеки — це провал уряду і Мінагрополітики.

«Ми запускаємо ринок і робимо це досить несправедливим методом. Потрібно говорити про людей і гроші. А ми в цьому напрямку нічого не зробили. В світі 18 трильйонів доларів з негативною інвестиційною активністю. Ми нічого не зробили для фінансування придбання землі аграріями. Це несправедливо допускати аграрія у ринок і не дати йому банальну земельну іпотеку», — каже він.

На думку Івана Мірошніченко, проблема номер 2 напередодні запуску ринку землі — збереження робочих місць на селі.

Всі ми говоримо про додаткову вартість і зайнятість на селі. Якщо це втратимо, то ніколи не створимо сімейних ферм. Якщо запускаємо ринок землі, потрібно дати їм справедливе фінансування. Сильні ферми і молочні ферми — цей момент упущений. Давайте дамо гроші під землю і проекти для людей, які на свій страх і ризик вирішили запустити сімейні ферми», — зазначив він.

Джерело: https://agropolit.com/news

 

Референдум із земельних питань не може оголошувати ні Верховна Рада, ні Президент – це не їх компетенція

4 червня 2021 року

Як ви знаєте, питання щодо допуску іноземців до ринку землі має вирішуватися на референдумі. Але тут такий нюанс – референдум щодо подібних питань не може оголошуватися Президентом або Верховною Радою. З такою заявою під час виступу на Grain Ukraine 2021 виступила голова комітету з ринку земель Європейської Бізнес Асоціації Ольга БАЛИЦЬКА.

За її словами, референдум має проводитися виключно за народною ініціативою.

«Для цього треба зібрати 3 млн підписів громадян у двох третинах регіонів. Зібрати 3 млн підписів громадян, які погодяться на формулу, що, наприклад, іноземців допустять на ринок землі – нульові. Багато в чому це нереально зробити через погану комунікаційну політику, яка ведеться зараз по земельній темі, більшість – категорично проти. Простіше 226 депутатам прийняти вольове рішення і допустити іноземних юросіб до ринку землі, ніж провести референдум за законом», – заявила Ольга Балицька.

Джерело: https://agropolit.com/news

 

Світовий банк готовий підтримувати реалізацію земельної реформи в Україні

4 червня 2021 року

Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Олексій ЛЮБЧЕНКО зустрівся з регіональним директором Світового банку у справах країн Східної Європи Арупом БАНЕРДЖІ. Метою зустрічі стало обговорення пріоритетів співпраці у реформах ключових сфер економіки України.

Перший віце-прем’єр-міністр України Олексій Любченко   відмітив підтримку Світового банку у підготовці основних законопроектів, які лягли в основу запуску ринку землі. В свою чергу регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі наголосив на важливості земельної реформи для України та готовності Банку й надалі підтримувати її реалізацію.

«Земельна реформа є ключем до майбутнього України, її сенс не лише у відкритті ринку землі, але і в функціоннуванні всієї сільськогосподарської галузі, зокрема, й малих фермерів. З нашої сторони ми готові і надалі надавати підтримку у просуванні цієї важливої для України реформи», - підкреслив Аруп Банерджі.

Джерело: https://www.me.gov.ua/News

 

Прогноз: ціна землі після відкриття ринку буде 2,5 тисячі доларів США за гектар

4 червня 2021 року

Ціна землі в Україні після відкриття ринку з 1 липня 2021 року становитиме близько $ 2,5 тис. за 1 га. Про це під час Міжнародної зерновоі конференції Grain Ukraine 2021 заявив голова «Бізнес-Варти», колишній депутат аграрного комітету Іван Мірошніченко.

«Земля у зонах неризикованого землеробства за 1 га буде коштувати $2,5 тис протягом перших двох років. У Херсоні буде інша ціна, оскільки там існує фактор зрошення, посухи», — прогнозує Мірошніченко.

На думку Івана Мірошніченко, ринок землі потрібен і мораторій був великим обманом.

"Ми не можемо допустити референдуму в діючому правовому полі, бо підемо назад, а не вперед», — каже він.

На думку Івана Мірошніченко, ціна землі буде формуватися трьома складовими.

 • Перша складова- відношення до землі, як до будь-якого бізнесу.
 • Друга складова — коефіцієнт капіталізації.
 • Третій фактор, на його думку, специфіка самої земельної ділянки.

Джерело: https://agropolit.com/news

 

Кабмін пропонує Раді ввести новий податок на землю

4 червня 2021 року

Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді ввести мінімальне податкове зобов'язання на земельну ділянку, хоча раніше подібна ідея провалилася. Відповідний законопроєкт №5600 зареєстровано на сайті Ради 2 червня.

Згідно з ним, мінімальне податкове зобов'язання обчислюється за формулою: МПЗ = НГО × S × К × М / 12.

НГО — нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації. S — площа земельної ділянки. М — кількість календарних місяців, протягом яких земділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) платника податків. К — коефіцієнт, який становить 0,05.

Зазначається, що для фізосіб-підприємців — платників єдиного податку IV групи при обчисленні мінімального податкового зобов'язання щодо земельних ділянок, що належать до сільськогосподарських угідь, застосовується коефіцієнт К у половинному розмірі.

Мінімальне податкове зобов'язання визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на календарний рік, що передує податковому (звітному) року.

При цьому передбачається, що мінімальне податкове зобов'язання не визначається для земділянок, які використовуються дачними і садівничими кооперативами, для земель запасу, незатребуваних паїв, розпорядниками яких є органи місцевого самоврядування, земельних ділянок зон відчуження та безумовного відселення.

У разі передачі в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування земділянок мінімальне зобов'язання визначається для орендарів або користувачів.

Крім того, пропонується скасувати пільги з плати за земельні ділянки, надані установам науки, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів (у разі нецільового використання).

Передбачається також скасування мораторію на індексацію нормативної грошової оцінки для всіх земель (крім сільськогосподарських угідь), яка використовується для цілей оподаткування платою за землю (земель водного фонду, земель населених пунктів, інших земель несільськогосподарського призначення).

Джерело: https://agropolit.com/news

 

У розгляді справи щодо конституційності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» та окремих положень Земельного кодексу України оголошено перерву

3 червня 2021 року

Сьогодні, 3 червня, під час відкритої частини пленарного засідання Велика палата Конституційного Суду України розглядала заявлені клопотання учасників конституційного провадження – представників суб’єкта права на конституційне подання Сергія Власенка та Василя Німченка.

Суд задовольнив клопотання представника суб’єкта права на конституційне подання, народного депутата України Сергія Власенка щодо долучення до матеріалів справи аналітичної доповіді GROWFORD Institute «Ринок землі: існуючі загрози для України та необхідні запобіжники» (вересень 2019 р.) та відмовив у задоволенні заяви представника суб’єкта права на конституційне подання, народного депутата України Василя Німченка про відвід судді Конституційного Суду України Сергія Головатого від розгляду цієї справи.

Для вирішення процедурних питань, пов’язаних із рештою заявлених клопотань, Суд оголосив перерву у справі за конституційними поданнями 48 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», окремих положень Земельного кодексу України зі змінами, внесеними вказаним законом, та 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

Про дату і час наступного пленарного засідання буде повідомлено додатково.

На пленарному засіданні були присутні представники суб'єкта права на конституційне подання, народні депутати України Юлія Тимошенко, Сергій Власенко, Василь Німченко, Наталія Королевська, постійна представниця Верховної Ради України у Конституційному Суд України Ольга Совгиря, представник Президента України у Конституційному Суді України Федір Веніславський.

Також у засіданні взяли участь залучені учасники конституційного провадження:  Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат України Микола Сольський, Уповноважений Президента України з земельних питань - Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова, Директор Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", доктор економічних наук, професор, академік Національної академії аграрних наук України Юрій Лупенко, заступник директора з науково-проєктної роботи Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", доктор економічних наук Ольга Ходаківська, завідувач кафедри земельного та аграрного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук Володимир Носік, професор кафедри земельного та аграрного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор юридичних наук Анатолій Мірошниченко, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Стрижак та член Науково-консультативної ради Конституційного Суду України, суддя Конституційного Суду України у відставці Віктор Шишкін.

  Інформує відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу

 

Класифікацію обмежень у використанні земель затвердив Уряд

 3  червня 2021 року

Кабінет Міністрів схвалив розроблену Мінрегіоном постанову, яка затверджує Класифікацію обмежень у використанні земель. Як повідомив Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов, такі обмеження можуть встановлюватися комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, генеральним планом населеного пункту та детальним планом території.  

«Це рішення дозволить спростити застосування містобудівної і землевпорядної документації в Україні. Також затвердження постанови сприятиме наповненню Державного земельного кадастру та містобудівного кадастру відомостями про наявні та запроектовані обмеження земель», – зазначив Олексій Чернишов.

Постанова забезпечить реалізацію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», який набуває чинності 24 липня 2021 року. Після цього моменту територіальні громади матимуть правові підстави розробляти нові комплексні плани.

Зазначимо, затверджена раніше містобудівна та землевпорядна документація та встановлені ними обмеження будуть чинними до моменту прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нового комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту та детального плану території.

Нагадаємо, що заступник Міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська повідомила про ключові новації у сфері просторового планування, зокрема, про запровадження нового виду містобудівної документації на місцевому рівні – комплексного плану просторового розвитку територій територіальних громад.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

 

НААН передала Фонду державного майна 31 державне підприємство мережі Академії з загальним земельним фондом майже 30 тис. га

3 червня 2021 року

В НААН активно реалізовується комплекс заходів щодо реформування Академії. Дорожньою картою, за якою Національна академія аграрних наук України здійснює своє реформування, є постанова № 22 «Про Концепцію реформування аграрної науки» та постанова «Про Програму реалізації реформування аграрної науки» в яких сформовані завдання Програми і заходи на їх виконання, поетапна реалізація яких планово та послідовно відбувається останні роки.

Так, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020 р. № 1010-р «Про передачу об’єктів державної власності до сфери управління Фонду державного майна» до сфери управління Фонду передано 31 державне  підприємство з загальним земельним фондом майже 30 тис. га.

Це одна із складових цілого комплексу заходів, які проводяться в Академії щодо оптимізації майнового компле­ксу шляхом формування переліку майна, яке на сьогодні не використовується для наукових цілей. 

Прес-служба НААНу

 

Справу щодо конституційності закону про земельну реформу Конституційний Суд України розглядатиме завтра, 3 червня 2021 року

2 червня 2021 року

Конституційний Суд України у четвер, 3 червня, планує розгляд справи за конституційними поданнями щодо конституційності закону про земельну реформу. Про це йдеться у порядку денному засіадань КСУ.

«На 3 червня о 10:00 заплановано засідання Конституційного Суду у справі за конституційними поданнями щодо конституційності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (т. зв. закон про земельну реформу)», — розповіла представниця парламенту у Суді, народна депутатка Ольга СОВГИРЯ.

Як вона зазначила, позиція конституційних подань з цього приводу зводиться до тези, згідно із якою вільний обіг саме земель сільськогосподарського призначення підриває засади суверенітету і незалежності України, а також, що проведення «земельної реформи» можливо лише у разі її схвалення на всеукраїнському референдумі.

Розгляд справи про ринок землі у четвер стосується лише двох конституційних подань — 48 народних депутатів та 53 народних депутатів.

Розгляд цієї справи відбудеться у формі усного провадження — із заслуховуванням усних позицій учасників у справі і залучених експертів та з прямою трансляцією засідання. Переглянути трансляцію і відеозапис засідання можна буде на сайті Конституційного Суду.

 

«Батьківщина» передала до ЦВК усі необхідні для старту референдуму документи

2 червня 2021 року

Юлія Тимошенко разом із депутатами «Батьківщини», аграріями, фермерами, громадськими діячами та профспілками передали до Центральної виборчої комісії повний пакет документів, необхідних для реєстрації ініціативної групи, яка збиратиме три мільйони підписів за референдум на захист землі.

На брифінгу біля ЦВК Голова партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко зазначила, що її команда зробила усе необхідне, щоб запобігти злочину – розпродажу сільськогосподарської землі.

«Ми разом підготували пакет документів, які треба надати ЦВК за законом про референдум. Майже 11 тисяч людей, які складають ініціативну групу, яка хоче організувати референдум на захист землі, написали відповідні заяви, надали свої паспортні дані, поставили підписи, і сьогодні пакунки з цими документами передані до ЦВК», – повідомила Юлія Тимошенко.

За її словами, згідно з законом у членів ЦВК є 10 днів для того, щоб дати дозвіл розпочати збір підписів для організації референдуму проти розпродажу землі.

«Через 10 днів ми дізнаємося, чи підтримує президент України народовладдя, чи ні. Ми всі добре знаємо, що більшість у ЦВК належить президенту України. І за законом, який ухвалили «слуги народу», не народ буде вирішувати, чи проводити референдум проти продажу чорноземів, а президент і ЦВК, яку він повністю контролює», – зауважила лідер «Батьківщини».

Саме тому Юлія Тимошенко публічно звернулася до Володимира Зеленського з проханням не тиснути на членів ЦВК під час їхнього голосування за проведення референдуму та сприяти таким чином волевиявленню громадян.

«Я хочу звернутися до президента з проханням, щоб він став на сторону народу, щоб він підтримав Україну й українців, а не великі агрохолдинги та їхні інтереси прибрати до рук 72% території України – всю нашу родючу землю. Я вірю, що президент, обіцяючи у своїй передвиборчій програмі, що тільки народ на референдумі буде визначати найважливіші питання розвитку країни, виконає це зобов’язання. Тільки від його команди буде залежати, чи проведе країна волевиявлення, чи ні», – переконана лідер «Батьківщини».

Вона зазначила, що за всіма соціологічними дослідженнями, абсолютна більшість  українців проти продажу землі, тому президент має довести – він за людей або проти.

«Момент істини настане дуже скоро, але наша команда – разом  з усією Україною. Ми не зупинимося, не здамося, ми не дозволимо скоїти злочин проти України і будемо боротися всіма можливими способами», – наголосила Юлія Тимошенко.

Нагадаємо, ініціативну групу «земельного референдуму» у кількості 11 тисяч учасників було утворено 22 травня на всеукраїнських зборах, організованих фермерськими й аграрними асоціаціями та профспілками, громадськими організаціями за підтримки команди «Батьківщини» та її лідера Юлії Тимошенко.

За соціологічними дослідженнями, 79% українців проти продажу землі іноземцям, 77% – хочуть вирішення цього питання на референдумі.

Джерело: https://ba.org.ua/

 

Проти впровадження в Україні ринку землі біля Ради зібралося на мітинг понад тисяча людей

2 червня 2021 року

Понад тисяча громадян у середу, 2 червня, зібралися біля будівлі Верховної Ради для участі в акції протесту проти впровадження в Україні ринку землі.

Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", на площі Конституції прибічники партії "Опозиційна платформа - За життя" скандують "Ні продажу української землі", тримаючи національні прапори та прапори з символікою ОПЗЖ.

"У нас триває боротьба за українську землю, яка розпочалася, тільки-но прийшла нинішня влада, й ми побачили перший законопроект, згідно з яким можна було продати землю будь-якому іноземцеві, котрий прийде в Україну. Цей законопроект був протягнутий уночі, в пандемію. Коли так сталося, наша фракція відразу звернулася до Конституційного суду. Ця боротьба триватиме, тому що ми знаємо, наскільки сьогодні чутливе, важливе й доленосне питання майбутнього нашої землі", - сказав співголова фракції ОПЗЖ Юрій Бойко зі сцени біля будівлі парламенту.

Ситуація на мітингу спокійна, її контролюють поліцейські.

Джерело: https://ua.interfax.com.ua/news

 

Земельна реформа у Польщі: етапи і умови

1 червня 2021 року

 • 1998 рік – поляки отримали можливість купувати та продавати землю.
   
 • 2016 рік – обмежено продаж сільськогосподарських земель. Відтепер їх можуть купити лише держава, релігійні об'єднання і фермери.
   
 • Претенденти на купівлю землі мають бути власниками сільгоспземель площею до 300 гектарів та проживати там, де збираються придбати землю.
   
 • Покупець зобов'язується щонайменше 10 років здійснювати на купленій землі господарську діяльність. Без дозволу суду він не може цю землю ні продати, ані здати в оренду.
 • Якщо іноземець хоче придбати землю в Польщі, він має спершу прожити тут принаймні 5 років або перебувати у шлюбі з громадянином чи громадянкою країни.
   
 • Максимальна площа володіння землею в Польщі на одну особу становить 500 гектарів.

Джерело: https://agro.24tv.ua/

 

ЦВК вже зареєструвала 5 груп, які займатимуться збором підписів для проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою

1 червня 2021 року

- За опитуванням соціологічної групи «Рейтинг», прихильники всіх політичних сил, вікових категорій і регіонів України вважають, що приймати рішення про відкриття ринку землі слід було б на референдумі. Так вважають і виборці Зеленського, який, до слова, обіцяв, що всі значущі рішення будуть прийматися на референдумі. А земля — це важливе питання, яке зачіпає не тільки сучасників, але й майбутні покоління, - розмірковує Тарас ЗАГОРОДНІЙ, керуючий партнер Національної антикризової групи. - Більшість українців висловило свою готовність прийти на референдум і, як свідчить опитування, проголосують вони проти. А це значить, що вони проголосують проти закону, який лобіювала влада.

Результати референдуму, якби Зеленський пішов на такий крок, були б не в його користь і свідчили б про поразку особисто Президента, який активно просуває земельну тему. Найбільшим опонентом В. Зеленського і «Слуг» в цьому питанні є Юлія Тимошенко, яка найактивніше виступає проти прийнятого земельного закону і займається підготовкою проведення референдуму, перейшовши безпосередньо до дій. Так ЦВК вже зареєструвала 5 груп, які займатимуться збором підписів для проведення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою. До цього підключаються й ініціативні групи «Батьківщини». До переліку включено 5 питань, в тому числі й щодо продажу землі. З огляду на розгалуженість партійної структури Тимошенко, а також те, що до них долучаться фермери, аграрії, жителі сіл та інші противники земельної реформи, зібрати по 3 мільйони підписів, вони, швидше за все, за 90 днів зможуть. Питання в тому, що в результаті скаже Президент і чи підпише він указ про проголошення референдуму за народною ініціативою, як того вимагає закон про народовладдя.

Чи приєднаються інші політичні сили до «земельних протестів» — не факт, але судячи з результатів голосування в Раді, де ОТЗЖ і ЄС у більшості своїй не голосували за цей законопроект, тему землі вони будуть використовувати в своїй виборчій кампанії — у парламентській, так і в президентській. Тимошенко з «Батьківщиною» свій протест проти прийняття цього закону висловили тим, що не були присутні в залі. Рішення прийнято за рахунок голосів «слуг» і депутатської групи «Довіра», що було передбачувано. Упевнений, що під час виборчої кампанії питань будуть задавати по землі багато, особливо в сільській місцевості та районних центрах.

Джерело:  https://yvu.com.ua/

 

Через впровадження земельної реформи міністру аграрної політики й продовольства України Роману ЛЕЩЕНКУ  погрожують. "Погрози не лише анонімні, є й ті, хто називає себе"

1 червня 2021 року

 - Це різні кримінальні групи. Передають мені «привіти». Вчиняють різні провокації щодо мене, — розповів міністр на громадському радіо.

«Після прийняття історичних законів» Лещенко відмовився від державної охорони.

- Але зараз тиск посилюється, оскільки дуже багато земельних махінаторів. Бояться правди, оприлюднення, бояться застосування санкцій. Частина з них виїхали з країни. Це за оперативними даними правоохоронців. Тому що вони розуміють, що ми знаємо.

Я володію всією інформацією. Адже, з метою убезпечення даних, зробив відповідні архіви та децентралізував ці дані й відомості про всіх цих людей. Тож, якщо хтось вважає, що збільшуючи тиск на мене, вони досягнуть поставленої мети, вони глибоко помиляються, бо ця інформація децентралізована», — сказав Лещенко.

Лещенко поообіцяв, що ця інформація буде оприлюднена у будь-якому випадку.

«Наша держава наведе порядок у цих процесах, громадяни України знатимуть своїх «героїв», які зловживали своїми правами», — резюмував міністр.

 

79 відсотків опитаних висловилися проти продажу іноземцям земель сільськогосподарського призначення  

1 червня 2021 року

Соціологічна група "Рейтинг" з 23 по 27 квітня провела дослідження «Ставлення українців до введення ринку землі». Результати його для влади невтішні - у влади не виходить позитивно налаштувати населення до продажу сільськогосподарської землі, -  зауважує Тарас ЗАГОРОДНІЙ, керуючий партнер Національної антикризової групи.

77% опитаних впевнені, що рішення про введення в Україні ринку сільгоспземлі має прийматися на всеукраїнському референдумі. І тільки 16% вважають, що це не обов’язково. На сам референдум готові прийти 58%, 17% — швидше за все прийшли б, а 20% — не взяли б у ньому участі. Це говорить про те, що людей ця тема зачіпає й вони хотіли б, щоб їхня думка в даному питанні враховувалося. Тим більше, що Президент обіцяв народовладдя, захистити українців від продажу землі іноземцям, а важливі питання приймати на референдумі.

Далі, 64% з тих, хто прийшов би на референдум, проголосували б проти купівлі-продажу землі в Україні, 36% таку ініціативу підтримали б. Але це стосується земельної реформи в цілому. А ось проти надання іноземцям права купувати сільгоспземлі в Україні висловилися 79% опитаних і лише 15% таке рішення вітає.

З огляду на результати соцопитування, можна сказати, що владі не вигідно проводити референдум і вони будуть всіляко цьому протистояти. Кількість противників земельної реформи зростає ще й тому, що в останній версії реформи трактуванні зняті всі обмеження для іноземців, а іноземні банки допущені до отримання землі через механізм застави.

Проти продажу землі іноземцям виступили навіть 71% прихильників «Слуги народу», ще 23% підтримали ініціативу своєї політсили. Прихильники інших політичних партій також більшістю висловилися проти, і цей відсоток у них навіть вищий. І така ситуація незгоди з продажем землі іноземцям в центрі, на заході, на півдні і сході країни — по всій Україні. Те ж саме стосується і вікових категорій від 18 до 60+.

Джерело:  https://yvu.com.ua/

 

Принцип оприлюднення списків земельних махінаторів визначать правоохоронні органи, - Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики й продовольства України

 1 червня 2021 року

Списки причетних до земельних махінацій оприлюднять за результатами незалежного міжнародного антикорупційного аудиту, - стверджує Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики й продовольства України.

- В режимі безкоштовної приватизації за 20 років було виведено з державної у приватну власність понад 5 млн гектарів землі. Фактично, вкрали територію Словаччини на території України. При цьому крали все і кращі землі. Чорнозем і т.п. А також забирали надра. - За результатами незалежного міжнародного антикорупційного аудиту, будуть оприлюднені списки власників земель і пов'язаних осіб, причетних до махінацій, схеми, за якими здійснювався виведення земель з державної в приватну власність. Ми відобразимо це у публічній карті порталу Національної інфраструктури геопросторових даних.

- За результатами колегіального розгляду – сподівається міністр,- РНБО буде приймати відповідні рішення. За яким принципом будуть формуватися списки махінаторів, чи будуть пороги вкраденого; в списки потраплять тільки власники награбованого або також службовці, які сприяли махінаціям — питання вже правоохоронних органів, — сказав Лещенко.

Джерело: ua-news.liga.net

 

Занепокоєння

Обіг сільськогосподарських угідь, звичайно потрібен, але такий, який сприяв би розвиткові вітчизняного фермерства

28 травня 2021 року

- Наразі Україна зіткнулася з цілою низкою проблем, які потрібно терміново вирішувати. Це і війна, і корупція, і зміцнення українсько-білоруського кордону, і отой самий проклятий північний потік, котрий позбавить Україну ще 2-3 мільярдів доларів за транзит російського газу, а головне, зменшить її безпеку, і багато чого іншого. Але найбільша проблема, мабуть, із законом про розпродаж землі, - пише Анатолій НОВИКОВ, доктор філологічних наук, професор на своїй сторінці у Facebook. - Семе розпродаж, оскільки за тим законом дрібні й середні фермери навряд чи зможуть купити собі відносно багато землі. За умов, коли землю будуть продавати на вільному аукціоні, вони не здатні будуть конкурувати ні з нашими олігархами, ні тим більше зарубіжними товстосумами (через підставних осіб). Одним словом цей закон не на користь вітчизняного фермерства. Така політика призведе до ще більшого бізробіття в селах, а потім і остаточного знищення українських сіл. Ну а сільськогосподарська продукція, вирощена на українських чорноземах, поїде на вільний зарубіжний ринок, де за неї заплатять значно більшу ціну, ніж у зубожілій Україні. А ми, очевидно, отримаємо із-за бугра продуктовий секонхенд, вирощений на хімії. Якщо вчасно не зупинити цю так звану реформу, то все це може закінчитися або знищенням українців як нації (молодші й здоровіші поїдуть за кордон у пошуках кращої долі, а старіші вимруть, як мамонти), або кривавим повстанням.

Закон про обіг сільськогосподарських угідь, звичайно потрібен, але такий, який сприяв би розвиткові вітчизняного фермерства, а не збагаченню наших та іноземних товстосумів, котрі самі в селі не живуть і яким наплювати і на проблеми українського села, і на Україну в цілому.

 

Ще один важливий крок у цифровізації земельних даних — Кабмін затвердив Порядок функціонування Геопорталу, - Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики та продовольства України

28 травня 2021 року

Порядок роботи Геопорталу є основоположним та кричино необхідним нормативним актом. Він визначає склад геопросторових даних та перелік їх основних держателів. Крім цього, встановлює основні вимоги до організації виробництва, оновлення, оброблення, зберігання, оприлюднення, візуалізації, використання геопросторових даних.

Простими словами — цей документ відкриває можливість повноцінної сумісності між різними за суттю та форматами геопросторовими даними.

Ми на порозі фінального етапу – попереду прийняття технічних регламентів специфікацій геопросторових даних, метаданих, відкриття стандартів географічної інформації та повна інтеграція з інформаційними системами на всіх рівнях.

Посилання на сам документ тут: http://surl.li/varo

 

Земельний ринок: в Україні під контролем будуть всі транзакції – хто купив, за скільки купив, в якому періоді, де взяв гроші

27 травня 2021 року

Ми зробили таким чином, що по іноземцям – на референдум, по юридичним особам – з 2024 року, і то не факт. Будемо дивитися. Зараз зможуть купувати лише українці в обмеженнях до 100 гектарів. Ми відслідковуємо всі транзакції – хто купив, за скільки купив, в якому періоді, де він взяв гроші на це все. Ми робимо дуже консервативну земельну реформу. Дуже м’яку, поетапну, без будь-яких різких рухів. Ми нікуди не спішимо з ринком землі. Ми дуже плавно йдемо для того, щоб просто легалізувати та визнати нарешті право власності на землю. І ми очікуємо, що в перші пів року взагалі в нас буде мінімальний відсоток купівлі-продажу. Основна маса, яка буде, це буде легалізація вже існуючих договорів», –  Роман ЛЕЩЕНКО,  міністр аграрної політики та продовольства Україн

З виступу на  Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля» 

 

Держгеокадастр спростить процедури землеустрою

27 травня 2021 року

Сповістила про це  заступник директора Департаменту землеустрою, використання та охорони земель Держгеокадастру Алла ІЛЬЄНКО.

- З набранням чинності Закону України 1423–ІХ про удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, буде здійснено зміни і у сфері землеустрою. Тобто – спрощено процедури у цій галузі. Наприклад, скасовується державна експертиза землевпорядної документації, а також (в більшій мірі) скасовується процедура погодження землевпорядної документації. Нагадаю, за рік до Держгеокадастру надходило близько 500 тис. документів землеустрою на погодження, і, аналізуючи останні роки, на 30 тис. документів лише 1-1,5 % не отримували необхідного погодження. Тобто можна казати про досить високий рівень підготовки документації на погодження, що, в свою чергу, наштовхнуло на думку дерегуляції цих процедур та їх скасування», – резюмувала Алла Ільєнко. - Землеустрій – це не лише формування земельних ділянок з метою їх внесення до Держземкадастру. Землеустрій – це комплекс заходів, які спрямовані на раціональну організацію процесів та територій, збереження природних ландшафтів, обмеження використання земель та підвищення родючості ґрунтів тощо.

                                                                           Інформація підготовлена за матеріалами                                                    Всеукраїнського форуму «Україна 30. Земля»

 

Інвентаризація земельних ділянок державної форми власності площею мільйон гектарів буде здійснена до кінця року

27 травня 2021 року

За його словами Сергія Завадського, т.в.о. голови Держгеокадастру, завдання цього року   внести до Державного земельного кадастру (ДЗК) відомості про земельні ділянки державної форми власності площею один мільйон гектарів буде виконано вчасно. Він підкреслив, що насамперед йдеться про інвентаризацію земельних ділянок, право власності на які виникло до 2013 року й дані про які поки що відсутні у ДЗК.

- Паралельно триває наповнення даними різних інформаційних шарів кадастру — як-от: адресний реєстр, інформація щодо сплати земельного податку, статистичні дані, відомості про мережі автомобільних доріг та дорожню інфраструктуру, Держаний водний кадастр і облік поверхневих водних об’єктів.

Загалом ДЗК вже містить 31 інформаційний шар, з якими можна ознайомитися на публічній кадастровій карті», — інформував Завадський.

Він зазначив, що стратегічне завдання Держгеокадастру — це стовідсоткове наповнення ДЗК відомостями про земельні ділянки, межі адміністративно-територіальних одиниць, нормативно-грошову оцінку земель населених пунктів.

Зараз кадастр містить відомості про 43 мільйони гектарів землі, до нього внесено дані щодо 9367 адміністративно-територіальних одиниць та нормативно-грошової оцінки земель 5312 населених пунктів. За останні 2 роки внесли дані про 456,5 тисяч ділянок загальною площею майже 840 тис. га», — додав Завадський.

                                                                          Інформація підготовлена за матеріалами                                                                       Всеукраїнськоого форуму «Україна 30. Земля»

 

Перспективи галузі

Революційний вплив у сфера геодезії, землеустрою і кадастру здійснили технології лазерного сканування, технології збору даних - космічні, дистанційні  та зондування землі

Сфера геодезії і землеустрою суттєво відчула на собі вплив технологій і технічного прогресу.

На цьому під час свого виступу на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Земля» наголосив перший заступник голови Всеукраїнської громадської організації «Асоціація фахівців землеустрою України» Тарас ЄВСЮКОВ.

«Наша сфера, сфера геодезії, землеустрою і кадастру суттєво відчула вплив технологій і технічного прогресу. Зокрема, революційний вплив здійснили такі технології, як лазерне сканування, такі технології збору даних, як космічні, дистанційні, зондування землі. Можна говорити і про технології веб-картографування, оперативного, картографування за допомогою безпілотних літальних апаратів, можна пригадати і радіо-навігаційні системи тощо. Тут ми знайшли собі класних помічників, але і треба пам’ятати, що нові технології, наприклад, big data, штучного інтелекту, смарт-технології – вони поступово перейдуть із рангу наших друзів-помічників у ранг наших конкурентів», - впевнений ЄВСЮКОВ.

Він зазначив, що більшість із автоматизованих або технічних завдань, які виконує землеустрій, картографія, кадастр-оцінка у майбутньому можуть бути замінені певними технічними моментами.

 

Від сьогодні геопортал відкритий для громадян

26 травня 2021 року

Сьогодні розповів про наш масштабний пілотний проект — відкритий геопортал усіх земельних даних, повідомляє Роман ЛЕЩЕНКО, Міністр аграрної політики та продовольства України, на своїй сторінці «Борітеся – поборите!» у Facebook.

Далі він пише: «1 січня 2021 вступив в дію закон, яким передбачено створення нової надважливої галузі — Національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД). Важливою складовою галузі та реформи загалом є публічність інформації про українські землі. І ми не стоїмо на місці.

Геопортал активно наповнюють 75 ОТГ, 10 міст, Харківська та Львівська ОДА, держустанови, громадські організації у сфері НІГД і бізнес. Більшість інформації вже актуалізовано, будь-які зміни миттєво вносяться в базу. Для швидкої та якісної роботи з геопорталом ми провели відповідні навчання для працівників та створили раду для консультаційної підтримки.

Від сьогодні геопортал відкритий для громадян. Люди можуть зареєструватися і сформувати запит на отримання даних. Функціонує повний каталог, доступна підписка на останні зміни, налаштовано зворотній зв'язок з користувачем.

Величезну роботу із запуском нового ресурсу виконують Держгеокадастр та Науково-дослідний інститут геодезії і картографії, за що окремо висловлюю свою подяку. Вірю, що наш спільний проєкт стане важливим інструментом підтримки прозорості державних процесів і підґрунтям для залучення інвестицій та економічного зростання».

 

Законодавче нововведення ускладнить процес продажу земель сільськогосподарського призначення приватним особам, зробить його дорожчим  

26 травня 2021 року

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх без винятку форм власності має обов'язково здійснюватися через електронні земельні торги. Після відкриття ринку землі це стане не досить приємним сюрпризом для учасників процесу, - вважає Світлана Тетеря, керівник практики аграрного та земельного права в EVERLEGAL, член Асоціації правників України.

До процедури проведення земельних торгів, яка застосовується допоки не набере чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони"  (законопроект №2195), завжди було багато зауважень, пов'язаних із наявністю низки корупційних ризиків. Впровадження електронних земельних аукціонів має мінімізувати ці ризики за рахунок таких нововведень:

 • торги будуть проводитись через державну електронну торгову систему, через яку буде здійснюватися комунікація між власником земельної ділянки або її розпорядником та учасниками торгів;
 • для участі у земельних торгах більше не потрібна фізична присутність їх учасників у місці проведення торгів, визначеному їх організатором, суттєво спрощується допуск учасників до торгів, тепер для цього буде достатньо зарахування на рахунок оператора електронного майданчика гарантійного внеску;
 • інформація про проведення земельних торгів стане загальнодоступною, оскільки оголошення про їх проведення, їх перебіг та результати публікуватимуться в електронній торговій системі мережі інтернет, доступ до якої зможе мати будь-яка особа;
 •  відомості про учасників земельних торгів не підлягатимуть розголошенню до завершення торгів, що забезпечить неможливість спотворення їх результатів і мінімізує ризики змови учасників торгів;
 • збільшення розміру гарантійного внеску до 30% стартової ціни продажу земельної ділянки чи прав емфітевзису, суперфіцію або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою, та унеможливлення його повернення у випадках, якщо жоден з учасників не зробив кроку аукціону (торгів) на підвищення стартової ціни, переможець у встановлений строк не підписав протокол торгів та договір за результатами торгів або не сплатив належну суму за придбаний лот, що покликане припинити зловживання, пов'язані з участю у торгах підставних учасників;
 • у разі відмови переможця торгів від підписання протоколу торгів або від укладення договору, право придбати земельну ділянку або права на неї переходить до учасника торгів з наступною найвищою ціновою пропозицією лише один раз, і якщо і цей учасник відмовляється від підписання протоколу торгів або від укладення договору, то торги вважаються такими, що не відбулися, і проводяться нові торги, що виключає можливість штучного зниження підставними особами ціни на лоти після закінчення торгів.

Спершу законопроєкт передбачав, що такий порядок продажу прав на земельні ділянки буде обов'язковим для продажу прав на землі державної та комунальної власності, а також продажу прав на землі будь-якої з форм власності під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню, а бізнес та громадяни можуть застосовувати цей спосіб продажу лише за своїм бажанням.

Однак у другому читанні законопроєкт у цій частині зазнав змін, депутати додатково передбачили, що продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх без винятку форм власності має обов'язково здійснюватися через електронні земельні торги. Після відкриття ринку землі це стане не досить приємним сюрпризом для тих, хто хотів продати свої земельні ділянки, і для тих, хто має намір придбати їх. 

Адже навіть, якщо власник земельної ділянки вже знайшов покупця на неї, він все одно буде змушений ініціювати її продаж на земельних торгах. Якщо продаж здійснити без проведення торгів, договір купівлі-продажу можна буде оскаржити в судовому порядку. Таке нововведення тільки додатково ускладнить процес продажу земель сільськогосподарського призначення, який вже і без того ускладнений низкою інших законодавчих обмежень, та зробить його дорожчим.   

Джерело: https://delo.ua

 

В Україні дорожчає оренда сільськогосподарських земель

26 травня 2021 року

Вартість оренди сільськогосподарських земель в Україні зросла в середньому на 6,5 відсотка у 2020 році та склала 3378 гривень за гектар. В деяких областях середній розмір річної орендної плати становить понад 15відсотків нормативної грошової оцінки земель (НГО). Це свідчить про досить високу конкуренцію за права використання землі, яка, швидше за все, залишиться і надалі високою після запуску ринку сільськогосподарських земель.

Збільшення розміру орендної плати за землі сільгосппризначення у 2020 році спостерігалося на всій території України.

Така тенденція підвищення орендної плати спостерігається останні кілька років. Спочатку конкуренція між аграріями змушувала збільшувати відсоток орендної плати в договорах. Наступний поштовх для зростання орендної плати був у 2018 році. Тоді було проведено Всеукраїнську нормативну грошову оцінку сільськогосподарських земель, хоча в деяких регіонах вона в результаті перерахунку дещо знизилася… Подальше збільшення орендної плати за землю у 2020 році пояснюється активним проведенням земельної реформи та очікуваним відкриттям ринку землі.

На сьогодні найбільший розмір орендної плати в гривневому еквіваленті спостерігається в центральних областях України.

Зокрема, середня вартість оренди гектара сільськогосподарських земель в Київській області становить 4999 гривень, у Тернопільській та Хмельницькій – 4682 гривні, Черкаській – 4520 гривень.

Найдешевша оренда в південних і східних областях: у Донецькій – в середньому 2192 гривні за гектар, Херсонській – 2250 гривень.

В Одесі за оренду гектара сільськогосподарських земель в середньому просять 2587 гривень.

Найдешевша орендована земля у Волинській області – 2173 гривні, при цьому у порівнянні з 2019 роком у 2020 році вартість оренди тут зросла на 11,5 відсотки.

Джерело: https://ucab.ua

 

У Мінекономіки назвали ціну землі після запуску ринку

26 травня 2021 року

Після відкриття ринку землі її вартість в наступні п'ять років збільшиться вдвічі. Про це заявив заступник міністра економіки Тарас Висоцький в ефірі телеканалу "Україна 24»

"Є міжнародна практика, яка показує, що протягом перших 5 років дійсно ціна (на землю – ред.) зростає вдвічі. Передусім, це показують країни Східної Європи, в яких була схожа ситуація. Аналогічна практика очікується і в Україні. Тут чіткість є, можна цю ціну закладати в бізнес-план і прораховувати. За нашими оцінками, ціна на землю за 5 років становитиме близько 100 тис. грн при незмінному обмінному курсі. Оскільки ми все таки привʼязані до валюти, бо ми є експортно орієнтовані", — сказав заступник міністра.

Висоцький також додав, що Україна прийняла рішення не продавати державні та комунальні землі.

"Тому ми не можемо говорити про надходження до держави, бо продаж державних комунальних земель заборонений. Ринок відкривається виключно для приватної власності. Такого прикладу, щоб в інших країнах фізично відбирали – не було. І ми впевнені, що ми зараз маємо такий стан реєстрів, що власник, якщо захоче, то продасть, якщо ні – його ніхто не змусить продавати, він або сам буде обробляти землю, або здавати в оренду", — зазначив чиновник.

Джерело: https://kurs.com.ua

 

У зв’язку із земельною реформою у громад з'являться додаткові кошти та більше відповідальності

25 травня 2021 року

 

Земельна реформа в Україні фактично виходить на фінішну пряму – ухвалені останні закони, необхідні для запуску відкритого та прозорого ринку землі. Про це заявив заступник керівника Офісу Глави держави Кирило Тимошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля».

Він зауважив, що завдяки Президенту Володимиру Зеленському, Верховній Раді, Кабінету Міністрів та місцевим громадам вдалося досягти того, щоб земельна реформа в Україні була реалізована у прозорий та доступний для людей спосіб.

«Хто міг подумати ще два роки тому, що за допомогою свого смартфона ви зможете зайти на портал відкритих геоданих (GIS-DATA. – Ред.)? Чи зможете взяти участь в аукціоні на землю просто зі свого мобільного телефона?» – сказав Кирило Тимошенко.

Заступник керівника Офісу Глави держави зазначив, що на сьогодні земельна реформа виходить на фінішну пряму, щоб в Україні запрацював відкритий і прозорий ринок землі. Зокрема, напередодні Глава держави підписав закон, який фактично є «земельною Конституцією» України.

У контексті регіональної політики центральна влада – Президент та уряд – зацікавлена в тому, щоб громади почали управляти землею на місцях, наголосив Кирило Тимошенко.

«Саме тому ми передали землю громадам. Ми розуміємо, що це дає додаткові можливості. У громади з'являються додаткові кошти, а ми в межах «Великого будівництва» зацікавлені в тому, щоб громада також співфінансувала проекти, які будуються. Це насамперед соціальна інфраструктура: школи, садочки тощо», – пояснив він.

Водночас Кирило Тимошенко зауважив, що у зв’язку з реалізацією земельної реформи територіальні громади разом з можливостями отримують додаткову відповідальність.

Зокрема, за його словами, громади мають самостійно визначати пріоритетні напрями інвестицій на своїй території.

«Коли громада зрозуміє, якого саме інвестора вона шукає, це буде поштовхом до того, щоб з’явилися інвестори і щоб у громади з’явилися кошти для розвитку», – зазначив заступник керівника Офісу Президента.

Джерело: https://www.president.gov.ua

 

Ринок землі в Україні: в уряді обіцяють зростання цін мінімум у два рази

25 травня 2021 року

Відкриття ринку землі сприятиме зростанню цін на сільськогосподарські землі в Україні.

Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час виступу на форумі “Україна 30. Земля”.

“Коли мова йде про відкриття ринку землі, це означає встановлення справедливості. Відкриття ринку землі призведе до зростання ціни на землю мінімум удвічі протягом перших 3-5 років. Такі наші оцінки, такі оцінки експертів”, – пояснив глава Кабінету міністрів.

За його словами, уряд встигає підготувати всі необхідні нормативні акти для запуску ринку землі з 1 липня.

Також Шмигаль переконаний, що від реформи виграють землевласники та український бізнес.

“Після запуску обороту земель у виробників з’явиться можливість планувати свою діяльність на роки та десятиліття вперед і не боятися інвестувати. Водночас дрібні й середні фермери отримають першочергове право викупу землі в разі, якщо землевласник вирішить продати свій пай”, – пояснив прем’єр.

Джерело: https://prm.ua

 

Ефективний захист прав власників землі – це наше минуле, сьогодення і майбутнє

25 травня 2021 року

Забезпечити непорушність майнових та корпоративних прав, гарантувати спокій громадян за свою власність - це один із основних пріоритетів держави та Міністерства юстиції. На цьому наголосила заступниця Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук під час свого виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля».

«Ефективний захист прав власників нерухомого майна, а особливо законних господарів чи користувачів земельних ділянок, - це про наше минуле, сьогодення і майбутнє!», - заявила Ольга Оніщук.

Вона нагадала, що саме Міністерство юстиції опікується питаннями державної реєстрації - сфери, де якщо не «народжується», то точно легалізується право власності на землю та інше нерухоме майно. За її словами, за останні 20 місяців Мін’юсту вдалося реалізувати багато кроків, аби наблизити реєстраційні послуги до кращих міжнародних стандартів, зробивши їх більш безпечними, зручними і зрозумілими для громадян та бізнес-спільноти.

Під час виступу Ольга Оніщук зупинилася на 3 основних досягненнях Міністерства у сфері державної реєстрації.

«По-перше, це посилення безпеки двох основних реєстрів — нерухомості і бізнесу. Завдяки заходам, реалізованим Мін’юстом ще торік, обидві інформаційні системи на сьогодні є максимально захищеними від кібератак. Яскравим підтвердженням цьому є той факт, що протягом 2021 року ми не зафіксували жодного повідомлення про несанкціоноване втручання в роботу цих реєстрів», — повідомила заступниця.

Також вона повідомила, що відбулося очищення системи від недобросовісних кадрів: «Ми ліквідували доступ до реєстрів акредитованим суб’єктам держреєстрації, які раніше вчиняли колосальну кількість порушень. Ми провели кадрове «генеральне прибирання» в лавах нотаріату і державних реєстраторів. І сьогодні, як ми бачимо, «сміливців», які вдаються до зухвалих незаконних «реєстрацій», що відкривають рейдерам шлях до нерухомості громадян чи корпоративних  прав бізнесу, залишилось одиниці».

Нарешті, як зазначила Ольга Оніщук, було створено Офіс протидії рейдерству. Його було відкрито в Мін’юсті в грудні 2019-го.  Сьогодні в Офісі здійснюється фахова експертиза оскаржуваних реєстраційних дій як колегіально, так і одноособово. У разі встановлення наявності очевидних порушень закону в рішеннях реєстраторів у Міністерства є інструмент миттєвого реагування, який дозволяє буквально протягом доби поновити майнові чи корпоративні права.

Окрім цього, Ольга Оніщук зупинилась на двох головних напрямах, на яких сконцентрована діяльність Мін’юсту - законодавчому і технічному.

На законодавчому рівні найближчим часом очікується ухвалення Верховною Радою другого пакету комплексних антирейдерських змін, до розробки яких були залучені і представники Міністерства юстиції. Відповідний законопроєкт №3774 вже був підтриманий парламентаріями у рамках першого читання. Проєктом передбачається низка додаткових антирейдерських запобіжників, зокрема для аграрного бізнесу і власників земельних ділянок: посилення безпеки договорів оренди землі та автоматизації існуючих процесів.

Не менш важливим елементом захисту аграрного бізнесу від рейдерства в державних реєстрах має стати запровадження «єдиного циклу», який полягає в обов’язковому нотаріальному посвідченні правочинів з корпоративними правами з одночасною державною реєстрацією змін до відомостей про юридичну особу в ЄДР. За словами заступниці Міністра, такий крок забезпечить юридичну «чистоту» укладення правочину, унеможливить підробку документів та прибере часовий проміжок між документальним оформленням правочину і державною реєстрацією, яким сьогодні нерідко користуються шахраї та замовники «реєстраційного» рейдерства.

Запровадження «єдиного циклу» — одна із ключових ідей законопроєкту щодо реформи нотаріату, який знаходиться на фінальній стадії погодження,  запевнила вона.

Інший напрям нашої роботи — це створення технічних «щитів» від реєстраційних порушень. «Сьогодні ми активно працюємо над створенням механізмів автоматичного блокування ризикованих операції щодо бізнесу і нерухомості, зокрема земельних ділянок. Плануємо створити «острівці безпеки» у державних реєстрах, які просто не дозволять замовникам рейдерства руками державних реєстраторів реалізувати свої схеми атаки. Перший блок таких «щитів» планується запусти вже цього літа», - додала Ольга Оніщук.

Джерело: https://minjust.gov.ua

 

180 тисяч земельних ділянок загальною площею 261,8 тисяч гектарів передано власність учасникам бойових дій

25 травня 2021 року

Виділення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції здійснюється на підставі ст. 118 Земельного кодексу України. Територіальні органи Держгеокадастру вже не перший рік працюють у режимі максимального сприяння учасникам АТО та членам сімей загиблих воїнів в реалізації їхнього конституційного права на отримання землі.

У такий спосіб, станом на 21 травня 2021 року головними управліннями Держгеокадастру в областях учасникам бойових дій (АТО/ООС) передано у приватну власність 180 тис. земельних ділянок загальною площею 261,8 тис. га із земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Ділянки призначені для садівництва, ведення особистого селянського господарства, індивідуального дачного будівництва.

«Ініціатива щодо першочергового надання земельних ділянок захисникам України – з 2015 року була для Держгеокадастру одним із пріоритетних завдань. Фахівці служби надавали військовим, учасникам бойових дій та їхнім сім’ям необхідну інформацію і допомогу в оформленні земельних ділянок. Тепер, коли функцію розпорядження землями державної власності отримують ОТГ, щиро сподіваюся, що співпраця громад із військовиками буде не менш плідною та результативною», – резюмував в. о. Голови Держгеокадастру Сергій Завадський.

Джерело: https://land.gov.ua

 

Про 7 ключових напрямів земельної реформи, що мають бути реалізовані до кінця 2024 року

24 травня 2021 року

Сьогоднішня подія увійде в історію України - Президент Володимир Зеленський на Всеукраїнському форумі «Україна.30. Земля» підписав закон №2194, - пише Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України, на своїй сторінці «Борітеся – поборите!» у Facebook.

Шлях довжиною у 1,5 роки закінчився перемогою українців. Це безпрецедентна подія, так як відтепер законними творцями земельних відносин стають громади. Саме вони – власники та розпорядники своїх земель. Ці базові й зрозумілі речі тепер набувають значення.

Також сьогодні у перший день форуму презентував громадськості Білу книгу «Стратегія розвитку земельних відносин в Україні». Простими словами – наше стратегічне бачення впровадження реформи.

Цією презентацією ми розпочали публічне обговорення Стратегії, щоб почути й дослухатися до усіх стейкхолдерів реформи. Біла книга має стати результатом роботи спільних скоординованих дій багатьох державних інституцій. Після публічного обговорення на основі Білої книги будуть розроблені стратегічні документи Кабінету Міністрів.

Ми окреслили 7 ключових напрямів реформи, що мають бути реалізовані до кінця 2024 року:

 • Покращити доступність, цілісність та інтероперабельність реєстрів
 • Створити та забезпечити функціонування Державного аграрного реєстру
 • Покращити якість, повноту кадастрових даних та інтероперабельність електронних систем для зменшення корупції
 • Покращити іпотечне кредитування та доступ дрібних землевласників до кредитних ресурсів
 • Підвищити спроможність місцевих громад ефективно планувати і розпоряджатися землями
 • Захистити та впорядкувати екологічно вразливі категорії земель
 • Здійснювати комунікаційну підтримку земельної реформи.

Я вдячний усім нашим партнерам, колегам, експертам за співпрацю.

А також дякую всім учасникам форуму, які долучилися сьогодні до обговорення важливих питань земельної реформи. Форум — це додаткова можливість почути нові ідеї та інші точки зору.

 

Земельна реформа: США закликали Україну забезпечити антикорупційні гарантії

 24 травня 2021 року

Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін закликала владу України прийняти додаткові підзаконні акти, щоб забезпечити антикорупційні гарантії земельної реформи.

Про це вона сказала під час виступу на форумі "Україна 30. Земля".

"Ухвалення закону, який припинив мораторій на продаж сільгоспземлі, - проривний момент, що дасть власникам землі більше гнучкості у використанні майна, яким вони володіють", - сказала Квін.

За її словами, мають бути прийняті додаткові підзаконні акти, щоб забезпечити антикорупційні гарантії.

Вона також нагадала про ухвалення Радою останніми тижнями законів, важливих для імплементації земельної реформи.

"Треба зробити більше, щоб реалізувати ці закони. Законопроєкт, який створює часткові гарантії позик для дрібних фермерів, має бути прийнятий. Цей закон забезпечить, щоб кожен українець мав можливість брати участь у фермерському бізнесі", - сказала Квін.

"Життєво важливо, щоб власники землі та громади знали свої права і як їх захистити. Ми закликаємо уряд і медіа ініціювати кампанію з інформування громадськості для забезпечення зрозумілою, точною інформацією", - додала тимчасова повірена у справах США в Україні.

Вона запевнила, що США разом з ЄС і партнерами з Світового банку готові підтримати уряд України в імплементації земельної реформи, яка буде відповідати інтересам всіх українців.

Економічна правда

 

Зеленський підписав закон про земельну децентралізацію

24 травня 2021 року

Президент Володимир Зеленський підписав закон про внесення змін до Земельного кодексу та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин.

Підписання закону відбулося під час виступу на форумі «Україна 30. Земля», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Закон № 2194, який докорінно змінює землеустрій нашої держави і який називають земельною Конституцією», - зазначив Зеленський, коментуючи закон перед його підписанням.

Глава держави зазначив, що цей документ прибирає у «кабінетного чиновника» функцію оформляти право на землю, а також остаточно повертає громадам право розпоряджатися своїми землями.

Президент наголосив, що підписаний закон чітко закріплює, що купувати та продавати землю можуть виключно українці.

Джерело: https://www.ukrinform.ua

 

Володимир Зеленський: Прозорий ринок землі – це те, що ми обіцяли і що робимо

24 травня 2021 року

В Україні за час дії заборони на продаж землі сільськогосподарського призначення було незаконно присвоєно близько 5 млн га державних угідь, а всередині країни утворився тіньовий ринок обігу землі без сплати податків, офіційного працевлаштування та соціальних гарантій для людей. Про це заявив Президент Володимир Зеленський під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля».

Глава держави зазначив, що за останні 20 років з боку української влади для реалізації земельної реформи не було зроблено нічого.

«Вони обіцяли, маніпулювали, навіть їли землю на трибуні Верховної Ради України, лякали, що її вагонами вивезуть за кордон. Але найстрашніше – вони позбавили сім мільйонів громадян України їхнього конституційного права – права власності на землю. Люди не могли розпоряджатися землею: купувати, продавати або заповідати її, як, наприклад, це робиться у багатьох країнах: у США, Німеччині чи Польщі. Для українців діяв мораторій, як у Венесуелі чи Північній Кореї», – зазначив Володимир Зеленський.

За його словами, за час дії мораторію на продаж сільськогосподарської землі помер майже 1 мільйон землевласників, а вартість гектара сільгоспземлі стала найнижчою у Європі. 

«Колишні парламенти не змогли не те що провести земельну реформу, а навіть розпочати обговорення відповідних законів. Натомість їм вдалося інше: вони утворили всередині країни фактично офшор площею понад вісім мільйонів гектарів. Це сірий, тіньовий ринок, де землю легко купували, легко продавали, збирали врожай і заробляли мільйони без сплати жодних податків, офіційного працевлаштування й соціальних гарантій для людей», – наголосив Глава держави.

Президент зазначив, що, за попередніми підрахунками, за роки мораторію було незаконно присвоєно близько 5 млн га державних сільгоспземель України, що за площею дорівнює майже двом півостровам Крим, який окупувала Росія.

«Безумовно, ми зробимо все, щоб повернути і те, й інше. Але зараз – не про плани на майбутнє, а про те, що нами вже зроблено. Прозорий ринок землі – це те, що ми обіцяли громадянам України, і те, що ми робимо. Ми це зробили саме для людей, врахувавши їхні застереження й побажання», – сказав Президент, зауваживши, що були проведені сотні регіональних земельних форумів, дискусій експертів, публічних обговорень та узгоджень моделі земельного ринку.

Глава держави нагадав, що на їхній основі в березні 2020 року був зроблений перший крок у напрямку відкриття ринку землі – тоді Верховна Рада ухвалила закон про запровадження обігу земель сільгосппризначення. А у травні 2020 року парламент проголосував, а Президент підписав закон про національну інфраструктуру геопросторових даних.

«Національна інфраструктура, зокрема єдиний геопортал відкритих даних – це інформація про всі земельні, водні, лісові ресурси. Важливий портал, де можна побачити власника кожного квадратного метра землі в Україні – просто на екрані свого смартфона», – пояснив Володимир Зеленський.  

Також Глава держави нагадав, що в липні 2020 року підписав закон щодо просторового планування громад, адже громади найкраще знають, як організувати своє життя: де має бути садочок, школа, комунальні дороги або промислові об’єкти. Для повноцінного завершення децентралізації був підписаний указ про передачу сільськогосподарських земель з державної до комунальної власності.

«Громади на місцях отримали у свою власність понад два мільйони гектарів землі, а також – можливість спрямовувати кошти від землекористування на свій розвиток і добробут», – додав Президент.

Джерело: https://www.president.gov.ua

 

Мін’юст передає рейдерські справи на місця. Для чого це роблять і кого стосується

21 травня 2021 року

1 травня набув чинності наказ Міністерства юстиції № 1531/5, який дає змогу створити регіональні антирейдерські колегії і передати їм нерозглянуті справи.

Для чого ухвалили ці зміни, хто розглядатиме рейдерські справи в регіонах та які саме скарги туди передаватимуть? На ці запитання відповіла заступниця міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук.

Захід тимчасовий – Антирейдерська колегія потребує розвантаження.

Реєстраційні скарги накопичились через тривалу відсутність кадрів та весняний локдаун зразка 2020 року:

 • у квітні минулого року Колегія розглянула лише 51 кейс;
 • навесні 2020­-го до Офісу надійшло 369 скарг;
 • близько 200 скарг залишила в спадок Антирейдерська комісія, і їх не завізував новий міністр Денис Малюська. Ці скарги розглядатимуть заново по суті.

У регіони передадуть нетермінові старі скарги щодо нерухомості.

На розгляд регіональних колегій міністр юстиції (або його заступник) своїм дорученням передаватиме нерозглянуті скарги щодо нерухомого майна, які надійшли до Офісу у 2020 році та вже пройшли первинну експертизу. В Офісі не знайшли підстав для невідкладного реагування на оскаржувані реєстраційні дії в порядку одноособового розгляду.

Поточні скарги 2021 року розглядатиме постійний склад центральної Колегії.

Хто розглядатиме скарги в регіонах?

До роботи в регіональних колегіях залучатимуть спеціалістів, які відвідали навчальні семінари. Вони отримали низку практичних рекомендацій.

Усі висновки представників міжрегіональних управлінь Мін’юсту будуть ретельно аналізуватися й офіціалізуватися — скеровуватися на підпис міністру юстиції України.

За рахунок регіональних представників ad hoc за досить короткий період розглянуть залишки реєстраційних скарг. А потім вже у звичному форматі діяльності оперативно аналізуватимуться поточні кейси.

Повне інтерв’ю Ольги Оніщук та оцінки наказу від експертів читайте в матеріалі “Регіональні мережі”, - повідомляє “Юридична практика” .

 

Українська земля фермерам не дістанеться, її розкуплять олігархи, в тому числі іноземні, — Анатолій ПЕШКО, академік і перший віце-президент Академії економічних наук України

21 травня 2021 року

Продаючи землю, держава втрачає територіальну цілісність і продовольчу незалежність, каже академік.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на pnk.tv.

Після відкриття ринку землі українські фермери її не купуватимуть. Земля дістанеться представникам олігархату, причому не тільки українського, а й міжнародного, заявив академік і перший віце-президент Академії економічних наук України Анатолій Пешко.

За його словами, перше питання, яке варто було б поставити на прес-конференції президенту Володимиру Зеленському, — навіщо продавати землю.

«Продаючи землю, ми не дозволяємо українцям купити по 100 гектарів землі, ми дозволяємо олігархату, причому не тільки українському, а й міжнародному передусім не тільки купити, а вкрасти українську землю. При цьому ми втратимо землю, ми втратимо територіальну цілісність, ми втратимо територіальну незалежність і продовольчу незалежність. Це те, що для будь-якої країни світу є найважливішим моментом», — вважає академік.

 


Законопроєкт «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» № 5202 доопрацьовано і рекомендовано для розгляду Верховній Раді

21 травня 2021 року

Комітет з питань аграрної та земельної політики розглянув доопрацьований проєкт Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (реєстр. № 5202).

Законопроєт розроблено з метою:

 • збільшення площі землі, на якій застосовується гідротехнічна меліорація;
 • підвищення ефективності сільського господарства;
 • зменшення собівартості поливу земельних ділянок;
 • мінімізації ризиків припинення подачі/відведення води під час вегетаційного сезону;
 • зменшення витрат держави на адміністрування системи меліорації;
 • недопущення деградації ґрунтів.

Під час доопрацювання законопроєкту частково було враховано пропозиції членів Комітету з питань екологічної політики та природокористування, зауваження Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. За зміненою редакцією законопроєкту врегульовано розподіл повноважень центральних органів виконавчої влади щодо реалізації державної політики в сфері гідротехнічної меліорації земель та розвитку водного господарства. Із законопроєкту виключено зміни до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Крім того, з метою уникнення протиріч із Водним кодексом України із законопроєкту вилучено дефініцію терміну «водокористувач», яка використовувалася би виключно для потреб Закону.

Комітет підтримав додаткові зауваги в частині внесення змін до Закону України «Про меліорацію земель», а саме: у статті 31 частину третю викладено в такій редакції: «Проєкти державних цільових, міждержавних програм меліорації земель підлягають стратегічній екологічній оцінці відповідно до закону».

Доопрацьований проєкт Закону «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» Комітет рекомендує Верховній Раді України за результатами розгляду в повторному першому читанні прийняти за основу.

 

Перший етап проєкту з підтримки земельної реформизакінчився

21 травня 2021 року

Я щиро вдячний нашим колегам та партнерам з Всеукраїнської аграрної ради, які разом із Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО зробили масштабну роботу і організували 23 круглих столи в 24 областях України, - зазначає Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України, на своїй сторінці «Дорітеся – поборите!» у Facebook.

За спиною у нас вже чимало перемог в прийнятті низки ключових законів.

Попереду – прийняття законопроєкту про Фонд часткового гарантування кредитів. Ми хочемо зробити доступнішим і гнучкішим фінансування для малих фермерських господарств.

Це і надважливі проєкти про об’єднання водокористувачів, агрострахування та консолідацію земель.

Крім того, у нас є амбіція створити міжгалузеву антирейдерську комісію при Міністерстві, куди увійдуть представники Мінагрополітики, Мінекономіки, Мін’юсту, Фонду державного майна тощо. Цей орган в режимі реального часу буде відслідковувати та невідкладно вирішувати проблеми сільськогосподарських підприємств, які зіштовхнуться з рейдерськими атаками.

Тобто наші сили максимально мобілізовані і ми рухаємося стабільно вперед на зустріч земельній реформі!

 

Ігор Петрашко буде опікуватися земельною реформою в Україні

20 травня 2021 року

Відправлений у відставку з посади міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко залишиться в команді глави держави та буде в офісі президента опікуватися реалізацією земельної реформи. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час прес-конференції, присвяченій двом рокам його роботи, пише agronews.ua..

“Пан Петрашко … залишатиметься в Офісі президента і координуватиме земельну реформу, і допомагатиме пану Лещенку , тому що ми бачимо, що ми всі проголосували й потрібно запускати і платформу, і відкритий Геокадастр, багато речей. Я вважаю, що він професіонал в цьому напрямку, і він дуже допоможе”, – сказав Зеленський.

 

Рада розблокувала підписання закону про дерегуляцію земельних відносин

19 травня 2021 року

Парламент відхилив дванадцять постанов, автори яких пропонували скасувати прийняття Закону України №2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» .

Після негативного голосування за всіма постановами перший заступник голови парламенту Руслан СТЕФАНЧУК зазначив, що тепер закон може бути підписаний головою Верховної Ради та направлений на підпис президенту.

 

22 травня збереться ініціативна група з підготовки земельного референдуму

19 травня 2021 року

«Батьківщина» ініціює на 22 травня збір ініціативної групи з підготовки до проведення всеукраїнського референдуму щодо ринку землі сільськогосподарського призначення, повідомила на брифінгу в ВР лідерка Юлія Тимошенко.

 «У цій ініціативній групі зареєстровано вже десятки тисяч людей. Вони приїдуть 22 травня, щоб підтримати цей референдум», — розповіла вона.

За словами Тимошенко, паралельно влада збирає фейкові ініціативи, щоб зірвати земельний референдум.

«Ви бачите, наскільки жорстко, цинічно й антиконституційно діє президент і його олігархічне оточення. Публічна боротьба влади з олігархами, яка зараз ведеться всіма цими відосиками, такий же фейк, як і його заяви про те, що тепер у нас всі — президенти», — заявила нардепка.

Лідерка «Батьківщини» також зазначила, що відправила Зеленському лист, в якому написала про порушення 11 статей Конституції в разі продажу землі без референдуму.

«Якщо він попри це поставив підпис під цим законом, це означає одне: ця фейкова влада і вся ця клоунада дуже швидко закінчяться, і Зеленський буде відповідати за Кримінальним кодексом за все, що він зробив із країною», — підкреслила Тимошенко.

Джерело: censor.netpropozitsiya.com

 

Рада дозволила продавати землю державної та комунальної власності лише на електронних аукціонах

18 травня 2021 року

Верховна Рада ухвалила закон №2195 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони».

Документ в цілому  підтримали 272 народні депутати.

Ось як проголосували фракції:

 • "Слуга народу" - 230 за;
 • ОПЗЖ - 0 за;
 • "Європейська солідарність" - 0 за;
 • "Батьківщина" - 0 за;
 • "За майбутнє" - 0 за;
 • "Голос" - 14 за;
 • "Довіра" - 18 за;
 • позафракційні - 4 за.

Закон дозволяє продавати земельні ділянки державної та комунальної власності лише через електронні аукціони в електронній торговій системі в режимі реального часу в Інтернеті. Дані про аукціон та лоти розміщуватимуть в Інтернеті. Однак, до завершення торгів інформація про учасників буде конфіденційною.

За результатами цих торгів укладатиметься договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису з переможцем, який запропонував найвищу ціну за ділянку.

У торгах зможуть брати участь не менше двох осіб, серед них можуть бути й фермери. 

Відповідно до Закону гарантійний внесок дорівнює 30% від початкової ціни. Аукціон відбуватиметься у три етапи, тобто один етап - одне підвищення ставки, - інформує https://zn.ua/ukr/ .

Мінімально можна підняті ціну на 1% від стартової вартості лота. 

 


Нардепи продовжують розглядають правки до закону про земельні аукціони

18 травня 2021 року

Під час засідання Верховної Ради нардепи уже розглянули 759 правок (станом на 13:32) з 776-и порівняльної таблиці законопроекту №2195 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони. 

За результатами голосування правки, на яких наполягали їх автори, не були підтримані.

 

Аграрний комітет відхилив проекти постанов щодо скасування закону про земельну децентралізацію

18 травня 2021 року

На позачерговому засіданні аграрного комітету Верховної Ради більшістю голосів було відхилено проєкти постанов, якими різні народні депутати пропонували скасувати прийнятий парламентом один із ключових законопроєктів під номером 2194 у рамках завершення земельної реформи. Про це на сторінці у Facebook написав народний депутат України, член депутатської групи «Партія «За майбутнє», секретар Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський.

Він зазначив, що всі постанови не наводять порушень при прийнятті закону, а містять незгоду з окремими положеннями, що вже було розглянуто в залі під час обговорення правок. Саме це стало причиною відмови у задоволенні прийняття цих постанов.

Тепер — прямий шлях для підписання закону 2194 головою Верховної ради України Дмитром Разумковим» , — зазначив нардеп.

 

Чиновниця Держгеокадастру завдала державним інтересам у земельній сфері шкоди на суму понад 25 млн грн

14  травня 2021 року

За процесуального керівництва Житомирської обласної прокуратури, чиновниці структурного  підрозділу Держгеокадастру Волині повідомлено про підозру у неналежному виконанні своїх службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам (ч. 2 ст. 367 КК України).  

За даними слідства, 37-річна керівниця структурного підрозділу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, несумлінно виконуючи свої службові обов’язки, не перевірила належним чином відомості, внесені до офіційних документів, та надала висновок про погодження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення у межах двох населених пунктів Волині.

Унаслідок цього із державної форми власності безпідставно вибули земельні ділянки загальною площею майже одна тисяча гектарів вартістю понад 25 млн грн, що спричинило тяжкі наслідки інтересам держави.  

Досудове розслідування проводить Головне управління Нацполіції в Житомирській області, за оперативного супроводу УСБУ у Волинській області.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Джерело: https://zhit.gp.gov.ua/ua/news

 

У Раді заблокували підписання одного з законів для завершення земельної реформи

14 травня 2021 року

У Верховній раді заблокували підписання законопроекту №2194, який дозволяє передати землі за межами населених пунктів у комунальну власність.

Усього в Раду внесли 12 постанов про скасування результатів голосування за відповідний закон (№№2194-П - 2194-П11).

Ці документи уже розглянув комітет з питань регламенту.

"Керуючись частинами третьою, п’ятою, шостою і восьмою статті 48 регламенту Верховної ради, комітет ухвалив висновки на проекти постанов та рекомендував ВРУ визначитися шляхом голосування щодо прийняття чи відхилення зазначених проектів постанов", - зазначено у висновку комітету.

У разі відхилення цих постанов законопроект №2194 зможе підписати глава Верховної ради Дмитро Разумков та президент Володимир Зеленський.

 

10 тисяч доларів США за непритягнення до відповідальності вимагав  посадовець головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області

14 травня 2021 року

За процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора повідомлено про підозру заступнику начальника одного з відділів управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за фактом одержання неправомірної вигоди (ч. 3 ст. 368 КК України).

За даними слідства, посадовець у липні 2019 року вимагав у суб’єкта господарювання 10 тис доларів США неправомірної вигоди за непритягнення його до встановленої законом відповідальності та невжиття заходів правового характеру щодо вилучення земельних ділянок. На цих землях у Юріївському районі Дніпропетровської області підприємець займався вирощуванням та реалізацією сільськогосподарської продукції.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Джерело: https://www.gp.gov.ua/ua/news

 

5 тисяч доларів США за виділення землі

13 травня 2021 року

Кіровоградською обласною прокуратурою на одержанні неправомірної вигоди викрито та затримано сільського голову і начальника відділу сільської ради у Кропивницькому районі (ч.3 ст.368 КК України).

За даними слідства, голова за попередньою змовою з начальником відділу земельних відносин сільської ради вимагали від підприємця 5000 доларів США неправомірної вигоди за надання у користування земельної ділянки.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчими СУ Головного управління Нацполіції в Кіровоградській області, за оперативного супроводу Управління СБУ в Кіровоградській області.

Джерело: https://www.gp.gov.ua/ua/news

100 тисяч гривень за перемогу на земельному аукціоні

13 травня 2021 року

За процесуального керівництва Чортківської окружної прокуратури на вимаганні й отриманні неправомірної вигоди викрито заступника голови однієї із об’єднаних територіальних громад Чортківського району Тернопільської області (ч.3 ст. 368 КК України).

За даними слідства, заступник голови ОТГ впродовж березня-травня 2021 року вимагав у громадянина 100 тис грн неправомірної вигоди за сприяння у перемозі на земельному аукціоні та безперешкодному підписанні договору оренди земельної ділянки площею 0,20 га комерційного призначення терміном на 49 років.

Під час одержання хабара його затримали правоохоронці. Наразі вирішується питання щодо повідомлення затриманому про підозру та обрання запобіжного заходу.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчими Чортківського відділу поліції ГУ Нацполіції в Тернопільській області, за оперативного супроводу працівників управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР Нацполіції України.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Джерело: https://www.gp.gov.ua/ua/news

 

На землях сільськогосподарського призначення площею 1,36 га підприємець без дозвільних документів організував видобуток піску -  державі завдано понад 75 млн грн шкоди

13 травня 2021 року

За процесуального керівництва прокурорів Одеської обласної прокуратури повідомлено про підозру директору приватного підприємства у незаконному видобуванні корисних копалин, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей, довкілля та інші тяжкі наслідки (ч. 4 ст. 240 КК України).

За даними слідства, підприємець без дозвільних документів організував видобуток піску на землях сільськогосподарського призначення площею 1,36 га на території колишнього Біляївського району. Протягом 2018-2020 років незаконно було видобуто та реалізовано майже 95 тис куб м піску, чим державі завдано понад 75 млн грн шкоди.

Внаслідок самовільного видобутку піску на цих земельних ділянках було знищено родючий шар ґрунту, створено загрозу водної ерозії та зсувів кар’єру, що становить загрозу для життя та здоров’я людей.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчими слідчого управління ГУ Нацполіції в Одеській області за оперативного супроводу співробітників Управління СБУ в Одеській області.
Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Джерело: https://www.gp.gov.ua/ua/news

 

Найкращим міністром сільського господарства Східноєвропейський аграрний конгрес визнав Романа Лещенка – ЗА ЗЕМЕЛЬНУ РЕФОРМУ!

12 травня 2021 року

Східноєвропейський аграрний конгрес визнав міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка найкращим міністром сільського господарства регіону. Відповідне рішення ухвалили за результатами голосування членів з'їзду конгресу. Він пройшов 06 травня онлайн, через карантинні обмеження в більшості східноєвропейських країн.

- Нами оцінювалися не стільки результати роботи кожного міністра на посаді, як масштаб упроваджуваної ними аграрної політики та величина викликів, які постали перед ними. З огляду на це, земельна реформа, яку здійснює аграрний міністр України пан Лещенко, без сумніву поза конкуренцією, - так прокоментував це рішення голова Конгресу Грос Куртан.

Джерело: https://www.bagnet.org/news/economics

 

Українці отримають право, а не обов'язок продавати свою землю. А право дає можливість приймати рішення, - Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України  

11 травня 2021 року

Після запуску ринку вартість землі може зростати від 2 до 5 разів. Такі зміни можуть відбуватися протягом перших 5-10 років, заявив прем'єр-міністр України  Денис Шмигаль в інтерв'ю РБК-Україна журналістові  Сергію Щербині.

Він зазначив, що підготовка до запуску ринку землі «йде за планом».

- Надзвичайно складно прийнятий законопроєкт 2194, очікуємо прийняття законопроєкту 2195, який розкриє можливість електронних торгів землею. Ми дивимося на аналогію щодо впровадження ринку землі серед наших країн-сусідів. Протягом 5-10 років вартість землі може зростати від 2 до 5 разів,— сказав Шмигаль.

Прем'єр додав, що «це дуже добре», тому що це капіталізує нашу державу і землю українців, якою вони володіють.

- Українці отримають право, а не обов'язок продавати свою землю. А право дає можливість приймати рішення. Подорожчала земля — продай її дорого за ринковою ціною без корупційного податку, який накладали чиновники, коли не було ринку землі, — зазначив глава уряду.

Він додав, що в Україні з 1 липня «зобов'язані відкрити ринок і вчитися жити в ньому».

- Це точно збагатить нашу державу, економіку і наших людей, — сказав Шмигаль.

Джерело: https://www.rbc.ua

 

Зростають темпи реєстрації земельних ділянок на Львівщині – понад 45 тис. обліковано з початку року

10 травня 2021 року

Cпочатку 2021 року державними кадастровими реєстраторами територіальних підрозділів Головного управління Держгеокадастру у Львівській області зареєстровано 45271 земельна ділянка в Національній кадастровій системі. Відзначимо, що майже всі заяви надійшли за допомогою онлайн-сервісів Держгеокадастру.

 - Робота з наповнення баз даних Держгеокадастру здійснюється нашими працівниками безперервно. Процес отримання громадянами послуг Держгеокадастру здійснюється на належному рівні, зокрема в режимі доступу та користування електронними сервісами та послугами Держгеокадастру, – зазначає начальник Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Андрій Кавецький.

Загалом у 2021 році до територіальних органів Держгеокадастру у Львівській області надійшло понад 71 тис. заяв про надання адмінпослуг з ведення Державного земельного кадастру. Фахівці Держгеокадастру опрацювали понад 68 тис. заяв, або 96 % від їх загальної кількості.

Окрім цього однією з найпопулярніших послуг залишається видача витягу із Державного земельного кадастру - цього року опрацьовано понад 18 тис. заяв про видачу таких витягів.

Джерело: https://lvivska.land.gov.ua

 

За сприяння у виділенні землі і вимагання 2,6 млн грн  «винагороди» затримано голову ОТГ на Київщині, депутата райради та посередника

8 травня 2021 року

За процесуального керівництва Київської обласної прокуратури викрито та повідомлено про підозру голові об'єднаної територіальної громади на Київщині, депутату райради та посереднику за фактом шахрайства, вчиненого в особливо великих розмірах за попередньою змовою (ч.2 ст.15, ч. 2, 4 ст. 190 КК України).

За даними слідства, голова ОТГ разом з депутатом районної ради та посередником намагалися заволодіти грошима потерпілого, запевнивши, що можуть допомогти вирішити питання з виділенням земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. В подальшому вони нібито планували змінити її цільове призначення на землі промислового виробництва для здійснення підприємницької діяльності, хоча насправді не мали наміру цього робити. Свої «послуги» вони оцінили у 2,6 млн грн. Отримати таку суму вони хотіли частинами – 280 тис грн, 800 тис грн та 1,6 млн грн.

Під час одержання посередником другої частини коштів у сумі 800 тис грн їх затримано в порядку ст. 208 КПК України. Наразі вирішується питання щодо обрання запобіжних заходів.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні здійснюється слідчим управлінням Головного управління Нацполіції у Київській області за оперативного супроводу Головного управління СБУ у м. Києві та Київській області.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

 

У “Слузі народу” відхрещуються від голови Димерської ОТГ, який погорів на хабарі за виділення земельної ділянки, та закликають його піти у відставку

Голова Димерської ОТГ Володимир Підкурганний, якого правоохоронці затримали на хабарі, має піти у відставку на час розслідування. Крім того, він не є членом партії “СН”. Про це йдеться в заяві, оприлюдненій у Telegram-каналі партії.

“Володимир Підкурганний, який йшов на вибори голови Димерської ОТГ від „Слуги Народу“ та якого правоохоронці підозрюють у шахрайстві, має піти у відставку на час розслідування”, — йдеться у заяві партії.

Очільник Київського обласного осередку “Слуги Народу”, народний депутат Андрій Мотовиловець заявив, що у разі якщо провини не буде доведено, після розслідування Підкурганний знову може йти на вибори й отримати посаду.

Він наголосив, що “Підкурганний не є членом партії, хоча йшов на вибори голови Димерської ОТГ від „Слуги Народу”.

Також він чомусь нагадав, що за добір кандидатів від “Слуги Народу” у Київській області відповідав колишній очільник Київського обласного осередку Олександр Дубінський.

Джерела: https://www.gp.gov.ua/ua/news , https://www.gp.gov.ua/ua/news

 

Уряд очікує на створення ринку землі об’ємом 3 мільярди доларів на рік

8 травня 2021 року

Кабінет Міністрів України очікує, що після відкриття ринку землі середньорічний оборот земель складе до 1,5 млн га. Про це йдеться в проспекті емісії єврооблігацій.

Також Уряд очікує, що за середньої ціни $2 тис/га на першому етапі буде створено ринок землі об’ємом в $3 млрд на рік.

Часткове скасування мораторію станеться 1 липня 2021 року. Воно дозволить громадянам України купувати земельні ділянки сільгосппризначення площею до 100 га.

З 1 січня 2024 року до ринку допустять також компанії, які належать українцям. Межу покупки підвищать до 10 тисяч га.

Закон забороняє продавати землі сільськогосподарського призначення іноземцям, особам без громадянства, іноземним компаніям і державам. Зняття цієї заборони можливе лише за підсумками референдуму.

***

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила зміни до Земельного кодексу щодо удосконалення управління і дерегуляції в галузі земельних відносин. Закон передбачає передачу земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності органів місцевого самоврядування.

Винятком мають стати землі, необхідні державі для виконання її функцій. Також закон передбачає обмеження у використанні земель територій і об’єктів природно-заповідного фонду.

 Джерело: SEEDS.org.ua за інформацією Інтерфакс-Україна

 

Близько 4 мільйонів гектарів деградованих земель доцільно задіяти  під енергокультури

6 травня 2021 року

 В Україні налічується близько 4 млн га деградованих земель, які доцільно задіяти саме під енергокультури як ресурс для заміщення газу. Щоб покращити умови роботи у цій сфері, Держенергоефективності із Міненерго розробили відповідні законопроекти.

Розробленими законопроектами передбачається спрощення процедури та подовження строку оренди землі, а також зменшення максимального розміру орендної плати.

«Необхідно активізувати сферу вирощування енергорослин і таким чином не лише сприяти заміщенню газу, а й дати змогу громадам отримувати прибуток із малопродуктивних земель і відновлювати їхню родючість», - наголошує Костянтин Гура, в.о. голови Держенергоефективності.

Заступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко звертає увагу на ще один інструмент підтримки цієї сфери: «Ми розробили концепцію нової державної програми з енергоефективності на 2022-2026 роки, в рамках якої планується надавати компенсації частини відсотків за кредитами на закладання плантацій енергорослин».

Наразі триває робота над 30-ма дослідними ділянками для вирощування найбільш продуктивних сортів енергетичних культур.

У 2019 році плантації енергетичних рослин в Україні складали лише 6400 гектарів.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/

 

За мільйон доларів США керівник оборонного концерну обіцяв віддати земельну ділянку підприємства у центрі Одеси

5 травня 2021 року

Військова контррозвідка СБУ затримала на хабарі керівника регіональної філії одного з оборонних концернів України. За 1 млн доларів США зловмисник обіцяв незаконно передати високоліквідну земельну ділянку в центрі Одеси у власність регіональних бізнес-структур.

Керівника філії затримали на «гарячому» під час одержання першої частини неправомірної вигоди у розмірі 40 тисяч доларів США.

Затриманому повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) КК України. Київським районним судом м. Одеси стосовно нього обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у сумі 20 млн гривень.

Заходи проводилися Департаментом військової контррозвідки СБУ під процесуальним керівництвом Одеської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері. Досудове розслідування здійснюється слідчим управлінням ГУ НП в Одеській області.

Джерело: https://ssu.gov.ua/novyny

 

Землі аеродрому в Умані повернули в актив держави

5 травня 2021 року

На початку 2000-х у військового аеродрому в Умані "відкусили" ділянку землі майже впритул до злітно-посадкової смуги, - пише Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики та продовольства України, на своїй сторінці «Борітеся – поборите!» у Facebook. - Пошуки істини довели сторони до суду і навіть відзначилися кількома рішеннями Феміди на користь військових. Але при детальному розгляді все ж залишали простір для маневру, що дозволяв не поновлювати права військової частини.

Фактично ситуація не один рік знаходилася у підвішеному стані через відсутність охочих брати відповідальність і доводити справу до справедливого однозначного фіналу.

Переломити хід подій вдалося після підписання 5 жовтня 2020 року Меморандуму про співпрацю між Держгеокадастром та Міноборони, після чого вдалося провести інвентаризацію земель і усунути випадки незаконного використання земель оборони сторонніми особами. На сьогодні нарешті завершено процес інвентаризації земельних ділянок п’яти військових містечок м. Умань, загальною площею близько 870 га, який тривав понад 5 років.

Домовилися з військовими максимально прискорити оформлення земель у кадастрі, щоб запобігти повторенню ситуації. Наразі значна кількість земель вже внесені до реєстру, включаючи ділянку військового аеродрому площею 500 га.

Оформлення цієї ділянки є критично необхідним для реконструкції аеродрому з метою спільного використання військовою, цивільною та бізнес-авіацією. Практичне втілення проекту – крок назустріч розвитку громади Умані, і безперечно, внесок у підвищення української обороноздатності.

 

Оприлюдено списки інженерів-землевпорядників, на яких надійшли скарги до Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру

30 квітня 2021 року

11 травня 2021 року о 13:00 відбудеться засідання Кваліфікаційної комісії  земельного відомства, на якому планують розглянути подання Держгеокадастру, листи від його територіальних органів, громадян та органів прокуратури, органів місцевого самоврядування щодо порушень сертифікованими інженерами-землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою при складанні документації із землеустрою.

Сертифіковані інженери-землевпорядники, на дії чи бездіяльність яких надійшли скарги до Кваліфікаційної комісії, можуть взяти участь у засіданні безпосередньо або дистанційно (приєднавшись до онлайн-конференції).

Для реєстрації участі в онлайн-конференції вам необхідно попередньо звернутися за тел.: 299-35-62, Ольга Сергіївна.

Нижче – списки сертифікованих інженерів-землевпорядників, скарги на яких уже знаходяться у комісії (тут можете онайомитися із змістом скарг, листів):

 

Відбудеться чергове засідання Кваліфікаційної комісії, що діє при Держгеокадастрі

30 квітня 2021 року

11 травня 2021 року о 13:00 відбудеться засідання Кваліфікаційної комісії за адресою: вул. Народного Ополчення, 3, м. Київ, - повідомляється в оприлюдненому комісією оголошенні. 

 

Демоверсію пілотного проекту Національної інфраструктури геопросторових даних сьогодні презентував Роман ЛЕЩЕНКО,  міністр аграрної політики та продовольства України

29 квітня 2021 року

- В чому ж цей проект полегшує життя? – пише Роман Лещенко на своїй сторінці «Борітеся – поборите!» у Factbook. - Геопортал ― це про відкритість інформації. Він забезпечує користувачам можливість простого пошуку та безперешкодного доступу до будь-яких даних національного, регіонального та місцевого рівнів на єдиній картографічній основі: про землю, воду, ліс, природні ресурси, інфраструктуру, комунікації.

А найголовніше: дані не зібрані фізично, а інтегруються в режимі онлайн. Тобто щойно десь у Миколаєві були внесені зміни в містобудівну документацію, ви побачите ці зміни, у якому б місті чи селі ви б не знаходились. Не треба чекати, поки дані опиняться у загальній базі. Доступ до інформації на порталі безплатний.

До геопорталу пілотного проекту вже підключені різноманітні дані центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та територіальних громад. Приємно усвідомлювати, що учасники пілотного проекту відкрили майже всі дані, якими вони володіють.

Наразі користування порталом вже доступне експертам ― держателям даних, а громадяни отримають доступ у травні, після того, як ми презентуємо розширений функціонал на земельному форумі «Україна 30».

Геопортал ― це про антидот від корупції. Незабаром громадськість, приватний сектор чи інвестори отримають доступ до інформації без посередництва чиновників, а отже це зменшить, а в перспективі зведе до мінімуму корупційну складову. Надалі, під час вдосконалення функціоналу та наповнення пілотного геопорталу даними, можна буде говорити про додаткові послуги, аналітичні елементи чи розроблення прикладних кейсів для кожної сфери економіки держави.

Наприклад, потенційно, шляхом інтегрування даних про податкові надходження, наявні родовища корисних копалин та перспективні плани розвитку територій на єдиній платформі вже можна приймати правильні стратегічні рішення. І так можна говорити абсолютно про кожну сферу економіки.

Крім геопорталу Національної інфраструктури геопросторових даних, Держгеокадастр працює ще над одним проектом, який підтримає функціонування ринку сільськогосподарських земель в Україні. На цьому порталі будуть зібрані консолідовані дані про землекористування чи суміжні теми з Держгеокадастру, ДПС, Мін’юсту, Держстату, Державної судової адміністрації та Держводагентства. Проект презентуємо найближчим часом.

 

У порядку денному пленарного засідання Верховної Ради України  на сьогодні заплановано розгляд у другому читанні законопроекту №2195

29 квітня 2021 року

Сьогодні, 29 квітня, відбувається чергове пленарне засідання п’ятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання, на якому посеред інших питань планується і розгляд у другому читанні законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони», № 2195.

Джерело: https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/

 

Враження. Оцінки

Вчора… було здано національні інтереси України, - Юлія ТИМОШЕНКО, народний депутат, голова депутатської фракції політичної партії Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у Верховній Раді України дев'ятого скликання

29 квітня 2021 року

З сторінки офіційного представництва Юлії Тимошенко у Facebook

- Вчора у цьому залі було здано національні інтереси України. Ухвалені зміни до Земельного кодексу узаконюють кричущі речі: санкціонують розпродаж наших чорноземів іноземним корпораціям та банкам, знімають контроль держави за використанням землі, дозволяють купувати ліси, водойми, природні та історичні заповідники України, знімати верхній шар родючих земель тощо. Перераховувати «подарунки», які «слуги народу» зробили людям, можна довго.

Але не поспішаймо розчаровуватися й опускати руки! Нічого не втрачено!

«Батьківщина», яка єдина з-поміж парламентських фракцій не дала за цей ганебний законопроєкт жодного голосу, не залишить це просто так. Ми вміємо і знаємо, як боротися. І ми не дозволимо забрати в українців землю.

Ми допоможемо людям провести референдум, який скасує усі «земельні» закони, що було прийнято всупереч Конституції та волі громадян і залишити землю у власності тих, кому вона повинна належати – українцям, які на ній живуть і працюють.

 

Враження. Оцінки

Нарешті Рада вибралася з ями "поправочного спаму", - Олена ШУЛЯК, народний депутат IX скликання ВРУ

29 квітня 2021 року

З сторінки у Facebook 

№2194 — done

Нарешті Рада вибралася з ями "поправочного спаму", і в Україні прийняли надважливий законопроект для реалізації земельної реформи!

№2194 про вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин. Завдяки ньому 1400 місцевих громад управлятимуть мільйонами гектарів землі. Державі залишаться військові полігони, природоохоронні землі, ділянки держпідприємств. А ще законопроект дозволить:

 • Продавати чи здавати ділянки в оренду – вирішуватиме громада.
 • Уся виручка піде до місцевого бюджету, а це біля 4,5 млрд грн щороку.
 • Використання земель – під контролем громад.
 • Орендар – перший у черзі на купівлю ділянки.
 • Надання нових ділянок для городництва – не більше 0,6 га.
 • Громади самі домовлятимуться про межі між собою.
 • Більше жодної тяганини із землеустроєм у кабінетах Держгеокадастру.
 • Парламент не погоджуватиме зміни цільового призначення особливо цінних земель.

Дуже довгоочікувані та необхідні рішення для України! Вітаю нас усіх!

Довідково

Вікіпедія: Шуляк Олена Олексіївна (нар. 24 січня 1976Київ) — українська підприємниця та політик, топ-менеджер у девелопменті та будівництві, магістр з бізнес-адміністрування, сертифікований аудитор (з 1999 р.), віце-президент з фінансів української філії міжнародної організації Young Presidents’ Organization, керівник Наглядової ради Української будівельної спільноти (Ukrainian Building Community; 2014—2015 рр.), член правління, керівник сектору Будівництво Офісу ефективного регулювання (BRDO), співзасновник Спілки українських підприємців (СУП).

 

Враження. Оцінки

Це історично доленосна подія. Півтора року боротьби і 2194 – прийнято! – Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики та продовольства України

29 квітня 2021 року

Зі сторінки «Борітеся – поборите!» Романа Лещенка у Facebook.

Півтора року боротьби і 2194 – прийнято! Це історично доленосна подія, один із найважливіших законів в моєму житті, який підтверджує невідворотність земельної реформи, за яку я відповідаю в нашій державі.

Я вітаю усіх, хто зі сподіваннями дивиться на реформи в Україні і розуміє, що земельна реформа – реальний показник змін на краще в нашій країні. Хто щоразу пам'ятає, що ця реформа – про права українців та громад, і не слухає маніпуляції чиновників, які дбають про свої особисті інтереси.

Тепер право розпоряджатися землями передано місцевим громадам остаточно і безповоротно. Держгеокадастр відтепер лише сервісна організація, максимально дерегульована, з ліквідованими корупційними повноваженнями в управлінні земельними ресурсами.

Хронологія боротьби за 2194:

1 жовтня 2019 року було подано проєкт закону 2194 “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”

14 листопада 2019 року прийнято у першому читанні.

А далі почалося: подання правок, провалене друге читання, подання поправок до повторного другого читання і переноси розгляду.

Лише 2 грудня 2020 року законопроєкт переданий на повторне друге читання. І нарешті 28 квітня, за рік після скасування мораторію, ми ухвалили надважливий закон! Законодавчий спам зашкалював – понад 3 тисячі правок, кожну з яких було розглянуто.

Ці події накладалися на чимало особистих втрат, тиску, провокацій, поливання брудом, залякування. Розумію, що легше не буде, маніпуляцій не уникнути, і чим ближче до відкриття ринку землі, тим агресивніше і цинічніше вони ставатимуть. Але запуск реформи відбудеться!

Дякую депутатам, які підтримали законопроєкт та окрема вдячність колегам з аграрного комітету!

Ми продемонстрували сьогодні спроможність знайти такий формат редакції земельної децентралізації, який об’єднав голоса п’яти фракцій в парламенті. Далі буде закон 2195 (електронні аукціони) і 3205 (фонд гарантування кредитів фермерам). Слідкуйте за новинами.

Борітеся - поборете!

 

Рада дозволила передати землі держвласності органам місцевого самоврядування - 1400 місцевих громад управлятимуть мільйонами гектарів землі. Державі залишаться військові полігони, природоохоронні землі, ділянки держпідприємств

28 квiтня 2021 року

Верховна Рада ухвалила закон №2194 “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”. Документ у другому читанні підтримали 284 депутати.

Фракції голосували наступним чином:

 • “Слуга народу” – 237 “за”;
 • ОПЗЖ – 7 “за”;
 • “Європейська солідарність” – 2 “за”;
 • “Батьківщина” – 0 “за”;
 • “За майбутнє” – 8 “за”;
 • “Голос” – 7 “за”;
 • “Довіра” – 19 “за”;
 • позафракційні – 4 “за”.

Закон передбачає передачу земель державної власності за межами населених пунктів до комунальної власності органів місцевого самоврядування. Винятком мають стати землі, необхідні державі для виконання її функцій. До таких відносяться землі Міноборони, природоохоронного фонду, державних установ, підприємств та організацій.

Згідно з документом, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів, які здійснюють розпорядження земельними ділянками відповідно до їх повноважень.

Також документ дозволяє органам місцевого самоврядування змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності. Крім того, місцева влада зможе затверджувати плани детального планування території за межами населених пунктів. У законі йдеться про те, що “проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки (крім земельних ділянок державної або комунальної власності), цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення”.

Згідно із законом, поділ та об’єднання земельної ділянки, яка перебуває у користуванні, можлива лише за згодою землекористувача або заставодержателя. Згоду потрібно буде затверджувати нотаріально. Крім того, земельні ділянки можна об’єднувати, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу чи об’єднання землі сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення.

Закон передбачає, що приватну землю сільськогосподарського призначення можна буде відчужити лише за договорами купівлі-продажу, дарування, довічного утримання, спадкового договору, міни, шляхом внесення до статутного (складеного) капіталу чи шляхом звернення стягнення на них.

Також у законі вказано, що “земельні  ділянки  сільськогосподарського призначення, отримані у спадщину юридичними особами, які відповідно до Земельного кодексу не можуть набувати їх у власність, підлягають відчуженню протягом одного року".

При цьому громадяни не зможуть взяти в оренду для городництва ділянку понад 0,6 гектар. Документ визначає, що площа земельної ділянки с/г призначення державної або комунальної власності, право оренди, емфітевзису якої виставляється на земельні торги, не може перевищувати 20 гектарів.

Згідно з пояснювальною запискою, закон надає повноваження зі здійснення держконтролю за використанням та охороною земель:

 • обласним державним адміністраціям (які після завершення реформи децентралізації планується трансформувати у префектури); 
 • виконавчим органам сільських, селищних, міських рад. 

Однак, такі повноваження вказані органи зможуть отримати лише в тому разі, якщо відповідна рада прийме рішення про їх здійснення.

Крім того, закон передбачає: надання відомостей документації із землеустрою статусу публічних, відкритих та загальнодоступних даних;  інтеграцію та уніфікацію землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності;  запровадження страхування професійної відповідальності виконавців робіт із землеустрою як альтернативи державному контролю; зменшення вартості робіт та тривалості часу, що витрачається на виконання процедур, пов’язаних з проведенням землеустрою; зменшення ризиків хабарництва та корупції.

Закон передбачає обмеження у використанні земель територій та об’єктів природно-заповідного фонду. Зокрема, у документі йдеться, що особливий режим охорони, відтворення і використання таких земель “поширюється на всі розташовані в межах таких територій та об’єктів землі та земельні ділянки незалежно від форми власності та цільового призначення”.

Джерело: https://zn.ua/ukr/

 

Законопроект  №2194 ухвалений парламентом в цілому. 284 "за"

28 квітня 2021 року

- Не люблю пафосних фраз, але коли цей законопроект стане законом, це стане однією з фундаментальних віх у розвитку земельних відносин в Україні, - пише на своїй сторінці Facebook Андрій МАРТИН, доктор економічних наук, член-кореспондент НААНУ, радник Офісу реформ Кабінету Міністрів України  

 

У порядку денному пленарного засідання Верховної Ради України  на сьогодні заплановано розгляд у другому читанні законопроекту №2195

28 квітня 2021 року

Сьогодні, 28 квітня, відбувається чергове пленарне засідання п’ятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання, на якому посеред інших планується і розгляд у другому читанні законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони», № 2195.

Джерело: https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/

 

Народні депутати продовжують розгляд поправок до законопроекту №2194: станом на 11:39 загалом розглянуто 3034 правок з 3128-ми порівняльної таблиці законопроекту

28 квітня 2021 року

Народні депутати продовжують розглядати правки до законопроекту про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин №2194.

Станом на 11:39 загалом розглянуто 3054 правок з 3128-ми порівняльної таблиці законопроекту.

Джерело:https://www.rada.gov.ua

 

Громаді повернули земельні ділянки вартістю майже 60 мільйонів гривень

28 квітня 2021 року

Господарським судом Львівської області задоволено позов Львівської обласної прокуратури до одного з ТОВ про розірвання договору оренди земельних ділянок загальною площею 55 га вартістю майже 60 млн грн в с. Батятичі Кам’янка-Бузького району та повернення їх територіальній громаді.

Прокуратурою встановлено, а рішенням суду підтверджено, що товариством систематично порушувалися зобов’язання щодо своєчасності внесення орендної плати за користування земельними ділянками, що і стало підставою для розірвання договору оренди землі та повернення їх у власність громади.

Джерело: https://lviv.gp.gov.ua/ua/index.htm

 

Фактичною метою укладання договору було використання земельних ділянок навчального закладу для вирощування врожаю та отримання прибутку, - Дніпропетровська обласна прокуратура

28 квітня 2021 року

Гоподарський суд Дніпропетровської області задовольнив позов Новомосковської місцевої прокуратури в інтересах держави до Перещепинського професійного ліцею та товариства з обмеженою відповідальністю про визнання недійсним договору з надання послуг щодо обробки землі та зобов’язання звільнити державні земельні ділянки загальною площею 258 га вартістю понад 103 млн грн. 

Встановлено, що у 2017 році між ліцеєм та товариством укладено договір з надання послуг з обробки 6 земельних ділянок на території Новомосковського району. Проте фактичною метою укладання договору було використання земельних ділянок навчального закладу для вирощування врожаю та отримання прибутку.

Договір, який сторони приховали під удаваним правочином, містить елементи договору оренди землі та не відповідає вимогам чинного законодавства. 
Наразі завдяки прокуратурі договір визнано недійсним, а підприємство звільнило земельні ділянки державної власності. 

Джерело: https://dnipr.gp.gov.ua/ua/index.html

 

Україна розглядається Саудівською Аравією найперспективнішим партнером з огляду придбання сільськогосподарських земель

28 квітня 2021 року

Саудівська Аравія (як і інші країни Перської затоки), з міркувань продовольчої безпеки, реалізує стратегію придбання чи оренди земель в інших країнах для самостійного вирощування сільськогосподарських культур. Уряд Саудівської Аравії планує ввести в експлуатацію закордонні сільськогосподарські угіддя загальною площею 100 тис. га, де Україна розглядається серед найперспективніших партнерів, - повідомляє Юліанна Мусса, директор з інноваційних програм та развитку «Асоціації українських і арабських бізнесменів та інвесторів».

 

Законопроект «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» депутати повернули на доопрацювання

28 квітня 2021 року

Верховна Рада на позачерговому засіданні учора, 27 квітня 2021 року,  підтримала рішення про повернення до комітету для підготовки на повторне перше читання проект закону№5202 .

В обґрунтуванні необхідності прийняття законопроекту зазначено, що Україна має близько 40,5млн. га земель, придатних для ведення сільського господарства, з них 2,2 млн. га формально віднесено до зрошуваних (з урахуванням окупованих територій).

Натомість, за даними Офісу Підтримки Реформ при Міністерстві аграрної політики та продовольства України постійного зрошення в Україні потребувало 18,7 млн. га орних земель, періодичного - 4,8 млн. га. Враховуючи зміни клімату площа сухої та дуже сухої ріллі, що потребуватиме зрошення, у подальшому буде лише збільшуватись.

Станом на 1990 рік гідротехнічна меліорація здійснювалася на 2,29 млн. га землі.

На сьогоднішн площа земель, які фактично зрошуються, зменшилася більш ніж на 70%. Так, за даними Державного агентства водних ресурсів України в 2016 році гідротехнічна меліорація здійснювалась на 477 тис. га землі, в 2017 році – 497 тис. га землі, в 2018 – 511 тис. га землі, в 2019 – 532 тис. га землі, в 2020 – 551 тис.га.

Детальніше про фактори, що зумовили стрімке зменшення площ зрошуваної землі в поливному режимі, тут : https://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=71307

 

Щодо викритих СБУ посадовців Держгеокадастру на розкраданні десятків тисяч гектарів державних земель тривають слідчі дії

28 квітня 2021 року

Служба безпеки України заблокувала низку корупційних механізмів, організованих топпосадовцями Держгеокадастру. Організатори однієї з оборудок діяли через систему документообігу установи, а за іншою схемою чиновники вивели понад 20 тис. га земельних ділянок із держвласності.

У межах кримінального провадження за «першою схемою», співробітники СБУ задокументували, що посадовці, зокрема фальсифікували інформацію, яка обробляється в автоматизованій системі управління документами «ДокПроф 3». Через дії зловмисників, регіональні управління Держгеокадастру не могли розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення. Серед іншого, зловмисники змінювали цільове призначення землі, передавали її у власність інших осіб без жодних процедур – просто змінюючи документи в системі.

Щоб забезпечити роботу «схеми», фігуранти організували низку бек-офісів, які фактично являли собою «приватні аналоги» регіональних підрозділів Держгеокадастру.

Друга схема, виявлена СБУ у «Держгеокадастрі», була організована для роботи із «елітними» земельними ділянками. При чому виключно у Запорізькій та Донецькій областях.

Зловмисники оформлювали вільні ділянки землі на підставних осіб, частина з яких навіть не знала про оборудку. При цьому значно перевищувалися обсяги дозволених квот, коли в одні руки передавалося понад 2 тис. га.

За оперативними даними спецслужби, за цією схемою у власність підставних осіб переоформлено земельні ділянки загальною площею понад 20 тисяч гектарів.

Правоохоронці провели понад 40 обшуків у 6 областях у підрозділах Держгеокадастру, офісних приміщеннях учасників оборудки та за місцями їх проживання.

У ході слідчих дій вилучено:

 • накази за 2021 рік, на підставі яких передано землі за межами населених пунктів, зокрема, документи бухгалтерської звітності;
 • журнали реєстрації, факсиміле, печатки підприємств, договори;
 • електронні ключі доступу до інформаційних систем Держгеокадастру;
 • чорнові записи щодо незаконного виділення земельних ділянок;
 • мобільні телефони, де зберігається інформація про реалізацію протиправної схеми відведення земельних ділянок;

Документування проводиться спільно зі слідчими Національної поліції під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора.

Джерело:https://ssu.gov.ua/

 

Народні депутатів розглядають законопроект № 2194, перегодом приступлять до другого читання законопроекту № 2195 і на позачерговому засіданні планують розглянути законопроект № 5202 – усі  стосуються удосконалення земельних відносин

27 квітня 2021 року

На пленарному засіданні п’ятої сесії Верховної Ради України дев'ятого скликання продовжують розгляд у другому читанні проекту Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», № 2194.

У порядку денному є також розгляд проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони», № 2195 у другому читанні.  

* * *

У порядоку денному другого позачергового засідання Верховної Ради України, яке розпочнеться після завершення першого позачергового засідання, пропонується розгляд питання про прийняття рішення щодо проекту закону «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», № 5202.

Джерело: https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/

 

Цього тижня депутати  продовжать розгляд законопроекту №2194

26 квітня 2021 року

Голова Парламенту Дмитро Разумков під час засідання  Погоджувальної ради депутатських фракцій та груп повідомив, що цього пленарного тижня у сесійній залі продовжиться розгляд законопроекту №2194 “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин”.  Там залишилося ще 861 правка. Спікер сподівається, що за цей тиждень депутати зможуть їх пройти.

Джерело: https://www.rada.gov.ua/news/

 

Безкоштовної землі всім не вистачить: у Держгеокадастрі запропонували рішення

26 квітня 2021 року

Безкоштовної землі на всіх українців не вистачить — про це заявив перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мирошниченко в ефірі програми "Сьогодні Увечері" на телеканалі "Україна 24".

"Проста математика показує, що всім громадянам України не вистачить землі, тим більше крім 2 га для ведення особистого селянського господарства, стаття 121 (Земельного кодексу - ред.), передбачає право на отримання ще цілого набору земельних ділянок, зокрема й ділянки для ведення фермерського господарства, яка може бути ще більшою, ніж 2 га. Всього на всіх не вистачить.

Норми про безкоштовну приватизацію перекочували в чинний Земельний кодекс з попереднього, трохи змінившись. До цього також були певні норми в Земельному кодексі 1970 року. Можна сказати, що це історична спадщина, але я згоден, що настав час замислитися над тим, що держава рано чи пізно не зможе виконати цю обіцянку в законі, і вже далеко не виконує, не всі можуть отримати землю, створюється ажіотаж, соціальна напруга", — сказав він.

Мірошниченко розповів, яким чином можна вирішити проблему нестачі землі.

"Серйозно вивчається питання про необхідність монетизації права на безкоштовну приватизацію землі. Скасувати право не можна, тому що Конституція забороняє звужувати обсяги існуючих прав, монетизація може розглядатися як вирішення проблеми. Багато скористалися цим правом, за різними цифрами, понад 2 млн га було приватизовано. За попереднім Земельним кодексом здійснювалася приватизація для ведення особистого підсобного господарства, до 60 соток норма була. В цілому близько 5 млн га", — сказав він.

Джерело: https://ukraina24.segodnya.ua

 

Земельний конфлікт між селянами та депутатами Кіровоградщини новостворених ОТГ

26 квітня 2021 року

Окремі реформовані в процесі адмінреформи сільські ради (приміром, Тарасівська, Митрофанівська, Інгуло-Кам’янська) свого часу задовольнили заяви своїх мешканців і дали хід їхнім клопотанням щодо виділення ділянок для господарювання. Вони зробили це одразу, щойно отримали дозвіл розпоряджатися землями в межах населених пунктів.

У сільських радах справедливо розсудили, що земля повинна працювати на тих людей, які її десятиліттями обробляли, випасали на ній худобу і мають намір триматися свого (а не чужого) кутка. Скажімо, у Тарасівці місцеві претенденти-заявники оформили на вільні площі технічну документацію, районна рада погодила, Держгеокадастр теж… Відтак господарі взялися корчувати пеньки, різати кущі, дехто навіть найняв трактора й провів першу оранку. Процедури, до речі, як оформлення, так і обробітку, не з дешевих…

«Ми у своїй громаді вирішили поділити вільну землю між усіма людьми, котрі звернулися в сільраду з відповідним проханням, — розповідає фермер і колишній депутат із Тарасівки Микола Панасенко. — Було в нас 150 гектарів і 110 заяв. Кожному наділили по 1,34 гектара. Це не стосується заяв від учасників АТО/ООС — вони, як і належать, усі отримали свої два гектари в зручних місцях…

Дехто з нових власників уже по тридцять тисяч гривень витратив на виготовлення документів і обробіток. А тепер депутати Новгородківської ОТГ кажуть, що терміново потрібен аудит. Хочуть перевірити, чи правильно і чи тим людям виділена земля. Хоча це питання і в Новгородківці вже було погоджено, і в Кропивницькому, і в Києві. А доки будуть усе вивчати, погода не чекатиме.

…Депутат Новгородківської ОТГ Павло Дейнека, який роз’яснював жителям Тарасівки причини, з яких селищна рада «ставить на паузу» процес обробітку виділеної землі, обґрунтовує необхідність раптового аудиту так:

«Депутатський корпус намагається не допустити розбазарювання земель. Жодної особливо конфліктної ситуації тут немає. Аудит, як свідчить наше опитування, підтримує 90 відсотків жителів Новгородківської ОТГ».

Про те, як вершиться в Тарасівці та інших селах земельний аудит, ініційований (і депутати, без сумніву, мають законне право на такі речі) «тими, хто прийшов» після «тих, хто дозволив» у спільних громадських інтересах газета «Голос України» має намір розповісти у наступних публікаціях.

 

69 дозволів на розроблення проєктів землеустрою загальною площею 106,04 га  отримало комунальне об’єднання «Київзеленбуд»

26 квітня 2021 року

Про це повідомив заступник міського голови — секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко. За його словами, такі рішення було ухвалено  на останньому пленарному засіданні ІІ сесії Київської міської ради ІХ скликання.

Так за словами Володимира Бондаренка, КО «Київзеленбуд» отримало 69 дозволів на розроблення проєктів землеустрою загальною площею 106,04 га, ще 26,72 га землі закріплено за Центральним парком культури та відпочинку. Також важливі рішення були прийняті щодо закріплення земельних ділянок за закладами освіти.

Оформлення ділянок, площею у 8,05 га надасть змогу убезпечити школи від зазіхань на їх території з боку забудовників.

Також ряд важливих рішень було прийнято про закріплення земель для обслуговування багатоквартирних будинків та інфраструктурних об’єктів, а саме за об’єктами соціальної сфери закріплено 0,49 га землі.

2,47 га закріплено за  КП «Київтеплоенерго», яке обслуговує об’єкти теплопостачання, а об’єднання співвласників багатоквартирних будинків отримали 0,13 га.

У приватну власність виділено 1,85 га, ще майже 7 га землі буде оформлено приватним землевласникам, здебільшого для експлуатації та обслуговування існуючого майна.

Джерело: https://vechirniy.kyiv.ua/news

 

За земельну ділянку під заводом «Фармак» 217 мільйонів гривень і 3 мільйони за ділянку для центру комплексного обслуговування автомобілів надійде до столичного бюджету

24 квітня 2021 року

На останньому пленарному засіданні сесії Київської міської ради депутати проголосували за 2 рішення щодо прямого продажу земельних ділянок.

За першим рішенням до бюджету Києва надійде 217 мільйонів гривень від продажу землі під заводом «Фармак». Мова йде про територію на вул. Кирилівській, 74 у Подільському районі, на якій вже 95 років розташовано київський фармацевтичний завод. Розтермінування оплати за цю земельну ділянку лише один рік. Отже бюджет міста наповниться на 217 мільйонів гривень вже протягом року.

Другим рішенням був дозвіл на продаж земельної ділянки на вул. Сім’ї Стешенків, 8 у Святошинському районі м. Києва громадянину Комісару Олегу Володимировичу для центру комплексного обслуговування автомобілів. Ціна продажу 3 млн грн.

Покупці вже сплатили до бюджету авансові внески. Їх розмір становить 20 % вартості кожної земельної ділянки. Отже, Акціонерне товариство «ФАРМАК» сплатило 25,5 млн грн, а Комісар Олег Володимирович — 700 тис. грн.

Дерело: https://www.facebook.com/kyiv.land.department/

 

За оборудки із землею на майже 1,7 мільйона гривень посадовцям Запорізького обласного управління Держгеокадастру повідомили підозри

24 квітня 2021 року

До складу злочинного угруповання входило п’ятеро осіб, серед яких - кадастрові реєстратори та інші громадяни. Вони передали у приватну власність понад 58 га землі.

Під «керівництвом» начальника одного із районних відділів управління Держгеокадастру у Запорізькій області фігуранти незаконно виводили з державної та передавали у приватну власність земельні ділянки, розташовані в регіоні. 

Зловмисники використовували підроблені розпорядження райдержадміністрації та бланки актів реєстрації ділянок. На цій підставі вносили несанкціоновані зміни в автоматизовану систему Державного земельного кадастру. Таким чином зловмисникам вдалося незаконно вивести з державної та передати у приватну власність понад 58 га землі. Державним інтересам завдано майже 1,7 млн грн збитків.

Викрили неправомірну діяльність зловмисників оперативники управління стратегічних розслідувань у Запорізькій області разом зі слідчими обласного управління поліції за процесуального керівництва Запорізької обласної прокуратури.

Учора, 23 квітня, п’ятьом учасникам злочинного угруповання повідомили про підозри одразу за кількома статтями Кримінального кодексу України: ч. 4 ст. 190 (шахрайство) та ч. 3 ст. 28, ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї).

Департамент стратегічних розслідувань
Національної поліції України

 

За перереєстрацію 8 земельних ділянок -  160 тисяч доларів США

             23 квітня 2021 року

Київською міською прокуратурою затримано та повідомлено про підозру  адвокату за фактом закінченого замаху на шахрайське заволодіння грошовими коштами в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб під виглядом вирішення земельного питання в Офісі протидії рейдерству (ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 190 КК України).

Згідно з матеріалами слідства, громадянин подав скаргу до Міністерства юстиції України на рішення у сфері державної реєстрації у зв’язку із порушенням права власності на його 8 земельних ділянок.

Під приводом допомоги у задоволенні вказаної скарги підозрювана, ввівши в оману громадянина, запропонувала передати їй та нібито членам Колегії з розгляду скарг на рішення у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України 20 тис. доларів США за кожну земельну ділянку, тобто 160 тис. доларів США, оскільки «спірних» земельних ділянок 8.

22 квітня 2021 року у ході контролю за вчиненням злочину адвокат була затримана одразу після одержання від заявника 160 тис. доларів США.

Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваній запобіжного заходу.

Слідчі дії тривають. Встановлюються інші особи, які можуть бути причетними до вчинення цього злочину.

Викрито правопорушення прокурорами спільно зі слідчими ТУ ДБР, розташованим у м. Києві за оперативного супроводження головного оперативного управління ДБР.

Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Пресслужба Київської міської прокуратури

 

Довідку про підтвердження права власності та/або користування земельною ділянкою фермери подаватимуть лише для отримання субсидії на 1 гектар

23 квітня 2021 року

- Відтепер для того, щоб отримати фінансову допомогу, фермеру не потрібні будуть довідки про відсутність заборгованості перед Укрдержфондом, а також про наявність поголів’я корів станом на 1 липня. Така інформація вже перевірятиметься розпорядниками централізовано – шляхом надсилання запиту до Укрдержфонду та АІР», - пише на своїй сторінці «Борітеся – поборите!» у Facebook  Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики та продовольства України, посилаючись на положення постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств”.

- Міністр зазначає, що відомості із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджують право власності та/або користування земельною ділянкою, будуть подаватися фермерськими господарствами лише для отримання субсидії на 1 га. За іншими напрямами –  дорадництво, дотація на корів, ці відомості вже подавати не потрібно.

Довідково

Постанова КМУ передбачає збільшення розміру бюджетної субсидії на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар) новоствореним фермерським господарствам у період їх становлення:  з 3000 грн до 5000 грн на 1 га. Але не більше 100 тис. грн на одного отримувача.

Віднині документи на отримання дотації за корів потрібно буде подавати не до міністерства, а до структурного підрозділу ОДА. Що є зручнішим для фермерів. Також скасовано комісію з надання таких дотацій. Якщо фермерське господарство відповідає вимогам Порядку, то його буде внесено до реєстру одержувачів.

Для новостворених фермерських господарств запроваджується новий напрям підтримки –  виплати у розмірі 36 тис. грн за сільськогосподарську дорадчу послугу за такими напрямами: зоотехнія, ветеринарія, агрономія, органічне виробництво, екологічне управління, бухгалтерський та управлінський облік, оподаткування, залучення фінансово-кредитних ресурсів та диверсифікація сільськогосподарської діяльності.

 

Шляхом встановлення мінімального податкового зобов'язання з гектара необхідно виводити землю із «тіні», - Роман ЛЕЩЕНКО

23 квітня 2021 року

Свою позицію про ініціативу збільшити вдвічі суму фіксованого податку для IV групи платників висловлює на сторінці «Борітеся – поборите!» у Facebook  Роман ЛЕЩЕНКО, міністр аграрної політики та продовольства України.

- Посилення оподаткування тих, хто і так платить, і відсутність політики детінізації заганяє сумлінних фермерів у «тінь», а бюджет отримає від’ємну динаміку у довгостроковій перспективі, - пише Роман Лещенко. - Необхідно виводити землю із «тіні», шляхом встановлення мінімального податкового зобов'язання з гектара. Адже тіньовий ринок - це 30% всього земельного банку країни, і саме там існує достатній резерв для поповнення надходжень у бюджети всіх рівнів. Лише змусивши платити податки тих, хто зараз від них ухиляється, держава отримає право говорити про збільшення податкового навантаження на сумлінних платників податків.

 

У добровільному порядку відшкодовано понад  мільйон гривень шкоди,   заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, а також зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу

22 квітня 2021 року

З 12 по 16 квітня 2021 року Управліннями з контролю за використанням та охороною земель, які діють у складі Головних управлінь Держгеокадастру в областях, здійснено 237 заходів державного нагляду за використанням та охороною земель (у порівнянні з попереднім тижнем — +92; +63%), за результатами яких виявлено 144 порушення земельного законодавства зокрема заходів державного контролю щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель (+45; +45%).

За цей період нараховано на суму у розмірі 757 609 грн (проти попереднього тижня  — +120 103; +19%). У добровільному порядку відшкодовано 1 024 125 грн (+508 063; +98%).

До органів прокуратури, органів досудового слідства направлено 66 матеріалів (+153%) про порушення вимог законодавства, зокрема, які містять ознаки злочинів.

Протягом зазначеного періоду кращий результат зі здійснення заходів державного контролю виявився у Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області: здійснено 19 заходів державного нагляду, за результатами яких виявлено 6 порушень земельного законодавства і нараховано шкоду загальною сумою 178 701 гривня.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

 

За оренду земель місцеві ради Львівщини щорічно отримуватимуть понад 5 мільйонів гривень

22 квітня 2021 року

На земельному аукціоні з продажу права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів), організованому головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, що відбувся 19 квітня цього року, було продано право оренди 5 земельних ділянок загальною площею 59,8 гектара. Розмір річної плати за користування цими земельними ділянками, визначений за результатами торгів, становить 260 тис. грн (що у 12,6 раза перевищило стартову ціну продажу), який орендарі сплачуватимуть щорічно до бюджетів місцевих рад Львівщини.

Також під час цього аукціону відбувся найдорожчий продаж права оренди с/г земель державної власності на території Львівщини цього року. Було продано право оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населеного пункту) площею 23 га, розташованої на території Скелівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області. Розмір річної плати за користування цією земельною ділянкою перевищив стартову ціну продажу права оренди у 51 раз та становить понад 251 тис. грн (408% від нормативної грошової оцінки цієї ділянки), який орендар сплачуватиме щорічно до бюджету місцевої ради.

Загалом за результатами земельних аукціонів, які були організовані головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області та відбулися у 2021 році, було продано право оренди 73 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та для ведення фермерського господарства, загальною площею 1,2 тис. гектара. Розмір річної плати за користування ділянками, визначений за результатами торгів, становить 5,02 млн грн, який орендарі сплачуватимуть щорічно до бюджетів місцевих рад Львівщини.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

 

Землевпорядники Миколаївщини за надання адміністративних послуг спрямували до держаного та місцевого бюджетів 679 127, 26 гривень

22 квітня 2021 року

Протягом І кварталу 2021 року фахівці Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області надали громадянам та юридичним особам 36 651 адміністративну послугу, з яких переважна більшість – 84 % (30785) надано на безоплатній основі.

Серед послуг, наданих на безоплатній основі, найбільш поширені запити щодо видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку землі (14253) та про державну реєстрацію земельної ділянки (8722).

На платній основі із загальної кількості фахівці землевпорядної служби Миколаївщини надали 5866 послуг. За адміністративні послуги, які потребують оплати, землевпорядники Миколаївщини спрямували до держаного та місцевого бюджетів 679 127, 26 гривень.

Джерело: https://www.kmu.gov.ua/news

 

Власники земельних паїв Закарпаття отримають понад 14 мільйонів гривень орендної плати

22 квітня 2021 року

 У 2021 році власники земельних часток (паїв) Закарпатської області вже уклали з суб’єктами господарювання 14 914 договорів оренди на землі загальною площею 25,13 тис. гектарів.

Переважну кількість ділянок пайовики віддали в оренду на термін до 7 років (8 979 договорів), ще 2 948 договорів  укладено на строк 7 років, на 8 – 10 років – 2 743 договори та на 10 і більше років – 244 договори оренди.

Нарахована плата за користування землею відповідно до укладених договорів становить 14,7 млн гривень. Орендарі сплачують її переважно у грошовій формі – 11,9 млн грн (81 % від загальної суми виплат), натуральною продукцією (в грошовому еквіваленті) – 2,8 млн грн (19 %).

Середній розмір орендної плати у Закарпатській області становить 584 грн за гектар.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру

 

Мінекономіки спростило порядок встановлення ділянок вільних від шкідливих організмів

22 квітня 2021 року

Мінекономіки затвердило порядок офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.

Відповідний наказ Мінекономіки зареєстровано в Міністерство юстиції 19 квітня 2021 року за № 530/36152.

Метою наказу є дерегуляція відносин у фітосанітарній сфері в частині процедур, які стосуються встановлення, підтримання та поновлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від шкідливих організмів.

Відповідно до наказу:

 • · заяву на встановлення ділянки вільної від шкідливих організмів зможе подати будь-яка уповноважена на те особа, а не лише власник земельної ділянки;
 • · скасовано вимогу щодо необхідності додавання до зазначеної вище заяви копії плану земельної ділянки, а також документа, який засвідчує право власності або право користування земельною ділянкою;
 • · інформацію про фітосанітарний стан посівів дозволено вести у довільній формі.

Крім того, наказом запроваджується реєстр місць виробництва або виробничих ділянок, вільних від регульованих шкідливих організмів або шкідливих організмів, у вигляді електронної бази даних, доступ до якого буде вільний і безоплатний.

«Ми усуваємо ряд бюрократичних перешкод у фітосанітарній сфері, а також впроваджуємо реєстр ділянок, вільних від шкідливих організмів. Тому зовсім скоро встановлення зазначених ділянок відбуватиметься в Україні простіше, швидше і в більш прозорий спосіб, ніж це було до цього», - зазначив заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Сергій Глущенко.

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

 

Бюджети місцевих рад Прикарпаття поповнилися на 685 тисяч гривень завдяки проведеним земельним торгам

22 квітня 2021 року

У першому кварталі 2021 року на земельних торгах, організованих і проведених Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області, продано права оренди на 24 земельні ділянки державної власності (за межами населених пунктів), загальною площею 656 га, терміном на 7 та 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та фермерського господарства.

За результатами торгів середній розмір річної орендної плати склав 19,57% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, лише за перший рік користування землею, переможці торгів сплатили на рахунки місцевих рад 685 тис. гривень. Стільки ж надходитиме до місцевих бюджетів Івано-Франківщини щороку упродовж всього терміну дії договорів оренди на земельні ділянки.

Джерело: Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру

 

Кабмін схвалив законопроєкт про скасування права на безкоштовні 2 гектари землі

21 квітня 2021 року

Кабмін схвалив законопроєкт про внесення змін до закону про консолідацію земель сільгосппризначення.

Про це повідомив у Telegram постійний представник уряду у Верховній Раді Василь Мокан.

Законопроєктом пропонується внести зміни до закону "Про особисте селянське господарство" - пропонують прибрати частину ст.5 про те, що для ведення особистого сільського господарства використовуються передані у власність 2 га землі. Це ті безкоштовні 2 гектари, на які, відповідно до законодавства, мають право всі українці.

Це рішення ще має підтримати Верховна Рада.

Крім цього, у законопроєкті йдеться про підстави, способи та порядок проведення консолідації земель.

"Також пропонується визначити новий вид документації із землеустрою, відповідно до якої здійснюватимуться заходи, пов'язані з проведенням консолідації земель.

Консолідація земель - комплекс організаційних, правових, землевпорядних та інших заходів, що полягає в економічно обґрунтованому об'єднанні землевласниками земельних ділянок всіх категорій та форм власності, місце розташування, розміри та конфігурація яких забезпечують стале землекористування", - зазначив Мокан.

"Проєкти землеустрою щодо консолідації земельних ділянок розробляються з метою усунення недоліків земельних ділянок (черезсмужжя, дрібноконтурність, відсутність доступу до доріг та комунікацій тощо), а також можуть передбачати здійснення заходів щодо поділу, об'єднання, обміну, купівлі-продажу земельних ділянок, встановлення земельних сервітутів, укладення, зміни договорів про користування земельними ділянками", - додав він.

Зазначається, що строк оренди земельних ділянок с/г призначення не може бути меншим 7 років, а ділянок меліоративних земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація - не меншим, ніж 10 років.

"У зв'язку із запровадженням в Україні з 1 липня 2021 року ринкового обігу земель с/г призначення виникає необхідність встановлення правила про примусову консолідацію на основі права власності.

У країнах Європи з розвиненими правовими системами та діючим принципом верховенства права наявний багатий досвід правового регулювання цих відносин: консолідація здійснюється в багатьох випадках за рішенням суду чи квазісудових органів на підставі спеціальних проєктів", - заявив також нардеп.

Джерело: Економічна правда

 

На гектар оброблюваної ріллі розмір бюджетної субсидії новоствореним фермерським господарствам збільшено з 3000 грн до 5000 грн

21 квітня 2021 року

Уряд прийняв постанову, яка розширює та вдосконалює державну підтримку фермерських господарств. Документ розроблено на підставі Указу Президента України в частині підвищення фінансової спроможності фермерів та малих сільськогосподарських виробників.

"Саме малі фермерські господарства, які мають в обробітку невеликі площі та обмежений фінансовий ресурс, найбільше потребують посиленої підтримки з боку держави. Щоб стимулювати розвиток малого фермерства, ми збільшили фінансову підтримку новоствореним фермерським господарствам, а також додали виплати на дорадництво”, - прокоментував Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко.

Зокрема, розмір бюджетної субсидії новоствореним ФГ збільшено з 3000 грн до 5000 грн на одиницю оброблюваних угідь (1 гектар). Також запроваджено виплати у розмірі 36 тис. грн за сільськогосподарську дорадчу послугу. Крім того, розширено види корів, за які надаватиметься бюджетна дотація фермерським господарствам.

Документ усуває адміністративні перешкоди при отриманні державної підтримки (зокрема, зменшується кількість поданих документів; скорочується час їх розгляду та прийняття рішення).

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

 

Уряд спрощує доступ до інформації про земельні ділянки та стан лісів в Україні

21 квітня 2021 року

Уряд під час засідання 21 квітня затвердив порядок проведення національної інвентаризації лісів, який дасть можливість отримати вичерпну інформацію про кількість та якість лісів в Україні.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль відзначив, що останній державний облік українських лісів проводився ще у 2011 році. І станом на сьогодні, за його словами, актуальної інформації про ліси в Україні немає.

«Протягом наступних 5 років ми щорічно будемо збирати дані. Як результат — держава та громадськість отримають всю необхідну інформацію про те де, скільки та в якому стані перебувають ліси в Україні. Це дуже важливий проект для стратегічного планування, для екології, для лісового господарство та для майбутнього нашої держави», — наголосив очільник Уряду.

Крім того, Кабінет Міністрів підтримав рішення щодо полегшення доступу до отримання інформації про землеустрій та земельні ділянки.

«Завдяки цьому рішенню покращиться ефективність роботи Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель. Це дасть змогу скоротити строки отримання інформації від Фонду й покращити якість надходження та обліку матеріалів», — зазначив Прем’єр-міністр.

Джерело: Департамент комунікацій  Секретаріату Кабінету Міністрів України

 

Міндовкілля: в Україні вперше проведуть національну інвентаризацію лісів

21 квітня 2021 року

Уряд ухвалив важливе рішення про проведення національної інвентаризації лісів та відкриття даних про це.

Наразі в Україні немає актуальної інформації про ліси. Національна інвентаризація, як система вибірково-статистичних обстежень лісового фонду України, дозволить отримати достовірні дані про ліси, їх кількість, якість та ресурсний потенціал.

«Усі європейські країни вже давно проводять національні лісові інвентаризації за 5-річним циклом. В Україні такий процес запроваджується вперше. Нарешті, держава отримає достовірну інформацію про площу лісів, реальні запаси деревини, обсяг приросту, санітарний стан,  обсяг мертвої деревини, стан поновлення лісу. Ці дані критично важливі для правильного прийняття управлінських рішень в умовах зміни клімату. Адже від наявності таких даних, які дадуть об’єктивні відомості про сучасний стан та якість українських лісів, залежить ефективність ведення лісового господарства, захист лісів та формування стратегічного бачення розвитку лісів у майбутньому», - прокоментував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Як проходитиме національна інвентаризація лісів?

на вибраних 18 тис. ділянках лісів фахівці зберуть понад 50 показників, які охоплюють важливі екологічні та економічні характеристики кожного дерева;

ділянки регулярно обстежуватимуть протягом двох 5-річних циклів. Це дозволить точно фіксувати всі зміни, які відбуваються в лісі;

у результаті буде підготовлено понад 70 різних звітних даних з узагальненою інформацією про ліси України в розрізі областей.

Рішення Уряду прийнято на виконання Закону України від 02.06.2020 № 643-IX «Про внесення змін до Лісового кодексу України щодо проведення національної інвентаризації лісів».

Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

 

19 квітня 2021 року

Скасувати право постійного користування земельними ділянками

З такою ініціативою виступило 18 членів депутатської фракції політичної партії «Слуга народу». Вони зареєстрували у Верховній Раді проект закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо скасування інституту права постійного користування земельними ділянками» № 5385 від 15.04.2021.

Перед тим, як народний депутат України Микола Сольський представить проект закону у Верховній Раді України, його мають розглянути у Комітетах:

 • з питань екологічної політики та природокористування,
 • з питань економічного розвитку
 • з питань гуманітарної та інформаційної політики
 • з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
 • з питань освіти, науки та інновацій
 • з питань фінансів, податкової та митної політики
 • з питань цифрової трансформації
 • з питань правової політики
 • з питань бюджету
 • з питань антикорупційної політики
 • з питань інтеграції України до Європейського Союзу
 • з питань аграрної та земельної політики

Метою проєкту закону є трансформація права постійного користування землею в сучасні правові титули, які б надавали можливість більш ефективного використання земельних ресурсів, - зазначається в пояснювальній записці до проекту.

Проект Закону пропонує таке:

1. Виключення можливості набувати права постійного користування земельними ділянками для будь-яких осіб.

2. Встановлення наступного порядку переоформлення існуючих прав постійного користування на інші речові права:

 • - державні і комунальні підприємства, установи, організації автоматично, в силу законунабувають право оперативного управління, господарського відання на земельні ділянки, які перебували у них на праві постійного користування;
 • - фізичні особи та юридичні особи приватного права матимуть право переоформити право постійного користування на право оренди строком на 50 років, а також право викупу земельної ділянки із 30-річним розстроченням платежу.

3. Встановлення наступних умов розпорядження земельними ділянками суб’єктами права господарського відання, оперативного управління:

 • - відчуження, застава земельних ділянок здійснюється на земельних торгах, за погодженням з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, до сфери управління яких належить суб’єкт постійного користування;
 • - земельні ділянки, які використовуються на праві оперативного управління, а також земельні ділянки лісогосподарського призначення, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення не можуть бути відчужені, передані у заставу, на них не може бути звернене стягнення;
 • - земельні ділянки можуть бути відчужені або заставлені лише у разі, якщо таке право набуто за цивільно-правовими договорами, а не безоплатно від держави або територіальної громади;
 • - земельні ділянки не можуть бути предметом міни, дарування, інших форм відчуження, крім купівлі-продажу;
 • - земельні ділянки не можуть бути передані у користування за іншими договорами, ніж договір оренди землі (крім встановлення земельних сервітутів).

4. Надання права суб’єктам права господарського відання, оперативного управління передавати земельні ділянки в оренду на наступних умовах:

 • - строк оренди не повинен перевищувати 3 років (а щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення – не більше 7 років);
 • - передача в оренду здійснюється виключно через земельні торги (крім передачі земельної ділянки в оренду власнику розташованих на ній будівель, споруд);
 • - встановлення заборони на передачу земельних ділянок в оренду для будівництва, видобування корисних копалин, створення штучних водойм;
 • - встановлення заборони на передачу земельної ділянки в суборенду;
 • - відсутність у орендаря права на отримання від орендодавця відшкодування витрат на охорону та поліпшення земельної ділянки, а також переважного права на придбання земельної ділянки у власність.

5. Надання дозволу державним та комунальним підприємствам, установам, організаціям придбавати земельні ділянки за цивільно-правовими договорами.

6. Заборона державним і комунальним сільськогосподарським підприємствам мати земельні ділянки на праві господарського відання (крім земель, необхідних для будівництва та обслуговування сільськогосподарської нерухомості та земель, які були одержані у постійне користування до набрання чинності законом).

Джерело: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=71680

 

81 відсоток сум завданої шкоди порушники земельного законодавства повернули добровільно

15 квітня 2021 року

З 5 по 9 квітня 2021 року Управліннями з контролю за використанням та охороною земель, які діють у складі Головних управлінь Держгеокадастру в областях, здійснено 145 заходів державного нагляду за використанням та охороною земель, за результатами яких виявлено 99 порушень земельного законодавства, зокрема заходів державного контролю щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

За цей період нараховано шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу на суму у розмірі 637 506грн. У добровільному порядку відшкодовано -516 062 гривні.

До органів прокуратури, органів досудового слідства направлено 26 матеріалів про порушення вимог законодавства, зокрема, які містять ознаки злочинів.

Кращий результат зі здійснення заходів державного контролю у Головного управління Держгеокадастру у Харківській області. Тут здійснено 9 заходів державного нагляду, за результатами яких виявлено 11 порушень земельного законодавства і нараховано шкоду загальною сумою 188 450 грн, відшкодовано у добровільному порядку – 76 584 гривні.

Пресслужба Держгеокадастру

 

15 мільйонів 300 тисяч земельних ділянок сільськогосподарського призначення уже внесено до Державного земельного кадастру. Їхня площа – 32 мільйони 200 тисяч гектарів

14 квітня 2020 року

Станом на 12 квітня 2021 року до Державного земельного кадастру внесено відомості про 22,9 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га (за останній тиждень – 24,5 тис. новосформованих земельних ділянок площею 22,2 тис. га), зокрема, 15,3 млн земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 32,2 млн гектарів.

Пресслужба Держгеокадастру

 

Відомості про межі 9261 населеного пункту уже значаться в Державному земельному кадастрі

14 квітня 2020 року

Триває процес внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо адміністративно-територіальних одиниць: на сьогодні із загальної кількості населених пунктів на території України за заявами органів місцевого самоврядування внесено відомості про межі 9 261 адміністративно-територіальної одиниці (за останній тиждень – 9) та нормативну грошову оцінку 5 233 населених пункти (за останній тиждень – 28).

 Пресслужба Держгеокадастру

 

У складі Громадської ради при Держгеокадастрі відбулися зміни

8 квітня 2021 року

Виконуючий обов’язки голови Держгеокадастру Сергій Завадський 6 квітня 2021 року видав наказ, яким Рибалку Зінаїду Володимирівну  – представницю Громадської організації «Стоп нелегал» виключено зі складу Громадської ради при Держгеокадастрі, а Діденко Ірину Станіславівну  – представницю Громадської спілки «Аграрний союз України» включено до її складу. 

 

Уряд передумав ліквідовувати територіальні органи Держгеокадастру

8 квітня 2021 року

Територіальні органи державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) продовжать свою діяльність як юридичні особи. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на «АПК-Інформ».

Це визначено постановою КМУ від 5 квітня ц. р. №301. Даним документом, зокрема, визнано такою, що втратила чинність, постанову КМУ від 16 листопада 2020 р. №1118 «Питання функціонування територіальних органів державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».

Зазначена постанова передбачала ліквідацію територіальних органів Держгеокадастру України та скорочення чисельності співробітників служби більш ніж на 50%.

 

Лише у 3 відсотках перевірених суб’єктів господарювання не виявлено порушень земельного законодавства

8 квітня  2021 року

З 29 березня по 2 квітня 2021 року Управліннями з контролю за використанням та охороною земель, які діють у складі Головних управлінь Держгеокадастру в областях, здійснено 409 заходів державного нагляду за використанням та охороною земель, за результатами яких виявлено 398 порушень земельного законодавства, зокрема заходів державного контролю щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель.

За зазначений період нараховано шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу на суму у розмірі 1 676 197грн (у порівнянні з попереднім тижнем- +884 037 грн; +53%), відшкодовано у добровільному порядку 963 583 грн (+131 930 грн; +14%).

До органів прокуратури, органів досудового слідства направлено 54 матеріали про порушення вимог законодавства, зокрема які містять ознаки злочинів.

Кращий результат зі здійснення заходів державного контролю виявився у Головного управління Держгеокадастру в Київській області: здійснено 75 заходів державного нагляду, за результатами яких виявлено 74 порушення земельного законодавства і нараховано шкоду, загальною сумою 259907 гривень.

Пресслужба Держгеокадастру

 

П’ять тисяч гектарів державних сільгоспземель дісталися агрохолдингу шляхом шахрайства

7 квітня 2021 року

Служба безпеки України викрила протиправний механізм привласнення 5 тисяч гектарів державних земель сільськогосподарського призначення. Процедуру відчуження «супроводжували» посадовці Держгеокадастру, які діяли на замовлення менеджменту великого агрохолдингу.

Оперативники спецслужби встановили, що топменеджмент агрохолдингу залучив до оборудки низку комерційних структур. Ділки незаконно отримували паспортні дані соціально незахищених та малозабезпечених громадян, які не використали своє право на безоплатну приватизацію земельних ділянок. Потім зловмисники, використовуючи зв’язки серед службових осіб органів Держгеокадастру, оформлювали документи для передачі земель у приватну власність.

Після оформлення права власності, організатори через підконтрольних нотаріусів проводили операції з купівлі-продажу без участі реальних власників землі. У такий спосіб земельні ділянки переходили у власність комерційних фірм, які афілійовані з одним із найбільших агроходингів регіону.

Досудовим слідством задокументовано, що через дії зловмисників з держвласності виведено майже 5 тисяч гектарів сільгоспземель у Чернігівській, Сумській та Черкаській областях. За попередніми висновками фахівців сума збитків завданих державі становить майже 80 мільйонів гривень.

Правоохоронці провели понад 10 обшуків у офісах агрохолдингу та комерційних структур, задіяних у оборудці.

Розслідування здійснюється за ст. 190 та ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.

Тривають слідчі дії для встановлення всіх обставин справи та притягнення до відповідальності осіб, причетних до оборудки.

Джерело: https://ssu.gov.ua

PS : Інші джерела в Facebook стверджують, що йдеться про «ІМК». Більше про агрохолдинг  https://latifundist.com/kompanii/146-industrialnaya-molochnaya-kompaniya

 

27500 земельних ділянок внесено до Державного земельного кадастру за попередній тиждень

7 квітня 2021 року

За останній тиждень до Державного земельного кадастру внесено відомості про 27,5 тис. новосформованих земельних ділянок площею 23,1 тис. га.  

Станом на 5 квітня 2021 року у Державному земельному кадастрі загалом є відомості про 22,8 млн земельних ділянок загальною площею 43,8 млн га, зокрема 15,3 млн земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 32,2 млн гектарів.

Пресслужба Держгеокадастру

 

Відомості про межі  9 252 населених пунктів уже занесені до Державного земельного кадастру

7 квітня 2021 року

Триває процес внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо адміністративно-територіальних одиниць: на сьогодні із загальної кількості населених пунктів на території України за заявами органів місцевого самоврядування внесено відомості про межі 9 252 адміністративно-територіальних одиниць (за останній тиждень – 18) та нормативну грошову оцінку 5 205 населених пунктів (за останній тиждень – 26).

Пресслужба Держгеокадастру

 

Держгеокадастр підписав Меморандум з Державним космічним агентством України

7 квітня  2021 року

Учора, 6 квітня 2021 року, відбулося підписання Меморандуму про співробітництво у сфері науки, технологій та освіти між Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастром) та Державним космічним агентством України (ДКА).

Документ передбачає створення правової основи для укладання двосторонніх угод щодо досліджень та використання космічних технологій дистанційного зондування Землі (ДЗЗ), формування високоточних картографічних даних, створення інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури Держгеокадастру та підвідомчих підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління ДКА та Держгеокадастру.

У такий спосіб у межах Меморандуму відбуватиметься комплексний збір та обробка інформації, використання технологій ДЗЗ та супутникової навігації для раціонального використання земельних ресурсів держави, розвитку космічної, топографо-геодезичної та картографічної галузей, а також створення Національної інфраструктури геопросторових даних.

«Підписання Меморандуму дозволить поглибити співпрацю з ДКА з питань актуалізації геоінформаційного покриття всієї території України на основі космічних знімків з надвисокою просторовою розрізненістю та поновлення кадастрових карт», - пояснив в.о. Голови Держгеокадастру Сергій Завадський.

Зі свого боку Голова ДКА Володимир Тафтай, зазначив, що розвиток такої співпраці є важливим для агентства, оскільки дозволяє перевести у практичну площину результати розробок, які були отримані у межах Загальнодержавних цільових науково-технічних космічних програм України. Що загалом дасть змогу забезпечити впровадження інноваційних інструментів супутникового моніторингу та сталий розвиток економіки України.

пресслужба Держгеокадастру

 

За минулий тиждень виявлено 447 порушень земельного законодавства

1 квітня 2021 року

З 22 по 26 березня 2021 року Управліннями з контролю за використанням та охороною земель, які діють у складі Головних управлінь Держгеокадастру в областях, здійснено 669 заходів державного нагляду за використанням та охороною земель (порівняно з попереднім тижнем - +67; +10%), за результатами яких виявлено 447 порушень земельного законодавства, зокрема заходів державного контролю щодо додержання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері використання та охорони земель - +7; +2%.

Про це повідомляє прес-служба Держгеокадастру.

За цей період нараховано шк.оду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу на суму у розмірі 792 160 грн. У добровільному порядку відшкодовано 831 653 гривні.

До органів прокуратури, органів досудового слідства направлено 60 матеріалів про порушення вимог законодавства, зокрема які містять ознаки злочинів(+32%).

Протягом зазначеного періоду кращий результат зі здійснення заходів державного контролю виявився у Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області - здійснено 60 заходів державного нагляду, виявлено 44 порушення земельного законодавства і нараховано шкоду загальною сумою 118 108 грн. У добровільному порядку відшкодовано 55858 гривень

 

Архів новин 1 кварталу 2021 року