ВАРТІСТЬ ЗЕМЕЛЬ ТА ЇХ ОРЕНДИ

ВАРТІСТЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ ТА ЇХ ОРЕНДИ
У КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ ТА УКРАЇНІ

28 березня 2018 року, Економічний дискусійний клуб

 

        Цікаво знати, що розбіжність у цінах на землі сільськогосподарського призначення у межах країн−членів Європейського Союзу становить 32 рази[1].

        Найнижчий рівень середньої вартості одного гектара ріллі зафіксовано у Румунії – близько 2 тис. євро, найвищий у Нідерландах – майже 63 тис. євро.

 

 

        За останні 5 років у всіх країнах-членах ЄС, за винятком Греції, вартість ріллі зростала. Найпомітніше за вказаний період підвищилися ціни у Чехії (утричі), Литві (2,9 раза), Естонії (2,5 раза) та Угорщині (удвічі).

        Цікаво знати, що найдорожчі орні землі розташовані у регіоні італійської Лігурії – 108 тис. євро, найдешевші у Південно-західному регіоні Болгарії – 1,2 тис. євро.

 

 

        Як відомо, в Україні триває мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, отже ринок таких земель не працює, а відповідно і ринкові ціни на ріллю не сформовані.

        Разом з тим, цікаво знати, що згідно із чинним законодавством в Україні існує поняття «нормативна грошова оцінка земельних ділянок».

 

 

        Згідно із даними Держгеокадастру станом на 01.01.2018 нормативна грошова оцінка одного гектару ріллі у середньому по країні становила 27,5 тис. грн., тобто близько 840 євро.

        Найдорожче рілля оцінена у Черкаській області − майже 34 тис. грн./га (біля 1050 євро), найдешевше – у Житомирській області – 21,2 тис. грн./га (близько 650 євро).

        Цікаво знати, що у державах-членах Євросоюзу, як і в Україні, фермерові належать не всі землі, задіяні у його виробництві. Значні обсяги сільськогосподарських земель знаходяться у короткостроковій, або довгостроковій оренді.

        У розрізі країн Євросоюзу найдорожчою оренда землі сільгосппризначення є у Нідерландах − 791 євро/га, найдешевшою − у Латвії – 46 євро за гектар.

 

 

        Цікаво знати, що в Україні у 2017 році середній розмір плати за оренду одного гектара сільськогосподарської землі склав 1369 гривень (41 євро).

        Найвища орендна плата за гектар зафіксована у Черкаській (2962 грн.), Полтавській (2553 грн.), Харківській (2111 грн) та Сумській (2100 грн.) областях. Найдешевше користування землею обходилося у Закарпатській (719 грн/га) та Запорізькій (795 грн/га) областях.

 

_____________________________

[1] тут і далі по країнах ЄС наведені статистичні дані за 2016 рік – остання актуальна інформація, оприлюднена Євростатом;
[2] Закон України «Про оцінку земель» визначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні  (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення  відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.