ВІДКРИТА ЛЕКЦІЯ

Тема:

РОЗМІЩЕННЯ ОБ’ЄКТІВ, НЕОБХІДНИХ ДЛЯ РОЗВИТКУ
НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ, ЗА ЇХ МЕЖАМИ НА СІЛЬГОСПЗЕМЛЯХ

Алла КАЛЬНІЧЕНКО,
юрист

        Свого часу на селі колгосп був чи не єдиним суб’єктом, який вирішував майже всі проблеми села. Він будував будинки, школи, дитсадки, вирішував питання щодо освіти своїх працівників, надання роботи молодим спеціалістам та забезпечення їх житлом. Практично жодної події на селі не відбувалося без участі місцевого колгоспу. Землі як у межах села, так і за його межами (крім земель житлової забудови та індивідуальних городів), були в користуванні колгоспів.

        На початку 90-х років в Україні почалося тотальне реформування колгоспів з перетворенням їх у колективні сільськогосподарські підприємства (КСП) та переданням у колективну власність земель сільськогосподарського призначення, а згодом і паювання їх частини. Крім того, за рахунок земель колишніх колгоспів земельні ділянки великими масивами передавалися у приватну власність для ведення особистого селянського господарства. Це фактично призвело до знищення колгоспного ладу на селі, подрібнення земельних масивів та виникнення замість одного сильного господаря цілої низки дрібних місцевих господарств, які зосередилися, в першу чергу, на особистій підприємницькій діяльності.

        Згодом на село прийшли «чужинці», тобто ті, у кого були і гроші, і технічні можливості обробляти землю та яким практично не було конкурентів на місцевому рівні – великотоварні сільськогосподарські підприємства та агропромислові формування, які особливо не переймалися потребами місцевої громади. А тому влада на місцевому рівні вже не номінально, а практично перейшла до органів місцевого самоврядування.

        Саме місцева рада нині є тим органом, який вирішує всі потреби населеного пункту та його жителів, у тому числі і забезпечення їх об’єктами, передбаченими для обслуговування територіальної громади (громадських пасовищ, кладовищ, місць знешкодження та утилізації відходів, рекреаційних об’єктів тощо), більшість з яких має розташовуватися за межами населених пунктів.

        Оскільки за межами населених пунктів основна маса земель – це землі сільськогосподарського призначення, які були розпайовані між членами колишнього колгоспу, то виникла проблема – як на колективних (не розпайованих) чи вже приватних (розпайованих) землях розмістити вищезазначені об’єкти (далі – об’єкт) або розширити територію існуючих.

        Вирішити це питання можливо двома шляхами:

  • викупити для суспільних потреб;
  • повернути у комунальну власність за рішенням колишніх членів КСП.

Детальніше про ці шляхи  у «Землевпорядному віснику» №10, 2017