Голос України

Кому надати землю,
або Що насправді містить постанова Кабміну

11 січня 2018 року, Голос України

 

Мирні акції вимагають гарантій

       Вчора під будівлею уряду кілька сотень представників громадських організацій, що входять до складу об’єднання під назвою Національний комітет ветеранів війни, волонтерів та учасників АТО України вимагали реалізації свого конституційного права на землю. Про це свідчили написи на плакатах, що тримали мітингувальники.

        Як зазначив у своєму виступі голова цієї організації Віктор Толочко, учасники мирної акції виступають проти постанови КМ № 413, яка, за його словами, фактично блокує забезпечення соціальних гарантій атовців, зокрема першочергове та безплатне отримання земельних ділянок.

        — Ті, хто захищає країну, хто зараз на передовій, мають право від держави отримати земельну ділянку. І не важливо, як вони розпорядяться цією землею — це їх діло. Але держава через Кабінет Міністрів повинна забезпечити їм це право, — наголосив він. Та зауважив: «Якщо на найближчому засіданні уряду зміни до згаданої постанови не будуть прийняті, комітет учасників АТО проводитиме вже всеукраїнську акцію протесту».

       При цьому Толочко нагадав, що до комітету входить 86 громадських організацій, а це кілька десятків тисяч людей...

       В очікуванні представника уряду для передачі своїх вимог перед учасниками акції виступили військові командири, очільники регіональних громадських організацій. Серед мітингувальників лунали заклики перекривати вулицю Грушевського, якщо не дочекаються нікого з Кабміну...

       Коментуючи ситуацію «Голосу України», секретар Національного комітету ветеранів війни, волонтерів та учасників АТО України Олександр Руденко розповів «історію питання».

       Отже, 7 червня 2017 року КМУ прийняв Постанову № 413 «Про деякі питання удосконалення управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Як вважають організатори, вона позбавляє учасників АТО можливості реалізувати право на земельну ділянку «через закладений в ній інший механізм першочергового продажу лотів таких земельних ділянок з торгів в оренду іншим бажаючим, що власне було підтверджено не лише Держгеокадастром, а і його регіональними управліннями».

       Співрозмовник каже, що з літа зупинено процедури оформлення документації атовців на отримання ними земельних ділянок. І за півроку жоден учасник АТО не реалізував своє право на гектари.

       Восени громадські об’єднання атовців передали своє звернення із вимогами вирішення «земельного питання» до канцелярії Кабінету Міністрів України. А оскільки постанову не скасували, згодом провели мирні акції протесту в регіонах України.

        «Тривалий бюрократичний процес узгодження проекту змін до такої постанови, а також численні обіцянки атовцям завершилися в кінці 2017 року нічим, в зв’язку з негативним висновком щодо суті таких змін профільного міністерства, яке саме і покликане займатися соціальними питаннями атовців — Міністерством соціальної політики України, очолюване Ревою, яке і заблокувало прийняття таких змін, що могли б усунути проблему отримання гарантованого державою атовцям земельнихділянок — землі, за яку вони віддавали життя та проливали свою кров», — ідеться у викладі суті проблеми, який розміщено на сторінці комітету у Фейсбук.

        — Земельне питання мало бути винесено на розгляд КМ наприкінці грудня. Цього не сталося. Чому — невідомо. Жодного пояснення ані від Мінсоцполітики, ані від держслужби ветеранів війни та учасників АТО ми не отримали, — пояснює Олександр Руденко. — Прийшли сюди, аби змусити уряд виконати свої обіцянки, або пояснити нам ситуацію — чому нічого не робиться і хто має за це відповідати. Це потрібно для того, аби розуміти, яким чином ми маємо надалі реалізовувати свої права, зокрема на землю. Держава нам дала ці права. Ми не просили. А тепер вимагаємо від влади виконання обіцяного.

        Також громадські активісти вимагають відкликання з Верховної Ради законопроекту № 7363 та альтернативних йому 7363\1 та 7363\2, які, на переконання організаторів акції, лише ускладнять ситуацію із видачею земельних ділянок учасникам АТО, бо перекладають її вирішення на об’єднані громади. Мовляв, ОТГ зазвичай вільної землі не мають. Отож, якщо ці законопроекти прийняти, то питання зайде у глухий кут.

Ольга ВІТЕР

КОМЕНТАР

Першочерговим є захист прав атовців

        Постанова уряду № 413 від 07 червня 2017 року визначає пріоритетним захист прав учасників АТО. Метою Стратегії удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, яку затвердили зазначеною постановою уряду, є «створення сучасної, прозорої і дієвої системи управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, спрямованої на забезпечення захисту інтересів суспільства (насамперед учасників антитерористичної операції)».

        Схоже, що причиною невдоволення ветеранів АТО стали дії бюрократичного апарату на місцях — замість прискорення розв’язання проблем безоплатного надання земельних ділянок учасникам бойових дій вони почали нахабно прикриватися змінами у законодавстві, аби затягнути процес реалізації бійцями їх законних вимог.

        Системою організації процесу виконання Стратегії, зокрема, передбачається «надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність у межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції».

        Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні:

  • формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області;
  • щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі (розрахованих за зазначеною формулою), на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок;
  • надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків,насамперед учасникам антитерористичної операції.

       А що стосується ускладнення механізму «реалізації гарантованого атовцям права на першочергове безплатне отримання земельних ділянок, а й врешті позбавлено такої можливості взагалі через закладений в ній інший механізм першочергового продажу лотів таких земельних ділянок з торгів» (цитата з вимог пікетувальників. – Авт.), то варто зазначити, що такі торги не стосуються безоплатного отримання ділянок, на які мають право атовці, і як на мене, не можуть впливати на реалізацію земельних прав учасників бойових дій, якщо йдеться про безоплатне, а не платне (оренда, емфітевзис) надання землі.

Заслужений юрист України Сергій ДЕМСЬКИЙ.