АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 

По аналізи до хворих з підозрою на COVID-19 приїздитимуть мобільні бригади

27 березня 2020 року

      Мобільні бригади центральних районних лікарень будуть приїздити до хворих з підозрою на коронавірус, щоб робити забір матеріалів для проведення аналізів.

      Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар Віктор Ляшко на брифінгу 27 березня.

      Він розповів, що "дано доручення створити всім при центральних районних лікарнях мобільні бригади, які будуть складатись із водія і медичних працівників".

      При цьому уточнив, що ці бригади будуть приїздити "на виклики сімейного лікаря, екстреної медичної допомоги, а також медичних працівників".

      "Ця бригада має приїжджати додому до людей, у яких буде підозра на коронавірусну хворобу, для забору зразків для проведення досліджень у вірусологічній лабораторії, – пояснив головний санітарний лікар.

      Це зменшить і мобільність людей, які відчувають і мають симптоми коронавірусної хвороби, і це зменшить необхідність відвідувати чи сімейного лікаря, чи інші заклади охорони здоров’я, для того щоб здати аналіз".

      Ляшко запевнив, що найближчим часом буде повідомлено всі контактні телефони, а також оприлюднять алгоритм, як це все буде працювати.

      Раніше заступник міністра охорони здоров’я розповідав, що до складу таких мобільних бригад планують залучати студентів-медиків, а саме "студентів 5-6 курсів, а також інтернів".

      Також він зазначав, що "швидка" робитиме експрес-тести на коронавірус, але в екстрених випадках.

      Під час брифінгу 27 березня Ляшко ще раз нагадав, що спершу при появі симптомів варто звертатися до свого сімейного лікаря

 

В Україні зафіксовано вже 218 випадків коронавірусу, четверо осіб одужали

27 березня 2020 року

      Станом на 10:00 27 березня в Україні 218 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 5 летальних, 4 пацієнтів одужало.

      Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

      За даними Центру громадського здоров’я, за добу було зафіксовано 62 нових випадки.

      Наразі коронавірусна хвороба виявлена:

 • Вінницька область — 5 випадків;
 • Волинська область — 2 випадки;
 • Дніпропетровська область — 3 випадки;
 • Донецька область — 2 випадки;
 • Запорізька область — 8 випадків;
 • Закарпатська область — 1 випадок;
 • Житомирська область — 2 (1 летальний) випадки;
 • Івано-Франківська область — 24 (2 летальних) випадки;
 • м. Київ — 47 випадків;
 • Київська область — 32 випадки;
 • Львівська область — 3 випадки;
 • Луганська область — 1 випадок;
 • Одеська область — 4 випадки;
 • Рівненська область — 9 випадків;
 • Тернопільська область — 25 випадків (1 летальний);
 • Херсонська область — 1 випадок;
 • Чернівецька область — 47 (1 летальний) випадків;
 • Черкаська область — 2 випадки.

      Дослідження проводилися вірусологічною референс-лабораторією Центру громадського здоров’я України, а також обласними лабораторіями. Станом на ранок 27 березня 2020 року до Центру надійшло 277 повідомлень про підозру на COVID-19. Всього з початку 2020 року надійшло 1401 повідомлення про підозру на COVID-19.

      МОЗ закликає: при перших симптомах респіраторних захворювань обов’язково зателефонуйте своєму сімейному лікарю. Залишайтеся вдома! Самоізоляція — найдієвіший спосіб убезпечити себе від інфікування.

 

Кабмін збільшив максимальну допустиму кількість пасажирів
у громадському транспорті

27 березня 2020 року

      Кабмін скасував норму про те, що під час карантину у громадському транспорті допускається перевезення не більше 10 осіб одночасно.

      Про це йдеться у постанові прем'єра Дениса Шмигаля від 25 березня, яку опублікували на "Урядовому порталі".

      Замість норми не більше 10 пасажирів Кабмін встановив, що допускається кількість пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння.

      Тобто, якщо у тролейбусі 30 місць для сидіння, то одночасно їхати у ньому можуть 15 пасажирів.

      При цьому для службового транспорту встановили більш м'яку норму — відповідно до неї допускається кількість пасажирів у межах кількості місць для сидіння.

 

ДПС оприлюднила перелік податкових змін на час карантину

27 березня 2020 року

      Державна податкова служба України оприлюднила перелік податкових змін на час проведення карантину з метою запобігання поширення коронавірусу. Про це повідомила прес-служба ДПС.

      Податкова зазначила, що прийнятим законом №3320 вносяться наступні зміни на час карантину:

 •  запроваджується звільнення від штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені  протягом періоду з 1 березня  по 31 травня 2020 року. Це звільнення не стосуватиметься правил нарахування, декларування, сплати ПДВ, акцизного податку та ренти, а також порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах,  які застосовуються на загальних підставах, відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • не будуть застосовуватися штрафи за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також несвоєчасне подання звітності по ЄСВ за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року;
 • за період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховуватиметься пеня, а для платників єдиного внеску – за період 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18  березня по 31 травня 2020 року (крім перевірок, що стосуються бюджетного відшкодування). Перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на цей період. До 30 березня 2020 року ДПС оприлюднить оновлений план-графік перевірок. Документальні перевірки з ЄСВ призупиняються на період з 18 березня по 18 травня 2020 року;
 • подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи. Суму податкового зобов’язання, яке платниками визначено до сплати, необхідно сплатити до 1 жовтня 2020 року;
 • не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю за земельні ділянки, у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в  господарській  діяльності.  При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб) мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов’язання із сплати плати за землю за відповідні місяці;
 • об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • тимчасово за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску «за себе» фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, члени фермерських господарств та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю;
 • впровадження застосування програмних РРО відтерміновується до 1 серпня 2020, зокрема, розширення застосування РРО для окремих видів діяльності – до 1 січня 2021 року,  до 1 квітня 2021 року відтерміновується запровадження обов’язкового використання РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої груп. Раніше LegalHub повідомляв, що Верховна Рада ухвалила закон для запобігання коронавірусу, порушення якого карається штрафами та позбавленням волі.

 

У парламенті відбулася нарада з питань протидії поширенню коронавірусу

26 березня 2020 року

       У четвер, 26 березня 2020 року у парламенті відбулася нарада за участю керівництва Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, голів депутатських фракцій та груп, Голови комітету з питань з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева; Голови Комітету з питань бюджету Юрія Арістова та представників уряду, зокрема, Міністра фінансів Ігоря Уманського та Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України України Ігоря Петрашка. Нарада відбулася під головуванням Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова.

       Про це повідомляє Прес-служба Апарату Верховної Ради України.

       Під час наради обговорювалися питання порядку денного позачергового засідання парламенту щодо комплексу заходів із протидії епідемії коронавірусу в Україні, невідкладних завдань влади для захисту громадян похилого віку, медичних працівників, підтримки економіки тощо.

       Усіма учасниками наради одностайно, в результаті конструктивного діалогу, було визнано необхідність введення до складу Антикризового штабу з протидії поширенню коронавірусу в Україні на чолі з Прем’єр-Міністром України представників парламенту, а також відповідних експертів.

       «Я вдячний всім колегам за те, що немає політики — є розуміння відповідальності парламенту за ті виклики, які стоять перед Україною і всім світом. Ми починаємо працювати, ретельно готуючись до позачергового засідання», — наголосив Дмитро Разумков в інтерв’ю телеканалу РАДА і додав, що зараз йде робота над законами, які будуть створювати додаткові умови протидії коронавірусу та напрацюванню економічних стимулів для розвитку нашої держави і швидкого виходу після завершення кризи.

 

Оперативна інформація про поширення коронавірусної інфекції COVID-19

26 березня 2020 року

       За даними Центру громадського здоров’я, станом на 10:00 26 березня в Україні 156 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 5 летальних, 1 пацієнт одужав та вже виписаний з лікарні. За добу було зафіксовано 43 нові випадки, повідомляє Міністерство охорони здоров'я України.

       Наразі коронавірусна хвороба виявлена у таких областях:

 • Вінницькій — 1 випадок;
 • Волинській — 2 випадки;
 • Дніпропетровській — 2 випадки;
 • Донецькій — 1 випадок;
 • Запорізькій — 7 випадків;
 • Житомирській — 2 (1 летальний) випадки;
 • Івано-Франківській — 16 (2 летальні) випадків;
 • м. Київ — 34 випадки;
 • Київській — 24 випадки;
 • Львівській — 2 випадки;
 • Луганській — 1;
 • Одеській — 4;
 • Тернопільській — 15 випадків (1 летальний;
 • Херсонській — 1 випадок;
 • Чернівецькій — 42 (1 летальний) випадки;
 • Черкаській — 2 випадки.

       Дослідження проводилися вірусологічною референс-лабораторією Центру громадського здоров’я України, а також обласними лабораторіями. Станом на ранок 26 березня 2020 року до Центру надійшло 183 повідомлення про підозру на COVID-19. Всього з початку 2020 року надійшло 1124 повідомлення про підозру на COVID-19.

 

Уряд розширив програму надання житлових субсидій

26 березня 2020 року

       Громадянам, які були звільнені з роботи в період обмежувальних заходів, буде призначена житлова субсидія. Таке рішення прийнято вчора на засіданні Кабінету Міністрів, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

      «Уряд розуміє відповідальність та робить все, щоб обмежувальні заходи якнайменше вдарили по гаманцях громадян та економіці України. Ми, зокрема, забезпечили всі умови для зменшення ціни на газ, прийнявши рішення про зменшення оптової ціни на газ на 14%. Очікуємо відповідні рішення на місцях. Сьогодні ми збільшуємо субсидії на оплату комунальних послуг та спрощуємо порядок надання. В середньому збільшення субсидій для українських родин складатиме орієнтовно 300 грн», — зазначив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль і додав, що механізм має запрацювати після ухвалення Верховною Радою закону про Стабілізаційний Фонд.

       Прийнята Урядом постанова передбачає, зокрема, для отримання субсидії громадянам, які втратили роботу в період карантину, потрібно зареєструвався в службі зайнятості як безробітні. Субсидії надаватимуться на підставі відповідних заяв та інформації центрів зайнятості щодо їх перебування на обліку.

       При цьому для розрахунку житлової субсидії враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування отриманої заробітної плати.

       Також заборонено на період обмежувальних заходів припинення надання житлових субсидій. Крім того, призначатимуть житлову субсидію на наступний період усім домогосподарствам, які отримували її в опалювальному періоді 2019-2020 років, без відповідних звернень громадян.

       А на період обмежувальних заходів розрахунок житлових субсидій проводитиметься з урахуванням збільшених на 50 відсотків соціальних нормативів у зв'язку зі збільшенням вимушеним перебуванням дома і збільшенням споживання електроенергії, природним газом, гарячою водою тощо.

       Крім того, за ініціативи Міністерства соціальної політики, базовий відсоток плати за комунальні послуги прийнято рішення не збільшувати з 1 травня.

       «У нас є базовий відсоток плати за комунальні послуги - 15 %. Це так, як сьогодні нараховується субсидія. Але з 1 травня планувалось встановлення 20%. Пропонуємо залишити 15 %, оскільки ми перепризначаємо всім субсидії, а також для того, щоб не втратити соціальну спрямованість», — наголосила Міністр соціальної політики Марина Лазебна.

 

Карантин не стане на заваді розпродажу держмайна

25 березня 2020 року

          Велика приватизація пройде в середині і у другій половині року, незважаючи на карантин в Україні, Фонд держмайна не буде переносити велику та малу приватизацію. Про це у фейсбуці повідомив Голова Держмайна Дмитро Сенниченко.

          За його словами карантин і економічна криза не вплинуть на плани з приватизації.

 

Дві години на пересування літніх людей

25 березня 2020 року

          Румунія з полудня середи, 25 березня 2020 року, запроваджує жорсткий карантин, в рамках якого людям дозволено виходити з дому тільки для покупок їжі, ліків, а також піти на роботу у випадку надзвичайних ситуацій, – повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Romania Journal. – Жорсткі обмеження запроваджуються спеціальним військовим наказом.

          Також виходити з дому дозволяється для здачі крові, гуманітарної або волонтерської діяльності, ведення сільськогосподарської діяльності чи пересування з метою продажу сільськогосподарської продукції.

          Дозволені індивідуальні заняття спортом на свіжому повітрі та вигул домашніх тварин.

          Люди старші 65 років можуть покидати помешкання лише на 2 години – з 11:00 до 13:00 для покупок, отримання медичної допомоги, догляду за неповнолітніми чи потреб домашніх тварин. Виняток серед людей похилого віку зроблено для тих, хто ще працює або займається сільськогосподарською діяльністю.

          Працівники, які вирушають з дому на роботу чи повертаються з неї, повинні мати службову картку або заяву від роботодавця.

          Фрілансери та фізичні особи повинні пред'явити довідку із зазначенням імені, дати народження, причини пересування, дати та підпису. Документ може бути представлений ​​також в телефоні або планшеті.

          Крім того, усі рейси до Франції та Німеччини з усіх аеропортів Румунії призупиняються з вечора 25 березня на 14 днів.

          З 25 березня усі люди, які приїжджають до Румунії з-за кордону, переводяться в ізоляцію.

          У середу кількість померлих в Румунії від коронавірусу сягнула 13 осіб.

 

Безкоштовно зареєструвати пасіку можна і в місцевих радах

 25 березня 2020 року

            За законодавством України пасіки підлягають реєстрації за місцем проживання власника або за місцезнаходженням юридичної особи, які займаються утриманням та розведенням бджіл, виробництвом і первинною переробкою продуктів бджільництва.

            Зареєструвати пасіку можна у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах. Реєстрація пасік проводиться на підставі заяви фізичної чи юридичної особи, незалежно від форми власності.

          У заяві про реєстрацію пасіки зазначаються:

 • назва та адреса заявника,
 • кількість бджолосімей.

          Власнику пасіки необхідно отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку, що видається на підставі письмового звернення до управлінь Держпродспоживслужби в районах і містах, з обов’язковим проведенням епізоотичного обстеження, яке здійснюють державні лікарні ветеринарної медицини в районах і містах.

           Далі районне (міське) управління Держпродспоживслужби, в 30-денний термін має провести обов’язкову державну реєстрацію пасіки, що здійснюється на безоплатній основі та видати заявнику ветеринарно-санітарний паспорт пасіки.

          Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13 лютого 2013 року №96 «Про затвердження розмірів плати за послуги з питань ветеринарної медицини, захисту рослин, охорони прав на сорти рослин, які надаються органами та установами, що входять до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби» (із змінами і доповненнями), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 березня 2013 року за №380/22 912, розміри плати за послуги бюджетними установами центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів становлять:

 • видача ветеринарно-санітарних паспортів пасік, ставків — 50,88 грн;
 • клінічний огляд однієї бджолосім'ї — 29,73 грн.

          Держпродспоживслужба попереджає, що не дотримання даних вимог значно ускладнює або ж унеможливлює позитивне вирішення спірних питань, що можуть виникнути під час ведення господарської діяльності.

 

"Батьківщина" призупиняє опозиційність до чинної влади

24 березня 2019 року

      Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко в ефірі програми "Свобода слова" заявила, що її команда припиняє опозиційність по відношенню до чинної влади у зв'язку з пандемією COVID-19.

       Юлія Тимошенко, звертаючись до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, повідомила, що її команда розуміє, з якими викликами стикається влада через коронавірус COVID-19 і тому висловлює підтримку уряду та президенту.

       "Пане прем'єр-міністре, я абсолютно точно розумію, який зараз ком проблем ліг на плечі української влади. І тому наша команда свідомо вирішила призупинити опозиційність, призупинити взагалі будь-які політичні пікетування, протистояння. Ми зараз прийняли рішення зробити все, щоб допомогти і вам, і уряду, і президенту. Всіма нашими знаннями і можливостями, як в цій ситуації проходити такий важкий етап нашого життя", — зазначила лідер партії.

      У свою чергу, Шмигаль подякував Тимошенко за "конструктивну позицію".

 

"Укрпошта" доставлятиме ліки і запустить безкоштовну доставку
допомоги у лікарні

 24 березня 2019 року

       Рішенням Кабінету міністрів "Укрпошті" дозволено доставляти ліки, також компанія запустила безкоштовну доставку гуманітарної допомоги (рукавички, маски і тд) лікарням.

       Про це повідомила «Економічна правда», посилаючись на повідомлення гендиректор компанії Ігор Смілянський у Facebook.

       "Укрпошта зможе доставляти ліки в найвіддаленіші куточки нашої країни і самим незахищеним від короновіруса і хвороб людям. Ми вже активно працюємо з аптечними мережами, постачальниками, щоб налагодити якомога швидше поставки і зробити це максимально доступним (в ідеалі з безкоштовною доставкою) для людей у важкій ситуації.

       Список партнерів і де замовити ми будемо публікувати починаючи з завтрашнього дня».

        Також поштовий оператор запустив безкоштовну доставку до лікарень масок, халатів, рукавичок і т.д (точний список продукції очікується).

       "Починаючи з сьогоднішнього дня і до закінчення карантину, з будь-якого відділення Укрпошти, або викликавши кур'єра можна безкоштовно відправити допомогу лікарням. Будь ласка — тільки продукцію промислового виробництва.

       Така посилка буде мати значок "для лікарні". В обласні центри до 30 кг в райцентри до 5 кг. Якщо посилка більше — просто розбийте на кілька, від цього вона не стане безкоштовнішою", — повідомив голова "Укрпошти".

 

Фракція "Слуга народу" проведе засідання у четвер

24 березня 2019 року

       Депутат Верховної Ради України від фракції "Слуга народу" Олександр Качура заявив, що фракція «Слуга народу» проведе засідання у четвер, 26 березня, вранці. Про це він написав у своєму Telegram.

       За словами парламентарія, після зустрічі фракції відбудеться позачергове засідання Ради, повідомляє РБК-Україна.

       "Отже. У четвер (26.03) вранці відбудеться зустріч фракції СН. Після позачергове засідання ВР", — написав нардеп.

 

Коронавірус: в Україні захворіли вже 84 людини

 24 березня 2019 року

       Станом на 10.00 24 березня в Україні підтвердили 84 випадки захворювання на COVID-19, за добу лабораторно підтвердили 11 нових випадків захворювання, яке спричинив корона вірус: 10 у Київській області, 1 у Тернопільській.

      Про це повідомив Центр громадського здоров’я України.

       "За результатами досліджень вірусологічної референс-лабораторії Центру та обласних лабораторних центрів загалом підтверджено 84 випадки COVID-19".

       Загалом наразі виявлено випадки:

 • Дніпропетровська область — 2;
 • Донецька область — 1;
 • Житомирська область — 2 (1 летальний);
 • Івано-Франківська область — 5 (1 летальний);
 • Київ — 29;
 • Київська область — 15, з них 10 протягом доби;
 • Львівська область — 2;
 • Тернопільська область — 2, з яких 1 протягом останньої доби;
 • Чернівецька область — 25 (1 летальний);
 • Черкаська — 1.

 

Нібулонівці щодоби можуть робити 400 тестувань на коронавірус

24 березня 2020 року

            Про це на своїй сторінці у facebook написав Олексій ВАДАТУРСЬКИЙ. генеральний директор, власник компанії «НІБУЛОН».

            – Я, відомий аграрій, поділюся своїми думками з приводу коронавірусу…   …Сьогодні, щоб підтвердити наявність чи відсутність вірусу в організмі людини, потрібно здати аналіз, який відправлять у Київ, а потім ще почекати 7-10 днів на результати, і це в штатній ситуації. У період піку захворювань чекати доведеться і до 15 днів. Про наслідки такої ситуації, думаю, розповідати не потрібно.

            І тут я, аграрій, подумав про те, що в нашій компанії є сучасні прилади, за допомогою яких ми визначаємо наявність генетично модифікованих організмів у сільськогосподарській продукції, харчових продуктах і та ін. Тож я підключив своїх інженерів-хіміків вивчити можливість визначати наявність коронавірусу в крові людини. І виявилося, що за допомогою одного з наших апаратів – ампліфікатора CFX96 TouchReal-Time PCR DetectionSystem, 2017 року виробництва (США) – можна виявляти коронавірус методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР).

            Метод ПЛР є найточнішим для виявлення геномної РНК вірусів, що зараз існують у світі, оскільки аналізує саме специфічний геном SARS-CoV-2, з великою точністю виявлення від 5 цільових послідовностей. Для цього нам потрібно закупити всього лише реагенти для екстракції RNA/DNAVirus і набори для прямого якісного виявлення нової РНК коронавірусу. Що ми негайно і зробили, замовивши їх у кількості 200 проб у Німеччині. Замовив таку кількість, бо не знаю реальну потребу, а фахівці не проявили ентузіазму.

            Ми готові купити і більше реагентів, якщо нашу ініціативу сприймуть і підтримають. І ми покажемо іншим областям приклад, як потрібно діяти.

            Більше того, виявилося, що такого рівня обладнання ні в міських, ні в обласних медичних закладах немає. І навіть ті, що закуповуються зараз, простіші за наш.    Мабуть, ми достатньо потужна аграрна компанія, що маємо набагато продуктивніше обладнання ніж навіть там, де воно потрібне для здоров’я людини. Але, відкрию таємницю, в Миколаєві в інших, не медичних, структурах такі апарати є, як мінімум 3. А якщо говорити про Україну в цілому, то таких апаратів до сотні.

            За допомогою цього приладу можна аналізувати одночасно 40-48 проб біоматеріалів на наявність вірусу SARS-CoV-2. За нашими підрахунками, за добу можна робити до 400 зразків. А якщо задіяти всі три… Ціна одного такого «задоволення» 25 євро, але чи потрібно додатково говорити, наскільки це пришвидшить процес виявлення зараження вірусом, і що саме такий підхід допоможе дійсно взяти під контроль його розповсюдження?

            …На сьогодні… ми вже визначилися з медичним закладом, який готовий прийняти таке обладнання…

 

"Наступні тижні будуть ще складнішими":
Меркель розповіла, як епідемія змінить життя всіх нас

 

      Ангела Меркель працює на посаді федерального канцлера Німеччини з 2005 року. За ці 15 років лідерка найпотужнішої держави ЄС жодного разу не зверталася до своїх громадян з екстреним телезверненням. Можливо, через те, що звичних пресконференцій чи то виступів членів уряду було достатньо; можливо, через те, що Меркель, яка народилася у Східній Німеччині, хотіла відійти від "радянських" практик.

      Але ситуація, в якій опинилися нині і Німеччина, і вся Європа, ламає усталені звичаї. Тема звернення, що вийшло в ефір у середу ввечері, є очевидною. Це – коронавірус.

      Це звернення канцлерки вже називають взірцем того, як лідер має спілкуватися із громадянами. До того ж воно корисне також і для України – як для звичайних громадян (бо в ньому йдеться про майбутні дії кожного з нас), так і для української влади (бо там пояснюється, як протидіяти поширенню вірусу, але водночас не вбити економіку).

      "Європейська правда" переклала повний текст промови Меркель і дуже радить його прочитати. З його німецьким текстом можна ознайомитися на сайті канцлерки.

      Шановні співгромадяни.

      Коронавірус вже зараз кардинально змінює життя в нашій країні. Наше уявлення про нормальність, суспільне життя, про соціальну взаємодію – все це ставиться під питання, як ніколи.

      Мільйони з вас не можуть ходити на роботу. Ваші діти не можуть ходити до школи чи дитячого садка, театри, кінотеатри та магазини закриті, і (що, певно, найважче) нам усім не вистачає звичайних зустрічей.

      Звісно, кожного непокоїть питання: як діяти далі?

      Сьогодні я звертаюся до вас незвичним чином (це перше телезвернення Меркель за 15 років роботи канцлером), бо хочу розповісти, чим керуюся я та всі мої колеги з федерального уряду в цій ситуації. Це частина відкритої демократії: ми ухвалюємо політичні рішення прозоро та пояснюємо їх якнайдетальніше, щоб вони стали зрозумілими.

      Я твердо вірю, що ми виконаємо завдання, яке стоїть перед країною, якщо всі громадяни сприймуть його як СВОЄ ВЛАСНЕ завдання.

      Перш за все хочу сказати: все серйозно.

      І ви теж поставтеся до цього серйозно.

      Від моменту возз'єднання Німеччини – чи навіть не так, від часів Другої світової війни – не було викликів для нашої країни, коли наші солідарні дії були би настільки важливими.

      Я хочу пояснити вам, як розвивається епідемія, що робить федеральний уряд та держава, щоб захистити всіх громадян та обмежити рівень економічних, соціальних та культурних втрат. Але також хочу розповісти, чим кожен із вас може цьому сприяти.

      Все, що я вам розповідаю стосовно епідемії, базується на постійних консультаціях уряду з експертами з Інституту Роберта Коха та іншими вченими та вірусологами.

      Активні дослідження зараз тривають по всьому світові, але досі не існує ані лікування, ані вакцини проти коронавірусу. І доки це не зміниться, мета наших дій така: уповільнити поширення вірусу, розтягнути його на місяці. Тим самим – виграти час і для розробки такої вакцини, і, перш за все, час для догляду за тими, хто захворів.

      Німеччина має чудову систему охорони здоров’я – можливо, одну з найкращих у світі. Але навіть наші лікарні були би переповнені, якби виникла потреба за дуже короткий час прийняти надто багато пацієнтів з важким перебігом коронавірусної інфекції.

      І це не просто абстрактні цифри в статистиці. Це чийсь батько чи дідусь, мати чи бабуся, партнер. Це – люди. А ми – спільнота, для якої важливе кожне життя, кожна людина.

      Перш за все, я хочу звернутися до лікарів, медсестер, до всіх хто працює в лікарнях та у системі охорони здоров’я. Ви – на вістрі цієї боротьби. Ви бачите, яким важким подекуди є перебіг цього захворювання. Але кожного дня ви заново виходите на роботу, допомагаючи людям. Те, що ви робите, є надзвичайним, і я щиро, від душі вам дякую.

      Отже, якою є наша задача?

      Нам необхідно уповільнити поширення вірусу в Німеччині. Ключове, що ми для цього повинні робити: це максимально вимкнути суспільне життя. Звичайно, діяти тут треба із розумом. Держава продовжує функціонувати, постачання товарів має зберігатися.

      При цьому ми хочемо зберегти якомога більше економічної активності.

      Але ми повинні обмежити все, що може нести загрозу окремій людині та громаді. Маємо максимально обмежити ризик зараження однією людиною іншої.

      Я розумію, наскільки серйозними є вже нинішні обмеження: жодних заходів, ярмарків, концертів; не працюють школи, університети, дитячі садки, немає ігор на дитячому майданчику. Я знаю, як сильно ці рішення вплинули на наше життя та нашу свідомість. Таких обмежень, як зараз, ще ніколи не існувало у Німеччини.

      Запевняю вас: для такої людини, як я, хто вважає свободу пересування важко завойованим правом (Меркель походить зі Східної, соціалістичної Німеччини. – ЄП), такі обмеження можуть бути виправдані лише за абсолютної необхідності. У демократії вони можуть бути ухвалені лише тимчасово і за дуже серйозних підстав – але зараз вони є незамінними, бо рятують життя. Тому від початку тижня діє жорсткіший прикордонний контроль та обмеження в'їзду з деяких сусідніх країн.

      Вже зараз бізнесу дуже важно – великим компаніям та малому бізнесу, магазинам, ресторанам та фрілансерам.

      Наступні декілька тижнів будуть ще складнішими.

      Я запевняю вас, уряд робить усе можливе для зменшення економічного впливу і збереження робочих місць.

      Ми можемо і будемо використовувати все належне, щоб допомогти нашим підприємцям і працівникам пройти це непросте випробування.

      Ви можете бути впевнені: постачання продовольства буде забезпечене. Навіть якщо продуктові полиці опустіють, вони будуть знову наповнені. Хочу сказати кожному, хто прямує до супермаркету: завжди є сенс зберігати запаси. Але ж з помірністю!

      Діяти, як хом'яки, немов більше ніколи нічого не буде – безглуздо й абсолютно безвідповідально.

      І дозвольте також висловити подяку людям, яким рідко дякують. Ті, хто сидить за касою супермаркету або наповнює полиці, роблять одну з найважчих на сьогодні робіт. Дякую за те, що ви там: робота магазинів тримається на вас.

      Тепер до найголовнішого для мене.

      Усі державні заходи будуть неефективними, якщо не використати найважливіший засіб протидії надто швидкому поширенню вірусу. Цей засіб – ми самі. Вірус зачіпає кожного, тому й допомогти здатен кожен.

      Перш за все, я прошу вас серйозно поставитись до цього.

      Не панікуйте – але водночас ні на хвилину не припускайте, що ваші дії не мають значення. Важливим є кожен. Ситуація вимагає зусиль усіх нас.

      Епідемія продемонструвала, наскільки ми всі вразливі та наскільки залежні від дій інших людей. Та ми можемо захищати та зміцнювати один одного, якщо будемо діяти разом.

      Ми не приречені. Ми знаємо, як діяти.

      Ми повинні тримати відстань один від одного. Поради вірусологів чіткі: більше жодних рукостискань; треба ретельно і часто мити руки; лишатися як мінімум за півтора метра один від одного; в ідеалі взагалі не контактувати з найбільш літніми людьми, адже ті є групою найбільшого ризику.

      Я знаю, як важко виконувати те, про що я кажу.

      Ми хочемо бути поруч один з одним, особливо у такі часи. Ми сприймаємо турботу як фізичну близькість або дотик. Та, на жаль, зараз усе навпаки. Всі повинні зрозуміти, що нині саме відстань є виразом турботи.

      Візит у гості, необов’язкова поїздка – все це може означати зараження, цього тепер не має відбуватися. Експерти мають підстави говорити: бабусі та дідусі не повинні зустрічатися зі своїми онуками. Ті, хто уникає зайвих зустрічей, допомагають лікарям, які зараз стикнулися зі зростаючою кількістю госпіталізацій.

      Уникаючи зустрічей, ми рятуємо чиїсь життя.

      Багатьом буде важко, тому треба також піклуватися про тих, кому потрібне співчуття та підтримка. Ми знайдемо інші способи для цього – є безліч творчих форм, як протистояти вірусу та його соціальним наслідкам. Вже є онуки, які записують подкасти для своїх бабусь і дідусів, щоб вони не почувалися самотніми.

      Нам усім потрібно знайти способи проявити прихильність та дружбу: скайп, телефонні дзвінки, електронні листи. Можливо, почнемо знову писати листи – пошта і надалі працює. Ми чуємо чудові приклади, як сусіди допомагають літнім людям, які не можуть самостійно ходити по магазинах.

      Я впевнена, що ми як громада можемо зробити ще більше, і доведемо, що не залишаємо нікого у скруті.

      Звертаюся до вас: дотримуйтесь правил, які діють зараз. Уряд буде постійно переглядати обмеження: що можна виправити або що необхідно додати. Ситуація змінюється, і ми маємо вчитися, переосмислювати її та реагувати.

      І кожну свою дію ми будемо пояснювати.

      Прошу вас: не вірте чуткам. Довіряйте лише офіційним повідомленням, які ми перекладатимемо багатьма мовами.

      Ми – демократія.

      Ми живемо не під примусом, а через спільні знання, через солідарність. Перед нами стоїть історичне завдання, і його можна виконати лише разом.

      Я абсолютно впевнена, що ми подолаємо цю кризу. Але як багато буде жертв? Скількох близьких ми втратимо? Відповідь на це питання значною мірою – в наших руках.

      Нам потрібна рішучість, щоби сприйняти існуючі обмеження та підтримувати один одного. Ситуація справді є серйозною. Її фінал залежатиме в тому числі від того, наскільки дисципліновано кожен буде дотримуватися правил.

      І хоча ми ніколи не переживали нічого подібного, та мусимо показати, що здатні діяти щиро та розважливо, тим самим рятуючи життя.

      Усе без винятку залежить від кожного – а отже, і від усіх нас.

      Бережіть себе та своїх близьких.

      Ангела Меркель,

      федеральний канцлер Німеччини,
      телезвернення до нації 18 березня 2020 року

 

Кількість жертв коронавірусу у світі перевищила 10 тисяч

20 березня 2020 року

      Понад 10 тисяч осіб у всьому світі померли після зараження коронавірусом, свідчать дані, які збирає американський університет Джонса Гопкінса, повідомляє Інтерфакс-Україна.

      За даними університету, на 9:43 за київським часом у світі зареєстровано 10031 смерть від коронавірусу. При цьому в Італії наразі зареєстровано більше смертей, ніж у Китаї, який донедавна лідирував за цим показником, — 3405 проти 3133.

      За офіційними даними, понад 244 тис. осіб у світі в різний час заразилися Covid-19, при цьому понад 86 тис. уже одужали. Найбільше одужалих у Китаї, Ірані, Італії та Південній Кореї.

      Найбільшу кількість випадків зараження наразі виявлено в Китаї, Італії, Ірані, Іспанії та Німеччині.

 

Поширення коронавірусу в Україні: 3 смерті, 26 підтверджених випадків і 316 підозр

20 березня 2020 року

      Станом на ранок п’ятниці, 20 березня, лабораторно підтверджено 26 випадків коронавірусу COVID-19 в Україні. З них три — летальні.

      Коронавірус виявлено в шести областях та Києві:

 • Чернівецька область — 15 випадків (1 летальний)
 • Житомирська область — 2 випадки (1 летальний)
 • Київська область — 2 випадки
 • Донецька область — 1 випадок
 • Дніпропетровська область — 2 випадки
 • Івано-Франківська область — 1 випадок (летальний)
 • Київ — 3 випадки

      Загалом в країні, за даними Міністерства охорони здоров’я, на ранок 20 березня зафіксовано 316 підозр на коронавірус, 56 з них — за 19 березня.

      Водночас створена ОП карта інформації про поширення COVID-19 в Україні інформує про 361 випадок підозр на коронавірус. Вони розподіляються так:

 • Вінницька область — 11 підозр на коронавірус
 • Волинська область — 13
 • Дніпропетровська область — 16
 • Донецька область — 19
 • Житомирська область — 12
 • Закарпатська область — 12
 • Запорізька область — 8
 • Івано-Франківська область — 37
 • Київська область — 12
 • Кіровоградська область — 1
 • місто Київ — 27
 • Луганська область — 3
 • Львівська область — 35
 • Миколаївська область — 14
 • Одеська область — 11
 • Полтавська область — 2
 • Рівненська область — 11
 • Сумська область — 20
 • Тернопільська область — 19
 • Харківська область — 2
 • Херсонська область — 6
 • Хмельницька область — 2
 • Черкаська область — 7
 • Чернівецька область — 59
 • Чернігівська область — 2

 

У МОЗ розглядають  варіант продовження карантину

20 березня 2020 року

      Карантин буде продовжений, якщо кількість випадків інфікування коронавірусною інфекцією збільшиться.

      Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, якого цитує "Укрінформ". 

      "Ми розглядаємо варіант продовження карантину. Це не буде секретом. Але це все буде залежати від епідемічної ситуації на території України, а також в країнах ЄС. Якщо буде відбуватися зростання, карантин буде 100% продовжено".

 

Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства
призначено Ігоря Петрашка

17 березня 2020 року

       Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав Петрашка одним із кращих економістів країни.

       «Ігор Петрашко має більш ніж 20 років досвіду у сфері економіки та менеджменту, з відзнакою закінчив «Львівську політехніку», після цього навчався і отримував ступінь МВА у Сполучених Штатах, навчався у Великій Британії, працював у компаніях першої четвірки. Останні 7 років керував великою компанією, 30 тисяч людей. Тобто має потужний менеджерський досвід. Має широкі міжнародні зв’язки, має бачення. І сьогодні вважаю його одним з найкращих економістів України, який зможе дійсно допомогти нам рухатись вперед, в тому числі, напередодні економічної кризи», – сказав Шмигаль на вранішньому засіданні Верховної Ради. .

       У своєму зверненні до депутатів Ігор Петрашко розповів свої плани на посаді міністра в умовах світової економічної кризи.

       «Пріоритетні завдання економіки зараз – це 2 напрямки. Перше – підтримати та збалансувати українського виробника в ситуації, коли ринки будуть закриватися, ринки ЄС вводитимуть протекціоністські та інші заборони. Важливо зараз допомогти тим бізнесам – малим, середнім, великим, які зараз мають виробництва, зберегти їм виробництво, робочі місця, заробітну плату. Друге – створити фундаментальні умови, щоб український бізнес в Україні почувався добре. Тоді буде і приплив іноземних інвестицій. Системні речі, які треба робити – в першу чергу продовження політики дерегуляції, зменшення тиску на бізнес різноманітних структур і органів, щоб мінімально спілкувався з державою і займався тим, для чого створений – створенням робочих місць і забезпечення експортом продукції», – зазначив Петрашко.

 

Рада ухвалила закон про підтримку бізнесу

 17 березня 2020 року

       Верховна Рада прийняла у цілому законопроєкт №3220 щодо підтримки підприємців у період карантину через коронавірус.

       Законопроєкт підтримали 359 нардепів.

       З 1 березня по 30 квітня передбачається:

 • звільнити від сплати ЄСВ всіх ФОПів та тих, хто займається незалежною професійною діяльністю;
 • тимчасово скасувати штрафи та пеню за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також несвоєчасне подання звітності по ЄСВ;
 • скасувати податок на комерційну нерухомість та землю.

       З 1 березня по 31 травня бізнес звільняється від основних штрафів та пені за порушення податкового законодавства. Ця норма не буде стосуватися порушень по сплаті ПДВ, акцизів та ренти.

       На 3 місяці буде відтерміновано обов’язкове введення РРО для всіх категорій "спрощенців".

       До 31 травня пропонують запровадити тимчасовий мораторій на нові документальні та фактичні податкові перевірки та продовження початих.

       Крім того, передбачається кілька пільг для громадян:

 • пропонується звільнити від штрафів та пені за прострочення виплат за споживчими кредитами з 1 березня по 30 квітня;
 • запровадити допомогу для тих, хто захворів на коронавірус чи знаходиться на самоізоляції.

 

Які покарання можуть бути застосовані до порушників оголошеного карантину

17 березня 2020 року

     З метою запобігання поширенню на території України коронавірусної інфекції COVID-19 відповідно до постанови Кабінет Міністрів з 12 березня по 3 квітня у всій країні заборонені масові заходи понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи державного апарату. Також припинено роботу всіх навчальних закладів.

     Організацію і контроль за виконанням вимог своєї постанови Кабінет Міністрів поклав на міністерства, центральні органи виконавчої влади, ОДА, КМДА і органи місцевого самоврядування.

     Посадовим особам з КМДА, мабуть обмеження уряду здалися недостатніми і рішенням комісії з питань безпеки, в Києві з 12 березня і до кінця місяця усі масові заходи чисельністю понад 60 осіб мають бути скасовані, торгово-розважальні центри і розважальні зони в шопінг молах повинні припинити свою роботу. Обмеження стосуються тільки скупчення людей в приміщеннях. Отже збиратися великими групами на вулицях не заборонено.

     Рішення КМДА щодо впровадження обмежувальних заходів у столиці у зв'язку з коронавірусом є обов'язковим для усіх установ незалежно від форми власності і містить приписи відносно адміністративної відповідальності.

     У МВС надали роз’яснення щодо відповідальності за порушення режиму карантину. Поліція разом з органами влади реагуватиме на порушення запроваджених обмежувальних заходів з боку торгових і розважальних центрів, кінотеатрів. Може йтися про відкликання дозвільних документів таких закладів, адміністративну і навіть кримінальну відповідальність.

      У МВС заявили, що співробітники правоохоронних органів мають право здійснювати рейди і перевіряти дотримання вимог постанови Кабінету Міністрів в період карантину. Об'єктами таких рейдів можуть стати навчальні заклади (державні і приватні), а також суб'єкти господарської діяльності (ТРЦ, кінотеатри, нічні клуби тощо).

      Тому, припустимо, якщо директор школи, ТРЦ або кінотеатру вирішить продовжити роботу в звичайному режимі, тим самим порушивши режим карантину, то йому може загрожувати:

 • адміністративна відповідальність згідно зі статтею 42 КУпАП "Порушення санітарних норм" (штраф до 425 грн);
 • кримінальна відповідальність згідно зі статтею 325 КК України "Порушення санітарних правил і норм по запобіганню інфекційним захворюванням і масовим отруєнням" (штраф до 17000 грн, арешт або обмеження волі).

       Водночас слід зазначити, що в реєстрі судових рішень вироків по 325 статті майже немає. Втім, не забуватимемо про безпрецедентність ситуації.

       Передусім, в нинішніх реаліях, найбільш застосовна буде стаття 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Санкція цієї статті передбачає для посадовців штраф в розмірі від 6 до 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102-425 грн.).

Олег ОНИЩЕНКО,
молодший юрист Практики вирішення спорів Juscutum
ЛІГА:ЗАКОН

 

Всі соцвиплати під час карантину люди отримуватимуть за графіком

16 березня 2020 року

       Сьогодні на брифінгу, що відбувся у Будинку Уряду, заступник Міністра соціальної політики України Віталій Музиченко поінформував громадськість стосовно забезпечення соціального захисту населення під час дії заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції. А саме здійснення виплати та доставки пенсій і соціальних допомог, а також житлових субсидій в умовах попереджувальних заходів у зв’язку з коронавірусом COVID-19, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       Заступник Міністра повідомив, що одержувачі пенсій та соціальних допомог жодних змін не відчуватимуть. Оскільки приблизно дві третини отримують свої виплати на банківські картки, інша третина користується послугами Укрпошти. «А працівники Укрпошти працюють у звичайному режимі», - сказав заступник Міністра.

       Він також наголосив, що Укрпошта відповідно до графіка здійснюватиме доставку пенсій та соціальних допомог маломобільним групам населення безпосередньо додому.

       «Хочу також заспокоїти громадян, які отримують пільги та субсидії. Рівень оплати за житлово-комунальні послуги і наявність або відсутність заборгованості не впливає на право отримання пільг або житлової субсидії протягом терміну їх отримання, тобто до завершення поточного опалювального сезону», - додав Віталій Музиченко.

       За його словами, прострочена понад два місяці заборгованість впливатиме на право одержання житлових субсидій тільки на наступний період їх отримання і визначатиметься з травня 2020 року. Таким чином, важливо, щоб у травні поточного року в одержувачів пільг та субсидій була відсутня заборгованість понад два місяці.

       При цьому заступник Міністра звернув увагу, що для оплати житлово-комунальних послуг не обов’язково особисто відвідувати відділення банків та Укрпошти, і закликав за можливості робити це дистанційно через мережу інтернет. «Звертаємося до рідних пенсіонерів та осіб похилого віку, маломобільних груп населення з проханням, допомогти вашим бабусям, дідусям, татам і мамам розібратися з оплатою за житлово-комунальні послуги без відвідування закладів банків і скористатися послугами мережі інтернет», — зазначив заступник Міністра.

       Для самотніх громадян, які перебувають на соціальному обслуговуванні у територіальних центрах соціального обслуговування, допомогу із оплатою рахунків за житло нададуть соціальні працівники. Міністерство соціальної політики вже поставило завдання органам місцевого самоврядування щодо організації такої роботи.

«Хочу звернути увагу, що кожен громадянин поважного віку, який потребує додаткової уваги від держави буде забезпечений такою увагою від соціальних працівників в установленому порядку. І, якщо такий громадянин не в змозі самостійно оплатити житло, то соціальні працівники їм допоможуть», — зауважив Віталій Музиченко.

       Заступник Міністра закликав не залишати без уваги рідних та близьких людей, особливо старшого віку, та цікавитися їхнім самопочуттям і станом здоров’я.

 

МЗС вимагатиме, щоб туроператори, які вивезли людей на курорти,
повернули всіх назад

16 березня 2020 року

       Міністерство закордонних справ і Мінінфраструктури вимагатимуть від туроператорів, які в останні дні та тижні вивезли людей на іноземні курорти, зокрема, до Єгипту, повернути всіх українців додому.

       Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу 16 березня, інформує «Українська правда».

       "Туроператори, які так героїчно звезли людей до Єгипту, в тому числі в останні дні, мають виконати свої зобов’язання і повернути громадян назад.

       Мінінфраструктури буде з ним працювати, щоб знаходити для них спеціальні слоти, і буде спеціальна модель для здійснення цього. Але не вдасться туроператорам перекласти цей тягар повністю на державу.

       Проблему українських громадян у Єгипті ми будемо вирішувати спільно з тими, хто цю проблему створив, і розраховуємо на конструктивне відповідальне ставлення туроператорів".

       Кулеба додав, що наразі в єгипетський Шарм-ель-Шейх прибув консул.

       Він також запевнив, держава буде всім допомагати і "не кине жодного громадянина напризволяще".

       Наразі МЗС складає повну картину, де хто з українців перебуває у світі, та аналізує, яким чином допомогти їм повернутися додому.

       Також тривають переговори з керівництвом різних країн, щоб дозволили транзит українців через закриті кордони.

       За словами Кулеби, станом на 9 ранку 16 березня офіційно у посольствах і консульствах зареєструвалася 1791 особа, яка просить допомогти виїхати з країни її перебування.

       Також наразі вирішують питання, як забирати групи людей – наприклад, коли частина людей перебуває в Іспанії, а частина в Португалії. Таких громадян планують звозити в одну точку і вже звідти повертати в Україну.

       За словами Кулеби, багато людей виїхали далеко, наприклад, є група у Чілі, і їх теж треба повернути додому.

 

Зеленський створив Координаційну раду з протидії поширенню COVID-19

16 березня 2020 року

       Президент Володимир Зеленський утворив Координаційну раду з протидії поширенню COVID-19 як консультативно-дорадчий орган.

       Відповідний указ №88/2020 опублікований на сайті глави держави.

       “Утворити Координаційну раду з протидії поширенню COVID-19 як консультативно-дорадчий орган при Президентові України, основним завданням якого є моніторинг ситуації та напрацювання пропозицій щодо здійснення ефективних заходів, спрямованих на протидію поширенню. COVID-19 в Україні”, — ідеться в документі.

       Зазначається, що раду утворено із врахуванням того, що “поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої SARS-CoV-2, створює загрозу особистій, громадській та державній безпеці, спричиняє тяжкі соціально-економічні та демографічні наслідки, з метою посилення захисту населення, невідкладного здійснення заходів щодо протидії поширенню COVID-19 в Україні”.

       Вказана Координаційна рада має право одержувати в установленому порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій інформацію, документи та матеріали.

       Також рада може запрошувати на засідання та заслуховувати інформацію представників міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, керівників державних підприємств, установ та організацій з питань, що належать до її компетенції.

       Головою Координаційної ради є Президент. Крім Зеленського до її складу увійшли Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, керівник ОП Андрій Єрмак, секретар РНБО Олексій Данілов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, охорони здоров’я Ілля Ємець, інфраструктури Владислав Криклій, закордонних справ Дмитро Кулеба, оборони Андрій Таран.

       Також у складі раді — начальник Генштабу Руслан Хомчак, голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко, заступник Міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко, заступник керівника ОП Кирило Тимошенко та перший помічник Президента Сергій Шефір.

       Документом передбачено тимчасово, з 00 год. 00 хв. 17 березня 2020 року до 3 квітня, закрити пункти пропуску через державний кордон для міжнародного пасажирського повітряного сполучення (за виключенням низки категорій громадян).

       Також запроваджено тимчасову заборону, з 00 год. 00 хв. 16 березня 2020 року до 3 квітня, перетину державного кордону на в'їзд в Україну для іноземців та осіб без громадянства (за виключенням низки категорій громадян).

       Із 12 березня в Україні запроваджено тритижневий карантин у навчальних закладах та низка інших заходів з протидії поширенню коронавірусної інфекції Covid-19.

       За останніми даними, в Україні лабораторно підтверджено 5 випадків Covid-19. Із них чотири — у Чернівецькій та один у Житомирській області.

 

Лист-застереження Уряду України від аналітичних центрів

13 березня 2020 року

         Початок роботи нового уряду співпав з надстрімким зростанням зовнішніх ризиків для України, — так починають свого листа-застереження експерти Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, Українського інституту майбутнього, Центру економічної стратегії, Центру «Ейдос», CASEUkraine та EasyBusiness. — Це загроза пандемії коронавірусу та різкі коливання на міжнародних фінансових і товарних ринках, що поставили світ на межу економічної кризи. Небезпечні навіть поодинці, ці глобальні катаклізми не тільки співпали у часі, але зважаючи на війну на Сході, вони є без перебільшення фундаментальним викликом для країни. В цих умовах уряд, Верховна Рада, Офіс Президента, Національний банк мають відкласти будь-які політичні суперечки та зробити своїм спільним пріоритетом забезпечення економічної стійкості України. Це буде важко, але держава має витримати цю кризу. Інакше шлях до розвитку закриється на десятиліття і відставання від інших країн розшириться.

         У цей непростий період уряд має мислити категоріями закону Мерфі: все погане, що може статися, станеться. Краще підготуватися до ризиків, які потім не справдяться, ніж стикнутись з ними непідготовленими. За таких умов пріоритетами політики мають бути:

         1. Не допустити дефолту України.

         Оголошення дефолту означатиме відкат економіки на 5 років назад, тільки у ще гірший стан. Ринки закриються для українських компаній, зовнішня торгівля, яка сьогодні переживає труднощі, суттєво ускладниться, рейтинги іще 5 років не зможуть перейти в категорію ВВ та вище, що означатиме високі, двознакові проценти за державним боргом. Україна – не Ліван, запас міцності дозволяє обслуговувати та гасити борги, а підтримка МВФ, ЄС та інших міжнародних інституцій дає доступ до дешевого фінансування навіть коли традиційні фінансові ринки закриті. Не скористатися цим – втратити ще майже десятиліття для розвитку країни. Україна має профінансувати виплати за державним боргом в рамках запланованих погашень як зовнішнім кредиторам, так і резидентам. Тільки таким чином Україна зможе вийти з кризи непереможеною.

         Цього року внутрішнім інвесторам (включно із ОВДП у власності нерезидентів) держава винна еквівалент 7 млрд доларів відсотків та тіла кредиту, зовнішнім – 6,5 млрд доларів, включно із 2,3 млрд коштів міжнародних фінансових організацій та офіційних кредиторів. Українська економіка завдяки відновленню після кризи 2014-2015 років має запас міцності, який дозволить витримати шторм кілька кварталів, але не більше. Сукупно виплати складають 337 млрд грн (13,5 млрд доларів) або близько 8-9% ВВП. Це багато, але цілком реалістично за умов співпраці із МВФ та рефінансування боргів за запланованим у бюджеті сценарієм.

         Фінансові ринки через найбільшу із 2008 року турбулентність зараз просто закриті для країн, що розвиваються, включаючи Україну. Тому програма із МВФ має бути продовжена, а продовжені пов’язані з нею програми допомоги інших офіційних кредиторів — Світового банку та Європейського Союзу . Це зараз єдиний ресурс, доступний Україні за прийнятними процентними ставками.       

         2. Втримати бюджет.

         Уряд має сформувати з наявних джерел фонд швидкого реагування, адже «пожежі», ймовірно, виникатимуть одна за одною. Це може бути, наприклад, обов'язковий незнижувальний залишок на Єдиному казначейському рахунку та запровадження бюджетного правила про фінансування незахищених видатків лише в разі перевищення цього залишку. Також має стати пріоритетом практика перегляду бюджетних видатків, яку запровадив Мінфін у 2018-2019 роках, тобто пошук фінансових ресурсів в рамках діяльності розпорядників коштів. Вона повинна з низькопріоритетної роботи немотивованих виконавців перетворитися на одну з головних задач для кожного міністра, кожного міністерства, та й безпосередньо Голови уряду.

         Ось перелік лише кількох ймовірних секторів, де може раптово знадобитися державне втручання та фінансування:

 •  Падіння економіки через глобальний карантин. Вже зараз зрозуміло, що світова економіка втратить кілька відсоткових пунктів зростання. Українська економіка теж зазнає втрат – і від падіння світової торгівлі, і від карантину всередині країни, тому потрібен перегляд макропрогнозу та бюджету на базі кількох сценаріїв. Відповідно, треба планувати бюджетні витрати за консервативним сценарієм, та передбачити додаткове щомісячне фінансування з понад-прогнозних надходжень відповідно до пріоритетності програм. Слід також розуміти, що приватизаційних надходжень, якими теж планували фінансувати бюджетний дефіцит, скоріше за все під час кризи не буде.
 • Витрати на охорону здоров’я. Мова йде про закупівлю апаратів штучної вентиляції легенів та навчання персоналу лікарень, закупівлю ліків, систем тестування, вакцин, обладнання карантинних боксів, оплату понаднормової праці в сфері охорони здоров'я, залучення додаткової робочої сили в лікарні, закупівля масок, санітайзерів, засобів для дезинфекції приміщень та транспорту, інших специфічних необхідних продуктів, список яких має надати санітарний лікар. Для задоволення цих потреб, якщо вони виникнуть, треба мати напоготові фінансові ресурси, списки постачальників та тендерну документацію.
 • Допомога з безробіття та оплата лікарняних. Криза та поширення вірусу можуть призвести до скорочення обсягів виробництва, а відтак і робочих місць, зменшення можливостей для неповної зайнятості та необхідності сплачувати працівникам тривалих лікарняних за станом здоров’я або по догляду за дітьми. Наявні гарантії для працівників можуть бути навіть розширені через карантини та самоізоляцію в разі повернення з територій, де мають місце спалахи вірусу. Відповідно, і держава стикнеться із підвищеними соціальними видатками.
 • Порятунок компаній та банків. Кожна з минулих криз завершувалася націоналізацією банків та/або наданням державних кредитів великим підприємствам, які виявилися фінансово-нестійкими. Зараз ситуація в банківському секторі набагато більш стабільна, ніж кілька років тому, банки мають більше капіталу, проблемні кредити у більшості установ реалістично оцінено та зарезервовано. Нафтогаз теж більше не потребує державної підтримки. Тим не менш, треба розуміти, яким чином держава діятиме, хто з банків та компаній може стати черговии ‘too big to fail’ та як потенційно можна цього уникнути через раннє реагування. Потрібно розробити комплекс заходів з підтримки вітчизняного бізнесу, який найбільше постраждає від пандемії. Вони можуть включати податкові канікули, розстрочки тощо.

         3. Вистояти фінансово.

 •  План підтримки економіки, узгоджений між НБУ та урядом. Національний банк України та уряд в рамках механізму Ради фінансової стабільності разом мають розробити план реагування на кризу. В Європі та США стабілізаційні заходи включали рефінансування банків та викуп активів з ринку. В Україні цей шлях досить неефективний, бо рефінансування банків та пряме вливання гривневих коштів під час кризи призводить зазвичай до масової купівлі іноземної валюти як засобу збереження вартості, а у випадку великих гравців – до виведення цієї валюти за кордон. Можливо варто натомість розглянути гарантії уряду та/або інструменти хеджування ризиків від НБУ. Простого «друку грошей» бути не повинно, бо він збільшує ризик і розхитує ситуацію. Тому важливо зберегти незалежність НБУ та разом з урядом створити дизайн системи реагування, яка не збільшить ризики, а знизить їх.
 • Кредитні канікули та спеціальні кредитні лінії для малого бізнесу. Не всі малі підприємства, особливо у сфері послуг, зможуть вистояти в цей період, зокрема, через карантин. Одним з можливих інструментів допомоги може бути тимчасове зниження кредитного навантаження на них у період, коли вони не будуть працювати. Фінансувати такі кредитні канікули та кредитні лінії можливо з фонду в рамках кредитної програми «5-7-9».
 • Контроль за наданням кредитів пов’язаним особам та попередження неправомірного виводу коштів з банків. Високі вимоги до банків, які НБУ посилив з часів минулої кризи, велика ліквідність банківської системи та більш ефективний контроль за ризиками зараз дають підстави сподіватися, що банківська криза не набуде таких масштабів, як під час 2014-2015 років. Тим не менш, моніторинг та пруденційний нагляд треба посилити особливо у випадку кредитування пов’язаних осіб.
 • Мінімізація паніки. Традиційно під час криз населення скуповує валюту, або масово переводить кошти із депозитів в готівку. Зараз банки набагато більш стабільні та мають вищий запас ліквідності, крім того, велика частка депозитів є строковими, без права розірвання договорів. Але тим не менш обмеження операцій, які в спокійні часи є вкрай небажаними, під час панічних настроїв можуть зіграти роль стабілізатора. Заходом «моральної компенсації» для громадян може стати давно назріле підвищення гарантованої суми за вкладами в банках, із одночасним вирівнюванням гарантованих відсотків, щоб знизити моральний ризик та поставити банки в рівні умови. Також потрібно забезпечити безперебійне функціонування усіх кешлес систем (можливо навіть додаткове стимулювання кешлес там, де зараз ці послуги обмежені), щоб вихід у готівку не вбачався єдиним варіантом порятунку родини.
 • Продумана курсова політика. Гнучкий курс гривні передбачає, що НБУ не протистоятиме ринковим трендам, а згладжуватиме пікові коливання курсу. Небажаною є як стрімка девальвація, так і збереження сильної гривні за рахунок «спалювання резервів», наприклад, в періоди виходу нерезидентів з ОВДП, із наступним обвалом курсу. За наявності тренду девальвації курсу, йому не слід протидіяти систематичними продажами валюти з резервів, кращим інструментом може бути процентна політика. Але влада має жорстко протидіяти спекуляціям, паніці, неправомірному масштабному виведенню коштів в офшори, активно використовуючи наявні інструменти фінансового моніторингу.

         4. Інформувати суспільство

         План дій (розроблений заздалегідь, перевірений розрахунками та навчанням, чіткий та покроковий) на випадок спалаху вірусу, має бути заздалегідь відомий усім, щоб мінімізувати паніку. Він має включати не лише повідомлення про санітарні заходи, а й вичерпну інформацію про соціальні та організаційні питання діяльності влади. Треба регулярно інформувати місцеву владу, керівників підприємств, лікарів, вчителів, населення. Мова йде про інформування щодо порядку звернення за кредитними канікулами чи оплатою відпусток по догляду за дитиною через карантинні заходи, прав працівників на отримання лікарняних та порядку їх отримання, прав працівників на дистанційну працю тощо.

         Ми бажаємо уряду успіхів та наголошуємо на тому, що зараз важлива чесна оцінка ризиків та віддана робота на подолання викликів, які стоять перед Україною. Сподіваємося, що Україна зможе вийти з цієї кризи згуртованішою та сильнішою.

 

«Це справедливе, але складне питання»,  так резюмував свої міркування
про створення кримськотатарської національної автономії

Голова Українського інституту національної пам’яті

12 березня 2020 року

        Голова Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Антон Дробович вважає справедливим створення на території Кримського півострова національної кримськотатарської автономії.

        "З точки зору історичної пам'яті й точки зору відновлення історичної і політичної суб'єктності кримських татар — це справедливо", — сказав Дробович в ексклюзивному інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

       Водночас він зазначив, що з точки зору політичної, громадянської та доцільності в сфері безпеки — це значно більш складне питання.

       На запитання, як відбуваються консультації про визнання геноциду проти вірмен, греків і болгар у зв'язку з виселенням та примусовою депортацією з Криму, Дробович зазначив, що в інституті підготували проект цієї постанови. "Але доки ми не отримаємо чіткого сигналу від представників національних громад, що вони в цьому зацікавлені, ми рухати це не будемо. Це була моя ініціатива, я чув такий запит. Але якщо це був запит на рівні одного-двох учених і не є запитом відповідних громад, то ми не будемо цим займатися", — наголосив голова Інституту нацпам'яті.

       На запитання, чи є на таке рішення політична воля, Дробович заявив, що йому здається, що наразі для цього немає перешкод.

       Як повідомлялося, голова фракції "Голос" у Верховній Раді Сергій Рахманін вважає, що до Конституції має бути внесено зміни, що передбачають створення на території Кримського півострова національної автономії кримських татар як корінного народу України.

       Народний депутат фракції "Європейська солідарність", заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявляє про необхідність внести зміни до Конституції про визнання права кримськотатарського народу на національно-територіальну автономію на півострові для посилення своїх позицій у питаннях звільнення півострова Крим і відновлення справедливості.

       Постійний представник президента України Володимира Зеленського в Криму Антон Кориневич вважає, що питання створення національно-територіальної автономії кримськотатарського народу в складі України необхідно широко обговорити в українському суспільстві, щоб всі розуміли, про що йдеться.

 

З 12 березня запроваджується тритижневий карантин у всіх закладах освіти

12 березня 2020 року

       З 12 березня 2020 року в Україні запроваджено тритижневий карантин для усіх закладів освіти. Відповідне рішення Уряд ухвалив 11 березня 2020 року, повідомляє Міністерство освіти і науки України.

       Докладні рекомендації для керівників закладів та управлінців є у листі Міністерства освіти і науки №1/9-154 від 11 березня 2020 року.

       Карантин запроваджується в усіх закладах освіти незалежно від форми власності та сфери управління:

 • дошкільної,
 • загальної середньої,
 • позашкільної,
 • професійної (професійно-технічної),
 • фахової передвищої,
 • вищої,
 • післядипломної освіти.

       Дане рішення Уряду є підставою для керівника закладу освіти видати наказ про запровадження карантину в закладі.

       Карантин триватиме три тижні – з 12 березня до 3 квітня 2020 року. Терміни карантину можуть змінитись в залежності від епідеміологічної ситуації в Україні. Під час карантину учням та студентам забороняється відвідувати заклади освіти.

       МОН рекомендує закладам освіти:

 • відмовитись від проведення та участі у масових заходах в приміщеннях та на території закладів освіти, зокрема пробного зовнішнього незалежного оцінювання, олімпіад, змагань, конкурсів, виставок тощо;
 • не направляти здобувачів освіти та співробітників закладів до країн з високим ступенем ризику зараження;
 • інформувати здобувачів освіти та співробітників закладів щодо того, як запобігти поширенню хвороби та дій у випадку захворювання;
 • розробити заходи щодо проведення занять за допомогою дистанційних технологій та щодо відпрацювання занять відповідно до навчальних планів після нормалізації епідемічної ситуації;
 • розробити заходи щодо часткового переведення працівників на дистанційну роботу;
 • забезпечити профілактичні заходи, які попередять масове розповсюдження гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, і гострих респіраторних інфекцій;
 • виділити у гуртожитках закладів профтеху, фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти місця для ізоляції здобувачів освіти з ознаками гострих респіраторних захворювань;
 • виконувати рішення тимчасових обласних протиепідемічних комісій;
 • обмежити проведення запланованих нарад, перевірок, експертиз до нормалізації епідемічної ситуації.

 

В Італії протягом доби від коронавірусу померла рекордна кількість людей

12 березня 2020 року

       В Італії протягом доби від коронавірусу померли 196 людей, що є рекордною цифрою з початку спалаху захворювання.

       Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на ANSA.

       Загальна кількість померлих від вірусу в Італії станом на вечір 11 березня становила 827.

       Також протягом доби кількість заражень в країні зросла більше ніж на 2 тисячі випадків і становить 10590.

       Число випадків видужання зросло до 1045.

       Голова агентства цивільного захисту Італії Анджело Борреллі пояснив таке значне зростання тим, що дані попередніх днів з Ломбардії були неповними.

 

Міністри відмовилися від своїх премій до кінця року

12 березня 2020 року

       На засіданні Кабінету Міністрів прийнято рішення про відміну нарахувань премій міністрам до кінця року. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на брифінгу за результатами засідання.

       «Міністри відмовились від своїх премій. Питання премій на політичних посадах буде розглядатися за результатами роботи по року. І тоді ми в суспільній дискусії будемо вирішувати чи заслужили міністри і політики на преміювання», – зазначив Глава Уряду.

       За його словами, міністри будуть отримувати заробітну плату, яка не може перевищувати 5 середніх заробітних плат, та надбавки, встановлені законом.

       “Ми також прийняли рішення, що надбавка за інтенсивність не може перевищувати 30%”, – підсумував Денис Шмигаль.

 

Уряд перейменував два міністерства

12 березня 2020 року

       Постановою від 11 березня 2020 року № 212 Кабінет Міністрів України відмінив рішення про реорганізацію Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб шляхом приєднання до Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

       Також уряд перейменував Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України на Міністерство у справах ветеранів України, а Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України на Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

       Кабмін установив, що Мінветеранів реалізуватиме державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності тощо.

       Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій реалізуватиме державну політику з питань тимчасово окупованих територій у Донецькій і Луганській областях та тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.

 

Конституційний суд виправляє помилки
у 
реформах Президента України Володимира Зеленського

12 березня 2020 року

       Учора, 11 березня 2020 року, Конституційний Суд України ухвалив Рішення № 4-р/2020 у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України „Про судоустрій і статус суддів“ від 2 червня 2016 року № 1402–VIII, «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, „Про Вищу раду правосуддя“ від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII.

       За результатами перевірки оспорюваних положень Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину першу статті 37, частину першу статті 94, пункт 3 частини третьої статті 135 Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ від 2 червня 2016 року № 1402–VIII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, пункти 4, 5, 6, 7, 9, 10 розділу ІІ „Прикінцеві та перехідні положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX, частину третю статті 24, статтю 281, частину восьму статті 31, частину першу статті 42, частину третю статті 47, частину четверту статті 48 Закону України „Про Вищу раду правосуддя“ від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Закону України „Про судоустрій і статус суддів“ та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193–IX.

       Конституційний Суд України закрив провадження у справі в частині перевірки на відповідність Конституції України (конституційність) частин другої, четвертої статті 24 Закону України „Про Вищу раду правосуддя“ від 21 грудня 2016 року № 1798–VIII.

       Також на підставі частини першої статті 97 Закону України „Про Конституційний Суд України“ Конституційний Суд України встановив у Рішенні порядок його виконання та рекомендував Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього Рішення, – інформує відділ комунікацій Конституційного Суду України та правового моніторингу.

 • Довідково

     4 листопада, Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт про діяльність органів суддівського врядування.

     Закон скорочує склад Верховного суду з 200 до 100 суддів, запроваджує новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію доброчесності та етики.

     Законом також зменшується оклад членів Верховного суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 105,7 тис. грн). Також скорочується склад ВККС з 16 до 12 членів, до ВККС заборонили обирати колишніх членів Вищої ради правосуддя. Крім того кандидати до ВККС мають подавати "заяву про проведення перевірки, визначеної законом "Про очищення влади".

     В день набрання чинності закону припиняються повноваження членів ВККС.

     У посольствах ЄС і Канади в Україні розкритикували низку положень цього Закону.

 

Посадовий оклад сільських та селищних голів, де не створені ОТГ,
зросте на 500 гривень, а спеціалістів цих рад — на 600-700

11 березня 2020 року

       З проекту урядових змін до постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268, яка упорядковує структури та умови оплати праці посадовців та службовців органів місцевого самоврядування ( далі – ОМС), стає зрозуміло, що слідом за держслужбовцями підвищення посадових окладів дійде і до посадових осіб місцевого самоврядування.

       Хочуть оновити схеми посадових окладів:

 • керівних працівників і спеціалістів апарату (секретаріату) обласних, Київської та Севастопольської міських рад;
 • керівних працівників і спеціалістів апарату районних, районних у мм. Києві та Севастополі рад;
 • керівних працівників і спеціалістів апарату міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів, сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад, та їх виконавчих комітетів;
 • керівних працівників і спеціалістів департаментів, управлінь, відділів, інших виконавчих органів міських (крім мм. Києва та Севастополя) рад, виконавчих органів сільських, селищних рад, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад;
 • керівних працівників і спеціалістів апарату районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад та їх виконавчих комітетів;
 • керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів виконавчих органів районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад;
 • керівних працівників і спеціалістів апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів (крім сільських, селищних рад і їх виконавчих органів, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад);
 • службовців апарату (секретаріату) органів місцевого самоврядування.

       Приміром, планують, що посадовий оклад сільських та селищних голів (місцевих рад, де не створені ОТГ) зросте на 500 гривень, а спеціалістів цих рад - на 600-700.

 

НКРЕКП визнано не конституційним!

11 березня 2020 року

       Рішенням Конституційного суду України визнано, що створення НКРЕКП є не конституційним! Таким чином всі рішення, які були прийняті цією грабіжницькою структурою — є не законними, а всі формули роттердам + і інші, є схемами обкрадання українського народу.

       Суд вказав, що повноваження щодо регулювання тарифів належать — Уряду, — повідомив у Facebooк Юрій Кармазін.

 • Довідково

НКРЕКП — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Юрій Кармазін — ініціатор справи про визнання НКРЕКП не конституційним владним органом в Україні.

        

Коротка біографія Кармазіна

       У 2019 році балотувався на посаду Президента України як самовисуванець та член "Партії Захисників Вітчизни". У тому ж році балотувався до Верховної Ради 9 скликання по 198 округу (Черкаська область) як самовисуванець та член "Партії Захисників Вітчизни".

       Голова Партії Захисників Вітчизни, співголова Народно-патріотичного об’єднання “За Україну”. У 2014 році балотувався до парламенту 8 скликання номером 1 у списку Української партії “Зелена планета”. У 2013 році балотувався на довиборах до Верховної Ради за 94 округом (Київська область) як самовисуванець та член Партії захисників Вітчизни. У 2012 році балотувався до Верховної Ради України, проте ЦВК відмовила йому у реєстрації через подвійне подання документів на балотування (за 151 мажоритарним округом на Полтавщині та 179-м — на Харківщині).

       2007-2012 роки — народний депутат 6 скликання від блоку “Наша Україна — Народна Самооборона”, 58 номер у списку, член однойменної фракції. Член комітету ВР з питань правосуддя. У 2006 році балотувався до Верховної Ради 5 скликання 1 номером у списку “Блоку Юрія Кармазіна” та на посаду Київського міського голови від того ж блоку, також йшов до Одеської міської ради. 2002-2006 роки — народний депутат 4 скликання від блоку “Наша Україна”, 17-й номер у списку. Член однойменної фракції, голова підкомітету з питань законотворчості, систематизації законодавства та його відповідності міжнародному праву Комітету з питань правової політики. У 2001 році брав участь в акції “Україна без Кучми”.

       У 1999 році балотувався на посаду президента України від Партії Захисників Вітчизни. 1998-2002 роки — народний депутат України 3 скликання від 134 округу (м.Одеса), безпартійний самовисуванець. Був членом фракції “Громада”, позафракційним депутатом, членом групи“Солідарність”. Очолював комітет з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. У 1994 році обраний народним депутатом України 2 скликання від 299 Приморського округу Одеської області, висунутий трудовим колективом. Обирався депутатом Одеської обласної ради народних депутатів; двічі — депутатом Приморської районної ради народних депутатів міста Одеси.

       1993-1994 роки — суддя Одеського обласного суду, 1985-1993 роки — прокурор Приморського району м. Одеса. До цього працював заступником та помічником прокурора. Закінчив юридичний факультет ОНУ ім. І. І. Мечникова. У 2018 році обраний козацькими організаціями “гетьманом всієї України”.

 

Глобальне потепління в Україні швидше, ніж в усьому світі

6 березня 2020 року

       Середня температура взимку була +2С, що перевищує кліматичну норму на 6 градусів.

       Про це повідомляє «Українська правда», посилаючись на Центральну геофізичну обсерваторію імені Бориса Срезневського.

       "В Україні метеорологічної зими не було. Середня температура за сезон склала +2,00С. Вона перевищує кліматичну норму на 6,00С. Це підтверджує, що глобальне потепління в Україні, на жаль, йде швидше, ніж загалом у світі", — йдеться в повідомленні обсерваторії.

       В обсерваторії вказали, що згідно із даними Служби змін клімату Коперника, в період між груднем 2019 року та лютим 2020 року температура у світі на 3,4 градуса перевищувала середні температурні показники в період 1981-2010 років.

       Крім того, ця зима виявилася на 1,4 градуса теплішою, ніж зима 2015-2016 років, якій належав попередній температурний рекорд.

       Водночас в обсерваторії повідомили, що в ніч на п’ятницю, 6 березня, у Києві виявилося найтепліше за 140 років.

 

ЄС офіційно зняв санкції з Азарова і Ставицького

6 березня 2020 року

         Рішення Ради ЄС про зняття санкцій з колишнього прем'єр-міністра України Миколи Азарова і ексміністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького набуло чинності сьогодні.

         Як повідомляє "Європейська правда", це сталося в результаті публікації в офіційному журналі ЄС рішення, схваленого напередодні.

         Як зазначено у повідомленні журналу, з переліку фізичних та юридичних осіб, які перебувають під санкціями, вилучено Миколу Азарова та Едуарда Ставицького.

 • Довідково

       Під дією санкцій ЄС, запроваджених у 2014 році за незаконне привласнення державних коштів України або за зловживання службовим становищем, залишаються десятеро колишніх українських високо посадовців: Віктор та Олександр Януковичі, Віталій Захарченко, Віктор та Артем Пшонки, Віктор Ратушняк, Сергій Курченко, Дмитро Табачник, Сергій Арбузов та Олександр Клименко. Санкції щодо них продовжені на один рік - до 6 березня 2021 року.

       В останні роки Євросоюз почав знімати обмеження з чиновників часів президентства Януковича через недостатні докази проти них від українського слідства.

       Торік ЄС виключив із санкційного списку ексглаву Адміністрації президента Януковича Андрія Клюєва. Ще раніше зняв обмеження з колишнього міністра юстиції України Олени Лукаш та нардепа Сергія Клюєва, ексрегіонала Юрія Іванющенка та Віктора Януковича-молодшого у зв’язку з його смертю.

 

Заяву Дениса Шмигаля щодо води в Крим
Меджліс кримських татар назвав ударом в спину

6 березня 2020 року

         Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у Facebook написав так: "Скандальна заява новообраного прем'єр-міністра Дениса Шмигаля про можливість подачі води по Північно-Кримському каналу в тимчасово окупований Крим, озвучена ним на тлі посилювання в Криму репресій і переслідування кримських татар і етнічних українців з боку російських окупантів, по суті, стало підлим ударом в спину тим, хто не змирився з окупацією Криму і залишаються вірними Українській державі.

        З метою консолідації, як всередині України, так і на міжнародному рівні, всіх зусиль, спрямованих на якнайшвидшу деокупацію Криму і відновлення державного суверенітету України над Кримом, Меджліс кримськотатарського народу закликає прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, а також новопризначених членів Кабінету міністрів, як і всі політичні і громадські організації України, до постійних консультацій і взаємодії з Меджлісом кримськотатарського народу".

         Чому це важливо: кримчани забезпечені водою для побутових потреб. Від нестачі води потерпає промисловість і сільське господарство анексованого півострова.

 

Денис Шмигаль, прем’єр-міністр України,
уточнив свою думку щодо водопостачання Криму

6 березня 2020 року

         "Ми не будемо поставляти воду для промислових і військових об'єктів. І на цьому ми ставимо крапку.

         Ми будемо поставляти воду в разі потреби або гуманітарної загрози українцям для господарських потреб і пиття. Хоч цистернами, хоч каністрами — ми повинні це забезпечити, це наш обов'язок перед українцями ", — сьогодні в Раді під час години запитань до уряду заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль .

 • Довідково

       5 березня в ефірі програми "Право на владу" на "1+1" Шмигаль заявив, що неподання води в Крим призведе до гуманітарної катастрофи. Після критики його заяви в соцмережах прем'єр сказав, що Київ зможе подавати воду в Крим лише після його повернення під контроль України.

       Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб Криму в прісній воді. Після анексії Криму РФ навесні 2014 років Київ припинив подачу води на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняли, що їм вдалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню "Крим.Реаліі", ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, в Криму поки не знайшли альтернативи поставкам дніпровської води, крім масштабного викачування підземних вод.

       У червні 2019 року екс-постпред президента України в АРК Борис Бабин заявив, що окупанти пропонували хабара за відновлення водопостачання Криму.

       У вересні начальник управління Північно-Кримського каналу Сергій Шевченко говорив, що подавати воду з материкової України в Крим технічно неможливо.

         Голова бюджетного комітету Верховної Ради, нардеп від "Слуги народу" Юрій Аристов повідомив журналістам програми "Схеми" ( "Радіо Свобода"), що вийшла в ефір 30 січня 2020 року, що українська влада розглядала ідею продавати воду в Крим. Представник президента України в Криму Антон Кориневич у відповідь заявив, що Україна не має наміру відновлювати подачу води на півострів до його деокупацію.

 

Українська влада вивчає можливості відновлення водопостачання Криму

 6 березня 2020 року

         Слова прем'єр-міністра Дениса Шмигаля про відновлення подачі води в окупований Крим — це не випадковість, це зондування громадської думки. Про це пише у  Facebook головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.

         Цитуємо: "Слова прем'єр-міністра Дениса Шмигаля про можливість подати воду в Крим - це, як відомо з програми, аж ніяк не було обмовкою. Вибачився прем'єр потім, після того як дві години почитав коментарі у фейсбуці. Я знаю, що представники влади зверталися в кількох українських інжинірингових компаній, вивчаючи можливості  відновлення водопостачання Криму. Були дані реальні конкретні запити на проектування. І я знаю людей, які відмовилися це замовлення виконувати ", — наголосив журналіст.

         "Так що слова Шмигаля — це не випадковість, це зондування громадської думки. Коли 12 лютого прозвучала заява про подачу води до Криму від Давида Арахамії, і була отримана гнівна реакція громадської думки, це як видно, нічому не навчило Кабмін. Цікаво, чи будуть зроблені висновки зараз. Тому що якщо Шмигаль продовжить реалізацію проекту з водою для окупованої території, то він має всі шанси побити рекорд свого попередника по швидкості втрати посади ", — зазначив Бутусов.       

ДОВІДКОВО

       12 лютого глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія в ефірі телеканалу "Прямий" назвав допустимим компромісом подачу води в окупований Крим в обмін на виведення російських військ з Донбасу.

       "Якщо дати воду Криму, але мати велику перевагу в переговорах по Донбасу  моя особиста позиція, я буду вважати це достатнім компромісом. Я на таке пішов би, тому що в Криму водою будуть користуватися громадяни України. Якщо це буде обмін, що вони відходять в Ростов, ми встановлюємо контроль над кордоном, особисто я б на таке пішов ",  сказав Арахамія.

       Його заява розкритикував глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров: "Якісь Арахамії будуть торгувати нашою територією?".

       Пізніше Арахамія уточнив, що висловив лише свою особисту позицію, а не позицію своєї політсили.

       Вчора прем'єр-міністр Денис Шмигаль підтримав ідею подачі води в окупований Росією Крим. На його думку, відмова від такого кроку призведе до гуманітарної катастрофи.

 

Шмигаль: «Медреформа буде завершена»

6 березня 2020 року

       Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що новий уряд не планує згортати медичну реформу, розпочату Уляною Супрун.

       Про це він заявив в ефірі шоу "Право на владу", повідомляє «Українська правда».

       "Ми пройшли доволі великий шлях. Ми знаходимось сьогодні процентів на 80 від завершення цієї реформи і отримання результату. Тому розворот, коли ми перепливаємо річку і проплили 80% вже до берега і приймати рішення розвертатись назад, чи допливти до кінця, подолати цих 20 %, які лишилось. Звичайно, треба завершувати реформу"

       Шмигаль зазначив, що наразі питання не у тому, чи продовжувати реформу, а як її продовжувати. Він зазначив, що має спільне бачення цього процесу із новим міністром охорони здоров’я Іллею Ємцем.

       Сам Ємець заявив, що медична система має бути реформована. Він зазначив, що розпочату реформу вже не зупинити.

       Новий глава МОЗ заявив, що він має здійснити еволюцію реформи, щоб нею були задоволені і лікарі, і пацієнти. Він запевнив, що Національна служба здоров’я не буде скасована, але буде змінена.

 

 Хто був «за», а хто «проти» звільнення генпрокурора Рябошапки

6 березня 2020 року

       Верховна Рада вчора ввечері висловила недовіру генеральному прокурору Руслану Рябошапці, що має наслідком його відставку з посади.

       За відповідну постанову проголосували 263 народні депутати.

       За звільнення генпрокурора Руслана Рябошапки проголосували майже всі народні депутати и "Слуги народу", "Опозиційна платформа – За життя", депутатські групи та позафракційні.

       Зі "Слуги народу" постанову підтримали 179 нардепів, шестеро проти, усі інші утрималися.

       "Опозиційна платформа – За життя" одноголосно підтримала звільнення Рябошапки.

       Усі присутні нардепи "Європейської солідарності" та "Батьківщини" утрималися.

       Фракція "Голос" майже у повному складі проголосувала проти відставки генерального прокурора.

       Депутатські групи "Довіра", "За майбутнє" та позафракційні проголосовали "за".

 

Вчені розробили нову технологію виявлення коронавірусу

6 березня 2020 року

       Біотехнологічна компанія Hai Kang Life Corporation оголосила про успішну розробку високоточного і високочутливого методу швидкого виявлення коронавірусу COVID-19.

       Творці запевняють, що новий тест дозволяє виявити пацієнтів навіть в інкубаційному періоді та безсимптомній фазі.

       Як повідомив президент компанії Hai Kang Life Corporation Юй Чанхай, метод тестування на коронавірус SARS-CoV-2 за допомогою технології ERT-PCR був створений спеціальною групою досліджень і розробок компанії. В його основу була покладена технологія розширеної флуоресцентної полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі ERT-PCR, яка з успіхом застосовувалася для клінічної діагностики під час епідемії атипової пневмонії в 2003 році.

       За словами Юй Чанхая, метод щонайменше в 10 разів чутливіший за інші методи, оскільки він використовує додатковий набір праймерів і додатковий цикл вивчення цільової послідовності для підвищення чутливості тесту.

       Крім точності і чутливості, даний метод дозволяє аналізувати велику кількість зразків одночасно, що робить його особливо ефективним.

       «Точна діагностика можливих вірусних інфекцій необхідна для ефективного втручання і запобігання інфекційним спалахам, вона особливо важлива для зменшення ризику передачі вірусу. Для цього потрібне швидке і точне виявлення», — вказав Юй Чанхай.

       Він додав, що компанія вирішила безоплатно передати технологію з метою профілактики і контролю епідемії нової коронавірусної інфекції COVID-19. Технологія буде доступна для вільного використання всіма медичними та науковими установами, яким вона буде потрібна.

 

Держстат озвучив сфери з найбільшими зарплатами

6 березня 2020 року

       За даними Державної служби статистики, найвищий рівень середньої заробітної плати у 2019 році був у працівників авіатранспорту.

       Топ-3 сектори діяльності за розміром зарплат в Україні у 2019 році:

 • Авіаційний транспорт – 27 300 грн/місяць у середньому
 • Фінанси, страхова діяльність – 19 132 грн
 • Сфера інформації та технологій – 17 543 грн (+22,9% порівняно з 2018 р).

       За інформацією Держстату, середня зарплата в Україні за 25 років виросла у 144 рази – з 73 гривень у 1995 році до 10497 гривень у 2019-му. У перерахунку на долари зарплати зросли у 6 разів.

 

В Україні змінився перелік системно важливих банків

5 березня 2020 року

       Національний банк України змінив перелік системно важливих банків, які, у разі кризи, не будуть закривати.

       Про це повідомляє пресслужба Нацбанку.

       Оновлений перелік складається з 14 банків (як і раніше), а зміну цього переліку здійснили через приєднання одного з системних банків до іншого.

       «Кількість банків лишилась незмінна і складає 14 установ, водночас замість «Укрсоцбанку», який минулого року приєднався до «Альфа-Банку», до переліку увійшов «А-Банк», — повідомили у Нацбанку.

       Наразі перелік системно важливих банків України виглядає так:

 • А-Банк;
 • Альфа-банк;
 • Кредобанк;
 • ОТП банк;
 • Ощадбанк;
 • Південний;
 • Приватбанк;
 • ПУМБ;
 • Райффайзен Банк Аваль;
 • Таскомбанк;
 • Укргазбанк;
 • Укрексімбанк;
 • Укрсиббанк;
 • Універсал банк.

       До системно важливих банків НБУ застосовує посилені вимоги щодо розміру капіталу та їхньої платоспроможності. У разі настання кризи держава не дозволить системно важливому банку зачинитися, а рятуватиме його, зокрема шляхом націоналізації.

 

Людей з обсервації у Нових Санжарах випускали президент і секретар РНБО

5 березня 2020 року

       Президент Володимир Зеленський, секретар РНБО Олексій Данілов та головний санлікар України Віктор Ляшко приїхали у Нові Санжари на Полтавщині, де 5 березня закінчився 14-денний термін обсервації евакуйованих з Китаю громадян.

       "Хочу подякувати вам, що ви витримали ці два тижні. Молодці. Всім бажаємо здоров’я. Хочу подякувати усій групі, скажімо так, "швидкого реагування". Хочу подякувати Нацгвардії, МВС, міністру і голові Полтавської ОДА. Його перевірила ця подія. Нарешті можемо розуміти, що у цій області точно у нас міцний хлопець. Також МОЗу хочу подякувати, нашій прекрасній пані Скалецькій", — сказав Зеленський, виступаючи перед медцентром у Нових Санжарах.

 

Новий склад Кабінету Міністрів

5 березня 2020 року

        Увечері 4 березня Верховна Рада за поданням нового прем'єр-міністра Дениса Шмигаля затвердила списком новий склад уряду.

        Новий Кабінет міністрів України:

 • Прем'єр-міністр — Денис Шмигаль (нещодавно його призначили віцепрем'єром та міністром розвитку громад і територій, а до того керував Івано-Франківською обладміністрацією).
 • Віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — Вадим Пристайко.
 • Віцепрем'єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України — Олексій Резніков.
 • Віцепрем'єр-міністр — міністр цифрової трансформації — Михайло Федоров.
 • Міністр внутрішніх справ — Арсен Аваков.
 • Міністр у справах ветеранів — Сергій Бессараб. 
 • Міністр з питань молоді та спорту — Вадим Гутцайт.
 • Міністр охорони здоров'я — Ілля Ємець.
 • Міністр інфраструктури — Владислав Криклій.
 • Міністерка соціальної політики — Марина Лазебна.
 • Міністр юстиції — Денис Малюська.
 • Міністр Кабінету міністрів — Олег Немчінов.
 • Міністр фінансів — Ігор Уманський.
 • Міністр розвитку громад і територій — Олексій Чернишов.

        За квотою президента

 • Міністром оборони призначили Андрія Тарана, міністром закордонних справ — Дмитра Кулебу.

        Вакантними лишаються посади чотирьох очільників відомств: Міністерства освіти та науки, Міністерства енергетики та захисту довкілля, Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та Міністерства культури. Шмигаль зазначив, що будуть ще дві вакансії міністрів після поділу міністерств.

 

Ще двох українців госпіталізували з підозрою на коронавірус

5 березня 2020 року

       У Чернівецькій області у четвер ще двох громадян України госпіталізували до інфекційного відділення з підозрою на коронавірус, повідомляє «Українська правда», посилаючись на Чернівецьку обласну держадміністрацію.

       "Ще двох буковинців сьогодні, 5 березня, госпіталізували до інфекційного відділення із підозрою на коронавірус. Напередодні вони подорожували Італією", — йдеться у повідомленні. 

 

Мінфін перевірив пільговиків і отримувачів субсидій:
люди мають повернути 27 млн гривень

4 березня 2020 року

       Міністерство фінансів у 2019 році перевірило 24,5 мільйона пільговиків, отримувачів субсидій та соцвиплат, у половини з них виявили невідповідності, які ставлять під сумнів правомірність отримання виплат. Таку відповідь отримала «Українська правда» від Мінфіну на свій запит.

      "У 2019 році верифікацією було охоплено 8,8 млн отримувачів житлових субсидій та членів їх сімей, 10,2 млн пільговиків та членів їх сімей, 5,5 млн отримувачів допомог та членів їх сімей.

       За результатами верифікації Мінфіном підготовлено 12,9 млн рекомендацій органам, що здійснюють державні виплати, для додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності, у тому числі: 6,2 млн рекомендацій щодо пільг, 3,9 млн – щодо субсидій, 2,8 млн – щодо допомог", – йдеться у відповіді.

     У Мінфіні додали, що лише за жовтень 2019 року було підтверджено 14 тисяч 737 випадків неправомірних виплат на суму 27,4 млн гривень, яка підлягає поверненню до бюджету.

      Зокрема, мають повернути назад до бюджету 13,7 мільйона гривень субсидій, 2,6 мільйона гривень пільг та 11,1 мільйона гривень допомог.

       Відзначається, що основні порушення, які виявляли під час перевірки отримувачів субсидій та соцвиплат, це – наявність у пільговиків незадекларованого нерухомого майна, транспортних засобів, земельних ділянок, здійснення ними коштовних покупок або оплати послуг на суму, яка перевищує 50 тис гривень.

       Крім того, встановлено випадки надання пільг, нарахування і виплати допомог та субсидій померлим громадянам.

       Перевірки нарахувань Мінфін здійснює на підставі закону "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".

       Статтею 7 цього закону передбачено скасування неправомірних виплат, а також заходи щодо повернення та/або стягнення сум неправомірно отриманих коштів. Цим займаються органи, які здійснюють державні виплати.

       У Мінфіні додали, що верифікація виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої за кожним отримувачем державної виплати.

       Перевірки здійснюються автоматизовано за розробленими методиками та алгоритмами.

       У разі виявлення порушення Мінфін надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації для проведення додаткової перевірки. У таких рекомендаціях зазначаються типи виявлених порушень.

       Рішення щодо припинення або зупинення виплати приймається виключно органом, що здійснює державні виплати.

 

Вчені заявили про мутацію коронавірусу

 4 березня 2020 року

       Дослідники в Китаї виявили два підтипи коронавірусу нового типу, один з яких більш заразний від іншого, повідомляють китайські ЗМІ, передає Depo.ua з посиланням на "Кореспондент".

       Дослідники вивчили 103 зразки коронавірусу нового типу і виявили, що за останній час в ньому з'явилися вже 149 мутацій. Також вірус розвинувся в два підтипи – типи S і L. Ці підтипи вчені знайшли в 101 зразку, з них 30% належать до S-типу, 70% – до L-типу. Фахівці зазначають, що другий більш заразний, ніж перший.

       Коронавірус типу S в більшій мірі відповідає вірусу, виявленому у кажанів. Вчені дійшли висновку, що цей тип є більш "старою" версією коронавірусу.

       Тип L був поширений в Ухані на ранньому етапі спалаху коронавірусу, але після першого тижня січня він став зустрічатися набагато рідше.

       Також Державний комітет з питань гігієни та охорони здоров'я КНР опублікував результати розтину тіл пацієнтів, які загинули від спричиненої коронавірусом пневмонії. У публікації йдеться про те, як саме хвороба змінює тканини легенів, також фахівці зазначають, що скорочується розмір селезінки, а також деградують клітини серцевого м'яза. Вчені також зауважують, що вони виявили сліди коронавірусу в продуктах видільної системи людини. Це означає, що вони можуть бути джерелом зараження повітряно-крапельним шляхом.

       Це означає, що збудник вірусної пневмонії може передаватися при розмові, кашлі і чханні. Також здорова людина може заразитися коронавірусом в тому випадку, якщо в її дихальну систему потраплять частинки зваженого пилу, в яких виявиться збудник захворювання.

 

Соціологи з'ясували, якій Церкві українці симпатизують найбільше

3 березня 2020 року

       Серед трьох найбільших Церков України найкраще ставлення простежується до Православної Церкви України. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, повідомляє «Українська церква».

       До ПЦУ позитивно ставляться 60,6% українців, негативно – 5,4% (баланс позитивного-негативного ставлення становить +55,2%).

      Причому, у всіх регіонах Православна Церква України має найвищі показники ставлення; зокрема, у всіх регіонах не менше половини населення позитивно ставляться до Православної Церкви України (від 50% на Сході до 69,6% на Заході; баланс ставлення варіює від +43,4% на Сході до +67,9% на Заході).

       Далі за цим показником іде Українська Греко-Католицька Церква, до якої позитивно ставляться 35,2% населення, негативно – 6,5% (баланс – +28,7%). У всіх регіонах Церква має додатний баланс ставлення, хоча найкраще ставлення – на Заході (баланс на Заході становить +46,9% проти +13-28,4% в інших регіонах)

       Лише у випадку Української Православної Церкви Московського Патріархату простежується від’ємний баланс – -2,2%. До цієї Церкви 25,7% опитаних ставляться позитивно, 28% – негативно. Церква має від’ємний баланс на Заході (-19,4%), близький до нуля баланс у Центрі (-4%) і на Сході (+4%) і доданий баланс на Півдні (+19,6%) і Донбасі (+20,1%).

       Серед предстоятелів основних Церков також найкраще ставлення простежується у випадку Епіфанія: 38,4% позитивно ставляться до нього, негативно – 5,7%.

       До Святослава позитивно ставляться 27,4% українців, негативно – 3,8%. В Онуфрія – негативний баланс довіри: позитивно ставляться 20,9% українців, негативно – 22,1%.

        Додатково: Всеукраїнське опитування громадської думки проводили з 15 по 27 лютого 2020 року.

       Методом CATI (телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, computer-assistedtelephoneinterviews) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з квотним завданням при відборі респондентів) соціологи опитали 1223 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).

       Вибірка репрезентативна для населення України віком від 18 років.

       У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

       Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і без врахування дизайн–ефекту) не перевищує: 2,9% для показників близьких до 50%, 2,5% – для показників близьких до 25%, 1,9% – для показників близьких до 10%, 1,3% – для показників близьких до 5%, 0,6% – для показників близьких до 1%.

 

В Україні – перший випадок коронавірусу

3 березня 2020 року

       В Україні зафіксовано першу людину, інфіковану коронавірусом, перший випадок виявили внаслідок тестування у Чернівцях. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко на брифінгу у Кабінеті міністрів

       Він розповів, що чоловік із дружиною повернувся з Італії в Україну 26 лютого через румунський аеропорт. В аеропорту було проведено температурний скринінг, температура була нормальна. Після цього він повернувся в Чернівецьку область. У Чернівецькій області було проведено додатковий температурний скринінг, заповнено опитувальник на особу та надано пам’ятку про самоізоляцію, оскільки людина подорожувала по країнах, у яких були зареєстровані випадки Covid 19.

       Сім’я, яка подорожувала, – чоловік і жінка – самоізолювалися, буквально через два дні після самоізоляції у людини з’явилися симптоми, які говорили про можливість коронавірусної інфекції. Він за затвердженим алгоритмом, по пам’ятці самоізоляції, звернувся до сімейного лікаря. Отримав консультацію і продовжував виконувати рекомендації лікаря.

       29 числа на ніч з’явилися певні симптоми, які потребували додаткових консультацій в інфекційній лікарні. Була викликана "швидка допомога", приїхала бригада, яка визначена саме для виїзду і транспортування хворих із підозрою на коронавірусну інфекцію, – і хворий був доставлений до госпітальної бази.

       Під час медичного огляду були забрані біологічні матеріали для досліджень. У неділю, 1 березня, було проведено швидкі тестування на грип А і B. Потім були проведено тестування на грип методом полімеразної ланцюгової реакції – і забрано проби, які доставлені до вірусологічної лабораторії в Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я.

       Підозра підтверджена.

       Відібрані матеріали українця, у якого виявили коронавірус, відправлять у лабораторію до Лондона для остаточної верифікації та статистики Всесвітньої організації охорони здоров’я.

 

Міряти температуру подорожуючим в пошуках коронавірусу неефективно

2 березня 2020 року

       Вимірювати температуру в пасажирів при в'їзді чи виїзді в країну, щоб виявити коронавірус, витратно і неефектино.

       Про це Всесвітня організація охорони здоров'я заявила в рекомендаціях про міжнародні поїздки в зв'язку зі спалахом коронавірусу.

       "Один тільки температурний скринінг при виїзді або в'їзді не є ефективним способом запобігти поширенню інфекції між країнами.

       В інфікованих людей може бути інкубаційний період, можуть не проявлятися симптоми на ранніх стадіях захворювання або людина може прийняти жарознижуюче і приховати симптоми.

       Крім того, такі заходи вимагають значних інвестицій, що може принести мало користі", – повідомляють в організації.

       У ВООЗ стверджують, що набагато ефективніше надавати рекомендації мандрівникам про те, як можна уникнути зараження, а також збирати декларації про стан здоров'я на в'їзді в країну з контактною інформацією мандрівників, щоб оцінити ризики і відстежити їхні можливі контакти.

 

З 1 березня "Укртелеком" підвищив тарифи

2 березня 2020 року

       "Укртелеком" з 1 березня підвищив вартість місячної абонентської плати за стаціонарний телефон для населення на 10%. Тобто з 54,28 гривні до 59,71 гривні.

       Про це повідомляється на сайті компанії.

       "З 1 березня 2020 року припиняється дія знижки на щомісячну плату за послугу фіксованого телефонного зв’язку, яка діяла для абонентів (фізичних осіб) з 1 січня 2020 року", – зазначено в повідомленні.

       Отже, тариф "Домашній Безлімітний" буде коштувати 123 гривні на місяць (замість 99 гривень), тариф "Домашній Базовий" – 117 гривень (замість 94 гривень), тариф "Простий" – 73,81 гривні на місяць (замість 67,10 гривні).

       Також з 1 березня зміниться тариф на послуги дротового радіомовлення для фізичних осіб.

       Замість 35 гривень на місяць тепер оплата радіомовлення становитиме 45 гривень за аналогічний період.

 

Зарплатні борги в Україні перевищили 3 мільярди гривень

2 березня 2020 року

       Заборгованість підприємств з виплати заробітної плати в Україні в лютому 2020 року становила 3,034 мільярда гривень, що на 16,1%, або на 419,8 мільйона гривень, більше, ніж у лютому 2019 року, повідомляє УНІАН, посилаючись на Державну службу статистики.

       За даними Держстату, найбільша заборгованість спостерігається в Донецькій області - 685,4 мільйона гривень (без урахування тимчасово окупованої частини територій), Харківській - 392,8 мільйона гривень, а також Дніпропетровської області - 365,7 мільйона гривень. Зазначається, що Донецька область лідирувала за рівнем заборгованості у лютому 2019 року. Раніше в лідерах по заборгованості також була Луганська область, але в лютому 2020 року рівень заборгованості в регіоні знизився більш ніж у 2 рази в порівнянні з показником минулого місяця – з 475,6 мільйона гривень у січні 2020 року - до 216,7 мільйона гривень у лютому.

       За інформацією Держстату, найнижчі показники заборгованості з виплати зарплати в лютому на підприємствах Закарпатської (2,9 мільйона гривень), Чернівецькій (4 мільйони гривень) і Рівненської областей (5 мільйонів гривень).

       Що стосується столиці, то, як повідомляє Держстат, заборгованість по заробітній платі на київських підприємствах зросла на 58% у порівнянні з аналогічним показником 2019 року і становить 229,6 мільйона гривень. Держстат відзначає, що дані наводяться без урахування тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та Севастополя, а також частини тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях.

 

В Україні з 1 березня підняли ціни на залізничні квитки

2 березня 2020 року

        «Укрзалізниця» збільшила тарифи на залізничні пасажирські перевезення з 1 березня. Надалі тариф буде зростати на 2% щомісяця до кінця року, але це не торкнеться 1-го класу поїздів Інтерсіті +.

       Компанія відзначила, що перевезення пасажирів досі є збитковими. Вони фінансуються за рахунок вантажних.

       «Компанія прогнозує, що в 2020 році збитки від пасажирських перевезень можуть скласти 14,3 млрд грн», – уточнили в «УЗ».

       За інформацією «Укрзалізниці», найприбутковішими залізничними рейсами у 2019 році виявилися «Київ-Москва» і «Кривий Ріг – Москва». А найзбитковішими «Львів – Бахмут» і «Ужгород – Лисичанськ».

 

Гончарук пояснив, чому не було підвищення пенсій із 1 березня

2 березня 2020 року

       Рішення про переіндексацію пенсій у березні Кабмін ще не ухвалив. Про це заявив прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

       Він пояснив, що уряд згідно із законом не зобов’язаний проводити переіндексацію виплат рівно через рік після того, як була підписана остання.

       – Протягом року ухвалюємо рішення, з якого моменту і з якої дати має бути індексація. Це рішення в стадії розробки, – заявив Гончарук.

       Зазначимо, з 1 березня 2020 року багатьом українським пенсіонерам мали підвищити пенсії – автоматично проіндексувати ці виплати.

       Сума підвищення розраховується за такою формулою: 50% показника інфляції 2019 року (4,2% – тобто половина складе близько 2,1%) + 50% зростання середньої зарплати за минулий рік (майже на 19% – тобто половина складе близько 8,5%).

       Отже, в сумі пенсії мають зрости приблизно на 11%.

       Загалом на підвищення виплат з 1 березня можуть розраховувати ті, хто отримує пенсії:

 • за віком;
 • через інвалідність;
 • через втрату годувальника;
 • за вислугою років (медпрацівники та вчителі, чий стаж становить не менше 30 років роботи за професією).

       Однак низка категорій пенсіонерів не належить до тих, чиї пенсії індексують. За оцінками Пенсійного фонду, без підвищення залишаться близько 3,5 млн пенсіонерів. Серед них:

 • держслужбовці;
 • пенсіонери, які працюють;
 • одержувачі соціальних пенсій (ті, кому держава призначила мінімальні виплати через нестачу страхового стажу для виплати пенсії за віком – їм переглянуть пенсії окремо в залежності від зростання прожиткового мінімуму);
 • ті, кому виплачують спеціальні пенсії (наприклад, колишні судді та прокурори);
 • пенсіонери, які отримують максимальні пенсії;
 • ті, кому виплати вперше призначили у 2019 і 2020 році;
 • пенсіонери-науковці.

       При цьому якщо після індексації інших пенсій у когось з цих категорій пенсія виявиться нижче аналогічних виплат за віком, то йому також перерахують виплати.

       А пенсіонерам, які працюють, пенсії перерахують індивідуально з 1 квітня 2020 року. Однак лише в тому випадку, якщо вони пропрацювали офіційно не менше двох років після призначення пенсії.

 

За рік ринок електронних грошей в Україні зріс удвічі

28 лютого 2020 року

       За 2019-й рік ринок електронних грошей в Україні зріс більше ніж удвічі. Про це повідомляє прес-служба Національного банку України..

       У НБУ це пов'язують із зростанням інтересу учасників ринку до цього платіжного інструменту. Так, у 2019 році порівняно з 2018-м відбулося суттєве зростання: обсягів випущених електронних грошей – майже у 2,5 рази до 203 млн грн; обсягів операцій з електронними грошима – більше у 2,3 рази до 16,7 млрд грн.

       Водночас кількість електронних гаманців зросла не так суттєво і досягла 74 млн штук, зростання становило 18%.

      В Нацбанку нагадують, що максимальна сума електронних грошей, яка може зберігатися на електронному пристрої:

 • що не поповнюється, становить 4 000 грн;
 • що поповнюється – 14 000 грн (сума розрахунків за таким пристроєм не може перевищувати 62 000 грн на рік).

 

Держгеонадра виставила на аукціон 12 родовищ за 8 мільярдів

28 лютого 2020 року

       Державна служба геології та надр виставила на аукціон спецдозволи на 12 ділянок загальною початковою вартістю 7, 944 мільярда гривень, повідомляє «Економічна правда».

       Зокрема, виставили ліцензії на геологічне вивчення та видобування із мінеральними, лікувальними, столовими, підземними водами, пісковиками, піском, вапняком, глиною, молібденовими рудами.

       У міністерстві підкреслюють, що вперше серед лотів — ділянки, номіновані надрокористувачами.

       "Це перші електронні торги, які ми ініціюємо після низки законодавчих змін та запуску Інвестиційного атласу.

       Серед пропозицій є ділянки, відібрані спеціалістами Держгеонадр, а є ті, які майбутні учасники аукціонів номінували самостійно, — і це також вперше для Служби.

       Усі охочі можуть долучитися до торгів і чесно вибороти можливість розробляти ту чи іншу ділянку.

       Ми також спростили механізм участі в аукціонах для іноземних бізнесменів: прибрали необхідність реєструвати юридичну особу в Україні для участі у аукціоні",- розповів голова Держгеонадр Роман Опімах.

       Відповідну інформацію про ділянки опублікували 27 лютого на сайті публічних закупівель Prozorro.

 

В Україні запустили онлайн-платформу "Дія. Бізнес"

28 лютого 2020 року

       Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив у своєму Telegram-каналі про запуск в Україні онлайн-платформи "Дія. Бізнес".

       "Ми запустили онлайн-платформу Дія. Бізнес — https://business.diia.gov.ua/. Дія. Бізнес — це частина масштабного національного проєкту з розвитку підприємництва, який має також офлайн-складову — в різних регіонах України планується відкрити центри підтримки та хаби для підприємців", – наголосив Федоров.

       Він пояснив також, що відтепер кожен підприємець отримав доступ до державного порталу, на якому можна переглянути:

 • каталог бізнес-ідей зі зручними шаблонами, перелік усіх необхідних юридичних документів для відкриття бізнесу через проходження тесту;
 • сервіси — онлайн-сервіси та програми підтримки для підприємців на одній сторінці;
 • довідник підприємця — на основі матеріалів профільних державних органів та провідних компаній України;
 • кейси — історії успіху простих людей, які хотіли розпочати свою власну справу;
 • консалтинг-зона — можливість консультацій із фахівцями за допомогою відеомесенджера. Підприємці зможуть отримувати консультації із систематизації бізнес-процесів, фінансового управління, взаємодії з державою, психології бізнесу, HR, маркетингу та продажів.

 

Діяльність Верховної Ради не схвалюють 70% українців

27 лютого 2020 року

       За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, погіршилася оцінка дій Верховної Ради: діяльність нардепів не схвалюють 70% опитаних українців, повідомляє «Українська правда».

       "Оцінка дій Верховної Ради порівняно з груднем в лютому погіршилася: на 16 відсоткових пунктів стало менше тих, хто схвалює її роботу (з 35% до 19%), і на 21 відсотковий пункт зросла частка тих, хто не схвалює (з 49% до 70%)", – йдеться у повідомленні КМІС.

      Рейтинг очільника парламенту Дмитра Разумкова теж зменшився: позитивно до нього ставляться в лютому 21% опитаних, негативно – 16%. Якщо порівнювати ці дані з грудневим опитуванням, то частка тих, хто ставиться до нього негативно, зросла на 5 відсоткових пунктів (було 11%).

      До лідера партії "Голос" Святослава Вакарчука позитивно ставляться в лютому 16% опитаних, негативно – 36%. В порівнянні з грудневим опитуванням, то частка тих, хто ставиться до Вакарчука позитивно, зменшилася на 6 відсоткових пунктів (було 22%).

       До лідера "Європейської солідарності" Петра Порошенка в лютому позитивно ставляться 14% опитаних, негативно – 61%. В порівнянні з груднем рівень позитивного ставлення збільшився на 1 пункт, рівень негативу – зменшився на 4 пункти.

       КМІС наводить також рейтинг співголів фракції "Опозиційна платформа – За життя": до Юрія Бойка позитивно ставляться 23% респондентів, негативно – 31%; до Вадима Рабіновича позитивно ставляться 14%, негативно – 41%.

       До представника ОПЗЖ Віктора Медведчука позитивно ставляться 16% учасників дослідження, негативно – 45%.

       Примітно, що в опитуванні КМІС не фігурує експрем'єр лідерка фракції "Батьківщина Юлія Тимошенко.

        Додатково: опитування проводилося з 21 по 25 лютого 2020 року. За допомогою телефонного інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів соціологи опитали 1500 осіб віком від 18 років. Похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%.

       До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей.

       Дані дослідження порівнюються з результатами опитувань КМІС, які були проведені з 15 по 18 грудня, з 22 по 25 листопада, з 4 по 7 листопада, з 9 по 11 жовтня, та з 6 по 19 вересня 2019 року.

 

83% українців думають, що боротьба з корупцією у владі провалилась

27 лютого 2020 року

       За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного 21-25 лютого, 83% українців вважають, що боротьба з корупцією у владі неуспішна.

       "Боротьба з корупцією на вищих щаблях влади неуспішна: так думають 83% учасників дослідження (у грудні було 76%), бачать успіх 12% (у грудні було 17%)", – йдеться у повідомленні КМІС.

      Також більшість українців не бачить просування в розслідуванні резонансних кримінальних справ: так вважають 80% у лютому (у грудні було 71%), відзначають успіх тільки 11% (у грудні було 17%).

 

Президент підписав закон про протидію ухиленню від сплати податків

27 лютого 2020 року

       Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві".

       Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.

       Проєкт закону №1209-1 передбачає запровадження відповідальності держави за штрафи або шкоду, заподіяну платнику податків у випадку порушення його прав.

       Документ містить також низку норм, які спрямовані на протидію ухиленню від оподаткування великим бізнесом.

       Так, вдосконалюється електронний кабінет платника податків і порядок електронного спілкування між платником податків і контролюючим органом.

      Також вносяться зміни до низки законодавчих актів. Законом уточнено порядок направлення вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску та змінено розмір санкцій за порушення вимог Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

       Нагадуємо:

       Прийняті в другому читанні і в цілому законопроєкт №1210 зі змінами до Податкового кодексу і супутній йому законопроєкт №1209-1 враховують ряд зауважень з боку бізнесу, проте містять багато суперечливих норм, заявила в прес-релізі Європейська бізнес-асоціація.

       Закони (законопроєкти 1210 і 1209-1) вносять зміни в адміністрування податками, зокрема вводять принцип винної відповідальності платника податків за податкові правопорушення, визначає вимоги щодо вмотивованості рішень контролюючих органів про накладення штрафів, закріплюють перелік податкових порушень контролюючих органів, в тому числі недотримання процедури реєстрації платника податків та порушення в сфері відшкодування ПДВ.

       У частині імплементації положень плану BEPS закони вводять концепцію оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній на рівні контролюючої особи, вводять трирівневу структуру документації для міжнародних груп компаній.

       Закони вносять зміни щодо податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток підприємств, рентної плати та інших податків і зборів.

       Закон також вводить уніфіковану форму інформації про ставки і пільги по всіх місцевих податках і зборах, порядок надання її органами місцевого самоврядування в ключові органи.

Економічна правда

 

До 90 тисяч гривень виплачуватиме безробітним державна служба зайнятості
на створення власного бізнесу

 27 лютого 2020 року, Прес-служба Мінекономіки

       Мінекономіки працює над тим, щоб українці мали гідну зарплату та офіційну роботу/приватний бізнес. Для цього робиться чимало: аудит та детінізація ринку праці, оновлення трудового законодавства, навчання та підвищення кваліфікації. У планах створити додатково 1 млн робочих місць за 5 років. Державна служба зайнятості, роботу якої координує Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, реалізує ряд активних програм сприяння зайнятості населення.

       Однією з таких програм є програма, направлена на розвиток підприємництва. Зокрема, надання одноразової виплати допомоги по безробіттю для започаткування підприємницької діяльності зареєстрованим у службі зайнятості безробітним. Максимальний розмір такої фінансової підтримки у 2020 році може сягати 90 000 гривень (за умови призначення допомоги по безробіттю у максимальному розмірі). Середній розмір такої допомоги у 2020 році – 46 000 гривень.

       У проекті бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на 2020 рік на цю програму підтримки безробітних передбачені кошти в сумі 386 млн грн, що в 4,7 разів більше ніж у 2019 році (82,2 млн).

       Кошти, виплачені безробітному одноразово для організації підприємницької діяльності, повертати буде не потрібно.

       Участь у програмі із започаткування власного бізнесу можуть брати безробітні з 18 річного віку, які зареєстровані у державній службі зайнятості, не уклали новий трудовий договір протягом одного місяця після реєстрації службі зайнятості та спільно з кар’єрним радником склали план дій для започаткування власного бізнесу.

       Не отримають такої допомоги безробітні, які протягом останніх 24 місяців перед реєстрацією працювали як фізична особа-підприємець, попри те, що підприємницька діяльність була припинена і знята з реєстрації, а також особи, які вже отримували фінансову підтримку від служби зайнятості на відкриття власної справи, але не здійснювали підприємницьку діяльність або припинили її упродовж двох років, починаючи з дня державної реєстрації.

 • Довідка

Щороку підприємцями стають тисячі колишніх безробітних. Так, протягом 2019 року власну справу за сприяння служби зайнятості започаткували 2,4 тис. осіб, а цього року в планах служби – допомогти у започаткуванні власного бізнесу вже 8,5 тис. безробітним, що в 3,6 разів більше.

Найчастіше колишні безробітні відкривають свій бізнес у сфері торгівлі, професійної та наукової діяльності, ремонту побутової техніки, а також у переробній промисловості та сільському господарстві.

 

Уряд пропонує доплачувати за пізній вихід на пенсію

26 лютого 2020 року

       Кабінет міністрів України пропонує щомісяця доплачувати по 500 гривень за пізній вихід на пенсію окремим групам пенсіонерів. Про це повідомив прем’єр міністр України Олексій Гончарук, іінформує «Радіо Свобода».

       «Рішення Уряду – у разі схвалення парламентом – дозволить підвищити надбавки 1380 пенсіонерам та встановити єдиний підхід до визначення їх розміру», – заявив Гончарук.

       У 2020 році для виходу на пенсію чоловікам у 60 років та жінкам у 59 потрібно мати страховий стає не менше 27 років. Далі він буде збільшуватися.

 

Зеленський запровадив День спротиву окупації Криму

26 лютого 2020 року

       Президент Володимир Зеленський, виступаючи на форумі "Age of Cimea", заявив:

       "В цей день рівно 6 років тому у Сімферополі відбулось найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності нашої держави. Вшановуючи мужність та героїзм усіх учасників мітингу, сьогодні мною підписується указав про День спротиву окупації Автономної республіки Крим та міста Севастополь. Цей день буде відзначатися щорічно 26 лютого".

        За словами Зеленського, повернення Криму до України – це не просто "його мрія як президента або позиція як громадянина України" і не просто спільна мрія українців, а "це запорука безпеки на планеті, відновлення віри у міжнародне право та справедливість", – повідомляє «Українська правда».

       Президент також додав, що знає, що день, коли Крим повернеться додому, обов’язково настане.

       Один з лідерів кримських татар Мустафа Джемілєв, виступаючи перед Зеленським, закликав кримчан "змінити страх на презирство" і чинити опір окупантам.

 

Питання Кабміну може вирішитися у найближчі два тижні

26 лютого 2020 року

       Рішення щодо оновлення Кабінету міністрів вирішиться у найближчі два тижні, повідомляє «Українська правда», посилаючись на своїх співрозмовників у владних колах.

       За інформацією видання, президент Володимир Зеленський ще вагається, що робити з Олексієм Гончаруком – лишати на посаді прем’єр-міністра чи змінювати.

       В оточенні президента називають такі причини, чому Зеленський почав думати про його заміну: слабка ефективність Кабміну і "соціологія", яка показує падіння довіри до уряду та особисто до Гончарка.

       За словами джерел УП, Сергій Тігіпко – не єдиний кандидат на заміну, він просто "засвітився".

       Говорять ще про Валерія Хорошковського, але це "скоріше він так хоче, аніж реально є кандидатом".

       Між тим, у парламенті є голоси за відставку Гончарука – він лише має написати сам заяву, бо в нього річний імунітет до 29 серпня.

       А от на призначення прем‘єром, наприклад, Тігіпка голосів може забракнути.

       Вочевидь, президенту ще доведеться переконати депутатів підтримати нову кандидатуру на прем’єра.

 

Названо план змін до Конституції України у питанні децентралізації

26 лютого 2020 року

       Названо план основних змін до Конституції України, які хочуть внести до парламенту у питанні децентралізації. Їх озвучив адвокат партії «Слуга народу» і президента України Володимира Зеленського, позаштатний радник глави Офісу президента Олександр Качура під час дискусії «Через консенсус – до змін у Конституцію України щодо децентралізації!», повідомляє AgroPolit.com.

       По-перше, Качура назвав питання повноважень префектів і фінансове забезпечення їхньої роботи.

       «Ключовими змінами є перегляд питання повноважень префектури. Відповідальним у Верховній Раді за зміни до Конституції України у питанні децентралізації я був, і до мене дослухалися, якщо передаємо додаткові повноваження – ми повинні чітко виписати прямо в Конституції, що передаємо додатково фінансування», – сказав Качура.

       По-друге – він назвав обмеження повноважень для запобігання тиску на діяльність структур у регіоні.

       «Якщо навіть префект видає наказ, він повинен діяти на території не на всі, зокрема комерційні підприємства – тільки для органів державної влади. Ми повинні прибрати повноваження, які не потрібні. Щоби функцій префекта було дві – координація центральних органів влади, пенсійні послуги, які надаються, ЦПАпи, які надають послуги», – розповів він.

       Третє – створення механізму зупинки рішень префектів.

       «Треба переглянути, як будуть блокуватися ті або інші рішення органів місцевого самоврядування. Якщо закони неконституційні, якщо, не дай Бог, якась обласна рада прийняла рішення вийти зі складу України, такий механізм повинен бути залишеним. А всі інші питання повинні вирішуватись в судових органах, щоб він на деякий час міг зупинити рішення і потім це рішення було розблоковано», – розповів юрист.

       Це вже четверта спроба подати на розгляд парламенту закон, який має внести зміни до Конституції України в питанні децентралізації. Детальніше про попередні документи, які не були схвалені громадськістю та не пройшли, читайте за посиланням Адміністративна реформа та децентралізація: влада показала третій варіант законопроекту.

       Нагадаємо, законопроєкт про зміни адміністративно-територіального устрою буде розлянуто у парламенті після завершення обговорення та голосування законопроекту № 2178-10, який має відкрити ринок землі в Україні.

 

Рішення ЄСПЛ щодо люстрації українських чиновників набуло чинності

25 лютого 2020 року

       Постанова Європейського суду з прав людини, яка стверджує, що звільнення за законом "Про очищення влади" порушило права українських чиновників, набула чинності.

       Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на повідомлення суду.

       Велика палата ЄСПЛ не стала задовольняти запит української сторони на розгляд справи, відтак рішення набуло чинності.

       Як зазначили у суді, рішення є остаточним.

       Як відомо, в середині січня Україна оскаржила рішення Європейського суду з прав людини, який визнав норми закону "Про очищення влади" порушенням Конвенції про захист прав людини.

       Нагадаємо, 17 жовтня 2019 року Європейський суд з прав людини опублікував рішення щодо закону про люстрацію. У ньому йшлося, що український закон "Про очищення влади" порушив права українських чиновників.

       Суд вирішив, що закон застосовується до дуже широкого кола осіб і призвів до звільнення заявників лише на тій підставі, що вони обіймали посади на державній службі протягом більш ніж року за часів президентства Януковича, або на підставі зайняття посад у Комуністичній партії до 1991 року.

       На думку суду, вказаний закон не зважав на особисту роль, яку відігравали заявники, а також на те, чи були вони особисто пов’язані з будь-якою недемократичною діяльністю в період правління колишнього президента.

 

Гончарук доручив голові ДФС змінити систему і прийняти кадрові рішення

25 лютого 2020 року

       Прем’єр-міністр Олексій Гончарук доручив керівнику Державної фіскальної служби Сергію Солодченку "докорінно" змінити систему роботи служби та прийняти кадрові рішення.

       Про це він повідомив на своєму Telegram-каналі, інформує «Українська правда».

       "Раніше фіскальна служба існувала як каральний орган для сумлінного бізнесу і не помічала тіньові схеми.

       ...Сьогодні поставив чітке завдання новому керівнику Державної фіскальної служби Сергію Солодченку — докорінно змінити систему роботи ДФС включно з відповідними кадровими рішеннями", — пише Гончарук.

 

Нацбанк заперечує, що зміцнення гривні шкодить економіці

25 лютого 2020 року

      Зміцнення гривні мало кілька позитивних наслідків — воно сприяло зниженню інфляції та зумовило економію державного бюджету на обслуговуванні боргу в іноземній валюті.

       Про це повідомляє Укрінформ, посилаючись на пресслужбу НБУ у Facebook, яка коментує заяви про шкідливість міцної гривні для економіки.

       "Зміцнення гривні мало багатосторонній вплив на економіку. З одного боку, ревальвація зменшує доходи бюджету за окремими податками та гривневу виручку експортерів. З іншого боку, зміцнення гривні в 2019 році мало низку позитивних наслідків. По-перше, воно сприяло зниженню інфляції до цілі у 5%, що, зокрема, є важливим кроком для зниження відсоткових ставок і активізації кредитування. По-друге, воно зумовило економію державного бюджету на обслуговуванні боргу в іноземній валюті", — йдеться в повідомленні пресслужби. .

       У Нацбанку зазначили, що минулорічна ревальвація — це нове явище для української економіки. Воно є важливим для відновлення довіри до національної валюти, яка за умови гнучкого курсоутворення може не тільки послаблюватися, а й зміцнюватися під впливом ринкових факторів.

       "У минулому році ми мали сприятливу ситуацію на валютному ринку не тільки через інвестиції нерезидентів у державні облігації (ОВДП), а й внаслідок підвищення продуктивності в окремих секторах економіки, зокрема, аграрному, зростання експорту послуг, зокрема й IT тощо", — зауважили в НБУ.

       Регулятор вкотре нагадав, що він жодним чином не впливає на рух курсу гривні, який зумовлюється ринковими чинниками. Нацбанк лише згладжує надмірні коливання на валютному ринку, але не протидіє тенденціям. У минулому році НБУ використовував сприятливу ситуацію на валютному ринку і загалом викупив з ринку у резерви надлишок валюти на суму майже 8 млрд дол. США, що, до речі, практично вдвічі перевищує обсяг інвестицій нерезидентів в ОВДП.

 

Трамп заявив, що хотів би примирення між Україною та Росією

24 лютого 2020 року

       Президент США Дональд Трамп заявив, що у відносинах України та Росії він хотів би примирення.

       Про це повідомляє Укрінформ, посилаючись на інформацію пулу журналістів Білого дому.

       Коли Трампа запитали про відносини Києва та Москви, він відповів: "Я б хотів, щоби вони поладнали. Якби вони були разом у тому сенсі, що дійшли згоди, це було б дуже добре для усього світу".

 

Путін знову заговорив про росіян та українців як «один народ»

21 лютого 2020 року

       Президент Росії Володимир Путін знову висловив твердження про те, що українці та росіяни є одним народом. Про це Путін сказав у інтерв'ю російському агенству ТАСС, оприлюдненому в п'ятницю, 21 лютого, повідомляє видання Deutsche Welle.

       "Я вже багато разів казав: я вважаю, що ми один і той же народ", — відповів російський лідер на запитання журналіста ТАСС. Під час розмови Путін наголосив, що "потрібно знати історію", щоб можна було "говорити про сьогоднішній і про завтрашній" день.

      Згідно з історичним розумінням російського президента, до ХІІІ століття "не було жодних відмінностей у мові". "І тільки в результаті полонізації та частина українців, яка проживала на території, що перебувала під владою Речі Посполитої, тільки десь, по-моєму, в XVI столітті з'явилися перші мовні відмінності", — переконаний російський президент.

       Крім того, на думку Путіна до "XIV-XV століття, навіть тих людей, східних слов'ян, які проживали на території Речі Посполитої, і в Московській державі, і в Польщі, називали руськими ("русскими" в оригіналі. — Ред.).

 • Повага до української самосвідомості

      Потім, додав Путін, унаслідок сусідства з Європою та католицьким світом, "почала складатися така спільнота людей, які почали сприймати себе з певним ступенем незалежності від Російської держави("Российского государства" в оригіналі. — Ред.)".

       Тож "якщо так склалося і в людей, у значної частини населення в Україні виникло почуття власної самосвідомості національної і так далі, треба ставитися до цього з повагою", наголосив російський лідер.

 • Хто ж винен у нинішній ситуації?

       Завершуючи історичний екскурс, російський президент вказав і на винуватців нинішніх непростих відносин між Росією та Україною. На думку Путіна, "ті, хто очолював Україну або добрався до влади в Україні", просто "переслідували власні інтереси". "А в чому вони полягають? Навіть не грошей більше заробити за рахунок пограбування українського народу, а зберегти, що награбоване досі. Ось в чому головне завдання", — резюмував Путін.

      "Грошики де? У закордонних банках. Що потрібно робити для цього? Показати, що вони служать тим, у кого ці гроші лежать. Ось звідси і єдине те, чим вони зараз торгують, — це русофобія. Тому що комусь подобається розділяти Україну і Росію, вони вважають, що це надзвичайно важливе завдання", — виснував російський лідер.

 

В Україні різко зросла кількість незадоволених курсом Зеленського

21 лютого 2020 року

       Кількість українців, які вважають, що справи в Україні розвиваються у неправильному напрямку за пів року зросла у тричі – до 53% порівняно з 17% у вересні 2019 року. Про це свідчать результати соціологічного дослідження Центру Разумкова, проведеного 13-17 лютого, повідомляє «Українська правда».

       "25% респондентів вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі (у вересні 2019 року так вважали 57%, у грудні 2019 року – 44%), 53% – що події розвиваються в неправильному напрямі (у вересні – 17%, у грудні – 36%).

      Отже, частка тих, хто вважає, що події в Україні розвиваються у неправильному напрямі, істотно перевищила частку тих, хто дотримується протилежної точки зору".

      Порівняно з попередніми місяцями зменшилася частка тих, хто дотримується думки, що Україна здатна подолати існуючі проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років. Наразі у це вірять 21% громадян (у вересні 2019 року – таких було 41%, у грудні – 28%).

      Водночас 49% вважають, що країна здатна їх подолати у більш віддаленій перспективі (у вересні було 40%, а в грудні 50%), а 15% – що не здатна їх подолати (у вересні було 6%, а в грудні 11%).

     Опитування проводилось з 13 по 17 лютого в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за основними соціально-демографічними показниками.

      Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

 

Діяльність уряду і Гончарука підтримує лише 6% українців

21 лютого 2020 року

       Дві третини українців не довіряють ні чиновникам, ні судам, ні прокуратурі, ні НАЗК, ні Кабінету міністрів. Натомість довіру у громадян викликають збройні сили, рятувальники, прикордонники та нацгвардійці, повідомляє «Українська правда», посилаючись на результати соціологічного дослідження Центру Разумкова, проведеного 13-17 лютого.

     "Недовіра найчастіше висловлюється державному апарату (чиновникам) (77%), судовій системі загалом (76%), місцевим судам (71%), Прокуратурі (68%), Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (66%), Національному антикорупційному бюро України (65%), Національному агентству з питань запобігання корупції (65%), уряду (64,5%), Верховному Суду (64%), Антикорупційному суду (64%), Конституційному Суду України (60,5%)", – йдеться у дослідженні.

      Серед виконавчих та правоохоронних органів влади 69% опитаних довіряють Збройним силам, 65% – Державній службі з надзвичайних ситуацій і по 60% – Держприкордонслужбі та Нацгвардії.

     Разом з тим лише 6% громадян повністю підтримують діяльність Кабміну, 34% опитаних підтримують окремі заходи уряду, не підтримують те, що робить Кабмін, – 51%.

     Діяльність прем’єр-міністра Олексія Гончарука повністю підтримують лише 6%, підтримують окремі заходи – 29,5%, не підтримують – 52%.

     Довіряють уряду 28% респондентів, не довіряють – 64,5%. Гончаруку висловлюють довіру 25% опитаних, не довіряють – 63%.

     Соціологи відзначають, що рівень довіри до уряду істотно знизився протягом останніх місяців.

     Найвищих показників він досягав у вересні 2019 року, коли уряду довіряли 57% респондентів і не довіряли лише 22%.

     Серед представників електорату партії "Слуга народу" довіряють уряду 65%, не довіряють – 27%, серед представників електорату партії "Опозиційна платформа – За життя" – відповідно 11% і 88%, партії "Європейська солідарність" – відповідно 8% і 89%, ВО "Батьківщина" – відповідно 18,5% і 75%.

 

Україні необхідно рости 20 років по 6% на рік, щоб досягти нинішнього рівня Польщі, — представник МВФ

20 лютого 2020 року

     Україні необхідно за рахунок структурних реформ забезпечити зростання протягом 20 років у середньому на 6% щорічно, щоб досягти сьогоднішнього рівня Польщі, часткові реформи та зростання середнім темпом у 4% вирішать це завдання лише наполовину, вважає постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

     "Це довгостроковий проект, неможливо завершити реформи протягом кількох років. Україна має підтримувати ці реформи всі 20 років, потрібне терпіння, щоб хоча б наздогнати сусідів", — сказав він на макроекономічній дискусії Американської торговельної палати в Києві.

     Люнгман пояснив, що структурні реформи дадуть змогу забезпечити необхідні для такого зростання інвестиції та підвищення продуктивності.

     Він уточнив, що йдеться про досягнення рівня ВВП на душу населення майже в $30 тис. за паритетом купівельної спроможності.

     "Україні треба рости на 7% на рік, щоб наздогнати сусідні економіки", — підтримав його думку провідний економіст з питань регіону Європейського банку реконструкції та розвитку Димитар Богов.

     За його словами, якщо Україна на 50% скоротить відставання в рівні управління порівняно з країнами G-7, це додасть 1,2% зростання щороку. "Основна загроза — це втрата макроекономічної стабільності, яка є основою зростання", — додав економіст ЄБРР.

     Люнгман нагадав, що Україна потрапила до 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період з 1990-го по 2017 рік, показавши п'ятий з кінця результат — у середньому "мінус" 0,2% щорічно.

     Він зазначив, що інвестиції за цей період становили лише 20% від ВВП, зокрема 16% від ВВП у 2010-2017 роках, тоді як середній рівень — 26% від ВВП. Люнгман додав, що Міжнародна організація праці очікує скорочення працездатного населення України на 1,2% щорічно у 2018-2030 роках. За його словами, за збереження таких показників країні без реформ і значного зростання продуктивності практично неможливо буде забезпечити темпи зростання вище 2,5% на рік.

     Серед першочергових сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, представник МВФ назвав судову систему та верховенство права (рівень корупції, захисту прав власності), товарні ринки (рівень конкуренції та регулювання) і фінансовий сектор (доступ до фінансування, стійкість банків). Серед інших секторів, де також є відставання, проте не таке значне, Люнгман назвав торгівлю і відкритість (тарифи й нетарифні бар'єри), R&D, оподаткування і ринок праці (хоча щодо ринку праці, відповідно до поданої ним презентації, позиції України кращі, ніж у Польщі).

      Представник МВФ описав три сценарії можливого розвитку України. Перший передбачає повне реформування (подолання зазначеного вище відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6% щорічно, що дасть змогу населенню стати багатшими на 60% за 20 років і досягти сьогоднішнього рівня Польщі приблизно у 2038 році.

      Другий варіант — часткові реформи (збереження розриву в судовій системі й ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення багатшим лише на 20%.

     У третьому сценарії — відкат реформ (без ринку землі) та зростання темпами до 1,5% — населення через 20 років стане на 20% біднішим, ніж сьогодні, вважає Люнгман.

      Згідно з представленою презентацією, нинішній темп реформ в Україні — це сценарій між другим і третім.

      Водночас заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Ніколайчук, який курирує макроекономічне прогнозування, зазначив, що офіційний показник ВВП на душу населення в Україні занижений, оскільки в ній високий рівень тіньової економіки (30-40%), і Держстат менше враховує реальне населення (37 млн замість 40-42 млн).

 

НБУ допускає зниження ставок за депозитами у 2020 році
до 1% у валюті, нижче 10% у гривні
за умови затвердження програми з МВФ

14 лютого 2020 року

       Національний банк України (НБУ) очікує зниження ставок за депозитами у 2020 році до 1% у валюті й нижче 10% у гривні за умови затвердження нової програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ), яке може призвести до чергових демонстрацій біля стін центробанку, повідомляє «Інтерфакс-Україна», цитуючи заступника голови НБУ Олега Чурія.

       "Минулого року був шок через те, що гривня зросла, і це був шок для всіх. Цього року... якщо у нас все буде нормально з МВФ, буде ще один шок — будуть демонстрації біля Національного банку, оскільки люди отримуватимуть по своїх заощадженнях: за депозитами у валюті — до 1%, а у гривні — нижче 10%", — сказав він на зустрічі з представниками Європейської бізнес асоціації в четвер.

       Чурій також зазначив, що при цьому зниження ставок за депозитами позитивно відіб'ється на українській економіці загалом.

 

Українців евакуюють з Уханя 18 лютого  голова МОЗ

14 лютого 2020 року

       Українців 18 лютого евакуюють з китайського міста Ухань, де зафіксовано спалах коронавірусу COVID-19. Про це повідомила міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька в ефірі "1+1" ввечері 13 лютого, "Радіо Свобода"

       "З нашими громадянами в Ухані МЗС комунікує, має чат, де спілкуються. Мінінфраструктури відповідає за доставку і авіаборт. Оперативний штаб в уряді вирішує виділення коштів, прийняття алгоритму.

       Затримки немає. Має місце планомірна процедура прийняття рішень, щоб забезпечити прибуття в Україну і дати можливість всім почувати себе в безпеці. Ми прийняті рішення узгодили з усіма міністерствами. У вівторок буде відправлений літак — і в середу громадяни України будуть на території України", — сказала Скалецька.

       Міністерка наголосила, що повернених із Уханя українців ізолюють щонайменше на 14 днів.

       За останніми даними, коронавірус COVID-19 виявили у 64 437 людей (63 855 випадків – на материковій частині Китаю). Померли від його наслідків 1 383 особи, одужали 6 961.

 

Добровольці матимуть пільги та соцгарантії як учасники бойових дій

13 лютого 2020 року

       Добровольці, які брали безпосередню участь в АТО, зможуть отримати статус учасника бойових дій, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       Кабінет Міністрів визначив чіткий механізм надання добровольцям статусу учасника бойових дій. До цього подекуди учасники добровольчих формувань були вимушені в судах доводити, що захищали країну на сході України.

 

«Це відновлення справедливості. Добровольці матимуть пільги та соцгарантії як учасники бойових дій. Також вони зможуть отримати державну соціальну підтримку, отримати допомогу щодо соціальної та професійної адаптації після повернення з військової служби», - прокоментував Прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

 

Уряд спрямував 2,2 млрд гривень на зарплати вчителям

12 лютого 2020 року

      Уряд спрямував додатково 2,2 млрд гривень для виплати заробітних плат вчителям. Так, виплата коштів педагогам вперше буде здійснюватися з розрахунку реальної кількості учнів, а не за торішніми даними. Це рішення  було прийняте сьогодні, 12 лютого 2020 року, на засіданні Кабінету Міністрів України, повідомляє Міністерство освіти і науки України.  

      «Зараз ми вперше за 4 роки при розрахунку кількості коштів на зарплати вчителів врахували дані не минулого, а цього навчального року. Оскільки у формулу, за якою розраховується заробітна плата, закладається показник наповнюваності класу, ці дані суттєво впливають на формування бюджету. Гроші, які ми зараз «докинули» на місця, не вплинуть на ставку чи обов’язкові виплати. Однак вони дозволять місцевій владі платити повну надбавку за престижність та премії», – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

      Завдяки цим коштам:

 • бюджети міст обласного значення збільшаться на 933,6 млн
 • районні бюджети збільшаться на 588,4 млн
 • бюджети об’єднаних територіальних громад збільшаться на 712,3 млн

      «Хочу підкреслити, що це рішення ніяк не вплине на вчителів, яким міська влада й до цього виплачувала усі надбавки та премії. До таких міст, наприклад, належить Київ. Разом з тим, ми маємо намір змінити підхід до виплати зарплати вчителям, збільшивши базову ставку. Я переконана, що це зробить професію вчителя більш захищеною і створить запобіжники для місцевої влади, яка часто маніпулює надбавками серед працівників-бюджетників», – додала Міністр.

 

Що хотіли купити онлайн українці у 2019 році

12 лютого 2020 року

       Найбільша кількість пошукових запитів на майданчику OLX за 2019 рік припала на такі позиції, як: квартира — понад 8,1 млн запитів, велосипед — понад 5,8 млн, диван — 4,88 млн.

      Про це свідчать дані аналітики платформи за 2019-й рік, повідомляє «Економічна правда».  

      Також у топі пошуків: кросівки — понад 4,84 млн запитів і робота — більше, ніж 4,2 млн запитів та будинки — 3,3 млн запитів.

      Серед спортивних брендів лідирують Adidas та Nike, з невеликим відривом на користь першого.

       Однак на 6-му місці в пошуку Androidців була робота — понад 2,5 млн запитів, а от до топ-50 запитів системи iOS робота не увійшла.

      За даними аналітики OLX по категорії "Хобі, відпочинок і спорт", найбільша кількість запитів пов`язана з пошуком різного велотранспорту та їх запчастин — тільки з Android було понад 1 млн запитів.

      Крім того, часто шукали такі моделі велосипедів, як BMX та Cube, а також екіпірування.

      Іншим популярним товаром в цій категорії був намет — майже 200 000 запитів на Android.

      Користувачі даної ОС також часто шукали спінінг — 66 300 запитів та човен — 53 000. Гантелі шукали користувачі Android — 96 500 запитів, а  iOS - 25 600.

      У  категорії "Дитячий світ" до топ-5 запитів увійшли куртки — понад 1 млн, коляски — 980 900, сукні — 950 000, кросівки — 866 600 та комбінезони — 835 100 запитів.

      Батьки також шукали конкретні бренди, такі як Zara, Next, Crocs, Ecco, Lenne, Adidas, Reima, H&M та Geox. Серед "дитячих" брендів лідирував Chicco — 371 100 запитів. У 2019 році користувачі активно цікавилися автокріслом для дітей — 770 300 запитів серед усіх пошуків в категорії дитячих товарів.

 

З 1 квітня українці отримають безоплатний гарантований пакет медпослуг

12 лютого 2020 року

      Програма медичних гарантій стартує в Україні з 1 квітня 2020 року. Наразі Міністерство охорони здоров’я України та Національна служба здоров’я України спільно з регіонами працюють над своєчасним запуском реформи. Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками ОДА, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

      «Для повноцінного старту другої ланки медичної реформи до 31 січня всі області мали забезпечити автономізацію та комп'ютеризацію медустанов у себе в областях. Лікарні мають бути оснащені необхідним обладнанням, лікарськими засобами, мати лікарів відповідної кваліфікації та рівня практики. Це має бути зроблено до 1 квітня», — сказав Олексій Гончарук.

      Він додав, що якщо медичний заклад не відповідатиме вимогам, то НСЗУ не укладатиме договір з таким закладом — отже лікарня не отримає фінансування. В такому випадку гроші на утримання медзакладу буде виділяти місцева влада.

      На сьогодні вже автономізовано 97% закладів, що надають спеціалізовану медичну допомогу.

      Найбільш проблемна область — Запорізька. Там автономізація складає 85%. Наприклад, станом на 5 лютого всі ключові заклади обласного підпорядкування не автономізовані.

      Ситуація з рівнем комп’ютеризації та інформатизації закладів вторинного та третинного рівнів надання медичної допомоги дещо гірша.

      П’ять областей виконали план комп’ютеризації тільки на половину — Луганська (48%), Харківська (55%), Київська (55%), Сумська (56%), Запорізька (56%).

      Глава Уряду доручив керівникам цих областей вжити заходів для забезпечення комп’ютерною технікою закладів охорони здоров'я, які надають спеціалізовану медичну допомогу.

      Він також доручив керівникові Запорізької ОДА прискорити процес автономізації в області. А якщо заклади не встигнуть автономізуватися і не зможуть укласти договір з НСЗУ до 1 квітня, рекомендував місцевій владі до моменту укладання договору лікарень із НСЗУ забезпечити їх фінансування.

      Що включає в себе Програма медичних гарантій?

      У 2020 році впроваджується гарантований пакет медичних послуг, який включає:

 • первинну допомогу,
 • екстрену,
 • амбулаторно-поліклінічну — це послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар;
 • стаціонарну;
 • паліативну медичну допомогу — обслуговування невиліковних хвороб (знеболення, допомога родинам пацієнтів, підтримка життєдіяльності, догляд за пацієнтом);
 • медичну реабілітацію;
 • медична допомога у зв'язку з пологами;
 • реімбурсація лікарських засобів («Доступні ліки»).

      Всі послуги з гарантованого медичного пакета будуть повністю безоплатними для українців, вони вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків.

 

Перевірити справжність та органічність продуктів можна буде онлайн — Гончарук

12 лютого 2020 року

      Кабінет міністрів відкриває реєстри органічної продукції, які дозволять онлайн перевірити сертифікацію, виробника та органічність продуктів.

      Про це повідомив прем’єр-міністр Олексій Гончарук у своєму телеграм-каналі.

      "Відтепер люди з телефона чи комп’ютера зможуть перевірити справжність продукту, а також дійсність маркування "органічна продукція", - пише Гончарук.

      Споживачі натуральної продукції отримають розширену інформацію щодо:

 • виробників органічної продукції;
 • органів сертифікації
 • наявності органічного насіння і садивного матеріалу.

      Прем’єр зазначає, що цими базами даних зможуть користуватися всі учасники ринку для здійснення своєї господарської діяльності.

Економічна правда

 

Зеленський звільнив Богдана і призначив Єрмака головою Офісу президента

11 лютого 2020 року

       Президент Володимир Зеленський cвоїм указом від 11 лютого звільнив Андрія Богдана з посади голови Офісу президента.

      Іншими указами Зеленський призначив на цю посаду Андрія Єрмака, звільнивши його попередньо з посади свого помічника.

       Як повідомляє «Українська правда», керівник Офісу президента Андрій Богдан мав неприємну розмову з президентом Володимиром Зеленським, після чого написав заяву про відставку.

      За словами джерел, Богдан 10 лютого збирав своїх заступників і дав зрозуміти, що йде у відставку. Зокрема, він сказав: "Тепер кожен сам за себе".

       За словами джерел УП, у Богдана в понеділок була неприємна розмова з президентом, після якої він і написав заяву.

 

Коронавірус може охопити 60% населення – епідеміолог

11 лютого 2020 року

       Епідемія нового коронавірусу може поширитися приблизно на дві третини населення світу, якщо її не контролювати, вважає провідний епідеміолог громадської охорони здоров'я Гонконгу Габріель Люнг, повідомляє «Українська правда», посилаючись на "The Guardian".

       Це видання розпитало завідувача кафедри медицини громадської охорони здоров'я в Університеті Гонконгу Габріеля Люнга у Лондоні, коли той їхав на зустріч експертів ВООЗ у Женеві

       Його попередження прозвучало після того, як голова Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) заявив, що нещодавні випадки захворювання коронавірусом у пацієнтів, які ніколи не відвідували Китай, можуть бути "верхівкою айсберга".

       Професор Габріель Люнг сказав, що ключовим питанням є з'ясування розмірів і форми "айсберга".

       Більшість експертів вважали, що кожна заражена людина передасть вірус приблизно 2,5 іншим людям. Це дало "рівень атаки" 60-80%.

       За словами Люнга, "шістдесят відсотків населення світу – це жахливо велике число".

      Навіть якщо загальна смертність становить усього 1%, що, як вважає Люнг, можливо, якщо взяти до уваги більш легкі випадки, число померлих буде величезним.

       На його думку, масштаб епідемії і ступінь ефективності вжитих Китаєм заходів – основні питання для експертів ВООЗ.

       Адже якщо китайське блокування не спрацювало, коронавірус не вдасться локалізувати. Тоді світу доведеться замість того, щоб намагатися стримувати вірус, пом'якшувати його наслідки.

       "Чи заразиться від 60 до 80% населення світу? Можливо, ні. Можливо, це прийде хвилями. Можливо, вірус послабить свою летальність....

       Чи працювали масштабні заходи громадської охорони здоров'я, соціальні дистанції та обмеження мобільності в Китаї? Якщо так, то як ми можемо їх розгорнути чи це неможливо?

       Давайте припустимо, що вони спрацювали. Але як надовго ви можете закривати школи? Як надовго ви можете заблокувати усе місто? Як довго ви можете тримати людей подалі від торгових центрів? І якщо ви приберете це (обмеження), то чи не повернеться все знову, чи не завирує знову? Це дуже реальні питання", – сказав Люнг, один зі світових експертів з епідемій коронавирусу, який зіграв важливу роль під час спалаху SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) у 2002-2003 роках.

       Вчені досі не знають напевно, чи передається вірус через краплі від кашлю або через частки в повітрі. За словами Люнга, досить складно провести ретельні дослідження, коли хвороба вирує, а якщо епідемії немає, то навряд чи буде достатньо підтверджених випадків.

       Габріель Люнг наприкінці січня попередив, що спалахи нового коронавирусу 2019 nCoV, ймовірно, будуть "рости в геометричній прогресії" у містах Китаю, відстаючи від Уханю всього на один-два тижні, а спалахи у великих містах у всьому світі можуть стати неминучими через значне переміщення людей, які були інфіковані, але ще не відчули симптоми, на тлі відсутності заходів громадської охорони здоров'я для блокування поширення вірусу.

       За останніми даними, коронавірус 2019-nCoV підхопили 43 112 осіб, померли від його наслідків 1 018 людей, одужали – 4 099 заражених. 

 

На Черкащині залишиться лише 5 міст –
Кабмін запроваджує нові засади адміністративно-територіального
устрою України

         10 лютого 2020 року

         Кабмін подав у Верховну Раду проект закону про засади адміністративно-територіального устрою України, — повідомляє dzvin.media.

         Проект уточнить поняття адміністративно-територіальних одиниць в Україні. А також закріпить за урядом права утворення і ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, встановлення і зміна їх меж. За Кабміном залишиться право визначати, яка кількість жителів необхідна для того, щоб населений пункт вважався містом, чи в місті утворювалися райони.

         Отже, щоб населений пункт називався містом, необхідно, щоб в ньому було не менше 20 тисяч жителів, які проживають переважно в спорудах компактної забудови, а також промислові і переробні підприємства, підприємства комунального господарства і розвинена соціальна комунальна і транспортна інфраструктура.

         В результаті, згідно з визначенням міста, на Черкащині залишаться містами лише Сміла, Умань, Золотоноша, Канів та Черкаси.

         Повідомляється, якщо населений пункт з чисельністю не менше 5 тисяч жителів буде складатися з переважно садибної забудови, а також мати залізничні вузли, гідротехнічні та інші споруди, такий населений пункт може називатися селищем. Інші ж вважатимуться селами. Один або кілька населених пунктів можуть об’єднатися в громаду. А об’єднання громад із загальною кількістю не менше 150 тисяч жителів буде вважатися районом. Область буде складатися з районів.

         У законопроекті також хочуть закріпити порядок перейменування населених пунктів. Місцева рада повинна буде звернутися зі спеціальним поданням в Кабмін, той підготує проект рішення для Верховної Ради, а вона повинна буде проголосувати за нього. А ось для перейменування громад рішення Ради не буде потрібно, Кабмін зможе це зробити сам після звернення органів місцевого самоврядування.

         Проектом Закону також:

         1) вводяться поняття: адміністративно-територіального устрою України, адміністративно-територіальної одиниці, населеного пункту та інші;

         2) встановлюються: засади на яких будується адміністративно-територіальний устрій, органи, до повноважень яких належить розгляд і вирішення питань адміністративно-територіального устрою, порядок утворення та ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, встановлення і зміна їх меж, віднесення населених пунктів до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць;

         3) врегульовуються питання щодо Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів.

         Проектом Закону не визначається адміністративно-територіальний устрій (перелік адміністративно-територіальних одиниць) України, що повинно бути врегульовано Законом України «Про адміністративно-територіальний устрій».

         Нагадаємо, одним із основних завдань Уряду є створення трирівневої системи адміністративно-територіального устрою: громада; район (повіт); область (регіон).

 

У шести областях запустили державний аграрний реєстр у пілотному режимі

7 лютого 2020 року

       Розпочалися виїзди мобільних груп операторів в ОТГ Київської, Черкаської, Одеської, Львівської, Волинської та Миколаївської областей для допомоги у внесенні відомостей про агровиробників у Державний аграрний реєстр.

       Оператори допомагатимуть аграріям вносити відомості про себе в систему та збиратимуть відгуки про її функціонал та роботу.

       «Під час реєстрації будуть присутні представники системи Безоплатної правової допомоги, які надаватимуть консультації з правових питань охочим стати учасником Реєстру, а також представники Держгеокадастру, які консультуватимуть із земельних питань», – повідомила заступник Міністра юстиції України Валерія Коломієць.

       Вона зазначила, що аграрний реєстр надаватиме низку послуг для аграріїв. На пілотному етапі, у своєму онлайн-кабінеті аграрій зможе слідкувати за інформацією про себе, отримавши інформацію з чотирьох реєстрів: Державного земельного кадастру, Реєстру юридичних та фізичних осіб, Реєстру речових прав та Реєстру тварин.

       Після внесення до реєстру, учасники зможуть подавати заявки на виправлення помилок та реєстрацію земельних ділянок в кадастрі. Зокрема, спеціалісти Держгеокадастру будуть здійснювати опрацювання заявок на виправлення помилок та реєстрацію ділянок із використанням можливостей камеральних робіт та на основі архівної документації із землеустрою.

       Зареєстровані агровиробники також матимуть прямий доступ до актуальної інформації щодо програм державної підтримки та можливостей щодо їх використання.

       Для реєстрації необхідно перевірити наявність актуального кваліфікованого електронного підпису (КЕП). У разі відсутності КЕП його можна зробити самостійно, або це допоможе зробити оператор під час реєстрації (у випадку наявності рахунку в ПриватБанк, для цього необхідно також взяти з собою флешку). Реєстрація та користування Реєстром безкоштовні.

Довідково: Державний аграрний реєстр – електронний майданчик, який сприятиме створенню прозорої системи державної підтримки аграріїв, зробить взаємодію між державою та сільськогосподарським виробником простою, доступною, зручною та простежуваною. За допомогою Аграрного реєстру планується надавати державні сервіси, спростити доступ до банківського фінансування та програм кредитних гарантій, а також запровадити програми таргетованої державної підтримки й оцінювати їх ефективність.

      Ознайомитися з планом роботи мобільних команд операторів можна за посиланням: https://bit.ly/3b6F9ol

     Зареєструватися у Державному аграрному реєстрі онлайн можна за посиланням: www.ar.gov.ua

     Покрокова інструкція для реєстрації доступна у відео: https://bit.ly/31c7h5c, https://bit.ly/2tczqfR

 

Презентовано мобільний застосунок “Дія”

7 лютого 2020 року

       Вже зараз у додатку працюють е-посвідчення водія та свідоцтво для реєстрації (техпаспорт) для автомобіля, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       “Дія” — це старт будівництва держави у смартфоні. Це те, про що ми мріяли: щоб держава була ефективною, майже непомітною, не створювала проблем, а навпаки була зручним сервісом. Українцям більше не потрібно буде витрачати час і нерви у нескінченних чергах адмінустанов», — сказав під час презентації Олексій Гончарук.

       Він додав, що метою Уряду є протягом трьох років оцифрувати всі державні послуги, а 50 основних послуг — вже у 2020 році.

       Зокрема, уже цього року будуть оцифровані послуги, за якими найбільше — 80% звернень людей. Мова йде про реєстрацію ФОП, юридичних осіб, “єМалятко”, послуг для перевізників і будівельників, а також послуг для власників авто.

       “Сьогодні історичний день для України, бо Держава в смартфоні почала "Діяти". Для нас — це точка неповернення до старих принципів взаємодії держави з громадянами та до зайвої бюрократії. Сподіваюся, що мільйони українців стануть активними користувачами "Дія" і на власному досвіді зможуть оцінити всі переваги застосунку”, — сказав Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

       Він додав, що Україна — четверта в Європі, яка запустила електронні права і техпаспорт: "Ми будемо другі в світі, хто запустить цифровий паспорт. Я вірю, що скоро Україну знатимуть у світі, як одну з країн, що досягла найбільшого успіху в цифровій трансформації у світі".

       Крім того, як відзначив Олексій Гончарук, цифровізація — це також ліквідація великої кількості корупційних чинників.

       Наприклад, ще з минулого року почали працювати Електронний кабінет для малої забудови та Транспортний портал. "Тисячі українців вже відчули вигоди і переваги справді зручних державних послуг, вільних від бюрократії та корупції. Якщо раніше люди отримували понад 50% відмов на дозволи на будівництво, то в Е-кабінеті забудовника цей відсоток становив 0% відмов", — додав Олексій Гончарук.

       За його словами, гарантією того, що цифровізація державних послуг охопить всю Україну стане поява відповідальних за впровадження цифрової трансформації на всіх рівнях влади: від міністерства до районної адміністрації (CDTO — Chief digital transformation officer). Необхідну для цього постанову Уряд підтримає на найближчому засіданні.

       Доступність онлайн послуг — це також і вміння ними скористатися, тому Уряд запроваджує національну програму цифрової грамотності, яка за 3 роки має охопити 6 млн українців.

       Відсьогодні кожен охочий може завантажити додаток в App Store (https://apple.co/2uph1gb) та Google Play (https://bit.ly/31FQmIx)

 

Парламент звільнив Альону Бабак та призначив Дениса Шмигаля
на посаду Віце-прем’єр-міністра
Міністра розвитку громад
та територій

4 лютого 2020 року

       Верховна Рада України відповідно до подання Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука звільнила Альону Бабак з посади Міністра розвитку громад та територій України та призначила Віце-прем’єр-міністром України — Міністром розвитку громад та територій України Дениса Шмигаля, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       Олексій Гончарук подякував Альоні Бабак за роботу на посаді Міністра та наголосив, що розпочата Урядом реформа буде успішно продовжена Денисом Шмигалем.

       «Денис прекрасно розуміє, як працює регіон, є чудовим менеджером. В цьому році фокус Міністерства розвитку громад та територій ми зміщуємо на децентразілацію та створення якомога більшої кількості спроможних громад. Переконаний, що пан Шмигаль серйозно підсилить нашу команду», — сказав Олексій Гончарук.

       Він додав, що робота з архітектурною галуззю, розпочата пані Бабак, буде продовжена.

       Альона Бабак залишила посаду за власним бажанням, написавши відповідну заяву.

 

Нацбанк спростив силовикам доступ до банківської таємниці

4 лютого 2020 року

       Національний банк України привів порядок розкриття банківської таємниці у відповідність до норм Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів", повідомляє ЮРЛІГА.

       Цим Законом було внесено зміни до статті 62 Закону "Про банки і банківську діяльність", що передбачають спрощення порядку розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю.

       Державні органи, визначені в п. п. 3, 3-1 та 3-2 ч. 1 ст. 62 Закону "Про банки і банківську діяльність" (органи прокуратури, Служби безпеки, Державного бюро розслідувань, Нацполіції, Національного антикорупційного бюро, Антимонопольного комітету), зможуть отримати на письмовий запит без рішення суду доступ до інформації про операції за рахунками осіб, включаючи інформацію про контрагентів, навіть якщо їх рахунки відкриті в інших банках.

       З цією метою Нацбанк упорядкував норми Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці відповідно до законодавства.

       Відповідні зміни затверджено постановою Нацбанку від 31 січня 2020 року № 13. Постанова набрала чинності сьогодні, 4 лютого, крім окремої норми (викладення додатка до Правил у новій редакції), що набирає чинності з 1 квітня 2020 року.

 

Україна та Туреччина підписали Угоду про взаємний обмін 
водійських посвідчень

4 лютого 2020 року

       Угода про взаємне визнання прав передбачає, що громадяни України та Туреччини, які легально проживають на території обох країн, зможуть обміняти свої національні водійські посвідчення на аналогічні документи країни проживання.

       Подібні угоди вже існують між Україною, Італією та Іспанією. Також планується такий договір із Францією, повідомляє Міністерство внутрішніх справ України.

       Відповідний документ підписали Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та заступник Міністра внутрішніх справ Туреччини Мухтерем Індже. Очікується, що нові правила запрацюють вже через півроку.

       Арсен Аваков підкреслив, що Угода про взаємний обмін водійських посвідчень — це ще один доказ продуктивної спільної роботи. Нова Угода дає можливість громадянам України та Туреччини обміняти національні посвідчення водія у спрощеному порядку — без необхідності повторно складати іспити. Це також дозволить уникнути додаткові фінансові витрати. «Крім того, плануємо, що наступним етапом поглиблення співробітництва стане можливість подорожей до Туреччини за ID-паспортом», — додав Міністр внутрішніх справ України.

 

Мін’юст планує цифровізувати процеси та запустити нові реєстри

3 лютого 2020 року, Міністерство юстиції України

       Міністерство юстиції планує цифровізувати процес стягнення коштів боржників та повністю перейти до системи автоматизованого арешту. В інтерв’ю виданню «Сьогодні» Міністр юстиції України Денис Малюська повідомив, що вже налагоджена співпраця з одним із банків, завдяки якій державний чи приватний виконавці можуть заарештувати рахунки, включаючи карткові, миттєво, натисканням кількох клавіш.

       «Це надзвичайно ефективна система. Зараз обговорюємо питання, щоб до неї підключилися ще кілька банків. Також працюємо над тим, щоб до кінця року ця система була обов’язковою в роботі всіх банків. Від цього виграють всі, включаючи банки, які часто є стягувачами», – наголосив очільник відомства.

       Також під час інтерв’ю Денис Малюська повідомив, що додатково запрацюють два реєстри – реєстр засуджених за сексуальні злочини (так званий реєстр педофілів) та реєстр засуджених та осіб, узятих під варту. Як зазначив Міністр, реєстр педофілів почне працювати протягом одного-двох місяців. Доступ до нього матимуть співробітники правоохоронних органів і навчальних закладів. Останнім це необхідно буде під час перевірки особи при прийомі на роботу. Другий реєстр вже запущено у пілотному режимі.

       «Зараз вже тестується реєстр засуджених осіб і тих, що перебувають у СІЗО. Це вкрай важливий реєстр. Завдяки реєстру ми можемо знати, де і хто до нас звертається, наскільки довго затримується в СІЗО. Аналіз ситуації дозволить системно реагувати на порушення. Цей реєстр працює в пілотному режимі в чотирьох установах – у двох СІЗО і двох колоніях. Він вимагає невеликих доробок, і через кілька місяців він запрацює повноцінно», – заявив Денис Малюська.

       Разом з цим він повідомив, що у найближчому майбутньому для громадян будуть доступні нові послуги. Зокрема, готуються зміни, які нададуть можливість державним та приватним нотаріусам реєструвати шлюби і розлучення. Крім того, готується законопроект щодо запровадження системи електронного нотаріату

       «У найближчому майбутньому нотаріуси зможуть завіряти електронні документи. Дуже сподіваємося, що Верховна Рада зможе прийняти цей законопроект протягом декількох місяців. В такому випадку до кінця року ми зможемо мати працюючу систему електронного нотаріату», – додав Міністр юстиції.

 

З’явився новий рейтинг довіри до влади

3 лютого 2020 року

       За результатами опитування ЦСМ та інституту соцдосліджень імені О.Яременка, у кінці січня 2020 року українці найбільше довіряють президенту Володимиру Зеленському, на другому місці – спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, повідомляє «Українська правда».

       Так, Володимиру Зеленському скоріше або повністю довіряють 49,4% респондентів, Дмитру Разумкову – 36,2%, Верховні Раді – 23,4%, Кабінету міністрів – 23,4%, прем’єр-міністру Олексію Гончаруку – 23,5%.

      При цьому, не довіряють Зеленському – 39,3% опитаних, Разумкову – 52,6%, Верховній Раді – 68,5%, Гончаруку – 65,5%, Кабміну – 68,3%.

       Для дослідження ЦСМ та Українського інституту соцдосліджень імені Олександра Яременка з 24 по 28 січня 2020 року було опитано 2003 респондента віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

       Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,24% з імовірністю 0,95.

 

Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

3 лютого 2020 року

       89% українців вважають, що ті зарплати і великі надбавки, які отримують державні службовці, не є справедливими.

       Це засвідчили результати опитування, проведеного Центром соціального моніторингу та Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка з 24 по 28 січня

       Про зарплати міністрів, їхніх заступників, керівного складу окремих держпідприємств (Укрпошта, Нафтогаз, Укроборонпром, Укрзалізниця) знають 93,5% українців і лише 6,5% – нічого не чули про це.

       Справедливими премії і надбавки для топчиновників вважають лише 5% опитаних.

      Через високі зарплати 61,7 % українців заявили, що стали гірше ставитися до прем’єра Олексія Гончарука, 67,4% сказали, що стали гірше ставитися до тих міністрів і керівників, які отримують такі виплати.

      Половина українців вважають прийнятною і справедливою максимальну різницю у зарплаті між керівником держпідприємства або установи та його підлеглими середнього рівня від 1,6 до 2-х разів (31,1%) і від 2,1 до 3-х разів (21,1).

      Так само переважна більшість опитаних вважає прийнятною і справедливою максимальну різницю в зарплаті між директором приватного підприємства та його підлеглим середнього рівня від 1,6 до 2-х разів (20,7%) та від 2,1 до 3-х разів (19,4%).

      Дослідження проводилося з 24 по 28 січня в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Загалом було опитано 2003 респонденти. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,24% з імовірністю 0,95. 

 

Суми в платіжках на тепло і гарячу воду у січні та лютому можуть знизитися

31 січня 2020 року

       У січні та лютому люди мають отримати так само знижену вартість платіжок, як в грудні. Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками ОДА. Він закликав місцеву владу активніше застосовувати надані Урядом інструменти щодо зниження суми в платіжках на тепло і гарячу воду, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       “За грудень люди отримали ціну в платіжках до 30% меншою. Проте опалювальний сезон ще триває. Тож у січні та лютому місцева влада ще має докласти зусиль, щоб українці платили менше за тепло”, — сказав Олексій Гончарук.

       Він додав, що всі необхідні механізми для цього Уряд надав.

       «Зараз ціна газу об’єктивно нижча, ніж за аналогічний період минулого року, що є результатом прозорого ринкового ціноутворення. Дякую місцевій владі в тих областях, де відбулося перерахування тарифів. На сьогодні урядовим механізмом перерахунку скористалися 143 підприємства у 21 області та Києві. Ті представники на місцях, які досі цього не зробили — закликаю активно долучитись до процесу», — наголосив Глава Уряду.

       Олексій Гончарук доручив Міністерству розвитку громад та територій надати фахівцям на місцях методологічну підтримку, контролювати ситуацію та забезпечити розв'язання проблемних питань у разі їх виникнення.

 

Аграрний реєстр запустили у пілотному режимі

31 січня 2020 року, Прес-служба Мінекономіки

       Агровиробники отримали свій онлайн сервіс для оперативної взаємодії з органами державної влади.

       Державний аграрний реєстр — це новий безкоштовний онлайн-сервіс для аграріїв. Зареєстровані агровиробники зможуть подавати заявки на виправлення помилок в кадастрі, подавати документи на отримання держпідтримки та перевіряти інформацію про себе у чотирьох реєстрах. На етапі пілотування Реєстр об’єднує інформацію з 4-х реєстрів: Державний земельний кадастр, Реєстр юридичних та фізичних осіб, Реєстр речових прав і Реєстр тварин.

       Створити свій онлайн кабінет можна не виходячи з дому. Для реєстрації необхідно перевірити наявність актуального електронного цифрового підпису (ЕЦП). Реєстрація безкоштовна та доступна усім без винятку аграріями, навіть якщо користувач не зареєстрований як сільськогосподарський виробник.

       У шести пілотних областях: Київській, Черкаській, Одеській, Львівській, Волинській та Миколаївській мобільні бригади операторів допомагатимуть усім бажаючим  зареєструватися. Вони збиратимуть відгуки про функціонал і роботу системи та пропозиції щодо її покращення.

       “Державний аграрний реєстр є однією із складових великої системи заходів, спрямованих на впорядкування та раціоналізацію земельних відносин. Цей сервіс покликаний зробити взаємодію між державою та сільськогосподарським виробником простою, доступною та простежуваною. Через особистий кабінет агровиробник зможе ефективно та швидко комунікувати з органами державної влади, слідкувати за новинами, державною підтримкою, ділитися інформацією”, — коментує заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. За допомогою реєстру заплановане запровадження програм таргетованої державної підтримки та оцінка її ефективності. Можливості для корупції будуть зменшені через прозорий розподіл, а також публічний доступ до інформації про державну підтримку.

       Зареєструватися у Державному аграрному реєстрі можна з 5 лютого за посиланням: www.ar.gov.ua

 

Національний банк знизив облікову ставку до 11%

30 січня 2020 року, НБУ

     Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку до 11% річних з 31 січня 2020 року. Національний банк продовжує пом’якшення монетарної політики, щоб забезпечити інфляцію на рівні цілі 5% та підтримати стійке економічне зростання. У 2019 році споживча інфляція сповільнилася до 4,1% (з 9,8% у 2018 році) – найнижчого рівня за останні шість років. Національний банк досягнув середньострокової інфляційної цілі 5% ± 1 в. п., яку декларував з 2015 року, навіть швидше, ніж очікувалося. Зміцнення гривні мало вирішальний вплив на стрімке уповільнення інфляції наприкінці 2019 року, нівелювавши ефекти досить сильного споживчого попиту.

     Протягом переважної частини 2020 року інфляція перебуватиме нижче цільового діапазону 5% ±1 в. п., але повернеться в його межі наприкінці року

     Уповільнення інфляції, за оцінками НБУ, продовжується. Починаючи з січня і протягом переважної частини року вона буде нижче цільового діапазону 5% ±1 в. п. Однак вона прискориться у IV кварталі і становитиме 4,8% за підсумками 2020 року. Цьому сприятиме низка чинників. По-перше, минулорічна ревальвація гривні продовжить відображатися на вартості імпортованих товарів і товарів з високою часткою імпорту в собівартості. По-друге, збереження відносно невисоких цін на енергоносії на світових ринках стримуватиме подорожчання палива на внутрішньому ринку. По-третє, продовольча інфляція за відсутності шоків пропозиції буде незначною завдяки очікуваному поліпшенню врожайності овочів та фруктів. Водночас дещо вищими, ніж торік, будуть темпи зростання адміністративно-регульованих цін, насамперед через подальше приведення акцизів на тютюнові вироби до європейських рівнів. У 2021–2022 рр. інфляція внаслідок пом’якшення монетарної політики перебуватиме на рівні середньострокової цілі 5% ±1 в. п. Збереженню стабільно низьких темпів інфляції також продовжать сприяти:

 • виважена фіскальна політика;
 • відносно низькі ціни на енергоресурси на світових ринках;
 • підвищення продуктивності української економіки.

     Економічне зростання прискориться з 3,3% у 2019 до 3,5% у 2020 році, а в наступні роки становитиме близько 4%

     Прискоренню темпів економічного зростання сприятиме пом’якшення монетарної політики. Високий рівень приватного споживання та інвестицій залишатиметься основним рушієм економічного зростання. Водночас внесок чистого експорту у ВВП і далі буде від’ємним через значні потреби реального сектору економіки в інвестиційному імпорті. Досить високі темпи зростання реальних доходів населення також зумовлять подальше скорочення розриву в заробітних платах порівняно із сусідніми країнами. Це й надалі буде збільшувати зацікавленість українців у працевлаштуванні в Україні, а не за кордоном.

     Дефіцит поточного рахунку у 2020–2022 роках , як і раніше, перебуватиме в прийнятних межах.

     У 2019 році дефіцит звузився до 0,7% ВВП. Значний внесок у його зменшення мало отримання НАК «Нафтогаз» компенсації від російського Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Однак і без урахування цих коштів дефіцит поточного рахунку звузився завдяки меншому дефіциту зовнішньої торгівлі товарами, стійкому зростанню експорту послуг, меншим обсягам репатріації дивідендів. У 2020-2022 рр. дефіцит поточного рахунку коливатиметься на рівні 3-4%. Розширення дефіциту буде пов’язане, зокрема, з високими обсягами інвестиційного імпорту і зниженням надходжень від транзиту газу. Водночас це компенсуватиметься суттєвішими надходженнями капіталу до приватного сектору в результаті поліпшення інвестиційного клімату.

     Основним припущенням макроекономічного прогнозу залишається подальша співпраця з МВФ.

     Національний банк очікує укладення нової програми співпраці з Фондом у найближчі місяці після схвалення Верховною Радою України необхідних законопроєктів. Завдяки новій програмі з МВФ, офіційним залученням та збереженню інтересу нерезидентів до ОВДП збережеться щорічне зростання міжнародних резервів України, попри період пікових виплат за зовнішнім державним боргом. У 2020 році вони перевищать 29 млрд дол. США і продовжать збільшуватися у 2021-2022 роках. Ключовим ризиком для реалізації цього макропрогнозу Національний банк, як і раніше, бачить відтермінування укладення нової програми співпраці з МВФ. Так само, зберігаються ризики для макрофінансової стабільності насамперед внаслідок рішень українських судів щодо відповідальності та зобов’язань ексвласників неплатоспроможних банків перед державою. Реалізація цих ризиків може погіршити курсові й інфляційні очікування та ускладнити доступ до міжнародних ринків капіталу в умовах необхідності здійснення пікових боргових виплат. Актуальними є також інші ризики:

 • подальшого охолодження світової економіки та погіршення умов торгівлі;
 • ескалації військового конфлікту на сході країни та нові торговельні обмеження з боку Росії;
 • скорочення врожаю зернових і плодоовочевих культур в Україні через несприятливі погодні умови;
 • збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату;
 • зменшення обсягів припливу іноземного капіталу.

    Таким чином, за даного макроекономічного прогнозу та в умовах збереження балансу ризиків Правління Національного банку вирішило знизити облікову ставку одразу на 2,5 в.п. Пом’якшення монетарної політики сприятиме активізації кредитування реального сектору і прискоренню економічного зростання.

    Національний банк прогнозує зниження облікової ставки до 7% на кінець 2020 року завдяки швидкому поліпшенню макроекономічної ситуації в країні.

     Очікується, що найбільше облікова ставка знизиться впродовж першого півріччя поточного року. Це вплине на подальше зниження вартості кредитів для бізнесу та населення, а також стимулюватиме ділову активність. Разом з тим реалізація низки зазначених проінфляційних ризиків як внутрішнього, так і зовнішнього походження може зумовити повільніше зниження облікової ставки. Натомість у разі прискореної реалізації реформ та суттєвого припливу інвестицій можливе зниження облікової ставки більш прискореним темпом. Зниження облікової ставки до 11% ухвалено рішенням Правління Національного банку України від 30 січня 2020 року № 76-рш "Про розмір облікової ставки". Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала прийняттю Правлінням Національного банку цього рішення, буде оприлюднено 10 лютого. Новий детальний макроекономічний прогноз буде опубліковано в Інфляційному звіті 6 лютого. Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 12 березня відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

 

Конституційний Суд України визнав неконституційними положення,
якими передбачено поетапне збільшення пенсійного віку
для окремих категорій осіб

29 січня 2019 року

         Велика палата Конституційного Суду України ухвалила Рішення справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу І, пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року.

         Цим Рішенням Конституційний Суд України визнав неконституційними положення, якими передбачено підвищення пенсійного віку для окремих категорій осіб. Йдеться про поетапне збільшення на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених в оспорюваних нормах згаданого Закону.

         Перевіряючи зазначені положення на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходить з того, що працівники, які працювали в шкідливих умовах, і погоджувалися на таку працю через можливість отримання окремих пільг, мали об’єктивні очікування, що у них є право виходу на пенсію на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–XII.

         Після внесення змін згаданим Законом, їх право виходу на пенсію на певних умовах звужено. Зазначене Конституційний Суд України розцінив як погіршення їх юридичного становища щодо права призначення пенсії.

         Крім того, Суд вирішив закрити конституційне провадження у справі в частині, що стосується тверджень народних депутатів про неконституційність інших оспорюваних положень у зв’язку з їх невідповідністю вимогам Закону України «Про Конституційний Суд України».

         Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Відділ комунікацій Конституційного Суду України
та правового моніторингу

 

Прибутки сільськогосподарських підприємств у 2019 році суттєво зменшилися

29 січня 2020 року

      На тлі збільшення у 2019 році обсягів виробництва агропродукції у сільськогосподарських підприємствах на 3,3% – їх прибутки за результатами минулого року зменшаться на 43 % (!). Якщо 2018 року вони становили 71,2 млрд грн, то за 2019 рік становлять близько 31 млрд грн, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, презентуючи розробку науковців установи «Очікувані показники собівартості продукції, її дохідності, прибутковості та рентабельності в сільськогосподарських підприємствах України у 2019 році: методика і розрахунки (грудень 2019 року)».

      За його словами, зменшення прибутків, на тлі випереджаючого зростання собівартості сільськогосподарської продукції над доходами від її реалізації, зумовило різке – майже у 3 рази – падіння рівня рентабельності сільськогосподарського виробництва в агропідприємствах.

      При цьому прибуток від рослинництва зменшиться майже наполовину – до 33 млрд грн, а тваринництво у сільгосппідприємствах знову може стати збитковим (-2,1 млрд грн), зазначив академік. Найбільше сільськогосподарські підприємства втратили на виробництві і реалізації пшениці – майже 24 млрд грн, кукурудзи на зерно – понад 18 млрд грн, ріпаку – більш ніж 3,4 млрд грн та соняшнику – близько 3,2 млрд грн.

      Загалом переважна більшість рослинницької продукції – крім цукрового буряка і сорго – залишилися прибутковими, тоді як у тваринництві прибутковим залишились виробництво молока та вирощування м’яса птиці, підсумував Юрій Лупенко.

 

Уряд підвищив штрафи за порушення вимог пожежної безпеки

29 січня 2020 року

       Кабінет міністрів у десятки разів підвищує штрафи за порушення вимог пожежної та техногенної безпеки. Тепер максимальний штраф становитиме 8500 грн.

       Про це повідомляє «Українська правда», посилаючись на telegram-канал прем’єр-міністра Олексія Гончарука.

      "До цього штраф за порушення вимог пожежної безпеки становив для громадян від 8,5 до 119 гривень, а для посадових осіб — від 34 до 170 гривень. Такого "покарання" недостатньо для того, щоби мотивувати до виконання безпекових правил".

       Відтепер мінімальний штраф за адміністративні правопорушення становитиме 510 грн, а максимальний — 8500 грн.

       Також підвищується штраф за завідомо неправдивий виклик поліції, "швидкої" або аварійних служб — він становитиме від 3400 до 10200 гривень.

       Крім того, запроваджується кримінальна відповідальність за порушення вимог техногенної безпеки, що призвело до аварії чи іншої небезпечної події з тяжкими наслідками.

       Прем’єр-міністр сподівається, що посилення відповідальності має підвищити рівень правової і громадянської свідомості посадових осіб і громадян, а також зменшити кількість правопорушень, що становлять загрозу життю і здоров'ю людей.

       Він також повідомив, що уряд опрацьовує питання про обов’язкове виділення коштів в державному та місцевих бюджетах на цільові заходи протипожежної безпеки, спрямовані на зниження ризику пожеж у громадських та адміністративних будівлях закладів освіти, охорони здоров’я та інших.

 

З’явилися дані про розміри зарплат в Україні

29 січня 2020 року

       В Україні середня зарплата сягнула 12 264 гривні. При цьому з грудня 2018 по грудень 2019 року середня зарплата зросла на 16%, а реальна зарплата (якщо відняти зростання цін) – на 11,3%, повідомляє «Економічна правда».

       “Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ і організацій у грудні 2019 року склала 12 264 гривні, що в 2,9 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (станом на 2019 рік – 4 173 грн)”, – повідомили у Держстату.

       Найбільші зарплати традиційно отримують у Києві – 18 869 грн. До того ж середня зарплата по країні склала 12 264 грн.

       Де найвищі зарплати:

 • Київ – 18 869 грн;
 • Київська обл. – 13 259 грн;
 • Донецька обл. – 13 177 грн;
 • Миколаївська обл. – 12 833 грн;
 • Запорізька обл. – 12 249 грн.

       Де найнижчі зарплати:

 • Чернігівська – 8 851 грн:
 • Кіровоградська – 9 450 грн;
 • Чернівецька – 9 608 грн:
 • Івано-Франківська – 9 625 грн;
 • Тернопільська – 9 651 грн.

       До того ж найбільша зарплата в таких сферах:

 • Фінансова та страхова діяльність – 22 198 грн;
 • Державне управління та оборона; обов’язкове соціальне страхування – 20 360 грн;
 •  Інформація та телекомунікації – 19 634 грн;
 • Професійна, наукова та технічна діяльність – 17 534 грн;
 • Промисловість – 13 652 грн.

       Найнижчі зарплати:

 • Тимчасове розміщення та організація харчування – 7 208 грн
 • Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 9 412 грн
 • Освіта – 9 695 грн;
 • Операції з нерухомим майном – 10 093 грн

       Нагадаємо, що з 1 січня 2020 року заробітна плата народних депутатів зросла в 2,5 рази та становитиме понад 100 тисяч гривень.

 

ЄС виділить 26 млн євро сільському господарству
і малому фермерству України

29 січня 2020 року

       Україна та Єврокомісія підписали угоду, в рамках якої ЄС виділить 26 млн євро для розвитку сільського господарства та малих фермерських господарств в Україні.

       Як повідомляє кореспондент "Європейської правди", угоду підписали в Брюсселі на полях 6-го засідання Ради асоціації Україна-ЄС.

       Мета угоди – залучити допомогу ЄС для розвитку більш інклюзивного та конкурентоспроможного аграрного сектору України, з орієнтацією на зростання і сталий розвиток малих і середніх фермерських господарств, а також малих і середніх підприємств.

       Загальний внесок ЄС в рамках угоди складає 26 млн євро. Кошти спрямують на підтримку земельної реформи шляхом об'єднання державного земельного кадастру та державного реєстру речових прав, реформи установ та системи землекористування.

       Крім того, кошти повинні піти на проведення інституційних та галузевих реформ у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій, а також на зміцнення цільових ланцюгів вартості в сільському господарстві та забезпечення доступу малих фермерських господарств до фінансування шляхом запровадження грантових програм.

       Від українського уряду угоду підписав віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба, від Європейської комісії – комісар ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів з розширення Олівер Варгеї.

 

За рік держборг України виріс на 6 мільярдів доларів

28 січня 2020 року

     У грудні 2019 року держборг України у доларовому еквіваленті виріс на 1,54 млрд доларів проти листопада - за рік держборг у доларах виріс на 6,05 млрд доларів.

       Про це свідчать дані на сайті Міністерства фінансів.

       У гривневому еквіваленті держборг у грудні зріс на 7,46 млрд грн проти листопада.

       Водночас через зміцнення гривні за 2019 рік розмір держборгу у гривневому еквіваленті загалом скоротився з 2,168 трлн грн до 1,998 трлн грн (на 170,17 млрд грн).

       Більшу частину держборгу становлять зовнішні запозичення — 39,34 млрд доларів в еквіваленті, за внутрішніми запозиченнями — 35,02 млрд доларів.

       Ще 10 млрд доларів держава гарантувала за запозиченнями інших позичальників.

 

Уряд змінив принцип формування ціни на газ для населення

28 січня 2020 року

       Кабінет міністрів прив'язав ціну продажу "Нафтогазом України" природного газу населенню і теплокомуненерго до котирувань на нідерландському хабі TTF.

       Про це йдеться у відповідній постанові уряду, повідомляє «Економічна правда».

       "З 1 січня 2020 року НАК "Нафтогаз України" здійснює продаж/постачання природного газу ... за цінами, що встановлюються продавцем (постачальником) і покупцем (споживачем), але не вище рівня, який, зокрема враховує середньоарифметичне значення фактичних цін природного газу на наступну добу поставки газу на нідерландському газовому хабі ..., різницю (спред) між ціною на хабі TTF і кордоні України, а також тариф на послуги транспортування газу для точки входу в Україні ...", — йдеться в документі.

       Зазначається, що з 1 січня 2020 року ціна покупки природного газу за спецзобов’язаннями не може бути вищою за ціну її продажу відповідно до викладених вище умов плюс торгова надбавка НАК на рівні 1,917% від цієї ціни.

       За задумом уряду, такий механізм в короткостроковій перспективі повинен сприяти зниженню цін на газ для населення.

       "Прив'язка до біржі означає, що ціни на газ для населення будуть плаваючими (чинний до цього механізм фіксував ціну на газ на певному рівні на певний період часу — ред.) і змінюватися в залежності від ринкових тенденцій", — повідомив ЕП співрозмовник в Кабміні.

       "В рамках нового механізму протягом трьох тижнів буде визначатися середня ціна на хабі TTF і 1-го числа кожного місяця буде встановлюватися на наступний місяць з урахуванням додаткових витрат", — додає він.

       Таким чином, ціна на газ для населення в рамках механізму PSO буде формуватися з урахуванням котирувань на хабі TTF плюс різниця в рівні цін між TTF і кордоном України плюс плата за вхід в українську ГТС плюс торгова націнка і вартість капіталу Нафтогазу.

      Наприклад, якщо вартість ресурсу на TTF в січні становитиме приблизно 3,3 тисячі гривень за тисячу кубометрів, то з іншими компонентами оптова ціна буде на рівні приблизно 4,7 тисячі гривень за тисячу кубометрів без ПДВ або 5,64 грн за 1 кубічний метр з ПДВ.

 

 Мінрегіон роз’яснив як здійснювався перерахунок платежів
за центральне опалення для населення

28 січня 2020 року

       Послуги з централізованого опалення для населення здійснюються за фактичними обсягами спожитої теплової енергії, розрахованої за показниками лічильників з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів обслуговування.

       Станом на 20 січня 2020 в Україні 80,8% житлових будівель оснащено вузлами комерційного обліку теплової енергії.

       Лідерами за кількістю оснащених житлових будівель вузлами комерційного обліку теплової енергії є: Черкаська (98%), Миколаївська (98%), Харківська (94,8%), Хмельницька (93,5%) та Вінницька (93,0%) області. Найменші показники у Кіровоградській (45,2%), Луганській (41,1%), Тернопільській (18,9%) областей.

       Оскільки температура зовнішнього повітря в грудні нижча за листопад, обсяг спожитого тепла в цьому місяці збільшується. До прикладу, середня температура повітря у листопаді 2019 року у м. Києві становила +4,5°C, у м. Львові +6,4°C, а у грудні 2019 року +2,7°C та +2,4°C у відповідних містах.

       Основною складовою тарифу на теплову енергію, та відповідно послуги з централізованого опалення, є вартість природного газу.

       У грудні 2019 року ціна природного газу становила 4 276,70 грн. за тис.куб.метрів (без ПДВ та інших надбавок). При цьому у тарифах на послуги з теплопостачання більшості підприємств ТКЕ ціна природного газу врахована в розмірі 6 235,51 грн за тис.куб.метрів (без ПДВ та інших надбавок) (ціна більша на 1958,810 грн або на 31,4%).

       Тому постановою КМУ від 24.12.2019 № 1082 підприємствам ТКЕ надано можливість зменшувати розмір плати за теплову енергію та комунальні послуги у разі коли ціна природного газу, придбаного у відповідному місяці опалювального сезону є нижчою від ціни природного газу, що врахована у структурі тарифів.

       Враховуючи положення цієї постанови Уряду (станом на 17.01.2020) 143 підприємства ТКЕ прийняли рішення щодо зменшення розміру плати за послуги з централізованого опалення для населення.

       Відсоток зменшення розміру плати за вказані послуги залежить виключно від вартості природного газу, врахованого у структурі діючих тарифів на послуги теплопостачання, та питомої ваги цієї складової у структурі собівартості послуги.

       Чим більша вартість газу у структурі тарифу та чим більша його питома вага, тим більший відсоток перерахунку для споживача. І навпаки, чим менша вартість газу і його питома вага у структурі тарифу (наприклад за умови використання підприємством для виробництва теплової енергії інших видів палива: вугілля, дров, пелетів, електричної енергії, тощо) тим менший відсоток повернення коштів споживачеві.

       При цьому варто звернути увагу, що соціальна допомога для споживача послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (пільги та субсидії) наразі залишається незмінною (не зменшуватиметься розмір пільг та субсидій у зв’язку з проведенням перерахунку).

       Звертаємо увагу, що не в усіх рахунках споживачів вказана різниця в тарифах, за якими здійснено перерахунок, адже рішення про зменшення розміру плати за теплову енергію та комунальні послуги було прийнято напередодні виставлення рахунків, отже, не всі підприємства мали час на позначення в квитанціях суми наданої знижки.

       Для прикладу, наведемо рахунок споживача з м. Києва з квартирою площею 48,8 кв.м.

       У листопаді 2019 року обсяг споживання тепла квартирою згідно з показниками будинкового приладу обліку становив 0,5846 Гкал (при температурі +4,5°C), а у грудні 2019 року 0,789 Гкал (при температурі +2,7°C).

       Тариф на послугу з централізованого опалення незмінний – 1654,41 грн/Гкал.

       Відповідно, нарахування за послугу становило:

 • у листопаді 2019 року 967,17 гривень (0,5846 Гкал х 1654,41 грн/Гкал);
 • у грудні 2019 року 1305,33 гривень (0,789 Гкал х 1654,41 грн/Гкал).

       Згідно з постановою КМУ від 24.12.2019 №1082 споживач за грудень 2019 року отримав суму перерахунку у розмірі 287,17 грн.

       Тобто, замість 1305,33 грн споживач заплатив 1018,16 (менше на 287,17 грн).

       Інформація про проведений перерахунок зазначена у платіжці окремо.

 

Уряд затвердив постанови, які запускають державну підтримку
мікро- та малого підприємництва

27 січня 2020 року

       Кабінет Міністрів України затвердив дві постанови, які запускають надання фінансової державної підтримки суб’єктам мікро- та малого підприємництва (ММП) через Фонд розвитку підприємництва (ФРП), повідомляє Міністерство фінансів України.

       Документи дозволять Фонду, підпорядкованому Міністерству фінансів, запровадити програму підтримки суб’єктам ММП “Доступні кредити 5-7-9%”. Більше того, постанови визначають механізм належного використання цих бюджетних коштів.

       Реалізація цієї програми передбачає створення низки інструментів здешевлення та доступності кредитів:

 • перший – здешевлення кредитів шляхом компенсації відсоткової ставки до рівня 5, 7 та 9 відсотків річних за кредитами у національній валюті (додатково сплачуватиметься комісія банків у 0,5-1%). Відсоток залежить від розміру та типу бізнесу:

5% річних – якщо виручка до 25 млн грн і створюються мінімум 2 робочих місця протягом першого кварталу;

7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 млн грн;

9% річних – для бізнесу з виручкою до 50 млн грн.

       При цьому для ММП, які отримали кредит за програмою під 7% або 9%, ставка знижується на 0,5 в.п. за кожне створене робоче місце (але ставка не може бути нижчою за 5%);

 • другий – надання часткових гарантій за кредитами, наданими мікро- та малому бізнесу, якщо у них не вистачає застави (оплата за гарантію становить 0,5% від розміру кредиту).

       За попередніми оцінками, близько 50 000 позичальників зможуть взяти участь в цій програмі вже у 2020 році, що сприятиме зростанню рівня зайнятості в Україні, розвитку інноваційних та ефективних підприємств, а відтак розширюватиме податкову базу та збільшуватиме доходи до державного бюджету України, що дозволить безперебійно фінансувати Програму.

       Створення умов для активізації та здешевлення кредитування ММП в Україні відповідає ініціативі Президента України щодо стимулювання підприємницької діяльності, активізації кредитування та створенню нових робочих місць, а також пріоритету 6.4 Програми діяльності Уряду. Запровадження програми "Доступні кредити 5-7-9%" власне і є інструментом для досягнення поставленої мети. Тому Уряд загалом та Міністерство фінансів зокрема вже знайшли можливість передбачити фінансування відповідного пріоритету на 2020 рік.

 

Державна податкова служба нагадує, що триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2019 році. 
Кінцевий термін  30 квітня 2020 року

27 січня 2020 року

 • Коли виникає обов'язок подання декларації?

         У разі отримання доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться: доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тощо;

         Доходи від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. Зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційних доходів.

         Також Державна податкова служба роз’яснила, про які доходи треба звітувати – це доходи:

 • від продажу або надання в оренду рухомого та нерухомого майна;
 • від провадження господарської діяльності або незалежної професійної діяльності (крім фізосіб-підприємців платників єдиного податку);
 • від продажу власної сільськогосподарської продукції;
 • не від податкових агентів, а також інші доходи, не оподатковані протягом року;
 • основна сума боргу за кредитом платника податку, прощеного кредитором за його самостійним рішенням;
 • у вигляді спадщини та подарунків;
 • від продажу цінних паперів та корпоративних прав;
 • отримані від фізичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи відповідно до умов цивільно-правового договору;
 • іноземні доходи.

         Платники податків мають право задекларувати право на податкову знижку, шляхом подання декларації до 31.12.2020. У новій формі декларації передбачено в окремому додатку Ф3 здійснення розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку із використанням права на податкову знижку.

 • Чи буде оподатковуватись ПДФО дохід від продажу квартири, яка була отримана у спадщину?

         Дохід, отриманий від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Однак умова щодо перебування такого майна у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину. Отже, дохід, отриманий від продажу квартири, яку отримано у спадщину, навіть якщо квартира перебуває у власності менше трьох років, не буде оподатковуватися.

 • У яких випадках фізична особа звільняється від обов'язкового подання податкової декларації про майновий стан і доходи?

         Звільняються від обов'язку подання податкової декларації в таких випадках:

         а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:

         є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;

         перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;

         перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

         перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

         б) в інших випадках, визначених розд. IV ПКУ.

         Так, обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

         від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

         виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;

         від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;

         у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок.

 • Яку адресу зазначати у податковій декларації, якщо відбулося перейменування назви вулиці, міста, селища тощо?

         Платник податків має зазначити в податковій декларації актуальні дані про адресу місця проживання, за якою здійснюється листування з платником. Крім того, за такою адресою контролюючим органом може бути надіслано (вручено) податкове повідомлення-рішення.

 • Чи декларуються кошти, отримані з-за кордону?

         Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача. В цьому разі громадянин зобов'язаний подати річну податкову декларацію. Дохід оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором 1,5%. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент отримання таких доходів.

 • Чи передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи?

         Відповідно до ст. 164-1 КпАП неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, — тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми НМДГ (51-136 грн).

         За повтороне порушення протягом року — штраф від 85 до 136 грн.
Ця відповідальність не розповсюджується на випадки добровільного подання декларації (в т.ч. при реалізації права на податкову знижку).

 

Оприлюднено результати оцінки чисельності наявного населення України

23 січня 2020 року

       23 січня Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет разом з командою презентував оцінку чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року, повідомляє Служба Міністра Кабінету Міністрів України.

       За оприлюдненими даними, чисельність наявного населення України складає 37 млн 289 тис. осіб.

       “Ці дані, на жаль, не враховують населення, що наразі перебуває на окупованих територіях. Це, звичайно ж, не означає, що ми забули про наших громадян, що залишаються там”, — зазначили спікери.

       Основними перевагами оцінки чисельності наявного населення є те, що вона не потребує витрачання великих коштів і може проводитись з більшою періодичністю, ніж традиційний перепис. Потенційно вона має більш рівномірне охоплення всіх верств населення незалежно від соціального статусу.

       Оцінка чисельності була проведена 3 методами:

 • комбінований (дані мобільних операторів (отримано кількість номерів телефонів, якими користувалися клієнти протягом лютого-березня 2019 року) + дані статистичного обстеження домогосподарств (отримали дані по кількості карток на одного користувача мобільного зв’язку, а також відсоток користувачів мобільного зв’язку серед населення для кожної вікової групи та регіонів + дані реєстрів (люди віком 60 +, що одержують пенсію, а також діти до 14 років);
 • комбінований (дані статево-вікової структури населення + дані реєстрів (вираховувалися частки населення
 за статево-віковою структурою за даними Держстата та визначалася чисельність осіб
віком 60+ з урахуванням
пенсіонерів із ОРДЛО, які приїжджають по пенсії. Після чого дані щодо чисельності осіб віком 60+ екстраполювалися на дані статево-вікової структури);
 • реєстровий (дані Державного реєстру фізичних осіб (визначалася загальна кількість зареєстрованих громадян у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків з урахуванням тих, хто відмовився від номера (РНОКПП) і тих хто помер + визначення активності (По кожному РНОКПП відбувалася перевірка щодо отримання громадянином будь-яких доходів, пенсій, звернень до інших державних установ для оформлення громадянином субсидій та/або закордонного паспорта + дані демографічних показників і міграції (до цієї кількості осіб додано дані щодо чисельності дітей, які вижили та міграційне сальдо разом із кількістю іноземних громадян, що перебувають на території України).

       Беручи приклад з інших країн, які шукають шляхи як зробити перепис більш ефективним та якісним, Дмитро Дубілет повідомив, що в його подальших планах вивчити можливість проведення реєстрового або комбінованого перепису населення.

 

Вбивчий коронавірус: санітари МОЗ будуть зустрічати літаки з Китаю

23 січня 2020 року

       Співробітники лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я та члени екіпажів будуть опитувати пасажирів літаків, які прямують з Китаю, про самопочуття.

      Про це повідомив на брифінгу Мінохорони здовор'я виконуючий обов'язки гендиректора Центру громадського здоров'я Ігор Кузін.

       "Прямого авіасполучення з китайським Уханем в України немає, але є з Китаєм. Сьогодні о 13.00 прибув літак з міста Санья і санітарними підрозділами лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я було проведено прийом цього літака. Не запроваджується ніяких додаткових засобів догляду за пасажирами, але разом із членами екіпажу проводиться спільне опитування або перевірка наявності звернень, або поганого самопочуття. Таким чином, кожного дня санітарно-карантинні підрозділи будуть зустрічати спільно з держприкордонслужбою літаки, які мають пряме сполучення з Китаєм. Додаткових заходів поки не буде впроваджено", – сказав Ігор Кузін.

      За його словами, інкубаційний період коронавірусу триває від 2 до 12 діб.

      Станом на 23 січня, коронавірусом заразилися не менше 633 осіб, з них 95 пацієнтів перебувають у критичному стані. 17 жителів Уханю загинули.

 

Відтепер податківці нестимуть відповідальність за незаконно
нараховані штрафи та інші порушення прав 
платників податку

16 січня 2020 року

         Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві”.

         За відповідне рішення проголосували 256 народних депутатів.

         — Ми вперше за історію України запроваджуємо відповідальність держави за штрафи або шкоду, заподіяну платнику податків у випадку порушення його прав. Ми передбачаємо вину як обов'язкову умову для притягнення платника за вчинення деяких податкових правопорушень”, — зазначив під час презентації законопроекту голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. — Документ містить також низку норм, які спрямовані на протидію ухиленню від оподаткування великим бізнесом, та створює такі самі умови для великого бізнесу, які діють “в усьому цивілізованому світі.

         Зокрема, документ вдосконалює електронний кабінет платника податків та порядок електронного спілкування між платником податків і контролюючим органом.

         Також вносяться зміни до низки законодавчих актів України. Так, законом уточнено порядок направлення вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску та змінено розмір санкцій за порушення вимог закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

         Крім того, уточнено формулу розрахунку питомої ваги вартості реалізованих сільськогосподарських товарів, при досягненні якої у сільськогосподарського товаровиробника виникає право на отримання бюджетної дотації відповідно до закону «Про державну підтримку сільського господарства України».

         Ухвалено зміни до закону «Про судовий збір» щодо максимальної величини ставки судового збору у разі подання до адміністративного суду апеляційної або касаційної скарги на рішення суду.

         Запроваджено ліцензування як виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, так і на роздрібної торгівлі ними.

 

Україна спродується:
оприлюднений список об'єктів великої приватизації

16 січня 2020 року

         Фонд державного майна у газеті «Відомості приватизації» оприлюднив перелік об’єктів великої приватизації державної власності на 2020 рік. Ось що спродує Україна:

 • ПАТ «Центренерго»
 • ВАТ «Тернопільобленерго»
 • ПАТ «Запоріжжяобленерго»
 • АТ «Харківобленерго»
 • АТ «Миколаївобленерго»
 • АТ «Хмельницькобленерго»
 • АТ «Херсонська ТЕЦ»
 • АТ «Дніпровська ТЕЦ»
 • АТ «Криворізька теплоцентраль»
 • ПАТ «Одеська ТЕЦ»
 • Державне підприємство «Сєвєродо­нецька теплоелектроцентраль»
 • АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»
 • Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська»
 • ПАТ «Азовмаш»
 • Державне підприємство «Завод «Елек­троважмаш
 • ПАТ «Сумихімпром»
 • ПАТ «Одеський припортовий завод»
 • АТ «Оріана»
 • ПрАТ «Президент-Готель»
 • ПрАТ «Індар»
 • Державне публічне акціонерне товари­ство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»

 

Від сьогодні до народних депутатів «кнопкодавців»
буде застосовуватися штраф від 51 до 85 тисяч гривень

16 січня 2020 року

         Закон про покарання народних депутатів за "кнопкодавство" опублікований у парламентській газеті "Голос України".

         Законом встановлюється кримінальна відповідальність за вчинення народним депутатом будь-яким способом голосування на засіданні Ради замість іншого депутата ВР ("кнопкодавство").

         Таке діяння буде каратися штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – на сьогодні це від 51  до 85 тисяч гривень. Розмір штрафу буде змінюватися із зміною неподаткового мінімуму. 

         Відповідно до статті 216 Кримінально-процесуального кодексу України, досудове розслідування таких кримінальних правопорушень будуть здійснювати слідчі органи Державного бюро розслідувань.

         "У разі виявлення на пленарному засіданні журналістом, акредитованим при Верховній раді, факту порушення вимог щодо особистого голосування шляхом голосування замість іншого народного депутата, такий журналіст має право подати заяву до Апарату Верховної ради про виявлений факт разом із відповідними матеріалами фотозйомки або відеозапису". Цитата із тексту закону.

 

СБУ викрила масштабну тіньову схему в податковій

15 січня 2020 року

       Служба безпеки України викрила посадовців Державної податкової служби, які сприяли виведенню у "тінь" понад 500 мільйонів гривень щомісяця, повідомляє «Українська правда», посилаючись на СБУ та співрозмовника в правоохоронних органах

       "Оперативники спецслужби встановили, що чиновники здійснювали несанкціоновані дії зі службовою інформацією. Таким чином зловмисники давали можливість низці "конвертаційно-транзитних" груп оминати систему автоматизованого моніторингу оцінки ступенів ризику і, як наслідок, ухилятись від сплати податків в особливо великих розмірах", — повідомили джерела УП.

       За їхніми даними, 15 січня в кількох областях у податківців проходять обшуки. В голови Державної податкової служби Сергія Верланова відбуваються слідчі дії.

       Як уточнила "Українській правді" речниця Верланова Олена Дьоміна, в очільника ДПС проходять "планові слідчі дії у повному співробітництві з керівництвом СБУ". Вона наголосила, що ніяких обшуків у керівництва податкової не відбувається.

       СБУ повідомляє, що для реалізації оборудки посадовці департаменту обслуговування платників та інформаційних технологій, департаменту моніторингу ризикових операцій і доходів ДПС України спільно зі службовцями ДПС у Київській, Львівській, Миколаївській, Волинській та Донецькій областях і місті Києві вступили у змову з власниками ІТ-підприємства.

       Ця компанія здійснює розробку відповідного програмного забезпечення для ДПС та знає алгоритми роботи електронних інформаційних ресурсів ДФС України.

      Як розробники систем захисту цих ресурсів комерсанти створили можливість для забезпечення незаконного формування податкового кредиту з ПДВ суб’єктам реального сектору економіки. Для цього використовувались понад 300 підконтрольних організаторам фіктивно створених фірм, які через проведення безтоварних операцій та підміни номенклатури товарів/послуг штучно формували податковий кредит замовникам.

       За вказаним фактом зареєстровано кримінальне провадження за ст. 364 Кримінального кодексу України (Зловживання владою або службовим становищем).

 

Вся інформація про доходи міністрів буде щомісяця публікуватись
на сайті Уряду

15 січня 2020 року

       Доходи міністрів та їхніх заступників щомісячно будуть публікуватися на офіційному ресурсі Кабінету Міністрів України — Урядовому порталі. Про це повідомив на брифінгу 15 січня Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет, — повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       «Ми будемо офіційно публікувати щомісяця всі доходи, які отримують топ-посадовці в Україні. Це не є таємною інформацією. Це буде ще одним кроком до того, щоб ми стали ще більш прозорими та чесними із суспільством», — сказав Дмитро Дубілет.

       Крім того, за словами Міністра, Уряд цілком відкритий у своїй діяльності та працює над тим, щоб покращити ефективність праці. У зв’язку з цим незабаром на сайті Уряду буде розміщено новий розділ, що міститиме інформацію щодо КРІ усіх топ-посадовців.

       «Власне і КРІ, і доходи будуть офіційно публікуватися на сайті, щоб все було максимально прозоро», — підсумував Дмитро Дубілет.

       Міністр Кабінету Міністрів переконаний, що члени Уряду, які кожен день ухвалюють важливі для країни рішення з бюджетами на сотні мільйонів доларів, повинні мати гідні заробітні плати для уникнення корупційних спокус. Про це він також сказав на брифінгу.

       «Ми зараз живемо в досить унікальній ситуації — нові міністри не є корупціонерами. І це те, з чим навіть погоджується опозиція та опозиційні ЗМІ. Тобто це дійсно ті люди, які працюють за одну зарплату, або у деяких випадках живуть на свої збереження», — підкреслив Дмитро Дубілет.

       Він підкреслив, що раніше чиновники офіційно отримували по декілька тисяч гривень, а за тіньовими схемами крали десятки та сотні мільйонів доларів або отримували зарплати в конвертах.

       «Ми зараз маємо ситуацію, коли жодних чорних, жодних корупційних схем немає і тому потрібно чесно сказати — люди, які щодня приймають рішення щодо бюджетів у десятки та сотні мільйонів гривень і яких оточують різні спокуси, зокрема від фінансово промислових груп, повинні мати дохід, який дозволить не думати про ці спокуси», — наголосив Міністр.

       При цьому він підкреслив, що звичайно це не можуть бути дуже великі виплати: «Але цей дохід має бути, якщо не такий, як у приватному бізнесі, то хоча б співставний».

 

Уряд встановив кількість населення України

15 січня 2020 року

       В результаті комплексної методики уряд дізнався кількість населення в Україні. Про це повідомив міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет на брифінгу 15 січня, інформує «Українська правда».

       "Ми встановили кількість наявного населення в Україні. Використовували різні методики, вони дали приблизно однаковий результат. Наступного тижня, я сподіваюсь, ми зможемо поділитись першими результатами", — сказав Дмитро Дубілет.

       Відповідаючи на уточнююче запитання, Дубілет запевнив, що похибка при такій методиці нижча, ніж при традиційному переписі. Міністр висловився проти проведення традиційного перепису в 2020 році. Він анонсував результати пробного перепису, які утвердили його в цій думці. Водночас Дубілет зазначив, що дискусії з цього питання в уряді ще тривають.

       "Моя особиста думка, що традиційний перепис проводити не потрібно. Це зайві видатки для бюджету, які приносять дуже спірний результат. Ми провели тестовий пілотний перепис у районі Києва. Вони приголомшливі щодо того, скільки людей просто не відчиняють двері. Дуже великий бюджет піде просто в нікуди, бо дуже багато людей не відкривають двері".

 

НБУ прогнозує помірні коливання гривні в 2020 році

13 січня 2020 року

       Національний банк проводить політику плаваючого курсу гривні до долара, і в 2020 році курс може помірно коливатися в обидві сторони, в тому числі і зміцнюватися. Про це сказала перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв'ю виданню FinClub.

       Як зазначила представник НБУ, поточний валютний курс являє відображенням ринкових тенденцій. За її словами, НБУ в 2019 році викупив у резерви рекордний обсяг валюти за 14 років – 7,9 млрд доларів. При цьому нерезиденти завели близько 4,3 млрд доларів в ОВДП.

       "Тобто були й інші фактори зміцнення гривні: це і зростання продуктивності в агросекторі, зовнішнє фінансування, яке залучали і державні, і приватні компанії – "Нафтогаз", "Кернел" та інші. І в 2020 році курс може помірно коливатися в обидві сторони, в тому числі і зміцнюватися", – розповіла Рожкова.

       Заступник голови НБУ зазначила, що в ході кризи в Україні спостерігалася шокова девальвація гривні, викликана не економічними чинниками, а очікуваннями і жахом. За її словами, нинішнє зміцнення гривні – це результат реформ останніх років, яке могло б початися і раніше, але якоюсь мірою стримувалося невизначеністю, пов'язаною з подвійними виборами в країні. Такий шлях проходили й інші країни, які реалізовували режим інфляційного таргетування, наприклад, Чехія чи Польща на початку 2000-х.

       "У нас плаваючий курс, він може відхилятися в різні сторони на невеликі величини", – додала вона.

 

Іран визнав, що збив український літак

11 січня 2020 року

       Сьогодні вранці іранські військові оголосили, що український пасажирський літак авіакомпанії МАУ збили вони. За їхніми словами, це трапилося помилково через те, що літак здійснив різкий поворот у бік засекреченої військової бази.

       Про це повідомила американська щоденна газета «Нью-Йорк таймс».

       Як йдеться в заяві, літак "прийняв положення і висоту ворожої цілі", коли наблизився до бази іранського Корпусу вартових Ісламської революції. Саме в цих умовах "через людську помилку" літак "потрапив під обстріл".

       "Сумний день. Попередні висновки внутрішніх розслідувань збройних сил: людська помилка у часи кризи, спричиненої авантюризмом США, призвела до катастрофи. Наші глибокі вибачення та співчуття нашому народові, сім’ям загиблих та іншим постраждалим країнам", – написав міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф у Twitter.

      Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій та офіційних вибачень по дипломатичних каналах.

 

Національний банк дав роз'яснення стосовно порядку використання поточних рахунків ФОП

11 січня 2020 року, Національний банк України

       Національний банк уточнив порядок використання поточних рахунків фізичних осіб для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності (далі - ФОП) та власних потреб. Нижче надаємо роз'яснення на найбільш поширені запитання:

 • Що саме змінюється для ФОП?

       Для ФОП діють норми щодо здійснення всіх видів розрахунково-касових операцій відповідно до договору та вимог законодавства України, які встановлені з 2003 року*. Як і раніше, ФОП може витрачати кошти з "підприємницького" рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності. Водночас після сплати всіх податків та зборів вони мають право перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цією особою для власних потреб.

 • Чи дійсно ФОП для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами, мають перерахувати кошти з рахунку ФОП на власний поточний рахунок фізичної особи, відкритий для власних потреб?

       Так. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій пов’язаних із власними потребами. Після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених, зокрема, Податковим та Господарським кодексами України, ФОП мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Кошти з рахунку ФОП на рахунок для власних потреб перераховуються після підтвердження про сплату податків та зборів або відсутність заборгованості за ними.

 • Для чого внесено такі зміни в розрахунки ФОП?

      Національний банк не вносив змін по суті, а лише уточнив норму про порядок використання поточних рахунків ФОП. ФОП мають право після слати податків та зборів отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати цей дохід на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Упорядкування операцій ФОП сприятиме мінімізації ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, зниженню проявів тіньової економіки та розвитку безготівкових розрахунків.

 • Яким чином можуть ФОПи використати кошти зі свого бізнес-рахунку?

      За поточними рахунками ФОП в національній валюті можна здійснювати всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій, пов'язаних із власними потребами. Суб'єкти господарювання, які мають поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках кошти, можуть здійснювати розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій формі, а також у готівковій формі відповідно до вимог та обмежень визначених Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148.

 • Які санкції передбачені за порушення розрахунків ФОП?

      Контроль за сплатою податків і зборів та застосування передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до статті 191 Податкового кодексу України.

       До відома ФОП: Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщена на сайті Державної податкової служби України (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/296361.html).

* Інструкція про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків  резидентів і нерезидентів, затверджена постановою Правління НБУ № 492 від 12.11.2003

 

Збільшено неоподатковуваний розмір матеріальної допомоги від роботодавця

11 січня 2020 року

       Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи у 2020 році до 2 102 грн, встановленого Законом "Про Державний бюджет України на 2020 рік", впливає, зокрема, на розмір неоподатковуваної матеріальної допомоги.

       Згідно з Податковим кодексом не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

       Так, неоподатковувана матеріальна допомога в 2020 році дорівнюється 2 940 грн (у 2019 році — 2 690 грн).

 

Уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році

11 січня 2020 року

      Дитячі виплати у 2020 році в Україні зберігатимуть чинний у 2019-му механізм надання коштів при народженні дітей. Уряд ще у листопаді відхилив пропозицію Мінсоцполітики про введення нового підходу щодо дитячих виплат в Україні у 2020 році. Він полягав у тому, щоб відв’язати понад 150 виплат від прожиткового мінімуму й допомогти малозабезпеченим сім’ям та пенсіонерам. Повідомляє УНІАН.

      Дитячі допомоги у 2020 році в Україні надаються згідно з постановою Кабміну одному з батьків дитини, що постійно проживають разом з немовлям. Для призначення виплати на дитину у 2020 році в Україні до органу соцзахисту батьками подається заява про проживання дитини, копія свідоцтва про народження, яку можна подати в електронній формі.

      Розмір виплати на першу дитину у 2020 році в Україні становить 52 прожиткових мінімуми. Виплати на другу дитину становитимуть 70 прожиткових мінімумів, на третю і кожну наступну — 120 прожиткових мінімумів.

      Грошові виплати не здійснюватимуться одноразово. Молоді мами з першою дитиною отримають спершу 10 тисяч гривень, решту суми виплачуватимуть по 860 гривень щомісяця упродовж 3 років. Виплати за народження у 2020 дитини в Україні буде проводитися протягом наступних 36 місяців рівними частинами. При цьому щомісячний розмір виплати допомоги не може бути меншим за встановлений для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум. Допомогу при народженні дитини надаватимуть разом з одноразовою допомогою «пакунок малюка».

      Уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році. Так, розмір дитячих грошей на дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, становитиме не 2 прожиткові мінімуми, а 2,5. Це додатково понад 1000 гривень на одну дитину.

      Зросте також розмір дитячих грошей у 2020 на дітей з інвалідністю, які виховуються у дитячих будинках сімейного типу і названих сім’ях, — додатково 3 000 гривень на одну дитину. Допомогу при народженні дитини надаватимуть разом з одноразовою допомогою «пакунок малюка». Крім того, здійснюватиметься також відшкодування послуг з догляду за дитиною до 3 років «муніципальна няня». У 2020 році таке відшкодування отримають понад 64 тисячі осіб.

      Дитячу допомогу у 2020 році в Україні очікують надати 204 тисячам вагітним і молодим мамам. А ось дитячу допомогу для одиноких матерів підвищать до 1 1921 гривень для дітей віком до 6 років, 2 395 гривень для дітей віком 6 до 18 років, 2 270 для дітей віком від 18 до 23 років, що навчаються. 397 тисяч — скільком дітям будуть надавати дитячу допомогу у 2020 році в Україні.

 

Пенсійний фонд України дав роз'яснення щодо виходу на пенсію
у 2020 році

11 січня 2020 року, Пенсійний фонд України

 

      Право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж.

      Для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років (з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році необхідний страховий стаж становитиме 35 років.

       Якщо у людини на час досягнення зазначеного пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію за віком пізніше, після досягнення 63 або 65 років. Якщо людина продовжуватиме офіційно працювати та набуде необхідний страховий стаж, то пенсія може бути призначена відразу після його набуття.

       У разі відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком після 60 та 63 років, пенсію можна отримати після 65 років. Але для цього потрібно мати мінімум 15 років страхового стажу.

       Тривалість страхового стажу, яка дає право на пенсію, визначається на дату досягнення пенсійного віку.

 

Мінюст складатиме адмінпротоколи при захопленні майна і бізнесу
та анулюватиме доступ до реєстрів

11 січня 2020 року

       Оновлено порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства.

       Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції викладено в новій редакції постановою Кабміну від 25 грудня 2015 р. №1128.

       Мін'юст чи відповідний територіальний орган розглядаючи скаргу перевіряє відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:

       1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту;

       2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту прийнято, вчинено на законних підставах;

       3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або відмовити в її задоволенні;

       4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;

       5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

       У разі необхідності Мін'юст чи відповідний територіальний орган повідомляє про обставини скарги правоохоронним органам для перевірки та припинення порушення закону.

       Мін'юст чи відповідний територіальний орган складатиме протокол про адміністративне правопорушення у разі виявлення порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

       Відповідальність за такі порушення встановлена статтями 166-11 та 166-23 КпАП.

       При цьому державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації на протязі 15 днів з дня отримання суб'єктом державної реєстрації, нотаріусом засвідченої копії рішення Мін'юсту чи його територіального органу, зобов'язана прибути до Мін'юсту чи відповідного територіального органу для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

       Крім того, реєстраторам-порушникам анулюють доступ до реєстрів.

       Якщо суд скасує рішення , Мін'юст не пізніше наступного робочого дня з дня надходження судового рішення забезпечує:

 • повторний розгляд скарги у сфері державної реєстрації (у разі скасування рішення про відмову в задоволенні скарги);
 • внесення відомостей до реєстрів (у разі скасування рішення про задоволення скарги).

 

Як штрафуватимуть ФОПів за порушення порядку розрахункових операцій?

1 січня 2020 року

       Оприлюднено суми штрафів, які з 2020 року будуть застосовуватися за порушення порядку проведення розрахункових операцій. Відповідну інформацію надала Державна податкова служба, повідомляє «Закон і Бізнес».

       Тепер штрафуватимуть за:

— непроведення розрахункових операцій (РО);

— проведення РО на неповну суму вартості товарів (послуг);

— невидачу в паперовій або електронній формі розрахункового документа (чека).

       Сума штрафів зростатиме поступово:

— до 19 квітня 2020 року: за перше порушення — 1 грн, за кожне наступне — 100% вартості товару, проданого з порушенням;

— з 19 квітня 2020 року до 1 жовтня 2020 року: за перше порушення — 10% вартості товару, проданого з порушенням, за кожне наступне — 50% його вартості;

— з 1 жовтня 2020 року — за перше порушення — 100% вартості товару, проданого з порушенням, за кожне наступне — 150% його вартості.

       Крім того, штрафи передбачено за цілу низку інших порушень. Зокрема, проведення розрахунків за допомогою РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення яких внесені зміни, не передбачені виробником; невикористання під час розрахунків розрахункової книжки; проведення через РРО розрахунків без попереднього програмування найменування не підакцизних товарів.

       За такі порушення штрафи до 19 квітня становитимуть до 100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, а з 19 квітня — до 300 мінімумів.

 

Секретар РНБО озвучив 4 версії катастрофи літака МАУ в Ірані

9 січня 2020 року

       Фахівці вивчають усі можливі версії причин катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України", включно з ураженням лайнера ракетою.

       Джерело: Cекретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов у Facebook, коментуючи для "Цензор.нет", повідомив:

       "Вивчаються різні версії раптового падіння літака, серед основних:

 • ураження літака зенітною ракетою ЗРК, зокрема ЗРК "Тор", бо інформація про виявлення уламків російської ракети поблизу місця катастрофи вже з'явилася в мережі інтернет;
 • зіткнення з БПЛА або іншим літаючим об'єктом;
 • руйнування і вибух двигуна з технічних причин;
 • вибух всередині літака внаслідок терористичного акту".

       В РНБО України раніше повідомляли, що літак з українськими експертами прибув до Тегерана 9 січня о 3:30 ночі, експертна група терміново приступила до вивчення обставин авіакатастрофи Boeing 737.

       За словами Данілова, до складу комісії включено фахівців, які беруть участь у міжнародному розслідуванні атаки російських військовослужбовців на малайзійський "Боїнг" МН-17 17 липня 2014 року в повітряному просторі України, а також в експертизі фрагментів російської зенітної ракети "Бук", яка збила малайзійський літак.

 

У МВФ розповіли, чому зміцнилася гривня

9 січня 2020 року

       У МВФ пояснюють зміцнення гривні переказами коштів від українців на заробітках, рекордними врожаями та підвищенням попиту на національні облігації.

       Про це повідомив представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман в інтерв’ю "Еспресо".

       "Важко визначити головний фактор, який до цього призвів. Так, має місце продовження достатньо суттєвого припливу коштів від українців, які перебувають на заробітках за кордоном. Ціни на традиційні товари українського експорту високі, водночас, як ціни українського імпорту, — на той же газ, — зменшились", — повідомив Люнгман.

       Він зазначив, що останні 2 роки українські аграрії збирають рекордний за обсягами врожай зернових, надходження від експорту якого збільшують пропозицію валюти в країні, зменшуючи її курс.

       "І так, уряд запропонував привабливі ставки на національні облігації, що підвищило попит на ці папери", — додав представник МВФ в Україні.

       Він зазначив, що зміцнення гривні позитивно впливає на споживачів, для яких дешевшають імпортні товари. Разом з цим, від цього явища страждають експортери, для яких падає виручка.

       Нагадуємо:

       Офіційний курс гривні до долара за 2019 календарний рік підвищився на 16,9% з 27,69 гривні 1 січня 2019 року до 23,68 гривні 1 січня 2020 року.

Економічна правда

 

2020 рік оголошено роком сільського туризму

9 січня 2020 року

       Національна туристична організація України оголосила 2020 рік – роком сільського туризму, повідомляє agronews.ua.

       До сільського туризму належить і екотуризм, і відвідання різних місцевостей і різних громад, тощо. Загалом це все що стосується автентичності, традицій, культури та природи у сільській місцевості.

       Розвиток сільського туризму вирішує декілька задач:

 • мінімізує міграцію з сільських територій до міст;
 • забезпечує можливості працевлаштування сільської молоді, етнічних меншин, жінок та маргіналізованих груп;
 • зменшує бідність;
 • зберігає культуру та спадщину.

       Незважаючи на те, що крім розвитку сільського туризму існують інші пріоритети, всі країни світу визнають його потенціал як засіб диверсифікації своїх продуктів в секторі туризму та індустрії гостинності.

       Мабуть, найбільша потреба сектору – це підготовка мешканців села до вдосконалення своїх сервісних навичок та розвитку людського капіталу, який забезпечить сталий та збалансований розвиток сільського туризму. Крім того, здоровий розвиток сільського туризму вимагає встановлення та впровадження міжнародних стандартів, об’єднаних у комплексну систему якості дестинацій, яка функціонально відповідає сучасним потребам ринку і ефективно підвищує якість обслуговування та управління.

 

Колишні топ-менеджери Приватбанку оскаржують у суді його націоналізацію

9 січня 2020 року

       2 січня Господарський суд м. Києва відкрив провадження за позовами низки екс-топ-менеджерів та екс-акціонерів Приватбанку (Олександра Дубілета, Тимура Новікова, Олега Гороховського тощо) про визнання недійсними договорів про придбання акцій, які були укладені в грудні 2016 року під час націоналізації банку.

       Про це повідомляє Finbalance.

       З аналогічними позовами в Госпсуд м. Києва в кінці грудня 2019 року звернулися й інші колишні топ-менеджери Приватбанку, які також володіли міноритарними пакетами акцій фінустанови, — екс-перший заступник глави правління Володимир Яценко (0,3229%), екс-заступник глави правління Тетяна Гур’єва (0,2422%), екс-заступник глави правління Людмила Шмальченко (0,1614%) тощо.

       Як випливає із судових матеріалів, колишні керівники Приватбанку в судовому порядку оскаржують в т.ч. операцію bail-in — примусову конвертацію їх депозитів у нові акції банку, які були випущені в грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку, а потім зрештою з усіма "старими" акціями банку (загалом — 100%) були викуплені державою (в особі Мінфіну) за 1 грн.

       У 2017-2018 роках вказані екс-топи Приватбанку вже зверталися з позовами до держави в Печерський райсуд м. Києва, однак тоді цей суд відмовився розглядати відповідні позовні заяви, в т.ч. висловивши думку, що такі спори — це компетенція судів господарської юрисдикції.

       Як свідчать судові матеріали, в грудні 2019 року з позовами до Приватбанку та Міністерства фінансів у Госпсуд м. Києва звернулася також низка компаній, кошти яких теж потрапили під bail-in. Йдеться, зокрема, про ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон", ТОВ "Хім-Ойл-Транзит-Юкрейн", ТОВ "Партнер-Експі", ТОВ "КС Групп", ТОВ "Реватіс", ТОВ "Сонго", ТОВ "Керуючий адміністратор пенсійних фондів "Паритет", Hangli International Holdings Limited, Craentex Investments LTD, Veliona Trading LTD, Hetterington Group LTD, Saviento Investments LTD, Birgminton Investing Inc тощо.

Економічна правда

 

В Україні запустили освітній портал для безробітних

9 січня 2020 року

       За підтримки Державної служби зайнятості України стартував новий проєкт для працевлаштування – Освітній портал (skills.dcz.gov.ua).

       Про це повідомили у пресслужбі відомства.

       Новий сервіс допоможе безробітним отримати нові компетенції та пройти професійне навчання.

       У службі зайнятості заявляють таку місію проекту: розвиток компетенцій, затребуваних на ринку праці; отримання актуальної інформації щодо пошуку роботи та підбору персоналу; правильне резюме сучасного формату; підготовка до співбесіди з роботодавцем; освітні курси та вебінари для безробітних, зокрема ті, які проводяться центрами професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

       На сайті планують: нові освітні програми, розроблені спільно з роботодавцями, проводитимуться вебінари та дистанційне навчання.

       На платформі вже є курси: cтворення резюме на сайті, як знайти роботу своєї мрії, майстерність спілкування з різними клієнтами, підготовка професійних кадрів та запити роботодавців.

       За даними статистики, кількість безробітних на третій квартал 2019 року в Україні становила 8,4% від усього населення.

 

Літак "МАУ" розбився в Ірані

8 січня 2020 року

      Boeing 737 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" 8 січня вранці через 6 хвилин після вильоту з Тегерана розбився в Ірані. Літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран — Київ мав прибути до Міжнародного аеропорту "Бориспіль". Всі, хто знаходилися на борту літака загинули. Двоє пасажирів, які мали летіти цим літаком, не сіли на борт. Серед загиблих було 11 громадян України, а також громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини, Великої Британії.

      Компанія "Міжнародні авіалінії України" оприлюднила список членів екіпажу рейсу PS752. Це пілоти: Наумкін Олексій Євгенович; Гапоненко Володимир Іванович; Хоменко Сергій Анатолійович. Бортпровідники: Статнік Катерина Олегівна; Матьков Ігор Валерійович; Микитюк Марія Михайлівна; Лихно Денис Михайлович; Овчарук Валерія Євгеніївна; Сологуб Юлія Миколаївна. Окрім членів екіпажу, загинули пасажири Олена Малахова та Ольга Кобюк.

       Президент України Володимир Зеленський через катастрофу літака МАУ у Тегерані терміново перервав поїздку до Оману.

       Представники МАУ на брифінгу вранці заявили, що літак Boeing 737-800 був справний і не припускають помилку екіпажу.

      "Це був один з кращих наших літаків з прекрасним, надійним екіпажем…Повітряне судно було справне... Ми гарантуємо льотну справність всіх наших літаків і високу кваліфікацію наших екіпажів", — сказав на брифінгу президент МАУ Євгеній Дихно.

      "Маючи сьогодні дані, що літак набрав 2400 метрів висоту, помилка екіпажу мінімальна, ми її просто не припускаємо. З огляду на їх досвід, дуже складно сказати, що там могло бути щось з екіпажем" , — зазначив віце-президент МАУ з льотної роботи Ігор Сосновський.

      Офіс Генерального прокурора за повідомленнями у ЗМІ розпочав досудове розслідування авіакатастрофи літака компанії "Міжнародні авіалінії України". Метою розслідування є встановлення фактів, що призвели до загибелі, за повідомленням Ради нацбезпеки і оборони Украни, 168 пасажирів і 9 членів екіпажу.

      Відповідні дані внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 3 ст. 276 КК (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей)".

      "В Іран буде відправлено групу для допомоги в пошуковій операції. У складі групи — фахівці для розслідування причин катастрофи, зокрема 5 осіб Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, 2 представники Державіаслужби і 3 представники авіакомпанії МАУ", — повідомив в Телеграм-каналі прем’єр-міністр України Олексій Гончарук

      "Ми співчуваємо родинам і близьким загиблих в авіакатастрофі Ірані. Рішенням Державіаслужби польоти в повітряному просторі Ірану заборонені українським авіакомпаніям з 00.00 9.01.2020 - до з'ясування причин катастрофи. Державіаслужба проведе позапланові перевірки стану безпеки польотів МАУ. Також будуть проведені додаткові перевірки стану безпеки польотів інших авіакомпаній", — повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

 

З 3 січня ФОП заборонено витрачати кошти з підприємницьких рахунків
для власних потреб

8 січня 2020 року

       Національний банк України постановою від 27.12.2019 р. № 162 вніс зміни до Інструкції про відкриття та закриття банківських рахунків. Зокрема, згідно з ними підприємцю, щоб використати зароблені кошти на власні, непідприємницькі потреби, доведеться перевести кошти на непідприємницький рахунок

       Тепер за поточними рахунками в національній валюті ФОП та самозайнятих осіб здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та законодавства України, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

       Але ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.

       Тому з 3 січня (дня набрання чинності Постанови №162), щоб використати підприємницькі кошти для власних потреб, слід перераховувати їх на окремий рахунок.

 

НБУ спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків

3 січня 2020 року, Економічна правда

       Національний банк спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків – постанови, які затверджують зміни, набирають чинності з 3 січня 2020 року.

       Про це повідомляє прес-служба регулятора.

       Зокрема, Національний банк встановив порядок:

       1) відкриття банками спеціального рахунку для здійснення керуючим санацією процедури санації боржника – юридичної особи;

       2) відкриття банками спеціального/окремого рахунку для здійснення арбітражним керуючим процедури реструктуризації боргів та погашення боргів боржника – фізичної особи (фізичної особи-підприємця).

       Зазначається, що застосування такого порядку дасть можливість:

 • забезпечити рівні права та можливості для захисту законних інтересів кредиторів під час процесу банкрутства;
 • врегулювати відносини щодо відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися в скрутній фінансовій ситуації;
 • очистити баланси банків та зберегти їх клієнтів серед активних учасників споживчого кредитування тощо.

       Операції за рахунками фізичних осіб-підприємців

       У разі припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності, закрити поточний банківський рахунок стане простіше:

 • якщо на такому рахунку немає залишку коштів, банки зможуть закрити поточний рахунок без отримання будь-яких документів від клієнта;
 • у разі наявності на такому рахунку коштів, банкам надано право закрити поточний рахунок, перерахувавши залишок коштів на рахунок цієї особи, відкритий для власних потреб.

       Також банки зможуть самостійно посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця, що не потребуватиме використання послуг нотаріуса.

       "Так, уповноваженому працівнику банку надається право посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, якщо вона складається в банку у присутності власника рахунку та довірених осіб", – йдеться у повідомленні.

 

У 2020 році українці матимуть понад 100 днів вихідних

3 січня 2020 року

       У 2020 році на українців чекає кілька вихідних по три-чотири дні поспіль: 4-7 січня, 7-9 березня, 18-20 квітня, 1-3 травня, 9-11 травня, 6-8 червня, 27-29 червня, 22-24 серпня та 25-27 грудня.

       Загалом у календарі на 2020 рік передбачається 11 офіційних вихідних: 1 січня – Новий рік (середа), 7 січня – Різдво Христове за юліанським календарем (вівторок), 8 березня – Міжнародний жіночий день (неділя), 19 квітня - Великдень (неділя), 1 травня – Міжнародний день праці (п'ятниця), 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (субота), 7 червня – День Святої Трійці (неділя), 28 червня – День Конституції України (неділя), 24 серпня – День незалежності України (понеділок), 14 жовтня – День захисника України (середа) і 25 грудня – Різдво Христове за григоріанським календарем (п'ятниця), повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Зокрема, законодавством передбачено, що якщо державне свято припадає на суботу або неділю, то українці отримують додатковий вихідний найближчого понеділка.

       Отже, вихідними днями також будуть понеділки: 9 березня, 20 квітня, 11 травня, 8 червня, 29 червня.

       Крім того, Кабінет Міністрів розпорядженням від 23 жовтня 2019 №995-р рекомендував із метою забезпечення раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування у 2020 році Різдва Христового керівникам підприємств, установ та організацій перенести робочий день із понеділка 6 січня на суботу 11 січня.

 

Уряд затвердив законопроект “Про працю”,
який дозволить вивести з тіні заробітні плати

3 січня 2020 року

       Напередодні Нового року Кабінет міністрів затвердив законопроект “Про працю”. Про це в Facebook написав міністр економіки Тимофій Милованов.

       За його словами, мета документа – підвищити офіційну зайнятість і рівень зарплат в країні. Милованов зазначив, що новий закон необхідний, оскільки Кодекс законів про працю застарів і давно не захищає працівників.

       “Чинний документ датований 1971 роком, тому не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці – фрілансу, дистанційної, домашньої або тимчасової роботи і ін. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою… стала нелегальна зайнятість, …зарплати в конвертах, складність в пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу”, – уточнив Милованов.

       Міністр вважає, що законопроект дозволить збалансувати ринок робочої сили, вивести з тіні заробітні плати і прискорити економічне зростання.

       Зокрема, Милованов зазначив, що нове законодавство: збереже і розширить соціальні права і гарантії працівників через легалізацію праці; збільшить кількість легальних робочих місць; забезпечить рівні можливості чоловіків і жінок; підвищить доходи працівників; гармонізує законодавство з ЄС.

       У підготовці законопроекту брали участь галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу і профспілки.

       “Закон вступить в силу через 6 місяців після розгляду і прийняття парламентом. Ще протягом року буде діяти так званий перехідний період. За цей час відбудеться адаптація трудових відносин та кадрових документів до нововведень”, – додав Милованов.

       Він також уточнив, що законопроект планується розглядати в парламенті пакетом з іншими законопроектами які впливають на ринок праці і трудові відносини: “про страйк”, “про профспілки” та ін.

 

Розрахувати розмір майбутньої пенсії можна онлайн

3 січня 2020 року

       Пенсійний фонд запровадив новий сервіс.

       В особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ вже доступний Пенсійний калькулятор.

       Доступ до вказаного сервісу здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису (раніше – ЕЦП).

       Новий сервіс дає змогу розрахувати пенсію за віком. При обчисленні страхового стажу та заробітної плати використовуються дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду.

       Крім того, користувачі можуть самостійно ввести дані щодо періодів трудової діяльності, що враховуються до стажу роботи.

       За результатами розрахунку надається сума розрахованої пенсії та формується протокол, який містить інформацію про всі складові такого розрахунку (помісячний розрахунок заробітної плати та страхового стажу, індивідуальні коефіцієнти тощо).

       Сервіс не враховує зростання середньої заробітної плати у наступні роки та рівень інфляції і дозволяє оцінити прогнозний розмір пенсії в діючих умовах і цінах.

 

Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги
в листопаді збільшилася на 16,4%

2 січня 2019 року

       Заборгованість населення України з оплати житлово-комунальних послуг у листопаді 2019 року збільшилася на 16,4% до жовтня-2019 і становила 55,1 млрд грн (без урахування електроенергії), повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно зі статистичними даними, загалом у листопаді 2019 року українці сплатили за житлокомпослуги 7,4 млрд грн, що становить 48,5% нарахованої за цей місяць суми. За постачання електроенергією сплачено 3,2 млрд грн (115,6% нарахувань за рахунок погашення заборгованостей попередніх періодів).

       Найвищий рівень оплати житлокомпослуг у листопаді-2019 зафіксовано у Чернівецькій (71,9% суми нарахувань), Закарпатській (67%) і Волинській (64,7%) областях.

       Найнижчий рівень оплати — в Донецькій, Луганській, Сумській і Полтавській областях (36-42% суми нарахувань).

       За даними Держстату, від початку року з населенням укладено 63,7 тис. договорів про погашення реструктуризованої заборгованості за житлово-комунальні послуги на загальну суму 492,7 млн грн. Сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становить 286,5 млн грн.

       Середні нарахування за житлово-комунальні послуги в країні на одного власника особового рахунку з урахуванням споживання електроенергії (з розрахунку 150 кВт-год) у листопаді-2019 становили 2044,7 грн.

 

З 1 січня набули чинності нові норми для електромобілів

2 січня 2019 року

       З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон, який упроваджує зелені номерні знаки для електромобілів, а також упорядковує питання руху, паркування і зарядки електромобілів шляхом внесення змін до Правил дорожнього руху та Державних будівельних норм, повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно з текстом закону (№10405), Міністерство внутрішніх справ, Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністерство охорони здоров'я та Держслужба з надзвичайних ситуацій протягом шести місяців термін від дня оприлюднення зобов'язуються встановити вимоги до оформлення паркомісць для електрокарів: упровадити дорожні знаки "для електромобілів", "крім електромобілів", "станція зарядки електромобілів", а також упровадити номери для електромобілів із зеленим кольором шрифту (для машин, не обладнаних двигуном внутрішнього згоряння).

       За зупинку або стоянку авто на місці для електромобілів, а також за створення перешкод водіям електрокарів у зупинці або паркуванні передбачено штраф від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а інспекторам із паркування надається право затримати авто порушника, зокрема за допомогою евакуатора.

       Закон також зараховує до компетенції сільських, селищних рад та їхніх виконавчих органів визначення шляхів стимулювання населення користуватися електрокарами та іншими екологічними видами транспорту.

       Як повідомлялося, попит на електромобілі в Україні в січні-червні 2019 року зріс на 58%.

       Українці в 2018 році придбали 5,3 тис. електромобілів (з них 83,5% – ненові), що майже удвічі більше, ніж роком раніше. Водночас динаміка попиту на нові електромобілі була трохи вища, ніж у старих: якщо первинні реєстрації ненових електромобілів зросли вдвічі, то нових – у 2,2 разу.

 

В Україні зросли "мінімалка" та прожитковий мінімум

 2 січня 2019 року

       З 1 січня розмір мінімальної заробітної плати становить 4723 гривні, а прожиткового мінімуму – 2027 гривень.

       Із 1 січня набуває чинності новий кошторис країни, який депутати ухвалили ще 14 листопада.

       Відповідно до закону, з нового року прожитковий мінімум збільшиться на 162 гривні та становитиме 2 027 гривень (загальний показник). Бюджет також передбачає "зростання мінімуму" — з 2 027 грн у січні 2020-го до 2 189 грн на кінець року. 

       У той же час, 11 грудня Кабмін схвалив законопроєкт, який скасовує прив’язку показника прожиткового мінімуму до зарплат, штрафів та інших виплат.

       "Раніше кожне підвищення прожиткового мінімуму додавало кошти не лише тим, хто їх потребував. Підвищення автоматично збільшувало державні платежі, штрафи, плату за певні види державних послуг тощо", — пояснив прем’єр Олексій Гончарук.

       За його словами, прийняття законопроєкту дозволить у подальшому збільшити "мінімум" до 4 200 грн.

 

В Україні почали діяти нові ціни на газ

 2 січня 2019 року

       З 1 січня в Україні почали діяти гарантована та ринкова ціни на газ для населення.

       Про це йдеться у статті на Економічній правді.

       За домовленостями з МВФ, з 1 січня 2020 року всі українці повинні платити за газ ринкову ціну. Але щоб захистити населення від коливання цін, Кабмін увів так звану "страхову ціну", тобто фіксацію ціни на певному рівні.

       Це означає, що в українців з 1 січня буде два варіанти, як платити за газ для дому: або за гарантованою (яка діятиме до кінця кварталу), або за ринковою цінами.

       Страхова ціна "Нафтогазу" становить 6 961 грн за тисячу кубометрів з ПДВ — її визначили на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі. Така ціна на 7% менша, ніж у першому кварталі 2019 року.

       Кінцева ж вартість газу залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює Нацкомісія з тарифів. Якщо виходити з тарифів у листопаді, вартість газу може становити близько 8 тис. грн за тисячу кубометрів.

       Ця ціна збігається з квартальною гарантованою ціною. Квартальна ціна діятиме автоматично для всіх споживачів. У "Нафтогазі" порахували, що якщо транзит продовжиться, програма з гарантованою ціною може завдати споживачам збитків.

       За словами голови Мінекоенерго Олексія Оржеля, після підписання угоди про транзит газ може стати чи не найдешевшим за всю історію перемовин.

       "Тоді споживачі із страховою ціною не виграють, бо на ринку буде менша ціна", — попередив він.

       Це не стосується мешканців багатоквартирних будинків, які не можуть впливати на цей процес. В їхньому випадку все залежить від комунальних підприємств, які надають їм послуги. Останні так само можуть скористатися пропозицією "Нафтогазу".

       Є й інші новини: платіжки за теплову енергію за грудень 2019 року за рахунок їх коригування відповідно до ринкової ціни на газ у грудні можуть бути знижені на 300-400 грн.

 

Архів актуальних новин (ІI півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (І півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (ІІ півріччя 2018 року)