АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 

Україна може стати регіональним хабом автовиробництва

19 липня 2018 року

       Україна має достатній потенціал і потужності для того, аби швидко перетворитися на регіональний хаб автомобілебудування. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі з керівництвом французького автогіганта – групою Renault, - повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну України.

       Компанія зацікавлена у розширенні своїх виробничих потужностей і розглядає Україну, як один з майданчиків автовиробництва.

       «Ми зацікавлені в розвитку виробничих зв’язків із Францією, і сфера автовиробництва може стати ще одним напрямком економічного співробітництва. Наразі ми обговорюємо можливості розміщення виробництва автомобілів групи Renault в Україні. Для нас це і додаткові робочі місця, і розширення експортних можливостей», – зазначив Володимир Гройсман.

       Він наголосив, що Україна має не тільки вигідне географічне становище, а й велику ємність внутрішнього попиту на якісні й бюджетні автомобілі. З 2000 року в Україну зайшли понад 20 світових компаній, що відкрили понад 30 заводів з виробництва автомобільних комплектуючих. При цьому комплектуючі українського виробництва мають найнижчу у Європі собівартість.

       У цьому контексті Глава Уряду нагадав, що днями вийшов з ініціативою напрацювати спільно з депутатським корпусом низку рішень, які дозволили б покращити процес залучення інвесторів в автовиробництво і запровадити тут відповідні технології. «Ми можемо до вересня розробити закон, аби приходили сюди виробники і виробляли автомобілі. Буде робота, будуть автомобілі. Працюємо разом над створенням умов конкурентного розміщення автовиробництва», – додав Глава Уряду.

 

Росія готує санкції проти України

19 липня 2018 року, Українська правда

 

       Уряд Російської Федерації розробляє санкції щодо України.

       Про це, посилаючись на джерела, пише "Комерсант".

       В уряді РФ почалася робота зі зниження негативного впливу на економіку у зв'язку з введенням санкцій. Одним з елементів цієї роботи буде президентський указ про санкції щодо фізичних і юридичних осіб України, пише видання.

       За словами джерел, до списку санкцій планують включити "декілька сотень фізосіб і близько ста юросіб". Під фізичними особами "маються на увазі бізнесмени, політики і держслужбовці", одним із заходів впливу буде блокування їх активів в РФ та заборона на виведення капіталу, кажуть співрозмовники видання в уряді.

       Введення санкцій щодо України відбудеться згідно з указом, який президент РФ Владімір Путін підписав 4 червня. За ним, "заходи впливу" вводяться урядом за рішенням президента щодо іноземних держав і їх організацій, посадових осіб, громадян.

       До них віднесено, наприклад, припинення або призупинення співпраці російських компаній з "недружніми" іноземними державами і міжнародними організаціями в різних галузях, а також "заборона або обмеження" на ввезення продукції та сировини, країнами походження яких є іноземні держави.

       В законі є застереження, що відповідно до рішення президента можуть вводитися і "інші заходи" впливу.

 

Зміни в порядку призначення субсидій передбачають,
що її отримуватимуть виключно ті, хто потребує такої допомоги

18 липня 2018 року, Мінсоцполітики

       Про це заявив Міністр соціальної політики України Андрій Рева в інтерв'ю журналістам.

       За словами Міністра притік нових субсидіантів припинився, тобто всі, хто мали право на підтримку, та звернулися за допомогою до держави, вже знаходяться в системі надання субсидій. Разом із тим, було виявлено, що 923 тисячі таких домогосподарств декларували нульові доходи.

       "Позиція перша – процес верифікації, який проводить Мінфін, показує, що деякі субсидіанти зі задекларованими нульовими доходами витрачають сотні тисяч гривень на купівлю товарів та послуг. Причому, в деяких випадках, одразу після призначення субсидії. Позиція друга – по площі житлових приміщень, чому за гроші платників податків повинні утримуватись маєтки, в той час, коли власники такого житла мали би утримувати його самі? І позиція третя – для отримання субсидії люди по документах роз'їжджалися – жінка з дітьми залишалася в одній квартирі з нульовими доходами, чоловік який працює переїжджав до батьків, а там теж через комісію його доходи не враховувались. Все це було системно проаналізовано, і в 329-й постанові Уряду прийняті відповідні рішення з однією метою – заможні люди не мають отримувати субсидію, а всі хто потребують допомоги повинні її отримати", – заявив Андрій Рева.

 

Уряд спростив доступ до телекомунікаційних мереж для бізнесу
та правила працевлаштування іноземців

18 липня 2018 року,
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

       18 липня Кабінет Міністрів України за ініціативи Мінекономрозвитку ухвалив низку рішень на користь бізнесу.

       «Підтримка бізнесу – пріоритет роботи Уряду та Мінекономрозвитку. Сьогодні ми спростили низку важливих речей. По-перше, доступ до телекомунікаційних мереж, щоб оператори зв’язку могли швидше поширювати широкосмуговий доступ до Інтернету по всій Україні. Крім того, ми створили умови для кращої роботи Державного земельного кадастру, а ще скасували низку неактуальних актів, які створюють зайвий тиск на бізнес. Це дозволить продовжити економічне зростання та залучати інвестиції в розвиток українського підприємництва», – зазначив Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

       Уряд ухвалив рішення про спрощення доступу до інфраструктури для операторів телекомунікацій, оскільки наявні умови надання доступу до елементів інфраструктури є дискримінаційні та непрозорі, а також стримують розвиток ринку телекомунікацій в Україні.

       Відповідне рішення спрощує процедури розміщення технічних засобів телекомунікацій на об’єктах електроенергетики, доступ до інфраструктури об’єкта транспорту, а також затверджує правила надання доступу до інфраструктури об’єкта будівництва.

       Уряд також створив умови для зменшення кількості відмов у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру через удосконалення механізму надання адміністративних послуг у цій сфері.

       Відповідне рішення передбачає:

 • деталізацію підстав для відмови у внесенні відомостей до кадастру;
 • впровадження попередньої перевірки необхідних для цього електронних документів;
 • онлайн-моніторинг стану опрацювання всіх видів заяв до Державного земельного кадастру.

       Як результат, очікується зменшення кількості відмов на 100 тисяч, до 2% від загальної кількості на рік, а також економія коштів на суму 56,6 млн грн на рік суб’єктами господарської діяльності.

       Уряд також скасував дискримінаційну норму щодо заборони на внесення записів і зберігання трудових книжок своїх працівників іноземними юридичними особами на території України. Відповідна норма прямо суперечить Господарському кодексу України, згідно з яким іноземні юридичні особи на території України прирівнюються у своїх правах і юридичному статусі до українських.

       Скасування такого обов’язку дасть змогу іноземним юридичним особам самостійно вносити відмітки до трудових книжок своїх працівників, що гармонізує Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників із Господарським кодексом України, а також сприятиме безперешкодному виконанню представництвами іноземних юридичних осіб своїх обов’язків відповідно до Кодексу законів про працю.

       Важливо, що це зменшить надмірний і нічим не виправданий регуляторний тиск на бізнес, пов’язаний із необхідністю витрачати час і кошти на внесення відміток до трудових книжок Генеральною дирекцією з обслуговування іноземних представництв.

       Поряд із тим Уряд спростив процедуру працевлаштування іноземців. Наразі для отримання посвідки співробітники Державної міграційної служби (ДМС) вимагають від іноземців після отримання дозволу виїхати та повернутися до України. При цьому такий виїзд/в’їзд може бути здійснено через територію будь-якої країни та не передбачає отримання жодних додаткових документів.

       Відповідне рішення передбачає скасування можливості відмови у оформленні посвідки на проживання на підставі того, що дата в’їзду в Україну передує даті отримання дозволу на працевлаштування. Очікуваний результат таких змін - відкритість України для висококваліфікованих іноземних фахівців, а також зменшення навантаження на ДМС.

       Також Уряд скасував низку вже неактуальних актів різних органів центральної виконавчої влади, що не відповідають чинному законодавству.

       У свою чергу це дасть змогу:

 • зменшити регуляторний тиск на бізнес та зменшити можливості для зловживань з боку представників органів державної влади;
 • поліпшити інвестиційний клімат та покращення умов ведення бізнесу в Україні;
 • привести регуляторне поле у відповідність до вимог законів України.

 

У грудні 2019 року буде проводитися пробний перепис населення

18 липня 2018 року,
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

       18 липня Кабінет Міністрів України за ініціативи Мінекономрозвитку ухвалив рішення про проведення пробного перепису населення України в 2019 році.

       Пробний перепис дозволить підготувати механізми та засоби для проведення Всеукраїнського перепису, які використовувалися востаннє у 2010 році.

       Це рішення є частиною підготовчих заходів до проведення Всеукраїнського перепису населення, запланованого на 2020 рік.

       Так, проведення пробного перепису населення дозволить:

 • сформувати технології, відпрацювати інструменти та методи проведення Всеукраїнського перепису населення;
 • оновити інструменти проведення Всеукраїнського перепису населення, зокрема протестувати використання під час перепису планшетів та ноутбуків, щоб прискорити внесення статистичної інформації та її обробку;
 • опрацювати основні організаційні заходи здійснення Всеукраїнського перепису населення, включаючи подальше опрацювання отриманих даних.

       За пропозицією Державної служби статистики пробный перепис населення буде проводитися в Оболонському районі Києва та Бородянському районі Київської області у грудні 2019 року.

       Уряд визначив Державну службу статистики України відповідальною за проведення пробного перепису населення. Водночас Національна поліція України має забезпечити публічну безпеку і порядок на час проведення пробного переписи.

 

Володимир Гройсман ініціює масштабні перевірки лісгоспів
і підписав звернення до Генпрокуратури про перевірки фактів порушень

18 липня 2018 року,
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабміну України

       Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціює проведення масштабних перевірок підприємств лісової промисловості на предмет контрабанди лісу, звернувся до Генеральної прокуратури із вимогою перевірки фактів такої контрабанди, а також звернувся до партнерів з Євросоюзу з проханням надати інформацію про продукцію ліспрому, яка перетинає державний кордон. Про це Глава Уряду сказав сказав під час засідання Уряду.

       «У нас є різні види контрабанди. Один з них – контрабанда лісу. Маємо звіти міжнародних організацій. Факти жахливі, – сказав Володимир Гройсман. – Я підписав звернення до Генеральної прокуратури з наявною інформацією про правопорушення і сьогодні пропоную прийняти рішення Уряду, аби Державна аудитслужба, ДФС, Національна поліція, Держгеокадастр почали ретельні перевірки всіх лісгоспів країни з даними про накладні, хто підписував, хто відвантажував, хто оформлював, де проходила продукція».

       Глава Уряду наголосив, що всі, хто має відношення до незаконних вирубок, до незаконного вивезення та ввезення лісу, понесуть відповідальність.

       «Ми зупиняємо нелегальний потік товарів. Наша робота дає свої перші паростки. Я буду і далі викривати всі тіньові схеми, які є. І буду боротися з тим, аби таких схем не було. Боротьба буде результативною, – сказав Володимир Гройсман. – Я не буду закривати очі на жодну схему, яка робить Україну біднішою. Прошу всіх правоохоронців – давайте об’єднаємося і вдаримо по всіх цих схемах. Давайте покажемо людям результат цієї боротьби».

 

Держфінмоніторинг підготував матеріали щодо фінансових операцій,
які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів,
на суму майже 200 мільярдів гривень

16 липня 2018 року,
Державна служба фінансового моніторингу України

      Державною службою фінансового моніторингу України як підрозділом фінансової розвідки України вживаються посилені заходи практичного характеру щодо протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

       Зокрема, у І півріччі 2018 року Держфінмоніторингом підготовлено 438 матеріалів (з них 271 узагальнений матеріал та 167 додаткових узагальнених матеріалів).

       У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 197,1 млрд гривень.

       Держфінмоніторингом продовжується активна робота стосовно розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна, в тому числі В.Ф. Януковичем, його близькими, іншими посадовцями та пов’язаними з ними особами.

       Ця робота проводиться в рамках продовження поглиблених заходів, вжитих у 2014-2017 роках, щодо блокування, арешту та конфіскації в дохід держави коштів в еквіваленті 1,5 млрд дол. США.

       Так, Держфінмоніторингом у І півріччі 2018 року рік передано до правоохоронних органів 133 такі матеріали (68 узагальнених матеріалів та 65 додаткових узагальнених матеріалів). У цих матеріалах сума підозрілих фінансових операцій, які можуть бути пов’язані із легалізацією (відмиванням) коштів або з учиненням іншого кримінального правопорушення, становить 276,5 млрд гривень.

       Відповідно до законодавства України Держфінмоніторинг (як підрозділ фінансової розвідки) спільно із правоохоронними органами здійснює заходи, направлені на попередження та протидію фінансуванню терористичної діяльності, сепаратизму.

       Так, у І півріччі 2018 року Держфінмоніторингом направлено до правоохоронних органів 37 матеріалів (з них 16 узагальнених матеріалів та 21 додатковий узагальнений матеріал) стосовно фінансових операцій осіб, які можуть бути пов’язані з фінансуванням тероризму, сепаратизму та/або проведені за участю осіб, які публічно закликають до насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або зміни меж території або державного кордону України. Матеріали направлено до Служби безпеки України та Генеральної прокуратури України.

 

З 1 жовтня скління балконів буде дозволено при проектуванні нових будинків,  
Лев Парцхаладзе

16 липня 2018 року, Мінрегіон

       Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України оновлює державні будівельні норми. Зокрема, прийнято рішення дозволити скління балконів та лоджій вище 3-го поверху при проектуванні нових та реконструкції існуючих житлових будинків. Відповідна норма міститься у змінах до ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення», які вступають в силу з 1 жовтня 2018 року.

       Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе.

       «Сьогодні відповідно до діючих норм при проектуванні та будівництві багатоповерхівок не допускається скління балконів. Тому жителі потім роблять це самостійно. Таке самовільне скління псує зовнішній вигляд будівель і взагалі наших міст. Часто окрім цього, вони ще й розширюють площі балконів, перетворюючи їх на жахливі прибудови. І це вже питання безпеки людей, які проживають в таких будинках чи проходять повз них. Ми переглянули цю норму і у нових змінах в ДБН ввели можливість скління балконів при проектуванні. Вони вступлять в силу з 1 жовтня», –сказав він.

       Відповідно до нових змін, скління балконів або лоджій з шириною не менше 1,2 м дозволяється виконувати, якщо площа скління становить не менше 50% від площі зовнішніх стін балконів, а вікна влаштовуються з сумарною шириною не менше 1,2 м і відчиняються на бік балкона.

       За словами Лева Парцхаладзе, така норма запобігатиме самовільному склінню балконів, покращить зовнішню естетику будинків та дозволить розширити можливості пожежної безпеки жителів.

       Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні документи, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

 

Невтішний прогноз синоптиків

16 липня 2018 року, Укргідрометцентр

       Найближчими днями в Україні очікуються грозові дощі.

       У вівторок, 17 липня, на території країни, крім південної частини, короткочасні дощі, місцями грози; у Луганській, Харківській, Сумській, вдень також у Чернігівській, Київській, Житомирській, Закарпатській областях та в Карпатах місцями сильні дощі. Вітер західний, північно-західний, 5-10 м/с.

       Температура вночі 13-18°, на узбережжі морів до 21°; вдень 20-25°, у південних, Донецькій, Дніпропетровській областях 25-30°.

       У Києві – короткочасний дощ (вночі місцями), вдень можлива гроза. Вітер західний, північно-західний, 5-10 м/с. Температура вночі 16-18°, вдень 22-24°.

       На середу, 18 липня, синоптики прогнозують в Україні дощі, місцями грози, в північних, західних і Харківській областях місцями сильні дощі. Вітер змінних напрямків, 3-8 м/с.

       Температура вночі 14-19°, на узбережжі морів до 22°; вдень 21-26°; в південних, східних і Дніпропетровській області 25-30°.

       У Києві – вночі сильний, вдень помірний дощ. Вітер східний, 5-8 м/с. Температура вночі 16-18°, вдень 22-24°.

       16 липня о 9 годин температура води в Чорному і Азовському морях була 22-26°, у Дніпрі біля Києва 23°.

 

Об’єднання ягідників у кооперативи підвищить їх конкурентоспроможність
на аграрному ринку

16 липня 2018 року, Прес-служба Мінагрополітики

       Виробникам плодово-ягідної продукції вигідно об’єднуватись в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (СОК), оскільки тоді вони матимуть змогу скористатися державною підтримкою та суттєво розвинути свій бізнес, посилюючи конкурентоспроможність на аграрному ринку. Так, Уряд передбачив на 2018 рік співфінансування СОК, компенсуючи 70% придбаного обладнання як українського, так і іноземного виробництва.

       Про це зазначив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета під час VII Міжнародного форуму «Лохина високоросла і ягідні культури в Україні 2018. Ягідні кооперативи» в Житомирі. Участь у заході взяли представники Мінагрополітики, Житомирської ОДА, НААН України, керівники ОТГ, представники бізнесу та профільні експерти.

       «Виробництво ягід в Україні поступово зростає, і як результат – виникає необхідність зберігати та переробляти значно більшу кількість продукції. Створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів надасть змогу виробникам не тільки зберегти урожай та продати його за вигідною ціною, але і розширити асортимент продукції з доданою вартістю. Держава, в свою чергу, підтримує селян-підприємців, які об’єдналися у кооператив, компенсуючи 70% придбаного обладнання», – підкреслив Віктор Шеремета.

       Він додав, що наразі компенсація 70% за обладнання передбачена для сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів до складу яких входить 20 членів. Проте, для збільшення привабливості кооперативного руху в Україні, Мінагрополітики працює над внесенням змін, які передбачають зменшення учасників кооперативів до 7 членів.

       Також під час форуму було обговорено й інші програми державної підтримки. Зокрема, заступник Міністра зазначив, що відповідно до державної програми з підтримки розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників (300 млн грн) станом на 9 липня 2018 року Мінагрополітики внесло до переліку претендентів на державну підтримку 164 заявки. Відповідний перелік розміщено на сайті міністерства.

       Також було акцентовано на програмі зі здешевлення кредитів для фермерів у розмірі 1,5 облікової ставки НБУ (1 млрд грн). Так, аграрії можуть не продавати зерно віддразу після жнив, а взяти дешевий кредит для осінньо-польових робіт, і вже потім продати зерно за найбільш вигідною ціною. 

 

Рада зробила крок до легалізації "євроблях"

13 липня 2018 року

        Верховна Рада сьогодні, в останній день роботи восьмої сесії, прийняла у першому читанні два законопроекти, які дозволять знизити акцизи на розмитнення автомобілів та посилити відповідальність за використання нерозмитнених авто.

       Законопроектом "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів", зареєстрованим за №8487, пропонується:

 • запровадити нову модель оподаткування акцизним податком легкових моторних транспортних засобів.

       У запропонованій системі відбудеться зміна оподаткування одиниці об'єму двигуна транспортного засобу на оподаткування одиниці легкового транспортного засобу.

       Запропоновано встановити базові ставки акцизного податку для нового легкового транспортного засобу з бензиновим двигуном об'ємом 1000 куб. см у розмірі 50 євро за одиницю та для нового легкового транспортного засобу з дизельним двигуном об'ємом 1000 куб. см у розмірі 75 євро за одиницю.

       Визначення акцизного податку для кожного легкового транспортного засобу здійснюватиметься шляхом застосування до базових ставок акцизного податку коефіцієнтів.

       Один коефіцієнт визначатиметься діленням об'єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. см на 1000 куб. см.

       Другий коефіцієнт дорівнюватиме кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1);

 • встановити ставку для електричних легкових транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), у розмірі 1 євро за 1 кВт ємності електричного акумулятора. Сьогодні ставка складає 109,129 євро за одиницю транспортного засобу;
 • встановити ставку податку для гібридних легкових транспортних засобів у розмірі 100 євро за 1 одиницю. Сьогодні ставка складає 109,129 євро за одиницю транспортного засобу;
 • скасувати оподаткування акцизним податком кузовів для легкових транспортних засобів. Сьогодні ставка для нових кузовів складає 218 євро за одиницю та 872 євро для кузовів, що використовувалися;
 • скасувати тимчасово встановлені (до 31 грудня 2018 року) особливості оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів, вироблених після 1 січня 2010 року;
 • привести термінологію, що використовується у Податковому кодексі України при реєстрації транспортних засобів, у відповідність із Законом України "Про Національну поліцію".

       Законопроектом "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України", зареєстрованим за №8488, пропонується розширити умови, які є підставою для подовження попередньо встановленого строку тимчасового ввезення транспортних засобів комерційного призначення, а саме зберігання таких транспортних засобів під митним контролем, здійснення інших операцій з такими транспортними засобами у випадках, передбачених Митним кодексом України.

       Проектом пропонується встановити що:

 • митне оформлення транспортних засобів може здійснюватися у будь-якому органі доходів і зборів України з пред’явленням їх цьому органу;
 • додаткові умови тимчасового ввезення громадянами транспортних засобів, а саме: тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами транспортних засобів особистого користування у кількості більше однієї одиниці дозволяється за умови застосування до них заходів гарантування;
 • тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України транспортних засобів комерційного призначення при виконанні ними своїх обов’язків за укладеними трудовими договорами із підприємствами-нерезидентами, що підтверджується документами відповідних компетентних органів країни реєстрації підприємства-нерезидента, дозволяється на строк до 10 діб із застосуванням до них заходів гарантування тощо;
 • транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 днів, підлягають державній реєстрації тощо.

       Відповідні зміни передбачається внести до Митного кодексу, Кодексу України про адміністративні правопорушення, законів України «Про державну прикордонну службу України», «Про дорожній рух», «Про Національну поліцію», «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів».

 

Копії документів для підписання декларації з лікарем більше не потрібні

12 липня 2018 року, Міністерство охорони здоров'я України

       Міністерство охорони здоров’я України внесло зміни до Порядку вибору лікаря, що надає первинну медичну допомогу. Розповідаємо, що змінилося.

        Кампанія з вибору сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів триває з квітня. Це перша подібна кампанія національного рівня. За цей час виникла необхідність удосконалити порядок подання декларацій про вибір лікаря. Міністерство охорони здоров’я України внесло зміни до Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що набрали чинності 3 липня 2018 року.

        Декларації про вибір лікаря, які були підписані до набрання чинності змін, дійсні і не анулюються.

        Невідкладну допомогу можна отримати без декларації.

       Держава може гарантувати надання повного пакета послуг первинної медичної допомоги, коли ви підписуєте декларацію про вибір лікаря. Якщо ви поки не обрали лікаря та перебуваєте у невідкладному стані, маєте право отримати безперервну та безоплатну первинну медичну допомогу у державних і комунальних закладах охорони здоров'я.

       Невідкладні стани супроводжуються такими симптомами:

 • раптовим підвищенням температури тіла з кашлем, нежиттю, болем у горлі;
 • головним болем, запамороченням, слабкістю;
 • болем у попереку, суглобах;
 • підвищенням артеріального тиску;
 • больовим синдромом у онкологічних хворих;
 • алкогольним, наркотичним, токсичним абстинентним синдромом;
 • загостренням хронічних захворювань у пацієнтів, які перебувають під наглядом лікаря, що надає первинну медичну допомогу, з приводу гіпертонічної хвороби, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічного запалення печінки, жовчного міхура, кишківника, хвороби нирок, суглобів тощо.

       Копії документів тепер не потрібні

       Лікар або реєстратор більше не зобов'язані виготовляти і зберігати копії документів, які надає пацієнт. Пацієнт при підписанні декларації відтепер має тільки показати один з документів, що посвідчують особу, та документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП). Зберігати тепер необхідно тільки один примірник декларації, підписаний пацієнтом. Інший примірник, як і раніше, залишається у пацієнта.

       Як і раніше, у випадку, якщо людина через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті, цей документ не надається під час укладання декларації і цей пункт у декларації не заповнюється. Для ідентифікації особи у такому разі використовують номер документа, що посвідчує особу.

       Спрощення форми декларації

       Перелік інформації, що вноситься до декларації, скоротився. Відтепер декларація буде на одному аркуші, що зекономить час пацієнтів та лікаря на її заповнення.

       У декларації тепер не потрібно зазначати зареєстроване місце проживання пацієнта, оскільки пацієнт обирає лікаря незалежно від місця прописки.

       Також уточнене положення декларації щодо ознайомлення пацієнта з його правами як суб'єкта персональних даних. Пацієнт своїм підписом підтверджує добровільний вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, і достовірність наданих даних. Також пацієнт засвідчує, що йому відомі його права відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», та мету збирання та обробки персональних даних, зазначених у декларації.

       Термін дії декларації подовжений

       До 1 січня 2020 року подовжили термін дії декларацій про вибір лікаря, які були підписані до 23 березня 2018 року. Тобто до початку національної кампанії з вибору лікарів. До цього часу пацієнт можуть подати нову декларацію про вибір лікаря. Але немає необхідності спеціально для цього приходити у заклад. Підписати декларацію можна під час найближчого візиту до лікаря.

       Декларації, укладені після 23 березня 2018 року, не мають кінцевого терміну дії. Їх переукладати не потрібно.

      Після зміни юрособи закладу декларації залишаються дійсними.

       Відтепер не лише у разі перетворення закладу охорони здоров’я у комунальне некомерційне підприємство, а й при поділі, виділі, приєднанні юридичних осіб-надавачів медичних послуг, раніше подані декларації залишаються чинними і вважаються поданими юридичній особі-правонаступнику за умови, що обраний пацієнтом лікар продовжує працювати у закладі.

       Таким чином, зміни в юридичному статусі надавача медичних послуг не будуть впливати на права пацієнта отримувати безоплатну первинну медичну допомогу в обраного лікаря.

 

Рис став найприбутковішою культурою для українських фермерів

       12 липня 2018 року

       За останні 5 років рис приносив фермерам 7 тис. грн. прибутку з гектара.

       Серед усіх зернових культур в Україні найбільше заробляють на рисі і кукурудзі. Такими висновками поділився Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики і продовольства, аналізуючи прибутковість вирощування культур за останні 5 років, інформує Ukr.Media .

       Зокрема, в середньому за 2013-2017 рр., рис приносив виробникам 7069 грн прибутку в розрахунку на гектар. Кукурудза, яка опинилася на другому місці, давала 3625 грн. Трійку лідерів замикає гречка з показником 2627 грн/га.

       Пшениця, яка неформально має статус головної культури в агросекторі, протягом 5 років генерувала в середньому 2275 грн прибутку з гектара. Далі йдуть горох (2138 грн/га) і ячмінь (1619 грн/га). Менше тисячі гривень прибутку на гектар аграрії отримували на вівсі, просі, жита і сорго.

 

Українці зможуть без комісії пересилати гроші з Європи

10 липня 2018 року, Економічна правда

       Компанія TransferGo відмовилася від комісійних за обслуговування грошових переказів в Україну.

       Про це повідомляється в прес-релізі компанії.

       "Дана ініціатива компанії дозволяє українським мігрантам відправляти гроші з Європи додому абсолютно безкоштовно, тобто без комісії за послуги сервісу. Відправлені кошти надходять на картковий рахунок одержувача в Україні протягом двох-трьох днів", – пояснюється в повідомленні.

       Згідно з повідомленням, за даними TransferGo, в першому кварталі 2018 року українські мігранти в країнах Європи здійснили понад 45 тис. транзакцій в Україну на суму понад 8 млн євро, що в 10 разів перевищує показники за аналогічний період минулого року.

       "Ми очікуємо, що протягом наступних семи років ринок цифрових грошових переказів в світі зросте в п'ять разів. Нульова комісія за грошові перекази в Україну стала можливою завдяки міжнародним інвестиціям", – йдеться в повідомленні.

       Компанія TransferGo була заснована в 2012 році у Великобританії зі штаб-квартирою в Лондоні. На сьогодні компанія обслуговує платежі в 47 країнах Європи, Азії та Латинської Америки з офісами в Берліні, Вільнюсі та Варшаві.

       Компанія працює в Україні з початку 2017 року.

 

Прийнято за основу проект Закону "Про інформацію для споживачів
щодо харчових продуктів"

10 липня 2018 року, Інформаційне управління Апарату Верховної Ради

       Законопроектом пропонується встановити «правові та організаційні засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення високого рівня захисту здоров’я громадян та задоволення їх соціальних та економічних інтересів».

       Проектом передбачається визначити, зокрема: зміст основних термінів, які використовуються у цій сфері; загальні вимоги до інформації про харчові продукти; яка інформація є обов’язковою для надання, а яка надається у добровільному порядку; обов’язки операторів ринку харчових продуктів; порядок розміщення і представлення інформації про харчові продукти; особливості маркування та державного контролю тощо.

       До розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» проекту включено внесення змін до законів України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про виробництво та обіг органічної сільськогосподарської продукції та сировини», «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», «Про безпечність та гігієну кормів», які випливають із цього проекту.

       Проект містить додатки №№ 1-12, у яких пропонується визначити, зокрема, харчові продукти, що спричиняють алергічні реакції або непереносимість; значення та позначення інгредієнтів; референсні величини споживання тощо.

       Проект Закону зареєстровано за №8450.

 

Прийнято Закон "Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва,
обігу та маркування органічної продукції"

10 липня 2018 року, Інформаційне управління Апарату Верховної Ради

       Закон визначає основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, засади правового регулювання органічного виробництва, обігу органічної продукції та функціонування ринку органічної продукції, правові основи діяльності центральних органів виконавчої влади, суб’єктів ринку органічної продукції та напрями державної політики у зазначених сферах.

       Закон регулює відносини у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, що виробляється, перебуває в обігу, ввозиться на митну територію України або вивозиться з неї в митному режимі експорту.

       Дія цього Закону не поширюється на виробництво та обіг продукції, призначеної для власного споживання, парфумерно-косметичної продукції та лікарських засобів, продукцію мисливства та рибальства, вилучену із природного середовища.

       Відносини у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції в Україні регулюються цим Законом та виданими відповідно до нього нормативно-правовими актами, законодавством про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, про карантин рослин, про захист рослин, про насінництво та розсадництво, про ветеринарну медицину, про бджільництво, про аквакультуру, про виноградарство та виноробство, про охорону і використання рослинного і тваринного світу, а також земельним, лісовим, екологічним та іншим спеціальним законодавством, що регулює відносини у цій сфері.

       Закон встановлює основні принципи та напрями державної політики, визначає повноваження органів виконавчої влади, що здійснюють державне управління та регулювання у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, повноваження Кабінету Міністрів України у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції та повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики.

       Закон визначає галузі органічного виробництва, загальні вимоги до органічного виробництва, вимоги до виробництва органічних харчових продуктів, сертифікацію органічного виробництва та/або обігу органічної продукції, вимоги до зберігання органічної продукції тощо.

 

Програми підтримки агровиробників і додаткові механізми
залучення інвестицій будемо продовжувати, – Володимир Гройсман

6 липня 2018 року

       Уряд України в рамках політики зростання економіки буде продовжувати практику запровадження механізмів підтримки виробників, передусім в агросегменті, і залучення інвестицій, в тому числі шляхом формування індустріальних парків. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

       Він нагадав, що за рішенням Уряду впроваджено програму компенсації 25-30% вартості будівництва та реконструкції ферм та молочно-товарних комплексів, а також програму компенсації 25% вартості сільськогосподарської техніки українського виробництва.

       «А якщо це маленький фермер, то компенсуємо 40% вартості техніки», – додав Володимир Гройсман.

       Так само діє програма компенсації вартості посадкового матеріалу для садівників – незалежно від розміру компаній.

       «Садіть сади і отримуйте 80% компенсації вартості посадкового матеріалу», – зазначив Глава Уряду.

      Окремо він звернув увагу на підтримку фермерів, як основи агровиробництва в Україні. Обсяг такої підтримки – 1 млрд грн. «Там (в ці кошти) закладено і здешевлення кредитів, і речі по міндобривах, насіннєвому матеріалу. Будемо підтримувати фермерство», – наголосив Прем’єр-міністр.

       Говорячи про інвестиційну складову, він зауважив, що вже восени в Україні має запрацювати експортно-кредитне агентство. «Я також підтримую законопроект про створення індустріальних парків. Взяв би це питання в пріоритет, аби і надалі створювати механізми залучення інвестицій», – зауважив Глава Уряду.

 

Олена Сукманова взяла участь у засіданні антирейдерського штабу
Сумської області

6 липня 2018 року

       Заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова під час робочої поїздки до Сум взяла участь у засіданні антирейдерського штабу Сумської області.

       «У нас є статистика, яка базується на роботі Антирейдерської комісії Мін’юсту. За кількістю скарг Сумська область посідає останні місця. Мене статистика тішить, але це не означає, що в області немає жодних проблем, можливо, вони просто вирішуються на місці», – сказала Олена Сукманова.

       За її словами, більшість майнових конфліктів виникає через незнання і неповагу до своїх прав і обов‘язків. «Тому головне завдання всіх органів влади, а не тільки юстиції, навчити людей, власників паїв, орендарів не тільки вміти користуватися своїми правами, але й усвідомлювати свою відповідальність», – наголосила заступник Міністра юстиції. Вона закликала місцеву владу максимально пропагувати систему безоплатної правової допомоги, куди можна звернутися і отримати первинну юридичну консультацію. «Ця система працює, вона створена для людей і не потрібно боятися нею користуватися. Поширюйте інформацію про центри безоплатної правової допомоги, рекламуйте телефон гарячої лінії», – сказала Олена Сукманова.

       Під час засідання штабу, на якому були присутні голови сільських та селищних рад, заступник міністра звернула увагу на стереотип, нібито реєстратори сьогодні підпорядковуються Міністерству юстиції. «У Мін‘юсті немає жодних реєстраторів, адже у 2016 році всі реєстраційні функції були передані на місця», – наголосила Олена Сукманова. Вона зазначила, що відповідальність за такого реєстратора несуть сільська, селищна рада чи місцева адміністрація.

 

Рада ухвалила закон про "єдине митне вікно"

5 липня 2018 року

       Верховна Рада внесла зміни до Митного кодексу та деяких інших законів щодо запровадження на митниці механізму "єдиного вікна".

       Метою закону є створення законодавчих підстав для запровадження принципу "єдиного вікна" під час здійснення митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, радіологічного та інших видів державного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України.

       Принцип "єдиного вікна" – це механізм взаємодії декларантів, їх представників та інших зацікавлених осіб з органами доходів і зборів, іншими державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних дозвільних або контрольних функцій, який забезпечує можливість одноразового подання заінтересованою особою в електронному вигляді через єдиний інформаційний веб-портал відповідних документів та відомостей з метою дотримання вимог законодавства України щодо переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України.

       "Для функціонування єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" інформаційно-телекомунікаційна система органів доходів і зборів забезпечує можливість обміну інформацією з відповідними інформаційно-телекомунікаційними системами інших державних органів, установ і організацій, уповноважених на здійснення відповідних дозвільних або контрольних функцій стосовно переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України", – йдеться в законі.

       Водночас під час взаємодії зокрема між декларантами, їх представниками та органами доходів і зборів закон передбачає дотримання  вимог щодо конфіденційності інформації.

       При цьому визначено, що портал "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" працюватиме 24 години щоденно, крім часу, необхідного для його технічного обслуговування.

       Окрім того, у законі зазначено, що у пунктах пропуску через державний кордон України органи доходів і зборів здійснюють контроль за дотриманням автомобільними перевізниками законодавства України щодо міжнародних автомобільних перевезень згідно із Законом України "Про автомобільний транспорт". Порядок проведення такого контролю затверджується Кабінетом міністрів України.

 

Рада посилила відповідальність за незаконну вирубку та контрабанду лісу

3 липня 2018 року

       ВР ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів".

      За ухвалення відповідного законопроекту №5495 за основу та в цілому з техніко-юридичними правками проголосували 234 народні депутати при мінімально необхідній кількості в 226 голосів. 

      Метою закону є забезпечення збереження лісового фонду країни шляхом обмеження внутрішнього споживання необроблених лісоматеріалів і посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за незаконне вирубування лісу та подальший його експорт поза митним контролем (контрабанду).

      Законом передбачено, що обсяг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених не повинен перевищувати 25 мільйонів кубічних метрів на рік незалежно від обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у попередньому році.

      При цьому здійснення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, а також контроль за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, встановленого цією статтею, покладено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.

      Згідно із законом, незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 15 до 30, а на посадових осіб – від 75 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

     Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, передбачають накладення штрафу на громадян від 30 до 60, а на посадових осіб – від 300 до 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

     Знищення ж або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об'єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об'єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 30, на посадових осіб або фізичних осіб – підприємців – від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

     Окрім того, законом вносяться доповнення до Кримінального кодексу України, за якими переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів необроблених карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. Та сама дія, вчинена особою, яка раніше вчинила один із злочинів, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

     Незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, караються штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

     Цей закон набуває чинності з 1 січня 2019 року. При цьому тимчасово, строком на вісім років з дня набрання чинності, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту деревини паливної. 

 

В українських містах звузять смуги руху

22 червня 2018 року, Економічна правда

     Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства вводить нову норму до Державних будівельних норм щодо ширини смуг руху в містах і селах з метою впровадження європейських стандартів безпеки на дорогах.

     Про це написав на своїй сторінці в Facebook заступник міністра Лев Парцхаладзе.

     Відповідні зміни стосуються проектування нових та реконструкції існуючих вулиць і доріг та містяться в новій ДБН В.2.3-5: 2018 "Вулиці та дороги населених пунктів".

    Оновлена ДБН вже опублікована і набуде чинності з 1 вересня 2018 року.

     "Сьогодні в Україні ширина смуг руху на дорогах становить 3,5-3,75 метрів залежно від їх призначення. Однак європейська практика показує, що дороги з меншою шириною смуги руху – близько 3-3,25 метрів – підсвідомо спонукають водіїв їхати з меншою швидкістю", – написав Парцхаладзе.

     "Тому в новій ДБН по вулицях і дорогах ми вирішили переглянути і адаптувати цю норму до європейських, відповідно звузивши ширину смуг руху на українських дорогах при їх проектуванні і будівництві", – додав він.

     За словами Парцхаладзе, такі зміни сприятимуть підвищенню безпеки дорожнього руху та зменшенню аварійності, збільшенню пропускної спроможності вулиць і зменшенню заторів, а також ефективному розвитку велосипедного руху і громадського транспорту за рахунок облаштування окремих смуг для них.

     Згідно з новою ДБН, ширина смуги руху на магістральних вулицях загальноміського та районного значення в найбільших, великих, середніх і малих містах, крім доріг безперервного руху, а також на селищних дорогах і головних вулицях становить 3 м.

     На магістралях загальноміського значення безперервного руху в найбільших і великих містах ширина смуги руху становить 3,5 м.

     На місцевих житлових вулицях і дорогах усіх населених пунктів ширина смуги руху становить 2,75 м.

     Чинними на сьогодні будівельними нормами ширина смуги руху передбачена: 3,75 м – для І та ІІ категорій дороги, 3,50 м – для ІІІ, 3,0 м – для IV, а для V категорії ширина проїзної частини передбачена на рівні 4,5 м без розділення її на смуги руху.

     За інформацією Укравтодору, щорічно в Україні скоюється до 180 тисяч дорожньо-транспортних пригод, в яких гине до 5 тисяч осіб та травмуються близько 30 тисяч. До 80 % таких пригод стається в населених пунктах.

     Основними причинами таких пригод є порушення водіями швидкісного режиму, що призводить до зіткнень та наїзду на пішоходів.

     З метою покращення ситуації, урядом затверджено стратегію підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року, одним із напрямків якої є зменшення швидкості в населених пунктах до 50 км/год.

     Нагадаємо, міністр інфраструктури Володимир Омелян розповів, що смерті на українських дорогах коштують українській економіці 1,5-2% ВВП або 4,5 мільярда доларів щорічно.

 

З погляду міністра соцполітики темпи зростання цін уповільнилися
на відміну від темпів зростання зарплат

22 червня 2018 року

       За словами міністра соціальної політики України Андрія Реви політика випереджального зростання заробітних плат та пенсій довела свою ефективність, про що свідчать об’єктивні дані офіційної статистики.

       «У минулому році ціни та тарифи зросли дуже швидко, і це були саме наслідки попередніх років, коли ціни стримували адміністративно. Наш Уряд пішов іншим шляхом – ми припинили державне регулювання та зробили акцент на підвищенні заробітних плат і пенсій. Звісно, люди обурювалися, тому що разом із ростом зарплат та пенсій зростали і ціни, але сьогодні темпи зростання цін уповільнились на відміну від темпів зростання зарплат. Це свідчить про те, що політика випереджального зростання доходів громадян набагато краще впливає і впливатиме на добробут громадян, ніж адміністративне регулювання цін», – підкреслив Андрій Рева.

       Міністр також навів статистичні дані щодо показників зростання реальних доходів громадян.

       «Є показник зростання заробітної плати у 2017 році на 37 відсотків порівняно з попереднім роком, в результаті чого було збільшено власні доходи Пенсійного фонду на 50 мільярдів гривень і на 37 відсотків зросла середня пенсія по Україні. Статистика також говорить про те, що за виключенням індексу інфляції реальні доходи населення виросли на 19,1 відсотка. Це не так багато, як хотілося б, але це сталося вперше за три роки. Якщо ця тенденція збережеться ще три роки поспіль, то люди відчують, що ситуація змінюється в кращу сторону. До речі, за перші п’ять місяців цього року реальна зарплата зросла майже на 11 відсотків, номінальна – на 26 відсоткових пунктів. І статистика показує, що темпи зростання цін на товари порівняно з минулим роком уповільнились, про що свідчать дані Держстату», – резюмував Міністр соціальної політики Андрій Рева.

 

Із 1 липня зростуть пенсії для близько 1 мільйона пенсіонерів

 20 червня 2018 року

       У Державному бюджеті України на 2018 рік передбачене підвищення розміру мінімальної пенсії двічі протягом року – з 1 липня та з 1 грудня. Про це в ефірі радіо «Голос столиці» розповів Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, – повідомляє служба Віце-прем'єр-міністра України

       За його словами, з 1 липня відбудеться підвищення виплат для тих людей, розмір пенсії яких залежить від прожиткового мінімуму. «З 1 липня збільшується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Пенсійні виплати зростуть приблизно для 1 мільйона українців», – сказав він.

       Віце-прем’єр-міністр зазначив, що наступне підвищення пенсійних виплат, відповідно до Державного бюджету України, відбудеться з 1 грудня. «Розмір мінімальної пенсії зросте до майже 1500 грн», – зауважив він.

       «Але якщо у нас з’явиться додатковий ресурс у бюджеті Пенсійного фонду, ми спробуємо позапланово реалізувати певні пенсійні програми, як ми це зробили в жовтні минулого року», – наголосив Павло Розенко.

 

Запровадження моделі роздільного збору сміття передбачає
підвищення тарифів

20 червня 2018 року

       Щоб побудувати систему роздільного сміття на кшталт тих, що діють в Австрії чи Швейцарії, Україні доведеться підняти плату за управління побутовими відходами. Про це в ефірі програми «Бацман» на телеканалі «112 Україна» розповів Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, – повідомляє Міністерство екології та природних ресурсів України.

       Він зазначив, що за нинішнього тарифу запровадити таку модель неможливо.

       «Якщо мова йде про роздільне збирання сміття, то папір, метал, пластик чи дерево - це ті ресурси, які компанії можуть забирати безкоштовно, і громадяни не будуть за це платити. Є якась частина сміття, за яку треба заплатити. Я розумію, що це непопулярне рішення, але ми повинні бути готові до підвищення ціни», – пояснив Остап Семерак, зазначивши, що кожен громадянин зараз платить за збір, транспортування та захоронення, але не за утилізацію та переробку побутових відходів.

       За словами Міністра екології та природних ресурсів, найбільша відповідальність за хаотичне поводження із побутовими відходами лежить на органах місцевого самоврядування.

       «Органи місцевого самоврядування, на чиїх територіях локалізуються сміттєзвалища, несуть відповідальність за те, що твориться на їхній землі. На жаль, за 25 років в Україні не було вироблено державницької позиції щодо вирішення проблеми із відходами. Тільки торік ми нарешті отримали Стратегію управління відходами, яка стала першим таким документом національного рівня», – сказав Міністр екології та природних ресурсів України.

       Він повідомив, що зараз Мінприроди спільно із іншими профільними міністерствами працює над зміною законодавства, яке б дозволило реалізувати урядову Стратегію.

       «Є 10 різних законопроектів, які ми хочемо до кінця року внести на розгляд Парламенту. Один із них - рамковий закон про відходи, який імплементує європейську директиву, і 9 галузевих, зокрема, закон, який буде створювати правильні економічні умови для поведінки з твердими побутовими відходами», – пояснив Остап Семерак.

 

Рада ухвалила закон про збереження пам’яток культурної спадщини

19 червня 2018 року

       Верховна Рада сьогодні прийняла Закон "Про внесення змін до Закону України «Про охорону культурної спадщини" щодо збереження пам’яток культурної спадщини, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО".

       Законом визначено термін «об’єкт всесвітньої спадщини», згідно з яким «об’єкт всесвітньої спадщини - це об’єкт культурної спадщини, включений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО відповідно до Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини».

       Законом доповнено чинний Закон новим розділом VІ1 «Особливості охорони об’єктів всесвітньої спадщини», який визначає державну політику у сфері охорони об’єктів всесвітньої спадщини, правовий статус об’єкта всесвітньої спадщини, управління об’єктом всесвітньої спадщини, повноваження органу управління об’єктом всесвітньої спадщини, наглядову раду об’єкта всесвітньої спадщини, включення об’єктів культурної спадщини до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО чи до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, що перебуває під загрозою.

       Законом заборонено будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу об’єкту культурної спадщини, видатній універсальній цінності об’єкта всесвітньої спадщини або порушує законодавство у сфері охорони культурної спадщини.

       Законом встановлено обов’язок центральних органів виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини подавати щорічний звіт Кабінету Міністрів України та Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО про стан збереження об’єктів всесвітньої спадщини, виконання Конвенції та рішень Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

       Законом заборонено розміщення реклами на об’єктах всесвітньої спадщини. Згідно із Законом, «розміщення реклами в буферних зонах об’єктів всесвітньої спадщини здійснюється на підставі дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини.

       Вимоги щодо розміщення реклами в буферних зонах об’єктів всесвітньої спадщини затверджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини».

 

Через безкоштовний мобільний додаток Ліки Контроль пацієнти можуть дізнатися все про призначені їм ліки

19 червня 2018 року, Міністерство охорони здоров'я України

       Міністерство охорони здоров’я сьогодні презентувало новий модуль безкоштовного мобільного додатка Ліки Контроль, що дозволить пацієнтам перевірити наявність призначених лікарем препаратів у Національному переліку основних лікарських засобів.

       Національний перелік – це короткий перелік основних безпечних препаратів з доведеною ефективністю, якими лікують найпоширеніші захворювання в Україні. Ліки, що входять у Нацперелік, гарантовані державою, тобто їх отримують пацієнти безоплатно під час лікування у стаціонарі, – йдеться у повідомленні Міністерства охорони здоров’я України.

       “Кожен пацієнт має усвідомлювати, які ліки йому гарантує держава. Він має отримати їх у повному обсязі на увесь курс лікування. Кожен лікар у лікарні знає, що є в короткому списку ліків, якими він може лікувати свого пацієнта. Завдяки новому модулю у програмі Ліки Контроль пацієнти зможуть дізнатися, які препарати їм гарантується безоплатно і з'ясувати чи не забули про них сказати у лікарні”, – зазначив заступник Міністра охорони здоров’я Роман Ілик.

       Додаток Ліки Контроль – це інструмент, що сприяє дотриманню прав пацієнтів на забезпечення безкоштовними ліками у лікарнях. Крім того, додаток допомагає дізнатися усі подробиці про потрібні ліки одразу біля аптечного віконця чи у кабінеті лікаря, а саме:

 • перевірити, чи входять потрібні пацієнту препарати у програму «Доступні ліки» та до Нацпереліку;
 • знайти дешевші, проте настільки ж ефективні аналоги ліків;
 • ознайомитися з офіційними інструкціями застосування препаратів;
 • перевірити ліки візуально на предмет підробки.

       Завантажити цей додаток для смартфону можна у версіях для Android та iOS.

       Щоби пацієнти більше знали про Нацперелік, від сьогодні також працюватиме окремий сайт https://www.natsperelik.com.ua/. Найближчим часом у лікарнях також з’являться інформаційні плакати.

 

Трудові мігранти можуть отримати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, якщо задекларують доходи і сплачуватимуть внески до Пенсійного фонду

19 червня 2018 року

       Українці, які працюють за кордоном, можуть задекларувати свої доходи і сплатити ЄСВ, і на підставі цього отримати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Про це йдеться в повідомленні Урядового порталу в мережі Facebook:

       «Поширеним є міф, що у субсидії відмовляють одномоментно особам, що перебували за кордоном більш ніж 60 днів.

       Насправді, «усна» відмова працівника управління соціального захисту населення є незаконною.

       Згідно із законом «Про звернення громадян» орган соцзахисту зобов’язаний оформити заяву і декларацію і лише після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника – виходить чи не виходить йому субсидія.

       Сам факт перебування за кордоном не є підставою відмовляти у субсидії якщо людина:

 • отримує в Україні пенсію чи інші офіційні доходи, такі як стипендія, допомога при народженні дитини;
 • перебуває на лікуванні, навчанні чи у відрядженні;
 • декларує в Україні доходи і сплачує ЄСВ.

 До останнього випадку відносяться заробітчани, які вправі задекларувати в Україні свої заробітки, сплатити ЄСВ і на основі цього отримати субсидію».

 

Тривала криза у тваринництві погіршує структуру і якість харчування українців

19 червня 2018 року

        Рівень споживання молочних, м’ясних і рибних продуктів в Україні становить 45-60% від нормативів. Про це заявив в інтерв’ю виданню «Акценти» віце-президент Національної академії аграрних наук Михайло Гладій.

        За його словами, структура і якість харчування українців погіршується через тривалу кризу у тваринництві. Відтак 75% усього обсягу молока виробляють господарства населення, які об’єктивно не в змозі забезпечувати високу технологічність виробництва. Якість продукції значно нижча за європейські стандарти. Схожа ситуація у вівчарстві, де населення утримує 74% поголів’я. Баранини на душу населення виробляється лише 30% від норми МОЗ.

        «Через відсутність інфраструктури переробних підприємств ринок не отримує необхідних партій для реалізації. Збитковість галузі сягає 73%, — додав Михайло Гладій. — Виробництво свинини збиткове через застарілі технології та розповсюдження інфекційних захворювань. Дефіцит м’яса становить близько 640 тисяч тонн». Держава втрачає рибальство, кролівництво, бджільництво і звірівництво. Ці галузі збереглися переважно в особистих селянських господарствах. Дещо кращі справи у птахівництві, проте галузь залишається вразливою та імпортозалежною.

        Одним із чинників поглиблення кризи у тваринництві, на думку науковця, є стрімке зменшення площі кормових культур. Наразі вони займають 7% сільськогосподарських угідь. На початку 1990-х цифра сягала 40%.

       «Отже, катастрофічне зменшення поголів’я великої рогатої худоби — майже в 7 разів за останні десятиліття — цілком закономірний результат», — додав віце-президент НААН.

        Змінити ситуацію покликана Стратегія розвитку тваринництва на період до 2030 року. Документ, розроблений за участі науковців академії, перебуває на розгляді Мінагрополітики.

 

Нині більшість державних грошей знаходяться саме у місцевих бюджетах –
Президент про зростання фінансових можливостей об’єднаних громад

18 червня 2018 року

       Президент Петро Порошенко наголошує, що фінансові можливості громад значно розширилися
в результаті проведення децентралізації і закликає до їх ефективного використання на місцях.
Про це Петро Порошенко сказав сьогодні під час виступу на XIV Українському муніципальному форумі, повідомляє прес-служба Глави держави.

       «Раніше органи місцевого самоврядування, всі це знають і не треба нікого в цьому переконувати, це були каси по виплаті заробітної плати. Ніякого розвитку, ніякої стратегії не можна було б робити, бо не було відповідної фінансової підтримки. А тепер органи місцевого самоврядування є мозковим центром, де планується і забезпечується стратегія розвитку», – підкреслив Президент.

       За його словами, так відбувається, бо громади мають власну доходну базу, яка вже не залежить ні від кого. «Можу наголосити, що ми з вами про це мріяли багато-багато не років, а десятиліть. Бо, крім власної доходної бази, вони мають ще гарантовану підтримку з державного бюджету», – зауважив він.

       Президент наголосив: «Хочу навести одну дуже промовисту цифру, яка, на мою думку, яскраво демонструє досягнення децентралізації з фінансової точки зору. Нарешті частка місцевих бюджетів з трансфертами у зведеному бюджеті України за підсумками поточного року буде складати 51,5%».

       «Ніколи такого не було, щоб більшість державних грошей було в об’єднаних громадах», – підкреслив Президент.

      Глава держави нагадав, що в часи, коли був народним депутатом та очолював парламентський бюджетний комітет, частка місцевих бюджетів ледь перевищувала 30%, в 2014 – 2015 роках була 45%.

       Він підкреслив, що рух у напрямку збільшення частики місцевих бюджетів буде продовжено: «За чотири роки ми з вами спільно зробили колосальний перерозподіл на користь кого – на користь громадян України, на користь громад».

       «Це наше спільне досягнення і ми маємо донести в наслідок чого у нас з’явилися дороги, з’явилось освітлення, з’явились дитячі садки, з’явився престиж роботи в органах місцевого самоврядування. Виросла заробітна плата у тих, хто працює. Створена додаткова мотивація», – зауважив Президент.

       Глава держави також зазначив, що є ще більш промовистий індикатор. «Цього року частка місцевих податків та зборів у власних доходах місцевих бюджетів становитиме, за прогнозом, 30%. Власна доходна база, куди ніхто ні звідки не лізе. Це ваші гроші. В 2014 році, до початку децентралізації, вона складала менше 1%. В 2015 році, вже за підсумками першого року реформи, виросла до майже 27%», – наголосив Петро Порошенко.

      За його словами, від 2014 року і дотепер, державна підтримка на розвиток територіальних громад та розбудову їхньої інфраструктури зросла в 39 разів. «Я думаю, що це дуже промовисті цифри. У 2014 році цифра була півмільярда, зараз – майже двадцять мільярдів гривень. Це є дуже яскрава демонстрація рішучості та ефективності дій держави, влади, Президента, Уряду у напрямку децентралізації»,- сказав Президент.

       Він також зазначив, що зміни до податкового, бюджетного законодавства забезпечили основу ефективної фіскальної політики децентралізації. «Хочу наголосити, що це значно посилило матеріально-фінансову спроможність місцевого самоврядування і збільшення надходжень до загального фонду місцевих бюджетів за січень-травень до відповідного періоду минулого року становить 24%», – сказав Президент.

      Глава держави особливо відзначив, що в 665 об’єднаних територіальних громадах такий приріст в середньому склав 65%. «За рік 65 % зросли бюджетні надходження об’єднаних територіальних громад», – підкреслив він.

       «Об’єднані територіальні громади отримали статус міст обласного підпорядкування і на відміну від інших, органи місцевого самоврядування і об’єднаних територіальних громад, крім власних доходів, напряму отримують до своїх бюджетів фінансові ресурси у вигляді трансферту з державного бюджету. 665 об’єднаних територіальних громад вже зараз перебувають в прямих міжбюджетних відносинах з державним бюджетом України», - зазначив Президент.

       За його словами, загалом, згідно з планом перспективного розвитку добровільного формування громад, передбачено створення 1200 об’єднаних територіальних громад. «І їхні гроші вже зараз чекають – об’єднуйтесь і беріть», – сказав Президент.

      Глава держави також додав, що поступово громади та обрані ними органи місцевого самоврядування вчаться ефективно використовувати надані їм додаткові ресурси та розширенні повноваження. «Тому ініційоване вами обговорення питань демократії на місцевому рівні є надзвичайно важливим. Щоб нарешті люди могли спитати у органів місцевої влади – а як ефективно використовуються гроші платників податків. Чи вони лежать на депозитному рахунку, де розщеплюються? Там «відкат», там відсотки?», – зауважив він.

       «Люди хочуть і мають жити добре вже зараз, а не чекати п’ять років коли повернуться гроші з депозитів. Треба допомогти? Треба навчити? Треба організувати консультацію? До ваших послуг», – підкреслив Президент.

      «Я зараз хочу звернутися і до телеглядачів, дорогі співвітчизники, якщо у вашому місті, селищі чи селі вперше за багато-багато років полатали дорогу, встановили освітлення, почали нарешті вивозити сміття, зробили ремонт школи чи дитячого садка, який не робили десятиліттями, або навіть побудували нову школу – знайте, що це не просто вам пощастило з Головою. Хоча і не без цього. Це результат реформи децентралізації», – також сказав Президент.

 

Чверть України страждає від сильної посухи

18 червня 2018 року

      На 25% території України спостерігається посуха, найбільше від нестачі опадів страждає Запорізька, Херсонська та Харківська області.

      Про це повідомила керівник агрометеорологічного відділу Гідрометцентру Тетяна Адаменко, передає "Інтерфакс-Україна".

     "Посуха охопила південно-східну частину України. Найбільше вона зачепила Запорізьку, Херсонську та Харківську області. Дощі були дуже нерівномірні. Можна говорити, що сильна посуха спостерігається на 25% території України", – сказала вона.

     За словами Адаменко, прогноз щодо змін урожаю зернових в Україні Укргідрометцентр зможе оприлюднити до кінця червня.

      За повідомленням агрометеорологічного відділу Укргідрометцентру, травень в Україні пройшов з "дефіцитом опадів".

      "У кінці травня на багатьох площах південних, центральних та східних областей 0-10 см шар ґрунту був сухий, або майже сухий", – йдеться в повідомленні.

      Нагадаємо, найближчої доби захід і північ України опиняться під впливом атмосферного фронту, що спричинить грозові дощі.

 

Влада оголосить "полювання" на "євробляхи" після зниження ставок розмитнення

18 червня 2018 року, Економічна правда

      Контроль за ввезенням і використанням автомобілів з іноземною реєстрацією буде суттєво посилений.

      Про це йдеться у статті голови податкового комітету Верховної Ради Ніни Южаніної на Економічній правді.

      Для створення правових і економічних умов для реєстрації уже ввезених в Україну авто комітет з питань податкової та митної політики вніс до парламенту законопроект № 8488.

      По-перше, вводиться обмеження на кількість авто, які можна ввозити без грошового забезпечення. Так, нерезидент зможе без грошового забезпечення ввезти в режимі тимчасового ввезення лише одне авто.

      Ввезення наступних легкових транспортних засобів передбачає наявність гарантії. Гарантом може виступити фінансова установа, яка візьме на себе зобов’язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено.

       По-друге, посилюється відповідальність за порушення митних правил.

Особа, яка ввезла в Україну автомобіль в режимі транзиту або в режимі тимчасового ввезення, не зможе передати його у володіння, користування або розпорядження іншим особам чи розукомплектовувати його.

       Також їй заборонятиметься використання такої машини в підприємницькій діяльності чи для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення встановлених правил передбачено штраф — 34 тисячі грн.

      Будь-яка інша особа, яка всупереч встановленим правилам, отримає транзитне або тимчасово ввезене авто у володіння, користування або розпорядження чи використовуватиме таке авто в підприємницькій діяльності, для отримання доходу, також буде оштрафована.

     Перша фіксація зазначених порушень працівниками Нацполіції передбачає стягнення з порушника 8,5 тис грн, повторна фіксація — 17 тисяч грн, позбавлення права керування на 1 рік та оплатне вилучення авто за рахунок порушника.

     За недотримання строків режимів транзиту та тимчасового ввезення, тобто за невивезення авто за межі країни своєчасно, порушники мають сплатити штрафи. Розміри штрафів будуть залежати від кількості днів перевищення встановлених строків.

      За один день прострочення вивезення транзитного авто з порушника буде стягнуто 170 грн, а за три дні відтермінування вивезення тимчасово ввезеної машини — 850 грн.

      Зайвий місяць перебування такого автомобіля на митній території України коштуватиме порушнику 170 тисяч грн або навіть транспортного засобу, який може бути конфіскований за рішенням суду.

      В законопроекті прописані чіткі правила взаємодії всіх приналежних служб і відомств — підрозділів органу доходів і зборів, Державної прикордонної служби, Національної поліції.

      Якщо дозволений строк перебування іноземного авто в Україні сплив, а машина так і не була вивезена, митник повинен повідомити інші органи про вчинення правопорушення.

       Отримавши повідомлення, поліцейські мають пильніше відслідковувати таке авто на автомобільних дорогах України, а прикордонники, в свою чергу, повинні не допустити перетину кордону особою, яка ввезла авто без сплати відповідних штрафів.

       Крім того, Національній поліції буде надано право перевіряти особу водія авто з іноземною реєстрацією на відповідність особі, яка його ввезла. Якщо за кермом буде будь-яка інша особа, поліцейський може накласти на водія відповідний штраф і повідомити про порушення митних правил митницю.

      Важливо, що протокол про порушення, може бути складений митником за відсутності порушника, і вручений йому під час виїзду з України.

      Раніше голова комітету ВР з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна в статті для Економічної правди пояснила, як зміниться розмір акцизного податку для ввезених в Україну автомобілів.

 

МОЗ оприлюднило нову концепцію розвитку екстреної допомоги

18 червня 2018 року, Міністерство охорони здоров'я України

      МОЗ оприлюднив Концепцію реформи системи екстреної медичної допомоги для громадського обговорення. Через місяць після отримання пропозицій МОЗ подасть концепцію на Уряд. Закликаємо громадськість долучатись до обговорення.

      П’ятирічна реформа екстреної допомоги має на меті принципово покращити якість та доступність екстреної допомоги, щоби в критичній ситуації кожен українець оперативно отримував необхідну допомогу. З іншого боку, МОЗ прагне посилити престижність професії екстреного медичного працівника і забезпечити достойну оплату його праці.

      Реалізація Концепції здійснюватиметься протягом 2018-2022 років.

Які зміни впроваджуватимуться в екcтрену допомогу?

 • Оновлення алгоритмів диспетчеризації

Автомобіль екстреної допомоги, який знаходиться найближче до місця події, виїжджатиме протягом декількох секунд після виклику.

 • Створення нової IT-інфраструктури

Буде створено центральний інформаційний вузол обміну даними та встановлено GPS на всіх автомобілях.

 • Інформація про стан кожного виклику в кожний момент часу

Диспетчери знатимуть стан кожного виклику і місцезнаходження кожного автомобіля екстреної допомоги. Така система вже працює у Києві, Дніпропетровській, Херсонській, Харківській областях, в тестовому режимі у Вінницькій та Полтавській областях і буде розгорнута на всю країну.

 • Оновлення обов’язкових протоколів диспетчерів

Диспетчери отримають чіткий алгоритм роботи за сучасними світовими стандартами. Диспетчери мають навчитися не тільки швидко приймати рішення під тиском часу, але й консультувати свідків щодо надання першої допомоги до прибуття бригади екстреної допомоги. Концепція передбачає відповідне перенавчання.

 • Оновлення протоколів командних дій бригад

Відбудеться перехід в навчанні і тестуванні навичок екстреної допомоги на стандарти розвинених країн. Лікарі, парамедики і, навіть, водії освоюватимуть практики порятунку. Буде введено зовнішнє незалежне тестування знань та навичок фахівців екстреної допомоги.

 • Нові автомобілі і обладнання

Буде оновлено вимоги до обладнання, закуплено нові автомобілі.

 • Гідна оплата праці екстреним медичним працівникам

Медики та робітники екстренки, які пройшли перенавчання, отримають ринкові зарплати та доступ до якісно обладнаних автомобілей екстреної допомоги.

 • Перебудова приймальних відділень в лікарнях

Впроваджуються нові протоколи дій в лікарні, доступ до обладнання 24/7, нова логіка планування приміщень.

 • Розбудова мережі екстрених реагувальників

Усі, хто може опинитися на місці екстреної події, мають володіти навичками порятунку людей та вміти працювати в екстрених умовах. Пожежні, рятувальники, поліцейські, водії, машиністи, пілоти, провідники, бортпровідники, кондуктори України пройдуть оновлені курси першої розширеної допомоги. Вихователі, вчителі, соціальні працівники матимуть пройти оновлене навчання навичкам першої базової допомоги.

 • Дефібрилятори та джгути у всіх найбільш людних місцях

Ми впевнені, що для ефективного функціонування екстреної медичної допомоги необхідно забезпечити максимально скоординовані і професійні дії на всіх етапах «ланцюжка» – від дзвінка у «швидку» до спеціалізованого відділу у лікарні. Саме на це і спрямовані зміни в системі екстреної медичної допомоги.

 

В уряді планують збільшити "мінімалку" до 4200 гривень вже цього року

15 червня 2018 року

     Уряд до кінця року реалізує ініціативу з підвищення мінімальної заробітної плати з 3723 гривень
на поточний момент до 4200 гривень.

     Про це в інтерв'ю одному з телеканалів заявив віце-прем'єр-міністр Павло Розенко, передає УНІАН.

     "Коли ми говоримо про те, що цього року буде або не буде підвищення мінімальної заробітної плати, я все ж оптиміст. Я переконаний, що ініціатива, яку проголосили все ж не політичні сили, а Президент України, що ми маємо, щонайменше, зробити 4200, я переконаний, що 4200 цього року буде реалізована. Ми зробимо цей крок", – сказав він.

     При цьому Розенко зазначив, що підвищення зарплат має бути економічно обґрунтованим і не повинно відбуватися за рахунок додаткового друку грошей Національним банком.

     Віце-прем'єр зазначив, що уряд цьогоріч вже збільшив "мінімалку" з 3200 до 3723 гривень.

     "Тобто це теж досить серйозний крок, і цей крок вдвічі перевищуватиме ті інфляційні процеси, які ми матимемо. Тобто, все ж йдемо випереджаючими темпами. Зростання зарплат буде йти вище за інфляцію в Україні", – сказав він.

 

У травні середній розмір пенсії становив понад 2,5 тис. грн

15 червня 2018 року

     В Україні середній розмір пенсії у травні 2018 року становив 2518 грн, що майже на тому ж рівні, що й у квітні. Про це повідомив заступник голови правління Пенсійного фонду України Владислав Машкін під час брифінгу у Києві, передає кореспондент Українських національних новин.

       "Середній розмін пенсії на сьогодні становить 2518 грн", – сказав В.Машкін й уточнив, що середній розмір пенсії у квітні був майже на цьому ж рівні.

      За його словами, видатки ПФУ за п’ять місяців цього року становили 143,8 млрд грн, що 42,2 млрд грн більше, ніж аналогічного періоду минулого року.

      Він також зазначив, що ще 9,9 млрд грн було профінансовано ще в грудні минулого року січневих пенсій.

      В.Машкін уточнив, що за цей період власні надходження Пенсійного фонду становили 76,9 млрд грн, що на 18,3 млрд грн більше, ніж торік. При цьому, зазначив посадовець, з державного бюджету надійшло 61,3 млрд грн.

 

Мінімальний набір продуктів за рік подорожчав на чверть

15 червня 2018 року

     Набір із 23 соціально значущих товарів, до якого входять овочі, хліб, макарони, молоко, м’ясо, цукор, яйця та крупи, за рік виріс в ціні на 24% — з 825 грн у травні 2017-го до 1021 грн у травні нинішнього року. Про це свідчить дослідження аналітиків Економічного дискусійного клубу.

     При цьому порівняно з попереднім місяцем поточні ціни виявились нижчими на 14 із 23 позицій списку.

     Найбільше подешевшали у травні яйця — відразу на 9,3%. Більш як на 7% упала в ціні гречана крупа. Також зафіксоване зниження цін на картоплю, цибулю, буряки — на 1-4%.

     Одначе капуста і морква зросли в ціні на 34 та 6% відповідно. Як пояснюють фахівці, це відбулось під тиском сезонного зменшення пропозиції та стабільного попиту.

      Всі види м’яса у травні подешевшали. З одного боку, цьому сприяло наповнення внутрішнього ринку м’ясом, з іншого — жаркий травень спонукав українців до змін в раціоні. Найпомітніше із м’ясної групи подешевшало сало — на 2,4% або на 1,67 грн на кілограмі. Свинина, яловичина та курятина втратили в ціні близько 1%.

      А от молочна продукція навпаки — дорожчала. Все через постійне скорочення пропозиції молокосировини на вітчизняному ринку.

     Хліб дорожчає другий рік поспіль. З початку року масові сорти додали у роздрібних мережах 7-8%.

     Загалом експерти констатують, що у травні кошик соціальних продуктів порівняно з квітнем подешевшав на 4 грн. Таке спостерігалося вперше за останні 10 місяців.

 

З наступного року буде запроваджено монетизацію субсидій

14 червня 2018 року, Мінсоцполітики України

       Мінсоцполітики активно працює над впровадженням повної монетизації субсидій з 1 січня 2019 року. Про це Міністр соціальної політики України Андрій Рева заявив в ефірі телеканалу «Прямий».

       За словами урядовця, вже з наступного року буде запроваджено монетизацію субсидій, тобто громадянам надаватимуть допомогу на оплату житлово-комунальних послуг у готівковій формі.

       «Наразі триває процес верифікації отримувачів субсидій, адже попередній раз люди декларували свої доходи у 2015 році. Якщо виявлено 50 тисяч людей, серед яких є власники будинків з площею понад 200 квадратних метрів та квартир більше 120 метрів квадратних, які з нульовими доходами купували автомобілі за 700 тисяч гривень та інші вартісні речі, то, мабуть, перевірка потрібна. Адже монетизація субсидій означає надання громадянам грошей для сплати комунальних послуг, і тому потрібно забезпечити адресність допомоги, щоби гроші отримували саме ті люди, які дійсно потребують субсидію», – заявив Міністр.

       Він також розповів про основні елементи нового порядку надання субсидій, які окрім основної задачі – допомоги громадянам – також закладають мотиваційні механізми заощадження власних витрат.

       «Субсидія – це співоплата, а це означає, що є частка, яку сплачує людина, а є частка, яку сплачує держава. Але держава сьогодні сплачує гроші не людям, а напряму перераховує кошти надавачу послуг. Таким чином, виникає ситуація, за якої людям все одно скільки вони споживають, головне за норму не вийти. Але коли людині нададуть гроші на руки, то кількість зекономлених енергоресурсів прямо впливатимуть на ту суму допомоги, яку людина зможе залишити собі», – пояснив Андрій Рева.

       Разом із тим підвищується і відповідальність отримувачів субсидій, адже після отримання субсидії людина має можливість та обов’язок повністю оплатити послуги, таким чином відповідальність за оплату переходить на рівень споживач-надавач послуг.

       «Це повністю змінює систему взаємовідносин між державою, отримувачами субсидій та надавачами послуг. Тому процес переходу на нову систему потребує ретельної та серйозної підготовки, в тому числі роз’яснення прав та обов’язків людей», – резюмував Міністр соціальної політики.

 

Президент України поставив завдання: до кінця року близько 500 амбулаторій нового типу мають запрацювати в українських селах

14 червня 2018 року

     «Наголошую і ставлю дуже чітке завдання, що до кінця року близько 500 амбулаторій нового типу мають запрацювати в українських селах», – сказав Глава держави на урочистостях з нагоди Дня медичного працівника.

     Петро Порошенко також поінформував присутніх про хід реалізації проекту «Сільська медицина».

     За словами Глави держави, у рамках реалізації програми щодо забезпечення сільського населення якісними медичними послугами вже розроблено проекти будівництва нових амбулаторій. «В амбулаторіях є житло, у значній кількості з них, для того, щоб забезпечити привабливість роботи на селі для висококласних фахівців із середньою та вищою медичною освітою. Дуже важливо, що зараз затверджені генеральні плани та проектно-кошторисна документація і немає вже жодних перешкод для того, щоб ми, нарешті, почали імплементувати це», – констатував Петро Порошенко.

     «Мені приємно повідомити, що не лише Закон був прийнятий, не лише гроші в бюджеті передбачено. Хочу окремо наголосити, що левова частина цих грошей має походження з повернутих до державної скарбниці мільярдів доларів, які були вкрадені попередньою владою. Це вища форма соціальної справедливості», – додав він.

     На його переконання, для успішної реалізації проекту необхідно три речі: адекватні умови праці й житло для медичного працівника, аби він мав стимул поїхати на село, та доступ до широкосмугового Інтернету.

     Глава держави нагадав, що питання забезпечення сіл широкосмуговим Інтернетом обговорювалося під час інвестиційного форуму та під час його зустрічей з виробниками комунікаційного обладнання, представниками найбільших в світі інтернет-компаній, українським регулятором та з представниками телекомунікаційних компаній.

     «Три центри на селі мають отримувати його або безкоштовно, або за дуже дешевою ціною – це сільська медицина та амбулаторія, це сільська рада і це сільська школа», – сказав Петро Порошенко. На його думку, абсолютно неприйнятною є ситуація, щоб в центрі Європи, у 21 сторіччі у великій кількості сіл був відсутній Інтернет. «Це є абсолютно неприйнятно. Я не збираюся з цим миритись, так само як не мирився з відсутністю в Україні зв’язку третього, а тепер вже і четвертого покоління. Сьогодні Україна вже не відрізняється від більшості країн Європи. Нагадаю, що чотири роки тому нічого цього не було і навіть мріяти про це не могли», – зауважив він.

     За словами Президента, інтернет-зв’язок необхідний для реалізації ще одного унікального для України проекта – телемедицини на селі, який також реалізується за його ініціативи.

     «Це реальний крок до налагодження медично-логістичної системи для абсолютно швидкого реагування на виклик», – переконаний Глава держави. Саме завдяки телемедицині сімейні лікарі, що працюватимуть в амбулаторіях у будь-якому куточку країни, зможуть отримати консультацію вузькопрофільного фахівця-лікаря, доцента, професора і т.д.

     В сучасному світі технічний прогрес є надзвичайно важливим, а в цьому сучасному стандарті весь світ працює уже роки, підкреслив Петро Порошенко. Зокрема, у реалізації проекту телемедицини Україна скористалась досвідом Канади і під час візиту Глави держави до цієї країни було започатковано роботу з канадськими експертами, які розробляють для нашої держави «ретельні і чіткі рекомендації щодо комунікаційної платформи».

     Він повідомив, що до реалізації проекту долучилась і Світовий банк, і Німеччина, і Хорватія. «Це є вдалий приклад, коли саме Україна визначає які реформи нам потрібні, а не нам це нав’язується ззовні. Нам треба займатися телемедициною, нам треба займатися тимчасово переміщеними особами, нам треба займатися забезпеченням ефективного розвитку українських Збройних Сил, нам треба займатися захистом національної державності і національної безпеки», – сказав Президент.

 

Затверджено Порядок перерахування внесків за встановлення будинкових

13 червня 2018 року

       Уряд затвердив порядок та примірний договір щодо перерахування виконавцем комунальної послуги внесків за встановлення будинкових лічильників оператору зовнішніх мереж, що були сплачені споживачами та власниками приміщень з індивідуальним опаленням та водопостачанням.

       Це черговий підзаконний акт на виконання Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, – повідомляє Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

       Прийняття документа зобов’яже виконавців комунальної послуги перераховувати оператору зовнішніх інженерних мереж внески, сплачені споживачами та власниками приміщень з індивідуальним опаленням та водопостачанням за встановлення будинкових лічильників. Також визначено порядок і умови перерахування внесків та примірний договір, який прописує взаємовідносини між виконавцем послуги та оператором зовнішніх мереж.

       Прийняття постанови врегульовує питання тарифоутворення на теплову енергію та комунальні послуги за рахунок виключення плати за встановлення цих лічильників з тарифів.

       Нагадаємо, раніше Уряд затвердив вимоги та механізм інформування власників будинків про встановлення вузлів комерційного обліку (лічильників) теплової енергії і водопостачання. Співвласники повинні бути проінформовані про намір встановлення (не менш як за два місяці), вартість лічильника та проектні роботи. Також співвласникам надане право самостійного встановлення приладів обліку, яке не потребує погодження від монопольних компаній. Це прискорить процес встановлення засобів обліку, які в подальшому сприятимуть економії споживання енергоресурсів і водопостачання.

 

Європарламент затвердив €1 млрд фіндопомоги Україні

13 червня 2018 року

       У Європейському парламенті в рамках пленарної сесії пройшло голосування по третій програмі макрофінансової допомоги для України, яка передбачає виділення €1 млрд.

      Відповідне рішення підтримало 527 європарламентарів, передає Інтерфакс-Україна.

       При цьому проти подальшої макрофінансової допомоги Україні висловилися 124 члена Європарламенту, 29 – утрималися.

       Нагадаємо, що у березні 2017 року Єврокомісія схвалила виділення €600 млн макрофінансової допомоги Україні. У Брюсселі, зокрема, очікували, що в Києві буде ухвалено без зволікання закон про скасування заборони на експорт деревини.

       У грудні Єврокомісія відмовила Україні у виплаті €600 млн, оскільки Україна не виконала ряд обов’язкових умов: зняття заборони на експорт лісу-кругляка, запуск автоматичної перевірки електронної декларації, закон про кредитний реєстр Нацбанку та перевірка інформації про бенефіціарів власників компаній.

      При цьому, 13 грудня, Україна подала нову заявку на отримання нової макрофінансової допомоги від ЄС.

       У березні цього року в Єврокомісії заявили про плани надати Україні €1 млрд в рамках відповідного запиту влади України для підтримки структурних реформ і досягнення економічної стабілізації.

       Пізніше Комітет закордонних справ Європарламенту схвалив €1 млрд макрофінансової допомоги Україні.

 

До переліку платників єдиного внеску додано членів фермерських господарств

13 червня 2018 року

       Сьогодні на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 1 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675».

       Внесені зміни передбачають доповнення переліку платників єдиного внеску такою категорією, як члени фермерського господарства, якщо вони не належать до кола осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, - повідомляє Міністерство соціальної політики України.

      Це рішення дозволить розподіляти єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який сплачується новою категорією платників – членами фермерського господарства, на всі види соціального страхування.

 

Прийнято рішення щодо надання постраждалим учасникам Революції Гідності прав на пільги, передбачені для учасників бойових дій

13 червня 2018 року

       13 червня на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 р. № 1303».

       Зазначеною постановою приведено у відповідність до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» постанову Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 р. № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», - повідомляє Міністерство соціальної політики України.

       Постанова Кабінету Міністрів України доповнює категорією «постраждалий учасник Революції Гідності» переліком груп населення, яким лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно або на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування.

 

Уряд ухвалив рішення, які дають старт інноваційним підходам у сфері РРО

13 червня 2018 року, Міністерство фінансів України

       13 червня Уряд прийняв постанови, які дозволять запровадити інноваційні підходи у сфері РРО.

 • У чому суть?

       Використання касових апаратів (РРО) є важливою умовою для детінізації економіки, легалізації фактично отриманих доходів, сплати податків до бюджету, збільшення податкових надходжень. Наразі процес реєстрації РРО займає час та коштує гроші для підприємців. Мінфін напрацював рішення, які спрощують використання касових апаратів (РРО) та ініціює пілотний проект реєстрації та експлуатації новітніх моделей.

       Зокрема, постанова «Про проведення пілотного проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей, призначених для реєстрації розрахункових операцій» передбачає вивчення та дослідження новітніх моделей програмно-технічних засобів для здійснення розрахункових операцій.

      По завершенню пілотного Проекту буде прийнято рішення щодо доцільності їх впровадження у промислову експлуатацію та подальше застосування підприємцями поруч з традиційними моделями РРО. Тому для реєстрації розрахунків можна буде використовувати мобільні телефони, планшети, ноутбуки та інші засоби комунікації замість традиційних касових апаратів.

       Окрім того, постанова «Про внесення змін до Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій» (зміни до постанови 601 ) передбачає:

– запровадження механізму обміну інформацією в електронному вигляді при введенні в експлуатацію, технічному обслуговуванні та ремонті РРО через центри сервісного обслуговування;

– удосконалення порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, що створить передумови для врегулювання взаємовідносин між суб'єктами господарювання і центрами сервісного обслуговування в частині періодичності та умов виконання робіт з технічного обслуговування і ремонту РРО;

– удосконалення процесу обміну інформацією між територіальними органами ДФС і центрами сервісного обслуговування при введенні РРО в експлуатацію та подальшому їх обслуговуванні.

 • Що це дає?

– скорочення обсягу тіньового обігу товарів;

– спрощення використання касових апаратів (РРО) ;

– заощадження часу та коштів для підприємців на використання РРО;

– демонополізація ринку РРО.

       «Два акти щодо спрощення ведення касових апратів, які ми сьогодні розглянули, в першу чергу зацікавлять тих, хто займається бізнесом, і своєю діяльністю наповнюють державну скарбничку України, а також вносять важливий внесок в розвиток нашого ВВП. Ми пропонуємо суттєво спростити систему реєстрації. Також ми хочемо залучити інновації, які є ключовими пріоритетом нашого Уряду», - зазначила в.о. Міністра фінансів Оксана Маркарова.

       Такі ініціативи є частиною проекту Мінфіну “Податки Просто”. Ціль – консолідувати сили у пошуку рішень, спрямованих на поліпшення процедур адміністрування податків.

 

Заступник міністра закордонних справ розповіла подробиці доказів України
проти Росії в Суді ООН

12 червня 2018 року

       Україна сьогодні, 12 червня, подала до Міжнародного Суду ООН в Гаазі докази про порушення міжнародного права Росією.

       Про це повідомила заступник міністра закордонних справ України Лана Зеркаль на своїй сторінці у Facebook, повідомляє "Європейська правда".

       "12 червня, у святковий для росіян день, Україна подає Меморандум у справі щодо застосування Міжнародної конвенції про заборону фінансування тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації", – повідомила заступниця міністра.

      За словами Зеркаль, Меморандум є основним елементом письмової частини судового провадження в Суді ООН.

       "У ньому зібрано факти, на яких базується позов України, та викладено наші правові аргументи. Варто також підкреслити, що після завершення письмової частини провадження, жоден новий документ не може поданий на розгляд Суду без згоди сторін. Відтак – після подання Меморандуму – подальша дискусія сторін буде базуватися на критиці і захисті того, що наведено в Меморандумі", – пояснила Зеркаль.

       Україна наполягає, що Росія має понести відповідальність як держава за порушення вимог Конвенції щодо запобігання фінансування тероризму через постачання зброї та координацію вчинення злочинних актів незаконними збройними формуваннями на території України з 2014 року.

       Також Росія, в порушення законів окупації, яка сама по собі є направомірною, застосовує своє законодавство з метою дискримінації кримських татар і українців у Криму.

       Меморандум складається з 29 томів і містить більше 17 500 сторінок свідчень, документів та інших доказів у справі. Зеркаль наголошує, що зазвичай меморандуми у справах, які розглядає Суд ООН, є істотно меншими за обсягом.

       За словами Зеркаль, "російська гра у приховування правди, яка навіть отримала термін "plausible deniability", покладає на нас додатковий тягар доведення очевидного – дії Росії спрямовані на тероризування і залякування людей на Донбасі і в Криму. Тому нам і довелося надзвичайно ретельно підійти до рівня доведеності фактів, на яких базується наш позов".

       Після подання Меморандуму Росія отримає право подати свої заперечення щодо наявності юрисдикції в Суду розглядати цю справу. Росія скористається цим правом і через три місяці Україна отримає заперечення.

       З огляду на існуючу практику, розгляд питання щодо юрисдикції займе близько півтора роки, після чого триватиме письмова і усна стадія розгляду справи. "Загалом, все займе ще кілька років", – підсумувала заступниця міністра.

       Нагадаємо, у квітні 2017 року Міжнародний суд ООН виніс проміжне рішення у справі "Україна проти Росії", визнавши, що має юрисдикцію prima facie для розгляду цієї справи.

       У червні 2017 року Міжнародний суд ООН підтвердив графік подальшого розгляду звинувачень щодо порушення з боку Росії двох конвенції ООН, згідно з яким Україна має рік для подання документів про дії російської сторони.

       Суд призначив 12 червня 2018 року і 12 липня 2019 року як відповідні терміни для подачі меморандуму Україною та контрмеморандуму Російською Федерацією.

 

Глава Уряду готовий очолити реальну боротьбу за захист чесного бізнесу

12 червня 2018 року

       Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман як голова утвореної цього року Міжвідомчої комісії з питань забезпечення дотримання правоохоронними органами прав та законних інтересів осіб готовий очолити рух щодо захисту чесного бізнесу і так само підтримати чесних правоохоронців, які сумлінно виконують свої обов’язки. Про це Глава Уряду сказав під час чергового засідання Комісії, – повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

       Він наголосив, що захист інтересів бізнесу – основа ухваленого конституційною більшістю Верховної Ради закону, який отримав «народну» назву «маски-шоу стоп». Втім положення цього закону нерідко порушують – як правоохоронці, так і самі підприємці, які працюють у тіні.

       Учасники наради домовилися наступної зустрічі розглянути причини порушень, обговорити конкретні кейси, з якими стикаються підприємці. «Оцінювати роботу правоохоронців за кількістю скарг – не інформативно. 90% підприємців – не скаржаться. Треба збирати інформацію про безпосередні контакти, а заодно давати запити в ДФС, СБУ та Прокуратуру – надати кількісні показники», – запропонував Володимир Гройсман.

       Він вкотре наголосив, що реакція на протиправні дії – і правоохоронців, і підприємців – буде жорсткою.

       «Готовий очолити реальну боротьбу за захист чесного бізнесу. Наразі ділові асоціації готують конкретні кейси, які вимагають реакції. Вона буде жорсткою. І репутація нашої Міжвідомчої комісії має бути беззаперечною, – сказав Володимир Гройсман. – Будемо голосно говорити про реальні проблеми. Потрібно більше аналітичної інформації і чітких фокусів».

Довідково

Наприкінці минулого року конституційною більшістю був ухвалений урядовий законопроект «Маски-шоу стоп» про протидію тиску на бізнес, розроблений спільно Міністерством юстиції, Міністерством внутрішніх справ, Секретаріатом Кабінету Міністрів, Офісом бізнес-омбудсмена та іншими відомствами.

Ключові новації документа – неприпустимість та недійсність доказів, отриманих під час виконання ухвали про обшук, винесеної без технічної фіксації. Так само недопустимими будуть докази, отримані під час обшуку, на який не було допущено захисника.

У березні 2018 року була створена спеціальна комісія з питань виконання вимог цього закону. До складу комісії увійшли представники передусім ділових кіл.

 

Президент підписав Закон «Про Вищий антикорупційний суд»

11 червня 2018 року

       Президент Петро Порошенко підписав Закон України «Про Вищий антикорупційний суд»,  який був ініційований Главою держави та підтриманий 315 депутатами Верховної Ради 7 червня.

       Глава держави підписав документ в присутності студентів Української академії лідерства.

 

У червні стартує мала приватизація через систему ProZorro

11 червня 2018 року

       У червні в Україні стартує приватизація невеликих активів, які не представляють стратегічного значення для економіки, – через систему ProZorro. Про це сказав Прем’єр-міністр України, – повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

       «Я вважаю, що приватизація – це залучення інвестицій в промисловість. Цього місяця стартує нова формула продажу невеликих підприємств – через ProZorro – відкрито, публічно, без жодних зловживань», – сказав Глава Уряду.

       Він наголосив, що великі активи, стратегічно важливі, будуть збережені у власності держави. А ті, де можна залучити капітал для оновлення технологій та примноження робочих місць, пройдуть підготовку із залученням відомих світових радників. 

       «Цю практику пройшли країни з великим рівнем життя. А ми, на жаль, лишалися з купою проблем, які наразі треба врегульовувати», – додав Володимир Гройсман.

 

Парламент відтермінував до 1 травня наступного року вступ в дію
Закону «Про ЖКП» в частині регулювання комунальних послуг

8 червня 2018 року, Служба Віце-прем'єр-міністра України

       Парламент прийняв за основу та в цілому законопроект 8424, яким відтерміновується до 1 травня 2019 року ведення в дію Закону «Про ЖКП», лише в частині регулювання комунальних послуг. Це вода, тепло, поводження з відходами, електропостачання і газ. Водночас, з 10 червня цього року вводиться в дію послуга з управління багатоквартирним будинком. З наступного місяця власники багатоквартирних будинків зможуть самостійно обирати собі управителя. Так прокоментував прийняття надважливого закону Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

       За його словами, необхідність прийняття законопроекту обумовлена невідповідністю вступу в дію закону «Про ЖКП» і прийняття рішення власниками щодо форми управління будинком.

       «На виконання законів «Про ЖКП» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» вже розробляється понад 50 підзаконних актів, 30 з яких вже затверджено. Але реформа енергоефективності не проста і наразі існують розбіжності в її впровадженні. Цим законом ми відтерміновуємо введення в дію пені за житлово-комунальні послуги та, відповідно, штрафні санкції до виконавців послуг. Також уточнені перехідні положення щодо компенсації субсидій та пільг на внески, які стосуються встановлення лічильників, та на послуги з управління будинком», – зазначив Геннадій Зубко.

       Нагадаємо, ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» був прийнятий парламентом  22 червня 2017 року, ЗУ «Про ЖКП» – 9 листопада 2017 року.

 

Геннадій Зубко розповів про нові норми забудови

8 червня 2018 року, Служба Віце-прем'єр-міністра України

       Державні будівельні норми, і в першу чергу планування забудови територій, не переглядалися в Україні з 2000 року. Практично, 18 років країна, яка живе в дуже динамічному світі, де проводяться реформи, змінюються підходи і вимоги, залишалася з радянською системою нормування в будівництві. Сьогодні ми докорінно змінюємо це, наближаючи будівельне законодавство до європейських норм з метою створення комфортних умов проживання для кожного українця. Про це в ефірі телеканалу «Прямий» повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

       За його словами, Мінрегіон розробив ДБН, який в забудові вводить такі поняття як «блакитна лінія» — щодо висотності забудови, «зелена лінія» — щодо збереження зелених зон і «жовта лінія» — щодо унеможливлення перекриття шляхів евакуації у разі руйнування будівель. До розробки нового ДБН, існувало лише поняття «червоної лінії», яка позначала землі загального користування, призначені для прокладки інженерних і транспортних комунікацій, пішохідних зв’язків, впорядкування, озеленення й освітлення вулиць тощо.

       «Питання ДБН маємо розглядати не у вузькопрофільному будівельному контексті, а з точки зору простого українця, якому за допомогою нових норм будівництва, маємо забезпечити безпеку і комфорт. Це пожежні проїзди, заборона паркування авто всередині житлових кварталів, поверховість забудови, забудова залежно від чисельності населення, наявність інфраструктури навколо і ще багато інших речей, які дозволяють зробити безпечним і комфортним проживання», — наголосив Геннадій Зубко.

       Також, за словами Віце-прем’єр-міністра, змінюються ДБН щодо безпечності вулиць і доріг в містах. «На сьогодні є певні вимоги європейського законодавства, і ми прагнемо створити безпечну інфраструктуру. Це посилення безпеки пішоходів під час перетину проїзної частини, захист пасажирів на зупинках громадського транспорту тощо», — розповів Геннадій Зубко.

       Обов’язкове питання в нових ДБН – розширення норми щодо обов’язкового забезпечення безбар’єрного доступу. Це стосується не тільки людей, які мають особливі потреби, це ще й, наприклад, молоді мами, люди похилого віку й інші громадяни.

       «На сьогодні дуже гостро стоїть питання дитячих садків, і це окремі ДБН. Спільно з МОН погоджена норма, яка дозволяє не тільки перебудовувати дитячі садки, а й вбудовувати і добудовувати у житлові комплекси. Це європейcька практика, яка дозволить створити комфортне середовище з ігровими майданчиками на вулиці і вбудованими приміщеннями безпосередньо всередині таких будинків», — зазначив урядовець.

       Геннадій Зубко підкреслив, що розвиток соціальної інфраструктури – це відповідальність місцевої влади. Отримуючи податки, повноваження, можливості і нові інструменти, муніципалітети повинні забезпечити розбудову необхідної інфраструктури.

       «При видачі муніципалітетами містобудівних умов і обмежень, забудовники повинні зобов’язуватись забезпечити необхідною інфраструктурою. Такі речі дуже непрості. Але це потрібно робити для того, щоб створювались європейські міста, які будуть комфортними для проживання українців», — наголосив Геннадій Зубко.

 

Мінагрополітики та Київстар запустили мобільний додаток m-Agri для аграріїв

8 червня 2018 року, Прес-служба Мінагрополітики

       7 червня під час спільної прес-конференції Мінагрополітики та компанії «Київстар» було представлено бета-версію мобільного додатку m-Agri. Захід відбувся в рамках ювілейної ХХХ агропромислової виставки «Агро-2018» за участі заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Віктора Шеремети та представників «Київстар».

       «Малі фермери не мають достатнього фінансового ресурсу, щоб швидко отримувати цінні галузеві знання, які, до прикладу, мають можливість замовити великі агрохолдинги. Тому співпраця Мінагрополітики та Київстар щодо створення і запуску зручного мобільного додатку для дрібних аграріїв є дуже важливою. Завдяки новому додатку аграрії без особливих витрат зможуть отримувати корисну інформацію про погоду, ціни, новини про держпідтримку», – зазначив Віктор Шеремета.

       На сьогодні m-Agri налічує 7 основних розділів:

 • Погода: інформація про погоду сьогодні, погодинно, щодня;
 • Новини за розділами: загальні, твариннництво, рослинництво, технології, уряд;
 • Ціни: оптові та роздрібні ціни на ринку за продуктами, за регіонами;
 • База знань: інформація про хвороби тварин та рослин, пестициди, шкідників, насіння та рослини;
 • Консультації: кваліфіковані експерти відповідають на запитання щодо аграрної галузі;
 • Курси валют та зручний конвертер;
 • Торговий майдачик: торгівля в режимі онлайн, загальна сума, закупівлі В2В, доступність елеватора, оцінки трейдера, партнери з доставки;
 • Фінанси: безготівкові розрахунки, банківські послуги, страхові послуги, факторинг, підрахунок.

       «Невеличким господарствам важко конкурувати із агрохолдингами, які мають на озброєнні цілий штат професіоналів, технології та доступ до інформаційних і торгових ресурсів. Тож ми вирішили запропонувати малим фермерам альтернативу – мобільного помічника «все в одному», який вміщується в кишені та завжди під рукою», – відмітив директор з розвитку бізнесу на корпоративному ринку Євген Кражан.

       m-Agri розроблений для ОС Android. Оцінити його переваги зможуть абоненти всіх мобільних операторів України, проте для власних абонентів «Київстар» передбачив користування додатком без додаткової тарифікації – незалежно від умов тарифного плану.

       «Завдяки m-Agri українські фермери отримають не лише інструмент для більш ефективної роботи, але й нові знання та орієнтири. Для малих сільських господарств це новий рівень для професіонального зростання та нові перспективи для розвитку бізнесу», – підкреслив директор з розвитку бізнесу VEON, до якої входить «Київстар», Юджин Вісковик.

 

Верховна Рада звільнила Олександра Данилюка
з посади Міністра фінансів України

7 червня 2018 року

       Народні депутати сьогодні розглянули подання Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про звільнення з посади Міністра фінансів Олександра Данилюка.

       Після виступів обох за проект постанови про звільнення Данилюка О.О. з посади Міністра фінансів України за №8433 проголосувало 254 народні депутати. 

 

Верховна Рада прийняла Закон про Вищий антикорупційний суд

7 червня 2018 року

      Після кількох днів обговорення правок до законопроекту про Вищий антикорупційний суд №7440 народні депутати сьогодні 315 голосами прийняли його у другому читанні та в цілому як Закон.

      На пленарному засіданні були присутні Президент України Петро Порошенко і Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Президент подякував народним депутатам за прийнятий Закон, з прийняттям якого сьогодні завершено формування антикорупційної структури.

      Законодавчий акт визначає засади організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальні вимоги до суддів цього суду та гарантії їх діяльності, а також особливості проведення конкурсу на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

      Законом Вищий антикорупційний суд визначено як постійно діючий вищий спеціалізований суд у системі судоустрою України, завданням якого є здійснення правосуддя відповідно до визначених законом засад та процедур судочинства з метою захисту особи, суспільства та держави від корупційних і пов'язаних із ними злочинів та судового контролю за досудовим розслідуванням цих злочинів, дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

      Законом поширено юрисдикцію Вищого антикорупційного суду на всю територію України та передбачено, що Вищий антикорупційний суд:

 • здійснює правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його юрисдикції (підсудності) процесуальним законом,
  а також шляхом здійснення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях;
 • аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику у кримінальних провадженнях, віднесених до його підсудності, та інформує про результати узагальнення судової практики Верховний Суд та надає йому пропозиції до висновків щодо проектів законодавчих актів, які стосуються організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальних вимог до суддів цього суду та гарантій їх діяльності, а також оприлюднює їх на своєму офіційному веб-сайті.

      Згідно із Законом, кількість суддів Вищого антикорупційного суду визначається відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України на утримання цього суду, та із окремим встановленням, у межах кількості суддів Вищого антикорупційного суду, кількості суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

      Для здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, з числа суддів цього суду обираються слідчі судді строком на один рік без права переобрання слідчим суддею два роки поспіль.

      Не може бути обраний слідчим суддею суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

      Визначення кількості слідчих суддів у Вищому антикорупційному суді, їх обрання, виконання обов'язків судді першої інстанції у Вищому антикорупційному суді здійснюються в порядку, передбаченому Законом України "Про судоустрій і статус суддів" для визначення кількості слідчих суддів, їх обрання та виконання обов'язків судді у місцевих судах.

      Законом встановлено спеціальні вимоги до судді Вищого антикорупційного суду, вимоги щодо проведення конкурсу на зайняття посади судді Вищого антикорупційного суду,

      Законом встановлено, що Громадська рада міжнародних експертів

      Згідно із Законом, «Громадська рада міжнародних експертів виконує свої повноваження у складі семи членів, які призначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України виключно на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.

      Кожна міжнародна організація може запропонувати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України не менше двох кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів.

      Вища кваліфікаційна комісія суддів України приймає рішення про призначення членів Громадської ради міжнародних експертів якщо кількість запропонованих кандидатів до складу Громадської ради міжнародних експертів щонайменше вдвічі перевищує кількість вакантних місць.

      Рішення про призначення членів Громадської ради міжнародних експертів приймається на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яке є відкритим».

      Членами Громадської ради міжнародних експертів можуть бути призначені громадяни України чи іноземці, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, мають досвід роботи не менше ніж п’ять років із здійснення розслідувань та процесуального керівництва чи здійснення судочинства у справах, пов’язаних з корупцією, в тому числі в інших країнах.

      Члени Громадської ради міжнародних експертів призначаються строком на два роки і не можуть бути призначені повторно.

      Законом визначено особливості статусу суддів Вищого антикорупційного суду, додаткові гарантії безпеки суддів Вищого антикорупційного суду, порядок проведення моніторингу доброчесності суддів Вищого антикорупційного суду, умови для підвищення рівня їх професійної компетентності.

      Законом також визначено особливості забезпечення діяльності Вищого антикорупційного суду, фінансове забезпечення, вимоги до розміщення Вищого антикорупційного суду.

      Законом внесено зміни до Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу України, Закону України "Про Вищу раду правосуддя".

      Зокрема, внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу, якими визначена предметна підсудність Вищого антикорупційного суду. Згідно із ними, «Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 2062, 209, 211, 366Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п’ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України».

 

Володимир Гройсман просить народних депутатів підтримати його подання
на звільнення міністра фінансів

6 червня 2018 року

       Прем’єр-міністр Володимир Гройсман підписав подання до Верховної Ради на звільнення з посади Міністра фінансів Олександра Данилюка. 

       Про це він написав на своїй сторінці в Facebook.

       "Після спровокованого ним конфлікту на засіданні Уряду він дозволив собі дії, які, на мій погляд, несумісні з подальшим перебуванням на посаді члена Кабінету Міністрів. Поширення викривленої інформації серед наших міжнародних партнерів напередодні важливих для України перемовин з ЄС могло поставити під загрозу їх результати", – написав прем'єр.

       "На жаль, Олександр Данилюк не вніс коректив у вибрану ним лінію поведінки і після обговорення цієї ситуації з членами урядової команди. Тому я не бачу можливості для нього і далі залишатись в її складі і прошу народних депутатів підтримати моє подання", – додав він.

       За словами Гройсмана, питання зміни очільника Міністерства фінансів має бути вирішено невідкладно.

 

Відтепер співвласники будинків мають право самостійно встановлювати
лічильники теплової енергії і водопостачання

6 червня 2018 року, Служба Віце-прем'єр-міністра України

       Уряд затвердив вимоги та механізм інформування власників будинків про встановлення вузлів комерційного обліку (лічильників) теплової енергії і водопостачання. Співвласники повинні бути проінформовані про намір встановлення (не менш як за два місяці), вартість лічильника та проектні роботи. Та, головне, співвласникам надається право самостійно встановлювати прилади обліку і жодного погодження від монопольних компаній для цього не потрібно. Це прискорить процес встановлення засобів обліку, які в подальшому сприятимуть економії споживання енергоресурсів і водопостачання. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, коментуючи відповідну постанову.

       Постанова важлива для реалізації Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

       Повідомлення щодо встановлення лічильника доводиться до відома власників будинку шляхом розміщення інформації на офіційному веб-сайті оператора зовнішніх інженерних мереж. У разі його відсутності, на офіційному порталі органу місцевого самоврядування та інформаційних стендах у під’їздах будинків. Порядок інформування визначає строки встановлення, вартість лічильника і передбачені проектні роботи.

       Нагадаємо, мета ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» – перехід на 100% облік споживання теплової енергії, гарячої та питної води за допомогою лічильників, що вже не дозволить перекладати на українські родини наднормативні втрати монополістів і закладе принцип, згідно з яким кожен буде оплачувати тільки ті обсяги комунальних послуг, які він фактично спожив.

 

Уряд ухвалив рішення щодо впровадження “єдиного вікна” на кордоні для спрощення митних процедур

6 червня 2018 року,   Мінекономрозвитку,

       Кабмін сьогодні  підтримав ініційовані Мінекономрозвитку зміни до Митного Кодексу України, що мають на меті спрощення митних процедур при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності та експортно-імпортних операцій через впровадження механізму так званого “єдиного вікна” на кордоні. Зміни закріплені у відповідному проекті Закону України.

       Впровадження процедури “єдиного вікна” на кордоні передбачає швидкий та ефективний електронний обмін документами між різними органами державної влади, зменшення кількості контролюючих органів на кордоні, спрощення проходження або повне скасування низки контрольно-дозвільних процедур, пов’язаних із зовнішньоекономічною діяльністю.

       На сьогодні Митним Кодексом України передбачено, що документи, визначені ним необхідними для митного оформлення товарів, подаються до митниці в електронній формі із застосуванням засобів електронного цифрового підпису.

       Законопроектом Мінекономрозвитку у свою чергу пропонується:

 • всі дозвільні та супроводжуючі документи у сфері зовнішньоекономічної діяльності оформлювати в електронній формі з відображенням у “єдиному вікні” на сайті Державної фіскальної служби,
 • встановити вичерпний перелік випадків, коли ці документи можуть подаватися в паперовому вигляді (якщо такий формат установлено міжнародними договорами України або вимогами країни ввезення товарів; у випадку тимчасової перерви в роботі системи інформаційного обміну; при здійсненні декларування товарів у порядку, встановленому для громадян та при переміщенні товарів через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях).

       Законодавством України також передбачено, що експорт, імпорт або транзит через територію України окремих видів товарів здійснюється при наявності відповідної ліцензії, дозволу, сертифікату. Вказані документи на даний час переважно видаються у паперовому вигляді.

       Мінекономрозвитку пропонує всі дозвільні та супроводжуючі документи у сфері зовнішньоекономічної діяльності оформлювати в електронній формі з відображенням у “єдиному вікні” на сайті Державної фіскальної служби та на сайті органу влади, що їх видав.

       Передбачено, що ухвалення проекту Закону сприятиме міжнародній торгівлі та поліпшенню інвестиційної привабливості країни. Впровадження “єдиного вікна” на кордоні є також і одним з міжнародно-правових зобов’язань України у рамках Світової організації торгівлі (СОТ).

 

Пожежа в Чорнобильській зоні  ліквідується, всі показники в нормі

6 червня 2018 року

       Загоряння трави в Зоні відчуження, що сталося вчора, вже ліквідується, ситуація під контролем, а всі показники – в нормі. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман сьогодні  під час засідання Уряду, - інформує Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

       «Треба говорити правду. А правда в тому, що всі показники в нормі», - сказав Глава Уряду.

       Останню інформацію щодо події представив Голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін. За його інформацією, загоряння сталося на площі 12 га. Завдяки комплексному застосуванню наземних та повітряних сил, ситуацію вдавалося весь час утримувати під контролем. Наразі ведеться остаточна ліквідація пожежі. До гасіння залучені 35 одиниць техніки, 150 співробітників особового складу. Здійснено загалом 39 скидів води, сформовано резерв сил. Ведеться постійний дезоконтроль. «Перевищення норм не зафіксовано», – запевнив Глава ДСНС.

 

Представники бізнесу та провідні економісти забили тривогу

6 червня 2018 року

       Представники бізнесу та провідні економісти звернулися з відкритим листом до українського суспільства, вважаючи своїм обов'язком заявити: українська держава стоїть на межі глибокої економічної кризи.

       «У другій половині цього року український уряд має заплатити понад 3 млрд доларів кредиторам. У наступному році біля 7 млрд. Цих коштів держава не має, і джерела їх отримання поки відсутні. Невиплата боргу означає катастрофічну девальвацію гривні з неминучим стрімким зубожінням більшості українських громадян.

       Для виплати є три опції: продовження програми співробітництва з МВФ;  позики у приватних інвесторів; радикальне скорочення видатків бюджету.

       Опція з приватними інвесторами насправді означає лише відкладання проблеми на рік з подальшим ще більшим затягуванням боргового зашморгу. Оскільки гроші можна буде позичити не менше ніж під 8% або всі 10-12%.

       Радикальне скорочення видатків бюджету – пенсії, зарплати, освіта, медицина, оборона – малоймовірно.

       Тому залишається подальше співробітництво з МВФ, де річна ставка позики складає 3%. Але ця програма не буде продовжена доки Україна не повернеться на шлях реформ. З МВФ чи без, через відсутність боротьби з корупцією і повільні реформи ми втрачаємо останній шанс.

       У нас є тижні (не місяці). Парламент, уряд та Президент повинні зробити вибір зараз. Перед тим, як парламент піде на канікули», – йдеться у листі.

       Лист підписали: Тимофій Милованов, PhD, Почесний президент Київської Школи Економіки, Юрій Городніченко, PhD, Голова академічної ради Київської Школи Економіки, Юлія Клименко, директор програми MBA, Київська школа економіки; Колишній заступник міністра економічного розвитку та торгівлі України; Член правління Transparency International Україна, Роман Шпек, Голова Ради Незалежної асоціації банків України, Старший Радник ПАТ "Альфа Банк",  Томаш Фіала, генеральний директор, Dragon Capital, Сергій Черненко, Голова Правління ПУМБ, Іван Міклош, голова Стратегічної групи радників з підтримки реформ, Маргарита Карпенко, партнерка, DLA Piper.

 

Якщо б вибори відбулися у наступну неділю…

5 червня 2018 року, Українська правда

      Серед кандидатів на президентську посаду відсутні явні лідери, рейтинг усіх основних політиків доволі невисокий.

       Про це свідчать результати опитування фонду "Демократичні ініціативи" спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.

       Згідно з ним, відносно найбільшу підтримку серед тих респондентів, які планують взяти участь у виборах, має лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко – 13,3% виборців, далі йде колишній міністр оборони, лідер партії "Громадянська позиція"Анатолій Гриценко – 9,4%, потім співголова партії колишніх "регіоналів" "Опозиційний блок" Юрій Бойко – 8,4%, лише після нього розташований нинішній президент Петро Порошенко – 7,6%, трохи менше підтримка в лідера Радикальної партії Олега Ляшка – 7,4%.

       Зазначається, що рівень підтримки Тимошенко мало відрізняється у різних регіонах, рейтинг Гриценка є вищим в Західному та Центральному регіонах, рейтинг Бойка забезпечують майже винятково схід, південь та Донбас, підтримка Порошенка дещо вища на заході і дещо нижча на сході, позиції Ляшка трохи міцніші в центрі та на півдні.

       Також дослідження показало, що участь у голосування на виборах президента планує взяти переважна більшість громадян – 68%. При цьому на півдні рівень готовності помітно менший – 54%, а от на заході готовність найвища – 76%.

       Крім того, опитування з'ясувало, що більшість українців (62%) вважають, що країні потрібні нові політичні лідери, не бачать такої потреби 27%. Найбільше висловлюють потребу у нових лідерах у Західному регіоні (78%), найменше – на Півдні (46%). У решті регіонів нових лідерів прагнуть близько 60%.

 

В Україні відкрили дані про якість води

4 червня 2018 року

      Державне агентство водних ресурсів України відкрило дані про якість води в українських поверхневих водоймах. Вони опубліковані на державному порталі відкритих даних  data.gov.ua.

      Українці дістали доступ до інформації про вміст шкідливих речовин у водоймах, з яких отримують воду для пиття і побутових потреб, — повідомляє сайт Гордон.

      За даними Global Open Data Index, дані про якість води доступні в електронному вигляді тільки в 15 країнах світу. Водночас тільки Фінляндія відповідає всім критеріям індексу (доступність, придатність для машинної обробки, безкоштовність і т. ін.). Інформацію про якість води можна дістати лише у 23 країнах світу.

      До цього моменту відомості про вміст шкідливих речовин у поверхневих водоймах, з яких українці отримують воду для пиття та побутових потреб, були недоступними. Україна стане 24-ю країною, яка відкрила цю інформацію.

      Перший заступник голови Державного агентства з питань електронного уряду Олексій Вискуб заявив у Facebook, що якість відкритих даних в Україні не поступається фінським. Він висловив надію, що нововведення дасть можливість контролювати якість води та відстежувати вплив промисловості на навколишнє середовище.

 

Міністр фінансів заявив, що передумов для підвищення "мінімалки" немає

4 червня 2018 року

      Міністр фінансів Олександр Данилюк в інтерв’ю Економічній правді розповів, що передумов для підвищення мінімальної заробітної плати немає.

      "Підвищення "мінімалки" — це додаткові видатки. Ми прораховували декілька варіантів, скільки це може коштувати. Підвищення "мінімалки" з квітня обійшлося б держбюджету мінімум в 13 млрд гривень. І це мінімальна сума, яка потрібна тільки на підвищення "мінімалки" — без урахування підвищення посадового окладу працівника і тарифного розгляду єдиної тарифної системи", — зазначив міністр.

      "Якщо врахувати підвищення тарифного розгляду у співвідношенні до "мінімалки", була б додаткова потреба у витратах на 2018 рік у 30 млрд гривень. Перше півріччя закінчується вже через місяць. Зараз потрібно думати про Антикорупційний Суд, а не займатися популізмом", — додав він.

      Як повідомлялося, з 1 січня 2018 року  мінімальна зарплата становить 3 723 гривні. Президент Петро Порошенко допустив збільшення мінімальної заробітної плати до 4,1 тис. гривень у другій половині 2018 року. Віце-прем’єр Павло Розенко переконаний, що реально підняти цього року мінімальну зарплату до 4200 гривень.

      Також нагадаємо, Олександр Данилюк написав листа послам G7.

      "Цей лист я написав для того, щоб поінформувати послів про ризики ситуації, що склалася для системи державних фінансів, а також про загрозу прогресу реформи ДФС. Коли виникають ризики такого рівня, посли мають про це знати. Я написав лист, щоб не виникло підстав для будь-якої дезінформації", — пояснив  міністр.

      "Я просто вже вичерпав всі інші механізми", — додав він.

      Раніше повідомлялося, що 23 травня Данилюк на засіданні Уряду безуспішно намагався добитися призначення свого радника Яни Бугрімової на посаду заступника міністра.

      Публічну трансляцію засідання було припинено, однак присутні на Кабміні повідомили, що після короткої перепалки з Володимиром Гройсманом міністру було відмовлено в його проханні.

 

У зоні особливої уваги  гірські території Карпатського регіону

1 червня 2018 року

      Чітка маршрутна карта розвитку гірських територій – спільне завдання, яке має об’єднати Парламент, Уряд і органи місцевого самоврядування. Про це на форумі «Можливості розвитку гірських територій в умовах реформи децентралізації», що проходить в Яремчі, заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

      За його словами, сьогодні в зоні особливої уваги - гірські території Карпатського регіону, які безумовно мають абсолютно відмінну від інших територій специфіку. Мовою цифр, це 4 області – Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська і Чернівецька: 60 тис. кв. км території, 715 населених пунктів, 280 з яких розташовані на висоті 600 м, а 94% – села; майже 700 тис. жителів. І цим регіонам необхідно забезпечити належну якість життя! – повідомляє Служба Віце-прем'єр-міністра України.

       «Децентралізація відкрила для регіонів «вікно можливостей» – фінанси, ресурси, повноваження, які виводять громади і регіони на зовсім інший рівень розвитку, якості надання послуг, якості життя. І в умовах реформи регіональна та географічна специфіка регіону може перетворитись на можливість зростання. Ми разом просто зобов’язані перетворювати регіональну специфіку на додаткові інструменти розвитку. Переконаний, що розвиток гірських територій – додатковий потенціал для всієї України!» – наголосив Геннадій Зубко.

      Віце-прем’єр-міністр підкреслив, що головним питанням на сьогодні є – підтримка проектів розвитку гірських територій, яке повинно бути закладене в державній стратегії. «Ми маємо підтримувати гірські території не тільки через надання соціальних виплат і пільг, а – і це головне, стимулювати регіон через співфінансування проектів розвитку. Наголошую, розвиток гірських територій має стати пріоритетом регіональних стратегій», – зазначив Геннадій Зубко.

      За його словами, Карпатський регіон сьогодні має потужний відтік людського потенціалу в східні країни Європи. І тому регіон потребує в першу чергу розвитку інфраструктури, яка йому необхідна. Це не тільки питання туризму і розвитку рекреації, а перехід від сільського господарства до створення підприємств багатогалузевої спеціалізації, які можуть залучати в тому числі і IT-галузь. Це приклад створення інноваційного хабу, який започаткувала Львівська ОДА у співпраці з іншими трьома регіонами.

      «Регіон має потужну державну підтримку – розроблений Мінрегіоном законопроект щодо сталого розвитку та створення нових робочих місць у гірських та високогірних населених пунктах, підтримка у Парламенті, створена робоча група по напрацюванню Державної стратегії розвитку, кошти з ДФРР, субвенції на інфраструктуру ОТГ, секторальна підтримка ЄС, кошти на місцеві дороги. На 2018 рік для 4 областей виділено близько 8–9 млрд грн. ДФРР – майже 1 млрд грн, дорожня інфраструктура – майже 1 млрд 300 тис., розвиток сільської медицини – 1 млрд 200 тис. тощо. І така підтримка показує людям, перспективу народжувати, виховувати, давати освіту дітям, залишатись і розвивати свій регіон», – розповів урядовець.

Довідково

Відповідно до щомісячного моніторингу децентралізації, статус об’єднання в громади на гірських територіях: Львівська обл. – 35 ОТГ, Закарпатська обл. – 6 ОТГ, Чернівецька обл. – 28 ОТГ, Івано-Франківська обл. – 25 ОТГ.

 

Голландські виробники насіння планують створення виробничих потужностей в Україні

1 червня 2018 року

      Україна та Нідерланди обговорили можливість інвестицій голландських компаній-виробників насіння у створення виробничих потужностей в Україні, пише propozitsiya.com .

      Про це йшлося під час зустрічі першого заступника міністра аграрної політики та продовольства України Максима Мартинюка з Надзвичайним та Повноважним Послом Королівства Нідерланди в Україні Едуардом Хуксом.

     “Ми обговорили можливі інвестиції голландських компаній-виробників насіння в створення виробничих потужностей в Україні”, - зазначив замміністра.

      Крім того, серед перспективних і стратегічно важливих напрямків співпраці між двома країнами на найближчий період Максим Мартинюк назвав розвиток органічного виробництва.

      За словами Мартинюка, 2017 року товарообіг між Україною та Нідерландами становив майже $1,5 млрд, з яких український експорт – $1,28 млрд. У порівнянні із 2016 роком постачання аграрної продукції до Нідерландів збільшилося на 80%.

      За підсумками попереднього року товарообіг між Україною та Нідерландами зріс на 69%, а в І кварталі 2018 року – на 21% в основному за рахунок збільшення експорту.

 

Президент підписав Указ про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови

31 травня 2018 року

      Президент Петро Порошенко під час робочої поїздки до Івано-Франківської області підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України», – повідомляє прес-служба Президента.

      «До мене звернулися видатні діячі науки для того, щоб я оголосив 2018 рік роком української мови. Я відмовив. Тому, що за один рік ти мову не захистиш. Але я прийняв рішення і підписую Указ про те, що з 2018 року ми оголошуємо десятиліття української мови і робимо все можливе для того, щоби мову захистити. Бо головне, що тримає націю, що забезпечує її розвиток – є українська мова», – сказав Глава держави, підписуючи документ під час відвідин Ямницького ліцею Ямницької об’єднаної територіальної громади.

      Указом передбачено затвердження цільової програми на 2018 – 2028 роки, спрямованої на забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя, створення єдиного культурного простору України та збереження цілісності культури.

      Також йдеться про створення умов для забезпечення реалізації громадянами права на одержання інформації українською мовою, в тому числі через друковані засоби масової інформації, рекламу тощо.

      Водночас Президент запевнив, що дбатиме про збереження прав національних меншин України.

      «Як Глава держави і як активний учасник процесу розбудови української політичної нації я мушу дбати і дбаю про те, щоб законодавчі ініціативи залишали широкий простір для реалізації прав тих громадян, чиєю мовою спілкування стала кримськотатарська, російська, грецька, румунська, болгарська, польська. Але українську мову ми всі разом будемо захищати. Це наше пріоритетне завдання», – наголосив він.

      Петро Порошенко також нагадав про кроки, які вже були здійснені задля підтримки української мови. Зокрема, про запровадження мовних квот на радіо і телебаченні. На переконання Президента це сприяло популяризації української мови, про що свідчить і збільшення накладів друку книжок саме українською.

      «В світі чимало мов, якими спілкуються в багатьох країнах. Але хочу наголосити, що про нашу українську мову можемо подбати лише ми з вами. І ми точно подбаємо», – додав Глава держави.

 

Нова програма МВФ стане доступна Україні не раніше 2020 року - НБУ

31 травня 2018 року

      Україна зможе претендувати на нову програму з Міжнародним валютним фондом не раніше 2020 року у зв'язку з проведенням в 2019 році в нашій країні президентських і парламентських виборів.

      Про це повідомив журналістам голова НБУ Яків Смолій, передає УНІАН.

      "У період виборів МВФ нових програм не розглядає. Тому, наступного року нам не варто чекати нової програми. Я думаю, що це може бути 2020 рік, якщо буде така потреба", – сказав глава НБУ.

      За його словами, нова програма продублює ті умови, які Україна не виконала в рамках діючої програми. При цьому він підкреслив, що виконання цих умов важливо не для отримання траншів МВФ.

      "Без цих реформ неможливе подальше економічне зростання", – пояснив голова НБУ.

      Смолій також зазначав, що Національний банк може вдатися до жорсткої монетарної політики і введення деяких валютних обмежень в разі посилення інфляційного тиску, якщо Україні не вдасться отримати черговий кредитний транш Міжнародного валютного фонду.

      Як повідомлялося, поточна програма України та МВФ обсягом 17,5 млрд доларів, з яких Україна отримала 8,7 млрд доларів у зв'язку з повільним впровадженням узгоджених реформ, закінчується навесні 2019 року.

      У 2018 році Національний банк і Міністерство фінансів розраховують отримати 1,9 млрд доларів від МВФ.

      Для продовження співпраці з Фондом Верховна Рада має ухвалити закон про створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії, а уряд – привести ціни на газ до імпортного паритету і забезпечити механізм їх автоматичного регулювання зі зміною цінової кон'юнктури.

 

Уряд відклав підвищення тарифів на газ для населення

30 травня 2018 року,  Економічна правда

      Кабінет Міністрів продовжив дію спеціальних зобов'язань з продажу природного газу для потреб населення і теплокомуненерго за зниженою ціною до кінця липня 2018 року.

      Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 30 травня.

      У березні 2018 року Кабінет Міністрів продовжив спецзобов'язання "Нафтогазу" на продаж газу населенню, а також залишив незмінним тариф до cерпня 2018 року.

      Ціна на газ для населення становить 4942 грн за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, що включають транспортування, – 6958 грн за тисячу кубометрів.

      Підвищення цін на газ вимагає постанова Кабінету Міністрів № 187 від 22 березня 2017 року, розроблена Міністерством економічного розвитку і торгівлі.

      Так, відповідно до документа, вона розраховується на базі імпортного паритету (середня ціна імпортного газу за певний період — ЕП).

      Уряд повинен був опублікувати цей показник ще 1 липня 2017 року. Замість цього 26 вересня 2017 року Кабмін протокольним рішенням відклав дату публікації на невизначений термін.

      Відстрочити оприлюднення ціни вирішили до узгодження механізму її визначення з МВФ та Європейським енергетичним співтовариством. До публікації рішення ціна залишиться на поточному рівні — 4942 грн за тисячу кубометрів без ПДВ.

      За методикою, яка діє нині, якщо за підсумками року є відхилення "плюс/мінус" 10%, ціна на наступний опалювальний сезон повинна переглядатися.

 

Мінсоцполітики планує ще одне підвищення пенсій

29 травня 2018 року

      Міністр соціальної політики Андрій Рева сьогодні заявив, що уряд планує ще одне підвищення пенсій. Воно стосується українців, які мають великий стаж, але отримували мінімальну зарплату, тому зараз отримують маленьку пенсію, – повідомляє сайт finance.ua.

      За словами міністра, виплати зростуть у 3 млн пенсіонерів.

      “З цих 3 млн громадян – 2,5 млн жінок, які мають повний страховий стаж, тобто 30 і більше років, – зазначив Рева. – Вони працювали в сільській місцевості, на фермах, в колгоспах. Отримували мізерну зарплату”.

      Рева заявив, що Мінсоцполітики зараз працює над підвищенням.

      “Ми плануємо вирішити цю проблеми під час проведення другого етапу пенсійної реформи. Яким способом? Ми вирішимо це разом з Верховною Радою”, – підкреслив глава Мінсоцу.

 

Ярослав Гадзало закликав фермерів скоротити імпорт генетичних ресурсів на користь власної селекції

25 травня 2018 року

      Фактично відсутня система селекції у тваринництві загрожує продовольчій безпеці України. Про це заявив Президент Національної академії аграрних наук України Ярослав Гадзало під час наради з інноваційного розвитку тваринництва в ринкових умовах, яка відбулася у Вінницькій області, – повідомляє прес-служба НААН.

      Відтак, імпорт генетичних ресурсів в окремих сегментах галузі вже сягнув критичної позначки. У свинарстві він становить 40%, молочному скотарстві — 62%, промисловому м’ясному птахівництві — 100%, яєчному — 84%. 

      «Системна робота, по суті, підмінена завезенням імпортних зразків, як правило, на власний розсуд, безсистемно і безконтрольно, часто з генетичними дефектами, а науку запрошують лише тоді, коли виникають проблеми під час їх використання», — додав Ярослав Гадзало. 

      Він наголосив, що сьогодні академія пропонує фермерам високопродуктивні породи тварин власної селекції, відповідні технології виробництва кормів і ветеринарний захист. Наразі 49 господарств у структурі НААН мають 86 статусів племінної справи, в тому числі 41 племзавод, 41 племрепродуктор, 2 племінні пасіки, 2 племптахозаводи. Племінне поголів’я великої рогатої худоби в мережі НААН складає 60%, свиней — 54%, овець — 90%. Щороку господарства академії продають понад 3 тисячі голів племінного молодняку ВРХ, 13 тис. молодняку свиней і 2,5 тис. овець. 

      «З позиції національної безпеки і генетичного поліпшення продуктивних якостей тварин вітчизняних порід стратегічно важливим є використання саме українських породних ресурсів, що стане стабілізуючим чинником для економіки країни», — підкреслив Президент НААН.

      На думку Ярослава Гадзала, стратегічна мета агропромислового комплексу України на найближчі роки — стабілізувати та наростити виробництво продукції тваринництва.

      Він навів приклад: за майже 30 років поголів’я корів скоротилося у 4 рази, свиней – у 2,9 рази, овець і кіз – у понад 6 разів. Левова частка виробництва продукції тваринництва наразі припадає на господарства населення. Саме тут виробляють 70% від загального обсягу молока, утримують 49% поголів’я свиней і 74% поголів’я овець.

      «Такий стан галузі зумовлює недостатній рівень виробництва продукції на душу населення, а також надто високу частку м’яса птиці у його загальній структурі», — додав Президент НААН.

      Проблему повинна вирішити Стратегія розвитку сільськогосподарського виробництва в Україні на період до 2025 року. Вона передбачає підвищення продуктивності тварин, зокрема середнього надою на корову близько 6 тис. кг, а у сільськогосподарських підприємствах — до 7-7,5 тис. кг молока. Поголів’я молочних корів за цей термін потрібно довести до 2,76 млн голів. Досягти цих показників планується за рахунок власного відтворення, закупівлі телиць у населення та імпорту високопродуктивних нетелей.

 

Міністр соцполітики пояснив чому вносяться зміни у систему надання субсидій

24 травня 2018 року

      Міністр соціальної політики України Андрій Рева в ефірі телеканалу «112» пояснив логіку змін у системі надання субсидій на оплату комунальних послуг населенню.

      За словами Міністра, практика надання субсидій населенню показала зловживання цим механізмом зі сторони тих людей, які насправді не потребують допомоги та мають значний рівень реальних, проте не задекларованих доходів, – повідомляє Міністерство соціальної політики України.

      «Коли йде мова про 923 тисячі домогосподарств, у яких мешкають півтора мільйони людей, які декларують нульові доходи, то ми повинні розуміти, що серед них є різні люди. Є дійсно ті, хто не має доходів, а є такі, хто декларують відсутність доходів, а потім купують елітну нерухомість. Реальна ситуація, коли громадянин із нульовими доходами з банківської картки купує на 189 тисяч гривень гаджетів, а інший купує за 730 тисяч «Мерседес», - пояснив Міністр соціальної політики.

      Такі випадки фіксуються завдяки процесу верифікації в співпраці з Міністерством фінансів, та приймаються відповідні рішення щодо бажаючих зекономити гроші у нечесний спосіб за рахунок платників податків.

      «Для виявлення зловживань проводиться верифікація спільно з Міністерством фінансів, працюють служби соціального захисту на місцях. Разом з тим чесним людям не потрібно хвилюватися, вони отримають автоматичне перепризначення субсидій і до них питань ніяких не виникне. Ми ставимо питання тим людям, яким дійсно потрібно ставити запитання – якщо людина показує нульові доходи, то ми повинні розібратися, правда це чи ні, за рахунок чого ця людина живе. У будь-якій цивілізованій європейській державі при зверненні за соціальною допомогою ставляться ці питання, і людина має довести правдивість цієї інформації», – заявив Андрій Рева.

      Він також зазначив, що проведені зміни не є глобальними, але вони направлені виключно на те, щоб зробити допомогу адресною. Разом із цим про потребу в цих змінах говорять самі люди, які у численних зверненнях до Міністерства скаржилися на несправедливість надання субсидій людям, яких вони особисто знають і які насправді не мають права на отримання допомоги.

      «Зараз запускається реєстр субсидіантів, у якому ви зможете ввести адресу і дізнатися, чи є за цією адресою субсидія і який її розмір. Разом з тим жодні персональні дані людей не будуть опубліковані», – анонсував урядовець.

 

Бюджетний комітет Верховної Ради підтримав рішення про виділення 100 млн грн на потреби національних природних парків

24 травня 2018 року

      «Вперше бюджетом Мінприроди для розвитку національних природних парків передбачено понад 100 млн грн. Рішення про їх виділення ухвалив Уряд і вчора підтримав Бюджетний комітет Верховної Ради», – повідомив Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

      Він зазначив, що ці кошти будуть витрачені виключно на потреби національних природних парків, – інформує Міністерство екології та природних ресурсів України.

      «Переконаний, що це хороші новини, адже національні природні парки не могли належно розвиватися через брак фінансування. Голос громад, як і голос Мінприроди та наших нацпарків почуто», – сказав Остап Семерак.

      Він також уточнив, що кошти, зокрема, будуть спрямовані на фінансування робіт по розробці проекту землеустрою НПП. Наприклад, нацпарку «Голосіївський», до якого входить Біличанський ліс і де громада тривалий час наполягала на винесенні його меж у натурі.

Нагадаємо, система національних природних парків почала формуватися у 80-х роках із часу створення першого – Карпатського НПП. На сьогодні в Україні існує 49 національних природних парків. На них держава покладає збереження цінних природних комплексів та підтримання екологічної природної рівноваги в регіонах, проведення науково-дослідної та екологічної освітньо-виховної роботи, створення умов для організованого туризму та рекреації.

 

Операції з вивезення за межі території України олійних культур не оподатковуватимуться

22 травня 2018 року

Прийнято Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур".

      Законодавчим актом доповнено пункт 63 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України новим абзацом, згідно з яким звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту з 1 вересня 2018 року до 31 грудня 2021 року соєвих бобів (товарна позиція 1201 згідно з УКТ ЗЕД) та з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2021 року - насіння свиріпи або ріпаку (товарна позиція 1205 згідно з УКТ ЗЕД) не буде застосовуватися для сільськогосподарських підприємств-виробників зазначених олійних культур.

 

Депутати підтримали зміни до Податкового кодексу про стимулювання діяльності сімейних фермерських господарств

22 травня 2018 року

      На ранковому пленарному засіданні прийнято за основу проект Закону №6490-д "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств".

      Законопроектом пропонується забезпечити можливість для мешканців села легалізувати свою діяльність у формі підприємницької діяльності для фізичних осіб-підприємців, які організували фермерське господарство, в тому числі сімейне, та надати їм можливість бути платниками єдиного податку четвертої групи, за умови відповідності сукупності таких критеріїв:

 • здійснення діяльності виключно в межах фермерського господарства зареєстрованого відповідно до Закону "Про фермерське господарство":
 • зайняття виключно виробництвом сільськогосподарської продукції, її переробкою та постачанням;
 • здійснення господарської діяльності (крім постачання) за місцем податкової адреси;
 • не використання праці найманих осіб;
 • членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени сім'ї цієї особи у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;
 • площа сільськогосподарських угідь у власності та/або користуванні, земель водного фонду у користуванні членів фермерського господарства становить не менш як 2 гектари, але не більш як 20 гектарів.

      Законопроектом також передбачено:

 • пільговий порядок сплати єдиного соціального внеску для усіх членів фермерського господарства, у т.ч. його голови (доплата ЄСВ за рахунок Державного бюджету протягом 10 років);
 • встановлення сплати податку на доходи фізичних осіб з орендної плати за земельні ділянки (паї), до місцевих бюджетів за місцезнаходженням таких земельних ділянок.

 

До 1 грудня обіцяють побудувати залізничну гілку до аеропорту «Бориспіль»

21 травня 2018 року

        Будівництво швидкісної лінії залізничного сполучення з найбільшим аеропортом України – міжнародним аеропортом «Бориспіль» буде завершено вчасно – у раніше погоджений термін. Про це повідомив в.о.голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов під час зустрічі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, – інформує Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

        «Важкий строк, але до 1 грудня об’єкт буде зданий. Будівництво розпочали. Зараз фінально погоджуємо вигляд станції», – сказав Євген Кравцов.

        Як повідомлялося раніше, у лютому поточного року Кабмін підтримав розроблений ПАТ «Укрзалізниця» проект будівництва швидкісної лінії залізничного сполучення в «Бориспіль».

        Згідно з проектом будівництва, лінія буде прокладена від вокзалу «Київ-Пасажирський», через станцію «Видубичі» до терміналу D аеропорту «Бориспіль». Розрахунковий час у дорозі – 35 хвилин.

        Річний пасажиропотік аеропорту «Бориспіль» за підсумками 2017 року становив 7-8 млн пасажирів.

 

"Нафтогаз" підвищує ціну на газ

21 травня 2018 року, "Інтерфакс-Україна"

        НАК "Нафтогаз України" з 1 червня 2018 року підвищить ціну на газ, що відпускається промисловим споживачам на умовах передоплати, на 8,9% в порівнянні з квітнем.

        Ціна зросте на 810 гривень у порівнянні з квітнем – до 9 952,8 гривень за 1 тисячу кубометрів з ПДВ.

        Зазначена ціна актуальна для споживачів, які закуповують газ по передоплаті в обсязі понад 50 тисяч кубометрів на місяць за умови відсутності боргів перед компанією і для 100% -х "дочок" НАК.

        Для інших покупців ціна в наступному місяці зросте на 8,5% (на 852 гривень) – до 10893,6 гривень за 1 тисячу кубометрів з ПДВ.

 

МОЗ планує відмовитися від дозволів знахарям та цілителям

 18 травня 2018 року

        Міністерство охорони здоров'я України підготувало законопроект, який скасовує видачу спеціального дозволу від МОЗ на заняття народною медициною. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила очільниця МОЗ Уляна Супрун.

        До сьогодні українське законодавство визначає народну медицину як метод оздоровлення, профілактики, діагностики та лікування, які ґрунтуються на досвіді багатьох поколінь людей, усталені в народних традиціях і не потребують державної реєстрації.

        Однак наявність спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительством) у фізичної особи-підприємця, який володіє народними методами лікування, не дає гарантії захистити конституційні права громадян.

        "По-перше, ані наукою, ані законодавством не передбачено критерії підтвердження досвіду багатьох поколінь та усталеності у народних традиціях.

        По-друге, будь-які методи оздоровлення, діагностики та лікування мають бути безпечними та дієвими для пацієнтів", – пише Супрун.

        Підготовлений законопроект передбачає скасування статті 74 основ законодавства України про охорону здоров'я, яка передбачає порядок видачі дозволів на заняття народною медициною.

        У законопроекті йдеться, що:

 • МОЗ не має можливості перевірити, чи є запропонований "цілителем" метод лікування безпечним та ефективним для пацієнтів. Для цього необхідно проводити ретельні наукові дослідження за стандартами доказової медицини, які тривають роками.
 • МОЗ не може приймати у "цілителів" "обґрунтування" їх "методик", оскільки ці "обґрунтування" лежать поза межами науки та раціональної картини світу.
 • МОЗ не є компетентним у етнології та культурології і не може перевірити, чи є запропонований "цілителем" метод лікування дійсно заснованим на традиціях певного народу.

        "Якщо його ухвалять, це не означатиме, що люди, які практикують цілительство, не зможуть цим займатися, – пояснює Супрун. – Проте їхня діяльність не визнаватиметься законом як така, що може допомогти комусь не хворіти чи вилікуватися".

        Пацієнти, які звертатимуться до гомеопатів чи знахарів, бачитимуть, що їхня діяльність не підкріплена жодними державними документами, а, отже, це не є місцем, де надається медична допомога.

        Нагадаємо, що у січні 2018 року МОЗ виступило з ініціативою скасувати спеціальний дозвіл на зайняття народною медициною (цілительством) шляхом внесення змін у закон, який передбачає порядок видачі зазначеного дозволу.

        Тоді відповідні зміни винесли на громадське обговорення.

 

Верховна Рада прийняли закон про трасплантацію органів людині

17 травня 2018 року

        На ранковому пленарному засіданні Верховна Рада  прийняла  Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров'я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині".

        Законодавчим актом удосконалено систему трансплантаційної служби України.

        Дія цього Закону поширюється на трансплантацію анатомічних матеріалів людині, здійснення діяльності, пов’язаної з трансплантацією, отримання анатомічних матеріалів людини для виготовлення біоімплантатів, визначення умов застосування ксеноімплантатів.

        Дія цього Закону не поширюється на: донорство крові та її компонентів і діяльність, пов'язану з їх використанням; трансплантацію статевих залоз, репродуктивних клітин та живих ембріонів; аутотрансплантацію; імплантацію; вилучення анатомічних матеріалів для діагностичних та наукових досліджень; діяльність банків пуповинної крові, інших тканин і клітин людини згідно з переліком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я; виготовлення біоімплантатів та ксеноімплантатів.

       Законом удосконалено: термінологічний апарат щодо трансплантації, введено нові терміни; порядок акредитації закладів охорони здоров’я та наукових установ що здійснюють діяльність, пов’язану з трансплантацією, зокрема, шляхом формування спеціального Переліку таких закладів, який пропонується затверджувати на рівні Кабінету Міністрів України; системи надання фетальних матеріалів для трансплантації, зокрема, що щодо порядку надання цих матеріалів та виготовлення з них біоімплантантів; порядок взяття гомотрансплатантів у живих донорів, зокрема, щодо обов’язкового погодження даної процедури з відповідними «етичними комітетами», які пропонується створити при закладах та установах, що здійснюють трансплантацію і зобов’язати засвідчувати волевиявлення особи щодо прижиттєвого донорства та контролювати діяльність закладу охорони здоров’я на предмет недопущення порушень основних принципів добровільності та безкорисності при здійсненні трансплантації.

        Цим законодавчим актом  удосконалено існуючі та встановлено нові принципи, умови і порядок застосування трансплантації; заборонено комерціалізацію у сфері трансплантації та реклами органів та/або іншого анатомічного матеріалу; надано право на здійснення діяльності з трансплантації закладам охорони здоров’я та науковим установам усіх форм власності.

       Законом встановлено принципи діяльності Єдиної державної інформаційної системи трансплантації та встановлено правові умови для здійснення «перехресного донорства» при взятті гомотрансплантантів у живих донорів.

        Законодавчим актом запроваджується «Перелік здатних до регенерації анатомічних матеріалів», що має затверджувати центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я.

        Законом встановлено більш сувору відповідальність за порушення законодавства щодо трансплантації з метою запобігання нелегальній трансплантації та торгівлі органами та/або іншими анатомічними матеріалами шляхом внесення відповідних змін до Кримінального кодексу; удосконалено юридичну процедуру отримання «чітко висловленої згоди» («презумпція незгоди») щодо посмертного донорства з боку особи (чи її законного представника) та порядок її відкликання, а також встановлено норми щодо попередження зловживань у цій сфері та забезпечення конфіденційності інформації про донорів та реципієнтів, у тому числі шляхом встановлення порядку внесення таких відомостей до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

        Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2019 року.

 

Народні депутати прийняли за основу законопроект про провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном

17 травня 2018 року

        Верховна Рада сьогодні прийняла  за основу проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном".

        Законопроектом пропонується посилити контроль за діяльністю суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, та підвищити відповідальність за порушення законодавства в цій сфері з метою унеможливлення торгівлею людьми.

        Проектом, зокрема, пропонується: наділити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (Міністерство соціальної політики), як це передбачає Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності», повноваженнями здійснювати контроль за дотриманням ліцензіатами ліцензійних умов; встановити адміністративну відповідальність за порушення ліцензіатом ліцензійних умов та за невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (Міністерства соціальної політики) щодо усунення порушень законодавства про ліцензування посередництва у працевлаштуванні за кордоном; наділити повноваженнями центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції (Міністерство соціальної політики) складати протоколи про адміністративні правопорушення; встановити фінансову відповідальність за порушення ліцензіатом ліцензійних умов; надати право Міністерству соціальної політики та Державній службі з питань праці звертатися до суду для зупинення господарської діяльності, у разі виявлення фактів надання суб'єктом господарювання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без ліцензії; встановити, що спеціально уповноважений орган з питань ліцензування при здійсненні методичного керівництва та інформаційного забезпечення діяльності органів ліцензування враховує та попереджує ризики потрапляння осіб в ситуації, пов’язані з торгівлею людьми; встановити обов’язок органів ліцензування, за відповідним видом господарської діяльності, здійснювати перевірку документів, подання яких до органу ліцензування передбачено законом, на відсутність ризиків потрапляння осіб в ситуації, пов’язані з торгівлею людьми; доручити центральним органам виконавчої влади, відповідно до визначених у встановленому порядку повноважень у сфері протидії торгівлі людьми, розробити та затвердити нормативний акт, що визначатиме ризики потрапляння осіб в ситуації, пов’язані з торгівлею людьми, та забезпечить реалізацію заходів, направлених на уникнення зазначених ризиків.

 

Орієнтовні збитки України від будівництва Керченського мосту – 
500 мільйонів гривень на рік

16 травня 2018 року

       Сьогодні  відкрили автомобільний рух Керченським мостом. Наступного року планується запустити залізничний транспорт.

        Будівництво Керченського мосту в анексованому Росією Криму порушує норми міжнародного права, прямо впливає на економічні інтереси України і несе загрозу екологічній обстановці в регіоні. Про це в коментарі агенції «France-Presse, AFP» сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

        «Російська окупаційна влада продовжує діяти поза межами міжнародного права та будь-яких інших норм. Це будівництво протирічить законодавству, всім конвенціям. Більше того, це будівництво обмежує доступ до українських портів і створює небезпеку в морській акваторії, - сказав Володимир Гройсман. – Ми це будівництво не погоджували. Воно ведеться на території суверенної держави.
У мене немає іншої відповіді окрім того, що і за це Росія буде відповідати».

        Прем’єр-міністр підкреслив, що відповідні дії наразі готують Міністерство юстиції, Міністерство закордонних справ та інші органи. Боротьба за повернення Криму і відновлення територіальної цілісності України триватиме – скільки б це не потребувало часу, запевнив Глава Уряду.

       Міністерство інфраструктури оцінює збитки України від будівництва Керченського мосту в 500 мільйонів гривень на рік.

        "Ми орієнтовно оцінюємо збитки в півмільярда гривень на рік – це прямі збитки від того, що було скорочено тоннаж судів на захід у наші два порти на Азовському морі", – заявив сьогодні голова відомства Володимир Омелян після засідання Кабінету Міністрів, повідомляє "Інтерфакс-Україна".       

        Омелян наголосив, що непрямі збитки – це мільярдні суми.

       "Ми розуміємо, що кожну секунду Керченська протока перебуває під загрозою закриття з тих чи інших причин", – додав він.

        "Ми все скрупульозно підраховуємо. Все кости буде Росії виставлено", – заявив міністр.

        Нагадаємо, 15 травня влада Росії достроково й урочисто відкрила так званий Керченський міст із Росії до анексованого Криму. Президент РФ Володимир Путін за кермом КамАЗу здолав шлях від Краснодарського краю до Керчі трохи більше ніж за чверть години, повідомили російські ЗМІ.

        Росія анексувала Крим у лютому-березні 2014 року, а згодом почала будувати міст із Краснодарського краю РФ, аби мати сухопутний шлях до півострова.

 

Мін’юст запустив відкритий реєстр підприємств-боржників з виплати зарплат

16 травня 2018 року

       «Проблематика підприємств не може бути перекладена на плечі робітників. Вимоги до роботодавців, які не платять робітникам, будуть жорсткими, - сказав Володимир Гройсман. – Готуємо доручення главам ОДА – посилити роботу з несумлінними роботодавцями», - сказав сьогодні  Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Уряду.

        Міністерство юстиції в рамках проекту зі стягнення боргів з зарплат на користь працівників запустило відкритий електронний реєстр підприємств-боржників. Про це сьогодні  повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

        «Ми запустили публічний електронний реєстр злісних боржників з виплати заробітної плати. До нього увійшли підприємства як державної, так і корпоративної форм власності. Кожен охочий зможе без будь-яких перешкод через портал erb.minjust.gov.ua перевірити, чи сплачує конкретне підприємства зарплату своїм працівникам. Особливо актуальною ця інформація може бути для бізнесменів для прийняття правильного рішення, чи варто мати справу з тим чи іншим контрагентом», – наголосив очільник Мін’юсту.

        Він звернув окрему увагу на те, що до списку потрапили усі без винятку боржники – жодних поблажок немає. Більше того, в кожному регіоні опубліковано місцеву #ДошкуГаньби злісних неплатників заробітної плати.

        За словами Павла Петренка, з 2 квітня, коли стартувала кампанія зі стягнення боргів з неплатників зарплат, почали діяти спецгрупи державних виконавців, робота яких сфокусована на виконанні таких проваджень. Також була запроваджена система моніторингу показників динаміки заборгованості. Окрім цього, на базі регіональних управлінь юстиції стартувала масштабна інформаційна кампанія.

 

Прийнято три закони і низку законопроектів у першому читанні

16 травня 2018 року

      Учора на  пленарному  засіданні  Верховної Ради України прийнято три  закони, а саме: "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», "Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони звернення стягнення та накладення арешту на кошти суб'єктів господарювання у сферах тепло-, водопостачання та водовідведення, отриманих від міжнародних фінансових організацій на реалізацію інвестиційних проектів (заходів) в Україні", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій".

      Перший закон визначає правові та організаційні засади колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав. Цим законодавчим актом  надано відповідні повноваження організаціям колективного управління та визначено механізм надання послуг правовласникам щодо збору роялті на договірних засадах; визначено процедуру акредитації організацій колективного управління; встановлено державний нагляд за діяльністю організацій колективного управління та посередництво у переговорах і при вирішенні конфліктів та ін.

      Другим законом встановлено, що зарахування коштів міжнародних фінансових організацій на поточні рахунки суб’єктів господарювання у сферах централізованого водопостачання та водовідведення, теплопостачання, відкриті банками в національній чи іноземній валютах, та використання таких коштів на реалізацію інвестиційних проектів (заходів) у відповідних сферах здійснюється згідно з умовами укладених договорів з міжнародними фінансовими організаціями.

      Законом заборонено звернення стягнення та накладення арешту на кошти, що перебувають на спеціальних рахунках та  на спеціальних рахунках для кредитних коштів суб’єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

      Згідно із Законом, «власник спеціального рахунку для кредитних коштів забезпечує здійснення контролю та несе відповідальність за цільове використання коштів згідно з умовами договору (договорів)».

      Третім пийнятим законодавчим актом встановлено правовий режим обліку прав власності іноземних клієнтів глобальних зберігачів чи інших фінансових посередників на цінні папери у депозитарній системі України; внесено до законодавства щодо депозитарної діяльності нові правові категорії "номінальний утримувач", "рахунок у цінних паперах номінального утримувача", а також унормовано пов’язані із цим основні аспекти депозитарної діяльності.

       Згідно із Законом, «номінальний утримувач - іноземна фінансова установа, яка зареєстрована в державі, що є членом Європейського Союзу та/або членом Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF), відповідає встановленим Комісією вимогам та відповідно до законодавства держави, в якій її зареєстровано, має право надавати своїм клієнтам послуги з обліку цінних паперів та реєстрації переходу права власності на цінні папери, у тому числі в інших державах на підставі відповідних договорів з іноземними фінансовими установами».

      Положеннями Закону передбачено, що іноземні фінансові установи, які відповідають переліченим у проекті критеріям та є фактично іноземними депозитарними установами за законодавством держави їх реєстрації, визначено номінальними утримувачами та надано можливість українським депозитарним установам відкривати для них рахунки в цінних паперах номінального утримувача. На зазначених рахунках українська депозитарна система вестиме облік цінних паперів та прав на цінні папери, власниками яких є клієнти номінального утримувача.

      Також народні депутати прийняли  за основу проекти Законів "Про внесення змін до Закону України "Про житловий фонд соціального призначення", "Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за хворими дітьми", "Про внесення змін до статей 165 та 166 Податкового кодексу України", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання".

 

У столиці зросте вартість проїзду у міському транспорті

16 травня 2018 року

      Із 14 липня вартість проїзду у міському транспорті столиці зросте. Вартість разової поїздки становитиме  8 гривень, проїзд коштуватиме 6,3 гривні – за умови користування проїзним квитком або безконтактною карткою.

      Останнє підвищення тарифів до економічно обґрунтованого рівня відбулось у лютому 2015 року. А у 2017 році відбулось коригування окремих його складових.

       "Із 2015 року в країні зросли тарифи на електроенергію – у 5,4 раза, вартість дизельного пального – у 1,5 раза, вартість шин – у 1,5 раза, індекс споживчих цін за вказаний період (2015-2017 рік) становить 183%", – підкреслив заступник голови КМДА Дмитро Давтян.

       Він наголосив: наразі економічно обґрунтований тариф на перевезення одного пасажира, що враховує всі видатки, становить у метро – 8,27 грн, у наземному транспорті – 8,77 грн.

 

Удосконаленням правових умов діяльності сільгоспкооперативів
займеться робоча група при Мінагрополітики

15 травня 2018 року

        Міністерство аграрної політики та продовольства України ініціює створення робочої групи щодо вдосконалення правових умов діяльності сільгоспкооперативів в частині умов оподаткування їхньої діяльності і стратегії розвитку сільгоспкооперації. Про це повідомляє прес-служба міністерства.

        За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства Віктора Шеремета, нині з 1125 зареєстрованих в Україні кооперативів працюють лише половина.

        «На сьогодні в Україні створено необхідні умови для розвитку сільськогосподарської кооперації – сформовано правову базу, здійснюється інформаційно-консультаційний супровід сільськогосподарських кооперативів, виділяється бюджетна підтримка та залучаються фінансові ресурси міжнародної технічної допомоги. Проте, актуальним питанням залишається удосконалення оподаткування кооперативів для активізації їх господарської діяльності», – зазначив Віктор Шеремета.

        Шеремета обговорив питання вдосконалення сплати кооперативами податків на прибуток та на додану вартість з науковцями «Інституту аграрної економіки», Асоціацією тваринників України та Асоціацією сільськогосподарських дорадчих служб.

        Сторони домовилися створити робочу групу при Мінагрополітики, яка підготує пропозиції щодо вдосконалення правових умов діяльності сільгоспкооперативів. Йдеться про питання податків та загалом стратегію розвитку сільськогосподарської кооперації.

 

Із завершенням АТО статуси і пільги його учасників не зміняться

15 травня 2018 року

        Учасники Антитерористичної операції не втратять ні свого статусу, ні пільг у зв’язку з завершенням АТО та початком Операції об'єднаних сил.

        Про це повідомив головний спеціаліст відділу соціального захисту ветеранів Міністерства соціальної політики Олександр Курій "Українській правді" .

        "Законом не передбачено статусу "учасник АТО". Усі особи, що брали участь у бойових діях, мають статус учасника бойових дій, інваліда війни, а члени загиблих учасників отримують статус члена родини загиблого ветерана війни. Тому у зв’язку з завершенням АТО жодні статуси його учасників не зміняться", – сказав він.

        За словами Курія, такі ж самі статуси матимуть і особи, задіяні у проведенні Операції об'єднаних сил.

        "Особи, які є ветеранами війни, мають право на певні пільги, закріплені ст. 12 закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Там у переліку 22 пункти, включно з тими, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів", – сказав Курій.

        Він також додав, що наразі кількість учасників бойових дій з числа атошників становить приблизно 335 тисяч осіб, з яких близько 80% – це військовослужбовці ЗСУ.

        "Завершилась одна операція, почалася інша, але на статус чи пільги учасників бойових дій, ветеранів війни це не вплине ніяк", – сказав Курій.

        Він також зазначив, що наразі не йдеться про можливе скорочення якихось пільг. "Може йтися лише про якісь додаткові пільги, якщо буде відповідне рішення влади", – підсумував Курій.

 

У Мінагрополітики працюють над вдосконаленням оподаткування кооперативів

11 травня 2018 року

        «На сьогодні в Україні створено необхідні умови для розвитку сільськогосподарської кооперації – сформовано правову базу, здійснюється інформаційно-консультаційний супровід сільськогосподарських кооперативів, виділяється бюджетна підтримка та залучаються фінансові ресурси міжнародної технічної допомоги. Проте, актуальним питанням залишається удосконалення оподаткування кооперативів для активізації їх господарської діяльності», – зазначив Віктор Шеремета під час робочої зустрічі щодо обговорення питань оподаткування сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК) за участі представників Мінагрополітики, Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», Асоціації тваринників України, Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України.

        Він додав, що лише 610 обслуговуючих кооперативів із 1125 зареєстрованих в Україні (станом на 1 січня 2018 року) реально здійснюють господарську діяльність.

        На зустрічі було обговорено проблеми та шляхи вдосконалення сплати СОКами податків на прибуток та на додану вартість. Також обговорено шляхи врегулювання питання нарахування субсидій членам СОК.

        За результатами робочої зустрічі передбачається створення робочої групи при Мінагрополітики з підготовки пропозицій щодо вдосконалення правових умов діяльності СОК як в частині удосконалення умов оподаткування їх діяльності, так і в частині визначення концептуальних засад та стратегії розвитку сільськогосподарської кооперації.

 

Уряд ухвалив пакет рішень, які значно спрощують умови ведення бізнесу

10 травня 2018 року

        10 травня Кабінет Міністрів України ухвалив пакет рішень, які значно спрощують умови ведення бізнесу. Рішення були розроблені Мінекономрозвитку за підтримки Офісу ефективного регулювання.

       Так, зокрема, одна з ініціатив Мінекономрозвитку – це запровадження ризик-орієнтованого підходу в діяльності інспекційних органів.

        “99% перевірок бізнесу сьогодні фіксують порушення. Це відбувається тому, що їхня діяльність спрямована на застосування санкцій. Інспектори мають перевіряти з метою усунення правопорушень, а не накладення санкцій”, – наголосив Перший віце-прем’єр-міністр України Степан Кубів під час засідання Уряду.

        Мінекономрозвитку очікує, що реалізація ризик-орієнтованого підходу створить потужну аналітичну систему, яка функціонуватиме на основі достовірної та детальної інформації. Така система підвищить точність оцінки ступеня ризику суб’єктів господарювання та дозволить фокусуватися на перевірках найбільш ризикових підприємств. Система також забезпечуватиме споживачів інформацією про ступінь ризику конкретного виробника.

        Також Уряд ухвалив Концепцію реформи інституту саморегулювання в Україні.

        “Зараз бізнес фактично усунений від регулювання свого ринку, а органи державної влади витрачають значні ресурси на виконання функцій з регулювання господарської діяльності”, – наголосив Перший віце-прем'єр-міністр України.

        За словами Степана Кубіва, реалізація даної концепції фактично дає старт становленню єдиної державної політики щодо саморегулювання в Україні та створює основу для діалогу зацікавлених сторін щодо нормативного врегулювання саморегулівних процесів в Україні.

        До того ж Уряд скасував ряд актів, щоб зменшити навантаження на підприємства роздрібної торгівлі алкогольними напоями, торгівлі нафтопродуктами та ремонту побутової техніки в частині використання печаток. Як відомо, у минулому році було ухвалено Закон, який остаточно скасував використання печаток. Однак деякі акти КМУ досі вимагають цього. Так, зокрема, потрібна печатка на цінниках до алкогольних виробів. Досі діяла заборона приймати нафтопродукти на АЗС при невідповідності пломби на цистерні відбитку печатки на товаротранспортній накладній або обов’язкове дублювання на паперовому носії документів, складених в електронній формі і таке інше. Сьогодні всі ці вимоги були скасовані.

 

Уряд схвалив новий бренд «Україна Зараз», що забезпечить єдиний стиль презентації держави в світі

10 травня 2018 року

        Кабінет Міністрів України схвалив розроблений спільно з експертним середовищем бренд «Ukraine NOW UA» («Україна ЗАРАЗ»), який стане основою презентації України в світі.

        Передбачається, що на основі бренду буде розроблений модульний бренд-бук, який стане свого роду єдиним голосом України по всьому світу.

        Логотип бренду розроблено таким чином, аби його було легко використовувати не тільки для презентацій та інформаційних продуктів, а й навіть як наліпки на будь-які речі – від туристичних сумок до автобусів та літаків.

 

Кравчук, Кучма і Ющенко написали звернення про церковну автокефалію

 8 травня 2018  року, Українська правда

        Колишні українські президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко підтримали ініціативу чинного президента Петра Порошенка в питанні української єдиної помісної церкви і написали відповідне звернення до українського народу.

        Про це президенти заявили на спільній прес-конференції у вівторок, 8 травня.

        "Ми вважаємо, що надання автокефалії Константинопольською матір'ю-церквою відіграє важливу роль у зміцненні незалежності України, духовної та національної єдності нашого народу, розвитку релігійної свободи, сприятиме плідному зміцненню міжконфесійного діалогу в нашій країні", - зачитав Кравчук звернення від імені трьох екс-президентів.

        Президенти заявили, що автокефалія може стати "духовною фортецею у боротьбі з російською агресією проти України".

        "Ми підтримуємо зусилля президента Петра Порошенка з цих важливих для України питань", – додав Кравчук.

        Нагадаємо, 17 квітня президент України зібрав лідерів парламентських фракцій і заявив, що звернеться до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням проголосити автономію Української помісної автокефальної церкви.

        19 квітня Верховна Рада проголосувала за постанову щодо звернення президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефаліюПравославної церкви в Україні.

        22 квітня Порошенко заявив, що Вселенський Патріархат розпочав процедури, необхідні для надання автокефалії Українській Православній Церкві. 

        Патріарх УПЦ КП Філарет підтримав рішення президента Петра Порошенка і висловив сподівання, що Вселенський Патріарх вирішить визнати українську церковну автокефалію.

        В Українській православній церкві Московського патріархату заявили, що починати об’єднання потрібно з УПЦ МП, а не з "її сепаратних частин". Речник церкви Микола Данилевич вважає, що ініціатива Порошенка "закінчиться великим пшиком".

        Згодом в УПЦ МП оприлюднили заяву, в якій назвали звернення президента та Верховної Ради до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні перевищенням влади.

 

В Україні різко збільшилися продажі вживаних автомобілів

 8 травня 2018 року

        У квітні 2018 року в Україні було зареєстровано 6,5 тисячі вживаних автомобілів, що на 44% більше ніж у квітні минулого року.

        Про це повідомили в асоціації Укравтопром.

        Відзначається, що такому росту цього показника сприяла дія знижених акцизів на імпорт легкових автомобілів, що були в експлуатації, під які в цьому році підпадають машини віком до 8 років.

        Найбільша кількість імпортного секонд-хенду припадає на автомобілі Volkswagen – у квітні було зареєстровано 1004 машини цієї марки. У результаті, частка машин з пробігом у загальному обсязі квітневих первинних реєстрацій автомобілів Volkswagen становить 62%.

        Renault посідає друге місце – було зареєстровано 888 автомобілів, що на 31% більше ніж роком раніше.

        Автомобілі Skoda придбали 592 українців, що на 54% більше ніж нові автомобілі цієї марки.

        Четверте місце в рейтингу займає Ford – було зареєстровано 485 вживаних автомобілів. Це становить дві третини від загальної кількості квітневих продажів марки в Україні.

        Замикає п’ятірку лідерів Opel, автомобілі цієї марки обрали 349 українців. При цьому, у квітні в Україні продали лише 16 нових автомобілів Opel.

        У цілому, за чотири місяці цього року (січень-квітень) український парк поповнився на 25,2 тис. вживаних легкових автомобілів, що на 85% більше ніж за аналогічний період минулого року.

 

В Україні заборонять проектування тимчасових автостоянок на тротуарах

8 квітня 2018 року, Мінрегіон

        Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України оновлює державні будівельні норми, зокрема, відповідно до нових норм не допускається улаштування автостоянок тимчасового зберігання на тротуарах. Відповідні зміни містяться у новому ДБН В.2.3-5:2018 «Вулиці і дороги населених пунктів», що встановлює вимоги на проектування та будівництво вулиць і доріг міських і сільських населених пунктів.

        Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе на своїй сторінці у Facebook.

        «Сьогодні хаотичне паркування автомобілів значно ускладнює дорожній рух, спричиняє додаткові затори і найважливіше – створює небезпеку та незручності для руху пішоходів. Тому норма щодо заборони розміщення автостоянок тимчасового зберігання, зокрема, на тротуарах, стала однією зі змін при оновленні ДБН щодо вулиць і доріг. Це сприятиме підвищенню безпеки у пішохідних зонах та мінімізації можливих аварій за участю пішоходів», – сказав він.

        Згідно з новим ДБН не допускається проектування тимчасових автостоянок:

 • на тротуарах;
 • уздовж проїзних частин магістралей загальноміського значення безперервного руху;
 • уздовж проїзних частин магістралей загальноміського значення регульованого руху і магістралей районного значення у випадку, коли коефіцієнт використання пропускної здатності наближається до 1, та при виділенні на цих магістралях окремих смуг для руху маршрутного транспорту.

        Оновлені державні будівельні норми поширюватимуться на проектування нових і реконструкцію існуючих вулиць та доріг.

        Фактичні порушення паркування під час експлуатації доріг регулюватимуться відповідно до новоприйнятого Закону України від 21.12.2017 № 2262-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів», що набирає чинності 27 вересня 2018 року.

        Новий проект ДБН щодо вулиць і доріг розроблений на заміну аналогічного ДБН 2001 року, вже затверджений і буде опублікований найближчим часом.

 

За підсумками деклараційної кампанії наймолодшому мільйонеру – 7 років,
а найстар
шому – 99

7  травня 2018 року, Державна фіскальна служба України

      Доходи у розмірі понад 1 млн грн, отримані у 2017 році, задекларували 4063 платники. Про це повідомив в.о. Голови Державної фіскальної служби Мирослав Продан.

      «Порівняно з відповідним періодом минулого року кількість цьогорічних мільйонерів зросла на 16%, або на 559 осіб. При цьому один громадянин задекларував дохід у розмірі понад 1 млрд грн», – зазначив Мирослав Продан.

      Як розповів очільник ДФС, найбільшу кількість мільйонерів – 2270 платників становлять громадяни віком від 45 років і вище. Серед вікової категорії від 30 до 45 років – 1605 мільйонерів, до 30 років – 188. Водночас наймолодшому платнику податків виповнилося 7 років (м. Черкаси), а найстаршому – 99 років (м. Київ).

       Свої доходи громадяни-мільйонери отримали у вигляді:

 • інших доходів (наприклад, додаткове благо, відсотки, нараховані на депозитні рахунки
  в банку, дивіденди тощо) – 9,8 млрд грн;
 • іноземних доходів – 6,2 млрд грн;
 • доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та нерухомого майна –
  3,6 млрд грн;
 • доходів від успадкування (отримання у дарунок) майна – 2,5 млрд грн.

      «Майже 44% від загальної кількості мільйонерів перебувають на податковому обліку в м. Києві – 1816 осіб. Серед лідерів також Харківська – 299, Дніпропетровська – 269, Київська – 275 та Одеська – 207 області», – повідомив Мирослав Продан.

      За його словами, середньостатистичний річний дохід одного громадянина – мільйонера по Україні становить 8,2 млн гривень. Водночас одного платника – мешканця Волинської області – 18,4 млн грн, Донецької – 12,2 млн грн, Сумської – 11,4 млн грн, міста Києва – 10,1 млн грн, Херсонської – 9,9 млн грн та Київської областей – 8,6 млн гривень.

 

У Іванківському районі розпочато реалізацію проекту з реабілітації місць зберігання радіоактивних відходів чорнобильського походження

7  травня 2018 року,
Міністерство екології та природних ресурсів України

       Проект міжнародної технічної допомоги щодо реабілітації місць зберігання радіоактивних відходів (РАВ) чорнобильського походження, розташованих за межами зони відчуження, входить до стадії практичної реалізації. За фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми «Інструмент співробітництва у галузі ядерної безпеки» зазначені ділянки тимчасового зберігання РАВ були проранжовані за ступенем їх радіаційної небезпеки.

      «Ці місця знаходяться в межах Житомирської, Київської та Чернігівської областей, часто – у безпосередній близькості до населених пунктів. Пункт захоронення «Піски-1», який був визнаний одним з 9 найбільш небезпечних об’єктів, знаходиться лише за 20 км від Іванкова і перебуває в занедбаному стані. Зважаючи на це, «Піски-1» було обрано в якості пілотного об’єкта та для нього вже розроблено технічне рішення щодо реабілітації», – розповідає директор ДСП «Київський ДМСК» Михайло Ходорівський.

       Роботи з реабілітації майданчика передбачають, зокрема, вилучення близько 300 куб. м РАВ та забруднених ґрунтів. Після цього вони мають бути вивезені до сховища комплексу «Буряківка», розташованого в межах зони відчуження, з метою остаточного захоронення.

      У рамках проекту до ДСП «Київський ДМСК» вже поставлено обладнання для детальної характеризації ПЗВД (пункту захоронення відходів дезактивації) та вилучення РАВ: мобільне та портативне обладнання для радіологічних вимірювань, обладнання для вилучення і транспортування РАВ, а також засоби зв’язку та індивідуального захисту. Все обладнання пройшло приймальні випробування, а для персоналу було проведено навчання щодо роботи з отриманими пристроями.

      Наступним кроком стане детальна характеризація об’єкта, після чого фахівці зможуть перейти до очищення ПЗРВ «Піски-1» від накопичених РАВ.

Довідково

ПЗВД «Піски-1» функціонував у 1987-1989 роках. Він отримував відходи, утворені в результаті робіт з дезактивації в сусідніх селах (Піски, Карпіловка та ін.). Загальна площа місця захоронення радіоактивних відходів оцінюється в 124 кв. м. Тут зберігаються близько 200 куб. м відходів, які містять Цезій-137, Стронцій-90, Америцій-241.

 

Президент Європарламенту виступив за створення єдиної армії ЄС

4 травня 2018 року

        Президент Європарламенту Антоніо Таяні виступив за створення єдиної європейської армії.

        Про це повідомляє «Європейська правда», посилаючись на інтерв’ю Антоніо Таяні виданню Spiegel.

        На думку Таяні, ЄС має робити більше для спільної оборони і безпеки.

        "Не можна мати спільну зовнішню політику без спільної стратегії у сфері оборони", – вважає президент Європарламенту.

        "Європа у довгостроковій перспективі потребує власної армії. Для цього потрібен час, це не станеться вже завтра. Сьогодні у ЄС 28, скоро буде 27 армій, все вони роблять більш-менш однаково", – зазначив він.

        За словами Таяні, посилення співробітництва у цій сфері дозволить значно заощадити і бути "активнішими і сильнішими на міжнародній арені".

        2 травня Єврокомісія представила проект бюджету ЄС на 2021–2027 роки. Згідно з документом, його обсяг буде збільшений до 1279 млрд євро. Бюджет нинішньої семирічки становить 1087 млрд євро. Збільшення витрат в Єврокомісії пов'язують з появою нових завдань у сфері охорони зовнішніх кордонів ЄС, міграції, оборони та субсидування наукових досліджень.

 

Автокефалія Православної церкви України необхідна для того,
щоб звільнитися від церковного диктату Москви

4 травня 2018 року

       Про це йдеться у вчорашній заяві  учасників Ініціативної групи “Першого грудня”. Група скерувала відповідного листа Його Всесвятості Вселенському Патріархові Варфоломію.

        “Ініціативна група “Першого грудня”, яка утворена 2011 року, у відповідь на Звернення трьох українських Церков і складається з людей різних релігійних переконань і традицій, підтримує звернення Президента України та постанову Верховної Ради України з проханням до Вселенського Патріарха Варфоломія надати Томос про автокефалію Православної Церкви в Україні”, — йдеться у тексті, який підписали В’ячеслав Брюховецький, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Всеволод Речицький, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

        Група “Першого грудня” розглядає це питання як “чинник духовної безпеки та національно-державної перспективи України”, — і наголошує на тому, що автокефалія пришвидшить процес звільнення українського Православ’я з-під церковного диктату Москви.

        Російська Православна Церква перетворилася на партнера спецслужб Росії, яка веде війну проти України, анексувала Крим та підтримує безперервні дії російсько-терористичних збройних формувань на Донбасі, — підкреслюють відомі українські інтелектуали.

        “Склалася парадоксальна ситуація: на території України діє церковна структура, фактично підпорядкована РПЦ, а дві Українські Православні Церкви (УПЦ КП та УАПЦ) вважаються «неканонічними», такими, які нібито не мають права бути самостійними, обирати канонічного Патріарха і на рівних спілкуватися із сестринськими Церквами незалежних країн”, — пояснюють учасники Групи.

        Ініціативна група «Перше грудня» вважає цю ситуацію цілковито неприйнятною і сподівається на якнайскоріше надання Православній Церкві в Україні автокефалії.

        Група звертається до громадянського суспільства із закликом підтримати зусилля Української держави і діячів УПЦ КП та УАПЦ щодо створення Української Помісної Православної Церкви.

ДОВІДКОВО

Група «Першого грудня» була створена у двадцяту річницю референдуму і має на меті поширювати моральні цінності. В основу програмних документів закладена декларація, яка містить базові принципи для об'єднання українського народу, та Хартія Вільної Людини, яка відтворює життєві орієнтири для нашого суспільства. Нині до неї належать: В’ячеслав Брюховецький, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Всеволод Речицький, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків. 

 

"Антонов" продемонстрував показовий політ АН124-100 на виставці EurasiaAirshow

3 травня 2018 року

 

        Державне підприємство "Антонов" продемонструвало відео показового польоту літака АН124-100 на виставці EurasiaAirshow. Авіасалон Eurasia проводився вперше, – повідомляє прес-служба літакобудівників. Він відбувався у період з 25 по 29 квітня місті Анталія, Туреччина. Крім Ан-124-100 на авіасалон запросили ще два українські літаки.

ДОВІДКОВО

Ан-124-100 "Руслан"  комерційний транспортний літак, створений АНТК імені Антонова на базі військово-транспортного літака Ан-124 "Руслан". Під час модифікації військово-транспортний Ан-124 був приведений у відповідність до вимог ICAO з безпеки цивільних літаків, необхідних для виконання комерційних рейсів у цивільні аеропорти. Літак призначено для перевезення на великі відстані важких і великогабаритних вантажів, різної спеціальної техніки. Саме цей тип літака був задіяний для перевезення частини ракети для SpaceX.

 

Шенген за 7 євро: як можуть змінитися правила в’їзду до ЄС за безвізом

3 травня 2018 року

        Рішення має набути чинності не раніше 2020 року. Його має підтримати Європейський парламент та затвердити Рада ЄС.

        ЄС має намір ввести платні спецдозволи для в’їзду за безвізовим режимом. Посли країн Євросоюзу підтримали введення системи інформації та автоматизації подорожей. Вона передбачає необхідність отримання спеціальних дозволів для в’їзду на територію ЄС. Причиною стали зростання кількості терактів та рівня міжнародної злочинності. Всім туристам, які користуються безвіком, необхідно буде отримати попередній дозвіл на поїздку. Потрібно буде заздалегідь заповнити заяву-анкету через Інтернет, вартість складе 7 євро. Термін розгляду документа з винесенням рішення не буде перевищувати 96 годин. Надана інформація буде перевірятися за базами даних ЄС та Інтерполу.

        Дозвіл на в’їзд буде діяти три роки або до закінчення терміну дії закордонного паспорта. Однак його наявність не означає автоматичне право на в’їзд у країни Шенгену – остаточне рішення буде приймати прикордонник.

 

У Німеччині розпочали будувати "Північний потік-2"
попри відсутність згоди усіх країн

3 травня 2018 року

      Поблизу міста Лубмін, що на балтійському узбережжі Німеччини, розпочато будівництво сухопутної ділянки та приймальні станції газопроводу «Північний потік-2», – повідомляє Deutsche Welle.

     Раніше, окрім Німеччини, будівництво газопроводу схвалила Фінляндія.

     Газопровід "Північний потік-2" намагатимуться збудувати до кінця 2019 року. Він з'єднуватиме російську Усть-Лугу і німецький Грайфсвальд в обхід України.

ДОВІДКОВО

Порошенко назвав захисників "Північного потоку-2" спільниками Москви у гібридній війні. "Північний потік-2" збільшить залежність ЄС від Путіна. Спікери парламентів Польщі, Литви і Латвії підписали листа проти будівництва цього газопроводу. 

 

Суд ЄС відхилив позов "Нафтогазу України" до Єврокомісії щодо використання потужностей газопроводу OPAL. Судові витрати має сплатити позивач

3 травня 2018 року

      Європейський суд загальної юрисдикції відхилив позов НАК "Нафтогаз України" до Європейської комісії (ЄК) про скасування її рішення, яке дало можливість "Газпрому" збільшити використання потужностей європейського газопроводу OPAL. Постанову опубліковано на сайті суду.

        Її було ухвалено ще 9 березня, але відомо про це стало тільки зараз.

        Позов "Нафтогазу" відхилили як неприйнятний. НАК зобов'язали відшкодувати судові витрати Європейської комісії.

        У жовтні 2016 року Європейська комісія зняла заборону на можливість використання "Газпромом" потужностей газопроводу OPAL, яким російський газ постачають у Німеччину та Чехію.

       10 листопада МЗС України повідомило, що дозвіл Єврокомісії збільшити прокачування російського газу по трубопроводу OPAL в обхід України є порушенням Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом.

 

Затриманий на хабарі співробітник СБУ
вийшов на волю під заставу в 1,2 млн грн

3 травня 2018 року

      Співробітник Головного управління СБУ в Києві та Київській області Олександр Карамушка, підозрюваний в отриманні неправомірної вигоди у сумі 47,5 тис. дол., вийшов зі слідчого ізолятора під заставу. Про це УНН повідомив його адвокат Олександр Горобець.

     За словами адвоката, застава була внесена за клієнта і вчора, 2 травня 2018 року, він вийшов з СІЗО.

     Крім того, захисник розповів, що САП планує внести клопотання до суду про відсторонення Карамушки від посади. «… Я знаю, що є така інформація, що готувалося це клопотання. Проте, ми його ще не отримали», – додав він.

 

Рада національної безпеки й оборони України запровадила санкції
до юридичних і фізичних осіб, пов’язаних з російською агресією проти України

3 травня 2018 року

     Відповідне рішення ухвалено вчора, 2 травня, на засіданні, – повідомляє сайт РНБО.

     Також ідеться про осіб, щодо яких запроваджено санкції в США та країнах Євросоюзу.

     Санкції запроваджують за ініціативою Кабінету міністрів, Служби безпеки України й Національного банку.

      Їх накладають на 3 роки або безстроково до фізичних і юридичних осіб, причетних до російської агресії проти України, до підготовки і проведення незаконного голосування в окупованому Криму у рамках виборів президента РФ, представників російської окупаційної адміністрації у Криму, бойовиків російських збройних формувань на окупованій території Донецької та Луганської областей тощо.

      Також запроваджено санкції до осіб, які причетні до інформаційної та кіберагресії проти України, до протиправних дій проти українців, котрих незаконно утримують у Росії, депутатів Державної Думи та членів Ради Федерації Федеральних Зборів РФ тощо.

 

На третину зріс експорт українських товарів до Європейського Союзу

3 травня 2018 року
 

       – Експорт товарів з України до Європейського Союзу в першому кварталі 2018 року, порівняно з першим кварталом 2017 року, зріс на 26,5% і склав $4,058 мільярда, – повідомляє Національний банк України.

       Частка експорту до країн Євросоюзу у загальному обсязі українського експорту в першому кварталі становила 38,9%. Імпорт з Європейського союзу за вказаний період зріс на 10,7% і становив $4,523 мільярда.

        – За даними НБУ, експорт товарів з України до Росії в першому кварталі 2018 року, порівняно з аналогічним періодом 2017 року, скоротився на 11,5% - до $709 мільйонів. У той же час імпорт зріс на 28,4%, до $1,9 мільярда.

ДОВІДКОВО

Експорт українських товарів до ЄС у 2017 році зріс на 29,9% та склав $17,5 млрд, вперше таким чином перевищивши довоєнний рівень.

 

Fitch прогнозує  Україна отримає транш на 1,9 млрд доларів від МВФ
у третьому кварталі 2018 року

3 травня 2018 року

      Також у прес-релізі зазначається, що черговий перегляд програми з МВФ сприятиме подальшому всебічному фінансуванню нашої країни й поверненню на міжнародні ринки капіталу з розміщенням єврооблігацій на 2 млрд доларів.

      Крім того, в середині 2018 року Європейський Союз може схвалити нову програму макроекономічної допомоги для України обсягом 1 млрд євро.

      Водночас, Fitch не прогнозує додаткових виплат у рамках поточної програми з МВФ, оскільки вона завершується на початку 2019 року.

ДОВІДКОВО

МВФ у березні 2015 року схвалив чотирирічну програму кредитування економіки України EFF на 17,5 млрд дол. У рамках цієї програми наша країна отримала від Фонду чотири кредитних транші на загальну суму 8,7 млрд дол. Строк програми закінчується в березні 2019 року.

Міністр фінансів Олександр Данилюк у квітні повідомляв, що Україна не виконала два попередніх заходи для продовження співпраці з МВФ, включаючи ухвалення закону про антикорупційний суд та затвердження механізму автоматичного коригування тарифів на газ відповідно до ринкового рівня.

 

П'ятий місяць поспіль видобувні компанії України демонструють зниження середньодобового видобутку природного газу

3 травня 2018 року

       Про це повідомляє enkorr з посиланням на оперативні дані ПАТ "Укртрансгаз". У квітні видобуток становив 55,67 млн ​​куб м/добу проти 55,98 млн куб м/добу в березні.

       Середньодобовий видобуток приватними компаніями в квітні зберігся на рівні березня – 11,5 млн куб м/добу.

       Середньодобовий видобуток державних ПАТ "Укргазвидобування" і "Укрнафта" в квітні продовжив зниження на 0,5% і 3,2% відповідно.

        Сумарно за 4 місяці 2018 року, за оперативними даними "Укртрансгазу", видобуток газу в Україні знизився на 0,96% (65,3 млн куб м) до 6,77 млрд куб м, в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.

 

Сполучені Штати подвоять розмір допомоги Україні в сфері кібербезпеки  з 5 до 10 мільйонів доларів

3 травня 2018 року

       Про це вчора, 2 травня 2018 року, заявив заступник державного секретаря США у справах Європи і Євразії Вес Мітчелл після зустрічі з президентом Петром Порошенком.

       Мітчелл також обговорив з Порошенком і ситуацію на сході України, питання, що стосуються економічних та політичних реформ, рекомендацій Міжнародного валютного фонду.

ДОВІДКОВО

Оборонний бюджет США на 2018 рік передбачає виділення 350 мільйонів доларів для надання безпекової допомоги Україні та заходи щодо протистояння російській агресії.

У проекті бюджету США на 2019 рік передбачено надання Україні 200 млн доларів для посилення безпеки і оборони.

 

РНБО за припинення участі України в діяльності органів СНД

3 травня 2018 року

      Рада національної безпеки і оборони України підтримала пропозицію про припинення участі українських представників у діяльності органів Співдружності незалежних держав (СНД) та доручила Міністерству закордонних справ України вжити в установленому порядку заходів стосовно припинення дії окремих міждержавних угод. Про це йдеться у повідомленні прес-служби відомства за підсумками засідання у середу, 2 травня.                                                                                                                         

 ДОВІДКОВО        

Президент України Петро Порошенко раніше заявляв, що Україна не буде більше брати участь у координаційних органах Співдружності незалежних держав.

 

В уряді на вимогу МВФ обговорюють підвищення тарифів на газ для населення

3 травня 2018 року

 

        Про це Прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна“.

        Він, зокрема, зазначив, що оскільки ціна на природній газ зросла, Міжнародний валютний фонд наполягає на тому, щоб в Україні був один тариф і для промисловості, і для населення.

        – Я минулого року пообіцяв, що ціна в цьому опалювальному сезоні змінюватися не буде, і я своє слово дотримав. Зараз ми поки що в діалозі щодо подальших рішень, – сказав Гройсман.

        За його словами, наразі прораховується можливість компенсацій для громадян, які не можуть платити ринкову ціну на газ.

ДОВІДКОВО

З 1 травня 2018 року діють нові цінові пропозиції Нафтогазу на природний газ для промислових споживачів та інших суб’єктів господарювання.

 

У штаті Нью-Йорк ухвалили резолюцію про визнання Голодомору геноцидом

3 травня 2018 року

      Сенат і Асамблея штату Нью-Йорк ухвалили спільну резолюцію до 85-ї річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні, яка визнає цю трагедію геноцидом українського народу, повідомляє посольство України в США.

ДОВІДКОВО

Станом натепер Голодомор в Україні визнали геноцидом вже в дев’ятьох штатах США: Вашингтон, Віско́нсин, Іллінойс, Массачусетс, Мічиган, Нью-Дже́рсі, Нью-Йорк, Орегон та Песильванія.

 

Підвищити мінімальну зарплату зараз немає можливості

2 травня 2018 року

        Такий підсумок зробив Прем'єр-міністр Володимир Гройсман в інтерв’ю "Інтерфаксу-Україна".

        – Сподіваюся на те, що ми зможемо це робити далі, але зараз можливості для такого рішення немає…

        …Ми зробили дуже системний крок, який, на мій погляд, відкрив ще одну можливість, а саме розморозити в цілому заробітні плати. Можна сказати, що ми почали повертати борги українцям, які працюють, тому що їхня праця довгий час була недооцінена. Мінімальна заробітна плата підштовхнула середню зарплату. Я вважаю, що цього року середня заробітна плата вже може бути близько 10 тисяч гривень.

        …У чому питання підвищення мінімалки? Мінімалка залежить від розвитку національної економіки, вона має бути посильною для роботодавців. Крім того, вона тягне за собою і бюджетні витрати. Це все повинно бути збалансованим. 3,2 тис. грн – це був наш чіткий розрахунок. Тому будемо йти далі. І як економіка буде реагувати, так ми і будемо рухатися далі…

 

Закарпатських високопосадовців Держгеокадастру піймали з хабарем

2 травня 2018 року

        Про це у Facebook повідомив представник Ради громадського контролю НАБУ Олександр Пересоляк.

        – На хабарі 200 тис. дол. затримані керівниця та заступники ГУ Держгеокадастру в Закарпатській області. Прямо зараз в ОДА тривають обшуки", – пише Пересоляк.

        Затримання хабарників проводили департамент захисту економіки разом із Генпрокуратурою України.

        – Наскільки стало відомо, неправомірна вигода передбачалася за виділення земельних ділянок учасникам бойових дій на сході, – зазначає громадський контролер.

 

Відновлений на посаді голови ДСНС Сергій Бочковський
сьогодні планує вийти на роботу

27 квітня 2018 року

        Відновлений судом на посаді голови Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Бочковський планує сьогодні, у п’ятницю 27 квітня, вийти на роботу. Про це повідомив його адвокат Ігор Федоренко. «… Суд визнав протиправним розпорядження Кабміну від 25 березня 2015 року про звільнення Сергія Бочковського з посади голови ДСНС. Наш клієнт відновлений на посаді з 25 березня 2015 року». Далі Федоренко зауважив, що історія з кримінальною справою стосовно Бочковського триває майже три роки, а рішення про відновлення його на посаді «підтверджує правоту Бочковського».

Довідково

Голову Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського затримали під час засідання Кабміну 25 березня 2015 року за підозрою в зловживаннях і причетності до корупційних схем у ДСНС.

28 березня 2015 року суд обрав запобіжний захід Бочковському у вигляді утримання під вартою протягом двох місяців.

26 квітня 2018-го суд визнав незаконним звільнення Бочковського з посади голови ДСНС. Таким чином суд скасував розпорядження Кабміну та поновив Бочковського на посаді глави ДСНС з 25 березня 2015 року. Також суд визначив стягнення з ДСНС на користь Бочковського середньої зарплати за час вимушеного прогулу з 25 березня 2015 року по день фактичного відновлення на посаді.

 

Діяльність Національного банку України дає мільярдні прибутки

27 квітня 2018 року

        Національний банк України перерахував перший транш прибутку за минулий рік сумою 15 млрд грн до державного бюджету, – повідомляє його  прес-служба. – Решта суми – 29,6 млрд грн буде перерахована упродовж 2018 року за графіком, погодженим з міністерством фінансів..

 

Заява Філарета про автокефалію церкви

27 квітня 2018 року

        Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет переконаний, що Українська православна церква отримає автокефалію. Про це він заявив учора, 26 квітня, після заходів приурочених 32 роковинам Чорнобильської аварії.

        – Ще багато хто сумнівається, чи буде томос про автокефалію української церкви чи не буде. Я 100 процентів переконаний, що буде. І в Україні розділена церква з'єднається, буде одна українська церква, – ствердно сказав Філарет.

        Також Патріарх зауважив: «…ті (церкви – ред.), які не захочуть приєднатися до Української незалежної помісної церкви, будуть існувати в Україні, але вже не як українська церква, а як український екзархат російської церкви. Хто хоче служити Росії, той повинен чесно сказати, що він живе в Україні, їсть український хліб, а служить російським інтересам".

 

Борги України зростають

27 квітня 2018 року

       Сукупний державний (прямий) і гарантований державою борг у березні 2018 року збільшився на 0,79 %, або на 0,6 млрд – до 77,37 млрд доларів США, – повідомляє веб-сайт Міністерства фінансів.

       З початку року ці показники відповідно збільшилися на 1,39%, або на $1,06 млрд доларів США.

 

Євросоюз: скасуєте мораторій на експорт лісу –
отримаєте чергову фінансову допомогу

26 квітня 2018 року

        Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міністр фінансів України Олександр Данилюк.

        Водночас у ЄС висунули ще три вимоги для отримання макрофінансової допомоги:

1. автоматична верифікація е-декларацій;

2. впровадження кредитного реєстру НБУ;

3. запровадження системи верифікації кінцевих бенефіціарних власників;

        Глава Мінфіну переконаний, що виконання цих умов цілком реальне.

        – І це тільки невелика частина тієї роботи, яку ми маємо виконати у найближчий час. Серед не менш важливих завдань, у сприянні яким зацікавлені у ЄС, – створення антикорупційного суду, продовження реформи банківського сектору, виконання мінімального стандарту BEPS. Роботи дійсно багато і саме тому підтримка наших європейських друзів є для нас важливою, – підсумовує міністр.

 

Трудовими мігрантами є 4 мільйони українців

25 квітня 2018 року, "Інтерфакс-Україна"

        Загальна оцінка трудових мігрантів з України за 2015-2017 роки становить 4 млн осіб, повідомила економіст Центру економічної стратегії Юлія Руда.

        "У нас вийшло 4 млн трудових мігрантів за 2015-2017 роки... Це не означає, що всі вони перебувають за кордоном. Серед них одночасно за кордоном перебувають 2,6-2,7 млн осіб", – розповіла вона на прес-конференції в середу в Києві.

        За даними експерта, найпопулярнішими напрямками трудової міграції є Росія та Польща.

        "Ми подали запит до Держприкордонслужби, і з’ясувалося, що від часу минулого перепису населення, який відбувся у 2001 році, з України виїхали близько 6,3 млн українців. Що це за цифра? Це перетин кордонів, здійснений українцями до інших країн, і не було перетину назад в Україну", – розповіла експерт.

        Юлія Руда додала, що менше половини таких "виїздів без повернення" були здійснені до Російської Федерації (3 млн), решта – до країн ЄС.

        За її словами, за 2015-2017 роки з країни виїхало близько 600 тисяч українців.

 

Уряд визначив, як реформуватиметься  система охорони здоров’я у 2018-му…

25 квітня 2018 року

        Уряд ухвалив сьогодні чотири постанови, які дозволяють продовжити реформування системи охорони здоров’я. Зокрема, визначено, скільки заклади отримають за обслуговування пацієнтів у другій половині 2018 року, як медзаклади укладатимуть договори з НСЗУ та як функціонуватиме електронна система охорони здоров’я.

        Постановою Кабінету Міністрів закріплено базовий тариф за обслуговування пацієнта у 2018 році — 370 гривень за людину на рік. Мова йде про прямі оплати від Національної служби охорони здоровя України (НСЗУ), які отримає медзаклад за кожного пацієнта, який підписав з ним декларацію.

        Крім того, визначені коригувальні вікові коефіцієнти:

 • від 0 до 5 років — 4;
 • від 6 до 17 років — 2,2;
 • від 18 до 39 років — 1;
 • від 40 до 64 років — 1,2;
 • понад 65 років — 2.

        «Тепер керівники закладів мають усі інструменти, щоб обрахувати, який дохід вони зможуть отримати з липня, та спланувати, скільки пацієнтів вони можуть залучити», — зазначив під час брифінгу заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

        Також тепер є законодавча база, яка дозволяє почати укладання договорів між Національною службою здоров’я України та медичними закладами, які надають первинну медичну допомогу. Уклавши договір з НСЗУ не пізніше 1 червня, медзаклади уже з 1 липня почнуть отримувати справедливу оплату за надання медичних послуг українцям. Перейти на нове фінансування заклади також можуть з 1 жовтня. У такому випадку підписати договір з НСЗУ вони мають не пізніше 1 вересня.

        «Подавати заявки, підписувати договори, надсилати звіти про роботу та відповідно отримувати кошти від НСЗУ заклади будуть тільки через електронну систему охорони здоров’я. Гроші будуть перераховуватися щомісячно залежно від кількості пацієнтів, які підписали декларації з лікарями конкретного закладу», — зазначив голова Національної служби здоров’я Олег Петренко.

        У перехідний період протягом 2018 року заклади будуть отримувати додаткове фінансування і за частину пацієнтів, які були прикріпленні раніше за територіальним принципом. Тариф на цих пацієнтів складе 240 грн на рік.

        Уряд ухвалив постанову «Про затвердження порядку функціонування електронної системи охорони здоров’я».

        Система «Електронне здоров’я» є основним інструментом Національної служби здоров’я для забезпечення електронного документообігу, оплати медичним закладам згідно з програмою медичних гарантій та збору статистичних даних в режимі реального часу.

        Зараз в Системі реєструються медичні заклади та лікарі для підписання декларацій з пацієнтами. Згодом функціонал електронної системи буде розширюватися: з’являться електронні рецепти та медичні картки.

         «Щотижня до електронної системи приєднуються нові заклади первинної допомоги та розпочинають підписання декларацій. Успішність і швидкість впровадження змін у системі охорони здоров’я зараз залежить і від МОЗ, і від місцевої влади. Команда МОЗ розробила необхідні нормативні акти і продовжує це робити, НСЗУ готується до початку укладання договорів. Тільки разом ми зможемо рухати зміни в охороні здоров’я далі», — наголосила в.о. Міністра охорони здоров’я доктор Уляна Супрун.

Підготовлено за інформацією
Міністерства охорони здоров'я України

 

Протягом 2015–2017 років до складу ОТГ
увійшла лише третина сільських населених пунктів

25 квітня 2018 року

        Протягом 2015-2017 років до складу об’єднаних територіальних громад увійшло 8049 сільських населених пунктів. Це лише третина від їх загальної чисельності по Україні, – поінформувала завідувач відділу соціально-економічного розвитку сільських територій Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», доктор економічних наук Марина Могилова, презентуючи результати проведеного науковцями установи дослідження «Формування об’єднаних територіальних громад у сільській місцевості (інформаційно-аналітичний огляд)».

        За її словами, станом на 1 січня 2018 року в Україні створено 665 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), тобто майже 56% від запланованих 1200 ОТГ. З них – 377 сільських, 199 селищних і 89 міських ОТГ. На 29 квітня 2018 року призначено перші вибори в 40 ОТГ і ще 23 ОТГ очікують рішення Центральної виборчої комісії України про призначення перших виборів.

        Характерною рисою 2017 року у сфері децентралізації стала помітна активізація формування ОТГ. Якщо у 2015 році було створено 159 ОТГ, у 2016 році – 207, то у 2017 році їх кількість становила 299, що майже удвічі перевищило показники стартового для децентралізації 2015 року.

        Упродовж 2015–2017 років прискорилися процеси об’єднання в територіальні громади і в сільській місцевості, зазначила Марина Могилова.

        За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, за 2015 рік до складу об’єднаних громад увійшло 1960 сіл та селищ, тобто 7,2% від загальної чисельності сільських населених пунктів по Україні, у 2016 році – 2472 (9,0%), в 2017 році – 3617 сіл та селищ (13,2%).

        Втім, зауважила експерт, об’єднання в громади в сільській місцевості відбувається дещо повільно. Адже за три роки до складу ОТГ увійшло лише 29,4% загальної чисельності сільських населених пунктів в країні – 8049 сіл та селищ. З них 1550 сіл та селищ входять до міських ОТГ, 2846 – до селищних, 3653 – до сільських ОТГ.

        Лідерами у процесах об’єднання громад в сільській місцевості є Житомирська, Дніпропетровська та Хмельницька області. Тут до складу ОТГ увійшло понад 50% сіл та селищ від загальної чисельності сільських населених пунктів даних регіонів.

        Найнижчі темпи формування ОТГ на сільських територіях у Закарпатській та Київська областях, де об’єдналися лише 6% та 7% сільських населених пунктів відповідно.

        За розрахунками вчених Інституту аграрної економіки, до складу однієї ОТГ в середньому по Україні входять 12 сільських населених пунктів. При цьому у різних громадах їх кількість коливається від 0 до 68 сіл.

        Серед ОТГ, створених у сільській місцевості, переважає модель, коли до складу однієї об’єднаної громади входить 6–10 сільських населених пунктів. Серед сільських ОТГ таких – 40,8%, а серед селищних – 30,2%.

        Друга за чисельністю група – об’єднані територіальні громади, до складу яких увійшло до 5 сільських населених пунктів: 25,2% від загальної кількості сільських та 23,1% – селищних ОТГ.

        Дещо інша ситуація в міських ОТГ: не більше 5 сіл та селищ увійшло до складу 28,1% з них, а частка громад, які об’єднали 6–10 сільських населених пунктів, склала 19,1%.

       При цьому, за оцінками науковців Інституту аграрної економіки, створено 21 ОТГ, кожна з яких об’єднує понад 40 сільських населених пунктів. Загалом до складу цих громад увійшло 1076 сіл – близько 14% від загальної чисельності сільських населених пунктів в ОТГ.

        Відносне відставання об’єднання сіл та селищ в ОТГ пояснюється низкою чинників. Серед них, зокрема, недостатня поінформованість селян про самоврядування, їх інертність через низький рівень довіри до інститутів влади, а також стримане ставлення до ініціативою щодо формування нової системи самоврядування, що надійшла «згори». Крім того, процес приєднання сільських населених пунктів до ОТГ гальмують невідпрацьованість механізму формування об’єднаних громад на засадах самоспроможності, нестача кваліфікованих спеціалістів з децентралізації і реального досвіду з цих питань на місцях, підсумувала Марина Могилова.

 

«Отримання Українською Православною Церквою Томосу про автокефалію викличе величезний підйом національного духу»

24 квітня 2018 року

      «Я хочу окремо наголосити, що і українська церква – Помісна Автокефальна Українська Православна Церква є ключовим елементом нашої державності і нашої незалежності. Бо армія – боронить українську землю. Мова – боронить українське серце. Церква – боронить українську душу», – сказав Президент Петро Порошенко під час участі у програмі «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

        «Це є три складових елементи, яких ми не повинні нікому ніколи віддавати», –наголосив Глава держави.

        «Держава не буде визначати, хто буде Патріархом нової церкви, бо це не державна справа. Не буде ніякого «указуючого перста» – підтримайте цього, або не підтримайте цього», – сказав Петро Порошенко.

        І зазначив, що це також є чіткою домовленістю зі Вселенським Патріархом, що Патріарх Української Церкви буде обиратися не в Москві, а в Україні».

        Глава держави зазначив, що «функцію і роль Матері-Церкви буде виконувати Константинопольський Патріархат» та наголосив, що це важливо з точки зору історичної справедливості. «Ми просто повертаємось до історичної справедливості», – cказав Петро Порошенко та нагадав, що найближчим часом ми будемо святкувати 1030-річчя Хрещення України-Русі.

        «Тоді, я хочу наголосити, ще не було ніякої Російської православної церкви. Якщо Константинопольська Церква є Матір'ю-Церквою для України, то Українська Церква є Матір'ю-Церквою для Росії. Бо звідси пішла вона, а не навпаки. І не може матір просити незалежність від доньки», – сказав Президент.

        «Хочу окремо наголосити, що ідеальним сценарієм для мене було б, щоб разом з Патріархом Константинопольським Варфоломієм підтвердили нашу автокефалію усі Православні Церкви, включаючи і російського Патріарха», – зазначив Петро Порошенко.

        «Це єдиний спосіб, щоб хоч якось відмитися від того гніву і тих гріхів, які зроблені на території України російськими військовими, російськими пропагандистами та інколи, на жаль, і російськими священниками», – підкреслив Президент та додав, що вірить в те, що це можливо. «Господь робить дива і я не виключаю й цього», – сказав Петро Порошенко.

        Говорячи про те, чи може Патріарх Кирило зупинити надання Україні Томосу про автокефалію Української Православної Церкви, Президент підкреслив: «Я хочу окремо наголосити, що ні в кого, включаючи Кирила, вето на рішення Вселенського Патріарха не існує. Він не дозволу питає у Кирила, а проводить консультації з цього приводу».

          «Я абсолютно переконаний, що рішення про отримання Українською Православною Церквою Томосу про автокефалію викличе величезний підйом українського національного духу. Ми маємо всі відповідально діяти для того, щоб це відбулося», – сказав Президент Петро Порошенко під час участі у програмі «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

       При цьому він зауважив, що рішення поки не прийнято. «Так, ми зробили все, що від нас залежить, але треба зробити навіть більше. Бо це не церковне питання. Це не просто державне питання. Це історична подія, коли в Україну за багато сотень років повернеться своя власна Церква», – сказав Президент.

        За його словами, «держава нарешті отримає надзвичайно важливий елемент державності, незалежності».

 

«Першим пріоритетом має бути підтримка фермера»

20 квітня 2018 року

       «Ми маємо повернутися обличчям до фермера, бо фермер – це людина, яка годує Україну», – наголосив Петро Порошенко під час виступу на форумі з підтримки фермерства «Agroport West Lviv 2018» під час робочої поїздки до Львівської області та додав, що українські сільгоспвиробники мають широкі можливості для виходу зі своєю продукцією на ринки європейських країн.

      Глава держави зауважив, що нині Україна має пріоритетний і найбільший ринок для своїх товарів – ринок Євросоюзу. Водночас він зазначив, що важливо, щоб українці виводили на європейський ринок не просто сировину чи продукцію аграрної галузі, а й продукцію переробної промисловості.

      «Великі аграрні переробники України давно вже там присутні: вони вміють, вони знають. Моя мета, як Президента, підтримати фермера, підтримати дрібного виробника. Щоб створити умови, коли його навчать, допоможуть, застрахують, захистять. Щоб він відчував, що держава піклується про нього», – сказав Петро Порошенко.

       Президент підкреслив: «Фермер повинен відчувати, що мільярдні кошти, які передбачені в державному бюджеті України на підтримку тваринництва, сільськогосподарського машинобудування, надзвичайно важливі. Але першим пріоритетом має бути підтримка фермера».

        За його словами, не йдеться про те, щоб просто роздати кошти, необхідно створити структури, які будуть постійно допомагати фермерам.

        Глава держави також наголосив, на важливості забезпечення доступу фермерів до фінансових і кредитних ресурсів не тільки всередині держави, а й доступу до європейських ресурсів, що зробить українську продукцію конкурентоздатною. Він зауважив, що сьогодні у цьому форумі беруть участь і латвійські партнери і їх досвід роботи на європейських ринках буде дуже корисним для українських фермерів.

 

Парламент ухвалив законопроект про маркування органічної продукції

19 квітня 2018 року, Прес-служба Мінагрополітики

      Парламент зробив перший крок у регулюванні органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. Відповідний законопроект «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції» було прийнято сьогодні у першому читанні.

      Закон сприятиме підвищенню конкурентоспроможності української органічної продукції та розширенню зовнішніх ринків збуту. Крім цього, його норми спрямовані на гарантування споживачам органічного походження товарів та захист операторів органічного ринку від недобросовісної конкуренції.

      Також, основні положення документу забезпечать прозорі умови ведення господарської діяльності у сфері виробництва та обігу органічних продуктів.

      Загалом, проектом Закону пропонується:

 • встановити повноваження центральних органів виконавчої влади, що здійснюють державне управління та контроль у сфері органічного виробництва;
 • визначити права та обов’язки суб’єктів ринку органічної продукції, зокрема, операторів ринку , органів сертифікації;
 • встановити вимоги до виробництва, маркування та обігу органічної продукції, процедури сертифікації органічного виробництва з деталізацією за галузями;
 • запровадити реєстрацію органів сертифікації, операторів ринку та органічного насіння;
 • запровадити чіткий механізм державного контролю (нагляду) за діяльністю суб’єктів ринку органічної продукції та відповідальність за порушення законодавства у цій сфері;
 • встановити вимоги до переліку речовин (інгредієнтів, компонентів), які дозволяються використовувати у процесі органічного виробництва та які дозволені до використання в гранично допустимих кількостях, а також процедуру, за якою вони можуть бути дозволені до використання.
 • встановити вимоги до зберігання, перевезення, реалізації, декларування та маркування органічної продукції.

 

Чого очікувати від Мінсоцполітики у 2018-му?

20 квітня 2018 року

        Міністр соціальної політики України Андрій Рева на прес-конференції для представників регіональних засобів масової інформації розповів про актуальні проекти, над якими сьогодні працює Міністерство соціальної політики, серед яких пріоритетними визначив:

 • погодження законопроекту про підвищення пенсій військовослужбовців;
 • розробка законопроекту про зайнятість;
 • ухвалення законопроекту про сплату ЄСВ з усієї суми зарплати;
 • підвищення мінімальної зарплати до 4200 гривень у цьому році та до 5000 з наступного року;
 • ухвалення законопроекту про соціальні послуги;
 • ухвалення законопроекту про адресну державну соціальну допомогу;
 • впровадження реформи системи надання послуг людям з інвалідністю.

        За словами міністра, успішне виконання поставлених завдань дозволить якісно змінити систему соціальних послуг в Україні, на практиці забезпечивши принцип справедливості та поставити на перше місце інтереси та права кожної людини.

 

На травневі свята запустять 20 додаткових поїздів на популярні напрямки

 20 квітня 2018 року

        "Укрзалізниця" призначила 20 додаткових поїздів до травневих свят у популярних напрямках.

        Серед 20 додаткових поїздів більшість курсуватимуть зі столиці в популярних напрямках серед українців – Львів, Ужгород, Чернівці, Хмельницький, Харків, Ковель, Жмеринка та в зворотному напрямку, а також із обласних центрів по Україні та в Київ – з Хмельницького, Миколаєва, Дніпра, Черкас, Львова, Вінниці.

 

На плечах українців і української економіки  понад 65 млрд доларів боргу

19 квітня 2018 року

        Під  час  зустрічі з представниками регіональних ЗМІ в Києві Прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що найбільшою  економічною проблемою України є тиск зовнішнього боргу в розмірі понад 65 млрд дол., більша частина якого була нагромаджена до 2014 року.

        «Фактично з 2007 по 2010 рік уряд взяв 26 мільярдів доларів. 26 мільярдів доларів при тому, що Україна сильнішою не стала. Уряд з 2010 по 2014 рік взяв ще понад 20 мільярдів. Фактично сумарний борг сьогодні 65 з плюсом мільярдів доларів, які лежать на плечах українців і української економіки", – сказав Гройсман.

       За словами прем'єра, уряду вдалося знизити співвідношення боргу і ВВП, проте Україні все ще необхідне подальше фінансування міжнародних партнерів.

       "У 2018 році, за перший квартал, цей борг є найнижчим по відношенню до ВВП з 2011 року, це важливий сигнал. Але якщо не виконуватиметься наша програма співпраці, наприклад, створення антикорупційного суду чи інші параметри, то нам буде складно на ці виклики давати відповіді", – наголосив Гройсман.

       Також глава уряду зазначив, що Україна в 2018 році витратить 130 млрд грн лише на обслуговування зовнішнього боргу, без урахування його погашення.

       "Насправді дуже важливо, щоб ми продовжили роботу поки що з тимчасової підтримки з-за кордону з боку наших міжнародних партнерів. Це дасть можливість нам утримувати навантаження боргове на державні фінанси, на публічні фінанси, і в середньостроковій і довгостроковій перспективі зменшувати борг", – сказав прем'єр.

 

Гарантії за депозитами можуть підняти до 800 тисяч

19 квітня 2018 року

        Фонд гарантування вкладів фізичних осіб має намір провести збільшення гарантованої суми відшкодування з 2019 року зі 200 тис. грн до 800 тис. грн.

        Відбутися це повинно в кілька етапів, повідомив директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін, передає "Finclub".

        "Ми хочемо виходити на поетапне збільшення гарантованої суми відшкодування вкладів до 600-800 тисяч грн з наступного року. У нас давно назрівав такий план, і зараз ми вже можемо виходити з такою пропозицією", – повідомив він.

        Ворушилін зазначив, що для цього потрібно стабілізувати фінансове становище Фонду і не допустити втрати активів неплатоспроможних банків.

 

Депутати підтримали звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія

19 квітня 2018 року

        Верховна Рада України прийняла Постанову "Про підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні". За це рішення проголосувало 268  народних обранців.

        Об’єднана Українська православна церква може стати найбільшою в усьому православному світі і зможе посісти належне місце в родині помісних православних церков.

        Президентський лист, постанову ВР та відповідні звернення ієрархів Київського Патріархату  та УАПЦ із проханням до Вселенського Патріарха про Томос щодо надання автокефалії Православній Церкві в Україні, мають бути якнайшвидше направлені до Стамбулу.

        «Усі помісні церкви нового та новітнього часу були визнані лише шляхом активного залучення держави до цього процесу. Такими є традиція і вимога Вселенського Патріаршого Престолу. По суті, автокефалію надають не стільки конкретній Церкві, скільки країні», – наголосив Петро Порошенко, виступаючи у Парламенті.

        Він подякував народним депутатам за згоду невідкладно розглянути це питання. «Воно того варте. Воно виходить далеко за межі церковного! Йдеться про наше остаточне унезалежнення від Москви. Тут не лише релігія, тут – геополітика. А для мене справа утвердження незалежної помісної Церкви – такої ж ваги, як вже здобуті безвіз та Угода про асоціацію з Євросоюзом. Як наша спільна з вами боротьба за членство в Євросоюзі та членство в НАТО, які ще попереду. Це – питання національної безпеки і нашої оборони у гібридній війні, бо Кремль розглядає РПЦ як один із ключових інструментів впливу на Україну», – сказав Президент.

        В Українській православній церкві Московського патріархату заявили, що починати об’єднання потрібно з УПЦ МП, а не з "її сепаратних частин".

        Як відомо, Український парламент вже звертався до Вселенського Патріарха Варфоломія щодо єдиної церкви. Це звернення було затверджене постановою Верховної Ради України № 1422-VIII від 16 червня 2016 року. 

 

Кабмін спрогнозував курс на три роки вперед

18 квітня 2018 року, «Економічна правда»

      Кабінет Міністрів спрогнозував середньорічний курс гривні на 2019, 2020 та 2021 роки. Про це йдеться у проекті постанови про основні напрямки бюджетної політики на 2019-2021 роки, який опинився у розпорядженні Економічної правди.

       Так, у 2019 році обмінний курс гривні до долара США в середньому за період становитиме 30,5 гривні за долар.

        У 2020-му – 31,4 гривні за долар, у 2021-му – 31,8 гривні за долар.

        Нагадаємо, середньорічний курс на 2018 рік становить 29,3 гривні за долар.

 

Усі фракції Ради, крім Опоблоку, – за звернення до Варфоломія

18 квітня 2018 року, Українська правда

      Верховній Раді пропонують підтримати звернення Президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.

       Відповідний проект зареєстрували спікер Андрій Парубій, його заступники Ірина Геращенко та Оксана Сироїд, Юлія Тимошенко ("Батьківщина"), Артур Герасимов та Ірина Луценко (БПП), Максим Бурбак і Андрій Тетерук ("Народний фронт"), Олег Ляшко ("Радикальна партія") й Олег Березюк ("Самопоміч"), а також Степан Івахів (група "Воля народу").

       Проект постанови одразу спрямовано на розгляд комітету.

        У зверненні Петро Порошенко просить патріарха Варфоломія надати Томос (указ, послання) про автокефалію Православній церкві в Україні.

        А парламенту пропонують підтримати це звернення.

        Серед ініціаторів немає лише представників фракції "Опозиційний блок", а також депутатської групи партії "Відродження".

 

Право власності в Україні має бути непорушне та недоторканне, –
Прем’єр-міністр

18 квітня 2018 року

      Право власності в Україні має бути непорушне та недоторкане, а будь-які спроби накласти руку на чуже майно – припинені. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, коментуючи рішення Уряду про продовження роботи започаткованих Міністерством юстиції спільно з Міністерством внутрішніх справ антирейдерських штабів. Свого часу ця ініціатива розповсюджувалася передусім на вирішення проблем у сфері земельних відносин. Втім, ця практика виявилася доволі ефективною, і сьогодні, на думку Глави Уряду, її можна поширити на різні сфери життя, де фіксуються випадки порушення законодавства, зокрема, в сегменті захисту права власності, - повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

      «Якщо хтось підняв руку на чуже майно, його треба затримати і посадити в місця тимчасового утримання за ґрати, а вже потім розбиратися, – сказав Володимир Гройсман. – Я вимагаю, аби швидко були припинені протиправні дії. Право власності має бути непохитне і недоторканне».

 

"Укрпошті" дозволили приймати до оплати банківські карти

18 квітня 2018 року

      Національний банк прийняв рішення про надання ПАТ "Укрпошта" ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків, а також зареєстрував договори про її участь у міжнародних платіжних системах.

     Про це повідомляє прес-служба Укрпошти.

     Рішення про видачу ліцензії НБУ прийняв на підставі постанови "Про надання національними операторами поштового зв'язку фінансової послуги з переказу грошових коштів".

      "З огляду на отримання ліцензії, НБУ зареєстрував договори про участь ПАТ" Укрпошта" в міжнародних платіжних системах Visa і MasterCard, а також почав процедуру вступу "Укрпошти" в Національну платіжну систему "Простір"", – повідомили в НБУ.

     Відтепер "Укрпошта" зможе здійснювати обслуговування клієнтів з використанням платіжних карт.

     В.о. генерального директора "Укрпошти" Ігор Смілянський вважає, що їх "клієнти давно чекали можливість оплатити товари і послуги платіжними картками".

      "Розрахуватися в відділеннях можна буде через платіжні термінали "Укрпошти", або на інтернет-сайті, або в нашому мобільному додатку. Також в "Укрпошті" тепер можливо отримувати готівку з платіжних карт. Такі операції будуть здійснюватися без посередництва банку-еквайера, що дозволить знизити собівартість їх проведення", – зазначив Смілянський.

 

МВФ дав свіжий прогноз по українській економіці

 17 квітня 2018 року, «Економічна правда»

        Міжнародний валютний фонд зберіг прогноз зростання ВВП України в 2018 році на рівні 3,2%.

        Про це йдеться в огляді світової економіки.

        У той же час, МВФ погіршив прогноз зростання ВВП країни на 2019 рік з 4% до 3,3%.

        Прогноз середньорічної інфляції в 2018 році погіршено на 4 процентних пункти з 7% до 11%.

        У 2019 МВФ очікує середньорічну інфляцію в Україні на рівні 8%.

        МВФ погіршив оцінку дефіциту поточного рахунку платіжного балансу на 2018 рік – до 3,7% з 3% ВВП, на 2019 рік – до 3,5% з 3% ВВП.

        Нагадаємо, експерти Світового банку вважають, що інфляція в Україні в 2018 році може знову перевищити очікування Національного банку на фоні очікуваного підвищення витрат на оплату праці.

        Як повідомлялося, 7 грудня 2017 року Верховна Рада прийняла Держбюджет на 2018 рік, у якому закладено прогноз зростання ВВП на рівні 3% при інфляції 9% і курс гривні 29,3 гривні за долар у 2018 році.

 

В уряді запропонували нараховувати субсидію і трудовий стаж заробітчанам

17 квітня  2018 року

        Міністр соціальної політики Андрій Рева запропонував нараховувати субсидію і трудовий стаж українцям, які працюють за кордоном.

        Про це Рева заявив журналістам в ефірі телеканалу 112 Україна.

        "Ми пропонуємо стимулювати їх (людей, що працюють за кордоном – ред.) до добровільного страхування. Тобто ми готові давати субсидію сім'ям, де люди працюють за кордоном за умови, що вони добровільно застрахуються і заплатять внесок хоча б за 3 місяці", – сказав Рева.

        "За 3 місяці мінімальний внесок – це 2500 гривень, а ми за це даємо їм субсидію і страхового стажу, який буде давати людям право на пенсію. Це стимулюючий момент, який повинен давати людям можливість користуватися системою соціального захисту", – зазначив міністр.

 

У Мінфіні розповіли, у скільки обійшлось би бюджету підвищення мінімалки

17 квітня 2018 року, «Економічна правда»

        Підвищення мінімалки до 4200 гривень обійшлося б бюджету у суму від 13 до 30 мільярдів гривень.

        Про це у інтерв’ю Delo.ua розповів заступник міністра фінансів Сергій Марченко.

        "На сьогоднішній день оперативні дані Держказначейства за підсумками І кварталу 2018 року свідчать про те, що ми не маємо можливості підвищити мінімальну зарплату", – зазначив він.

        За його словами, за підсумками трьох місяців до держбюджету надійшло 193,6 млрд гривень. Це 96,9% від затвердженого показника на перший квартал 2018 року (розпис 199,7 млрд гривень). Тобто держбюджет недоотримав 6,1 млрд гривень.

        "Якби ми з квітня підвищили мінімальну зарплату до 4200 гривень на місяць, нам потрібно було б розширити видатки бюджету на цей рік щонайменше на 13 млрд грвень. І це мінімальна сума, яка потрібна лише на підвищення "мінімалки" — без врахування підвищення посадового окладу працівника І тарифного розряду єдиної тарифної системи", – зазначив Марченко.

        "Якщо ж врахувати підвищення тарифного розряду у співвідношенні до "мінімалки", матимемо додаткову потребу у видатках на 2018 рік біля 30 млрд гривень", – додав замміністра.

 

Андрій ПАРУБІЙ:

«Цього пленарного тижня Верховна Рада України розгляне питання
щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи»

16 квітня 2018 року, Прес-служба Апарату Верховної Ради України

        Голова Верховної Ради України А.Парубій повідомив деталі порядку денного, який пропонується на цей пленарний тиждень і який було розроблено у минулий четвер на нараді з керівниками фракцій і груп Парламенту.

        А.Парубій зазначив, що перший пленарний день, вівторок, буде присвячений великою мірою розгляду питань, пов’язаних із «проблематикою чорнобильців»; він також повідомив, що було проаналізовано усі законопроекти, які знаходяться у Парламенті і які стосуються цієї теми.

        «Пропонується, щоби першим питанням на розгляд ми поставили проект Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після цього плануємо до розгляду блок питань з ядерної політики та ядерної безпеки, які теж безпосередньо стосуються Чорнобильського реактору – це п’ять питань», – поінформував А.Парубій і додав,  що також у порядку денному вівторка є питання екологічної політики, «і в цьому екологічному блоці є два закони, які теж стосуються чорнобильської проблематики».

        У середу, за словами Голови Парламенту, окрім традиційних питань ратифікації, планується почати розгляд законопроектів з економічної політики, які мають значну кількість правок, аби мати можливість в четвер «вийти на голосування».

        У четвер до розгляду пропонуються блок питань аграрної політики і блок питань інтелектуальної власності. «Ключовий і базовий закон, який стосується інтелектуальної власності, ще не має рішення Комітету, але я сподіваюсь, що воно буде прийнято до четверга», – сказав А.Парубій. «Я також сподіваюсь на консультації і голови профільного Комітету, і нашого експертного середовища, оскільки Закон про інтелектуальну власність має важливе значення для України і наших міжнародних зобов’язань, зокрема, для двосторонніх відносин зі Сполученими Штатами Америки», – сказав Голова Верховної Ради.

 

Павло РОЗЕНКО:

«У 2018 році ми плануємо здійснити додаткові заходи
щодо збільшення розмірів пенсій в Україні»

13 квітня 2018 року, Служба Віце-прем'єр-міністра України

        Якщо позитивна тенденція щодо збільшення надходжень до Пенсійного фонду збережеться, Уряд вийде з новими ініціативами щодо підвищення пенсій у 2018 році. Про це в інтерв’ю «Укрінформу» заявив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

        «У першому кварталі ми зібрали до Пенсійного фонду майже на 2 мільярди більше, ніж планували. Тобто, у нас є всі можливості для появи додаткового ресурсу, і, якщо така тенденція збережеться, ми вийдемо з новими ініціативами щодо підвищення пенсій у 2018 році», – сказав він.

        За словами Павла Розенка, один із перших соціальних проектів у пенсійній сфері, який Уряд реалізує в цьому році, – це перерахунок пенсій військовим пенсіонерам. «Нагадаю, що перерахунок «військових пенсій» здійснюється «заднім числом» – із 1 січня 2018 року. До 1 травня всі пенсіонери повинні отримати свої підвищені виплати в повному обсязі», – наголосив він.

        Віце-прем’єр-міністр зазначив, що зараз Міністерство соціальної політики розробляє механізм підвищення пенсій людям, котрі мали великий стаж, але маленькі зарплати. «Це питання виникло при осучасненні пенсій. Проблема полягає в тому, що за радянської влади, в перші роки незалежності України люди мали великі стажі, але працювали або в колгоспах за трудодні, або за копійки. Це не наша вина, але ми не можемо на це не відреагувати. Людям, котрі все життя відпрацювали, мають колосальний страховий стаж – 35, 40, 45 років – додатково потрібно розробити стимули для підвищення пенсії. Зараз Міністерство над цим працює, і ми чекаємо пропозиції, як це можна буде врегулювати», – пояснив він.

       Павло Розенко також розповів, що найбільше підвищення пенсій у результаті їх осучаснення у жовтні 2017 року отримали ті, хто мав достатній трудовий стаж і досить високу заробітну плату, з якої виходили на пенсію. «Понад 2 мільйони українців отримали надбавку до пенсії понад 1000 грн, а близько 100 тисяч людей – понад 5 тисяч гривень. І я наголошую, мова йде не про чиновників. Це металурги, шахтарі, люди, які все життя «пропахали» на шкідливих виробництвах. Ми не перераховували пенсії ні колишнім чиновникам, ні колишнім депутатам, ні колишнім прокурорам, ні колишнім суддям. Їх ця пенсійна реформа не стосувалася», – підсумував Віце-прем’єр-міністр.

 

За фальшування результатів виборів або скупку голосів може бути
встановлене покарання

11 квітня 2018 року

        Практика фальшування результатів виборів або скупки голосів в Україні має відійти у минуле,
а за такі дії потрібно встановлювати жорстку відповідальність. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Уряду. Він повідомив, що Уряд напрацював спеціальний законопроект, який передається до Верховної Ради і може бути ухвалений вже в найближчій перспективі, – повідомляє  департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

        Важливість ініціативи, на думку Глави Уряду, беззаперечна, адже 2019 рік – рік президентських та парламентських виборів.

        «В Україні має бути чітке розуміння: ті, хто намагатимуться фальшувати, скуповувати голоси, будуть нести відповідальність», – сказав Глава Уряду.

Довідково 

 • Проект закону розроблений силами Міністерства внутрішніх справ спільно з громадськими організаціями. Він вносить зміни до деяких законодавчих актів, в тому числі Кримінального кодексу. Ключова мета законопроекту – встановлення покарання за порушення прав виборців і попередження спроб порушити виборчі права. Під час підготовки законопроекту проводилося дослідження, яке засвідчило: 68% українців не задоволені ступенем прозорості виборчих процесів.

 

Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти за основу законопроект
щодо перерахунку пенсій науковим працівникам, журналістам,
працівникам органів місцевого самоврядування та іншим                

 11 квітня  2018 року,
Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України

        Законопроектом №7406 пропонується визначити порядок  перерахунку пенсій для наукових працівників, журналістів, працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців, зокрема зберегти за особами, яким призначено пенсію до набуття чинності Закону України від 03.10.2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», право на перерахунок пенсії на тих підставах, які діяли на час виходу особи на пенсію, у тому числі у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим працівникам. При цьому, умови та порядок перерахунку пенсій таким особам визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

        Відповідні зміни пропонується внести до законів України «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну службу», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

        Члени Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення під час обговорення, підтримуючи законодавчу ініціативу, водночас висловили застереження, що реалізація законопроекту потребуватиме додаткових видатків з бюджету Пенсійного фонду та призведе до збільшення видатків Державного бюджету України.

        Запропоновані зміни порушують вимоги статті 27 Бюджетного кодексу України та статті 91 Регламенту Верховної Ради України в частині надання суб’єктом права законодавчої ініціативи фінансово-економічного обґрунтування, подання пропозицій змін до законодавчих актів щодо скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджету та терміну набрання чинності.

        За результатами обговорення члени Комітету рекомендують Верховній Раді прийняти його з урахуванням висловлених зауважень.

 

Кабінет Міністрів удосконалив процедуру реєстрації безробітних
з числа випускників закладів вищої освіти         

11 квітня 2018 року, Мінсополітики України

        Уряд на своєму сьогоднішньому засіданні прийняв постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою узгодив нормативно-правові акти з питань зайнятості населення з вимогами Закону України «Про освіту» та іншими чинними нормативно-правовими актами.

        Зокрема, випускникам закладів вищої освіти, які навчалися за державним замовленням і звернулися до центру зайнятості протягом одного року з дня закінчення навчання, не потрібно буде подавати направлення на роботу або довідку про надання можливості самостійного працевлаштування.

        Також розширено перелік установ Державної служби зайнятості, які можуть видавати ваучери для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці.

 

Призначення усіх спец пенсій, крім військових, скасовано,
а вже призначені не перераховуватимуться

 10 квітня 2018 року, Мінсоцполітики України

        Про це заявив заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір в інтерв’ю журналістам, коментуючи питання призначення та виплат пенсій за спеціальними законами.

        За його словами, одним із результатів проведення пенсійної реформи стала ліквідація спецпенсій та призначення пенсійних виплат за одними правилами та єдиною для всіх прозорою формулою.

        «Ми говоримо про принципову відміну усіх спецпенсій. Разом з тим, є люди, які отримують вже призначені спеціальні пенсії, або мають право на їх призначення відповідно до перехідних положень закону. Для таких людей пенсії перераховуватися не будуть, і з часом вони самі перейдуть на єдині правила пенсійного забезпечення», - заявив Микола Шамбір.

 

Українці стали лідерами з купівлі землі в Польщі

10 квітня 2018 року,  liga.net

        Українці в 2017 році стали лідерами з купівлі іноземцями земель в Польщі, включаючи сільськогосподарські і лісові угіддя. Про це повідомляє  Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі.

        У міністерстві відмітили, що в 2017 році іноземці отримали 224 дозволи на придбання 270 земельних ділянок, загальною площею майже 23 га.

        "Серед фізичних осіб зберігається зростання зацікавленості купівлею землі на території Польщі громадянами України. У 2017 році вони отримали 134 дозволи, що становить майже 50% всіх дозволів на покупку земельної нерухомості, які видані фізичним особам (у 2016 році – 47%)", – повідомило польське міністерство.

        Для купівлі землі, в тому числі і сільськогосподарських угідь, громадянам країн, що не входять в ЄС, необхідно отримувати згоду в МВС Польщі.

 

В Україні планують створити агентство для кредитування фермерів

6 квітня 2018 року

 

      А точніше – Державне фінансове агенство для гарантування кредитів фермерам. Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Максим Мартинюк в ефірі радіо НВ.

      «Держава повинна забезпечити фермерів і фінансово, це повинні бути довгі і дешеві гроші – 3% пічних і 30-річні кредити. Для цього ми плануємо створити Державне фінансове гарантійне агентство, яке виступить гарантом таких кредитів», – розповів Мартинюк.

      За його словами, поява Агентства призведе до зниження вартості кредитів.

      «У разі дефолту держава бере частково обов’язки позичальника, і тоді банківський сегмент буде охочіше на це йти», – пояснив Мартинюк.

      До речі, про те, що Мінагрополітики планує створити таке Агентство він говорив не вперше. Наприкінці минулого року в інтервью агенству «Інтерфакс-Україна» Максим Мартинюк, зокрема, сказав:

      «Ми не просили про відстрочку на продаж сільгоспземель, але якщо вже депутати її надали та продовжили мораторій, то в наступні 12 місяців зосередимося на створенні Державного сільськогосподарського гарантійного агентства (це дуже умовна назва)».

         «Статутний капітал агентства може формуватися за рахунок 1% ВВП на підтримку АПК, – додав Максим Мартинюк. – Якщо ми дамо можливість отримати кредити і вони будуть дешевими, гадаю, це зніме питання популістів: «Де фермер візьме гроші, щоб купити землю?».

 

Верховна Рада схвалила Звернення до міжнародного співтовариства
щодо неприпустимості будівництва газопроводу “Північний Потік-2”

5 квітня 2018 року

        Прийнято Постанову "Про Звернення Верховної Ради України до міжнародного співтовариства щодо неприпустимості будівництва газопроводу “Північний Потік-2” та монополії Російської Федерації на газових ринках світу".

        Постановою Верховна Рада України визнає, що намір реалізації “Газпромом” проекту “Північний Потік-2” стане утвердження абсолютної монополії Російської Федерації на газовому ринку Європи. В такому разі “Газпром” отримає контроль над обсягом і ціною всього газового ринку континентальної Європи, а також фізичну можливість взагалі відмовити в постачанні газу країнам Центральної Європи. Таким чином, наслідки виконання проекту “Північний Потік-2” йдуть далеко за межі комерції або внутрішніх справ країн ЄС, і спричинять енергетичну кризу, економічну й політичну дестабілізацію всієї Європи – а відтак і планети в цілому.

       Верховна Рада схвалила Звернення до міжнародного співтовариства щодо неприпустимості будівництва газопроводу “Північний Потік-2” та монополії Російської Федерації на газових ринках світу.

       Верховна Рада доручила Кабінету Міністрів на виконання статті 274 Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом та статті 6 Договору про заснування Енергетичного Співтовариства невідкладно провести консультації між Урядом України та Європейською Комісією щодо недопущення побудови газопроводу “Північний Потік-2”.

       Проект Постанови зареєстровано за №8111.

 

Мінрегіон затвердив нові ДБН щодо забудови територій

5 квітня  2018 року

        – Сьогодні наша мета – створити для громадян і всієї країни – якісний, комфортний і безпечний життєвий простір. І саме це можливо завдяки впровадженню нових державних будівельних норм (ДБН). Це саме той компроміс, який дозволяє з одного боку рухатися забудовникам у напрямку запровадження сучасних технологій і методів проектування, з іншого – при дотриманні певних ДБН, акцентувати увагу на безпеку і комфорт наших громадян при реалізації будівельного проекту. Про це під час брифінгу в УКМЦ щодо нововведень у ДБН заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко, – повідомляє його Служба.

        За його словами, на сьогодні в Україні є чинними понад 180 будівельних норм, з них: 109 працюючих державних будівельних норм, інші — галузеві будівельні норми та СНиП. З них – 25% потребують перегляду. Ця робота ведеться Мінрегіоном спільно з профільними науковими інституціями, міжнародними партнерами та експертами: BRDO та IDLO, РПР, громадською ініціативою «Разом проти корупції», а також громадським сектором та професійним середовищем – архітекторами та проектувальниками.

        «Сьогодні ми презентуємо чотири ключових стандарти, направлені на забудову території, вулиць і доріг населених пунктів, дошкільних навчальних закладів та шкіл. Важливою умовою їх розробки стало використання європейських стандартів і норм. Загалом перегляд ДБН – процес перманентний, адже наука не стоїть на місці, з’являються нові матеріали і технології будівництва, підвищуються вимоги до енергоефективності, екологічності тощо. Але разом з тим ми повинні пам’ятати, що найперша та найголовніша мета ДБН – це комфорт та безпека громадян», — зазначив Геннадій Зубко.

        У 2017 році Мінрегіон затвердив 13 ДБН. Цього року заплановано перегляд 22 ДБН, наступного року – ще 30.

        «Серед основних нововведень, які ми впроваджуємо — можливість розміщення у житлових будинках вбудованих дитсадків, введення нових термінів «Блакитна лінія» (обмеження висоти забудови на генеральному плані), «Зелена лінія» (обмеження забудови для збереження зелених територій), вимоги до створення інклюзивного навчального простору та безбар’єрного простору, можливість відкритого навчального простору — різноманітні варіанти організації навчання тощо», — розповів Геннадій Зубко.

        За його словами, впровадження нових ДБН дадуть нову якість комфортного середовища безпосередньо для проживання громадян.

       У свою чергу заступник Міністра Лев Парцхаладзе окреслив інші зміни, які будуть впроваджені в містобудуванні з появою нових ДБН. «При розробці генеральних планів кожне місто зобов’язане буде затверджувати таке поняття, як «блакитна лінія», ведення обмежень процентності забудови в залежності від її поверховості. Це стосується переважно нових територій. При 4-поверховій етажності, площа забудови може становити 45%, вище 11 – не більше 30%. Таким чином, встановлюються умови для проектування пожежних заїздів до будинків, об’їзних доріг, дитячих майданчиків тощо», — розповів Лев Парцхаладзе.

        Також серед інших нововведень – встановлення граничних меж максимально щільної забудови, забезпечено захист пасажирів від можливого наїзду маршрутного транспорту, чітко прописані обов’язкові вимоги до проїзду до будівель пожежних машин і доступу пожежників до приміщень, забезпечення безпечного перетину проїзної частини з двома смугами шляхом влаштування острівців безпеки.

        Так, затверджено 4 ДБН:

 • ДБН В.2.2-4:201Х «Будинки і споруди. Заклади дошкільної освіти (на заміну ДБН В.2.2-4-97 «Будинки та споруди дитячих дошкільних закладів»)
 • ДБН В.2.2-3:201Х  «Будинки і споруди. Заклади освіти» (на заміну ДБН В.2.2-3-97
 • ДБН В.2.3-5:20ХХ «Вулиці та дороги населених пунктів» (на заміну ДБН В.2.3-5-2001 «Споруди транспорту. Вулиці та дороги населених пунктів»)
 • Найважливіший – ДБН Б.2.2-12:2018 ««Планування і забудова територій», який має замінити 6 різних НПА (на заміну ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН Б.2.4-1-94 «Планування і забудова сільських поселень», ДБН Б.2.4-3-95 «Генеральні плани сільськогосподарських підприємств», ДБН Б.2.4-4-97 «Планування та забудова малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств», ДБН Б.1-2-95 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження комплексних схем транспорту для міст України», СНиП ІІ-89-80 «Генеральные планы промышленных предприятий») .

        Для більш детального ознайомлення з презентацією нововведень в ДБН щодо містобудування можна за посиланням — https://www.youtube.com/watch?v=Y8qhIuy3-t8

 

Усі питання щодо монетизації транспортних пільг будуть вирішувати
місцеві органи влади, 
 Павло Розенко

5 квітня 2018 року,  Служба Віце-прем'єр-міністра України

        Якщо місцеві органи влади правильно підійдуть до питання монетизації пільг на проїзд у транспорті, то монетизація буде дуже вигідна пільговикам. Про це в інтерв’ю «Фактам» заявив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

        «Адже, отримавши «живі» гроші на руки, пільговики зможуть користуватися тими видами транспорту (наприклад, маршрутними таксі), які зараз не забезпечують їм пільговий проїзд. Або взагалі витратити ці гроші на інші потреби, наприклад, якщо пільговик проживає в селі і транспортом практично не користується», – сказав він.

        Віце-прем’єр-міністр зауважив, що рішення щодо проведення монетизації транспортних пільг будуть приймати місцеві органи влади. «У минулому році були внесені зміни до Бюджетного кодексу, де місцевій владі надане право вирішувати, в якому саме вигляді будуть надаватися транспортні пільги – в готівковій чи безготівковій формі. Всі питання фінансового забезпечення та виду транспортних пільг вирішуватимуть територіальні громади», – підкреслив він.

        За словами Павла Розенка, місцева влада може ухвалити рішення не проводити монетизацію пільг і залишити фінансування пільг в колишньому вигляді – в безготівковому. «Проведення монетизації транспортних пільг – це можливість, але не обов'язок місцевої влади», – уточнив Павло Розенко.

        Віце-прем’єр-міністр зазначив, що в разі ухвалення органами місцевої влади рішення про монетизацію пільг на проїзд відповідні кошти будуть видаватися пільговикам «на руки».

        «Щодо кількості «пільгових поїздок» – всі ці рішення буде приймати місцева влада. Уряд лише окреслив схему мінімальних гарантій – не менше 30 поїздок на місяць. А місцева влада може встановити розмір компенсації і 60, і 100 поїздок на місяць. Відчуваєте різницю? Це чітко прописано в порядку: органи місцевої влади можуть самостійно приймати рішення про збільшення як кількості поїздок, так і розміру суми компенсації для певних категорій. Більше того – вони мають право розширити перелік пільгових категорій. Але менше тієї кількості поїздок, яку затвердив Уряд, вони встановити не можуть. Таким чином ми захистили пільговиків від можливих порушень їх прав з боку місцевих чиновників», – пояснив Павло Розенко.

        Відповідно до ухваленої Урядом постанови щодо монетизації пільг у транспорті, щомісячна готівкова виплата деяким категорія пільговиків буде здійснюватися у підвищених розмірах.

        «Наприклад, для осіб, які мають право на пільги не тільки на місцевому транспорті, але також з оплати проїзду на міжміських маршрутах, розмір щомісячної готівкової виплати збільшується на 20%. А щомісячна готівкова виплата особам з інвалідністю I групи або дітям з інвалідністю, старшим шести років, здійснюється в подвійному розмірі», – сказав він.

        «Також, – наголосив Віце-прем’єр-міністр, – додатково вдвічі збільшуються виплати особам з інвалідністю I і II групи та дітям з інвалідністю, старшим шести років, які навчаються в закладах загальної середньої, професійної або професійно-технічної та вищої освіти або ж проходять реабілітацію».

        «І ще раз підкреслю, що додатково органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення про збільшення кількості поїздок і розміру суми щомісячної готівкової виплати для окремих категорій осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах», – додав він.

        Павло Розенко також зауважив, що у разі підвищення вартості проїзду в комунальному транспорті розмір щомісячної готівкової виплати також має бути збільшений – з наступного місяця.

 

Низку об’єднаних територіальних громад визнано спроможними

 4 квітня 2018 року

 

        Сьогодні набрало чинності розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року №159-р «Про визнання спроможними об’єднаних територіальних громад».

        З переліком спроможних об’єднаних територіальних громад можна ознайомитися у розділі сайту «Офіційні документи» – «Розпорядження».

 

Рада заслухала Назара Холодницького та Артема Ситника

4 квітня 2018 року, Верховна Рада України

        Народні депутати згідно з прийнятим учора рішенням заслухали заступника Генерального прокурора України – керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького щодо стану справ у сфері боротьби з корупцією.

        Н.Холодницький у виступі зазначив, що за два з половиною роки вже досягнуто значних результатів: понад 500 проваджень вже зареєстровано і розслідується. Понад 100 проваджень направлено до суду. За його словами, є проблеми з вироками, які САП отримати не може. «Питання щодо антикорупційного суду стоїть дуже гостро і якби він вже існував, я думаю, Україна вже побачила б значні результати власне у судових вироках», – сказав він.

        Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відповів на запитання народних депутатів.

        В обговоренні інформації Керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури взяли участь представники депутатських фракцій і груп.

        Народні депутати також заслухали Директора Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника, який представив звіт НАБУ та прокоментував ситуацію навколо слідчих дій проти керівника САП.

        А.Ситник поінформував про роботу НАБУ спочатку створення антикорупційних органів. Він наголосив, що прийняття Верховною Радою Закону про антикорупційний суд фактично врятувало НАБУ від нагляду Генеральної прокуратури. «Всі дискусії підтверджують, що ми створили дійсно аполітичний незалежний антикорупційний орган, який зараз працює ефективно. Прогнозуючи певні питання з приводу того, а де вироки, ми два роки говоримо про те, що без створення антикорупційного суду цих вироків не буде», – зазначив очільник НАБУ.

        А.Ситник, випереджаючи запитання стосовно конфлікту між САП і НАБУ, повідомив, що ніякого конфлікту між цими двома органами немає. «Є певне кримінальне провадження, є певні матеріали, які передані до компетентних органів – в Генеральну прокуратуру та в Комісію прокуратури по дисциплінарним правопорушенням і тому не потрібно спекулювати на цьому процесі. Немає ніякого конфлікту», – наголосив він.

        За його словами, «сьогодні детективи НАБУ і спеціалізовані антикорупційні прокурори зараз працюють в штатному режимі, і якщо хтось хоче сказати, що боротьба з корупцією припинена – це неправда», – заявив А.Ситник.

        Директор Національного антикорупційного бюро України відповів на запитання народних депутатів.

        В обговоренні виступу Директора НАБУ А.Ситника взяли участь представники депутатських фракцій і груп.

        Голова Верховної Ради України А.Парубій, підсумовуючи заслуховування керівників двох антикорупційних органів, відзначив, що Верховна Рада створила всю антикорупційну прокуратуру, яка є в нашій країні і далі йде шляхом змін.

        А.Парубій висловив впевненість, що невдовзі у Верховній Раді буде прийнято рішення про створення антикорупційного суду.

        Народні депутати взяли до відома інформацію керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і Директора Національного антикорупційного бюро України.

 

Верховна Рада внесла зміни до закону щодо членів сім'ї,
які мають право на пенсію в разі втрати годувальника

3 квітня 2018 року

        Прийнято Закон "Про внесення змін до статті 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (щодо членів сім'ї, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника)".

        Законом встановлено право на призначення пенсії в разі втрати годувальника курсантам і слухачам військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони до закінчення ними цих навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення 23-річного віку.

        Законом виключено у частині шостій статті 30 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова "(крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України і державної пожежної охорони)".

        Проект Закону зареєстровано за №5366-д.

 

Мінприроди виступає за суттєве підвищення штрафів
за випалювання рослинності

3 квітня 2018 року, Мінприроди

        Міністерство екології та природних ресурсів України пропонує збільшити у кілька десятків разів штрафи за самовільне випалювання рослинності. Про це повідомив Міністр екологü та природних ресурсів України Остап Семерак. Він нагадав, що зараз розмір штрафу за подібне порушення становить від 170 до 340 гривень.

         "Навряд чи це серйозно може лякати палüв торішньої трави. Мінприроди пропонує суттєво підвищити штрафи. Законопроект щодо посилення відповідальності за випалювання рослинності вже передано на погодження до Мін'юсту", – повідомив Міністр.

        Зокрема, пропонуються штрафи за самовільне випалювання рослинності або її залишків у розмірі від 3060 до 6120 грн (від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). За ці ж дії, тільки в межах територü та об'єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ), у зоні відчуження розмір штрафів може досягати понад 12 тис. грн (від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), а для юридичних і посадових осіб понад 20 тис. грн (від 1200 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

         "Маю надію, що наші пропозиції будуть підтримані і це приведе до тями недбайливих господарників, які переконані, що спалюючи суху траву, вони допомагають довкіллю швидше очиститися. Мовчу вже про інші можливі катастрофічні наслідки від цих підпалів", – підкреслив Міністр.

 

Мінрегіон заборонить планування автостоянок всередині житлових кварталів   

3 квітня 2018 року, Мінрегіон

        Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України оновлює державні будівельні норми, зокрема, пропонує заборонити організацію парковок для автомобілів всередині нових житлових кварталів. Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Лев Парцхаладзе на своїй сторінці у Facebook.

        «Потрібно гармонізовувати житловий простір та використовувати його на благо мешканців будинків, створюючи дитячі ігрові майданчики та зручні зони для відпочинку. Тому, згідно з оновленими нормами, організація місць постійного або тимчасового зберігання засобів автотранспорту всередині кварталу не допускається. Гостьові автостоянки рекомендується розміщувати з боку вулиці або проїзду, що обмежує квартал. Сьогодні житлові двори перенасичені хаотичними парковками, що не тільки псує їх зовнішній вигляд, але і несе загрозу для безпеки життя людей через загазованість повітря та блокування проїздів пожежної та іншої спецтехніки у разі надзвичайних ситуацій», – сказав він.

        Згідно з новим проектом ДБН Б.2.2-Х:201Х «Планування і забудова територій», гаражі та автостоянки легкових автомобілів рекомендується розміщувати на периферії житлових районів та міжмагістральних територіях, а також у віддалених від ігрових майданчиків та зон відпочинку місцях житлової забудови.

        Для постійного зберігання легкових автомобілів передбачаються наземні, підземні та комбіновані автоматизовані або звичайні гаражі. Відповідно до типу житлової забудови допускається влаштування підземних та вбудованих у житлові будинки гаражів, а також відкритих автостоянок.

        В історичних та центральних районах міст допускається проектування лише підземних парковок для автомобілів.

        Відстань від місця проживання власника транспортного засобу до гаражів чи автостоянок постійного зберігання не повинна перевищувати 700 м, а в умовах реконструкції або ремонту – 1000 м. Автостоянки для гостей рекомендується розміщувати з боку вулиці або проїзду, що обмежує квартал, на відстані не більше 150 м від будинку.

        Оновлений ДБН «Планування і забудова територій» буде затверджений найближчим часом. Проект ДБН розроблено на заміну ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН Б.2.4-1- 94 «Планування і забудова сільських поселень», ДБН Б.2.4-3- 95 «Генеральні плани сільськогосподарських підприємств», ДБН Б.2.4-4- 97 «Планування та забудова малих сільськогосподарських підприємств та селянських (фермерських) господарств», ДБН Б.1-2- 95 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження комплексних схем транспорту для міст України», СНиП ІІ-89- 80 «Генеральные планы промышленных предприятий».

 

Перерахунок пенсій – тепер щороку з 1 квітня і без додаткового звернення 

2 квітня 2018 року

        З 1 квітня поточного року запроваджується автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Це передбачено Законом № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Інформацію щодо  нового порядку проведення перерахунку пенсій оприлюдив у суботу Пенсійний фонд України.

        Перерахунок пенсій без звернення особи  проводиться за певних умов, а саме: особам, які отримують пенсію по віку, по інвалідності і за вислугу років. Проте за вислугу років лише тим особам, які на момент перерахунку досягли пенсійного віку.

       Перерахунок стосується осіб, які після призначення або попереднього перерахунку пенсії продовжили працювати і від призначення/перерахунку минуло два роки.

       Зі слів керівника департаменту пенсійного забезпечення Фонду Олени Охріменко,  є дві категорії людей і два види розрахунку. Ті, хто пропрацював 24 місяці, мають право на проведення перерахунку пенсії по стажу і по заробітній платі. Дивлячись як доцільніше, оскільки у деяких працюючих пенсіонерів заробітна плата знижувалась і, звичайно, діяла понижаючи на коефіцієнт заробітної плати. Через те фахівцями Фонду обирається саме більш оптимальний варіант розрахунку: або це розрахунок по стажу і заробітній платі, або лише по стажу.

       "Є такі пенсіонери, які після призначення чи перерахунку пенсії не відпрацювали два роки. Наприклад: пенсію призначено в 2016 році, особа пропрацювала 5 місяців, звільнилась і не звернулась до органів Фонду за перерахунком. Ось для цієї категорії необхідно дорахувати цей стаж, навіть якщо особа не має 24 місяці страхового стажу, але минуло два роки після призначення чи перерахунку пенсії. Тому перерахунок проводиться лише по страховому стажу", – зазначила Олена Охріменко.

        Автоматичний перерахунок спростовує процедуру, оскільки не потрібно звертатись із заявою до органів Пенсійного фонду. Окрім заяви не подається більше ніяких документів, всі дані про страховий стаж і заробітну плату містяться в Реєстрі застрахованих осіб, яким володіє Пенсійний фонд України.

        "На сьогодні такий перерахунок вже проведено і з 1 квітня люди отримають виплати перерахованих розмірів пенсій", – повідомила Олена Охріменко.

 

Президент підписав закон про фото- та відеофіксацію
порушень правил паркування

28 березня 2018 року

        Президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів», прийнятий Верховною Радою України 21 грудня 2017 року. Про це повідомляє офіційне інтернет-представництво глави держави.

        Закон передбачає створення законодавчого механізму невідворотності відповідальності за порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів шляхом запровадження фото-, відеофіксації правопорушень. Також передбачено поширення механізму притягнення до адміністративної відповідальності особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, за окремі порушення правил дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, за випадки порушення правил зупинки, стоянки та паркування транспортних засобів, зокрема, несплату вартості послуг з паркування або паркування на місцях для інвалідів особами, що не мають такого права.

        Закон встановлює обов’язкове залишення копії постанови або повідомлення про рішення про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення, зафіксовані в режимі фотозйомки/відеозапису, на лобовому склі транспортного засобу.

        Повноваження розгляду справ про адміністративні правопорушення та здійснення тимчасового затримання транспортного засобу, згідно документу, мають інспектори з паркування.

        Крім того, удосконалено розміри штрафних санкцій за порушення правил паркування, а також передбачено надання 50% знижки в оплаті штрафів за порушення, зафіксовані в режимі фотозйомки/відеозапису, у разі сплати штрафу протягом 10 банківських днів тощо.

        Водночас, Закон визначає підстави звільнення від відповідальності особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, зокрема при вибутті з її володіння номерного знаку або автомобіля внаслідок протиправних дій інших осіб, передачі права керування автомобілем іншій особі на відповідній правовій підставі.

        Законом встановлюються всі випадки суттєвого перешкоджання дорожньому руху або створення загрози безпеці руху, зокрема якщо транспортний засіб поставлено на проїзній частині у два і більше рядів; розташовано у заборонених Правилами дорожнього руху місцях зупинки або стоянки, своїм розташуванням робить неможливим рух інших транспортних засобів або створює перешкоду для руху пішоходів, у тому числі осіб з інвалідністю на спеціальних засобах пересування та пішоходів із дитячими колясками; розташовано на виділеній смузі для руху громадського маршрутного транспорту; розташовано на позначеній відповідними дорожніми знаками та/або дорожньою розміткою велодоріжці; перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого технологічного комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації; порушує схему паркування транспортних засобів таким чином, що він блокує проїзд по двох або більше смугах руху.

        Після тимчасового затримання транспортних засобів передбачене невідкладне інформування відповідних підрозділів Національної поліції про таке затримання із зазначенням часу затримання та місця, куди евакуйовано транспортний засіб, розміщення цієї інформації на офіційному веб-порталі виконавчого органу відповідної місцевої ради, а також передачу повідомлень про евакуацію автомобілів на номери мобільних телефонів, які їх власники запропонували для внесення до відповідних інформаційно-комунікаційних систем.

        Повернення затриманого транспортного засобу відбуватиметься невідкладно після сплати штрафу та вартості послуги із його транспортування та зберігання.

        Для зручності оплати за паркування та ефективного контролю за її здійсненням створюється законодавча можливість запровадження за рішеннями органів місцевого самоврядування на території відповідних населених пунктів автоматизованої системи контролю оплати паркування.

        Законом передбачено, що органи місцевого самоврядування мають впроваджувати автоматизовану систему контролю оплати паркування; вжити заходів щодо збільшення чисельності посадових осіб місцевого самоврядування для прийняття на службу в органи місцевого самоврядування інспекторів з паркування.

        Закон набере чинності 27 вересня 2018 року.