АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 

Оприлюднено результати оцінки чисельності наявного населення України

23 січня 2020 року

       23 січня Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет разом з командою презентував оцінку чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року, повідомляє Служба Міністра Кабінету Міністрів України.

       За оприлюдненими даними, чисельність наявного населення України складає 37 млн 289 тис. осіб.

       “Ці дані, на жаль, не враховують населення, що наразі перебуває на окупованих територіях. Це, звичайно ж, не означає, що ми забули про наших громадян, що залишаються там”, — зазначили спікери.

       Основними перевагами оцінки чисельності наявного населення є те, що вона не потребує витрачання великих коштів і може проводитись з більшою періодичністю, ніж традиційний перепис. Потенційно вона має більш рівномірне охоплення всіх верств населення незалежно від соціального статусу.

       Оцінка чисельності була проведена 3 методами:

 • комбінований (дані мобільних операторів (отримано кількість номерів телефонів, якими користувалися клієнти протягом лютого-березня 2019 року) + дані статистичного обстеження домогосподарств (отримали дані по кількості карток на одного користувача мобільного зв’язку, а також відсоток користувачів мобільного зв’язку серед населення для кожної вікової групи та регіонів + дані реєстрів (люди віком 60 +, що одержують пенсію, а також діти до 14 років);
 • комбінований (дані статево-вікової структури населення + дані реєстрів (вираховувалися частки населення
 за статево-віковою структурою за даними Держстата та визначалася чисельність осіб
віком 60+ з урахуванням
пенсіонерів із ОРДЛО, які приїжджають по пенсії. Після чого дані щодо чисельності осіб віком 60+ екстраполювалися на дані статево-вікової структури);
 • реєстровий (дані Державного реєстру фізичних осіб (визначалася загальна кількість зареєстрованих громадян у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків з урахуванням тих, хто відмовився від номера (РНОКПП) і тих хто помер + визначення активності (По кожному РНОКПП відбувалася перевірка щодо отримання громадянином будь-яких доходів, пенсій, звернень до інших державних установ для оформлення громадянином субсидій та/або закордонного паспорта + дані демографічних показників і міграції (до цієї кількості осіб додано дані щодо чисельності дітей, які вижили та міграційне сальдо разом із кількістю іноземних громадян, що перебувають на території України).

       Беручи приклад з інших країн, які шукають шляхи як зробити перепис більш ефективним та якісним, Дмитро Дубілет повідомив, що в його подальших планах вивчити можливість проведення реєстрового або комбінованого перепису населення.

 

Вбивчий коронавірус: санітари МОЗ будуть зустрічати літаки з Китаю

23 січня 2020 року

       Співробітники лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я та члени екіпажів будуть опитувати пасажирів літаків, які прямують з Китаю, про самопочуття.

      Про це повідомив на брифінгу Мінохорони здовор'я виконуючий обов'язки гендиректора Центру громадського здоров'я Ігор Кузін.

       "Прямого авіасполучення з китайським Уханем в України немає, але є з Китаєм. Сьогодні о 13.00 прибув літак з міста Санья і санітарними підрозділами лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я було проведено прийом цього літака. Не запроваджується ніяких додаткових засобів догляду за пасажирами, але разом із членами екіпажу проводиться спільне опитування або перевірка наявності звернень, або поганого самопочуття. Таким чином, кожного дня санітарно-карантинні підрозділи будуть зустрічати спільно з держприкордонслужбою літаки, які мають пряме сполучення з Китаєм. Додаткових заходів поки не буде впроваджено", – сказав Ігор Кузін.

      За його словами, інкубаційний період коронавірусу триває від 2 до 12 діб.

      Станом на 23 січня, коронавірусом заразилися не менше 633 осіб, з них 95 пацієнтів перебувають у критичному стані. 17 жителів Уханю загинули.

 

Відтепер податківці нестимуть відповідальність за незаконно
нараховані штрафи та інші порушення прав 
платників податку

16 січня 2020 року

         Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві”.

         За відповідне рішення проголосували 256 народних депутатів.

         — Ми вперше за історію України запроваджуємо відповідальність держави за штрафи або шкоду, заподіяну платнику податків у випадку порушення його прав. Ми передбачаємо вину як обов'язкову умову для притягнення платника за вчинення деяких податкових правопорушень”, — зазначив під час презентації законопроекту голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. — Документ містить також низку норм, які спрямовані на протидію ухиленню від оподаткування великим бізнесом, та створює такі самі умови для великого бізнесу, які діють “в усьому цивілізованому світі.

         Зокрема, документ вдосконалює електронний кабінет платника податків та порядок електронного спілкування між платником податків і контролюючим органом.

         Також вносяться зміни до низки законодавчих актів України. Так, законом уточнено порядок направлення вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску та змінено розмір санкцій за порушення вимог закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

         Крім того, уточнено формулу розрахунку питомої ваги вартості реалізованих сільськогосподарських товарів, при досягненні якої у сільськогосподарського товаровиробника виникає право на отримання бюджетної дотації відповідно до закону «Про державну підтримку сільського господарства України».

         Ухвалено зміни до закону «Про судовий збір» щодо максимальної величини ставки судового збору у разі подання до адміністративного суду апеляційної або касаційної скарги на рішення суду.

         Запроваджено ліцензування як виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, так і на роздрібної торгівлі ними.

 

Україна спродується:
оприлюднений список об'єктів великої приватизації

16 січня 2020 року

         Фонд державного майна у газеті «Відомості приватизації» оприлюднив перелік об’єктів великої приватизації державної власності на 2020 рік. Ось що спродує Україна:

 • ПАТ «Центренерго»
 • ВАТ «Тернопільобленерго»
 • ПАТ «Запоріжжяобленерго»
 • АТ «Харківобленерго»
 • АТ «Миколаївобленерго»
 • АТ «Хмельницькобленерго»
 • АТ «Херсонська ТЕЦ»
 • АТ «Дніпровська ТЕЦ»
 • АТ «Криворізька теплоцентраль»
 • ПАТ «Одеська ТЕЦ»
 • Державне підприємство «Сєвєродо­нецька теплоелектроцентраль»
 • АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»
 • Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська»
 • ПАТ «Азовмаш»
 • Державне підприємство «Завод «Елек­троважмаш
 • ПАТ «Сумихімпром»
 • ПАТ «Одеський припортовий завод»
 • АТ «Оріана»
 • ПрАТ «Президент-Готель»
 • ПрАТ «Індар»
 • Державне публічне акціонерне товари­ство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»

 

Від сьогодні до народних депутатів «кнопкодавців»
буде застосовуватися штраф від 51 до 85 тисяч гривень

16 січня 2020 року

         Закон про покарання народних депутатів за "кнопкодавство" опублікований у парламентській газеті "Голос України".

         Законом встановлюється кримінальна відповідальність за вчинення народним депутатом будь-яким способом голосування на засіданні Ради замість іншого депутата ВР ("кнопкодавство").

         Таке діяння буде каратися штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – на сьогодні це від 51  до 85 тисяч гривень. Розмір штрафу буде змінюватися із зміною неподаткового мінімуму. 

         Відповідно до статті 216 Кримінально-процесуального кодексу України, досудове розслідування таких кримінальних правопорушень будуть здійснювати слідчі органи Державного бюро розслідувань.

         "У разі виявлення на пленарному засіданні журналістом, акредитованим при Верховній раді, факту порушення вимог щодо особистого голосування шляхом голосування замість іншого народного депутата, такий журналіст має право подати заяву до Апарату Верховної ради про виявлений факт разом із відповідними матеріалами фотозйомки або відеозапису". Цитата із тексту закону.

 

СБУ викрила масштабну тіньову схему в податковій

15 січня 2020 року

       Служба безпеки України викрила посадовців Державної податкової служби, які сприяли виведенню у "тінь" понад 500 мільйонів гривень щомісяця, повідомляє «Українська правда», посилаючись на СБУ та співрозмовника в правоохоронних органах

       "Оперативники спецслужби встановили, що чиновники здійснювали несанкціоновані дії зі службовою інформацією. Таким чином зловмисники давали можливість низці "конвертаційно-транзитних" груп оминати систему автоматизованого моніторингу оцінки ступенів ризику і, як наслідок, ухилятись від сплати податків в особливо великих розмірах", — повідомили джерела УП.

       За їхніми даними, 15 січня в кількох областях у податківців проходять обшуки. В голови Державної податкової служби Сергія Верланова відбуваються слідчі дії.

       Як уточнила "Українській правді" речниця Верланова Олена Дьоміна, в очільника ДПС проходять "планові слідчі дії у повному співробітництві з керівництвом СБУ". Вона наголосила, що ніяких обшуків у керівництва податкової не відбувається.

       СБУ повідомляє, що для реалізації оборудки посадовці департаменту обслуговування платників та інформаційних технологій, департаменту моніторингу ризикових операцій і доходів ДПС України спільно зі службовцями ДПС у Київській, Львівській, Миколаївській, Волинській та Донецькій областях і місті Києві вступили у змову з власниками ІТ-підприємства.

       Ця компанія здійснює розробку відповідного програмного забезпечення для ДПС та знає алгоритми роботи електронних інформаційних ресурсів ДФС України.

      Як розробники систем захисту цих ресурсів комерсанти створили можливість для забезпечення незаконного формування податкового кредиту з ПДВ суб’єктам реального сектору економіки. Для цього використовувались понад 300 підконтрольних організаторам фіктивно створених фірм, які через проведення безтоварних операцій та підміни номенклатури товарів/послуг штучно формували податковий кредит замовникам.

       За вказаним фактом зареєстровано кримінальне провадження за ст. 364 Кримінального кодексу України (Зловживання владою або службовим становищем).

 

Вся інформація про доходи міністрів буде щомісяця публікуватись
на сайті Уряду

15 січня 2020 року

       Доходи міністрів та їхніх заступників щомісячно будуть публікуватися на офіційному ресурсі Кабінету Міністрів України — Урядовому порталі. Про це повідомив на брифінгу 15 січня Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет, — повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       «Ми будемо офіційно публікувати щомісяця всі доходи, які отримують топ-посадовці в Україні. Це не є таємною інформацією. Це буде ще одним кроком до того, щоб ми стали ще більш прозорими та чесними із суспільством», — сказав Дмитро Дубілет.

       Крім того, за словами Міністра, Уряд цілком відкритий у своїй діяльності та працює над тим, щоб покращити ефективність праці. У зв’язку з цим незабаром на сайті Уряду буде розміщено новий розділ, що міститиме інформацію щодо КРІ усіх топ-посадовців.

       «Власне і КРІ, і доходи будуть офіційно публікуватися на сайті, щоб все було максимально прозоро», — підсумував Дмитро Дубілет.

       Міністр Кабінету Міністрів переконаний, що члени Уряду, які кожен день ухвалюють важливі для країни рішення з бюджетами на сотні мільйонів доларів, повинні мати гідні заробітні плати для уникнення корупційних спокус. Про це він також сказав на брифінгу.

       «Ми зараз живемо в досить унікальній ситуації — нові міністри не є корупціонерами. І це те, з чим навіть погоджується опозиція та опозиційні ЗМІ. Тобто це дійсно ті люди, які працюють за одну зарплату, або у деяких випадках живуть на свої збереження», — підкреслив Дмитро Дубілет.

       Він підкреслив, що раніше чиновники офіційно отримували по декілька тисяч гривень, а за тіньовими схемами крали десятки та сотні мільйонів доларів або отримували зарплати в конвертах.

       «Ми зараз маємо ситуацію, коли жодних чорних, жодних корупційних схем немає і тому потрібно чесно сказати — люди, які щодня приймають рішення щодо бюджетів у десятки та сотні мільйонів гривень і яких оточують різні спокуси, зокрема від фінансово промислових груп, повинні мати дохід, який дозволить не думати про ці спокуси», — наголосив Міністр.

       При цьому він підкреслив, що звичайно це не можуть бути дуже великі виплати: «Але цей дохід має бути, якщо не такий, як у приватному бізнесі, то хоча б співставний».

 

Уряд встановив кількість населення України

15 січня 2020 року

       В результаті комплексної методики уряд дізнався кількість населення в Україні. Про це повідомив міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет на брифінгу 15 січня, інформує «Українська правда».

       "Ми встановили кількість наявного населення в Україні. Використовували різні методики, вони дали приблизно однаковий результат. Наступного тижня, я сподіваюсь, ми зможемо поділитись першими результатами", — сказав Дмитро Дубілет.

       Відповідаючи на уточнююче запитання, Дубілет запевнив, що похибка при такій методиці нижча, ніж при традиційному переписі. Міністр висловився проти проведення традиційного перепису в 2020 році. Він анонсував результати пробного перепису, які утвердили його в цій думці. Водночас Дубілет зазначив, що дискусії з цього питання в уряді ще тривають.

       "Моя особиста думка, що традиційний перепис проводити не потрібно. Це зайві видатки для бюджету, які приносять дуже спірний результат. Ми провели тестовий пілотний перепис у районі Києва. Вони приголомшливі щодо того, скільки людей просто не відчиняють двері. Дуже великий бюджет піде просто в нікуди, бо дуже багато людей не відкривають двері".

 

НБУ прогнозує помірні коливання гривні в 2020 році

13 січня 2020 року

       Національний банк проводить політику плаваючого курсу гривні до долара, і в 2020 році курс може помірно коливатися в обидві сторони, в тому числі і зміцнюватися. Про це сказала перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв'ю виданню FinClub.

       Як зазначила представник НБУ, поточний валютний курс являє відображенням ринкових тенденцій. За її словами, НБУ в 2019 році викупив у резерви рекордний обсяг валюти за 14 років – 7,9 млрд доларів. При цьому нерезиденти завели близько 4,3 млрд доларів в ОВДП.

       "Тобто були й інші фактори зміцнення гривні: це і зростання продуктивності в агросекторі, зовнішнє фінансування, яке залучали і державні, і приватні компанії – "Нафтогаз", "Кернел" та інші. І в 2020 році курс може помірно коливатися в обидві сторони, в тому числі і зміцнюватися", – розповіла Рожкова.

       Заступник голови НБУ зазначила, що в ході кризи в Україні спостерігалася шокова девальвація гривні, викликана не економічними чинниками, а очікуваннями і жахом. За її словами, нинішнє зміцнення гривні – це результат реформ останніх років, яке могло б початися і раніше, але якоюсь мірою стримувалося невизначеністю, пов'язаною з подвійними виборами в країні. Такий шлях проходили й інші країни, які реалізовували режим інфляційного таргетування, наприклад, Чехія чи Польща на початку 2000-х.

       "У нас плаваючий курс, він може відхилятися в різні сторони на невеликі величини", – додала вона.

 

Іран визнав, що збив український літак

11 січня 2020 року

       Сьогодні вранці іранські військові оголосили, що український пасажирський літак авіакомпанії МАУ збили вони. За їхніми словами, це трапилося помилково через те, що літак здійснив різкий поворот у бік засекреченої військової бази.

       Про це повідомила американська щоденна газета «Нью-Йорк таймс».

       Як йдеться в заяві, літак "прийняв положення і висоту ворожої цілі", коли наблизився до бази іранського Корпусу вартових Ісламської революції. Саме в цих умовах "через людську помилку" літак "потрапив під обстріл".

       "Сумний день. Попередні висновки внутрішніх розслідувань збройних сил: людська помилка у часи кризи, спричиненої авантюризмом США, призвела до катастрофи. Наші глибокі вибачення та співчуття нашому народові, сім’ям загиблих та іншим постраждалим країнам", – написав міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф у Twitter.

      Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій та офіційних вибачень по дипломатичних каналах.

 

Національний банк дав роз'яснення стосовно порядку використання поточних рахунків ФОП

11 січня 2020 року, Національний банк України

       Національний банк уточнив порядок використання поточних рахунків фізичних осіб для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності (далі - ФОП) та власних потреб. Нижче надаємо роз'яснення на найбільш поширені запитання:

 • Що саме змінюється для ФОП?

       Для ФОП діють норми щодо здійснення всіх видів розрахунково-касових операцій відповідно до договору та вимог законодавства України, які встановлені з 2003 року*. Як і раніше, ФОП може витрачати кошти з "підприємницького" рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності. Водночас після сплати всіх податків та зборів вони мають право перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цією особою для власних потреб.

 • Чи дійсно ФОП для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами, мають перерахувати кошти з рахунку ФОП на власний поточний рахунок фізичної особи, відкритий для власних потреб?

       Так. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій пов’язаних із власними потребами. Після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених, зокрема, Податковим та Господарським кодексами України, ФОП мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Кошти з рахунку ФОП на рахунок для власних потреб перераховуються після підтвердження про сплату податків та зборів або відсутність заборгованості за ними.

 • Для чого внесено такі зміни в розрахунки ФОП?

      Національний банк не вносив змін по суті, а лише уточнив норму про порядок використання поточних рахунків ФОП. ФОП мають право після слати податків та зборів отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати цей дохід на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Упорядкування операцій ФОП сприятиме мінімізації ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, зниженню проявів тіньової економіки та розвитку безготівкових розрахунків.

 • Яким чином можуть ФОПи використати кошти зі свого бізнес-рахунку?

      За поточними рахунками ФОП в національній валюті можна здійснювати всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій, пов'язаних із власними потребами. Суб'єкти господарювання, які мають поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках кошти, можуть здійснювати розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій формі, а також у готівковій формі відповідно до вимог та обмежень визначених Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148.

 • Які санкції передбачені за порушення розрахунків ФОП?

      Контроль за сплатою податків і зборів та застосування передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до статті 191 Податкового кодексу України.

       До відома ФОП: Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщена на сайті Державної податкової служби України (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/296361.html).

* Інструкція про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків  резидентів і нерезидентів, затверджена постановою Правління НБУ № 492 від 12.11.2003

 

Збільшено неоподатковуваний розмір матеріальної допомоги від роботодавця

11 січня 2020 року

       Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи у 2020 році до 2 102 грн, встановленого Законом "Про Державний бюджет України на 2020 рік", впливає, зокрема, на розмір неоподатковуваної матеріальної допомоги.

       Згідно з Податковим кодексом не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

       Так, неоподатковувана матеріальна допомога в 2020 році дорівнюється 2 940 грн (у 2019 році — 2 690 грн).

 

Уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році

11 січня 2020 року

      Дитячі виплати у 2020 році в Україні зберігатимуть чинний у 2019-му механізм надання коштів при народженні дітей. Уряд ще у листопаді відхилив пропозицію Мінсоцполітики про введення нового підходу щодо дитячих виплат в Україні у 2020 році. Він полягав у тому, щоб відв’язати понад 150 виплат від прожиткового мінімуму й допомогти малозабезпеченим сім’ям та пенсіонерам. Повідомляє УНІАН.

      Дитячі допомоги у 2020 році в Україні надаються згідно з постановою Кабміну одному з батьків дитини, що постійно проживають разом з немовлям. Для призначення виплати на дитину у 2020 році в Україні до органу соцзахисту батьками подається заява про проживання дитини, копія свідоцтва про народження, яку можна подати в електронній формі.

      Розмір виплати на першу дитину у 2020 році в Україні становить 52 прожиткових мінімуми. Виплати на другу дитину становитимуть 70 прожиткових мінімумів, на третю і кожну наступну — 120 прожиткових мінімумів.

      Грошові виплати не здійснюватимуться одноразово. Молоді мами з першою дитиною отримають спершу 10 тисяч гривень, решту суми виплачуватимуть по 860 гривень щомісяця упродовж 3 років. Виплати за народження у 2020 дитини в Україні буде проводитися протягом наступних 36 місяців рівними частинами. При цьому щомісячний розмір виплати допомоги не може бути меншим за встановлений для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум. Допомогу при народженні дитини надаватимуть разом з одноразовою допомогою «пакунок малюка».

      Уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році. Так, розмір дитячих грошей на дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, становитиме не 2 прожиткові мінімуми, а 2,5. Це додатково понад 1000 гривень на одну дитину.

      Зросте також розмір дитячих грошей у 2020 на дітей з інвалідністю, які виховуються у дитячих будинках сімейного типу і названих сім’ях, — додатково 3 000 гривень на одну дитину. Допомогу при народженні дитини надаватимуть разом з одноразовою допомогою «пакунок малюка». Крім того, здійснюватиметься також відшкодування послуг з догляду за дитиною до 3 років «муніципальна няня». У 2020 році таке відшкодування отримають понад 64 тисячі осіб.

      Дитячу допомогу у 2020 році в Україні очікують надати 204 тисячам вагітним і молодим мамам. А ось дитячу допомогу для одиноких матерів підвищать до 1 1921 гривень для дітей віком до 6 років, 2 395 гривень для дітей віком 6 до 18 років, 2 270 для дітей віком від 18 до 23 років, що навчаються. 397 тисяч — скільком дітям будуть надавати дитячу допомогу у 2020 році в Україні.

 

Пенсійний фонд України дав роз'яснення щодо виходу на пенсію
у 2020 році

11 січня 2020 року, Пенсійний фонд України

 

      Право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж.

      Для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років (з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році необхідний страховий стаж становитиме 35 років.

       Якщо у людини на час досягнення зазначеного пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію за віком пізніше, після досягнення 63 або 65 років. Якщо людина продовжуватиме офіційно працювати та набуде необхідний страховий стаж, то пенсія може бути призначена відразу після його набуття.

       У разі відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком після 60 та 63 років, пенсію можна отримати після 65 років. Але для цього потрібно мати мінімум 15 років страхового стажу.

       Тривалість страхового стажу, яка дає право на пенсію, визначається на дату досягнення пенсійного віку.

 

Мінюст складатиме адмінпротоколи при захопленні майна і бізнесу
та анулюватиме доступ до реєстрів

11 січня 2020 року

       Оновлено порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства.

       Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції викладено в новій редакції постановою Кабміну від 25 грудня 2015 р. №1128.

       Мін'юст чи відповідний територіальний орган розглядаючи скаргу перевіряє відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:

       1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту;

       2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту прийнято, вчинено на законних підставах;

       3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або відмовити в її задоволенні;

       4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;

       5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

       У разі необхідності Мін'юст чи відповідний територіальний орган повідомляє про обставини скарги правоохоронним органам для перевірки та припинення порушення закону.

       Мін'юст чи відповідний територіальний орган складатиме протокол про адміністративне правопорушення у разі виявлення порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

       Відповідальність за такі порушення встановлена статтями 166-11 та 166-23 КпАП.

       При цьому державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації на протязі 15 днів з дня отримання суб'єктом державної реєстрації, нотаріусом засвідченої копії рішення Мін'юсту чи його територіального органу, зобов'язана прибути до Мін'юсту чи відповідного територіального органу для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

       Крім того, реєстраторам-порушникам анулюють доступ до реєстрів.

       Якщо суд скасує рішення , Мін'юст не пізніше наступного робочого дня з дня надходження судового рішення забезпечує:

 • повторний розгляд скарги у сфері державної реєстрації (у разі скасування рішення про відмову в задоволенні скарги);
 • внесення відомостей до реєстрів (у разі скасування рішення про задоволення скарги).

 

Як штрафуватимуть ФОПів за порушення порядку розрахункових операцій?

1 січня 2020 року

       Оприлюднено суми штрафів, які з 2020 року будуть застосовуватися за порушення порядку проведення розрахункових операцій. Відповідну інформацію надала Державна податкова служба, повідомляє «Закон і Бізнес».

       Тепер штрафуватимуть за:

— непроведення розрахункових операцій (РО);

— проведення РО на неповну суму вартості товарів (послуг);

— невидачу в паперовій або електронній формі розрахункового документа (чека).

       Сума штрафів зростатиме поступово:

— до 19 квітня 2020 року: за перше порушення — 1 грн, за кожне наступне — 100% вартості товару, проданого з порушенням;

— з 19 квітня 2020 року до 1 жовтня 2020 року: за перше порушення — 10% вартості товару, проданого з порушенням, за кожне наступне — 50% його вартості;

— з 1 жовтня 2020 року — за перше порушення — 100% вартості товару, проданого з порушенням, за кожне наступне — 150% його вартості.

       Крім того, штрафи передбачено за цілу низку інших порушень. Зокрема, проведення розрахунків за допомогою РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення яких внесені зміни, не передбачені виробником; невикористання під час розрахунків розрахункової книжки; проведення через РРО розрахунків без попереднього програмування найменування не підакцизних товарів.

       За такі порушення штрафи до 19 квітня становитимуть до 100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, а з 19 квітня — до 300 мінімумів.

 

Секретар РНБО озвучив 4 версії катастрофи літака МАУ в Ірані

9 січня 2020 року

       Фахівці вивчають усі можливі версії причин катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України", включно з ураженням лайнера ракетою.

       Джерело: Cекретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов у Facebook, коментуючи для "Цензор.нет", повідомив:

       "Вивчаються різні версії раптового падіння літака, серед основних:

 • ураження літака зенітною ракетою ЗРК, зокрема ЗРК "Тор", бо інформація про виявлення уламків російської ракети поблизу місця катастрофи вже з'явилася в мережі інтернет;
 • зіткнення з БПЛА або іншим літаючим об'єктом;
 • руйнування і вибух двигуна з технічних причин;
 • вибух всередині літака внаслідок терористичного акту".

       В РНБО України раніше повідомляли, що літак з українськими експертами прибув до Тегерана 9 січня о 3:30 ночі, експертна група терміново приступила до вивчення обставин авіакатастрофи Boeing 737.

       За словами Данілова, до складу комісії включено фахівців, які беруть участь у міжнародному розслідуванні атаки російських військовослужбовців на малайзійський "Боїнг" МН-17 17 липня 2014 року в повітряному просторі України, а також в експертизі фрагментів російської зенітної ракети "Бук", яка збила малайзійський літак.

 

У МВФ розповіли, чому зміцнилася гривня

9 січня 2020 року

       У МВФ пояснюють зміцнення гривні переказами коштів від українців на заробітках, рекордними врожаями та підвищенням попиту на національні облігації.

       Про це повідомив представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман в інтерв’ю "Еспресо".

       "Важко визначити головний фактор, який до цього призвів. Так, має місце продовження достатньо суттєвого припливу коштів від українців, які перебувають на заробітках за кордоном. Ціни на традиційні товари українського експорту високі, водночас, як ціни українського імпорту, — на той же газ, — зменшились", — повідомив Люнгман.

       Він зазначив, що останні 2 роки українські аграрії збирають рекордний за обсягами врожай зернових, надходження від експорту якого збільшують пропозицію валюти в країні, зменшуючи її курс.

       "І так, уряд запропонував привабливі ставки на національні облігації, що підвищило попит на ці папери", — додав представник МВФ в Україні.

       Він зазначив, що зміцнення гривні позитивно впливає на споживачів, для яких дешевшають імпортні товари. Разом з цим, від цього явища страждають експортери, для яких падає виручка.

       Нагадуємо:

       Офіційний курс гривні до долара за 2019 календарний рік підвищився на 16,9% з 27,69 гривні 1 січня 2019 року до 23,68 гривні 1 січня 2020 року.

Економічна правда

 

2020 рік оголошено роком сільського туризму

9 січня 2020 року

       Національна туристична організація України оголосила 2020 рік – роком сільського туризму, повідомляє agronews.ua.

       До сільського туризму належить і екотуризм, і відвідання різних місцевостей і різних громад, тощо. Загалом це все що стосується автентичності, традицій, культури та природи у сільській місцевості.

       Розвиток сільського туризму вирішує декілька задач:

 • мінімізує міграцію з сільських територій до міст;
 • забезпечує можливості працевлаштування сільської молоді, етнічних меншин, жінок та маргіналізованих груп;
 • зменшує бідність;
 • зберігає культуру та спадщину.

       Незважаючи на те, що крім розвитку сільського туризму існують інші пріоритети, всі країни світу визнають його потенціал як засіб диверсифікації своїх продуктів в секторі туризму та індустрії гостинності.

       Мабуть, найбільша потреба сектору – це підготовка мешканців села до вдосконалення своїх сервісних навичок та розвитку людського капіталу, який забезпечить сталий та збалансований розвиток сільського туризму. Крім того, здоровий розвиток сільського туризму вимагає встановлення та впровадження міжнародних стандартів, об’єднаних у комплексну систему якості дестинацій, яка функціонально відповідає сучасним потребам ринку і ефективно підвищує якість обслуговування та управління.

 

Колишні топ-менеджери Приватбанку оскаржують у суді його націоналізацію

9 січня 2020 року

       2 січня Господарський суд м. Києва відкрив провадження за позовами низки екс-топ-менеджерів та екс-акціонерів Приватбанку (Олександра Дубілета, Тимура Новікова, Олега Гороховського тощо) про визнання недійсними договорів про придбання акцій, які були укладені в грудні 2016 року під час націоналізації банку.

       Про це повідомляє Finbalance.

       З аналогічними позовами в Госпсуд м. Києва в кінці грудня 2019 року звернулися й інші колишні топ-менеджери Приватбанку, які також володіли міноритарними пакетами акцій фінустанови, — екс-перший заступник глави правління Володимир Яценко (0,3229%), екс-заступник глави правління Тетяна Гур’єва (0,2422%), екс-заступник глави правління Людмила Шмальченко (0,1614%) тощо.

       Як випливає із судових матеріалів, колишні керівники Приватбанку в судовому порядку оскаржують в т.ч. операцію bail-in — примусову конвертацію їх депозитів у нові акції банку, які були випущені в грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку, а потім зрештою з усіма "старими" акціями банку (загалом — 100%) були викуплені державою (в особі Мінфіну) за 1 грн.

       У 2017-2018 роках вказані екс-топи Приватбанку вже зверталися з позовами до держави в Печерський райсуд м. Києва, однак тоді цей суд відмовився розглядати відповідні позовні заяви, в т.ч. висловивши думку, що такі спори — це компетенція судів господарської юрисдикції.

       Як свідчать судові матеріали, в грудні 2019 року з позовами до Приватбанку та Міністерства фінансів у Госпсуд м. Києва звернулася також низка компаній, кошти яких теж потрапили під bail-in. Йдеться, зокрема, про ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон", ТОВ "Хім-Ойл-Транзит-Юкрейн", ТОВ "Партнер-Експі", ТОВ "КС Групп", ТОВ "Реватіс", ТОВ "Сонго", ТОВ "Керуючий адміністратор пенсійних фондів "Паритет", Hangli International Holdings Limited, Craentex Investments LTD, Veliona Trading LTD, Hetterington Group LTD, Saviento Investments LTD, Birgminton Investing Inc тощо.

Економічна правда

 

В Україні запустили освітній портал для безробітних

9 січня 2020 року

       За підтримки Державної служби зайнятості України стартував новий проєкт для працевлаштування – Освітній портал (skills.dcz.gov.ua).

       Про це повідомили у пресслужбі відомства.

       Новий сервіс допоможе безробітним отримати нові компетенції та пройти професійне навчання.

       У службі зайнятості заявляють таку місію проекту: розвиток компетенцій, затребуваних на ринку праці; отримання актуальної інформації щодо пошуку роботи та підбору персоналу; правильне резюме сучасного формату; підготовка до співбесіди з роботодавцем; освітні курси та вебінари для безробітних, зокрема ті, які проводяться центрами професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

       На сайті планують: нові освітні програми, розроблені спільно з роботодавцями, проводитимуться вебінари та дистанційне навчання.

       На платформі вже є курси: cтворення резюме на сайті, як знайти роботу своєї мрії, майстерність спілкування з різними клієнтами, підготовка професійних кадрів та запити роботодавців.

       За даними статистики, кількість безробітних на третій квартал 2019 року в Україні становила 8,4% від усього населення.

 

Літак "МАУ" розбився в Ірані

8 січня 2020 року

      Boeing 737 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" 8 січня вранці через 6 хвилин після вильоту з Тегерана розбився в Ірані. Літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран — Київ мав прибути до Міжнародного аеропорту "Бориспіль". Всі, хто знаходилися на борту літака загинули. Двоє пасажирів, які мали летіти цим літаком, не сіли на борт. Серед загиблих було 11 громадян України, а також громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини, Великої Британії.

      Компанія "Міжнародні авіалінії України" оприлюднила список членів екіпажу рейсу PS752. Це пілоти: Наумкін Олексій Євгенович; Гапоненко Володимир Іванович; Хоменко Сергій Анатолійович. Бортпровідники: Статнік Катерина Олегівна; Матьков Ігор Валерійович; Микитюк Марія Михайлівна; Лихно Денис Михайлович; Овчарук Валерія Євгеніївна; Сологуб Юлія Миколаївна. Окрім членів екіпажу, загинули пасажири Олена Малахова та Ольга Кобюк.

       Президент України Володимир Зеленський через катастрофу літака МАУ у Тегерані терміново перервав поїздку до Оману.

       Представники МАУ на брифінгу вранці заявили, що літак Boeing 737-800 був справний і не припускають помилку екіпажу.

      "Це був один з кращих наших літаків з прекрасним, надійним екіпажем…Повітряне судно було справне... Ми гарантуємо льотну справність всіх наших літаків і високу кваліфікацію наших екіпажів", — сказав на брифінгу президент МАУ Євгеній Дихно.

      "Маючи сьогодні дані, що літак набрав 2400 метрів висоту, помилка екіпажу мінімальна, ми її просто не припускаємо. З огляду на їх досвід, дуже складно сказати, що там могло бути щось з екіпажем" , — зазначив віце-президент МАУ з льотної роботи Ігор Сосновський.

      Офіс Генерального прокурора за повідомленнями у ЗМІ розпочав досудове розслідування авіакатастрофи літака компанії "Міжнародні авіалінії України". Метою розслідування є встановлення фактів, що призвели до загибелі, за повідомленням Ради нацбезпеки і оборони Украни, 168 пасажирів і 9 членів екіпажу.

      Відповідні дані внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 3 ст. 276 КК (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей)".

      "В Іран буде відправлено групу для допомоги в пошуковій операції. У складі групи — фахівці для розслідування причин катастрофи, зокрема 5 осіб Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, 2 представники Державіаслужби і 3 представники авіакомпанії МАУ", — повідомив в Телеграм-каналі прем’єр-міністр України Олексій Гончарук

      "Ми співчуваємо родинам і близьким загиблих в авіакатастрофі Ірані. Рішенням Державіаслужби польоти в повітряному просторі Ірану заборонені українським авіакомпаніям з 00.00 9.01.2020 - до з'ясування причин катастрофи. Державіаслужба проведе позапланові перевірки стану безпеки польотів МАУ. Також будуть проведені додаткові перевірки стану безпеки польотів інших авіакомпаній", — повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

 

З 3 січня ФОП заборонено витрачати кошти з підприємницьких рахунків
для власних потреб

8 січня 2020 року

       Національний банк України постановою від 27.12.2019 р. № 162 вніс зміни до Інструкції про відкриття та закриття банківських рахунків. Зокрема, згідно з ними підприємцю, щоб використати зароблені кошти на власні, непідприємницькі потреби, доведеться перевести кошти на непідприємницький рахунок

       Тепер за поточними рахунками в національній валюті ФОП та самозайнятих осіб здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та законодавства України, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

       Але ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.

       Тому з 3 січня (дня набрання чинності Постанови №162), щоб використати підприємницькі кошти для власних потреб, слід перераховувати їх на окремий рахунок.

 

НБУ спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків

3 січня 2020 року, Економічна правда

       Національний банк спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків – постанови, які затверджують зміни, набирають чинності з 3 січня 2020 року.

       Про це повідомляє прес-служба регулятора.

       Зокрема, Національний банк встановив порядок:

       1) відкриття банками спеціального рахунку для здійснення керуючим санацією процедури санації боржника – юридичної особи;

       2) відкриття банками спеціального/окремого рахунку для здійснення арбітражним керуючим процедури реструктуризації боргів та погашення боргів боржника – фізичної особи (фізичної особи-підприємця).

       Зазначається, що застосування такого порядку дасть можливість:

 • забезпечити рівні права та можливості для захисту законних інтересів кредиторів під час процесу банкрутства;
 • врегулювати відносини щодо відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися в скрутній фінансовій ситуації;
 • очистити баланси банків та зберегти їх клієнтів серед активних учасників споживчого кредитування тощо.

       Операції за рахунками фізичних осіб-підприємців

       У разі припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності, закрити поточний банківський рахунок стане простіше:

 • якщо на такому рахунку немає залишку коштів, банки зможуть закрити поточний рахунок без отримання будь-яких документів від клієнта;
 • у разі наявності на такому рахунку коштів, банкам надано право закрити поточний рахунок, перерахувавши залишок коштів на рахунок цієї особи, відкритий для власних потреб.

       Також банки зможуть самостійно посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця, що не потребуватиме використання послуг нотаріуса.

       "Так, уповноваженому працівнику банку надається право посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, якщо вона складається в банку у присутності власника рахунку та довірених осіб", – йдеться у повідомленні.

 

У 2020 році українці матимуть понад 100 днів вихідних

3 січня 2020 року

       У 2020 році на українців чекає кілька вихідних по три-чотири дні поспіль: 4-7 січня, 7-9 березня, 18-20 квітня, 1-3 травня, 9-11 травня, 6-8 червня, 27-29 червня, 22-24 серпня та 25-27 грудня.

       Загалом у календарі на 2020 рік передбачається 11 офіційних вихідних: 1 січня – Новий рік (середа), 7 січня – Різдво Христове за юліанським календарем (вівторок), 8 березня – Міжнародний жіночий день (неділя), 19 квітня - Великдень (неділя), 1 травня – Міжнародний день праці (п'ятниця), 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (субота), 7 червня – День Святої Трійці (неділя), 28 червня – День Конституції України (неділя), 24 серпня – День незалежності України (понеділок), 14 жовтня – День захисника України (середа) і 25 грудня – Різдво Христове за григоріанським календарем (п'ятниця), повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Зокрема, законодавством передбачено, що якщо державне свято припадає на суботу або неділю, то українці отримують додатковий вихідний найближчого понеділка.

       Отже, вихідними днями також будуть понеділки: 9 березня, 20 квітня, 11 травня, 8 червня, 29 червня.

       Крім того, Кабінет Міністрів розпорядженням від 23 жовтня 2019 №995-р рекомендував із метою забезпечення раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування у 2020 році Різдва Христового керівникам підприємств, установ та організацій перенести робочий день із понеділка 6 січня на суботу 11 січня.

 

Уряд затвердив законопроект “Про працю”,
який дозволить вивести з тіні заробітні плати

3 січня 2020 року

       Напередодні Нового року Кабінет міністрів затвердив законопроект “Про працю”. Про це в Facebook написав міністр економіки Тимофій Милованов.

       За його словами, мета документа – підвищити офіційну зайнятість і рівень зарплат в країні. Милованов зазначив, що новий закон необхідний, оскільки Кодекс законів про працю застарів і давно не захищає працівників.

       “Чинний документ датований 1971 роком, тому не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці – фрілансу, дистанційної, домашньої або тимчасової роботи і ін. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою… стала нелегальна зайнятість, …зарплати в конвертах, складність в пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу”, – уточнив Милованов.

       Міністр вважає, що законопроект дозволить збалансувати ринок робочої сили, вивести з тіні заробітні плати і прискорити економічне зростання.

       Зокрема, Милованов зазначив, що нове законодавство: збереже і розширить соціальні права і гарантії працівників через легалізацію праці; збільшить кількість легальних робочих місць; забезпечить рівні можливості чоловіків і жінок; підвищить доходи працівників; гармонізує законодавство з ЄС.

       У підготовці законопроекту брали участь галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу і профспілки.

       “Закон вступить в силу через 6 місяців після розгляду і прийняття парламентом. Ще протягом року буде діяти так званий перехідний період. За цей час відбудеться адаптація трудових відносин та кадрових документів до нововведень”, – додав Милованов.

       Він також уточнив, що законопроект планується розглядати в парламенті пакетом з іншими законопроектами які впливають на ринок праці і трудові відносини: “про страйк”, “про профспілки” та ін.

 

Розрахувати розмір майбутньої пенсії можна онлайн

3 січня 2020 року

       Пенсійний фонд запровадив новий сервіс.

       В особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ вже доступний Пенсійний калькулятор.

       Доступ до вказаного сервісу здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису (раніше – ЕЦП).

       Новий сервіс дає змогу розрахувати пенсію за віком. При обчисленні страхового стажу та заробітної плати використовуються дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду.

       Крім того, користувачі можуть самостійно ввести дані щодо періодів трудової діяльності, що враховуються до стажу роботи.

       За результатами розрахунку надається сума розрахованої пенсії та формується протокол, який містить інформацію про всі складові такого розрахунку (помісячний розрахунок заробітної плати та страхового стажу, індивідуальні коефіцієнти тощо).

       Сервіс не враховує зростання середньої заробітної плати у наступні роки та рівень інфляції і дозволяє оцінити прогнозний розмір пенсії в діючих умовах і цінах.

 

Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги
в листопаді збільшилася на 16,4%

2 січня 2019 року

       Заборгованість населення України з оплати житлово-комунальних послуг у листопаді 2019 року збільшилася на 16,4% до жовтня-2019 і становила 55,1 млрд грн (без урахування електроенергії), повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно зі статистичними даними, загалом у листопаді 2019 року українці сплатили за житлокомпослуги 7,4 млрд грн, що становить 48,5% нарахованої за цей місяць суми. За постачання електроенергією сплачено 3,2 млрд грн (115,6% нарахувань за рахунок погашення заборгованостей попередніх періодів).

       Найвищий рівень оплати житлокомпослуг у листопаді-2019 зафіксовано у Чернівецькій (71,9% суми нарахувань), Закарпатській (67%) і Волинській (64,7%) областях.

       Найнижчий рівень оплати — в Донецькій, Луганській, Сумській і Полтавській областях (36-42% суми нарахувань).

       За даними Держстату, від початку року з населенням укладено 63,7 тис. договорів про погашення реструктуризованої заборгованості за житлово-комунальні послуги на загальну суму 492,7 млн грн. Сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становить 286,5 млн грн.

       Середні нарахування за житлово-комунальні послуги в країні на одного власника особового рахунку з урахуванням споживання електроенергії (з розрахунку 150 кВт-год) у листопаді-2019 становили 2044,7 грн.

 

З 1 січня набули чинності нові норми для електромобілів

2 січня 2019 року

       З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон, який упроваджує зелені номерні знаки для електромобілів, а також упорядковує питання руху, паркування і зарядки електромобілів шляхом внесення змін до Правил дорожнього руху та Державних будівельних норм, повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно з текстом закону (№10405), Міністерство внутрішніх справ, Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністерство охорони здоров'я та Держслужба з надзвичайних ситуацій протягом шести місяців термін від дня оприлюднення зобов'язуються встановити вимоги до оформлення паркомісць для електрокарів: упровадити дорожні знаки "для електромобілів", "крім електромобілів", "станція зарядки електромобілів", а також упровадити номери для електромобілів із зеленим кольором шрифту (для машин, не обладнаних двигуном внутрішнього згоряння).

       За зупинку або стоянку авто на місці для електромобілів, а також за створення перешкод водіям електрокарів у зупинці або паркуванні передбачено штраф від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а інспекторам із паркування надається право затримати авто порушника, зокрема за допомогою евакуатора.

       Закон також зараховує до компетенції сільських, селищних рад та їхніх виконавчих органів визначення шляхів стимулювання населення користуватися електрокарами та іншими екологічними видами транспорту.

       Як повідомлялося, попит на електромобілі в Україні в січні-червні 2019 року зріс на 58%.

       Українці в 2018 році придбали 5,3 тис. електромобілів (з них 83,5% – ненові), що майже удвічі більше, ніж роком раніше. Водночас динаміка попиту на нові електромобілі була трохи вища, ніж у старих: якщо первинні реєстрації ненових електромобілів зросли вдвічі, то нових – у 2,2 разу.

 

В Україні зросли "мінімалка" та прожитковий мінімум

 2 січня 2019 року

       З 1 січня розмір мінімальної заробітної плати становить 4723 гривні, а прожиткового мінімуму – 2027 гривень.

       Із 1 січня набуває чинності новий кошторис країни, який депутати ухвалили ще 14 листопада.

       Відповідно до закону, з нового року прожитковий мінімум збільшиться на 162 гривні та становитиме 2 027 гривень (загальний показник). Бюджет також передбачає "зростання мінімуму" — з 2 027 грн у січні 2020-го до 2 189 грн на кінець року. 

       У той же час, 11 грудня Кабмін схвалив законопроєкт, який скасовує прив’язку показника прожиткового мінімуму до зарплат, штрафів та інших виплат.

       "Раніше кожне підвищення прожиткового мінімуму додавало кошти не лише тим, хто їх потребував. Підвищення автоматично збільшувало державні платежі, штрафи, плату за певні види державних послуг тощо", — пояснив прем’єр Олексій Гончарук.

       За його словами, прийняття законопроєкту дозволить у подальшому збільшити "мінімум" до 4 200 грн.

 

В Україні почали діяти нові ціни на газ

 2 січня 2019 року

       З 1 січня в Україні почали діяти гарантована та ринкова ціни на газ для населення.

       Про це йдеться у статті на Економічній правді.

       За домовленостями з МВФ, з 1 січня 2020 року всі українці повинні платити за газ ринкову ціну. Але щоб захистити населення від коливання цін, Кабмін увів так звану "страхову ціну", тобто фіксацію ціни на певному рівні.

       Це означає, що в українців з 1 січня буде два варіанти, як платити за газ для дому: або за гарантованою (яка діятиме до кінця кварталу), або за ринковою цінами.

       Страхова ціна "Нафтогазу" становить 6 961 грн за тисячу кубометрів з ПДВ — її визначили на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі. Така ціна на 7% менша, ніж у першому кварталі 2019 року.

       Кінцева ж вартість газу залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює Нацкомісія з тарифів. Якщо виходити з тарифів у листопаді, вартість газу може становити близько 8 тис. грн за тисячу кубометрів.

       Ця ціна збігається з квартальною гарантованою ціною. Квартальна ціна діятиме автоматично для всіх споживачів. У "Нафтогазі" порахували, що якщо транзит продовжиться, програма з гарантованою ціною може завдати споживачам збитків.

       За словами голови Мінекоенерго Олексія Оржеля, після підписання угоди про транзит газ може стати чи не найдешевшим за всю історію перемовин.

       "Тоді споживачі із страховою ціною не виграють, бо на ринку буде менша ціна", — попередив він.

       Це не стосується мешканців багатоквартирних будинків, які не можуть впливати на цей процес. В їхньому випадку все залежить від комунальних підприємств, які надають їм послуги. Останні так само можуть скористатися пропозицією "Нафтогазу".

       Є й інші новини: платіжки за теплову енергію за грудень 2019 року за рахунок їх коригування відповідно до ринкової ціни на газ у грудні можуть бути знижені на 300-400 грн.

 

Архів актуальних новин (ІI півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (І півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (ІІ півріччя 2018 року)