АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 

Діяльність Верховної Ради не схвалюють 70% українців

27 лютого 2020 року

       За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, погіршилася оцінка дій Верховної Ради: діяльність нардепів не схвалюють 70% опитаних українців, повідомляє «Українська правда».

       "Оцінка дій Верховної Ради порівняно з груднем в лютому погіршилася: на 16 відсоткових пунктів стало менше тих, хто схвалює її роботу (з 35% до 19%), і на 21 відсотковий пункт зросла частка тих, хто не схвалює (з 49% до 70%)", – йдеться у повідомленні КМІС.

      Рейтинг очільника парламенту Дмитра Разумкова теж зменшився: позитивно до нього ставляться в лютому 21% опитаних, негативно – 16%. Якщо порівнювати ці дані з грудневим опитуванням, то частка тих, хто ставиться до нього негативно, зросла на 5 відсоткових пунктів (було 11%).

      До лідера партії "Голос" Святослава Вакарчука позитивно ставляться в лютому 16% опитаних, негативно – 36%. В порівнянні з грудневим опитуванням, то частка тих, хто ставиться до Вакарчука позитивно, зменшилася на 6 відсоткових пунктів (було 22%).

       До лідера "Європейської солідарності" Петра Порошенка в лютому позитивно ставляться 14% опитаних, негативно – 61%. В порівнянні з груднем рівень позитивного ставлення збільшився на 1 пункт, рівень негативу – зменшився на 4 пункти.

       КМІС наводить також рейтинг співголів фракції "Опозиційна платформа – За життя": до Юрія Бойка позитивно ставляться 23% респондентів, негативно – 31%; до Вадима Рабіновича позитивно ставляться 14%, негативно – 41%.

       До представника ОПЗЖ Віктора Медведчука позитивно ставляться 16% учасників дослідження, негативно – 45%.

       Примітно, що в опитуванні КМІС не фігурує експрем'єр лідерка фракції "Батьківщина Юлія Тимошенко.

        Додатково: опитування проводилося з 21 по 25 лютого 2020 року. За допомогою телефонного інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів соціологи опитали 1500 осіб віком від 18 років. Похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 3%.

       До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей.

       Дані дослідження порівнюються з результатами опитувань КМІС, які були проведені з 15 по 18 грудня, з 22 по 25 листопада, з 4 по 7 листопада, з 9 по 11 жовтня, та з 6 по 19 вересня 2019 року.

 

83% українців думають, що боротьба з корупцією у владі провалилась

27 лютого 2020 року

       За результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного 21-25 лютого, 83% українців вважають, що боротьба з корупцією у владі неуспішна.

       "Боротьба з корупцією на вищих щаблях влади неуспішна: так думають 83% учасників дослідження (у грудні було 76%), бачать успіх 12% (у грудні було 17%)", – йдеться у повідомленні КМІС.

      Також більшість українців не бачить просування в розслідуванні резонансних кримінальних справ: так вважають 80% у лютому (у грудні було 71%), відзначають успіх тільки 11% (у грудні було 17%).

 

Президент підписав закон про протидію ухиленню від сплати податків

27 лютого 2020 року

       Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві".

       Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.

       Проєкт закону №1209-1 передбачає запровадження відповідальності держави за штрафи або шкоду, заподіяну платнику податків у випадку порушення його прав.

       Документ містить також низку норм, які спрямовані на протидію ухиленню від оподаткування великим бізнесом.

       Так, вдосконалюється електронний кабінет платника податків і порядок електронного спілкування між платником податків і контролюючим органом.

      Також вносяться зміни до низки законодавчих актів. Законом уточнено порядок направлення вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску та змінено розмір санкцій за порушення вимог Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

       Нагадуємо:

       Прийняті в другому читанні і в цілому законопроєкт №1210 зі змінами до Податкового кодексу і супутній йому законопроєкт №1209-1 враховують ряд зауважень з боку бізнесу, проте містять багато суперечливих норм, заявила в прес-релізі Європейська бізнес-асоціація.

       Закони (законопроєкти 1210 і 1209-1) вносять зміни в адміністрування податками, зокрема вводять принцип винної відповідальності платника податків за податкові правопорушення, визначає вимоги щодо вмотивованості рішень контролюючих органів про накладення штрафів, закріплюють перелік податкових порушень контролюючих органів, в тому числі недотримання процедури реєстрації платника податків та порушення в сфері відшкодування ПДВ.

       У частині імплементації положень плану BEPS закони вводять концепцію оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній на рівні контролюючої особи, вводять трирівневу структуру документації для міжнародних груп компаній.

       Закони вносять зміни щодо податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток підприємств, рентної плати та інших податків і зборів.

       Закон також вводить уніфіковану форму інформації про ставки і пільги по всіх місцевих податках і зборах, порядок надання її органами місцевого самоврядування в ключові органи.

Економічна правда

 

До 90 тисяч гривень виплачуватиме безробітним державна служба зайнятості
на створення власного бізнесу

 27 лютого 2020 року, Прес-служба Мінекономіки

       Мінекономіки працює над тим, щоб українці мали гідну зарплату та офіційну роботу/приватний бізнес. Для цього робиться чимало: аудит та детінізація ринку праці, оновлення трудового законодавства, навчання та підвищення кваліфікації. У планах створити додатково 1 млн робочих місць за 5 років. Державна служба зайнятості, роботу якої координує Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, реалізує ряд активних програм сприяння зайнятості населення.

       Однією з таких програм є програма, направлена на розвиток підприємництва. Зокрема, надання одноразової виплати допомоги по безробіттю для започаткування підприємницької діяльності зареєстрованим у службі зайнятості безробітним. Максимальний розмір такої фінансової підтримки у 2020 році може сягати 90 000 гривень (за умови призначення допомоги по безробіттю у максимальному розмірі). Середній розмір такої допомоги у 2020 році – 46 000 гривень.

       У проекті бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на 2020 рік на цю програму підтримки безробітних передбачені кошти в сумі 386 млн грн, що в 4,7 разів більше ніж у 2019 році (82,2 млн).

       Кошти, виплачені безробітному одноразово для організації підприємницької діяльності, повертати буде не потрібно.

       Участь у програмі із започаткування власного бізнесу можуть брати безробітні з 18 річного віку, які зареєстровані у державній службі зайнятості, не уклали новий трудовий договір протягом одного місяця після реєстрації службі зайнятості та спільно з кар’єрним радником склали план дій для започаткування власного бізнесу.

       Не отримають такої допомоги безробітні, які протягом останніх 24 місяців перед реєстрацією працювали як фізична особа-підприємець, попри те, що підприємницька діяльність була припинена і знята з реєстрації, а також особи, які вже отримували фінансову підтримку від служби зайнятості на відкриття власної справи, але не здійснювали підприємницьку діяльність або припинили її упродовж двох років, починаючи з дня державної реєстрації.

 • Довідка

Щороку підприємцями стають тисячі колишніх безробітних. Так, протягом 2019 року власну справу за сприяння служби зайнятості започаткували 2,4 тис. осіб, а цього року в планах служби – допомогти у започаткуванні власного бізнесу вже 8,5 тис. безробітним, що в 3,6 разів більше.

Найчастіше колишні безробітні відкривають свій бізнес у сфері торгівлі, професійної та наукової діяльності, ремонту побутової техніки, а також у переробній промисловості та сільському господарстві.

 

Уряд пропонує доплачувати за пізній вихід на пенсію

26 лютого 2020 року

       Кабінет міністрів України пропонує щомісяця доплачувати по 500 гривень за пізній вихід на пенсію окремим групам пенсіонерів. Про це повідомив прем’єр міністр України Олексій Гончарук, іінформує «Радіо Свобода».

       «Рішення Уряду – у разі схвалення парламентом – дозволить підвищити надбавки 1380 пенсіонерам та встановити єдиний підхід до визначення їх розміру», – заявив Гончарук.

       У 2020 році для виходу на пенсію чоловікам у 60 років та жінкам у 59 потрібно мати страховий стає не менше 27 років. Далі він буде збільшуватися.

 

Зеленський запровадив День спротиву окупації Криму

26 лютого 2020 року

       Президент Володимир Зеленський, виступаючи на форумі "Age of Cimea", заявив:

       "В цей день рівно 6 років тому у Сімферополі відбулось найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності нашої держави. Вшановуючи мужність та героїзм усіх учасників мітингу, сьогодні мною підписується указав про День спротиву окупації Автономної республіки Крим та міста Севастополь. Цей день буде відзначатися щорічно 26 лютого".

        За словами Зеленського, повернення Криму до України – це не просто "його мрія як президента або позиція як громадянина України" і не просто спільна мрія українців, а "це запорука безпеки на планеті, відновлення віри у міжнародне право та справедливість", – повідомляє «Українська правда».

       Президент також додав, що знає, що день, коли Крим повернеться додому, обов’язково настане.

       Один з лідерів кримських татар Мустафа Джемілєв, виступаючи перед Зеленським, закликав кримчан "змінити страх на презирство" і чинити опір окупантам.

 

Питання Кабміну може вирішитися у найближчі два тижні

26 лютого 2020 року

       Рішення щодо оновлення Кабінету міністрів вирішиться у найближчі два тижні, повідомляє «Українська правда», посилаючись на своїх співрозмовників у владних колах.

       За інформацією видання, президент Володимир Зеленський ще вагається, що робити з Олексієм Гончаруком – лишати на посаді прем’єр-міністра чи змінювати.

       В оточенні президента називають такі причини, чому Зеленський почав думати про його заміну: слабка ефективність Кабміну і "соціологія", яка показує падіння довіри до уряду та особисто до Гончарка.

       За словами джерел УП, Сергій Тігіпко – не єдиний кандидат на заміну, він просто "засвітився".

       Говорять ще про Валерія Хорошковського, але це "скоріше він так хоче, аніж реально є кандидатом".

       Між тим, у парламенті є голоси за відставку Гончарука – він лише має написати сам заяву, бо в нього річний імунітет до 29 серпня.

       А от на призначення прем‘єром, наприклад, Тігіпка голосів може забракнути.

       Вочевидь, президенту ще доведеться переконати депутатів підтримати нову кандидатуру на прем’єра.

 

Названо план змін до Конституції України у питанні децентралізації

26 лютого 2020 року

       Названо план основних змін до Конституції України, які хочуть внести до парламенту у питанні децентралізації. Їх озвучив адвокат партії «Слуга народу» і президента України Володимира Зеленського, позаштатний радник глави Офісу президента Олександр Качура під час дискусії «Через консенсус – до змін у Конституцію України щодо децентралізації!», повідомляє AgroPolit.com.

       По-перше, Качура назвав питання повноважень префектів і фінансове забезпечення їхньої роботи.

       «Ключовими змінами є перегляд питання повноважень префектури. Відповідальним у Верховній Раді за зміни до Конституції України у питанні децентралізації я був, і до мене дослухалися, якщо передаємо додаткові повноваження – ми повинні чітко виписати прямо в Конституції, що передаємо додатково фінансування», – сказав Качура.

       По-друге – він назвав обмеження повноважень для запобігання тиску на діяльність структур у регіоні.

       «Якщо навіть префект видає наказ, він повинен діяти на території не на всі, зокрема комерційні підприємства – тільки для органів державної влади. Ми повинні прибрати повноваження, які не потрібні. Щоби функцій префекта було дві – координація центральних органів влади, пенсійні послуги, які надаються, ЦПАпи, які надають послуги», – розповів він.

       Третє – створення механізму зупинки рішень префектів.

       «Треба переглянути, як будуть блокуватися ті або інші рішення органів місцевого самоврядування. Якщо закони неконституційні, якщо, не дай Бог, якась обласна рада прийняла рішення вийти зі складу України, такий механізм повинен бути залишеним. А всі інші питання повинні вирішуватись в судових органах, щоб він на деякий час міг зупинити рішення і потім це рішення було розблоковано», – розповів юрист.

       Це вже четверта спроба подати на розгляд парламенту закон, який має внести зміни до Конституції України в питанні децентралізації. Детальніше про попередні документи, які не були схвалені громадськістю та не пройшли, читайте за посиланням Адміністративна реформа та децентралізація: влада показала третій варіант законопроекту.

       Нагадаємо, законопроєкт про зміни адміністративно-територіального устрою буде розлянуто у парламенті після завершення обговорення та голосування законопроекту № 2178-10, який має відкрити ринок землі в Україні.

 

Рішення ЄСПЛ щодо люстрації українських чиновників набуло чинності

25 лютого 2020 року

       Постанова Європейського суду з прав людини, яка стверджує, що звільнення за законом "Про очищення влади" порушило права українських чиновників, набула чинності.

       Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на повідомлення суду.

       Велика палата ЄСПЛ не стала задовольняти запит української сторони на розгляд справи, відтак рішення набуло чинності.

       Як зазначили у суді, рішення є остаточним.

       Як відомо, в середині січня Україна оскаржила рішення Європейського суду з прав людини, який визнав норми закону "Про очищення влади" порушенням Конвенції про захист прав людини.

       Нагадаємо, 17 жовтня 2019 року Європейський суд з прав людини опублікував рішення щодо закону про люстрацію. У ньому йшлося, що український закон "Про очищення влади" порушив права українських чиновників.

       Суд вирішив, що закон застосовується до дуже широкого кола осіб і призвів до звільнення заявників лише на тій підставі, що вони обіймали посади на державній службі протягом більш ніж року за часів президентства Януковича, або на підставі зайняття посад у Комуністичній партії до 1991 року.

       На думку суду, вказаний закон не зважав на особисту роль, яку відігравали заявники, а також на те, чи були вони особисто пов’язані з будь-якою недемократичною діяльністю в період правління колишнього президента.

 

Гончарук доручив голові ДФС змінити систему і прийняти кадрові рішення

25 лютого 2020 року

       Прем’єр-міністр Олексій Гончарук доручив керівнику Державної фіскальної служби Сергію Солодченку "докорінно" змінити систему роботи служби та прийняти кадрові рішення.

       Про це він повідомив на своєму Telegram-каналі, інформує «Українська правда».

       "Раніше фіскальна служба існувала як каральний орган для сумлінного бізнесу і не помічала тіньові схеми.

       ...Сьогодні поставив чітке завдання новому керівнику Державної фіскальної служби Сергію Солодченку — докорінно змінити систему роботи ДФС включно з відповідними кадровими рішеннями", — пише Гончарук.

 

Нацбанк заперечує, що зміцнення гривні шкодить економіці

25 лютого 2020 року

      Зміцнення гривні мало кілька позитивних наслідків — воно сприяло зниженню інфляції та зумовило економію державного бюджету на обслуговуванні боргу в іноземній валюті.

       Про це повідомляє Укрінформ, посилаючись на пресслужбу НБУ у Facebook, яка коментує заяви про шкідливість міцної гривні для економіки.

       "Зміцнення гривні мало багатосторонній вплив на економіку. З одного боку, ревальвація зменшує доходи бюджету за окремими податками та гривневу виручку експортерів. З іншого боку, зміцнення гривні в 2019 році мало низку позитивних наслідків. По-перше, воно сприяло зниженню інфляції до цілі у 5%, що, зокрема, є важливим кроком для зниження відсоткових ставок і активізації кредитування. По-друге, воно зумовило економію державного бюджету на обслуговуванні боргу в іноземній валюті", — йдеться в повідомленні пресслужби. .

       У Нацбанку зазначили, що минулорічна ревальвація — це нове явище для української економіки. Воно є важливим для відновлення довіри до національної валюти, яка за умови гнучкого курсоутворення може не тільки послаблюватися, а й зміцнюватися під впливом ринкових факторів.

       "У минулому році ми мали сприятливу ситуацію на валютному ринку не тільки через інвестиції нерезидентів у державні облігації (ОВДП), а й внаслідок підвищення продуктивності в окремих секторах економіки, зокрема, аграрному, зростання експорту послуг, зокрема й IT тощо", — зауважили в НБУ.

       Регулятор вкотре нагадав, що він жодним чином не впливає на рух курсу гривні, який зумовлюється ринковими чинниками. Нацбанк лише згладжує надмірні коливання на валютному ринку, але не протидіє тенденціям. У минулому році НБУ використовував сприятливу ситуацію на валютному ринку і загалом викупив з ринку у резерви надлишок валюти на суму майже 8 млрд дол. США, що, до речі, практично вдвічі перевищує обсяг інвестицій нерезидентів в ОВДП.

 

Трамп заявив, що хотів би примирення між Україною та Росією

24 лютого 2020 року

       Президент США Дональд Трамп заявив, що у відносинах України та Росії він хотів би примирення.

       Про це повідомляє Укрінформ, посилаючись на інформацію пулу журналістів Білого дому.

       Коли Трампа запитали про відносини Києва та Москви, він відповів: "Я б хотів, щоби вони поладнали. Якби вони були разом у тому сенсі, що дійшли згоди, це було б дуже добре для усього світу".

 

Путін знову заговорив про росіян та українців як «один народ»

21 лютого 2020 року

       Президент Росії Володимир Путін знову висловив твердження про те, що українці та росіяни є одним народом. Про це Путін сказав у інтерв'ю російському агенству ТАСС, оприлюдненому в п'ятницю, 21 лютого, повідомляє видання Deutsche Welle.

       "Я вже багато разів казав: я вважаю, що ми один і той же народ", — відповів російський лідер на запитання журналіста ТАСС. Під час розмови Путін наголосив, що "потрібно знати історію", щоб можна було "говорити про сьогоднішній і про завтрашній" день.

      Згідно з історичним розумінням російського президента, до ХІІІ століття "не було жодних відмінностей у мові". "І тільки в результаті полонізації та частина українців, яка проживала на території, що перебувала під владою Речі Посполитої, тільки десь, по-моєму, в XVI столітті з'явилися перші мовні відмінності", — переконаний російський президент.

       Крім того, на думку Путіна до "XIV-XV століття, навіть тих людей, східних слов'ян, які проживали на території Речі Посполитої, і в Московській державі, і в Польщі, називали руськими ("русскими" в оригіналі. — Ред.).

 • Повага до української самосвідомості

      Потім, додав Путін, унаслідок сусідства з Європою та католицьким світом, "почала складатися така спільнота людей, які почали сприймати себе з певним ступенем незалежності від Російської держави("Российского государства" в оригіналі. — Ред.)".

       Тож "якщо так склалося і в людей, у значної частини населення в Україні виникло почуття власної самосвідомості національної і так далі, треба ставитися до цього з повагою", наголосив російський лідер.

 • Хто ж винен у нинішній ситуації?

       Завершуючи історичний екскурс, російський президент вказав і на винуватців нинішніх непростих відносин між Росією та Україною. На думку Путіна, "ті, хто очолював Україну або добрався до влади в Україні", просто "переслідували власні інтереси". "А в чому вони полягають? Навіть не грошей більше заробити за рахунок пограбування українського народу, а зберегти, що награбоване досі. Ось в чому головне завдання", — резюмував Путін.

      "Грошики де? У закордонних банках. Що потрібно робити для цього? Показати, що вони служать тим, у кого ці гроші лежать. Ось звідси і єдине те, чим вони зараз торгують, — це русофобія. Тому що комусь подобається розділяти Україну і Росію, вони вважають, що це надзвичайно важливе завдання", — виснував російський лідер.

 

В Україні різко зросла кількість незадоволених курсом Зеленського

21 лютого 2020 року

       Кількість українців, які вважають, що справи в Україні розвиваються у неправильному напрямку за пів року зросла у тричі – до 53% порівняно з 17% у вересні 2019 року. Про це свідчать результати соціологічного дослідження Центру Разумкова, проведеного 13-17 лютого, повідомляє «Українська правда».

       "25% респондентів вважають, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі (у вересні 2019 року так вважали 57%, у грудні 2019 року – 44%), 53% – що події розвиваються в неправильному напрямі (у вересні – 17%, у грудні – 36%).

      Отже, частка тих, хто вважає, що події в Україні розвиваються у неправильному напрямі, істотно перевищила частку тих, хто дотримується протилежної точки зору".

      Порівняно з попередніми місяцями зменшилася частка тих, хто дотримується думки, що Україна здатна подолати існуючі проблеми та труднощі протягом найближчих кількох років. Наразі у це вірять 21% громадян (у вересні 2019 року – таких було 41%, у грудні – 28%).

      Водночас 49% вважають, що країна здатна їх подолати у більш віддаленій перспективі (у вересні було 40%, а в грудні 50%), а 15% – що не здатна їх подолати (у вересні було 6%, а в грудні 11%).

     Опитування проводилось з 13 по 17 лютого в усіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за основними соціально-демографічними показниками.

      Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

 

Діяльність уряду і Гончарука підтримує лише 6% українців

21 лютого 2020 року

       Дві третини українців не довіряють ні чиновникам, ні судам, ні прокуратурі, ні НАЗК, ні Кабінету міністрів. Натомість довіру у громадян викликають збройні сили, рятувальники, прикордонники та нацгвардійці, повідомляє «Українська правда», посилаючись на результати соціологічного дослідження Центру Разумкова, проведеного 13-17 лютого.

     "Недовіра найчастіше висловлюється державному апарату (чиновникам) (77%), судовій системі загалом (76%), місцевим судам (71%), Прокуратурі (68%), Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (66%), Національному антикорупційному бюро України (65%), Національному агентству з питань запобігання корупції (65%), уряду (64,5%), Верховному Суду (64%), Антикорупційному суду (64%), Конституційному Суду України (60,5%)", – йдеться у дослідженні.

      Серед виконавчих та правоохоронних органів влади 69% опитаних довіряють Збройним силам, 65% – Державній службі з надзвичайних ситуацій і по 60% – Держприкордонслужбі та Нацгвардії.

     Разом з тим лише 6% громадян повністю підтримують діяльність Кабміну, 34% опитаних підтримують окремі заходи уряду, не підтримують те, що робить Кабмін, – 51%.

     Діяльність прем’єр-міністра Олексія Гончарука повністю підтримують лише 6%, підтримують окремі заходи – 29,5%, не підтримують – 52%.

     Довіряють уряду 28% респондентів, не довіряють – 64,5%. Гончаруку висловлюють довіру 25% опитаних, не довіряють – 63%.

     Соціологи відзначають, що рівень довіри до уряду істотно знизився протягом останніх місяців.

     Найвищих показників він досягав у вересні 2019 року, коли уряду довіряли 57% респондентів і не довіряли лише 22%.

     Серед представників електорату партії "Слуга народу" довіряють уряду 65%, не довіряють – 27%, серед представників електорату партії "Опозиційна платформа – За життя" – відповідно 11% і 88%, партії "Європейська солідарність" – відповідно 8% і 89%, ВО "Батьківщина" – відповідно 18,5% і 75%.

 

Україні необхідно рости 20 років по 6% на рік, щоб досягти нинішнього рівня Польщі, — представник МВФ

20 лютого 2020 року

     Україні необхідно за рахунок структурних реформ забезпечити зростання протягом 20 років у середньому на 6% щорічно, щоб досягти сьогоднішнього рівня Польщі, часткові реформи та зростання середнім темпом у 4% вирішать це завдання лише наполовину, вважає постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.

     "Це довгостроковий проект, неможливо завершити реформи протягом кількох років. Україна має підтримувати ці реформи всі 20 років, потрібне терпіння, щоб хоча б наздогнати сусідів", — сказав він на макроекономічній дискусії Американської торговельної палати в Києві.

     Люнгман пояснив, що структурні реформи дадуть змогу забезпечити необхідні для такого зростання інвестиції та підвищення продуктивності.

     Він уточнив, що йдеться про досягнення рівня ВВП на душу населення майже в $30 тис. за паритетом купівельної спроможності.

     "Україні треба рости на 7% на рік, щоб наздогнати сусідні економіки", — підтримав його думку провідний економіст з питань регіону Європейського банку реконструкції та розвитку Димитар Богов.

     За його словами, якщо Україна на 50% скоротить відставання в рівні управління порівняно з країнами G-7, це додасть 1,2% зростання щороку. "Основна загроза — це втрата макроекономічної стабільності, яка є основою зростання", — додав економіст ЄБРР.

     Люнгман нагадав, що Україна потрапила до 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період з 1990-го по 2017 рік, показавши п'ятий з кінця результат — у середньому "мінус" 0,2% щорічно.

     Він зазначив, що інвестиції за цей період становили лише 20% від ВВП, зокрема 16% від ВВП у 2010-2017 роках, тоді як середній рівень — 26% від ВВП. Люнгман додав, що Міжнародна організація праці очікує скорочення працездатного населення України на 1,2% щорічно у 2018-2030 роках. За його словами, за збереження таких показників країні без реформ і значного зростання продуктивності практично неможливо буде забезпечити темпи зростання вище 2,5% на рік.

     Серед першочергових сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, представник МВФ назвав судову систему та верховенство права (рівень корупції, захисту прав власності), товарні ринки (рівень конкуренції та регулювання) і фінансовий сектор (доступ до фінансування, стійкість банків). Серед інших секторів, де також є відставання, проте не таке значне, Люнгман назвав торгівлю і відкритість (тарифи й нетарифні бар'єри), R&D, оподаткування і ринок праці (хоча щодо ринку праці, відповідно до поданої ним презентації, позиції України кращі, ніж у Польщі).

      Представник МВФ описав три сценарії можливого розвитку України. Перший передбачає повне реформування (подолання зазначеного вище відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6% щорічно, що дасть змогу населенню стати багатшими на 60% за 20 років і досягти сьогоднішнього рівня Польщі приблизно у 2038 році.

      Другий варіант — часткові реформи (збереження розриву в судовій системі й ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення багатшим лише на 20%.

     У третьому сценарії — відкат реформ (без ринку землі) та зростання темпами до 1,5% — населення через 20 років стане на 20% біднішим, ніж сьогодні, вважає Люнгман.

      Згідно з представленою презентацією, нинішній темп реформ в Україні — це сценарій між другим і третім.

      Водночас заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Сергій Ніколайчук, який курирує макроекономічне прогнозування, зазначив, що офіційний показник ВВП на душу населення в Україні занижений, оскільки в ній високий рівень тіньової економіки (30-40%), і Держстат менше враховує реальне населення (37 млн замість 40-42 млн).

 

НБУ допускає зниження ставок за депозитами у 2020 році
до 1% у валюті, нижче 10% у гривні
за умови затвердження програми з МВФ

14 лютого 2020 року

       Національний банк України (НБУ) очікує зниження ставок за депозитами у 2020 році до 1% у валюті й нижче 10% у гривні за умови затвердження нової програми з Міжнародним валютним фондом (МВФ), яке може призвести до чергових демонстрацій біля стін центробанку, повідомляє «Інтерфакс-Україна», цитуючи заступника голови НБУ Олега Чурія.

       "Минулого року був шок через те, що гривня зросла, і це був шок для всіх. Цього року... якщо у нас все буде нормально з МВФ, буде ще один шок — будуть демонстрації біля Національного банку, оскільки люди отримуватимуть по своїх заощадженнях: за депозитами у валюті — до 1%, а у гривні — нижче 10%", — сказав він на зустрічі з представниками Європейської бізнес асоціації в четвер.

       Чурій також зазначив, що при цьому зниження ставок за депозитами позитивно відіб'ється на українській економіці загалом.

 

Українців евакуюють з Уханя 18 лютого  голова МОЗ

14 лютого 2020 року

       Українців 18 лютого евакуюють з китайського міста Ухань, де зафіксовано спалах коронавірусу COVID-19. Про це повідомила міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька в ефірі "1+1" ввечері 13 лютого, "Радіо Свобода"

       "З нашими громадянами в Ухані МЗС комунікує, має чат, де спілкуються. Мінінфраструктури відповідає за доставку і авіаборт. Оперативний штаб в уряді вирішує виділення коштів, прийняття алгоритму.

       Затримки немає. Має місце планомірна процедура прийняття рішень, щоб забезпечити прибуття в Україну і дати можливість всім почувати себе в безпеці. Ми прийняті рішення узгодили з усіма міністерствами. У вівторок буде відправлений літак — і в середу громадяни України будуть на території України", — сказала Скалецька.

       Міністерка наголосила, що повернених із Уханя українців ізолюють щонайменше на 14 днів.

       За останніми даними, коронавірус COVID-19 виявили у 64 437 людей (63 855 випадків – на материковій частині Китаю). Померли від його наслідків 1 383 особи, одужали 6 961.

 

Добровольці матимуть пільги та соцгарантії як учасники бойових дій

13 лютого 2020 року

       Добровольці, які брали безпосередню участь в АТО, зможуть отримати статус учасника бойових дій, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       Кабінет Міністрів визначив чіткий механізм надання добровольцям статусу учасника бойових дій. До цього подекуди учасники добровольчих формувань були вимушені в судах доводити, що захищали країну на сході України.

 

«Це відновлення справедливості. Добровольці матимуть пільги та соцгарантії як учасники бойових дій. Також вони зможуть отримати державну соціальну підтримку, отримати допомогу щодо соціальної та професійної адаптації після повернення з військової служби», - прокоментував Прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

 

Уряд спрямував 2,2 млрд гривень на зарплати вчителям

12 лютого 2020 року

      Уряд спрямував додатково 2,2 млрд гривень для виплати заробітних плат вчителям. Так, виплата коштів педагогам вперше буде здійснюватися з розрахунку реальної кількості учнів, а не за торішніми даними. Це рішення  було прийняте сьогодні, 12 лютого 2020 року, на засіданні Кабінету Міністрів України, повідомляє Міністерство освіти і науки України.  

      «Зараз ми вперше за 4 роки при розрахунку кількості коштів на зарплати вчителів врахували дані не минулого, а цього навчального року. Оскільки у формулу, за якою розраховується заробітна плата, закладається показник наповнюваності класу, ці дані суттєво впливають на формування бюджету. Гроші, які ми зараз «докинули» на місця, не вплинуть на ставку чи обов’язкові виплати. Однак вони дозволять місцевій владі платити повну надбавку за престижність та премії», – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

      Завдяки цим коштам:

 • бюджети міст обласного значення збільшаться на 933,6 млн
 • районні бюджети збільшаться на 588,4 млн
 • бюджети об’єднаних територіальних громад збільшаться на 712,3 млн

      «Хочу підкреслити, що це рішення ніяк не вплине на вчителів, яким міська влада й до цього виплачувала усі надбавки та премії. До таких міст, наприклад, належить Київ. Разом з тим, ми маємо намір змінити підхід до виплати зарплати вчителям, збільшивши базову ставку. Я переконана, що це зробить професію вчителя більш захищеною і створить запобіжники для місцевої влади, яка часто маніпулює надбавками серед працівників-бюджетників», – додала Міністр.

 

Що хотіли купити онлайн українці у 2019 році

12 лютого 2020 року

       Найбільша кількість пошукових запитів на майданчику OLX за 2019 рік припала на такі позиції, як: квартира — понад 8,1 млн запитів, велосипед — понад 5,8 млн, диван — 4,88 млн.

      Про це свідчать дані аналітики платформи за 2019-й рік, повідомляє «Економічна правда».  

      Також у топі пошуків: кросівки — понад 4,84 млн запитів і робота — більше, ніж 4,2 млн запитів та будинки — 3,3 млн запитів.

      Серед спортивних брендів лідирують Adidas та Nike, з невеликим відривом на користь першого.

       Однак на 6-му місці в пошуку Androidців була робота — понад 2,5 млн запитів, а от до топ-50 запитів системи iOS робота не увійшла.

      За даними аналітики OLX по категорії "Хобі, відпочинок і спорт", найбільша кількість запитів пов`язана з пошуком різного велотранспорту та їх запчастин — тільки з Android було понад 1 млн запитів.

      Крім того, часто шукали такі моделі велосипедів, як BMX та Cube, а також екіпірування.

      Іншим популярним товаром в цій категорії був намет — майже 200 000 запитів на Android.

      Користувачі даної ОС також часто шукали спінінг — 66 300 запитів та човен — 53 000. Гантелі шукали користувачі Android — 96 500 запитів, а  iOS - 25 600.

      У  категорії "Дитячий світ" до топ-5 запитів увійшли куртки — понад 1 млн, коляски — 980 900, сукні — 950 000, кросівки — 866 600 та комбінезони — 835 100 запитів.

      Батьки також шукали конкретні бренди, такі як Zara, Next, Crocs, Ecco, Lenne, Adidas, Reima, H&M та Geox. Серед "дитячих" брендів лідирував Chicco — 371 100 запитів. У 2019 році користувачі активно цікавилися автокріслом для дітей — 770 300 запитів серед усіх пошуків в категорії дитячих товарів.

 

З 1 квітня українці отримають безоплатний гарантований пакет медпослуг

12 лютого 2020 року

      Програма медичних гарантій стартує в Україні з 1 квітня 2020 року. Наразі Міністерство охорони здоров’я України та Національна служба здоров’я України спільно з регіонами працюють над своєчасним запуском реформи. Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками ОДА, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

      «Для повноцінного старту другої ланки медичної реформи до 31 січня всі області мали забезпечити автономізацію та комп'ютеризацію медустанов у себе в областях. Лікарні мають бути оснащені необхідним обладнанням, лікарськими засобами, мати лікарів відповідної кваліфікації та рівня практики. Це має бути зроблено до 1 квітня», — сказав Олексій Гончарук.

      Він додав, що якщо медичний заклад не відповідатиме вимогам, то НСЗУ не укладатиме договір з таким закладом — отже лікарня не отримає фінансування. В такому випадку гроші на утримання медзакладу буде виділяти місцева влада.

      На сьогодні вже автономізовано 97% закладів, що надають спеціалізовану медичну допомогу.

      Найбільш проблемна область — Запорізька. Там автономізація складає 85%. Наприклад, станом на 5 лютого всі ключові заклади обласного підпорядкування не автономізовані.

      Ситуація з рівнем комп’ютеризації та інформатизації закладів вторинного та третинного рівнів надання медичної допомоги дещо гірша.

      П’ять областей виконали план комп’ютеризації тільки на половину — Луганська (48%), Харківська (55%), Київська (55%), Сумська (56%), Запорізька (56%).

      Глава Уряду доручив керівникам цих областей вжити заходів для забезпечення комп’ютерною технікою закладів охорони здоров'я, які надають спеціалізовану медичну допомогу.

      Він також доручив керівникові Запорізької ОДА прискорити процес автономізації в області. А якщо заклади не встигнуть автономізуватися і не зможуть укласти договір з НСЗУ до 1 квітня, рекомендував місцевій владі до моменту укладання договору лікарень із НСЗУ забезпечити їх фінансування.

      Що включає в себе Програма медичних гарантій?

      У 2020 році впроваджується гарантований пакет медичних послуг, який включає:

 • первинну допомогу,
 • екстрену,
 • амбулаторно-поліклінічну — це послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар;
 • стаціонарну;
 • паліативну медичну допомогу — обслуговування невиліковних хвороб (знеболення, допомога родинам пацієнтів, підтримка життєдіяльності, догляд за пацієнтом);
 • медичну реабілітацію;
 • медична допомога у зв'язку з пологами;
 • реімбурсація лікарських засобів («Доступні ліки»).

      Всі послуги з гарантованого медичного пакета будуть повністю безоплатними для українців, вони вже заплатили за медичну допомогу зі своїх податків.

 

Перевірити справжність та органічність продуктів можна буде онлайн — Гончарук

12 лютого 2020 року

      Кабінет міністрів відкриває реєстри органічної продукції, які дозволять онлайн перевірити сертифікацію, виробника та органічність продуктів.

      Про це повідомив прем’єр-міністр Олексій Гончарук у своєму телеграм-каналі.

      "Відтепер люди з телефона чи комп’ютера зможуть перевірити справжність продукту, а також дійсність маркування "органічна продукція", - пише Гончарук.

      Споживачі натуральної продукції отримають розширену інформацію щодо:

 • виробників органічної продукції;
 • органів сертифікації
 • наявності органічного насіння і садивного матеріалу.

      Прем’єр зазначає, що цими базами даних зможуть користуватися всі учасники ринку для здійснення своєї господарської діяльності.

Економічна правда

 

Зеленський звільнив Богдана і призначив Єрмака головою Офісу президента

11 лютого 2020 року

       Президент Володимир Зеленський cвоїм указом від 11 лютого звільнив Андрія Богдана з посади голови Офісу президента.

      Іншими указами Зеленський призначив на цю посаду Андрія Єрмака, звільнивши його попередньо з посади свого помічника.

       Як повідомляє «Українська правда», керівник Офісу президента Андрій Богдан мав неприємну розмову з президентом Володимиром Зеленським, після чого написав заяву про відставку.

      За словами джерел, Богдан 10 лютого збирав своїх заступників і дав зрозуміти, що йде у відставку. Зокрема, він сказав: "Тепер кожен сам за себе".

       За словами джерел УП, у Богдана в понеділок була неприємна розмова з президентом, після якої він і написав заяву.

 

Коронавірус може охопити 60% населення – епідеміолог

11 лютого 2020 року

       Епідемія нового коронавірусу може поширитися приблизно на дві третини населення світу, якщо її не контролювати, вважає провідний епідеміолог громадської охорони здоров'я Гонконгу Габріель Люнг, повідомляє «Українська правда», посилаючись на "The Guardian".

       Це видання розпитало завідувача кафедри медицини громадської охорони здоров'я в Університеті Гонконгу Габріеля Люнга у Лондоні, коли той їхав на зустріч експертів ВООЗ у Женеві

       Його попередження прозвучало після того, як голова Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) заявив, що нещодавні випадки захворювання коронавірусом у пацієнтів, які ніколи не відвідували Китай, можуть бути "верхівкою айсберга".

       Професор Габріель Люнг сказав, що ключовим питанням є з'ясування розмірів і форми "айсберга".

       Більшість експертів вважали, що кожна заражена людина передасть вірус приблизно 2,5 іншим людям. Це дало "рівень атаки" 60-80%.

       За словами Люнга, "шістдесят відсотків населення світу – це жахливо велике число".

      Навіть якщо загальна смертність становить усього 1%, що, як вважає Люнг, можливо, якщо взяти до уваги більш легкі випадки, число померлих буде величезним.

       На його думку, масштаб епідемії і ступінь ефективності вжитих Китаєм заходів – основні питання для експертів ВООЗ.

       Адже якщо китайське блокування не спрацювало, коронавірус не вдасться локалізувати. Тоді світу доведеться замість того, щоб намагатися стримувати вірус, пом'якшувати його наслідки.

       "Чи заразиться від 60 до 80% населення світу? Можливо, ні. Можливо, це прийде хвилями. Можливо, вірус послабить свою летальність....

       Чи працювали масштабні заходи громадської охорони здоров'я, соціальні дистанції та обмеження мобільності в Китаї? Якщо так, то як ми можемо їх розгорнути чи це неможливо?

       Давайте припустимо, що вони спрацювали. Але як надовго ви можете закривати школи? Як надовго ви можете заблокувати усе місто? Як довго ви можете тримати людей подалі від торгових центрів? І якщо ви приберете це (обмеження), то чи не повернеться все знову, чи не завирує знову? Це дуже реальні питання", – сказав Люнг, один зі світових експертів з епідемій коронавирусу, який зіграв важливу роль під час спалаху SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) у 2002-2003 роках.

       Вчені досі не знають напевно, чи передається вірус через краплі від кашлю або через частки в повітрі. За словами Люнга, досить складно провести ретельні дослідження, коли хвороба вирує, а якщо епідемії немає, то навряд чи буде достатньо підтверджених випадків.

       Габріель Люнг наприкінці січня попередив, що спалахи нового коронавирусу 2019 nCoV, ймовірно, будуть "рости в геометричній прогресії" у містах Китаю, відстаючи від Уханю всього на один-два тижні, а спалахи у великих містах у всьому світі можуть стати неминучими через значне переміщення людей, які були інфіковані, але ще не відчули симптоми, на тлі відсутності заходів громадської охорони здоров'я для блокування поширення вірусу.

       За останніми даними, коронавірус 2019-nCoV підхопили 43 112 осіб, померли від його наслідків 1 018 людей, одужали – 4 099 заражених. 

 

На Черкащині залишиться лише 5 міст –
Кабмін запроваджує нові засади адміністративно-територіального
устрою України

         10 лютого 2020 року

         Кабмін подав у Верховну Раду проект закону про засади адміністративно-територіального устрою України, — повідомляє dzvin.media.

         Проект уточнить поняття адміністративно-територіальних одиниць в Україні. А також закріпить за урядом права утворення і ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, встановлення і зміна їх меж. За Кабміном залишиться право визначати, яка кількість жителів необхідна для того, щоб населений пункт вважався містом, чи в місті утворювалися райони.

         Отже, щоб населений пункт називався містом, необхідно, щоб в ньому було не менше 20 тисяч жителів, які проживають переважно в спорудах компактної забудови, а також промислові і переробні підприємства, підприємства комунального господарства і розвинена соціальна комунальна і транспортна інфраструктура.

         В результаті, згідно з визначенням міста, на Черкащині залишаться містами лише Сміла, Умань, Золотоноша, Канів та Черкаси.

         Повідомляється, якщо населений пункт з чисельністю не менше 5 тисяч жителів буде складатися з переважно садибної забудови, а також мати залізничні вузли, гідротехнічні та інші споруди, такий населений пункт може називатися селищем. Інші ж вважатимуться селами. Один або кілька населених пунктів можуть об’єднатися в громаду. А об’єднання громад із загальною кількістю не менше 150 тисяч жителів буде вважатися районом. Область буде складатися з районів.

         У законопроекті також хочуть закріпити порядок перейменування населених пунктів. Місцева рада повинна буде звернутися зі спеціальним поданням в Кабмін, той підготує проект рішення для Верховної Ради, а вона повинна буде проголосувати за нього. А ось для перейменування громад рішення Ради не буде потрібно, Кабмін зможе це зробити сам після звернення органів місцевого самоврядування.

         Проектом Закону також:

         1) вводяться поняття: адміністративно-територіального устрою України, адміністративно-територіальної одиниці, населеного пункту та інші;

         2) встановлюються: засади на яких будується адміністративно-територіальний устрій, органи, до повноважень яких належить розгляд і вирішення питань адміністративно-територіального устрою, порядок утворення та ліквідації адміністративно-територіальних одиниць, встановлення і зміна їх меж, віднесення населених пунктів до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць;

         3) врегульовуються питання щодо Державного реєстру адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів.

         Проектом Закону не визначається адміністративно-територіальний устрій (перелік адміністративно-територіальних одиниць) України, що повинно бути врегульовано Законом України «Про адміністративно-територіальний устрій».

         Нагадаємо, одним із основних завдань Уряду є створення трирівневої системи адміністративно-територіального устрою: громада; район (повіт); область (регіон).

 

У шести областях запустили державний аграрний реєстр у пілотному режимі

7 лютого 2020 року

       Розпочалися виїзди мобільних груп операторів в ОТГ Київської, Черкаської, Одеської, Львівської, Волинської та Миколаївської областей для допомоги у внесенні відомостей про агровиробників у Державний аграрний реєстр.

       Оператори допомагатимуть аграріям вносити відомості про себе в систему та збиратимуть відгуки про її функціонал та роботу.

       «Під час реєстрації будуть присутні представники системи Безоплатної правової допомоги, які надаватимуть консультації з правових питань охочим стати учасником Реєстру, а також представники Держгеокадастру, які консультуватимуть із земельних питань», – повідомила заступник Міністра юстиції України Валерія Коломієць.

       Вона зазначила, що аграрний реєстр надаватиме низку послуг для аграріїв. На пілотному етапі, у своєму онлайн-кабінеті аграрій зможе слідкувати за інформацією про себе, отримавши інформацію з чотирьох реєстрів: Державного земельного кадастру, Реєстру юридичних та фізичних осіб, Реєстру речових прав та Реєстру тварин.

       Після внесення до реєстру, учасники зможуть подавати заявки на виправлення помилок та реєстрацію земельних ділянок в кадастрі. Зокрема, спеціалісти Держгеокадастру будуть здійснювати опрацювання заявок на виправлення помилок та реєстрацію ділянок із використанням можливостей камеральних робіт та на основі архівної документації із землеустрою.

       Зареєстровані агровиробники також матимуть прямий доступ до актуальної інформації щодо програм державної підтримки та можливостей щодо їх використання.

       Для реєстрації необхідно перевірити наявність актуального кваліфікованого електронного підпису (КЕП). У разі відсутності КЕП його можна зробити самостійно, або це допоможе зробити оператор під час реєстрації (у випадку наявності рахунку в ПриватБанк, для цього необхідно також взяти з собою флешку). Реєстрація та користування Реєстром безкоштовні.

Довідково: Державний аграрний реєстр – електронний майданчик, який сприятиме створенню прозорої системи державної підтримки аграріїв, зробить взаємодію між державою та сільськогосподарським виробником простою, доступною, зручною та простежуваною. За допомогою Аграрного реєстру планується надавати державні сервіси, спростити доступ до банківського фінансування та програм кредитних гарантій, а також запровадити програми таргетованої державної підтримки й оцінювати їх ефективність.

      Ознайомитися з планом роботи мобільних команд операторів можна за посиланням: https://bit.ly/3b6F9ol

     Зареєструватися у Державному аграрному реєстрі онлайн можна за посиланням: www.ar.gov.ua

     Покрокова інструкція для реєстрації доступна у відео: https://bit.ly/31c7h5c, https://bit.ly/2tczqfR

 

Презентовано мобільний застосунок “Дія”

7 лютого 2020 року

       Вже зараз у додатку працюють е-посвідчення водія та свідоцтво для реєстрації (техпаспорт) для автомобіля, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       “Дія” — це старт будівництва держави у смартфоні. Це те, про що ми мріяли: щоб держава була ефективною, майже непомітною, не створювала проблем, а навпаки була зручним сервісом. Українцям більше не потрібно буде витрачати час і нерви у нескінченних чергах адмінустанов», — сказав під час презентації Олексій Гончарук.

       Він додав, що метою Уряду є протягом трьох років оцифрувати всі державні послуги, а 50 основних послуг — вже у 2020 році.

       Зокрема, уже цього року будуть оцифровані послуги, за якими найбільше — 80% звернень людей. Мова йде про реєстрацію ФОП, юридичних осіб, “єМалятко”, послуг для перевізників і будівельників, а також послуг для власників авто.

       “Сьогодні історичний день для України, бо Держава в смартфоні почала "Діяти". Для нас — це точка неповернення до старих принципів взаємодії держави з громадянами та до зайвої бюрократії. Сподіваюся, що мільйони українців стануть активними користувачами "Дія" і на власному досвіді зможуть оцінити всі переваги застосунку”, — сказав Віце-прем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

       Він додав, що Україна — четверта в Європі, яка запустила електронні права і техпаспорт: "Ми будемо другі в світі, хто запустить цифровий паспорт. Я вірю, що скоро Україну знатимуть у світі, як одну з країн, що досягла найбільшого успіху в цифровій трансформації у світі".

       Крім того, як відзначив Олексій Гончарук, цифровізація — це також ліквідація великої кількості корупційних чинників.

       Наприклад, ще з минулого року почали працювати Електронний кабінет для малої забудови та Транспортний портал. "Тисячі українців вже відчули вигоди і переваги справді зручних державних послуг, вільних від бюрократії та корупції. Якщо раніше люди отримували понад 50% відмов на дозволи на будівництво, то в Е-кабінеті забудовника цей відсоток становив 0% відмов", — додав Олексій Гончарук.

       За його словами, гарантією того, що цифровізація державних послуг охопить всю Україну стане поява відповідальних за впровадження цифрової трансформації на всіх рівнях влади: від міністерства до районної адміністрації (CDTO — Chief digital transformation officer). Необхідну для цього постанову Уряд підтримає на найближчому засіданні.

       Доступність онлайн послуг — це також і вміння ними скористатися, тому Уряд запроваджує національну програму цифрової грамотності, яка за 3 роки має охопити 6 млн українців.

       Відсьогодні кожен охочий може завантажити додаток в App Store (https://apple.co/2uph1gb) та Google Play (https://bit.ly/31FQmIx)

 

Парламент звільнив Альону Бабак та призначив Дениса Шмигаля
на посаду Віце-прем’єр-міністра
Міністра розвитку громад
та територій

4 лютого 2020 року

       Верховна Рада України відповідно до подання Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука звільнила Альону Бабак з посади Міністра розвитку громад та територій України та призначила Віце-прем’єр-міністром України — Міністром розвитку громад та територій України Дениса Шмигаля, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       Олексій Гончарук подякував Альоні Бабак за роботу на посаді Міністра та наголосив, що розпочата Урядом реформа буде успішно продовжена Денисом Шмигалем.

       «Денис прекрасно розуміє, як працює регіон, є чудовим менеджером. В цьому році фокус Міністерства розвитку громад та територій ми зміщуємо на децентразілацію та створення якомога більшої кількості спроможних громад. Переконаний, що пан Шмигаль серйозно підсилить нашу команду», — сказав Олексій Гончарук.

       Він додав, що робота з архітектурною галуззю, розпочата пані Бабак, буде продовжена.

       Альона Бабак залишила посаду за власним бажанням, написавши відповідну заяву.

 

Нацбанк спростив силовикам доступ до банківської таємниці

4 лютого 2020 року

       Національний банк України привів порядок розкриття банківської таємниці у відповідність до норм Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів", повідомляє ЮРЛІГА.

       Цим Законом було внесено зміни до статті 62 Закону "Про банки і банківську діяльність", що передбачають спрощення порядку розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю.

       Державні органи, визначені в п. п. 3, 3-1 та 3-2 ч. 1 ст. 62 Закону "Про банки і банківську діяльність" (органи прокуратури, Служби безпеки, Державного бюро розслідувань, Нацполіції, Національного антикорупційного бюро, Антимонопольного комітету), зможуть отримати на письмовий запит без рішення суду доступ до інформації про операції за рахунками осіб, включаючи інформацію про контрагентів, навіть якщо їх рахунки відкриті в інших банках.

       З цією метою Нацбанк упорядкував норми Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці відповідно до законодавства.

       Відповідні зміни затверджено постановою Нацбанку від 31 січня 2020 року № 13. Постанова набрала чинності сьогодні, 4 лютого, крім окремої норми (викладення додатка до Правил у новій редакції), що набирає чинності з 1 квітня 2020 року.

 

Україна та Туреччина підписали Угоду про взаємний обмін 
водійських посвідчень

4 лютого 2020 року

       Угода про взаємне визнання прав передбачає, що громадяни України та Туреччини, які легально проживають на території обох країн, зможуть обміняти свої національні водійські посвідчення на аналогічні документи країни проживання.

       Подібні угоди вже існують між Україною, Італією та Іспанією. Також планується такий договір із Францією, повідомляє Міністерство внутрішніх справ України.

       Відповідний документ підписали Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков та заступник Міністра внутрішніх справ Туреччини Мухтерем Індже. Очікується, що нові правила запрацюють вже через півроку.

       Арсен Аваков підкреслив, що Угода про взаємний обмін водійських посвідчень — це ще один доказ продуктивної спільної роботи. Нова Угода дає можливість громадянам України та Туреччини обміняти національні посвідчення водія у спрощеному порядку — без необхідності повторно складати іспити. Це також дозволить уникнути додаткові фінансові витрати. «Крім того, плануємо, що наступним етапом поглиблення співробітництва стане можливість подорожей до Туреччини за ID-паспортом», — додав Міністр внутрішніх справ України.

 

Мін’юст планує цифровізувати процеси та запустити нові реєстри

3 лютого 2020 року, Міністерство юстиції України

       Міністерство юстиції планує цифровізувати процес стягнення коштів боржників та повністю перейти до системи автоматизованого арешту. В інтерв’ю виданню «Сьогодні» Міністр юстиції України Денис Малюська повідомив, що вже налагоджена співпраця з одним із банків, завдяки якій державний чи приватний виконавці можуть заарештувати рахунки, включаючи карткові, миттєво, натисканням кількох клавіш.

       «Це надзвичайно ефективна система. Зараз обговорюємо питання, щоб до неї підключилися ще кілька банків. Також працюємо над тим, щоб до кінця року ця система була обов’язковою в роботі всіх банків. Від цього виграють всі, включаючи банки, які часто є стягувачами», – наголосив очільник відомства.

       Також під час інтерв’ю Денис Малюська повідомив, що додатково запрацюють два реєстри – реєстр засуджених за сексуальні злочини (так званий реєстр педофілів) та реєстр засуджених та осіб, узятих під варту. Як зазначив Міністр, реєстр педофілів почне працювати протягом одного-двох місяців. Доступ до нього матимуть співробітники правоохоронних органів і навчальних закладів. Останнім це необхідно буде під час перевірки особи при прийомі на роботу. Другий реєстр вже запущено у пілотному режимі.

       «Зараз вже тестується реєстр засуджених осіб і тих, що перебувають у СІЗО. Це вкрай важливий реєстр. Завдяки реєстру ми можемо знати, де і хто до нас звертається, наскільки довго затримується в СІЗО. Аналіз ситуації дозволить системно реагувати на порушення. Цей реєстр працює в пілотному режимі в чотирьох установах – у двох СІЗО і двох колоніях. Він вимагає невеликих доробок, і через кілька місяців він запрацює повноцінно», – заявив Денис Малюська.

       Разом з цим він повідомив, що у найближчому майбутньому для громадян будуть доступні нові послуги. Зокрема, готуються зміни, які нададуть можливість державним та приватним нотаріусам реєструвати шлюби і розлучення. Крім того, готується законопроект щодо запровадження системи електронного нотаріату

       «У найближчому майбутньому нотаріуси зможуть завіряти електронні документи. Дуже сподіваємося, що Верховна Рада зможе прийняти цей законопроект протягом декількох місяців. В такому випадку до кінця року ми зможемо мати працюючу систему електронного нотаріату», – додав Міністр юстиції.

 

З’явився новий рейтинг довіри до влади

3 лютого 2020 року

       За результатами опитування ЦСМ та інституту соцдосліджень імені О.Яременка, у кінці січня 2020 року українці найбільше довіряють президенту Володимиру Зеленському, на другому місці – спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, повідомляє «Українська правда».

       Так, Володимиру Зеленському скоріше або повністю довіряють 49,4% респондентів, Дмитру Разумкову – 36,2%, Верховні Раді – 23,4%, Кабінету міністрів – 23,4%, прем’єр-міністру Олексію Гончаруку – 23,5%.

      При цьому, не довіряють Зеленському – 39,3% опитаних, Разумкову – 52,6%, Верховній Раді – 68,5%, Гончаруку – 65,5%, Кабміну – 68,3%.

       Для дослідження ЦСМ та Українського інституту соцдосліджень імені Олександра Яременка з 24 по 28 січня 2020 року було опитано 2003 респондента віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

       Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,24% з імовірністю 0,95.

 

Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

3 лютого 2020 року

       89% українців вважають, що ті зарплати і великі надбавки, які отримують державні службовці, не є справедливими.

       Це засвідчили результати опитування, проведеного Центром соціального моніторингу та Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка з 24 по 28 січня

       Про зарплати міністрів, їхніх заступників, керівного складу окремих держпідприємств (Укрпошта, Нафтогаз, Укроборонпром, Укрзалізниця) знають 93,5% українців і лише 6,5% – нічого не чули про це.

       Справедливими премії і надбавки для топчиновників вважають лише 5% опитаних.

      Через високі зарплати 61,7 % українців заявили, що стали гірше ставитися до прем’єра Олексія Гончарука, 67,4% сказали, що стали гірше ставитися до тих міністрів і керівників, які отримують такі виплати.

      Половина українців вважають прийнятною і справедливою максимальну різницю у зарплаті між керівником держпідприємства або установи та його підлеглими середнього рівня від 1,6 до 2-х разів (31,1%) і від 2,1 до 3-х разів (21,1).

      Так само переважна більшість опитаних вважає прийнятною і справедливою максимальну різницю в зарплаті між директором приватного підприємства та його підлеглим середнього рівня від 1,6 до 2-х разів (20,7%) та від 2,1 до 3-х разів (19,4%).

      Дослідження проводилося з 24 по 28 січня в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Загалом було опитано 2003 респонденти. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,24% з імовірністю 0,95. 

 

Суми в платіжках на тепло і гарячу воду у січні та лютому можуть знизитися

31 січня 2020 року

       У січні та лютому люди мають отримати так само знижену вартість платіжок, як в грудні. Про це сказав Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час селекторної наради з керівниками ОДА. Він закликав місцеву владу активніше застосовувати надані Урядом інструменти щодо зниження суми в платіжках на тепло і гарячу воду, повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       “За грудень люди отримали ціну в платіжках до 30% меншою. Проте опалювальний сезон ще триває. Тож у січні та лютому місцева влада ще має докласти зусиль, щоб українці платили менше за тепло”, — сказав Олексій Гончарук.

       Він додав, що всі необхідні механізми для цього Уряд надав.

       «Зараз ціна газу об’єктивно нижча, ніж за аналогічний період минулого року, що є результатом прозорого ринкового ціноутворення. Дякую місцевій владі в тих областях, де відбулося перерахування тарифів. На сьогодні урядовим механізмом перерахунку скористалися 143 підприємства у 21 області та Києві. Ті представники на місцях, які досі цього не зробили — закликаю активно долучитись до процесу», — наголосив Глава Уряду.

       Олексій Гончарук доручив Міністерству розвитку громад та територій надати фахівцям на місцях методологічну підтримку, контролювати ситуацію та забезпечити розв'язання проблемних питань у разі їх виникнення.

 

Аграрний реєстр запустили у пілотному режимі

31 січня 2020 року, Прес-служба Мінекономіки

       Агровиробники отримали свій онлайн сервіс для оперативної взаємодії з органами державної влади.

       Державний аграрний реєстр — це новий безкоштовний онлайн-сервіс для аграріїв. Зареєстровані агровиробники зможуть подавати заявки на виправлення помилок в кадастрі, подавати документи на отримання держпідтримки та перевіряти інформацію про себе у чотирьох реєстрах. На етапі пілотування Реєстр об’єднує інформацію з 4-х реєстрів: Державний земельний кадастр, Реєстр юридичних та фізичних осіб, Реєстр речових прав і Реєстр тварин.

       Створити свій онлайн кабінет можна не виходячи з дому. Для реєстрації необхідно перевірити наявність актуального електронного цифрового підпису (ЕЦП). Реєстрація безкоштовна та доступна усім без винятку аграріями, навіть якщо користувач не зареєстрований як сільськогосподарський виробник.

       У шести пілотних областях: Київській, Черкаській, Одеській, Львівській, Волинській та Миколаївській мобільні бригади операторів допомагатимуть усім бажаючим  зареєструватися. Вони збиратимуть відгуки про функціонал і роботу системи та пропозиції щодо її покращення.

       “Державний аграрний реєстр є однією із складових великої системи заходів, спрямованих на впорядкування та раціоналізацію земельних відносин. Цей сервіс покликаний зробити взаємодію між державою та сільськогосподарським виробником простою, доступною та простежуваною. Через особистий кабінет агровиробник зможе ефективно та швидко комунікувати з органами державної влади, слідкувати за новинами, державною підтримкою, ділитися інформацією”, — коментує заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тарас Висоцький. За допомогою реєстру заплановане запровадження програм таргетованої державної підтримки та оцінка її ефективності. Можливості для корупції будуть зменшені через прозорий розподіл, а також публічний доступ до інформації про державну підтримку.

       Зареєструватися у Державному аграрному реєстрі можна з 5 лютого за посиланням: www.ar.gov.ua

 

Національний банк знизив облікову ставку до 11%

30 січня 2020 року, НБУ

     Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку до 11% річних з 31 січня 2020 року. Національний банк продовжує пом’якшення монетарної політики, щоб забезпечити інфляцію на рівні цілі 5% та підтримати стійке економічне зростання. У 2019 році споживча інфляція сповільнилася до 4,1% (з 9,8% у 2018 році) – найнижчого рівня за останні шість років. Національний банк досягнув середньострокової інфляційної цілі 5% ± 1 в. п., яку декларував з 2015 року, навіть швидше, ніж очікувалося. Зміцнення гривні мало вирішальний вплив на стрімке уповільнення інфляції наприкінці 2019 року, нівелювавши ефекти досить сильного споживчого попиту.

     Протягом переважної частини 2020 року інфляція перебуватиме нижче цільового діапазону 5% ±1 в. п., але повернеться в його межі наприкінці року

     Уповільнення інфляції, за оцінками НБУ, продовжується. Починаючи з січня і протягом переважної частини року вона буде нижче цільового діапазону 5% ±1 в. п. Однак вона прискориться у IV кварталі і становитиме 4,8% за підсумками 2020 року. Цьому сприятиме низка чинників. По-перше, минулорічна ревальвація гривні продовжить відображатися на вартості імпортованих товарів і товарів з високою часткою імпорту в собівартості. По-друге, збереження відносно невисоких цін на енергоносії на світових ринках стримуватиме подорожчання палива на внутрішньому ринку. По-третє, продовольча інфляція за відсутності шоків пропозиції буде незначною завдяки очікуваному поліпшенню врожайності овочів та фруктів. Водночас дещо вищими, ніж торік, будуть темпи зростання адміністративно-регульованих цін, насамперед через подальше приведення акцизів на тютюнові вироби до європейських рівнів. У 2021–2022 рр. інфляція внаслідок пом’якшення монетарної політики перебуватиме на рівні середньострокової цілі 5% ±1 в. п. Збереженню стабільно низьких темпів інфляції також продовжать сприяти:

 • виважена фіскальна політика;
 • відносно низькі ціни на енергоресурси на світових ринках;
 • підвищення продуктивності української економіки.

     Економічне зростання прискориться з 3,3% у 2019 до 3,5% у 2020 році, а в наступні роки становитиме близько 4%

     Прискоренню темпів економічного зростання сприятиме пом’якшення монетарної політики. Високий рівень приватного споживання та інвестицій залишатиметься основним рушієм економічного зростання. Водночас внесок чистого експорту у ВВП і далі буде від’ємним через значні потреби реального сектору економіки в інвестиційному імпорті. Досить високі темпи зростання реальних доходів населення також зумовлять подальше скорочення розриву в заробітних платах порівняно із сусідніми країнами. Це й надалі буде збільшувати зацікавленість українців у працевлаштуванні в Україні, а не за кордоном.

     Дефіцит поточного рахунку у 2020–2022 роках , як і раніше, перебуватиме в прийнятних межах.

     У 2019 році дефіцит звузився до 0,7% ВВП. Значний внесок у його зменшення мало отримання НАК «Нафтогаз» компенсації від російського Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Однак і без урахування цих коштів дефіцит поточного рахунку звузився завдяки меншому дефіциту зовнішньої торгівлі товарами, стійкому зростанню експорту послуг, меншим обсягам репатріації дивідендів. У 2020-2022 рр. дефіцит поточного рахунку коливатиметься на рівні 3-4%. Розширення дефіциту буде пов’язане, зокрема, з високими обсягами інвестиційного імпорту і зниженням надходжень від транзиту газу. Водночас це компенсуватиметься суттєвішими надходженнями капіталу до приватного сектору в результаті поліпшення інвестиційного клімату.

     Основним припущенням макроекономічного прогнозу залишається подальша співпраця з МВФ.

     Національний банк очікує укладення нової програми співпраці з Фондом у найближчі місяці після схвалення Верховною Радою України необхідних законопроєктів. Завдяки новій програмі з МВФ, офіційним залученням та збереженню інтересу нерезидентів до ОВДП збережеться щорічне зростання міжнародних резервів України, попри період пікових виплат за зовнішнім державним боргом. У 2020 році вони перевищать 29 млрд дол. США і продовжать збільшуватися у 2021-2022 роках. Ключовим ризиком для реалізації цього макропрогнозу Національний банк, як і раніше, бачить відтермінування укладення нової програми співпраці з МВФ. Так само, зберігаються ризики для макрофінансової стабільності насамперед внаслідок рішень українських судів щодо відповідальності та зобов’язань ексвласників неплатоспроможних банків перед державою. Реалізація цих ризиків може погіршити курсові й інфляційні очікування та ускладнити доступ до міжнародних ринків капіталу в умовах необхідності здійснення пікових боргових виплат. Актуальними є також інші ризики:

 • подальшого охолодження світової економіки та погіршення умов торгівлі;
 • ескалації військового конфлікту на сході країни та нові торговельні обмеження з боку Росії;
 • скорочення врожаю зернових і плодоовочевих культур в Україні через несприятливі погодні умови;
 • збільшення волатильності світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату;
 • зменшення обсягів припливу іноземного капіталу.

    Таким чином, за даного макроекономічного прогнозу та в умовах збереження балансу ризиків Правління Національного банку вирішило знизити облікову ставку одразу на 2,5 в.п. Пом’якшення монетарної політики сприятиме активізації кредитування реального сектору і прискоренню економічного зростання.

    Національний банк прогнозує зниження облікової ставки до 7% на кінець 2020 року завдяки швидкому поліпшенню макроекономічної ситуації в країні.

     Очікується, що найбільше облікова ставка знизиться впродовж першого півріччя поточного року. Це вплине на подальше зниження вартості кредитів для бізнесу та населення, а також стимулюватиме ділову активність. Разом з тим реалізація низки зазначених проінфляційних ризиків як внутрішнього, так і зовнішнього походження може зумовити повільніше зниження облікової ставки. Натомість у разі прискореної реалізації реформ та суттєвого припливу інвестицій можливе зниження облікової ставки більш прискореним темпом. Зниження облікової ставки до 11% ухвалено рішенням Правління Національного банку України від 30 січня 2020 року № 76-рш "Про розмір облікової ставки". Підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики, яка передувала прийняттю Правлінням Національного банку цього рішення, буде оприлюднено 10 лютого. Новий детальний макроекономічний прогноз буде опубліковано в Інфляційному звіті 6 лютого. Наступне засідання Правління Національного банку України з питань монетарної політики відбудеться 12 березня відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.

 

Конституційний Суд України визнав неконституційними положення,
якими передбачено поетапне збільшення пенсійного віку
для окремих категорій осіб

29 січня 2019 року

         Велика палата Конституційного Суду України ухвалила Рішення справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу І, пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року.

         Цим Рішенням Конституційний Суд України визнав неконституційними положення, якими передбачено підвищення пенсійного віку для окремих категорій осіб. Йдеться про поетапне збільшення на 5 років віку для виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених в оспорюваних нормах згаданого Закону.

         Перевіряючи зазначені положення на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходить з того, що працівники, які працювали в шкідливих умовах, і погоджувалися на таку працю через можливість отримання окремих пільг, мали об’єктивні очікування, що у них є право виходу на пенсію на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–XII.

         Після внесення змін згаданим Законом, їх право виходу на пенсію на певних умовах звужено. Зазначене Конституційний Суд України розцінив як погіршення їх юридичного становища щодо права призначення пенсії.

         Крім того, Суд вирішив закрити конституційне провадження у справі в частині, що стосується тверджень народних депутатів про неконституційність інших оспорюваних положень у зв’язку з їх невідповідністю вимогам Закону України «Про Конституційний Суд України».

         Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Відділ комунікацій Конституційного Суду України
та правового моніторингу

 

Прибутки сільськогосподарських підприємств у 2019 році суттєво зменшилися

29 січня 2020 року

      На тлі збільшення у 2019 році обсягів виробництва агропродукції у сільськогосподарських підприємствах на 3,3% – їх прибутки за результатами минулого року зменшаться на 43 % (!). Якщо 2018 року вони становили 71,2 млрд грн, то за 2019 рік становлять близько 31 млрд грн, поінформував директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко, презентуючи розробку науковців установи «Очікувані показники собівартості продукції, її дохідності, прибутковості та рентабельності в сільськогосподарських підприємствах України у 2019 році: методика і розрахунки (грудень 2019 року)».

      За його словами, зменшення прибутків, на тлі випереджаючого зростання собівартості сільськогосподарської продукції над доходами від її реалізації, зумовило різке – майже у 3 рази – падіння рівня рентабельності сільськогосподарського виробництва в агропідприємствах.

      При цьому прибуток від рослинництва зменшиться майже наполовину – до 33 млрд грн, а тваринництво у сільгосппідприємствах знову може стати збитковим (-2,1 млрд грн), зазначив академік. Найбільше сільськогосподарські підприємства втратили на виробництві і реалізації пшениці – майже 24 млрд грн, кукурудзи на зерно – понад 18 млрд грн, ріпаку – більш ніж 3,4 млрд грн та соняшнику – близько 3,2 млрд грн.

      Загалом переважна більшість рослинницької продукції – крім цукрового буряка і сорго – залишилися прибутковими, тоді як у тваринництві прибутковим залишились виробництво молока та вирощування м’яса птиці, підсумував Юрій Лупенко.

 

Уряд підвищив штрафи за порушення вимог пожежної безпеки

29 січня 2020 року

       Кабінет міністрів у десятки разів підвищує штрафи за порушення вимог пожежної та техногенної безпеки. Тепер максимальний штраф становитиме 8500 грн.

       Про це повідомляє «Українська правда», посилаючись на telegram-канал прем’єр-міністра Олексія Гончарука.

      "До цього штраф за порушення вимог пожежної безпеки становив для громадян від 8,5 до 119 гривень, а для посадових осіб — від 34 до 170 гривень. Такого "покарання" недостатньо для того, щоби мотивувати до виконання безпекових правил".

       Відтепер мінімальний штраф за адміністративні правопорушення становитиме 510 грн, а максимальний — 8500 грн.

       Також підвищується штраф за завідомо неправдивий виклик поліції, "швидкої" або аварійних служб — він становитиме від 3400 до 10200 гривень.

       Крім того, запроваджується кримінальна відповідальність за порушення вимог техногенної безпеки, що призвело до аварії чи іншої небезпечної події з тяжкими наслідками.

       Прем’єр-міністр сподівається, що посилення відповідальності має підвищити рівень правової і громадянської свідомості посадових осіб і громадян, а також зменшити кількість правопорушень, що становлять загрозу життю і здоров'ю людей.

       Він також повідомив, що уряд опрацьовує питання про обов’язкове виділення коштів в державному та місцевих бюджетах на цільові заходи протипожежної безпеки, спрямовані на зниження ризику пожеж у громадських та адміністративних будівлях закладів освіти, охорони здоров’я та інших.

 

З’явилися дані про розміри зарплат в Україні

29 січня 2020 року

       В Україні середня зарплата сягнула 12 264 гривні. При цьому з грудня 2018 по грудень 2019 року середня зарплата зросла на 16%, а реальна зарплата (якщо відняти зростання цін) – на 11,3%, повідомляє «Економічна правда».

       “Середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ і організацій у грудні 2019 року склала 12 264 гривні, що в 2,9 раза вище рівня мінімальної заробітної плати (станом на 2019 рік – 4 173 грн)”, – повідомили у Держстату.

       Найбільші зарплати традиційно отримують у Києві – 18 869 грн. До того ж середня зарплата по країні склала 12 264 грн.

       Де найвищі зарплати:

 • Київ – 18 869 грн;
 • Київська обл. – 13 259 грн;
 • Донецька обл. – 13 177 грн;
 • Миколаївська обл. – 12 833 грн;
 • Запорізька обл. – 12 249 грн.

       Де найнижчі зарплати:

 • Чернігівська – 8 851 грн:
 • Кіровоградська – 9 450 грн;
 • Чернівецька – 9 608 грн:
 • Івано-Франківська – 9 625 грн;
 • Тернопільська – 9 651 грн.

       До того ж найбільша зарплата в таких сферах:

 • Фінансова та страхова діяльність – 22 198 грн;
 • Державне управління та оборона; обов’язкове соціальне страхування – 20 360 грн;
 •  Інформація та телекомунікації – 19 634 грн;
 • Професійна, наукова та технічна діяльність – 17 534 грн;
 • Промисловість – 13 652 грн.

       Найнижчі зарплати:

 • Тимчасове розміщення та організація харчування – 7 208 грн
 • Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 9 412 грн
 • Освіта – 9 695 грн;
 • Операції з нерухомим майном – 10 093 грн

       Нагадаємо, що з 1 січня 2020 року заробітна плата народних депутатів зросла в 2,5 рази та становитиме понад 100 тисяч гривень.

 

ЄС виділить 26 млн євро сільському господарству
і малому фермерству України

29 січня 2020 року

       Україна та Єврокомісія підписали угоду, в рамках якої ЄС виділить 26 млн євро для розвитку сільського господарства та малих фермерських господарств в Україні.

       Як повідомляє кореспондент "Європейської правди", угоду підписали в Брюсселі на полях 6-го засідання Ради асоціації Україна-ЄС.

       Мета угоди – залучити допомогу ЄС для розвитку більш інклюзивного та конкурентоспроможного аграрного сектору України, з орієнтацією на зростання і сталий розвиток малих і середніх фермерських господарств, а також малих і середніх підприємств.

       Загальний внесок ЄС в рамках угоди складає 26 млн євро. Кошти спрямують на підтримку земельної реформи шляхом об'єднання державного земельного кадастру та державного реєстру речових прав, реформи установ та системи землекористування.

       Крім того, кошти повинні піти на проведення інституційних та галузевих реформ у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій, а також на зміцнення цільових ланцюгів вартості в сільському господарстві та забезпечення доступу малих фермерських господарств до фінансування шляхом запровадження грантових програм.

       Від українського уряду угоду підписав віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба, від Європейської комісії – комісар ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів з розширення Олівер Варгеї.

 

За рік держборг України виріс на 6 мільярдів доларів

28 січня 2020 року

     У грудні 2019 року держборг України у доларовому еквіваленті виріс на 1,54 млрд доларів проти листопада - за рік держборг у доларах виріс на 6,05 млрд доларів.

       Про це свідчать дані на сайті Міністерства фінансів.

       У гривневому еквіваленті держборг у грудні зріс на 7,46 млрд грн проти листопада.

       Водночас через зміцнення гривні за 2019 рік розмір держборгу у гривневому еквіваленті загалом скоротився з 2,168 трлн грн до 1,998 трлн грн (на 170,17 млрд грн).

       Більшу частину держборгу становлять зовнішні запозичення — 39,34 млрд доларів в еквіваленті, за внутрішніми запозиченнями — 35,02 млрд доларів.

       Ще 10 млрд доларів держава гарантувала за запозиченнями інших позичальників.

 

Уряд змінив принцип формування ціни на газ для населення

28 січня 2020 року

       Кабінет міністрів прив'язав ціну продажу "Нафтогазом України" природного газу населенню і теплокомуненерго до котирувань на нідерландському хабі TTF.

       Про це йдеться у відповідній постанові уряду, повідомляє «Економічна правда».

       "З 1 січня 2020 року НАК "Нафтогаз України" здійснює продаж/постачання природного газу ... за цінами, що встановлюються продавцем (постачальником) і покупцем (споживачем), але не вище рівня, який, зокрема враховує середньоарифметичне значення фактичних цін природного газу на наступну добу поставки газу на нідерландському газовому хабі ..., різницю (спред) між ціною на хабі TTF і кордоні України, а також тариф на послуги транспортування газу для точки входу в Україні ...", — йдеться в документі.

       Зазначається, що з 1 січня 2020 року ціна покупки природного газу за спецзобов’язаннями не може бути вищою за ціну її продажу відповідно до викладених вище умов плюс торгова надбавка НАК на рівні 1,917% від цієї ціни.

       За задумом уряду, такий механізм в короткостроковій перспективі повинен сприяти зниженню цін на газ для населення.

       "Прив'язка до біржі означає, що ціни на газ для населення будуть плаваючими (чинний до цього механізм фіксував ціну на газ на певному рівні на певний період часу — ред.) і змінюватися в залежності від ринкових тенденцій", — повідомив ЕП співрозмовник в Кабміні.

       "В рамках нового механізму протягом трьох тижнів буде визначатися середня ціна на хабі TTF і 1-го числа кожного місяця буде встановлюватися на наступний місяць з урахуванням додаткових витрат", — додає він.

       Таким чином, ціна на газ для населення в рамках механізму PSO буде формуватися з урахуванням котирувань на хабі TTF плюс різниця в рівні цін між TTF і кордоном України плюс плата за вхід в українську ГТС плюс торгова націнка і вартість капіталу Нафтогазу.

      Наприклад, якщо вартість ресурсу на TTF в січні становитиме приблизно 3,3 тисячі гривень за тисячу кубометрів, то з іншими компонентами оптова ціна буде на рівні приблизно 4,7 тисячі гривень за тисячу кубометрів без ПДВ або 5,64 грн за 1 кубічний метр з ПДВ.

 

 Мінрегіон роз’яснив як здійснювався перерахунок платежів
за центральне опалення для населення

28 січня 2020 року

       Послуги з централізованого опалення для населення здійснюються за фактичними обсягами спожитої теплової енергії, розрахованої за показниками лічильників з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів обслуговування.

       Станом на 20 січня 2020 в Україні 80,8% житлових будівель оснащено вузлами комерційного обліку теплової енергії.

       Лідерами за кількістю оснащених житлових будівель вузлами комерційного обліку теплової енергії є: Черкаська (98%), Миколаївська (98%), Харківська (94,8%), Хмельницька (93,5%) та Вінницька (93,0%) області. Найменші показники у Кіровоградській (45,2%), Луганській (41,1%), Тернопільській (18,9%) областей.

       Оскільки температура зовнішнього повітря в грудні нижча за листопад, обсяг спожитого тепла в цьому місяці збільшується. До прикладу, середня температура повітря у листопаді 2019 року у м. Києві становила +4,5°C, у м. Львові +6,4°C, а у грудні 2019 року +2,7°C та +2,4°C у відповідних містах.

       Основною складовою тарифу на теплову енергію, та відповідно послуги з централізованого опалення, є вартість природного газу.

       У грудні 2019 року ціна природного газу становила 4 276,70 грн. за тис.куб.метрів (без ПДВ та інших надбавок). При цьому у тарифах на послуги з теплопостачання більшості підприємств ТКЕ ціна природного газу врахована в розмірі 6 235,51 грн за тис.куб.метрів (без ПДВ та інших надбавок) (ціна більша на 1958,810 грн або на 31,4%).

       Тому постановою КМУ від 24.12.2019 № 1082 підприємствам ТКЕ надано можливість зменшувати розмір плати за теплову енергію та комунальні послуги у разі коли ціна природного газу, придбаного у відповідному місяці опалювального сезону є нижчою від ціни природного газу, що врахована у структурі тарифів.

       Враховуючи положення цієї постанови Уряду (станом на 17.01.2020) 143 підприємства ТКЕ прийняли рішення щодо зменшення розміру плати за послуги з централізованого опалення для населення.

       Відсоток зменшення розміру плати за вказані послуги залежить виключно від вартості природного газу, врахованого у структурі діючих тарифів на послуги теплопостачання, та питомої ваги цієї складової у структурі собівартості послуги.

       Чим більша вартість газу у структурі тарифу та чим більша його питома вага, тим більший відсоток перерахунку для споживача. І навпаки, чим менша вартість газу і його питома вага у структурі тарифу (наприклад за умови використання підприємством для виробництва теплової енергії інших видів палива: вугілля, дров, пелетів, електричної енергії, тощо) тим менший відсоток повернення коштів споживачеві.

       При цьому варто звернути увагу, що соціальна допомога для споживача послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (пільги та субсидії) наразі залишається незмінною (не зменшуватиметься розмір пільг та субсидій у зв’язку з проведенням перерахунку).

       Звертаємо увагу, що не в усіх рахунках споживачів вказана різниця в тарифах, за якими здійснено перерахунок, адже рішення про зменшення розміру плати за теплову енергію та комунальні послуги було прийнято напередодні виставлення рахунків, отже, не всі підприємства мали час на позначення в квитанціях суми наданої знижки.

       Для прикладу, наведемо рахунок споживача з м. Києва з квартирою площею 48,8 кв.м.

       У листопаді 2019 року обсяг споживання тепла квартирою згідно з показниками будинкового приладу обліку становив 0,5846 Гкал (при температурі +4,5°C), а у грудні 2019 року 0,789 Гкал (при температурі +2,7°C).

       Тариф на послугу з централізованого опалення незмінний – 1654,41 грн/Гкал.

       Відповідно, нарахування за послугу становило:

 • у листопаді 2019 року 967,17 гривень (0,5846 Гкал х 1654,41 грн/Гкал);
 • у грудні 2019 року 1305,33 гривень (0,789 Гкал х 1654,41 грн/Гкал).

       Згідно з постановою КМУ від 24.12.2019 №1082 споживач за грудень 2019 року отримав суму перерахунку у розмірі 287,17 грн.

       Тобто, замість 1305,33 грн споживач заплатив 1018,16 (менше на 287,17 грн).

       Інформація про проведений перерахунок зазначена у платіжці окремо.

 

Уряд затвердив постанови, які запускають державну підтримку
мікро- та малого підприємництва

27 січня 2020 року

       Кабінет Міністрів України затвердив дві постанови, які запускають надання фінансової державної підтримки суб’єктам мікро- та малого підприємництва (ММП) через Фонд розвитку підприємництва (ФРП), повідомляє Міністерство фінансів України.

       Документи дозволять Фонду, підпорядкованому Міністерству фінансів, запровадити програму підтримки суб’єктам ММП “Доступні кредити 5-7-9%”. Більше того, постанови визначають механізм належного використання цих бюджетних коштів.

       Реалізація цієї програми передбачає створення низки інструментів здешевлення та доступності кредитів:

 • перший – здешевлення кредитів шляхом компенсації відсоткової ставки до рівня 5, 7 та 9 відсотків річних за кредитами у національній валюті (додатково сплачуватиметься комісія банків у 0,5-1%). Відсоток залежить від розміру та типу бізнесу:

5% річних – якщо виручка до 25 млн грн і створюються мінімум 2 робочих місця протягом першого кварталу;

7% річних – для бізнесу з виручкою до 25 млн грн;

9% річних – для бізнесу з виручкою до 50 млн грн.

       При цьому для ММП, які отримали кредит за програмою під 7% або 9%, ставка знижується на 0,5 в.п. за кожне створене робоче місце (але ставка не може бути нижчою за 5%);

 • другий – надання часткових гарантій за кредитами, наданими мікро- та малому бізнесу, якщо у них не вистачає застави (оплата за гарантію становить 0,5% від розміру кредиту).

       За попередніми оцінками, близько 50 000 позичальників зможуть взяти участь в цій програмі вже у 2020 році, що сприятиме зростанню рівня зайнятості в Україні, розвитку інноваційних та ефективних підприємств, а відтак розширюватиме податкову базу та збільшуватиме доходи до державного бюджету України, що дозволить безперебійно фінансувати Програму.

       Створення умов для активізації та здешевлення кредитування ММП в Україні відповідає ініціативі Президента України щодо стимулювання підприємницької діяльності, активізації кредитування та створенню нових робочих місць, а також пріоритету 6.4 Програми діяльності Уряду. Запровадження програми "Доступні кредити 5-7-9%" власне і є інструментом для досягнення поставленої мети. Тому Уряд загалом та Міністерство фінансів зокрема вже знайшли можливість передбачити фінансування відповідного пріоритету на 2020 рік.

 

Державна податкова служба нагадує, що триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2019 році. 
Кінцевий термін  30 квітня 2020 року

27 січня 2020 року

 • Коли виникає обов'язок подання декларації?

         У разі отримання доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться: доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування майна не від членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення, при нотаріальному оформленні спадщини за якими не було сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тощо;

         Доходи від податкових агентів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. Зокрема, дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, а також інвестиційних доходів.

         Також Державна податкова служба роз’яснила, про які доходи треба звітувати – це доходи:

 • від продажу або надання в оренду рухомого та нерухомого майна;
 • від провадження господарської діяльності або незалежної професійної діяльності (крім фізосіб-підприємців платників єдиного податку);
 • від продажу власної сільськогосподарської продукції;
 • не від податкових агентів, а також інші доходи, не оподатковані протягом року;
 • основна сума боргу за кредитом платника податку, прощеного кредитором за його самостійним рішенням;
 • у вигляді спадщини та подарунків;
 • від продажу цінних паперів та корпоративних прав;
 • отримані від фізичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи відповідно до умов цивільно-правового договору;
 • іноземні доходи.

         Платники податків мають право задекларувати право на податкову знижку, шляхом подання декларації до 31.12.2020. У новій формі декларації передбачено в окремому додатку Ф3 здійснення розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку із використанням права на податкову знижку.

 • Чи буде оподатковуватись ПДФО дохід від продажу квартири, яка була отримана у спадщину?

         Дохід, отриманий від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Однак умова щодо перебування такого майна у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину. Отже, дохід, отриманий від продажу квартири, яку отримано у спадщину, навіть якщо квартира перебуває у власності менше трьох років, не буде оподатковуватися.

 • У яких випадках фізична особа звільняється від обов'язкового подання податкової декларації про майновий стан і доходи?

         Звільняються від обов'язку подання податкової декларації в таких випадках:

         а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:

         є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;

         перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;

         перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;

         перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;

         б) в інших випадках, визначених розд. IV ПКУ.

         Так, обов'язок платника податку щодо подання Декларації вважається виконаним і Декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

         від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

         виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;

         від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;

         у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок.

 • Яку адресу зазначати у податковій декларації, якщо відбулося перейменування назви вулиці, міста, селища тощо?

         Платник податків має зазначити в податковій декларації актуальні дані про адресу місця проживання, за якою здійснюється листування з платником. Крім того, за такою адресою контролюючим органом може бути надіслано (вручено) податкове повідомлення-рішення.

 • Чи декларуються кошти, отримані з-за кордону?

         Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача. В цьому разі громадянин зобов'язаний подати річну податкову декларацію. Дохід оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором 1,5%. Сума іноземного доходу перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент отримання таких доходів.

 • Чи передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи?

         Відповідно до ст. 164-1 КпАП неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, — тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми НМДГ (51-136 грн).

         За повтороне порушення протягом року — штраф від 85 до 136 грн.
Ця відповідальність не розповсюджується на випадки добровільного подання декларації (в т.ч. при реалізації права на податкову знижку).

 

Оприлюднено результати оцінки чисельності наявного населення України

23 січня 2020 року

       23 січня Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет разом з командою презентував оцінку чисельності наявного населення України станом на 1 грудня 2019 року, повідомляє Служба Міністра Кабінету Міністрів України.

       За оприлюдненими даними, чисельність наявного населення України складає 37 млн 289 тис. осіб.

       “Ці дані, на жаль, не враховують населення, що наразі перебуває на окупованих територіях. Це, звичайно ж, не означає, що ми забули про наших громадян, що залишаються там”, — зазначили спікери.

       Основними перевагами оцінки чисельності наявного населення є те, що вона не потребує витрачання великих коштів і може проводитись з більшою періодичністю, ніж традиційний перепис. Потенційно вона має більш рівномірне охоплення всіх верств населення незалежно від соціального статусу.

       Оцінка чисельності була проведена 3 методами:

 • комбінований (дані мобільних операторів (отримано кількість номерів телефонів, якими користувалися клієнти протягом лютого-березня 2019 року) + дані статистичного обстеження домогосподарств (отримали дані по кількості карток на одного користувача мобільного зв’язку, а також відсоток користувачів мобільного зв’язку серед населення для кожної вікової групи та регіонів + дані реєстрів (люди віком 60 +, що одержують пенсію, а також діти до 14 років);
 • комбінований (дані статево-вікової структури населення + дані реєстрів (вираховувалися частки населення
 за статево-віковою структурою за даними Держстата та визначалася чисельність осіб
віком 60+ з урахуванням
пенсіонерів із ОРДЛО, які приїжджають по пенсії. Після чого дані щодо чисельності осіб віком 60+ екстраполювалися на дані статево-вікової структури);
 • реєстровий (дані Державного реєстру фізичних осіб (визначалася загальна кількість зареєстрованих громадян у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків з урахуванням тих, хто відмовився від номера (РНОКПП) і тих хто помер + визначення активності (По кожному РНОКПП відбувалася перевірка щодо отримання громадянином будь-яких доходів, пенсій, звернень до інших державних установ для оформлення громадянином субсидій та/або закордонного паспорта + дані демографічних показників і міграції (до цієї кількості осіб додано дані щодо чисельності дітей, які вижили та міграційне сальдо разом із кількістю іноземних громадян, що перебувають на території України).

       Беручи приклад з інших країн, які шукають шляхи як зробити перепис більш ефективним та якісним, Дмитро Дубілет повідомив, що в його подальших планах вивчити можливість проведення реєстрового або комбінованого перепису населення.

 

Вбивчий коронавірус: санітари МОЗ будуть зустрічати літаки з Китаю

23 січня 2020 року

       Співробітники лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я та члени екіпажів будуть опитувати пасажирів літаків, які прямують з Китаю, про самопочуття.

      Про це повідомив на брифінгу Мінохорони здовор'я виконуючий обов'язки гендиректора Центру громадського здоров'я Ігор Кузін.

       "Прямого авіасполучення з китайським Уханем в України немає, але є з Китаєм. Сьогодні о 13.00 прибув літак з міста Санья і санітарними підрозділами лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я було проведено прийом цього літака. Не запроваджується ніяких додаткових засобів догляду за пасажирами, але разом із членами екіпажу проводиться спільне опитування або перевірка наявності звернень, або поганого самопочуття. Таким чином, кожного дня санітарно-карантинні підрозділи будуть зустрічати спільно з держприкордонслужбою літаки, які мають пряме сполучення з Китаєм. Додаткових заходів поки не буде впроваджено", – сказав Ігор Кузін.

      За його словами, інкубаційний період коронавірусу триває від 2 до 12 діб.

      Станом на 23 січня, коронавірусом заразилися не менше 633 осіб, з них 95 пацієнтів перебувають у критичному стані. 17 жителів Уханю загинули.

 

Відтепер податківці нестимуть відповідальність за незаконно
нараховані штрафи та інші порушення прав 
платників податку

16 січня 2020 року

         Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві”.

         За відповідне рішення проголосували 256 народних депутатів.

         — Ми вперше за історію України запроваджуємо відповідальність держави за штрафи або шкоду, заподіяну платнику податків у випадку порушення його прав. Ми передбачаємо вину як обов'язкову умову для притягнення платника за вчинення деяких податкових правопорушень”, — зазначив під час презентації законопроекту голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. — Документ містить також низку норм, які спрямовані на протидію ухиленню від оподаткування великим бізнесом, та створює такі самі умови для великого бізнесу, які діють “в усьому цивілізованому світі.

         Зокрема, документ вдосконалює електронний кабінет платника податків та порядок електронного спілкування між платником податків і контролюючим органом.

         Також вносяться зміни до низки законодавчих актів України. Так, законом уточнено порядок направлення вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску та змінено розмір санкцій за порушення вимог закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

         Крім того, уточнено формулу розрахунку питомої ваги вартості реалізованих сільськогосподарських товарів, при досягненні якої у сільськогосподарського товаровиробника виникає право на отримання бюджетної дотації відповідно до закону «Про державну підтримку сільського господарства України».

         Ухвалено зміни до закону «Про судовий збір» щодо максимальної величини ставки судового збору у разі подання до адміністративного суду апеляційної або касаційної скарги на рішення суду.

         Запроваджено ліцензування як виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, так і на роздрібної торгівлі ними.

 

Україна спродується:
оприлюднений список об'єктів великої приватизації

16 січня 2020 року

         Фонд державного майна у газеті «Відомості приватизації» оприлюднив перелік об’єктів великої приватизації державної власності на 2020 рік. Ось що спродує Україна:

 • ПАТ «Центренерго»
 • ВАТ «Тернопільобленерго»
 • ПАТ «Запоріжжяобленерго»
 • АТ «Харківобленерго»
 • АТ «Миколаївобленерго»
 • АТ «Хмельницькобленерго»
 • АТ «Херсонська ТЕЦ»
 • АТ «Дніпровська ТЕЦ»
 • АТ «Криворізька теплоцентраль»
 • ПАТ «Одеська ТЕЦ»
 • Державне підприємство «Сєвєродо­нецька теплоелектроцентраль»
 • АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»
 • Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська»
 • ПАТ «Азовмаш»
 • Державне підприємство «Завод «Елек­троважмаш
 • ПАТ «Сумихімпром»
 • ПАТ «Одеський припортовий завод»
 • АТ «Оріана»
 • ПрАТ «Президент-Готель»
 • ПрАТ «Індар»
 • Державне публічне акціонерне товари­ство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»

 

Від сьогодні до народних депутатів «кнопкодавців»
буде застосовуватися штраф від 51 до 85 тисяч гривень

16 січня 2020 року

         Закон про покарання народних депутатів за "кнопкодавство" опублікований у парламентській газеті "Голос України".

         Законом встановлюється кримінальна відповідальність за вчинення народним депутатом будь-яким способом голосування на засіданні Ради замість іншого депутата ВР ("кнопкодавство").

         Таке діяння буде каратися штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – на сьогодні це від 51  до 85 тисяч гривень. Розмір штрафу буде змінюватися із зміною неподаткового мінімуму. 

         Відповідно до статті 216 Кримінально-процесуального кодексу України, досудове розслідування таких кримінальних правопорушень будуть здійснювати слідчі органи Державного бюро розслідувань.

         "У разі виявлення на пленарному засіданні журналістом, акредитованим при Верховній раді, факту порушення вимог щодо особистого голосування шляхом голосування замість іншого народного депутата, такий журналіст має право подати заяву до Апарату Верховної ради про виявлений факт разом із відповідними матеріалами фотозйомки або відеозапису". Цитата із тексту закону.

 

СБУ викрила масштабну тіньову схему в податковій

15 січня 2020 року

       Служба безпеки України викрила посадовців Державної податкової служби, які сприяли виведенню у "тінь" понад 500 мільйонів гривень щомісяця, повідомляє «Українська правда», посилаючись на СБУ та співрозмовника в правоохоронних органах

       "Оперативники спецслужби встановили, що чиновники здійснювали несанкціоновані дії зі службовою інформацією. Таким чином зловмисники давали можливість низці "конвертаційно-транзитних" груп оминати систему автоматизованого моніторингу оцінки ступенів ризику і, як наслідок, ухилятись від сплати податків в особливо великих розмірах", — повідомили джерела УП.

       За їхніми даними, 15 січня в кількох областях у податківців проходять обшуки. В голови Державної податкової служби Сергія Верланова відбуваються слідчі дії.

       Як уточнила "Українській правді" речниця Верланова Олена Дьоміна, в очільника ДПС проходять "планові слідчі дії у повному співробітництві з керівництвом СБУ". Вона наголосила, що ніяких обшуків у керівництва податкової не відбувається.

       СБУ повідомляє, що для реалізації оборудки посадовці департаменту обслуговування платників та інформаційних технологій, департаменту моніторингу ризикових операцій і доходів ДПС України спільно зі службовцями ДПС у Київській, Львівській, Миколаївській, Волинській та Донецькій областях і місті Києві вступили у змову з власниками ІТ-підприємства.

       Ця компанія здійснює розробку відповідного програмного забезпечення для ДПС та знає алгоритми роботи електронних інформаційних ресурсів ДФС України.

      Як розробники систем захисту цих ресурсів комерсанти створили можливість для забезпечення незаконного формування податкового кредиту з ПДВ суб’єктам реального сектору економіки. Для цього використовувались понад 300 підконтрольних організаторам фіктивно створених фірм, які через проведення безтоварних операцій та підміни номенклатури товарів/послуг штучно формували податковий кредит замовникам.

       За вказаним фактом зареєстровано кримінальне провадження за ст. 364 Кримінального кодексу України (Зловживання владою або службовим становищем).

 

Вся інформація про доходи міністрів буде щомісяця публікуватись
на сайті Уряду

15 січня 2020 року

       Доходи міністрів та їхніх заступників щомісячно будуть публікуватися на офіційному ресурсі Кабінету Міністрів України — Урядовому порталі. Про це повідомив на брифінгу 15 січня Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет, — повідомляє Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       «Ми будемо офіційно публікувати щомісяця всі доходи, які отримують топ-посадовці в Україні. Це не є таємною інформацією. Це буде ще одним кроком до того, щоб ми стали ще більш прозорими та чесними із суспільством», — сказав Дмитро Дубілет.

       Крім того, за словами Міністра, Уряд цілком відкритий у своїй діяльності та працює над тим, щоб покращити ефективність праці. У зв’язку з цим незабаром на сайті Уряду буде розміщено новий розділ, що міститиме інформацію щодо КРІ усіх топ-посадовців.

       «Власне і КРІ, і доходи будуть офіційно публікуватися на сайті, щоб все було максимально прозоро», — підсумував Дмитро Дубілет.

       Міністр Кабінету Міністрів переконаний, що члени Уряду, які кожен день ухвалюють важливі для країни рішення з бюджетами на сотні мільйонів доларів, повинні мати гідні заробітні плати для уникнення корупційних спокус. Про це він також сказав на брифінгу.

       «Ми зараз живемо в досить унікальній ситуації — нові міністри не є корупціонерами. І це те, з чим навіть погоджується опозиція та опозиційні ЗМІ. Тобто це дійсно ті люди, які працюють за одну зарплату, або у деяких випадках живуть на свої збереження», — підкреслив Дмитро Дубілет.

       Він підкреслив, що раніше чиновники офіційно отримували по декілька тисяч гривень, а за тіньовими схемами крали десятки та сотні мільйонів доларів або отримували зарплати в конвертах.

       «Ми зараз маємо ситуацію, коли жодних чорних, жодних корупційних схем немає і тому потрібно чесно сказати — люди, які щодня приймають рішення щодо бюджетів у десятки та сотні мільйонів гривень і яких оточують різні спокуси, зокрема від фінансово промислових груп, повинні мати дохід, який дозволить не думати про ці спокуси», — наголосив Міністр.

       При цьому він підкреслив, що звичайно це не можуть бути дуже великі виплати: «Але цей дохід має бути, якщо не такий, як у приватному бізнесі, то хоча б співставний».

 

Уряд встановив кількість населення України

15 січня 2020 року

       В результаті комплексної методики уряд дізнався кількість населення в Україні. Про це повідомив міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет на брифінгу 15 січня, інформує «Українська правда».

       "Ми встановили кількість наявного населення в Україні. Використовували різні методики, вони дали приблизно однаковий результат. Наступного тижня, я сподіваюсь, ми зможемо поділитись першими результатами", — сказав Дмитро Дубілет.

       Відповідаючи на уточнююче запитання, Дубілет запевнив, що похибка при такій методиці нижча, ніж при традиційному переписі. Міністр висловився проти проведення традиційного перепису в 2020 році. Він анонсував результати пробного перепису, які утвердили його в цій думці. Водночас Дубілет зазначив, що дискусії з цього питання в уряді ще тривають.

       "Моя особиста думка, що традиційний перепис проводити не потрібно. Це зайві видатки для бюджету, які приносять дуже спірний результат. Ми провели тестовий пілотний перепис у районі Києва. Вони приголомшливі щодо того, скільки людей просто не відчиняють двері. Дуже великий бюджет піде просто в нікуди, бо дуже багато людей не відкривають двері".

 

НБУ прогнозує помірні коливання гривні в 2020 році

13 січня 2020 року

       Національний банк проводить політику плаваючого курсу гривні до долара, і в 2020 році курс може помірно коливатися в обидві сторони, в тому числі і зміцнюватися. Про це сказала перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова в інтерв'ю виданню FinClub.

       Як зазначила представник НБУ, поточний валютний курс являє відображенням ринкових тенденцій. За її словами, НБУ в 2019 році викупив у резерви рекордний обсяг валюти за 14 років – 7,9 млрд доларів. При цьому нерезиденти завели близько 4,3 млрд доларів в ОВДП.

       "Тобто були й інші фактори зміцнення гривні: це і зростання продуктивності в агросекторі, зовнішнє фінансування, яке залучали і державні, і приватні компанії – "Нафтогаз", "Кернел" та інші. І в 2020 році курс може помірно коливатися в обидві сторони, в тому числі і зміцнюватися", – розповіла Рожкова.

       Заступник голови НБУ зазначила, що в ході кризи в Україні спостерігалася шокова девальвація гривні, викликана не економічними чинниками, а очікуваннями і жахом. За її словами, нинішнє зміцнення гривні – це результат реформ останніх років, яке могло б початися і раніше, але якоюсь мірою стримувалося невизначеністю, пов'язаною з подвійними виборами в країні. Такий шлях проходили й інші країни, які реалізовували режим інфляційного таргетування, наприклад, Чехія чи Польща на початку 2000-х.

       "У нас плаваючий курс, він може відхилятися в різні сторони на невеликі величини", – додала вона.

 

Іран визнав, що збив український літак

11 січня 2020 року

       Сьогодні вранці іранські військові оголосили, що український пасажирський літак авіакомпанії МАУ збили вони. За їхніми словами, це трапилося помилково через те, що літак здійснив різкий поворот у бік засекреченої військової бази.

       Про це повідомила американська щоденна газета «Нью-Йорк таймс».

       Як йдеться в заяві, літак "прийняв положення і висоту ворожої цілі", коли наблизився до бази іранського Корпусу вартових Ісламської революції. Саме в цих умовах "через людську помилку" літак "потрапив під обстріл".

       "Сумний день. Попередні висновки внутрішніх розслідувань збройних сил: людська помилка у часи кризи, спричиненої авантюризмом США, призвела до катастрофи. Наші глибокі вибачення та співчуття нашому народові, сім’ям загиблих та іншим постраждалим країнам", – написав міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф у Twitter.

      Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій та офіційних вибачень по дипломатичних каналах.

 

Національний банк дав роз'яснення стосовно порядку використання поточних рахунків ФОП

11 січня 2020 року, Національний банк України

       Національний банк уточнив порядок використання поточних рахунків фізичних осіб для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності (далі - ФОП) та власних потреб. Нижче надаємо роз'яснення на найбільш поширені запитання:

 • Що саме змінюється для ФОП?

       Для ФОП діють норми щодо здійснення всіх видів розрахунково-касових операцій відповідно до договору та вимог законодавства України, які встановлені з 2003 року*. Як і раніше, ФОП може витрачати кошти з "підприємницького" рахунку лише для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності. Водночас після сплати всіх податків та зборів вони мають право перерахувати кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької/незалежної професійної діяльності, на поточний рахунок, відкритий цією особою для власних потреб.

 • Чи дійсно ФОП для здійснення операцій, пов’язаних з власними потребами, мають перерахувати кошти з рахунку ФОП на власний поточний рахунок фізичної особи, відкритий для власних потреб?

       Так. За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій пов’язаних із власними потребами. Після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених, зокрема, Податковим та Господарським кодексами України, ФОП мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Кошти з рахунку ФОП на рахунок для власних потреб перераховуються після підтвердження про сплату податків та зборів або відсутність заборгованості за ними.

 • Для чого внесено такі зміни в розрахунки ФОП?

      Національний банк не вносив змін по суті, а лише уточнив норму про порядок використання поточних рахунків ФОП. ФОП мають право після слати податків та зборів отримати чистий дохід як готівкою, так і перераховувати цей дохід на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Упорядкування операцій ФОП сприятиме мінімізації ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, зниженню проявів тіньової економіки та розвитку безготівкових розрахунків.

 • Яким чином можуть ФОПи використати кошти зі свого бізнес-рахунку?

      За поточними рахунками ФОП в національній валюті можна здійснювати всі види розрахунково-касових операцій, крім операцій, пов'язаних із власними потребами. Суб'єкти господарювання, які мають поточні рахунки в банках і зберігають на цих рахунках кошти, можуть здійснювати розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями, що виникають у господарських відносинах, у безготівковій формі, а також у готівковій формі відповідно до вимог та обмежень визначених Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 №148.

 • Які санкції передбачені за порушення розрахунків ФОП?

      Контроль за сплатою податків і зборів та застосування передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до статті 191 Податкового кодексу України.

       До відома ФОП: Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, розміщена на сайті Державної податкової служби України (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/296361.html).

* Інструкція про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків  резидентів і нерезидентів, затверджена постановою Правління НБУ № 492 від 12.11.2003

 

Збільшено неоподатковуваний розмір матеріальної допомоги від роботодавця

11 січня 2020 року

       Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи у 2020 році до 2 102 грн, встановленого Законом "Про Державний бюджет України на 2020 рік", впливає, зокрема, на розмір неоподатковуваної матеріальної допомоги.

       Згідно з Податковим кодексом не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

       Так, неоподатковувана матеріальна допомога в 2020 році дорівнюється 2 940 грн (у 2019 році — 2 690 грн).

 

Уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році

11 січня 2020 року

      Дитячі виплати у 2020 році в Україні зберігатимуть чинний у 2019-му механізм надання коштів при народженні дітей. Уряд ще у листопаді відхилив пропозицію Мінсоцполітики про введення нового підходу щодо дитячих виплат в Україні у 2020 році. Він полягав у тому, щоб відв’язати понад 150 виплат від прожиткового мінімуму й допомогти малозабезпеченим сім’ям та пенсіонерам. Повідомляє УНІАН.

      Дитячі допомоги у 2020 році в Україні надаються згідно з постановою Кабміну одному з батьків дитини, що постійно проживають разом з немовлям. Для призначення виплати на дитину у 2020 році в Україні до органу соцзахисту батьками подається заява про проживання дитини, копія свідоцтва про народження, яку можна подати в електронній формі.

      Розмір виплати на першу дитину у 2020 році в Україні становить 52 прожиткових мінімуми. Виплати на другу дитину становитимуть 70 прожиткових мінімумів, на третю і кожну наступну — 120 прожиткових мінімумів.

      Грошові виплати не здійснюватимуться одноразово. Молоді мами з першою дитиною отримають спершу 10 тисяч гривень, решту суми виплачуватимуть по 860 гривень щомісяця упродовж 3 років. Виплати за народження у 2020 дитини в Україні буде проводитися протягом наступних 36 місяців рівними частинами. При цьому щомісячний розмір виплати допомоги не може бути меншим за встановлений для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум. Допомогу при народженні дитини надаватимуть разом з одноразовою допомогою «пакунок малюка».

      Уряд підвищив виплати на дитину у 2020 році. Так, розмір дитячих грошей на дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, становитиме не 2 прожиткові мінімуми, а 2,5. Це додатково понад 1000 гривень на одну дитину.

      Зросте також розмір дитячих грошей у 2020 на дітей з інвалідністю, які виховуються у дитячих будинках сімейного типу і названих сім’ях, — додатково 3 000 гривень на одну дитину. Допомогу при народженні дитини надаватимуть разом з одноразовою допомогою «пакунок малюка». Крім того, здійснюватиметься також відшкодування послуг з догляду за дитиною до 3 років «муніципальна няня». У 2020 році таке відшкодування отримають понад 64 тисячі осіб.

      Дитячу допомогу у 2020 році в Україні очікують надати 204 тисячам вагітним і молодим мамам. А ось дитячу допомогу для одиноких матерів підвищать до 1 1921 гривень для дітей віком до 6 років, 2 395 гривень для дітей віком 6 до 18 років, 2 270 для дітей віком від 18 до 23 років, що навчаються. 397 тисяч — скільком дітям будуть надавати дитячу допомогу у 2020 році в Україні.

 

Пенсійний фонд України дав роз'яснення щодо виходу на пенсію
у 2020 році

11 січня 2020 року, Пенсійний фонд України

 

      Право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж.

      Для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років (з 1 квітня 2020 року – 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж не менше 27 років. З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме і у 2028 році необхідний страховий стаж становитиме 35 років.

       Якщо у людини на час досягнення зазначеного пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію за віком пізніше, після досягнення 63 або 65 років. Якщо людина продовжуватиме офіційно працювати та набуде необхідний страховий стаж, то пенсія може бути призначена відразу після його набуття.

       У разі відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком після 60 та 63 років, пенсію можна отримати після 65 років. Але для цього потрібно мати мінімум 15 років страхового стажу.

       Тривалість страхового стажу, яка дає право на пенсію, визначається на дату досягнення пенсійного віку.

 

Мінюст складатиме адмінпротоколи при захопленні майна і бізнесу
та анулюватиме доступ до реєстрів

11 січня 2020 року

       Оновлено порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства.

       Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції викладено в новій редакції постановою Кабміну від 25 грудня 2015 р. №1128.

       Мін'юст чи відповідний територіальний орган розглядаючи скаргу перевіряє відомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:

       1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту;

       2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту прийнято, вчинено на законних підставах;

       3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або відмовити в її задоволенні;

       4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;

       5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

       У разі необхідності Мін'юст чи відповідний територіальний орган повідомляє про обставини скарги правоохоронним органам для перевірки та припинення порушення закону.

       Мін'юст чи відповідний територіальний орган складатиме протокол про адміністративне правопорушення у разі виявлення порушення порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

       Відповідальність за такі порушення встановлена статтями 166-11 та 166-23 КпАП.

       При цьому державний реєстратор, уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації на протязі 15 днів з дня отримання суб'єктом державної реєстрації, нотаріусом засвідченої копії рішення Мін'юсту чи його територіального органу, зобов'язана прибути до Мін'юсту чи відповідного територіального органу для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

       Крім того, реєстраторам-порушникам анулюють доступ до реєстрів.

       Якщо суд скасує рішення , Мін'юст не пізніше наступного робочого дня з дня надходження судового рішення забезпечує:

 • повторний розгляд скарги у сфері державної реєстрації (у разі скасування рішення про відмову в задоволенні скарги);
 • внесення відомостей до реєстрів (у разі скасування рішення про задоволення скарги).

 

Як штрафуватимуть ФОПів за порушення порядку розрахункових операцій?

1 січня 2020 року

       Оприлюднено суми штрафів, які з 2020 року будуть застосовуватися за порушення порядку проведення розрахункових операцій. Відповідну інформацію надала Державна податкова служба, повідомляє «Закон і Бізнес».

       Тепер штрафуватимуть за:

— непроведення розрахункових операцій (РО);

— проведення РО на неповну суму вартості товарів (послуг);

— невидачу в паперовій або електронній формі розрахункового документа (чека).

       Сума штрафів зростатиме поступово:

— до 19 квітня 2020 року: за перше порушення — 1 грн, за кожне наступне — 100% вартості товару, проданого з порушенням;

— з 19 квітня 2020 року до 1 жовтня 2020 року: за перше порушення — 10% вартості товару, проданого з порушенням, за кожне наступне — 50% його вартості;

— з 1 жовтня 2020 року — за перше порушення — 100% вартості товару, проданого з порушенням, за кожне наступне — 150% його вартості.

       Крім того, штрафи передбачено за цілу низку інших порушень. Зокрема, проведення розрахунків за допомогою РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення яких внесені зміни, не передбачені виробником; невикористання під час розрахунків розрахункової книжки; проведення через РРО розрахунків без попереднього програмування найменування не підакцизних товарів.

       За такі порушення штрафи до 19 квітня становитимуть до 100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, а з 19 квітня — до 300 мінімумів.

 

Секретар РНБО озвучив 4 версії катастрофи літака МАУ в Ірані

9 січня 2020 року

       Фахівці вивчають усі можливі версії причин катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України", включно з ураженням лайнера ракетою.

       Джерело: Cекретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов у Facebook, коментуючи для "Цензор.нет", повідомив:

       "Вивчаються різні версії раптового падіння літака, серед основних:

 • ураження літака зенітною ракетою ЗРК, зокрема ЗРК "Тор", бо інформація про виявлення уламків російської ракети поблизу місця катастрофи вже з'явилася в мережі інтернет;
 • зіткнення з БПЛА або іншим літаючим об'єктом;
 • руйнування і вибух двигуна з технічних причин;
 • вибух всередині літака внаслідок терористичного акту".

       В РНБО України раніше повідомляли, що літак з українськими експертами прибув до Тегерана 9 січня о 3:30 ночі, експертна група терміново приступила до вивчення обставин авіакатастрофи Boeing 737.

       За словами Данілова, до складу комісії включено фахівців, які беруть участь у міжнародному розслідуванні атаки російських військовослужбовців на малайзійський "Боїнг" МН-17 17 липня 2014 року в повітряному просторі України, а також в експертизі фрагментів російської зенітної ракети "Бук", яка збила малайзійський літак.

 

У МВФ розповіли, чому зміцнилася гривня

9 січня 2020 року

       У МВФ пояснюють зміцнення гривні переказами коштів від українців на заробітках, рекордними врожаями та підвищенням попиту на національні облігації.

       Про це повідомив представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман в інтерв’ю "Еспресо".

       "Важко визначити головний фактор, який до цього призвів. Так, має місце продовження достатньо суттєвого припливу коштів від українців, які перебувають на заробітках за кордоном. Ціни на традиційні товари українського експорту високі, водночас, як ціни українського імпорту, — на той же газ, — зменшились", — повідомив Люнгман.

       Він зазначив, що останні 2 роки українські аграрії збирають рекордний за обсягами врожай зернових, надходження від експорту якого збільшують пропозицію валюти в країні, зменшуючи її курс.

       "І так, уряд запропонував привабливі ставки на національні облігації, що підвищило попит на ці папери", — додав представник МВФ в Україні.

       Він зазначив, що зміцнення гривні позитивно впливає на споживачів, для яких дешевшають імпортні товари. Разом з цим, від цього явища страждають експортери, для яких падає виручка.

       Нагадуємо:

       Офіційний курс гривні до долара за 2019 календарний рік підвищився на 16,9% з 27,69 гривні 1 січня 2019 року до 23,68 гривні 1 січня 2020 року.

Економічна правда

 

2020 рік оголошено роком сільського туризму

9 січня 2020 року

       Національна туристична організація України оголосила 2020 рік – роком сільського туризму, повідомляє agronews.ua.

       До сільського туризму належить і екотуризм, і відвідання різних місцевостей і різних громад, тощо. Загалом це все що стосується автентичності, традицій, культури та природи у сільській місцевості.

       Розвиток сільського туризму вирішує декілька задач:

 • мінімізує міграцію з сільських територій до міст;
 • забезпечує можливості працевлаштування сільської молоді, етнічних меншин, жінок та маргіналізованих груп;
 • зменшує бідність;
 • зберігає культуру та спадщину.

       Незважаючи на те, що крім розвитку сільського туризму існують інші пріоритети, всі країни світу визнають його потенціал як засіб диверсифікації своїх продуктів в секторі туризму та індустрії гостинності.

       Мабуть, найбільша потреба сектору – це підготовка мешканців села до вдосконалення своїх сервісних навичок та розвитку людського капіталу, який забезпечить сталий та збалансований розвиток сільського туризму. Крім того, здоровий розвиток сільського туризму вимагає встановлення та впровадження міжнародних стандартів, об’єднаних у комплексну систему якості дестинацій, яка функціонально відповідає сучасним потребам ринку і ефективно підвищує якість обслуговування та управління.

 

Колишні топ-менеджери Приватбанку оскаржують у суді його націоналізацію

9 січня 2020 року

       2 січня Господарський суд м. Києва відкрив провадження за позовами низки екс-топ-менеджерів та екс-акціонерів Приватбанку (Олександра Дубілета, Тимура Новікова, Олега Гороховського тощо) про визнання недійсними договорів про придбання акцій, які були укладені в грудні 2016 року під час націоналізації банку.

       Про це повідомляє Finbalance.

       З аналогічними позовами в Госпсуд м. Києва в кінці грудня 2019 року звернулися й інші колишні топ-менеджери Приватбанку, які також володіли міноритарними пакетами акцій фінустанови, — екс-перший заступник глави правління Володимир Яценко (0,3229%), екс-заступник глави правління Тетяна Гур’єва (0,2422%), екс-заступник глави правління Людмила Шмальченко (0,1614%) тощо.

       Як випливає із судових матеріалів, колишні керівники Приватбанку в судовому порядку оскаржують в т.ч. операцію bail-in — примусову конвертацію їх депозитів у нові акції банку, які були випущені в грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку, а потім зрештою з усіма "старими" акціями банку (загалом — 100%) були викуплені державою (в особі Мінфіну) за 1 грн.

       У 2017-2018 роках вказані екс-топи Приватбанку вже зверталися з позовами до держави в Печерський райсуд м. Києва, однак тоді цей суд відмовився розглядати відповідні позовні заяви, в т.ч. висловивши думку, що такі спори — це компетенція судів господарської юрисдикції.

       Як свідчать судові матеріали, в грудні 2019 року з позовами до Приватбанку та Міністерства фінансів у Госпсуд м. Києва звернулася також низка компаній, кошти яких теж потрапили під bail-in. Йдеться, зокрема, про ТОВ "Фінансова компанія "Фінілон", ТОВ "Хім-Ойл-Транзит-Юкрейн", ТОВ "Партнер-Експі", ТОВ "КС Групп", ТОВ "Реватіс", ТОВ "Сонго", ТОВ "Керуючий адміністратор пенсійних фондів "Паритет", Hangli International Holdings Limited, Craentex Investments LTD, Veliona Trading LTD, Hetterington Group LTD, Saviento Investments LTD, Birgminton Investing Inc тощо.

Економічна правда

 

В Україні запустили освітній портал для безробітних

9 січня 2020 року

       За підтримки Державної служби зайнятості України стартував новий проєкт для працевлаштування – Освітній портал (skills.dcz.gov.ua).

       Про це повідомили у пресслужбі відомства.

       Новий сервіс допоможе безробітним отримати нові компетенції та пройти професійне навчання.

       У службі зайнятості заявляють таку місію проекту: розвиток компетенцій, затребуваних на ринку праці; отримання актуальної інформації щодо пошуку роботи та підбору персоналу; правильне резюме сучасного формату; підготовка до співбесіди з роботодавцем; освітні курси та вебінари для безробітних, зокрема ті, які проводяться центрами професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.

       На сайті планують: нові освітні програми, розроблені спільно з роботодавцями, проводитимуться вебінари та дистанційне навчання.

       На платформі вже є курси: cтворення резюме на сайті, як знайти роботу своєї мрії, майстерність спілкування з різними клієнтами, підготовка професійних кадрів та запити роботодавців.

       За даними статистики, кількість безробітних на третій квартал 2019 року в Україні становила 8,4% від усього населення.

 

Літак "МАУ" розбився в Ірані

8 січня 2020 року

      Boeing 737 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" 8 січня вранці через 6 хвилин після вильоту з Тегерана розбився в Ірані. Літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран — Київ мав прибути до Міжнародного аеропорту "Бориспіль". Всі, хто знаходилися на борту літака загинули. Двоє пасажирів, які мали летіти цим літаком, не сіли на борт. Серед загиблих було 11 громадян України, а також громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини, Великої Британії.

      Компанія "Міжнародні авіалінії України" оприлюднила список членів екіпажу рейсу PS752. Це пілоти: Наумкін Олексій Євгенович; Гапоненко Володимир Іванович; Хоменко Сергій Анатолійович. Бортпровідники: Статнік Катерина Олегівна; Матьков Ігор Валерійович; Микитюк Марія Михайлівна; Лихно Денис Михайлович; Овчарук Валерія Євгеніївна; Сологуб Юлія Миколаївна. Окрім членів екіпажу, загинули пасажири Олена Малахова та Ольга Кобюк.

       Президент України Володимир Зеленський через катастрофу літака МАУ у Тегерані терміново перервав поїздку до Оману.

       Представники МАУ на брифінгу вранці заявили, що літак Boeing 737-800 був справний і не припускають помилку екіпажу.

      "Це був один з кращих наших літаків з прекрасним, надійним екіпажем…Повітряне судно було справне... Ми гарантуємо льотну справність всіх наших літаків і високу кваліфікацію наших екіпажів", — сказав на брифінгу президент МАУ Євгеній Дихно.

      "Маючи сьогодні дані, що літак набрав 2400 метрів висоту, помилка екіпажу мінімальна, ми її просто не припускаємо. З огляду на їх досвід, дуже складно сказати, що там могло бути щось з екіпажем" , — зазначив віце-президент МАУ з льотної роботи Ігор Сосновський.

      Офіс Генерального прокурора за повідомленнями у ЗМІ розпочав досудове розслідування авіакатастрофи літака компанії "Міжнародні авіалінії України". Метою розслідування є встановлення фактів, що призвели до загибелі, за повідомленням Ради нацбезпеки і оборони Украни, 168 пасажирів і 9 членів екіпажу.

      Відповідні дані внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 3 ст. 276 КК (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей)".

      "В Іран буде відправлено групу для допомоги в пошуковій операції. У складі групи — фахівці для розслідування причин катастрофи, зокрема 5 осіб Національного бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, 2 представники Державіаслужби і 3 представники авіакомпанії МАУ", — повідомив в Телеграм-каналі прем’єр-міністр України Олексій Гончарук

      "Ми співчуваємо родинам і близьким загиблих в авіакатастрофі Ірані. Рішенням Державіаслужби польоти в повітряному просторі Ірану заборонені українським авіакомпаніям з 00.00 9.01.2020 - до з'ясування причин катастрофи. Державіаслужба проведе позапланові перевірки стану безпеки польотів МАУ. Також будуть проведені додаткові перевірки стану безпеки польотів інших авіакомпаній", — повідомив міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

 

З 3 січня ФОП заборонено витрачати кошти з підприємницьких рахунків
для власних потреб

8 січня 2020 року

       Національний банк України постановою від 27.12.2019 р. № 162 вніс зміни до Інструкції про відкриття та закриття банківських рахунків. Зокрема, згідно з ними підприємцю, щоб використати зароблені кошти на власні, непідприємницькі потреби, доведеться перевести кошти на непідприємницький рахунок

       Тепер за поточними рахунками в національній валюті ФОП та самозайнятих осіб здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та законодавства України, крім операцій, пов’язаних із власними потребами.

       Але ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.

       Тому з 3 січня (дня набрання чинності Постанови №162), щоб використати підприємницькі кошти для власних потреб, слід перераховувати їх на окремий рахунок.

 

НБУ спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків

3 січня 2020 року, Економічна правда

       Національний банк спростив порядок відкриття та закриття банківських рахунків – постанови, які затверджують зміни, набирають чинності з 3 січня 2020 року.

       Про це повідомляє прес-служба регулятора.

       Зокрема, Національний банк встановив порядок:

       1) відкриття банками спеціального рахунку для здійснення керуючим санацією процедури санації боржника – юридичної особи;

       2) відкриття банками спеціального/окремого рахунку для здійснення арбітражним керуючим процедури реструктуризації боргів та погашення боргів боржника – фізичної особи (фізичної особи-підприємця).

       Зазначається, що застосування такого порядку дасть можливість:

 • забезпечити рівні права та можливості для захисту законних інтересів кредиторів під час процесу банкрутства;
 • врегулювати відносини щодо відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися в скрутній фінансовій ситуації;
 • очистити баланси банків та зберегти їх клієнтів серед активних учасників споживчого кредитування тощо.

       Операції за рахунками фізичних осіб-підприємців

       У разі припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності, закрити поточний банківський рахунок стане простіше:

 • якщо на такому рахунку немає залишку коштів, банки зможуть закрити поточний рахунок без отримання будь-яких документів від клієнта;
 • у разі наявності на такому рахунку коштів, банкам надано право закрити поточний рахунок, перерахувавши залишок коштів на рахунок цієї особи, відкритий для власних потреб.

       Також банки зможуть самостійно посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця, що не потребуватиме використання послуг нотаріуса.

       "Так, уповноваженому працівнику банку надається право посвідчувати довіреність фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, якщо вона складається в банку у присутності власника рахунку та довірених осіб", – йдеться у повідомленні.

 

У 2020 році українці матимуть понад 100 днів вихідних

3 січня 2020 року

       У 2020 році на українців чекає кілька вихідних по три-чотири дні поспіль: 4-7 січня, 7-9 березня, 18-20 квітня, 1-3 травня, 9-11 травня, 6-8 червня, 27-29 червня, 22-24 серпня та 25-27 грудня.

       Загалом у календарі на 2020 рік передбачається 11 офіційних вихідних: 1 січня – Новий рік (середа), 7 січня – Різдво Христове за юліанським календарем (вівторок), 8 березня – Міжнародний жіночий день (неділя), 19 квітня - Великдень (неділя), 1 травня – Міжнародний день праці (п'ятниця), 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (субота), 7 червня – День Святої Трійці (неділя), 28 червня – День Конституції України (неділя), 24 серпня – День незалежності України (понеділок), 14 жовтня – День захисника України (середа) і 25 грудня – Різдво Христове за григоріанським календарем (п'ятниця), повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Зокрема, законодавством передбачено, що якщо державне свято припадає на суботу або неділю, то українці отримують додатковий вихідний найближчого понеділка.

       Отже, вихідними днями також будуть понеділки: 9 березня, 20 квітня, 11 травня, 8 червня, 29 червня.

       Крім того, Кабінет Міністрів розпорядженням від 23 жовтня 2019 №995-р рекомендував із метою забезпечення раціонального використання робочого часу та створення сприятливих умов для святкування у 2020 році Різдва Христового керівникам підприємств, установ та організацій перенести робочий день із понеділка 6 січня на суботу 11 січня.

 

Уряд затвердив законопроект “Про працю”,
який дозволить вивести з тіні заробітні плати

3 січня 2020 року

       Напередодні Нового року Кабінет міністрів затвердив законопроект “Про працю”. Про це в Facebook написав міністр економіки Тимофій Милованов.

       За його словами, мета документа – підвищити офіційну зайнятість і рівень зарплат в країні. Милованов зазначив, що новий закон необхідний, оскільки Кодекс законів про працю застарів і давно не захищає працівників.

       “Чинний документ датований 1971 роком, тому не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці – фрілансу, дистанційної, домашньої або тимчасової роботи і ін. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою… стала нелегальна зайнятість, …зарплати в конвертах, складність в пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу”, – уточнив Милованов.

       Міністр вважає, що законопроект дозволить збалансувати ринок робочої сили, вивести з тіні заробітні плати і прискорити економічне зростання.

       Зокрема, Милованов зазначив, що нове законодавство: збереже і розширить соціальні права і гарантії працівників через легалізацію праці; збільшить кількість легальних робочих місць; забезпечить рівні можливості чоловіків і жінок; підвищить доходи працівників; гармонізує законодавство з ЄС.

       У підготовці законопроекту брали участь галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу і профспілки.

       “Закон вступить в силу через 6 місяців після розгляду і прийняття парламентом. Ще протягом року буде діяти так званий перехідний період. За цей час відбудеться адаптація трудових відносин та кадрових документів до нововведень”, – додав Милованов.

       Він також уточнив, що законопроект планується розглядати в парламенті пакетом з іншими законопроектами які впливають на ринок праці і трудові відносини: “про страйк”, “про профспілки” та ін.

 

Розрахувати розмір майбутньої пенсії можна онлайн

3 січня 2020 року

       Пенсійний фонд запровадив новий сервіс.

       В особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ вже доступний Пенсійний калькулятор.

       Доступ до вказаного сервісу здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису (раніше – ЕЦП).

       Новий сервіс дає змогу розрахувати пенсію за віком. При обчисленні страхового стажу та заробітної плати використовуються дані, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду.

       Крім того, користувачі можуть самостійно ввести дані щодо періодів трудової діяльності, що враховуються до стажу роботи.

       За результатами розрахунку надається сума розрахованої пенсії та формується протокол, який містить інформацію про всі складові такого розрахунку (помісячний розрахунок заробітної плати та страхового стажу, індивідуальні коефіцієнти тощо).

       Сервіс не враховує зростання середньої заробітної плати у наступні роки та рівень інфляції і дозволяє оцінити прогнозний розмір пенсії в діючих умовах і цінах.

 

Заборгованість населення за житлово-комунальні послуги
в листопаді збільшилася на 16,4%

2 січня 2019 року

       Заборгованість населення України з оплати житлово-комунальних послуг у листопаді 2019 року збільшилася на 16,4% до жовтня-2019 і становила 55,1 млрд грн (без урахування електроенергії), повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно зі статистичними даними, загалом у листопаді 2019 року українці сплатили за житлокомпослуги 7,4 млрд грн, що становить 48,5% нарахованої за цей місяць суми. За постачання електроенергією сплачено 3,2 млрд грн (115,6% нарахувань за рахунок погашення заборгованостей попередніх періодів).

       Найвищий рівень оплати житлокомпослуг у листопаді-2019 зафіксовано у Чернівецькій (71,9% суми нарахувань), Закарпатській (67%) і Волинській (64,7%) областях.

       Найнижчий рівень оплати — в Донецькій, Луганській, Сумській і Полтавській областях (36-42% суми нарахувань).

       За даними Держстату, від початку року з населенням укладено 63,7 тис. договорів про погашення реструктуризованої заборгованості за житлово-комунальні послуги на загальну суму 492,7 млн грн. Сума внесених платежів, з урахуванням довгострокових договорів, становить 286,5 млн грн.

       Середні нарахування за житлово-комунальні послуги в країні на одного власника особового рахунку з урахуванням споживання електроенергії (з розрахунку 150 кВт-год) у листопаді-2019 становили 2044,7 грн.

 

З 1 січня набули чинності нові норми для електромобілів

2 січня 2019 року

       З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон, який упроваджує зелені номерні знаки для електромобілів, а також упорядковує питання руху, паркування і зарядки електромобілів шляхом внесення змін до Правил дорожнього руху та Державних будівельних норм, повідомляє Інтерфакс-Україна.

       Згідно з текстом закону (№10405), Міністерство внутрішніх справ, Міністерство економічного розвитку і торгівлі, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Міністерство охорони здоров'я та Держслужба з надзвичайних ситуацій протягом шести місяців термін від дня оприлюднення зобов'язуються встановити вимоги до оформлення паркомісць для електрокарів: упровадити дорожні знаки "для електромобілів", "крім електромобілів", "станція зарядки електромобілів", а також упровадити номери для електромобілів із зеленим кольором шрифту (для машин, не обладнаних двигуном внутрішнього згоряння).

       За зупинку або стоянку авто на місці для електромобілів, а також за створення перешкод водіям електрокарів у зупинці або паркуванні передбачено штраф від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а інспекторам із паркування надається право затримати авто порушника, зокрема за допомогою евакуатора.

       Закон також зараховує до компетенції сільських, селищних рад та їхніх виконавчих органів визначення шляхів стимулювання населення користуватися електрокарами та іншими екологічними видами транспорту.

       Як повідомлялося, попит на електромобілі в Україні в січні-червні 2019 року зріс на 58%.

       Українці в 2018 році придбали 5,3 тис. електромобілів (з них 83,5% – ненові), що майже удвічі більше, ніж роком раніше. Водночас динаміка попиту на нові електромобілі була трохи вища, ніж у старих: якщо первинні реєстрації ненових електромобілів зросли вдвічі, то нових – у 2,2 разу.

 

В Україні зросли "мінімалка" та прожитковий мінімум

 2 січня 2019 року

       З 1 січня розмір мінімальної заробітної плати становить 4723 гривні, а прожиткового мінімуму – 2027 гривень.

       Із 1 січня набуває чинності новий кошторис країни, який депутати ухвалили ще 14 листопада.

       Відповідно до закону, з нового року прожитковий мінімум збільшиться на 162 гривні та становитиме 2 027 гривень (загальний показник). Бюджет також передбачає "зростання мінімуму" — з 2 027 грн у січні 2020-го до 2 189 грн на кінець року. 

       У той же час, 11 грудня Кабмін схвалив законопроєкт, який скасовує прив’язку показника прожиткового мінімуму до зарплат, штрафів та інших виплат.

       "Раніше кожне підвищення прожиткового мінімуму додавало кошти не лише тим, хто їх потребував. Підвищення автоматично збільшувало державні платежі, штрафи, плату за певні види державних послуг тощо", — пояснив прем’єр Олексій Гончарук.

       За його словами, прийняття законопроєкту дозволить у подальшому збільшити "мінімум" до 4 200 грн.

 

В Україні почали діяти нові ціни на газ

 2 січня 2019 року

       З 1 січня в Україні почали діяти гарантована та ринкова ціни на газ для населення.

       Про це йдеться у статті на Економічній правді.

       За домовленостями з МВФ, з 1 січня 2020 року всі українці повинні платити за газ ринкову ціну. Але щоб захистити населення від коливання цін, Кабмін увів так звану "страхову ціну", тобто фіксацію ціни на певному рівні.

       Це означає, що в українців з 1 січня буде два варіанти, як платити за газ для дому: або за гарантованою (яка діятиме до кінця кварталу), або за ринковою цінами.

       Страхова ціна "Нафтогазу" становить 6 961 грн за тисячу кубометрів з ПДВ — її визначили на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі. Така ціна на 7% менша, ніж у першому кварталі 2019 року.

       Кінцева ж вартість газу залежатиме від тарифів на транспортування, які встановлює Нацкомісія з тарифів. Якщо виходити з тарифів у листопаді, вартість газу може становити близько 8 тис. грн за тисячу кубометрів.

       Ця ціна збігається з квартальною гарантованою ціною. Квартальна ціна діятиме автоматично для всіх споживачів. У "Нафтогазі" порахували, що якщо транзит продовжиться, програма з гарантованою ціною може завдати споживачам збитків.

       За словами голови Мінекоенерго Олексія Оржеля, після підписання угоди про транзит газ може стати чи не найдешевшим за всю історію перемовин.

       "Тоді споживачі із страховою ціною не виграють, бо на ринку буде менша ціна", — попередив він.

       Це не стосується мешканців багатоквартирних будинків, які не можуть впливати на цей процес. В їхньому випадку все залежить від комунальних підприємств, які надають їм послуги. Останні так само можуть скористатися пропозицією "Нафтогазу".

       Є й інші новини: платіжки за теплову енергію за грудень 2019 року за рахунок їх коригування відповідно до ринкової ціни на газ у грудні можуть бути знижені на 300-400 грн.

 

Архів актуальних новин (ІI півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (І півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (ІІ півріччя 2018 року)