АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 

Курс гривні восени буде стабільний  банкіри

21 серпня 2019 року, Економічна правда

      Курс гривні цієї осені збережеться приблизно на нинішньому рівні завдяки значній виручці аграріїв, експорту металургійної продукції, співпраці з Міжнародним валютним фондом і більш спланованим діям бізнесу завдяки публікації прогнозу облікової ставки Національним банком.

       Таку думку висловили банкіри на "круглому столі", організованому Finclub 20 серпня, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

       "Я не бачу серйозних причин для девальвації гривні: плюс-мінус вона буде в цьому ж коридорі", – сказала начальник управління казначейства "Банку Форвард" Наталія Шишацька.

       За її словами, сезонне збільшення активності імпортерів може підштовхнути гривню до деякого ослаблення. Однак це, вважає Шишацька, навряд чи матиме величезний вплив.

       "Той фактор, що ми очікуємо на досить велику експортну виручку від аграріїв і від металургійної продукції, думаю, буде згладжувати цю активність", – додала вона.

       Як вважає глава правління банку "Глобус" Сергій Мамедов, недавнє рішення Нацбанку про публікацію прогнозу облікової ставки дозволить бізнесу краще планувати покупку-продаж валюти. За його словами, це зрушило і в цілому змінило сезонність валютного ринку.

       Банкір також зазначив, що на курс вплине продовження співпраці з МВФ і проведення реформ у країні, які будуть запускатися.

       Окрім цього, Мамедов позитивно оцінив політику Нацбанку щодо зниження облікової ставки, яка повинна сприяти збільшенню кредитування.

       Незважаючи на в цілому позитивну оцінку курсу гривні восени, головний економіст Альфа Банку Олексій Блінов порадив не забувати про досвід 2008 року.

       "У 2008 році економіка росла і перший, і другий квартали, (але – ред.) усі знають, що сталося в четвертому кварталі. Не можна недооцінювати будь-які загрози", – вважає Блінов.

       Заступник правління глави НБУ Дмитро Сологуб зазначив, що в країні зараз спостерігається фінансова дедоларізація, і важливо її не форсувати, а продовжувати нормальну макроекономічну політику гнучкого курсу, зниження рівня інфляції, зростання економіки, що в підсумку дозволить продовжити дедоларізацію.

       Він додав, що Нацбанк багато надій покладає на новий парламент для реалізації своїх планів щодо подальшої валютної лібералізації.

       "Нацбанк не повинен ганятися за тими, хто продає або купує валюту. У країні всі повинні розуміти, хто оплатив податки, коли виводить гроші в офшорні юрисдикції. Якщо все це буде зроблено, ми будемо рухатися в лібералізованому валютному ринку", – пояснив заступник голови НБУ.

 

У партії "Слуга народу" розподілили кількість місць
у майбутніх парламентських комітетах

21 серпня 2019 року

       У майбутній Верховній Раді буде 23 комітети. У партії "Слуга народу", яка здобула більшість на виборах, здійснили розподіл місць у комітетах між партіями та позапартійними.

       Інформацію про розподіл місць оприлюднила у Facebook віце-прем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції, майбутня нардепка (№10 у списку партії Петра Порошенка "Європейська солідарність") Іванна Климпуш-Цинцадзе. Вона нарікає, що "Слуга народу" не врахувала рішення першого засідання підготовчої групи й зробила розподіл місць у комітетах на свій розсуд.

       "Знехтувавши спільним рішенням щодо граничного розміру комітетів, яке було досягнуте на першому засіданні підготовчої групи минулого тижня (від 7 до 31 депутата), керівництво монобільшості вирішило, що, наприклад, в комітеті з євроінтеграції має бути не "не менше", а "не більше", ніж сім людей, водночас в комітеті, що опікуватиметься цифровою трансформацією, має працювати двадцять депутатів. Це питання не лише порушення основ демократії та етики, а, в першу чергу, ігнорування обраних українським народом і підтверджених новими керівниками пріоритетів", – зазначила Климпуш-Цинцадзе.

Скільки нардепів працюватимуть у комітетах Верховної Ради:

 • аграрної політики та земельних відносин – 31 нардеп;
 • антикорупційної політики – 14 депутатів;
 • бюджету – 31 нардеп;
 • гуманітарної та інформаційної політики – 17 депутатів;
 • екологічної політики та природокористування – 19 депутатів;
 • економічного розвитку – 17 депутатів;
 • енергетики та житлово-комунальних послуг – 20 депутатів;
 • здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування – 15 депутатів;
 • зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва – 10 депутатів;
 • інтеграції України з Європейським Союзом – 7 депутатів;
 • молоді та спорту – 10 депутатів;
 • національної безпеки, оборони та розвідки – 17 депутатів;
 • організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування – 31 нардеп;
 • освіти, науки та інновацій – 14 депутатів;
 • прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, національних меншин і міжнаціональних відносин – 13 депутатів;
 • правової політики – 25 депутатів;
 • правоохоронної діяльності – 27 депутатів;
 • регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України – 10 депутатів;
 • свободи слова – 7 депутатів;
 • соціальної політики та захисту прав ветеранів – 10 депутатів;
 • транспорту та інфраструктури – 25 депутатів;
 • фінансів, податкової та митної політики – 31 нардеп;
 • цифрової трансформації – 20 депутатів.

 

Військовим замість параду дадуть по тисячі-дві гривень

20 серпня 2019 року

       Міністр оборони Степан Полторак підписав указ, за яким українські військові отримають по 1-2 тисячі гривень премії до Дня Незалежності. Про це він написав на своїй Facebook-сторінці:

       «Підписав наказ про виплату грошової премії військовослужбовцям Збройних Сил з нагоди відзначення 28 річниці Незалежності України.

       Військовослужбовці, у тому числі й строкової служби, та курсанти отримають по 1 тисячі гривень, військовослужбовці, які у 2019 році залучалися до виконання завдань в складі підрозділів Об’єднаних сил, та ті, що наразі захищають територіальну цілісність держави на Сході – по 2 тисячі гривень».

       Як повідомлялося, на початку липня президент Володимир Зеленський заявив, що вирішив скасувати військовий парадна День Незалежності 24 серпня, а зекономлені кошти вручити військовим у вигляді премій.

 

Від сьогодні в Україні змінилися правила призначення пенсій

20 серпня 2019 року

       При призначенні українцям пенсії органам заборонено вимагати від майбутніх пенсіонерів низку документів, які раніше надавалися в обов'язковому порядку.

       Про це йдеться в постанові № 681 "Про оптимізацію надання адміністративних послуг в сфері пенсійного забезпечення", яке Кабмін прийняв 17.07.2019.

       Зокрема, від особи, яка подає заяву для призначення пенсії, забороняється вимагати документи, що підтверджують такі відомості:

 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта громадянина України;
 • про дату і місце народження і походження людини, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, інших актах цивільного стану особи;
 • про осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю;
 • про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою;
 • про отримання дітьми та учнями дошкільної та загальної середньої освіти;
 • про місце проживання/перебування особи із зазначенням адреси.

       Всі вищезазначені відомості органам, які призначають пенсії, повинні надавати держоргани, провідні відповідні реєстри.

       Водночас у постанові уточнюється, що такі відомості можуть бути затребувані в разі, коли вони відсутні, або містять відмінності у відповідній інформаційній системі, або особа не надала згоди на отримання та обробку його персональних даних з певної інформаційної системи.

 

Про що домовилися президент України Зеленський і прем’єр Ізраїлю Нетаньягу

20 серпня 2019 року

       Український президент та ізраїльський прем'єр зустрілися біля Маріїнського палацу й відразу вирушили на переговори.

       Про що говорили? Про розширення зони вільної торгівлі (згодом Володимир Зеленський розкаже журналістам, що Україна угоду вже ратифікувала, а Ізраїль зробить це після виборів), про відмови для українців та ізраїльтян під час перетину кордонів.

       "Ми домовилися остаточно вирішити цю проблему. Громадяни обох держав мають максимально користуватися перевагами безвізового режиму. А українські громадяни – не повинні тисячами бути затримані на кордонах Ізраїлю", – сказав Зеленський.

       Окрім того, Україна, каже Зеленський, зацікавлена і в співпраці в оборонній та безпековій галузях. Адже Ізраїль так само має збройні конфлікти із сусідами. Ізраїльський прем'єр пообіцяв посилити співпрацю ще й у IT та інноваційній царині.

       Далі високопосадовці вирушили до Бабиного Яру.

       "Україна й Ізраїль крокують разом нога в ногу. Разом ми пам'ятаємо ті трагедії, що були. І разом ми пророкуємо гарне майбутнє. Але ми дуже просимо вшановувати трагедію в Бабиному Яру, аби ніколи це не повторилося знову", – зазначив Нетаньягу.

       Володимир Зеленський закликав Ізраїль визнати голодомор 1932-33 років Геноцидом Українського народу.

       "Сьогодні тут, у Бабиному Яру, ми закликаємо об'єднати зусилля, щоб не допустити будь-яких проявів антисемітизму та нетерпимості на расовому чи національному ґрунті. Україна разом із усім цивілізованим світом демонструє єдність. І стоїть на сторожі толерантності, гуманізму і демократії", – наголосив Зеленський.

       Пізно ввечері Зеленський написав у Facebook, що "це була історична зустріч. Перший за довгі роки візит ізраїльського лідера на українську землю. Дуже радий знайомству з Біньяміном Нетаньягу, у якому я відчув надійного партнера та друга України. Нам є чого вчитися один в одного. Ізраїль для нас завжди буде прикладом того, як треба захищати свою землю та берегти життя своїх бійців, своїх громадян. Але справа не лише у прикладі. Співпраця України та Ізраїлю виходить на новий рівень".

       Президент України окреслив три напрямки співпраці з Ізраїлем.

       "По-перше, ми очікуємо ратифікації Угоди про вільну торгівлю новим складом Кнесету після виборів 17 вересня. Це збільшить обсяги торгівлі між нашими країнами. По-друге, підписано чотири важливі документи, які розширять контакти між Україною та Ізраїлем в освіті, культурі і спорті. Крім того, чекаємо на тісну співпрацю в агросекторі. По-третє, я запросив ізраїльські компанії приходити працювати в Україну: будувати дороги та інфраструктуру, вкладати в медицину, освіту, енергозбереження та, звісно, в ІТ. У наступні п’ять років ми будемо стрімко зростати, тож Україна сьогодні – найпривабливіше місце для стратегічних інвесторів", – зазначив Зеленський.

За матеріалами ТСН 

 

На перше засідання нової Ради запросять дев’ять міжнародних організацій

16 серпня 2019 року

       На перше урочисте засідання Верховної Ради дев’ятого скликання будуть запрошені представники дев’яти міжпарламентських організацій.

       Відповідне рішення прийняла депутатська група з підготовки першого засідання нової Ради, передає Інтерфакс-Україна.

       Серед запрошених організацій — Парламентська асамблея Ради Європи, Європейський парламент, Парламентська асамблея ОБСЄ, Парламентська асамблея Організації Чорноморського економічного співробітництва, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ГУАМ та інші.

       Нагадаємо, що перше засідання Верховної Ради 9-го скликання відбудеться 29 серпня.

 

Фінансування містам: Кабмін не виконає прохання Богдана

16 серпня 2019 року, Економічна правда

       Кабінет Міністрів доручив Мінфіну та Мінрегіону забезпечити, починаючи з серпня, фінансування програм і проектів розвитку регіонів.

       Відповідне рішення Кабмін ухвалив на своєму засіданні 14 серпня, повідомляє "Урядовий портал".

       "Кабінет Міністрів доручив Міністерству фінансів та Міністерству регіонального розвитку, будівництва й ЖКГ забезпечити, починаючи з серпня поточного року, фінансування програм і проектів розвитку регіонів, особливо малих міст і громад, що здійснюються за рахунок, у тому числі, коштів Державного фонду регіонального розвитку.

       Це закріплено у протокольному дорученні уряду. Графік фінансування повинен забезпечити можливість своєчасного проведення тендерів та завершення розпочатих проектів", – йдеться у повідомленні.

       Нагадаємо:

       Раніше повідомлялося, що Кабмін затримує містам виплату 7,6 мільярда гривень із фонду регіонального розвитку та 2,5 мільярда гривень субвенції на соціально-економічний розвиток.

       На своїй сторінці у Фейсбуці керівник Львівської обласної ради Олександр Ганущин опублікував копію листа за підписом керівника Офісу президента Андрія Богдана, у якому той просить прем'єр-міністра Володимира Гройсмана призупинити видатки по розподілу частини субвенції на соціально-економічний розвиток та ДФРР до формування нового складу уряду.

       В Офісі президента у відповідь на запит «Економічної правди» заявили, що тимчасове призупинення фінансування рішень уряду зроблено з метою перевірки ефективності використання бюджетних грошей, запланованих на передбачені розпорядженнями інфраструктурні проекти.

 

У вересні на International IT Forum у Запоріжжі презентують бренд
цифрової держави

15 серпня 2019 року

       27 вересня за підтримки Офісу Президента України відбудеться International IT Forum у Запоріжжі. На ньому буде вперше презентовано бренд цифрової держави, повідомляє офіційне Інтернет-представництво Президента.

       На форумі працюватимуть три локації:

       1. Панельна дискусія, де експерти обговорюватимуть наявні можливості державно-приватного партнерства в межах діджиталізації у державі.

       2. Виступи власників і керівників компаній світового рівня, присвячені сучасним трендам у сфері впровадження інновацій як у бізнесі, так і в державному чи муніципальному управлінні.

       3. Інтерактивна виставкова зона з експонатами від компаній (розробки у сфері робототехніки, віртуальної та доповненої реальності, автоматизації, smart-технологій тощо).

       «Україна перетвориться з аутсорсингової країни на ту, що створює продукти у сфері інформаційних технологій. Саме тому ми всією командою на чолі з Офісом Президента радо підтримуємо ініціативи, які відповідають нашому баченню перспектив розвитку держави, і, крім цього, спрямовані на розкриття наявних можливостей для бізнесу в епоху цифрових змін, а також на популяризацію цінності інновацій серед українців у цілому. Однією з таких ініціатив є International IT Forum у Запоріжжі», – зазначив радник Президента України Михайло Федоров на робочій зустрічі з організаторами форуму.

Довідка. International IT Forum – це міжнародний захід, який цього року об’єднає понад 3 тис. національних та міжнародних компаній зі сфери інновацій та IT. Головна мета заходу – популяризація цінності якісного життя із впровадженими інноваціями, демонстрація комфорту, зручності та доступності цифрових змін, які відбуваються у державі.

 

Про затримання заступника МінТОТ Гримчака та реакцію Мінкульту

15 серпня 2019 року

       Учора ввечері СБУ повідомило, що Співробітники СБУ спільно з детективами НАБУ та представниками Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури викрили та затримали заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, а також його помічника за підозрою у скоєнні злочину, передбаченого ч.4 ст.190 ККУ.

       Затримані вимагали хабар на суму 1,1 мільйонів доларів США від підприємця в обмін на "сприяння у прийнятті рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави".

       За словами генпрокурора Юрія Луценка, який послався на негласні слідчі розшукові дії, Гримчак та його помічники вимагали кошти за вплив на рішення судів та чиновників Міністерства культури для прийняття замовлених рішень.

       Затримання відбулося під час одержання частини коштів, а саме 480 тисяч доларів.

       Водночас у відомстві вчора заявили, що затримання Гримчака не стосується діяльності міністерства, а згаданий силовиками "помічник" не є помічником заступника міністра. Такої посади в МінТОТ не існує.

       Міністерство культури сьогодні заявило, що не має жодного стосунку до історії з вимаганням хабара заступником міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрієм Гримчаком та його помічником.

      "Будь-які звинувачення чи підозри щодо зловживань з питань містобудівних перетворень працівниками Мінкультури є безпідставними, надуманими та такими, що не базуються на жодній з норм права".

       "Міністерство не погоджує проекти будівництва чи реконструкції будівель в історично населених місцях, у тому числі в м. Києві", – йдеться у заяві.

       Мінкульт нагадав, що втратив правові підстави для погодження будь-якої нової забудови з 1 січня, коли вступили в дію зміни до діючого законодавства.

       Сьогодні ж адвокат повідомила «Українській правді», що заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрія Гримчака затримали у кримінальному провадженні, яке стосується нападу 5-річної давнини на депутатку Тетяну Чорновол.

 

В Україні ліквідують Державну екологічну інспекцію

15 серпня 2019 року, Прес-служба Мінприроди України

       Уряд ухвалив рішення ліквідувати Державну екологічну інспекцію України, а натомість буде створено Державну природоохоронну службу.

       Як повідомив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, профільне міністерство протягом останніх років крок за кроком напрацьовувало нормативно-правову базу для створення ефективної сучасної державної системи запобігання екологічним правопорушенням і моніторингу стану навколишнього природного середовища.

       «Відсутність належного контролю за порушеннями екологічного законодавства та тотальна корупція – найбільші проблеми у сфері довкілля. Я про це говорив із перших днів перебування на посаді міністра. Точкові реагування на екологічні інциденти точно не ті методи, які дозволяють системно боротися з браконьєрами і недобросовісними екоінспекторами. Реформа цієї структури назріла давно, але вона не є такою простою як видається на перший погляд. Адже важливо не лише змінити назву, але у першу чергу залучити до роботи людей, які справді вболівають за довкілля та надати їм необхідне матеріально-технічне оснащення, щоб люди мали змогу належно і в повному обсязі виконувати свої посадові обов’язки, а не боротися з мораторіями на перевірку бізнесу», – прокоментував урядове рішення Остап Семерак.

       Він також зазначив, що у 2017 році Уряд схвалив розроблену Мінприроди Концепцію реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. У 2018 році було розроблено і передано до парламенту законопроект про Державну природоохоронну службу, проте його не було розглянуто. Зараз спільно з громадськістю на завершальному етапі робота щодо законопроекту про державний екологічний контроль, який також передбачає реформування екологічної інспекції.

       «Ми розуміли, що на момент ухвалення цих документів маємо бути готові до практичної частини реалізації реформи екологічного контролю. Тому паралельно запустили пілотний проект, який передбачав ліквідацію 12 із 23 територіальних органів Державної екологічної інспекції України, які діяли на обласному рівні та створення натомість 5 нових округів», - пояснив Міністр екології.

       Загалом структурою новою Державної природоохоронної служби передбачено створення 10 міжрегіональних територіальних органів (Карпатського, Поліського, Придніпровського, Північно-Західного, Східного, Столичного, Причорноморського, Подільського, Центрального та Південно-Східного) та повну ліквідацію 23 територіальних підрозділів ДЕІ.

 

Чинний склад уряду не погоджуватиме звільнення Кличка  
прес-секретар Гройсмана

13 серпня 2019 року, Інтерфакс-Україна

       Чинний склад Кабінету Міністрів України не розглядатиме погодження звільнення Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації, повідомив прес-секретар прем'єр-міністра Володимира Гройсмана Василь Рябчук.

       "Питання погодження звільнення Віталія Кличка було обговорено з урядовцями. Прийнято рішення, що чинним складом уряду розглядатись воно не буде", – написав Рябчук на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook у середу вранці.

       Як повідомлялося, Офіс президента України звернувся до Кабінету Міністрів із проханням внести подання на звільнення голови КМДА Кличка.

       У свою чергу Кличко назвав ініціативи з розділення влади в столиці та відсторонення його з посади голови КМДА такими, що суперечать законодавству, й додав, що має намір обстоювати чинний порядок, згідно з яким обраний мер столиці автоматично призначається головою міськадміністрації. Він наголосив, що розділення посад і запровадження у столиці "двовладдя" є антиконституційним.

       Пізніше на прес-конференції керівник Офісу президента Андрій Богдан заявив, що до нього приходила людина нібито від одного зі "смотрящих" Києва та пропонувала розділити награбовані бюджетні гроші столиці навпіл, але при цьому не робити кроків для зміни голови КМДА. При цьому Богдан сказав, що не був готовий до такої зустрічі, і йому не вдалося зафіксувати розмову.

       25 червня 2014 року мера Києва було призначено головою Київської міської державної адміністрації указом президента України Петра Порошенка. Іншим своїм указом Порошенко звільнив із цієї посади Володимира Бондаренка.

 

Роман Безсмертний: не можна телефонувати Путіну
і не відповідати на обстріли на фронті

 13 серпня 2019 року

       Причиною звільнення з посади представника України в Тристоронній контактній групі Роман Безсмертний вважає свою публічну позицію по деяким питанням.

       Про це Роман Безсмертний заявив у ефірі "Телеканалу 24 ".

       "Що послужило причиною власне цього звільнення, тут таємниці немає. Є моя публічна позиція… Це стосовно тактики дій на лінії розмежування, в переговорній групі», - розповів Безсмертний.

       Він додав, що «якщо взяти всю історію за останні місяці, то я чесно коректно, відкрито казав, що тут треба діяти так і так».

       "Я вже багато в своєму житті бачив. Коли я розумію, що може бути далі, я коректно, щоб нікого ж не ображати.., починаючи з того, що не можна не проводити військовий парад в умовах війни, закінчуючи дзвінком Путіну – не треба телефонувати Путіну, а треба діяти досить різко і послідовно… Я не розумію, чому не відповідають на обстріли на фронті", – заявив політик.

       Він нагадав, що в його практиці це вже третє звільнення.

       "Я пережив три етапи роботи з президентами. Перший етап – президент, коли призначав і звільняв, пояснював причини. Другий етап – це я від імені президента, пояснював, чому президент приймає таке рішення. Зараз такий етап, коли ніхто не пояснює, ні коли призначають, ні коли звільняють", – зазначив Безсмертний.

       Він сказав, що коли його призначили в ТКГ 9 липня, то він через деякий час запитав про причину такого рішення. "Відповідь була коротка – у нас немає часу на зустрічі", – підкреслив Безсмертний.

prm.ua

 

Головне завдання кримінальних справ проти Порошенка  
це тиск на нього і його політичну силу

12 серпня 2019 року

      П'ятий президент України, лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко прийшов сьогодні на 9:30 на допит до Державного бюро розслідувань як свідок у справі про можливе ухилення від сплати податків при придбанні телеканалу "Прямий".

       Підтримати екс-президента прийшли його молодші діти – син Михайло та доньки Олександра і Євгенія – і їхні друзі.

       Також під ДБР проходив мітинг противників Порошенка.

       "Події, які зараз розгортаються навколо "Прямого" дають мені всі підстави стверджувати, що ми маємо справу зі спробою рейдерського захоплення "Прямого" каналу", – сказав екс-президент журналістам після допиту, який тривав більше двох годин.

       "Ініціатором цього є пан Портнов", – додав він.

       Порошенко наголосив, що не має жодного відношення до власності або до управління "Прямим" каналом.

       "Але і я, і моя політична команда закликаємо всі політичні сили і громадськість стати на захист свободи слова в Україні", – заявив він.

       При цьому Порошенко закликав ДБР, СБУ і нову українську владу більше приділяти увагу не "Прямому" каналу, а захисту інформаційного простору від втручання держави-агресора.

       Також він зазначив, що у черговий раз переконався, що екс-заступник адміністрації Януковича Андрій Портнов має доступ до матеріалів слідства, оскільки після допиту був витік інформації.

       "Я не довіряю Державному бюро розслідувань, я не довіряю його керівництву, я не вірю в об'єктивність і неупередженість слідства. І в той же час на "Прямому" каналі ті питання, а у мене є цей перелік, які вони хотіли озвучити, я готовий пройти детектор брехні у прямому ефірі", – сказав екс-президент журналістам.

       Порошенко зазначив, що запропонував цю ідею у ДБР, але у слідчих не було "великого ентузіазму" з цього приводу.

       У свою чергу адвокат Порошенка Ігор Головань стверджує, що слідчі самі не розуміють, яке саме ухилення від сплати податків було, скільки коштів не заплачено і тому подібне.

       "Я вам скажу, що там взагалі не було про що говорити. Петро Олексійович був як свідок. Наскільки міг, дав вичерпні відповіді. Чи вони влаштують слідчих, то ми побачимо", - сказав він.

       За його словами, головне завдання кримінальних справ проти Порошенка – це тиск на нього і його політичну силу.

       При цьому адвокат висловив упевненість, що українські правоохоронні органи перебувають під зовнішнім контролем.

За матеріалами "Інтерфакс-Україна", "Укрінформ"

 

Зеленський вимагає звільнення силовиків у низці областей через бурштин

12 серпня 2019 року

       Президент України Володимир Зеленський заявив, що керівнику головного управління Національної поліції у Житомирській області В'ячеславу Печененку варто звільнитися через ситуацію навколо нелегального видобутку бурштину в області, інформує "Інтерфакс-Україна".

       Заява президента прозвучала під час робочої поїздки на Житомирщину в понеділок, 12 серпня, після того, як відповідаючи на відповідне запитання глави держави Печененко зазначив, що повністю подолати нелегальний видобуток бурштину неможливо. "Я вам не вірю (…), і я вам теж дуже рекомендую залишити вашу посаду", – заявив президент України.

       Звертаючись до місцевого керівника Служби безпеки України (СБУ), Зеленський також заявив про причетність до "бурштинових схем" представників СБУ. "А ви знаєте, що Служба безпеки України теж у цій схемі? (...) Як вони працюють із бурштином, якщо не за схемою, як? (...) Ми замінимо главу СБУ Житомирської області", - зазначив глава держави.

       Зеленський також запропонував главі Національної поліції Сергію Князєву звільнити керівників районних відділів Нацполіції Олевського та Овруцького районів Житомирської області. За словами президента, проблема нелегального видобутку бурштину в Україні "набула масштабу екологічного лиха". "Справді, тисячі гектарів лісових земель перетворилися на пустелю. Ми сьогодні облетіли все й усе це бачили. Ми розуміємо, що люди полюють там на бурштин, ми розуміємо, що це реальна війна, інакше не можу про це сказати, війна з державою кримінальних авторитетів, яких прикривали і поліція, і СБУ, і прокуратура", – зазначив президент.

       Крім того, Зеленський змусив написати заяву про звільнення за власним бажанням керівника Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Андрія Курінського, інформує "Українська правда".

       Президент України виступає також за звільнення начальників управлінь Служби безпеки України в Рівненській, Волинській та Житомирській областях через неефективну боротьбу з незаконним видобутком бурштину, поінформували "Українські новини". Про це Зеленський повідомив на нараді з питань незаконного видобутку бурштину.

DW.COM

 

Перше урочисте засідання Верховної Ради 9 скликання відбудеться 29 серпня

9 серпня 2019 року, Українська правда

       Таке рішення було прийняте на засіданні підготовчої групи з числа новобраних депутатів 9 серпня.

      "Рішення прийняте. Урочисте засідання відбудеться 29 серпня", – сказав головуючий на засіданні, голова партії "Слуга народу" Дмитро Разумков.

      Пропозицію про 29 серпня вніс Разумков.

      Представник "Європейської солідарності" Артур Герасимов пропонував провести перше засідання 3 вересня, а Сергій Льовочкін від "Опозиційної платформи – За життя" виступав за 20 серпня.

      Разумков ставив на голосування усі пропозиції у порядку їх надходження.

      Дату 29 серпня з 25 його учасників засідання підтримали 20 осіб, ще п’ятеро утрималися.

      Організаційними питаннями підготовки урочистого засідання будуть займатися дві підгрупи (11 осіб і 6 осіб). Рішення ж будуть приймати на загальних зборах підготовчої групи.

 

В Україні впровадили послугу “е-пенсія”

9 серпня 2019 року, Укрінформ

       В Україні почав працювати сервіс “е-пенсія” - нова модель звернення громадян за призначенням пенсії через вебпортал електронних послуг фонду.

       Про це сказав голова правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус, представляючи послугу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

       “Ми сьогодні презентуємо перший етап проекту “е-пенсія”, який дозволяє за одне відвідування (вебпорталу - ред.) отримати пенсійне забезпечення. Людина може самостійно подати через наш портал всі документи, які необхідні для отримання пенсійного забезпечення. І відповідно звернутися у відділення, коли їй прийде відповідна смс, та отримати посвідчення”, – розповів Капінус.

       Як повідомив директор Департаменту інформаційних систем та електронних реєстрів Олександр Малецький, демонструючи алгоритм дій для користування послугою “е-пенсія”, для того, щоб подати заявку онлайн, необхідно зареєструватися на вебпорталі електронних послуг, а далі – дотримуватися інструкцій: заповнити відповідну анкету, завантажити необхідні документи, підписати заяву електронним підписом і відправити її до ПФУ.

       Капінус також наголосив, що скористатися послугою громадяни можуть безкоштовно.

       Малецький додав, що згодом презентують мобільний додаток послуги “е-пенсія”.

       Водночас заступниця голови правління Пенсійного фонду Ірина Ковпашко повідомила, що на опрацювання заяви відведено 10 днів.

       “Якщо документи, які прикріплені до електронної заяви, відповідають стандартним вимогам, для розгляду будь-якої заяви в органах Пенсійного фонду надається термін 10 днів. За результатом розгляду заяви протягом 10 днів надходить інформаційне повідомлення чи то про результати призначеної пенсії, чи то про те, що необхідні додаткові документи чи, можливо, якісь інші нюанси, – зазначила Ковпашко.

       Вона додала, що впровадження послуги “е-пенсія” – “реакція на ті виклики, які ставить сьогодення”.

       “Ми бачимо, що на сьогоднішній момент до нас приходять люди з певним переліком питань. Для того, щоб дати їм можливість зекономити свій час, ми і розробили цю послугу. Безумовно, обслуговування у всіх наших сервісних центрах залишається, туди можна прийти і з’ясувати всі потрібні питання, а також подати всі види заяв, які передбачені законодавством”, – уточнила Ковпашко.

       За словами Капінуса, станом на сьогодні, з часу, як запрацювала послуга, вже 11 осіб подали документи на призначення пенсійного забезпечення, скориставшись сервісом “е-пенсія”.

 

За новою моделлю адмінтерустрою в Україні замість 465 районів
буде сформовано 100

9 серпня 2019 року, Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України

       В Україні назріла необхідність прийняти закон про засади адміністративно-територіального устрою, який сформує вже базовий рівень – громади і середній (субрегіональний) рівень – райони. Вони (райони) повинні бути самодостатні, потужні. Не 465 маленьких районів, як зараз, які вже передали свої повноваження на об’єднанні громади і не знають, чим займатися. А повинно бути 100 великих районів, з населенням не менше, ніж 150 тисяч людей.

       Про це в інтерв’ю ІА «Укрінформ» заявив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

       «Це дасть можливість створити дуже класний менеджмент на субрегіональному рівні. Бо у нас зараз 48 тисяч чиновників, які працюють в різних адміністраціях, в районних і обласних, отримують в загальній цифрі 6 млрд заробітної плати… І скаржаться, що у них невелика заробітна плата. Ми пропонуємо зменшити кількість адміністративного персоналу, з тим, щоб частину повноважень позабирали об’єднані громади, які вже мають і свої виконкоми, і свій адміністративний персонал. І таким чином, підвищити в рази якість менеджменту, мотивуючи збільшенням зарплати. Але хотілося б, аби це були не райдержадміністрації, а префектури, які мають наглядові та контрольні функції, і не мають доступу до грошей», – зазначив Геннадій Зубко.

       Урядовець наголосив, що важливо також передати розпорядження земельними ресурсами на місцевий рівень для того, щоб у держави забрати, нарешті, корупційний геокадастр, який, з одного боку, контролює землю, з іншого боку – роздає землю. Передаючи повноваження на місцевий рівень, контроль залишиться за державою.

       «Нам потрібно ухвалювати закон щодо планування територій. Бо для того, щоб дати їм можливість розпоряджатися земельними ресурсами, громади потрібно зобов’язати планувати свою територію, щоб кожний інвестор бачив, скільки є землі, якої землі, скільки є соціальних об’єктів, де він може розмітити свій бізнес, які галузі саме в цій громаді можуть розвиватись», – розповів Зубко.

       Дуже важливим є закон про службу в органах місцевого самоврядування. На місцях потрібно дати можливість на конкурсних умовах обирати фахівців, платити заробітну плату, вводити мотивацію для цих людей. Потрібно до кінця розділити повноваження між державою і місцевим самоврядуванням, визначити делеговані повноваження, які передаються, забезпечити фінансовими ресурсами, бо сьогодні не завжди вистачає ресурсів на делеговані повноваження, наприклад, по освіті, по охороні здоров’я.

       Є ще питання виборчого законодавства місцевого рівня. «Нам потрібно ухвалити окремий закон щодо виборів до органів місцевого самоврядування. Ми, коли розробляємо великі виборчі кодекси, і змішуємо одне з іншим, потім не можемо розібратися, де тут правила щодо парламенту, а де по місцевому самоврядуванню. І ще одне дуже важливе питання – це відкриті громадські бюджети. Тому, що для нас важливо, щоби була прищеплена практика звітування щодо місцевого самоврядування про використання коштів перед своїми громадянами», – заявив Віце-прем’єр-міністр.

 

Чехія змінила правила видачі робочих карт українцям

9 серпня 2019 року

       МВС Чехії змінило правила видачі українським громадянам робочих карт.

       Як повідомляє "Європейська правда", про це пише Radio Praha.

       Зміни стосуються насамперед можливості змінити роботодавця після отримання першої робочого карти. Тепер це можливо зробити не раніше, ніж через 6 місяців після її видачі. Звільнятися раніше зазначеного терміну можна в разі, якщо роботодавець порушує права працівника.

       "В інших випадках потрібно не пізніше, ніж за 30 днів до запланованої зміни місця роботи або позиції, подати повідомлення про зміни до Міністерства внутрішніх справ Чеської Республіки", - йдеться в повідомленні.

       На початку червня чеський уряд подвоїв річну квоту на прийом українських працівників з 19 600 до 40 тисяч осіб.

       За даними Мінпраці Чехії, на кінець 2018 року в Чехії було працевлаштовано 121 086 громадян України, що становить понад 20% всіх іноземців, які працюють в республіці.

 

В Україні затверджено Вимоги до меду

9 серпня 2019 року , Прес-служба Мінагрополітики

       Мінагрополітики розробило та затвердило обов’язкові вимоги до меду в Україні. Відповідний наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.06.2019 р. № 330, який зареєстровано в Мінюсті 4 липня 2019 року за № 725/33696, офіційно опубліковано 6 серпня 2019 року. Цей наказ набирає чинності через шість місяців – з 6 лютого 2020 року.

       Зокрема, до розроблення наказу були залучені представники профільних асоціацій, громадських об’єднань, наукових установ, представники Офісу ефективного регулювання (BRDO).

       Наказ гармонізує законодавство України із законодавством Європейського Союзу у частині вимог до меду, що дозволить забезпечити український ринок якісною продукцією та розширити експортні можливості України.

       Документ встановлює вимоги щодо термінології, маркування, етикетування меду, що дасть змогу забезпечити безперешкодне функціонування ринку та запобігати підприємницькій практиці, що вводить споживача в оману.

       Серед іншого, передбачено добровільне застосування затверджених Вимог до 01 січня 2023 року, що дозволить операторам ринку підготуватися до нових вимог.

 

У наступному році розмір пенсій переглядатимуть декілька разів

8 серпня 2019 року

     В Україні пенсії підвищуватимуть ще кілька разів. Так, у 2020 році мінімальна пенсія може становити 1800 грн. Водночас мінімальна зарплата буде у розмірі 6500 гривень.

     При зростанні мінімальної пенсії до 1800 гривень, максимальний розмір пенсії, має бути як мінімум у 8 разів вище середніх, тобто 18000 гривень, заявив віцепрем'єр-міністр Павло Розенко.

     Всі мінімальні виплати, які прив'язані до суми прожиткового мінімуму, будуть переглядатися двічі в рік – 1 липня та 1 грудня. Очікується підвищення пенсій вже у січні 2020 року, але воно торкнеться військових пенсіонерів – їм підвищать пенсії на 25%.

     Так, віцепрем'єр-міністр Павло Розенко зазначив, що в березні 2020 року відбудеться ще один автоматичний перерахунок пенсійних виплат. При цьому на даний момент складно спрогнозувати, на скільки зростуть пенсії, адже це залежить від державного бюджету, який ухвалюють. Також Розенко додав, що досвід минулих років показав, що значне підвищення мінімальної зарплати сприятливо впливає навіть на тих українців, які й зараз отримують більше.

 

Варфоломій показав Зеленському собор Святого Георгія
та провів до кортежу

8 серпня 2019 року

       У Стамбулі закінчилася зустріч Вселенського Патріарха Варфоломія з Президентом України Володимиром Зеленським.

       Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

       «Ми раді вітати Вас у Вселенському Патріархаті. Вітаємо Вас із обранням президентом. Віримо у ваше успішне служіння на цій посаді», – привітав Варфоломій українського Президента.

       Після переговорів та ланчу, який Вселенський Патріарх дав на честь Президента України, Варфоломій провів його по храму Святого Георгія.

       «Про все. Про все, що бентежить всіх, говорили. Я дуже радий, що ми маємо тут потужну підтримку не тільки на політичному рівні», – сказав Зеленський, від'їжджаючи з Патріархії.

       Патріарх Варфоломій провів Президента України до кортежу.

 

У найближчі п'ять років в інфраструктуру України буде інвестовано
щонайменше 20 мільярдів доларів
.

8 серпня 2019 року

       Про це заявив Президент Володимир Зеленський на українсько-турецькому бізнесфорумі у Стамбулі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

       "За найближчі п'ять років країна зміниться кардинально, наша економіка зростатиме по 5-7% на рік, і я запрошую турецький бізнес зростати разом. За цей час ми проінвестуємо в нашу інфраструктуру щонайменше 20 мільярдів доларів, щоб упорядкувати 24 тисячі кілометрів наших доріг, збільшити кількість реально працюючих аеропортів до 15-ти, забезпечити розвиток 5 морських портів, щоб істотно збільшити їхню потужність, потроїти потужність нашого військово-промислового комплексу", – наголосив глава держави.

       Він додав, що восени Верховна Рада має ухвалити закон про концесію, що дасть змогу державі безпечно співпрацювати з приватними компаніями.

 

Скільки партії витратили на вибори до Ради: дані ЦВК

 8 серпня 2019 року

       Центральна виборча комісія опублікувала фінансові звіти, де вказана сума, яка офіційно була витрачена партіями на виборчу кампанію. Так, за даними ЦВК, найбільше на передвиборчу кампанію витратила партія-переможець виборів "Слуга народу".

       Друга за вартістю виборча кампанія була у "Радикальної партії", а "Голос" замкнув трійку. Водночас партія "Сила людей" подала "нульову" декларацію, зазначається у звітах на сайті ЦВК.

       Вартість виборчих кампаній:

 • "Слуга народу" – 114 мільйонів 652 тисячі 872 гривні;
 • "Радикальна партія Олега Ляшка" – 111 мільйонів 795 тисяч 535 гривень;
 • партія "Голос" – 105 мільйонів 669 тисяч 560 гривень;
 • "Європейська солідарність" – 99 мільйонів 494 тисячі 126 гривень;
 • "Опозиційний блок" – 90 мільйонів 616 тисяч 918 гривень;
 • "Українська стратегія Гройсмана" – 89 мільйонів 248 тисяч 700 гривень;
 • ВО "Батьківщина" – 87 мільйонів 214 тисяч 297 гривень;
 • "Опозиційна платформа – за життя" – 60 мільйонів 309 тисяч 381 гривня;
 • Об'єднання "Самопоміч" – 28 мільйонів 708 тисяч 834 гривні;
 • "Сила і честь" – 26 мільйонів 952 тисячі 832 гривні;
 • "Громадянська позиція" – 25 мільйонів 678 тисяч 349 гривень;
 • ВО "Свобода" – 24 мільйони 83 тисячі 252 гривні;
 • "Аграрна партія" – 21 мільйон 67 тисяч 456 гривень;
 • "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" – 6 мільйонів 519 тисяч 635 гривень;
 • "Партія Шарія" – 4 мільйони 210 тисяч 29 гривень;
 • ВО "Факел" – 2 мільйони 489 тисяч 495 гривень;
 • партія "Незалежність" – 2 мільйони 320 тисяч гривень;
 • "Соціальна справедливість" – 1 мільйон 112 тисяч гривень;
 • "Сила права" – 603 тисячі 670 гривень;
 • партія "Патріот" – 209 тисяч 943 гривні;
 • "Партія зелених України" – 37 тисяч 236 гривень;
 • "Сила людей" – 0 гривень.

       Сумарно партії витратили майже 905 мільйонів гривень.

       Деякі партії, які здолали 2% бар'єр, зможуть повернути витрачені кошти завдяки державному фінансуванню. Наприклад, "Слуга народу" зможе зробити це вже за півроку, "Голос" за два роки, а от "Радикальна партія" за 5 років так і не зможе цього зробити.

 

В Україні знову дозволять встановлення домашніх сонячних панелей на землі

7 серпня 2019 року

       Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який повертає домашнім сонячним електростанціям, панелі яких встановлені не на дахах, а на землі, право на продаж зайвої електроенергії за «зеленим» тарифом. Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради.

       Відповідний закон Верховна Рада проголосувала ще 11 липня. Тоді його підтримало 243 депутати.

       Таким чином, в Україні остаточно скасували норму закону, ухваленого у квітні 2019 року, яким заборонили нараховувати власникам домашніх СЕС підвищений тариф за продаж ними електроенергії до енергомережі.

 

Марш Захисників України пройде окремо від «Ходи Гідності»

 1 серпня 2019 року

       Анонсований учасниками АТО Парад 2019: Марш Захисників України все одно відбудеться 24 серпня попри ініціативу Офісу президента провести на День Незалежності "Ходу Гідності".

       Про це повідомляє ініціатива "Захисти Україну".

       Учасники ініціативи вважають таку запізнілу реакцію ОП тим, що, побачивши негативне реагування суспільства на скасування параду, команда нового президента вирішила гібридно вийти з ситуації й провести аналогічний вже анонсованому ветеранами марш.

       "Подібні ініціативи не стануть на заваді Маршу Захисників України. Ми активно готуємося, вже створили оргкомітет, і ветерани вийдуть на центральні вулиці столиці, а що там будуть робити від Офісу Президента – це їх справа", – відзначає один з ініціаторів параду ветеран батальйонів "Гарпун" і "Київська Русь" Павло Білоус.

        До оргкомітету Маршу увійшли: Павло Білоус, Антон Колумбет, Євген Дикий, Олексій Середюк, Дмитро Лінько, Роман Федчук, Олександр Погребиський, В'ячеслав Зінкевич і ще багато відомих представників ветеранських та волонтерських об'єднань.

 

Які зміни планується впровадити в сфері пенсійного забезпечення

 1 серпня 2019 року

       Експерт з соціальних питань Галина Третьякова, що пройшла до Верховної Ради за списками партії “Слуга народу”, розповіла про основні проблеми пенсійного питання і про те, які законодавчі зміни у зв’язку з цим будуть ініційовані, повідомляє НАРОДНА ПРАВДА.

       В першу чергу нова влада має намір запустити другий рівень пенсійного забезпечення. Накопичувальний (другий) рівень пенсійної системи – це обов’язкові платежі із зарплат на свій особистий рахунок, з якого кошти можна буде отримати при досягненні певного віку або при певних обставинах.

       Також можливий і третій вид пенсійного страхування – добровільний.

       За словами Третьякової, будуть стимулюватися заощадження громадян і в третьому рівні пенсійного забезпечення. Це без державного накопичувального фонду, не залучаючи до цього державу.

       Також буде створена “чітка і зрозуміла” система державного контролю за фінансовими установами, які будуть займатися пенсійним страхуванням і накопиченнями, додала Третьякова.

      В перспективі гроші недержавних пенсійних фондів планується змусити працювати на фондовому ринку.

       Крім цих нових видів пенсійного страхування, майбутніх пенсіонерів можуть чекати й інші нововведення. Головне з них – добровільний вихід на пенсію. Наприклад, при досягненні людиною 70-річного віку, його не мають права звільнити з роботи з причини того, що він досяг пенсійного віку.

       “Людина має йти на пенсію, коли вона цього сама захоче”, – зазначила Галина Третьякова.

       Таке нововведення буде розраховано на людей, які навіть в похилому віці повні здоров’я й сил і хочуть, як і раніше, приносити користь суспільству. Або, навпаки, не хочуть задовольнятися мізерною пенсією.

       А ось для тих, хто вже не може або не хоче працювати, хоча і не досяг пенсійного віку, будуть запропоновані інші нововведення. Так наприклад, добровільний вибір пенсійного віку. Це означає, що людина зможе піти на пенсію і в 55 років, і в 70. Однак форми соціального забезпечення в різних випадках будуть, звичайно, різними.

       Також можливий і альтернативний варіант, який хочуть запропонувати людям передпенсійного або пенсійного віку, – поступовий вихід на пенсію.

       “Людина зможе працювати вже не 40 годин на тиждень, а 30 або 20, заміщаючи пенсією частину недоотриманого трудового доходу”, – пояснила Галина Третьякова.

 

Герус пропонує "навантажити" олігархів і пустити кошти на субсидії

1 серпня 2019 року, Укрінформ

       В Україні за рахунок збільшення податкового навантаження на олігархів можна отримати до бюджету додатково 10-15 мільярдів гривень забезпечити субсидіями мільйон домогосподарств.

       Про це заявив представник Президента в уряді Андрій Герус в ефірі "1+1", повідомляє кореспондент Укрінформу.

      "Грошей немає, у тому числі тому, що у нас податки збирали специфічно. Податкові пільги роздавали або продавали для фінансово-промислових груп, олігархів, бюджет недонаповнювався. Ми зараз проводимо аудит діяльності Верховної Ради за останні кілька років у частині роздачі чи продажу податкових пільг. Уже видно деякі речі, які треба відміняти або змінювати. Мінімум на 10-15 млрд грн бюджет України можна донаповнити додатково. Ці кошти можуть бути використані для додаткового субсидіювання незабезпечених верств населення", – сказав Герус.

       За його оцінкою, субсидії можуть додатково отримати 1 млн домогосподарств із незабезпечених верств населення.

       "Багаті люди, які можуть платити, не мають користуватися пільгами", - висловив думку представник Президента в уряді.

      Він зазначив, що торік відбулися зміни у критеріях визначення субсидіантів, після чого кількість отримувачів допомоги від держави скоротилася із майже 7 млн домогосподарств (за наявних 15 млн по всій Україні – ред.) до 3,6 млн.

      "Ми хочемо уточнити ці критерії, щоб держава допомагала таким сім'ям", – додав Герус.

 

Президент України видав Указ про заходи щодо поліпшення доступу
фізичних та юридичних осіб до електронних послуг

31 липня 2019 року

       Опубліковано Указ Президента України №558/2019 від 29 липня 2019 року «Про деякі заходи щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг».

       Головна мета – забезпечення функціонування та захист даних у національних електронних інформаційних ресурсах, доступність та зручність електронних послуг для фізичних та юридичних осіб, а також запобігання корупції під час надання таких послуг.

       Зокрема, Указом доручено Кабінету Міністрів провести протягом трьох місяців аудиту функціонування національних електронних інформаційних ресурсів. Основна увага приділятиметься:

 • уніфікації нормативних засад функціонування національних електронних інформаційних ресурсів;
 • використанню єдиного унікального ідентифікатора фізичної особи;
 • активізації наповнення Єдиного державного демографічного реєстру;
 • забезпеченню належної електронної взаємодії національних електронних інформаційних ресурсів;
 • створенню єдиного реєстру адрес вулиць та інших поіменованих об'єктів.

       Також Указом встановлюється необхідність протягом 6 місяців проведення верифікації та встановлення тотожності між наборами ідентифікаційних даних фізичних осіб, які оброблюються в національних електронних інформаційних ресурсах. За результатами такої роботи розглядатиметься можливість запровадження електронного перепису населення.

       Також наголошується на важливості створення єдиного державного веб-порталу електронних послуг, який дасть можливість:

 • створювати електронні кабінети,
 • отримувати інформацію з усіх національних електронних інформаційних ресурсів
 • перевіряти достовірність інформації, наданої іншою особою щодо її зареєстрованого місця проживання.
 • надавати усі електронні послуги в одному місці;
 • сплачувати адміністративний збір, державне мито, інших платежі з автоматичним заповненням відомостей, необхідних для їх здійснення, та надсилати відповідним суб’єктам інформації про сплату;
 • подавати звернення до державних органів та органів місцевого самоврядування та отримувати інформацію про хід і результати розгляду звернень;
 • проводити опитування щодо ініціатив, проектів у різних сферах суспільного життя.

       Указом визначається необхідність протягом 2019 року переведення в електронну форму послуг пов’язаних із:

 • народженням дитини,
 • реєстрацією місця проживання дитини,
 • реєстрацією фізичної особи як платника податків під час оформлення паспорта громадянина України вперше.
 • Інші пріоритетні публічні послуги мають «стати» електронними протягом 2020-2021 років.

       Ще один крок – започаткування механізму тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси шляхом подання виборцем відповідної заяви в електронній формі, можливості запровадження електронного голосування під час виборів, референдуму.

       Охорона здоров’я також продовжить функціонувати в електронній системі. Пацієнт повинен мати можливість скористатися електронними сервісами: запис на прийом до лікаря з обранням часу прийому та отримання медичної інформації про себе (інформації про пацієнта, законним представником якого є така особа).

 

Місцеві вибори логічно проводити після завершення формування ОТГ –
керівник Офісу Президента

31 липня 2019 року, Офіційне представництво Президента України

       Місцеві вибори доречно проводити після завершення реформи децентралізації. Про це заявив керівник Офісу Президента України Андрій Богдан під час брифінгу.

       «У нас є проблема незакінченої реформи місцевого самоврядування. Частина виборів у ОТГ відбулася, частина не відбулася. Було б абсолютно логічно закінчити формування ОТГ, а тоді здійснити перевибори. Але ухвалення такого рішення – це питання діалогу з депутатами», – зазначив Андрій Богдан.

       Крім того, він підкреслив, що проведення дострокових місцевих виборів неможливе без ухвалення відповідного закону.

       Андрій Богдан також додав, що реформа децентралізації має бути завершена в тому вигляді, у якому вона була запланована, – з посиленням ролі громад у вирішенні питань їхньої життєдіяльності.

 

В Україні запустили перший портал відкритих геоданих для громад

31 липня 2019 року, Служба Віце-прем'єр-міністра України

       В Україні запустили перший портал відкритих геоданих для громад. Це перший інструмент для розумного управління громадами. Він містить понад 100 датасетів з 40 джерел та 13 порад щодо їх застосування.

       Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр — Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко на своїй сторінці у ФБ.

       «Дані про економічний розвиток, промисловість, рекреаційний потенціал, забудову, актуальні та високоточні дані про ґрунти, сільськогосподарські культури, навіть погоду, тощо – все те, що потрібне кожній громаді для прийняття різних рішень та подальшого розвитку. Але всі ці дані розкидані по різним джерелам. Для вирішення проблеми пошуку цілої низки даних, які мають конкретну географічну локалізацію, команда Проекту «Е-рішення для громад» створила GIS-DATA портал. Він поєднує у собі просту, структуровану за рубриками підбірку геопросторових шарів (ГПШ) та різних аналітичних Е-рішень, які спрямовані на інноваційний розвиток громади й наповнення місцевих бюджетів. Впровадивши аналітичні е-рішення, більшість з яких побудовані на базі ГПШ з підбірки Порталу, громади отримують інструменти, з якими зможуть:

 • збільшити надходження до бюджету
 • ефективно управляти своїми активами
 • вирішити екологічні проблеми
 • моніторити навколишнє природне середовище
 • прогнозувати розвиток несприятливих явищ (ерозії, зсувів, підтоплень тощо)
 • управляти мережею соціальної інфраструктури та інші», — написав Геннадій Зубко.

       Мета проекту «Е-рішення для громад» допомогти громадам перейти до «Управління 2.0» — на основі проаналізованих, верифікованих даних із застосуванням ІТ. Реалізується ГС “Центр розвитку інновацій” за підтримки Програми ULEAD з Європою.

 

У Мінфіні розкритикували Нацбанк за зміцнення гривні

31 липня 2019 року

       Міністр фінансів України Оксана Маркарова розкритикувала Національний банк за те, що він не робить достатньо зусиль для стримування зміцнення курсу гривні (стримування падіння курсу валют). Про це Маркарова написала у коментарі під постом новопризначеного члена наглядової ради ПриватБанку Романа Сульжика.

      «Мінфін про це говорить вже пару місяців. Але ми на політику НБУ не впливаємо», — повідомила Маркарова, підтримавши позицію Сульжика про те, що зміцнення гривні можна було використати для того, аби накопичити резерви, знизити відсоткові ставки (зокрема облікову) та скасувати всі обмеження на рух капіталу в країні.

       Сам Роман Сульжик вважає бездіяльність Нацбанку у стримуванні зростання курсу гривні такою, «яка межує зі злочинною халатністю».

       «НБУ проводить повністю незалежну політику. Мінфін налагодили повну координацію з нашого боку. Бюджет публічний, стратегія по боргу публічна, аукціони (з продажу облігацій державної позики — ред.) публічні. Розпис помісячний надано. Щоденні звіти казначейства також. Вибачте, але що ще треба для координації? Купувати валюту для поповнення резервів і таким чином згладжувати коливання — задача НБУ. Тут ми тільки свою позицію можемо виказувати, що ми регулярно і робимо», — додала Маркарова, відповівши на критику про те, що Мінфін робить недостатньо для стримування зміцнення гривні.

 

10 найпопулярніших спеціальностей 2019 року:
перші підсумки вступної кампанії

31 липня 2019 року, Українська правда

       Вступна кампанія до університетів добігає кінця.

       31 липня понад 60 тисяч вступників мають принести до вишів оригінали документів, щоб бути зарахованими на бюджет.

       Міністерство освіти та науки України вже підбиває перші підсумки.

       10 спеціальностей з найвищими прохідними балами 2019 року:

1. Міжнародне право – 194,25

2. Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії – 194,004 МОН та 186,25 Мінкульт

3. Міжнародні економічні відносини – 190,84

4. Стоматологія – 189,176

5. Політологія – 189,125

6. Журналістика – 188,75 МОН та 181,662 Мінкульт

7. Медична психологія – 186,9 (МОЗ)

8. Культурологія – 185,691 МОН та 172,176 Мінкульт

9. Історія та археологія – 185,05

10. Публічне управління та адміністрування – 183,804

       Йдеться про вступ за широким конкурсом на бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування) на денну форму навчання.

       Щоб пройти на бюджет, більш як 180 балів також знадобилося вступникам на "Право", "Інженерію програмного забезпечення", "Економіку", "Сферу обслуговування", низку спеціалізацій "Філології".

       Порівняно з 2018 роком у Топ-10 спеціальностей є такі зміни:

       знизилися прохідні бали на "Менеджмент соціокультурної діяльності" та "Фармація, промислова фармація", які торік посідали 4-ту та 9-ту сходинки відповідно (цього року прохідний бал на них менший за 180).

       піднялися "Медична психологія" та "Публічне управління та адміністрування".

 

“Запитай у лікаря”: новий формат спілкування про здоров’я від МОЗ

31 липня 2019 року, Міністерство охорони здоров'я України

       МОЗ України запускає новий формат комунікації “Запитай у лікаря” для популяризації відповідального ставлення до свого здоров’я та підвищення довіри до доказової медицини.

       “Запитай у лікаря” – формат онлайн-спілкування пацієнтів та лікарів на найбільш затребувані теми. На сторінці МОЗ України у Facebook відбуватимуться трансляції наживо, під час яких користувачі мережі зможуть отримати відповіді від досвідченого спеціаліста.

       Перша тема – вакцинація. Які щеплення слід зробити дітям до 1 вересня? Від чого треба вакцинуватися дорослим? Хто може отримати щеплення безоплатно та як це зробити? Відповіді на всі ці та інші питання почуєте від Федора Лапія, лікаря-інфекціоніста, доцента кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, члена Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.

       Перша трансляція відбудеться 1 серпня 2019 року о 13:00 на офіційній сторінці МОЗ України e Facebook.

       Пишіть свої запитання під публікаціями в Facebook (https://tinyurl.com/yxqj6orj) та Twitter (https://tinyurl.com/y692hgw7), а лікар відповість на них у прямому ефірі.

       МОЗ України наголошує, що будь-які консультації щодо вашого стану здоров’я ви маєте отримувати насамперед у сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким ви підписали декларацію. Саме на рівні сімейних лікарів у світі вирішуються до 80% питань щодо здоров’я. Формат “Запитай у лікаря” – це додаткова можливість дізнатися у фахівців відповідь на те чи інше питання, що не може замінити візит і повноцінну індивідуальну консультацію з вашим лікарем.

 

Соціологи з’ясували, звідки "Слуга народу" отримала шалену підтримку

30 липня 2019 року, Українська правда

       Партію "Слуга народу" найбільше підтримали жінки, жителі обласних центрів і молодь, "Батьківщину" – жителі сіл, а "Європейську солідарність" – чоловіки.

       Про це свідчать результати аналізу соціально-демографічних груп виборців, які брали участь у Національному екзит-полі на парламентських виборах-2019, проведеному Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) та Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.

      "Слуга народу" стала переможцем в усіх регіонах України (на заході партія набрала 39,4% підтримки, у центрі – 45,5%, на півдні – 50,2% та на сході – 37,6%).

      Також у західному регіоні хорошу підтримку отримала партія "Голос"(14,1%), у центральному – "ЄС" (10,1%), на півдні і сході – "Опозиційна платформа – "За життя" (16,7% та 30,3% відповідно).

       "У населених пунктах різного типу першість має партія "Слуга народу", причому різниця у підтримці незначна: найбільша – у містах з населенням від 100 тисяч жителів (47,6%), найменша – у містах з населенням від 50 до 100 тисяч (39,9%)", – йдеться в повідомленні.

       В обласних центрах найбільше голосів набрала партія "Слуга народу" (40,8%). У великих містах (понад 100 тисяч жителів) велику кількість голосів також здобули ОПЗЖ (15,5%) та "Опозиційний блок" (8,2%).

       А от "Батьківщина" отримала свій най кращий результат у селах (9,8%), посівши там друге місце.

      "У виборі чоловіків і жінок відмінності найбільш виражені у підтримці партії "Слуга народу": за неї проголосували 41,7% чоловіків та істотно більше жінок – 46,0%", – відзначають соціологи.

      У решти кандидатів відмінності зовсім незначні, переважно у межах похибки вибірки, за винятком партії "Європейська солідарність", за яку проголосували 9,6% чоловіків і 8,3% жінок та Партії Шарія (4,1% чоловіків і 2,4% жінок).

      Також відзначається, що "Слуга народу" є лідером серед виборців в усіх вікових групах, але найбільше – у групі 18-29 років (58,8% голосів виборців).

      Також прохідний відсоток серед молоді отримали партія "Голос" – 9,4%, "Європейська солідарність" (7,0%) та Партія Шарія (6,8%).

      Серед виборців, старших 60 років, найбільшу підтримку отримала теж партія "Слуга народу" (32,7%). Разом з цим значно більше, ніж у інших вікових групах, виборці 60+ голосували за "Опозиційний блок – За життя" (20,1%) та "Батьківщину" (11,6%).

      "Партія "Слуга народу" є лідером в усіх освітніх групах, особливо – серед виборців з незакінченою вищою освітою (власне, це студенти)", – йдеться в повідомленні.

       У групі виборців з вищою освітою у партії "Слуга народу" 40,3% голосів, партії "Європейська солідарність" – 12,8%, "Опозиційної платформи – За життя" – 9,6%, "Голосу" – 8,8%, "Батьківщини" – 6,1%.

       У групі виборців з неповною середньою освітою "Слуга народу" отримала 41,9% голосів, "Опозиційна платформа – За життя" – 13,3%, "Батьківщина" – 9,3%.

      "В електоратах партій "Голос" (52%) та "Свобода" (55%) більше половини становлять виборці Західного регіону; виборці Заходу і Центру переважають в електоратах "Української стратегії" (79%), "Батьківщини" (78%), Радикальної партії Олега Ляшка (77%), партії "Сила і честь" (77%), "Європейської солідарності" (76%)", – зясували соціологи.

      Натомість виборці Півдня і Сходу складають більшість в електоратах "Опозиційного блоку" (78%), Опозиційної платформи – "За життя" (74%) та Партії Шарія (69%).

      А от основний виборець партії "Слуга народу" зосереджений у Центральному та Південному регіонах (67%).

      "Найбільш молодий електорат – у "Партії Шарія" (52% виборців віком 18-40 років). Порівняно з іншими партіями більше молоді віком до 40 років у складі партій "Голос" (41%) та "Слуга народу" (36%). А найстарший електорат – у "Опозиційної платформи – За життя" (79% виборців – у віці 50 років і старше)", – йдеться в повідомленні.

      За рівнем освіти найбільше виборців з вищою і незакінченою вищою освітою присутні в електоратах "Партії Шарія" (68%), "Європейської солідарності" (62%), "Голосу" (60%), найменше – у складі виборців Радикальної партії Олега Ляшка (18%).

      Загалом більше половини виборців (55%) визначилися з вибором партії незалежно від виборчої кампанії, бо "були прихильниками цієї партії задовго до виборів".

      "Це характерно для виборців "Європейської солідарності" (74%), "Батьківщини" (71%), "Свободи" (70%), "Опозиційної платформи – За життя" (67%), "Опозиційного блоку" (60%)", – повідомляють соціологи.

      А от виборців, які визначилися в останній день голосування чи безпосередньо на виборчій дільниці, найбільше серед виборців партій "Українська стратегія" (11%), "Радикальної партії Олега Ляшка" (10%), партії "Громадянська позиція" (10%) і "Голосу" (9%).

 

Богдан вважає, що нова Рада не встигне зібратися до 1 вересня

30 липня 2019 року

       Глава Офісу президента Андрій Богдан вважає, що Верховна Рада нового скликання не встигне зібратися до 1 вересня. Про це він сказав на брифінгу.

      "Оскільки я юрист, я розумію строки початку роботи Верховної Ради, мабуть, вона не встигне розпочати роботу до першого вересня. Це залежить не від нас, це залежить від великої кількості судових процесів, які не дають ЦВК сформувати в кінцевому варіанті той склад Верховної Ради, який нас очікує".

 

Глава Офісу президента розповів, що буде замість параду на День Незалежності

30 липня 2019 року

       Глава офісу президента Андрій Богдан сьогодні на брифінгу заявив, що цього року буде започаткована нова традиція і Україна святкуватиме День незалежності у новому форматі.

       "Відбудеться хода гідності – вшанування всіх, кого шанує Україна", – сказав він.

       Зокрема, додав, що у ході Хрещатиком візьмуть участь представники різних військ, учасники АТО, медики, вчителі, волонтери і керівництво держави.

      Також Богдан зазначив, що після ходи президент Володимир Зеленський звернеться до людей з промовою, після чого буде "грандіозний концерт", організацією якого займається відомий український режисер. Його імені він не назвав.

       "Дійство буде сучасним в ідеологічному і технічному аспектах", – сказав глава ОП.

 

Кількість одержувачів субсидії: в Україні може зрости

29 липня 2019 року

       Представник президента в Кабінеті Міністрів Андрій Герус в інтерв'ю РБК-Україна розповів, що в Офісі Володимира Зеленського планують збільшити кількість одержувачів субсидій.

      «Деякі домогосподарства, які мали би користуватися субсидіями, тому що вони бідні, втратили на них право. Ми аналізуємо, як можна змінити критерії для того, щоб люди, які дійсно потребують допомоги, змогли отримувати субсидії. За моїми оцінками, мова десь про додаткових один мільйон сімей, яким також може надаватися адресна допомога. Серед того мільйону, думаю, значною мірою будуть пенсіонери, яким понад 70 років, бо це незахищена категорія», – сказав Андрій Герус.

 

Майже кожен 5-й працездатний українець перебуває на заробітках

29 липня 2019 року

        За даними Міністерства соціальної політики України, кількість українців, які перебувають на постійному працевлаштуванні за кордоном становить 3,2 мільйона осіб. Це 18% всього економічно-активного населення країни.

       Про це йдеться у Макроекономічному огляді Міністерства фінансів України за липень 2019 році.

       Як зазначають у Мінфіні, відтік робочої сили за кордон сприяв зменшенню безробіття в Україні. Так, у червні 2019 року кількість безробітних скоротилась на 5,5%, а кількість безробітних, які претендують на 1 вакансію, скоротилась до 3 осіб — це найнижчий показник за останні роки.

       Також, як зауважили у Мінфіні, високі темпи трудової міграції призвели до зростання рівні зарплат в Україні. Так, у травні 2019 року темп зростання зарплати зріс до 7% (проти травня попереднього року) через те, що українські роботодавці вимушені конкурувати з європейськими за робочу силу.

www.hromadske.ua

 

У відділеннях «Укрпошти» встановили 5000 платіжних терміналів

 29 липня 2019 року

       Компанія Verifone, глобальний лідер в області платіжних технологій, встановила 5 тисяч платіжних терміналів у поштових відділеннях в рамках партнерства з Національним оператором поштового зв’язку України «Укрпошта». Установка POS-терміналів Verifone надала українцям можливість оплачувати послуги банківськими картами в поштових відділеннях з найбільшим трафіком в обласних центрах і містах, а також у селищах з населенням понад 2 тис. осіб. Про це 1News повідомила прес-служба “Укрпошти”.

       За кількістю POS-терміналів «Укрпошта» тепер є одним з найбільших учасників платіжних систем України. Так, вже в червні 2019 року через POS-термінали було здійснено 206,6 тис. безготівкових операцій на суму більш ніж 92,5 млн грн у майже 3000 поштових відділеннях «Укрпошти». Щомісяця кількість безготівкових платежів через POS-термінали в поштових відділеннях продовжує впевнено зростати.

       «Банківська система України обслуговує лише 66% всіх українців, при цьому охоплення поштових відділень – 100% населення. Тепер відділення «Укрпошти» дозволять використовувати сучасні платіжні системи у великих містах і населених пунктах з більш ніж 2 тис. жителів. Відповідно до нової корпоративної стратегії Verifone, клієнти «Укрпошти» також отримають доступ до нових сервісів і послуг», – зазначив Віце-президент та Генеральний директор Verifone в Південно-Східній Європі, країнах Балканського регіону та Туреччини Онур Алтінбаш.

       «Укрпошта» робить все можливе, щоб кожного дня ставати краще, відповідати вимогам клієнтів і переходити від паперового документообігу до сучасних технологій. Можливість розплачуватися картою – один з важливих критеріїв цього процесу. Ми раді, що завдяки прозорому тендеру, нам вдалося придбати якісне обладнання за найнижчою ціною і тим самим наблизити українців до фінансових послуг і базових фінансових сервісів», – зазначив Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський.

       Крім установки 5000 POS-терміналів, «Укрпошта» запустила мобільний додаток для Android і iOS, API й особистий кабінет – для бізнес користувачів, а також розвиває чат-ботів у месенджерах Facebook, Viber та Telegram. У найближчих планах «Укрпошти» – запуск послуги зі зняття готівки й поповнення карток через POS-термінали, а також надання знижок при розрахунку платіжною карткою в поштових відділеннях.

 

Довготривала відпустка і законний фріланс: як зміниться Трудовий кодекс

29 липня 2019 року

       Українцям, які працюють за наймом, Кабмін обіцяє нововведення в їхній праці – працівники зможуть більше відпочивати, а ті, що займаються фрілансом, отримають статус працевлаштованих.

       Як повідомляє газета «Сегодня» з посиланням на заяву прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, найбільше повинна збільшитися відпустка для вихователів дитячих садків – з 42 до 56 робочих днів, оскільки їх прирівняли до вчителів, змінивши внутрішні документи МОЗ. Нововведення вступить в силу з 1 січня 2020 г. Для решти українців тривалість щорічної відпустки збільшиться з 24 до 28 днів, ця норма вже є в проекті нового Трудового кодексу.

       Також Мінсоцполітики підготувало зміни до чинного Кодексу законів про працю: пропонується ввести гнучкий графік роботи з «плаваючою» обідньою перервою, узаконити право працівника трудитися віддалено (зараз – на розсуд роботодавця) і легалізувати роботу фрілансерів, які нині часто опиняються поза правовим полем. Фрілансери повинні працювати за трудовими договорами, з яких роботодавець сплачує внески в Пенсійний фонд.

www.ua.news

 

Клімкін: Росія зробить усе можливе,
щоб досягти реваншу на релігійному фронті

29 липня 2019 року, Укрінформ

       Хрещення Русі є тим поворотним моментом в нашій історії, коли Україна доєдналася до простору європейських цінностей.

       На цьому наголосив у своєму вітанні до Дня хрещення Руси-України міністр закордонних справ України Павло Клімкін у Facebook.

       "Довгі десятиліття значення Хрещення Русі-України, річницю якого сьогодні відзначаємо, замовчувалося й применшувалося, але навіть і після "розборони" його святкування, ця подія, на жаль, не посіла належного місця в нашій національній свідомості (ще одна з численних травм історичної пам’яті). Хотілося б, що ми усі нарешті зрозуміли, що Хрещення насправді є тим поворотним моментом в нашій історії, коли Україна доєдналась до простору європейських цінностей. Без перебільшення – це точка відліку нашої європейськості. Адже вперше свій європейський вибір ми зробили ще тоді", – заявив Клімкін.

       Він підкреслив, що відтоді християнство визначає наш історичний шлях, моральні цінності і культуру, цивілізаційну приналежність.

       "Нинішня 1031 річниця начебто й не кругла, але оця одиничка надзвичайно важлива. Адже за цей останній рік відбулися справді доленосні зміни в нашому релігійному й національному житті, які недаремно порівнюють навіть зі здобуттям незалежності в 1991. Отримання Томосу про автокефалію й створення помісної Православної церкви України стали епохальною перемогою, яка відновила історичну справедливість", – зауважив Клімкін.

       Урядовець зазначив, що для нас ця перемога особливо важлива ще й тому, що вона відкрила шлях до подолання болісного розколу в українському православ’ї, до примирення і єдності, до звільнення мільйонів вірних від сумнівів і духовних терзань.

       На переконання Клімкіна, потрібно розуміти, що ми тільки на самому початку великої й копіткої роботи з розбудови власної Церкви та мирного об’єднання всіх православних українців під її омофором.

       "Маємо пам’ятати й те, що Росія, прагнучи знищити Україну як незалежну державу, зробить усе можливе, щоб досягти реваншу й на релігійному фронті. Тому провокацій на релігійному ґрунті не поменшало, маніпуляції ставатимуть більш агресивними і витонченими у виборі засобів і мішеней", – вважає міністр.

       Клімкін наголосив, що духовна сфера – це не простір для компромісів і зазначив, що не можна бути байдужим до того, якою духовною орбітою рухатимуться українці.

       "Зі світлим святом Хрещення усіх. Це важливо. Ми з цього починались як Україна", – зазначив Клімкін у привітанні.

 

На сайті президента з’явилася петиція з вимогою скасувати
державне фінансування партій

 26 липня 2019 року

       На сайті офіційного представництва президента України створено петицію про скасування бюджетного фінансування політичних партій в Україні.

       Відповідну петицію вже підписали понад 12 тисяч осіб.

       У петиції зазначено, що за 2016-2019 роки з Державного бюджету України на діяльність політичних партій виділено майже 1 мільярд 500 мільйонів гривень. А левову частку коштів отримали також партії, які не потрапили до новобраного парламенту ("Народний фронт", "Радикальна партія Ляшка", "Самопоміч", "Опозиційний блок").

       Відомо, що з 2019 року величезні гроші також отримають партії, які не потрапили до парламенту. Нині за державний кошт фінансуватимуться не лише політичні сили, які подолали 5% бар’єр, а й ті, що набрали 2%.

       В цілому на утримання цих партій за 5 років діяльності Верховної Ради український народ повинен витратити близько 5 мільярдів 900 мільйонів гривень.

       Саме тому в петиції пропонують скасувати або, принаймні, призупинити законодавчі акти, які передбачають фінансування політичних партій з Державного бюджету.

       "Ці кошти слід скерувати на вирішення вкрай важливих проблем, пов’язаних із безпекою та оборонною міццю держави і якістю життя людей. Зокрема – на фінансування армії, освіти, культури, медицини, здоровго способу життя", – йдеться у документі.

 

Результати виборів: хто проходить в нову Раду (список)

26 липня 2019 року, РБК-Україна

       За попередніми результатами виборів у Верховну раду вже визначилися переможці на 199 округах, а також за підсумками обробки 100% протоколів встановлені партії, які проходять в парламент дев'ятого скликання. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на дані Центрвиборчкому.

       За даними обробки 100% протоколів, за партійними списками до парламенту проходять 5 партій:

 • "Слуга народу" (43,16%) – 124 місця. За партію проголосували 6 307 097 осіб.
 • "Опозиційна платформа – За життя" (13,05%) – 37 місць. За партію проголосували 1 908 087 осіб.
 • "Батьківщина" (8,18%) – 24 місця. За партію проголосували 1 196 258 осіб.
 • "Європейська солідарність" (8,10%) – 23 місця. За партію проголосували 1 184 475 осіб.
 • "Голос" (5,82%)– 17 місць. За партію проголосували 851 669 осіб.

       Також, згідно з даними ЦВК, серед переможців на округах 131 з 199 - представники партії "Слуга народу", від "Опозиційної плафторми – За життя" – шість кандидатів, від "Батьківщини" і "Євросолідарності" – по два, від "Голосу" – три. Ще 45 мажоритарників – самовисуванці, 6 – від "Опоблока", і по одному від "Свободи", "Самопомочі", "Єдиного центру" і партії "Біла Церква разом".

       Таким чином, від "Слуги народу" до Ради дев'ятого скликання можуть пройти 255 осіб, від ОПЗЖ – 43, від "Батьківщини" – 26 осіб, від "Євросолідарності" – 25 осіб, від "Голосу" – 20.

"Слуга народу"

За списком
По округах
1. Дмитро Разумков
2. Руслан Стефанчук
3. Ірина Венедиктова
4. Давид Арахамія
5. Галина Янченко
6. Михайло Федоров
7. Олександр Корнієнко
8. Анастасія Красносільська
9. Олександр Ткаченко
10. Жан Беленюк
11. Сергій Бабак
12. Владислав Криклій
13. Олена Шуляк
14. Дмитро Наталуха
15. Єлизавета Ясько
16. Олексій Оржель
17. Андрій Герус
18. Михайло Радуцький
19. Денис Монастирський
20. Данило Гетманцев
21. Денис Малюська
22. Андрій Холодов
23. Гео Лерос
24. Сергій Кальченко
25. Мікс Ткаченко
26. Єгор Чернєв
27. Святослав Юраш
28. Павло Сушко
29. Ірина Верещук
30. Олександр Кубраков
31. Олена Коробкова
32. Юлія Діденко
33. Дмитро Соломчук
34. Михайло Ананченко
35. Анна Коваленко
36. Владлен Неклюдов
37. Ігор Кривошеєв
38. Сергій Іонушас
39. Олександр Завітневич
40. Вадим Струневич
41. Володимир Воронов
42. Юрій Аристов
43. Юрій Кисіль
44. Вадим Галайчук
45. Артем Ковальов
46. Валерій Стернійчук
47. Галина Михайлюк
48. Роман Бабій
49. Олександр Качура
50. Ганна Новосад
51. Артем Культенко
52. Олег Марусяк
53. Микола Кириченко
54. Галина Третьякова
55. Павло Халімон
56. Олена Мошенець
57. Ольга Саладуха
58. Ольга Коваль
59. Загоруйко аліна
60. Олег Бондаренко
61. Михайло Крячко
62. Марина Бардіна
63. Людмила Марченко
64. Іван Юнаков
65. Дарина Володіна
66. Ольга Савченко
67. Оксана Гринчук
68. Володимир Козак
69. Андрій Лисюк
70. Олександр Сова
71. Роман Боярчук
72. Володимир Ватрас
73. Роман Мулик
74. Олег Тарасов
75. Анатолій Костюх
76. Євген Брагар
77. Віталій Безгін
78. Ольга Кавун
79. Олександр Салийчук
80. Елла Рєпіна
81. Арсеній Пушкаренко
82. Мар'ян Заблоцький
83. Андрій Клочко
84. Юлія Овчиннікова
85. Олександр Мережко
86. Олексій Устенко
87. Олександр Кабанов
88. Федір Веніславський
89. Лада Булах
90. Євген Петруняк
91. Олександр Мариковський
92. Олександр Федієнко
93. Андрій Мотовиловець
94. Ганна Колесник
95. Єлизавета Богуцька
96. Артем Нагаевский
97. Микита Потураєв
98. Павло Якименко
99. Михайло Соколов
100. Артем Кунаєв
101. Дмитро Припутень
102. Максим Павлюк
103. Василь Мокан
104. Роксолана Пидласого
105. Богдан Торохтій
106. Оксана Дмитрієва
107. Маргарита Шов
108. Андрій Костін
109. Руслан Горбенко
110. Андрій Жупанин
111. Ростислав Тістик
112. Євгенія Кравчук
113. Неллі Яковлєва
114. Сергій Гривко
115. Петро Павловський
116. Ірина Аллахвердієва
117. Олена Вінтоняк
118. Юрій Заславський
119. Андрій Задорожний
120. Остап Шипайло
121. Іван Шинкаренко
122. Совгиря Ольга
123. Володимир Крейденко
124. Тарас Тарасенко
Олександр Юрченко
Максим Перебийніс
Артем Дубнов
Сергій Швець
Богдан Яременко
Леся Забуранная
Мар'яна Безугла
Дмитро Гурін
Микола Тищенко
Анна Бондар
Анна Пуртова
Роман Грищук
Людмила Буймістер
Максим Пашковський
Анатолій Драбівський
Ірина Борзова
В'ячеслав Рубльов
Дмитро Кисилевський
Максим Бужанський
Кирило Нестеренко
В'ячеслав Медяник
Юрій Мысягин
Сергій Демченко
Ганна Лічман
Володимир Захарченко
Олена Криворучкина
Юрій Корявченков
Дмитро Чорний
Денис Герман
Роман Каптелов
Владислав Бородін
Сергій Северин
Олександр Трухін
Ігор Герасименко
Богдан Кіцак
Дмитро Костюк
Тетяна Грищенко
Сергій Кузьміних
Михайло Лаба
Геннадій Касай
Роман Соха
Євген Шевченко
Сергій Штепа
Юлія Яцик
Павло Мельник
Марина Нікітіна
Ігор Фріс
Едуард Прощук
Олександр Матусевич
Зіновій Андриевич
Володимир Тимофійчук
Олег Дунда
Валерій Колюх
Анна Скороход
Олександр Дубинський
Олександр Горобець
Ольга Смаглюк Василевська
Микола Галушко
Сергій Бунін
Олександр Дануца
Ігор Мурдій
Юрій Кузбит
Олег Варонько
Олексій Кузнєцов
Орест Саламаха
Юрій Камельчук
Андрій Лопушанський
Олександр Пасічний
Олександр Гайду
Ігор Копытин
Ігор Негулевский
Артем Черноморов
Максим Дирдін
Артем Дмитрук
Олег Колєв
Олексій Леонов
Олександр Горенюк
Степан Чернявський
Ігор Васильківський
Сергій Колебошин
Олександр Ткаченко
Дмитро Нальотів
Андрій Боблях
Анастасія Ляшенко
Костянтин Касай
Олексій Мовчан
Максим Березін
Олександр Ковальчук
Роман Іванісов
Олександр Аликсийчук
Сергій Литвиненко
Тетяна Рябуха
Ігор Васильєв
Максим Гузенко
Микола Задорожній
Андрій Богданець
Ігор Васильєв
Володимир Гевко
Марія Мезенцева
Олександр Куницький
Андрій Одарченко
Вікторія Кинзбурская
Юрій Здебський
Олександр Бакумов
Євген Пивоварів
Дмитро Любота
Олександр Литвинов
Олексій Кучер
Олексій Красов
Дмитро Мікіша
Павло Павлишин
Вікторія Вагнер
Володимир Іванов
Олексій Ковальов
Микола Стефанчук
Олена Копанчук
Олексій Жмеренецький
Ігор Марчук
Любов Шпак
Олег Арсенюк
Андрій Стрихарский
Олександр Скічко
Сергій Нагорняк
Олена Лис
Максим Заремский
Георгій Мазурашу
Валерій Божик
Олег Семінський
Антон Поляків
Максим Зуєв
Валерій Зуб

"Опозиційна платформа – За життя"

За списком
По округах
1 Юрій Бойко
2. Вадим Рабінович
3. Віктор Медведчук
4. Наталія Королевська
5. Сергій Льовочкін
6. Василь Німченко
7. Нестор Шуфрич
8. Сергій Ларін
9. Сергій Дунаєв
10. Тарас Козак
11. Вадм Столар
12. Юлій Іоффе
13. Михайло Папієв
14. Ігор Абрамович
15. Дмитро Ісаєнко
16. Микола Скорик
17. Григорій Суркіс
18. Ігор Кисельов
19. Юрій Загородній
20. Анатолій Бурмич
21. Юлія Льовочкіна
22. Олександр Колтунович
23. Григорій Мамка
24. Володимир Кальцев
25. Юрій Павленко
26. Наталія Приходько
27. Віктор Чорний
28. Віталій Борт
29. Михайло Макаренко
30. Олег Волошин
31. Тетяна Плачкова
32. Олександр Пузанов
33. Чисто Мамоян
34. Ілля Ківа
35. Ренат Кузьмін
36. Олександр Качний
37. Антоніна Славіцька
Олександр Пономарьов
Олександр Лукашев
Федір Христенко
Юрій Солод
Валерій Гнатенко
Володимир Мороз

"Батьківщина"

За списком
По округах
1. Юлія Тимошенко
2. Сергій Тарута
3. Валентин Наливайченко
4. Сергій Соболєв
5. Олена Кондратюк
6. Іван Кириленко
7. Андрій Кожем'якін
8. Григорій Немиря
9. Сергій Власенко
10. Валерій Дубіль
11. Олександр Абдуллін
12. Іван Крулько
13. Анжеліка Лабунська
14. Костянтин Бондарєв
15. Михайло Цимбалюк
16. Віталій Данилов
17. Ольга Бєлькова
18. Олексій Кучеренко
19. Андрій Ніколаєнко
20. Михайло Волинець
21. Андрій Пузійчук
22. Альона Шкрум
23. Володимир Кабаненко
24. Вадим Івченко
Олег Мейдич
Євген Яковенко

"Європейська солідарність"

За списком
По округах
1. Петро Порошенко
2. Андрій Парубій
3. Ірина Геращенко
4. Михайло Забродський
5. Софія Федина
6. Мустафа Джемілєв
7. Яна Зінкевич
8. Ахмет Чийгоз
9. Олег Синютка
10. Іванна Климпуш-Цинцадзе
11. Артур Герасимов
12. Степан Кубів
13. Ірина Фриз
14. Ніна Південця
15. Ірина Луценко
16. Вікторія Сюмар
17. Володимир Ар'єв
18. Ростислав Павленко
19. Микола Величкович
20. Сергій Алексєєв
21. Руслан Князевич
22. Максим Саврасов
23. Марія Іонова
Микола Княжицький
Михайло Бондар

"Голос"

За списком
По округах
1. Святослав Вакарчук
2. Юлія Клименко
3. Кіра Рудик
4. Ярослав Железняк
5. Олександра Устінова
6. Олег Макаров
7. Ярослав Юрчишин
8. Сергій Рахманін
9. Соломія Бобровська
10. Ольга Стефанишина
11. Олександр Курдидик
12. Володимир Цабаль
13. Андрій Осадчук
14. Роман Костенко
15. Роман Лозинський
16. Інна Совсун
17. Леся Василенко
18. Ростислав Павленко
19. Микола Величкович
20. Сергій Алексєєв
21. Руслан Князевич
22. Максим Саврасов
23. Марія Іонова
Наталія Піпа
Ярослав Рущишин
Галина Васильченко

Також по мажоритарним округам в Раду проходять:

13 округ - Петро Юрчишин (самовисування)
15 округ - Лариса Білозір (самовисування)
16 округ - Геннадій Вацак (самовисування)
17 округ - Микола Кучер (самовисування)
19 округ - Ігор Гузь (самовисування)
21 округ - Степан Івахів (самовисування)
22 округ - Ігор Палиця (самовисування)
23 округ - Ірина Констанкечів (самовисування)
37 округ - Дмитро Шпенов (самовисування)
45 округ - Муса Магомедов ( "Опозиційний блок")
48 округ - Максим Єфімов (самовисування)
50 округ - Руслан Требушкін ( "Опозіційній блок")
51 округ - Олександр Ковальов (самовисування)
57 округ - Вадим Новинський ( "Опозиційний блок")
58 округ - Сергій Магера ( "Опозиційний блок")
60 округ - Дмитро Лубинець (самовисування)
64 округ - Володимир Арешонков (самовисування)
68 округ - Роберт Горват (самовисування)
69 округ - Віктор Балога (партія Єдиний Центр)
71 округ - Валерій Лунченко (самовисування)
72 округ - Василь Петьовка (самовисування)
73 округ - Владислав Поляков (самовисування)
80 округ - Сергій Мінько (самовисування)
83 округ - Оксана Савчук ( "Свобода")
88 округ - Андрій Іванчук (самовисування)
90 округ - Микола Бабенко ( "Біла Церква разом")
102 округ - Олесь Довгий (самовисування)
105 округ - Вікторія Гриб ( "Опозиційний блок")
107 округ - Олександр Сухов (самовисування)
112 округ - Сергій Вельможний (самовисування)
114 округ - Сергій Шахов (самовисування)
120 округ - Ярослав Дубневич (самовисування)
122 округ - Павло Бакунець ( "Самопоміч")
123 округ - Тарас Батенко (самовисування)
126 округ - Андрій Кіт (самовисування)
137 округ - Олексій Гончаренко (самовисування)
142 округ - Антон Кіссе (самовисування)
143 округ - Анатолій Урбанський (самовисування)
146 округ - Юрій Шаповалов (самовисування)
147 округ - Олег Кулініч (самовисування)
155 округ - Віктор М'ялик (самовисування)
159 округ - Андрій Деркач (самовисування)
160 округ - Ігор Молоток (самовисування)
165 округ - Іван Чайківський (самовисування)
166 округ - Микола Люшняк (самовисування)
174 округ - Олександр Фельдман (самовисування)
176 округ - Дмитро Шенцев ( "Опозиційний блок")
184 округ - Ігор колихалися (самовисування)
188 округ - Сергій Лабазюк (самовисування)
191 округ - Віктор Бондар (самовисування)
192 округ - Олександр Герега (самовисування)
198 округ - Сергій Рудик (самовисування)
200 округ - Антон Яценко (самовисування)
208 округ - Валерій Давиденко (самовисування)
210 округ - Сергій Коровченко (самовисування)

 

Зміни, які чекають на пацієнтів та медиків з 2020 року

26 липня 2019 року, Міністерство охорони здоров'я України

       B.о. Міністра охорони здоров’я України доктор Уляна Супрун та заступник Міністра Павло Ковтонюк представили зміни, які чекають на пацієнтів і медиків у 2020 році.

       У 2020 році медичні заклади усіх рівнів перейдуть на модель фінансування Національної служби здоров’я згідно з Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

       До програми медичних гарантій увійдуть послуги первинної, спеціалізованої амбулаторної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстрена, паліативна та реабілітаційна допомога.

 • Що зміниться для пацієнтів у 2020 році?

       Вперше пацієнти отримають чітке розуміння, які безоплатні медичні послуги в рамках програми медичних гарантій їм нададуть. Також діятимуть зрозумілі та прозорі правила отримання медичних послуг за програмою медичних гарантій:

       Екстрена медична допомога. На екстрений випадок завжди приїздить швидка, пацієнт отримує допомогу. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) оплачує екстрену медичну допомогу і госпіталізацію, коли вона необхідна. Екстрена допомога надається незалежно від того, чи є у вас декларація з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром.

      Планова медична допомога. Ключ до отримання планової медичної допомоги — декларація з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром для дітей. Якщо у вас є декларація, це означає, що НСЗУ бачить вас у електронній системі і оплатить необхідні вам медичні послуги, які входять до програми медичних гарантій.

       Щоб отримати планову медичну послугу, гарантовано оплачену НСЗУ, необхідно:

       Мати електронне направлення від свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра або вузькопрофільного лікаря.

       Обрати заклад і лікаря, які вам подобаються. НСЗУ покриє певний перелік послуг у певному медичному закладі. І оплатить цю послугу закладу, де вона була надана.

       Записатися на прийом.

      Прийти у призначений час і отримати медичну послугу.

      Якщо послуга була надана неякісно, лікар вимагав гроші — потрібно подати скаргу до НСЗУ. І зробити це легко - зателефонувати за номером 16-77.

 • Що зміниться для медиків?

       Медичні заклади всіх рівнів медичної допомоги у 2020 році перейдуть на нову модель фінансування та матимуть договір з Національною службою здоров’я.

       Медичні послуги, в рамках програми медичних гарантій, будуть оплачуватися Національною службою здоров’я України за прямими договорами із медзакладами.

       Заклади почнуть працювати за Господарським кодексом України. Це означає, що лікарні більше не працюватимуть як бюджетники, а стануть неприбутковими підприємствами. Зможуть самостійно розпоряджатися своїми коштами, складати фінансовий план, планувати закупівлю обладнання та ремонт, вільно формувати зарплату своїх медичних працівників.

       Почне формуватися конкурентний ринок, який дасть поштовх для розвитку успішних закладів.

 • Що зміниться для місцевої влади?

       Місцева влада повинна усвідомити, що тепер вона відповідає за доступність медичної допомоги для пацієнтів. Саме місцева влада має робити ремонт медичних закладів, власниками яких вона є, допомагати з закупівлею обладнання, оплачувати комунальні послуги та забезпечити доїзд до закладів (дороги).

       Сьогодні перед місцевою владою стоять декілька простих завдань, які вже були виконані для первинної ланки:

       Автономізація всіх медичних закладів, власниками яких вони є.

       Комп’ютеризація та підключення закладів до eHealth.

 • Як готуються в регіонах до 2020 року

       У лікарнях по усій країні триває процес автономізації. Лікарні переходять у статус некомерційних підпримств, щоби підписати угоди з НСЗУ і отримувати кошти. Наразі найвищий рівень готовності у Полтавській, Харківській, Волинській, Рівненській та Львівській областях. Там вже автономізувались від 68 до 85% лікарень. Найменше закладів реорганізували в Луганській, Закарпатській, Івано-Франківській, Миколаївській та Херсонській областях. Лікарні, що не реорганізуються і не укладуть договір з НСЗУ, не зможуть отримувати фінансування із державного бюджету. Такі медзаклади будуть змушені утримуватися з інших джерел — наприклад, з місцевих бюджетів.

       З 2020 року до єдиного медичного простору увійдуть медзаклади, які традиційно вважалися “закладами для своїх”. Йдеться про “Феофанію” та медзаклади Академії медичних наук. З 2020 року тут зможуть лікуватися всі. Також очікується, що договори з НСЗУ підписуватимуть приватні клініки.

       Також готуються до переходу на нову модель фінансування заклади екстреної медичної допомоги. Крім автономізації, ці заклади проводять тендери, аби вже з наступного року по всій країні запрацювали оновлені диспетчерські служби. Крім того, триває пілотний проект щодо розвитку системи екстреної медичної допомоги у Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях та Києві у 2019 році. Йдеться, зокрема, про закупівлю нового транспорту, оснащення для навчально-тренувальних відділів центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, професійну підготовку працівників екстреної медицини - уже три групи тренерів з шести пілотних регіонів пройшли навчання за кращими світовими стандартами.

       Закладаються основи для ефективних закупівель ліків, що проводяться на регіональному рівні. ДП “Медичні закупівлі України”, що має перебрати на себе функцію централізованої закупівлі ліків та медпрепаратів за кошти держбюджету, також працюватиме з ринком щодо зниження цін, об'єднувати місцеві закупівлі, проводити рамкові закупівлі, формуватиме і вестиме електронні каталоги для допорогових закупівель медичних товарів. Для регіонів закупівлі через держпідприємство не є обов’язковими. Але для ефективного використання коштів вони зможуть звертатися до централізованої закупівельної організації для проведення тендерів та закупівель за рамковими угодами, які дозволять закупити більше якісних ліків за меншою вартістю.

 

Володимир Зеленський зустрівся з майбутніми народними депутатами
від "Слуги народу"

25 липня 2019 року, Українська правда

       Президент Володимир Зеленський сьогодні в Офісі глави держави провів зустріч з майбутніми народними депутатами від партії "Слуга народу".

       На зустрічі були присутні практично всі майбутні нардепи від "Слуги народу", обрані як за списком, так і по мажоритарних округах.

       Про це повідомляє джерело "Української правди", яке було присутнє на зустрічі.

       На зустрічі, крім Зеленського, були також голова Офісу президента Андрій Богдан та перший помічник глави держави Сергій Шефір.

       Джерело зазначило, що це була мотивувальна зустріч-знайомство, яке тривало близько години.

       "Президент нічого особливого не сказав, загальні речі. Був меседж, що ми не йдемо ні на які компроміси – ні з іншими людьми, ні з совістю. Ще були слова – "залишаємося людьми", бо нам всім потім дивитися людям в очі", – розповів співрозмовник УП.

       "І на кінець Зеленський додав, що ми усі прийшли міняти країну. "Якщо у когось інша мета – можете складати мандат, щоб ми потім вас самі не виганяли", – процитувало джерело президента.

 

Холодна вода може подорожчати на 15%

25 липня 2019 року

       Вітчизняні водоканали на тлі підвищення цін на електроенергію для промисловості внаслідок запуску ринку електроенергії з 1 липня хочуть збільшити тарифи на холодне водопостачання на 15%. Про це журналістам повідомив представник президента в уряді Андрій Герус після засідання уряду.

        "Для українських підприємств зросла на 30% ціна на електроенергію. Для багатьох це є проблемою. В першу чергу – для водоканалів. Вони вже приходять і просять підвищити тариф на холодну воду для населення... Водоканали вже хочуть підвищити тариф на холодну воду на 15%", – сказав він.

       Герус додав, що підвищення ціни на електроенергію стало проблемою для теплогенеруючих та експортних підприємств. За його словами, є кілька варіантів розв'язання проблеми зростання ціни на електроенергію для промисловості. Цьому можуть посприяти окрему постанову Кабінету Міністрів про покладення спеціальних зобов'язань, рішення Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, формування ціни на електрику на добу вперед, а також рішення за тарифом від "Укренерго".

        За словами, якщо ці механізми будуть задіяні, то вже з 1 вересня ціни на електрику для промисловості можуть знизитися.

 

Майже половина українців воліють бачити ветеранів у політиці

25 липня 2019 року, Радіо Свобода

       Понад 40% громадян України вважають, що ветерани Антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил мають бути залучені до політики та роботи органів влади різних рівнів. Про це свідчать опитування, які у травні-червні 2019 року проводили соціологи Київського міжнародного інституту соціології на замовлення проекту «Без броні».

       За результатами дослідження, проти політичної активності ветеранів виступає третина опитаних українців. Також більшість респондентів вважають, що нині роль учасників бойових дій (ветеранів) у політиці є «незначною».

       «На думку опитаних, ветерани АТО/ООС мають великий потенціал у політиці, але наразі їхня роль у ній є незначною. Одна з головних причин такої ситуації – відсутність у державі політиків, які би регулярно лобіювали ветеранські питання на всеукраїнському рівні», – повідомила на презентації досліджень співзасновниця громадської організації «Студена» і проекту «Без броні» Оксана Іванців.

       Респонденти також зазначили, що основною «рушійною силою» участі ветеранів у політичних і громадських рухах є «незадовільна робота держави на національному та місцевому рівнях», додала Іванців.

       Вона також повідомила, що, згідно з даними оборонного сектору України, cтаном на 1 липня 2019 року статус учасника бойових дій отримали 370 тисяч осіб, з них 15 тисяч – це жінки. Найбільше ветеранів із статусом УБД мешкають у Дніпропетровській. Київській та Львівській областях.

       Проект «Без броні» представляє електронну інформаційну платформу (базу даних), на ній розміщені близько тисячі ініціатив (національного і місцевого рівнів) з підтримки ветеранів АТО/ООС за різними напрямками: від психологічної і соціальної реабілітації – до мотивуючих матеріалів про історії успіхів ветеранів бойових дій. Функціонування платформи здійснюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

 

Українці зможуть контролювати оригінальність ліків зі смартфонів

25 липня 2019 року

       У вересні в аптеках з’являться препарати зі спеціальним маркуванням, за яким можна буде пересвідчитись, що ліки не підроблені, а з кінця року українці зможуть самостійно контролювати оригінальність ліків за допомогою смартфону.

       Постанову про старт пілотного проекту ухвалив Кабінет Міністрів 24 липня, інформує Міністерство охорони здоров’я у Facebook.

       "Споживачі зможуть контролювати оригінальність ліків з кінця року - саме тоді запрацює спеціальний мобільний додаток, за допомогою якого можна буде просканувати код на упаковці", – пояснили в міністерстві.

       Поки маркування з’явиться лише на упаковках окремих препаратів – на цьому етапі норма є добровільною для виробників ліків, зазначили у МОЗ.

       І додали, що обов’язкове маркування поступово запроваджуватиметься з 2021 до 2023 року.

       Як зазначили у міністерстві, ці зміни відбуваються в рамках Концепції реалізації державної політики щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів.

 

Скільки українців отримують субсидії в 2019 році

25 липня 2019 року

      Субсидії, які передбачені законодавством для погашення витрат на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП) жителям України в січні-червні 2019 року було офіційно призначено на суму 916,9 млн грн, що на 37,5% більше, ніж за попередній період 2018 року, повідомляє Державна служба статистики України.

       Тому, в міській місцевості субсидії призначені на суму 640,4 млн грн, у сільській – 276,5 млн грн.

       За офіційною інформацією Держстату, за субсидіями на оплату ЖКП у січні-червні звернулися 2339,8 тис. власників домогосподарств, що на 38,2% менше, ніж за аналогічний період 2018 року.

       Зокрема, у міській місцевості за шість місяців 2019 року субсидії призначені 1888 тис. сімей, у сільській - 915,4 тис. сімей. Якщо зрівняти з січнем-червнем 2018 року, кількість сімей, яким призначено субсидії, відповідно збільшилась на 38,4%.

       Тому, середній розмір призначеної субсидії на одну сім'ю у червні 2019 року якщо порівняти з червнем минулого року збільшився на 15,6% – до 116,4 грн.

       Отже, у червні 2019 року субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримували 2061,1 тис. домогосподарств, які звернулися за державною допомогою.

 

Глава ОПУ Богдан просить Кабмін ініціювати звільнення Кличка

24 липня 2019 року

       Глава Офісу президента Андрій Богдан попросив Кабмін внести подання про звільнення Віталія Кличка з посади голови Київської міської державної адміністрації. Копію прохання опублікував на своїй сторінці у Facebook журналіст Орест Сохар .

       У своєму проханні Офіс президента посилається на статтю 118 Конституції. Вона встановлює право президента призначати і звільняти голів державних адміністрацій за поданням Кабінету Міністрів.

       Пізніше цю інформацію підтвердив прес-секретар прем'єр-міністра Василь Рябчук у коментарі агентству Інтерфакс-Україна.

       «Таке звернення є, зараз воно обробляється в установленому порядку», — сказав він.

       Нагадаємо, Богдан раніше заявляв про розділення повноважень мера Києва і глави КМДА.

       ЗМІ повідомляли, що в партії Слуга народу є дві кандидатури на пост глави Київської міської держадміністрації.

       Перший кандидат — це гендиректор холдингу 1+1 media, власником якого є олігарх Ігор Коломойський, Олександр Ткаченко.

       Другий кандидат в КМДА — бізнесмен Андрій Холодов, № 22 в списку партії Слуга народу. Холодов є кумом дружини Віктора Медведчука Оксани Марченко. Журналісти називають його «тіньовим бізнесменом», який заробляє на роздрібній торгівлі сигаретами в столичних кіосках.

       Також раніше гендиректор "1+1" Олександр Ткаченко заявив, що партія ініціюватиме новий законопроєкт про столицю, який передбачає поділ посади мера та голови Київської міської державної адміністрації.

       Перед цим Кличко заявив, що звертатиметься до мешканців міста, якщо команда Зеленського вирішить розділити повноваження міського голови столиці та керівника КМДА.

       Президент Володимир Зеленський на зустрічі із Кличком підтвердив інформацію про те, що збирається призначити на посаду голови Київської міської державної адміністрації свою людину. Кличко сказав президенту про те, що ініціатива глави держави — позбавлення мера виконавчих повноважень — це повернення методів Януковича. 

       Також 5 липня мер Києва Віталій Кличко заявив, що ініціюватиме дострокові вибори мера столиці, якщо Верховна Рада прийме рішення про розподіл повноважень мера та голови Київської адміністрації.

 

Фермерським господарствам нараховано компенсацію у розмірі 81,4 млн грн

24 липня 2019 року, Прес-служба Мінагрополітики

       Станом на 23 липня за перше півріччя за програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» фермерським господарствам нараховано 81,4 млн грн. Зокрема, за грудень 2018 року – квітень 2019 року вже виплачено 18,6 млн грн., за травень 2019 року – підготовлено до виплат 62,8 млн гривень на основі реєстрів, отриманих від уповноважених банків та Укрдержфонду.

       Кошти нараховані за наступними напрямами:

 • часткова компенсація вартості техніки та обладнання – 46,1 млн грн (864 отримувачі);
 • здешевлення кредитів – 22,3 млн грн (909 отримувачів);
 • часткова компенсація витрат, пов’язаних з наданими с/г дорадчими послугами – 142,0 тис. грн (16 отримувачів).
 • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь – новоствореним фермерським господарствам – 2,3 млн грн (41 отримувач);
 • бюджетна субсидія на одиницю оброблюваних угідь для фермерських господарств (крім новостворених) 10,5 млн грн (345 отримувачів).

 

Ціна газу для населення у серпні зменшиться щонайменше на 5,5%

24 липня 2019 року

       Виходячи із динаміки формування ціни газу на ринку України, і враховуючи дані Української енергетичної біржі – станом на сьогодні 4 643 грн без ПДВ за 1 тис. куб. м , та НАК «Нафтогаз України» – 4 640 грн для промисловості без ПДВ, кінцева ціна газу для населення у серпні зменшиться щонайменше на 5,5%, порівняно з липневою ціною, та становитиме не більше 4 640 без ПДВ за 1 тис. куб. м.

       Коментуючи це, Глава Уряду Володимир Гройсман відзначив, що загалом – завдяки наполегливим і послідовним діям Уряду – ціна газу для населення знизиться на 25%, повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

       «Незважаючи на спротив монополіста, ми знайшли рішення і змусили Нафтогаз продавати населенню газ дешевше. Ціна на блакитне паливо для населення загалом за три місяці знизилася із 5 803 до 4 640 грн без ПДВ. В результаті дії урядової постанови ціна на газ впала на 25%», – заявляє Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

 

ЦВК порахувала дві третини бюлетенів

22 липня 2019 року

       Центральна виборча комісія опрацювала 67.91% протоколів на позачергових виборах до Верховної Ради.

       Перше місце посідає "Слуга народу" – президентській партії віддали свої голоси 42.64% виборців.

       "Опозиційна платформа – За життя" бере 13.05% голосів.

       "Європейська солідарність" – 8.43%.

       Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" – 8.02%.

       "Голос" – 6.20%.

 

У ЦВК назвали причини рекордно низької явки на виборах у Раду

22 липня 2019 року

       Заступник глави ЦВК Євген Радченко пояснив, чому явка на позачергових виборах до Верховної Ради виявилася рекордно низькою і найнижчою за всю історію парламентських виборів в Україні (лише 49,84%).

       За його словами, зокрема, слід враховувати, що вибори проходили влітку, а також те, що вони стали несподіванкою для суспільства.

       «На нашу думку, це є великою зміною векторів. Наприклад, на позачергових виборах 2014 року явка склала 52%, а на виборах 2012 року 57%. Тобто світова тенденція до зниження активності виборців торкнулася на жаль, і України», — сказав Радченко.

       У той же час, на думку глави ЦВК Тетяни Сліпачук, незважаючи на літній період, «була досить високою активність громадян».

      Найактивнішими виявилися виборці у Чернігівській області, де на дільниці прийшли 54,8% громадян, що мають право голосу, а також у Тернопільській (54,21%), Полтавській (54,1%) областях.

       На Львівщині голосувати прийшли 53,42% виборців, на Хмельниччині - 53,17%, у Волинській області – 52,26%, у Сумській – 52,24%.

       Найменшою явка була у Закарпатській (41,16%), Чернівецькій (42,06%) та Херсонській (43,93%) областях.

       У Києві явка становила 48,97%.

 

Президент України підписав указ щодо стимулювання економічного
та туристичного розвитку Карпатського регіону

22 липня 2019 року

       Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про розвиток регіону українських Карпат» (№ 543/2019). Документ спрямований на стимулювання соціально-економічного розвитку, підвищення інвестиційної привабливості, розбудови рекреаційного, туристичного та етнокультурного потенціалу регіону українських Карпат.

       Глава держави зобов’язав Кабінет Міністрів України протягом двох місяців затвердити Державну програму розвитку регіону українських Карпат на 2020-2022 рр. з урахуванням Концепції розвитку гірських територій українських Карпат, повідомляє Офіційне інтернет-представництво глави держави.

       Також, згідно з текстом указу, уряд повинен передбачати у проектах закону про державний бюджет України на 2020-й та наступні роки видатки, необхідні для реалізації цієї держпрограми.

       Указ Президента набирає чинності з дня його опублікування.

 

Дію Закону про мову пропонують відтермінувати

22 липня 2019 року

       У Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України № 10466 «Про внесення змін до Розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» щодо відтермінування введення його в дію», поданий народним депутатом України восьмого скликання Валерієм Писаренком.

       Законопроєкт пропонує відтермінувати введення у дію закону на 5 років.

       Автор документа зазначає, що частиною третьою статті 10 Основного Закону України передбачено, що в Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. На його думку, вище зазначений Закон «порушує права російськомовних громадян України та інших національних меншин України на використання рідної мови, зокрема під час здобуття ними освіти, обмежує доступ громадян до культурної продукції рідною мовою, ним створюється атмосфера нетерпимості до мовного різноманіття, історично притаманного єдиному багатонаціональному народу України Саме тому на сьогодні, на розгляді в Конституційному Суді України знаходиться конституційне подання 51 народного депутата, які просять перевірити його на відповідність Конституції України. Однак, з огляду на велику завантаженість Конституційного Суду України, зазначене подання ще не розглянуто по суті».

 

Володимир Зеленський підписав указ щодо підвищення якості доріг в Україні

19 липня 2019 року

       За результатами робочої наради щодо дорожньої інфраструктури, яка відбулася 19 липня, Президент Володимир Зеленський підписав указ щодо створення умов для розвитку та підвищення якості автомобільних доріг. Документ передбачає низку заходів, спрямованих на створення безпечних та комфортних умов для учасників дорожнього руху, розвиток мережі якісних доріг, формування сприятливих умов для бізнесу.

       Зокрема, до 1 січня 2020 року Кабінет Міністрів має забезпечити перегляд кваліфікаційних критеріїв, фінансових і технічних вимог до учасників публічних закупівель відповідно до найкращих світових практик. Крім того, мають бути створені умови для використання новітніх технологій та матеріалів під час будівництва, реконструкції, ремонту доріг, переглянуті відповідні нормативно-технічні документи з метою забезпечення європейської якості автомобільних доріг. Також замовники мають залучати на конкурсних засадах незалежного інженера-консультанта у сфері дорожнього будівництва (FIDIC) на етапах закупівель, виконання робіт, гарантійного обслуговування будівництва, реконструкції та ремонту автомобільних доріг.

       Учасники наради окремо обговорили заходи для підтримання безпеки руху на дорогах. У нараді також взяли участь представники «Укравтодору» та Державної служби України з безпеки на транспорті.

 

Група депутатів звернулася до Конституційного Суду з проханням перевірити закони про особливий статус Донбасу та амністію бойовиків

19 липня 2019 року

       Понад 50 народних депутатів України направили звернення до Конституційного суду з проханням визнати неконституційними закони про особливий статус Донбасу та амністію бойовиків.

       Про це на своїй сторінці у Facebook написала віцеспікерка парламенту Оксана Сироїд.

       "Сьогодні о 12.00 біля Конституційного Суду. Подаємо Конституційне подання про визнання неконституційними законів про особливий статусу для ОРДЛО і про амністію. Мінські домовленості – це класична угода з Дияволом. Бо за повернення матеріального – території, ми повинні віддати Росії душу – незалежність, суверенітет, мову. От позавчора у Мінську Росія начебто пішла на поступки і запропонувала "пряник" – обмін полоненими і демонтаж фортифікаційних споруд ОРДЛО. Але в Страсбурзі відразу ляснув "батіг" – Медведчук озвучив ціну, яку за поступки Росії має заплатити Україна. Найважливішим у рахунку на оплату є особливий статус для ОРДЛО", – написала вона.

       За її словами, це подання не підписав жоден із чинних нардепів із фракції БПП.

       У коментарі журналістам Сироїд зазначила, що подання підписали 53 депутати.

       "Я сподіваюся, що нинішній склад Конституційного Суду буде відповідальним перед людьми. Перше рішення, яке має ухвалити КС, – прийняти у провадження розгляд цієї справи, ну а далі буде розгляд по суті. Сподіваємося на те, що КС буде на боці держави і народу, щоб захистити від російської агресії", – зазначила вона.

 

Представники бізнесу звернулися до Зеленського
щодо ситуації із рейдерством в країні

19 липня 2019 року, АгроПоліт

       Громадська організація «Бізнес-Варта» звернулася до Президента України Володимира Зеленського щодо ситуації із рейдерством в країні. Про це повідомляє прес-служба організації.

       Представники бізнесу просять Зеленського створити спеціальну комісію, що вивчала б і аналізувала ситуацію із рейдерськими захопленнями в України та виробляла ефективні методи боротьби із протиправними схемами заволодіння бізнесом та майном.

       «У своєму зверненні до глави держави ми описали майже зо два десятки справ, які знаходяться чи знаходилися у роботі нашої організації. Ми прагнемо, щоб вище керівництво держави бачило у рейдерстві не просто загальну проблему, а конкретний бізнес, конкретних підприємців, які постраждали від злочинців», – йдеться в повідомленні.

       Документ підписано народним депутатом, головою ради ГО «Бізнес-Варта» Іваном Мірошніченком, директором ГО «Бізнес-Варта» Ольгою Тригуб та юристом організації Андрієм Наход.

 

Третина росіян вважають Україну братом, а 12% – загрозою для РФ

17 липня 2019 року, Українська правда

       30% росіян вважають Україну братською країною, 28% – просто сусідом, а 9% – ворожою державою. Ще 12% жителів Росії бачать в Україні загрозу для РФ.

       Про це свідчать результати опитування Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦИОМ).

       48% респондентів переконані, що між росіянами і українцями зараз більше того, що їх роз'єднує, протилежної думки дотримуються 36%.

       В цілому 68% росіян заявили, що добре ставляться до України (56% – в основному добре, ще 12% – дуже добре). Погано ставляться до сусідньої держави 21% опитаних (12% – в основному погано, 9% – дуже погано).

       20% росіян відчувають до громадян України симпатію, 17% – повагу.

       Разом з тим у 20% жителів РФ українці викликають почуття розчарування, у 19% – байдужість і у 16% – жалість.

 

Внесено зміни у положення про військову службу на випадок воєнного стану

17 липня 2019 року

       Президент Володимир Зеленський підписав указ про внесення змін до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України.

       Про це повідомляє офіційний сайт президента, передає Інтерфакс-Україна.

       Так, положення доповнено пунктом 263, у якому йдеться, що в разі введення воєнного стану для формування військових адміністрацій у населені пункти відправляються військовослужбовці з метою виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки зі збереженням на військовій службі без виключення зі списків особового складу.

       Заміщення посад військовослужбовцями здійснюється відповідно до переліку посад у військових адміністраціях, що підлягають заміщенню військовослужбовцями військових формувань, особами рядового і командного складу правоохоронних органів, і переліком посад, які можуть бути заміщені такими військовослужбовцями та правоохоронцями в районній, обласній військової адміністрації, затвердженими президентом за поданням головнокомандувача ЗСУ.

       Відрядження військовослужбовців у військові адміністрації зі збереженням на військовій службі та їх відкликання здійснюється наказами щодо особового складу начальника Генштабу. Про призначення військовослужбовців, відряджених на посади у військові адміністрації, ці адміністрації письмово повідомляють у Генштаб ЗСУ.

       За погодженням із Генштабом відряджені військовослужбовці звільняються з посад у військових адміністраціях і знову спрямовуються в його розпорядження у разі: припинення чи скасування воєнного стану; завершення виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки; невиконання військовослужбовцем обов'язків на займаній посаді.

       У разі необхідності начальник Генштабу може відкликати з військової адміністрації відряджених військовослужбовців, повідомивши про таке відкликання начальнику військової адміністрації з наданням відповідної заміни.

       Після повернення в розпорядження Генштабу ЗСУ військовослужбовці продовжують проходити військову службу або звільняються з військової служби в установленому порядку.

       Крім цього, в розділі, де встановлені терміни вислуги при можливому "введення воєнного стану" для молодшого і старшого офіцерського складу, які проходять військову службу, дане формулювання замінена на "оголошення стану війни", і терміни вислуги встановлюються "до дня і часу припинення стану війни ".

       Розділ про види посад і вимог при призначеннях на посаду доповнений тим, що військовослужбовці призначаються на посади і переміщаються по службі по основній або спорідненою спеціальністю не тільки з урахуванням досвіду служби, а й "рівня їх професійної компетентності, особистих якостей і досягнень і відповідності характеристикам посад , визначених Міністерством оборони України ".

       При цьому з цього ж пункту видалена фраза про те, що "переміщення військовослужбовців по службі проводиться, як правило, без зарахування в розпорядження відповідних командирів".

       Пункт про те, що після закінчення підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації військовослужбовці повертаються до військових частин, які направили на таку підготовку, доповнена тим, що курсанти навчальних частин з числа громадян, прийнятих на військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу , після закінчення курсу підготовки / перепідготовки / підвищення кваліфікації призначаються на посади згідно з отриманою військово-облікової спеціальності, крім військовослужбовців, які зараховуються в розпорядження командира військової частини А0515 (Головне управління розвідки Міноборони України).

 

Робочої сили в Україні до 2050 року стане менше на третину.
Чим це загрожує і що робити — головне з доповіді МВФ

17 липня 2019 року, НВ Бізнес

       15 липня Міжнародний валютний фонд опублікував 108-сторінкову доповідь, в якій попередив, що населення в країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи швидко скорочується і старіє. Робоча сила в Україні за наступні три десятиліття скоротиться приблизно на третину. Це сильно впливає на зростання ВВП. НВ Бізнес вибрав головне з доповіді Фонду.

       «Нове дослідження МВФ передбачає, що населення регіону, без урахування Туреччини (у цій країні демографічна ситуація значно краща. — ред.), скоротиться на 12% до 2050 року через старіння і міграцію. Скорочення робочої сили (сукупність працездатного населення і безробітних, які активно шукають роботу. — ред.), ймовірно, буде ще більшим: знизиться на 25% протягом наступних трьох десятиліть», — зазначив заступник директора-розпорядника МВФ Тао Чжан на конференції в Хорватії, презентуючи результати дослідження.

       Хоча зараз населення в регіоні, як правило, молодше, ніж у Західній Європі, Фонд прогнозує, що воно старітиме швидше. Водночас багатьом країнам Центральної та Східної Європи все ще далеко до рівня доходів на душу населення в Західній Європі. Є ризик, що ці країни «постаріють швидше, ніж стануть багатими».

 • Контекст

       Для цілей цієї доповіді:

       Центральна, Східна та Південно-Східна Європа (CESEE): Албанія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Чехія, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Республіка Північна Македонія, Молдова, Чорногорія, Польща, Румунія, Росія, Сербія, Словаччина, Словенія, Туреччина, Україна.

       Балтії: Естонія, Латвія, Литва.

       Центральноєвропейські нові члени ЄС (РЄ): Чехія, Угорщина, Польща, Словаччина, Словенія.

       Східна Європа (EE): Білорусь, Молдова, РФ, Україна.

       Південно-східні країни-члени ЄС (SEE EU): Болгарія, Хорватія, Румунія.

       Країни Південно-Східної Європи, що не входять до ЄС (SEE non-EU): Албанія, Боснія і Герцеговина, Республіка Північна Македонія, Чорногорія, Сербія.

       Західна Європа (WE): Австрія, Бельгія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Сан-Марино, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Великобританія.

 • Що йде не так

       Причин швидкого скорочення і старіння населення в регіоні дві: висока смертність і еміграція. Народжуваність у регіоні лише трохи нижче, ніж у Західній Європі, тому не є головним фактором.

       Що стосується рівня смертності (кількість смертей на тисячу населення), то в країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи він вищий. Найпоширеніші причини смертей — серцево-судинні захворювання, ненавмисні і навмисні травми, ускладнення під час вагітності і пологів, захворювання травної системи. Східна Європа відстає за рівнем очікуваної тривалості життя при народженні через передчасну смертність від неінфекційних захворювань у людей віком 30+.

       У МВФ підкреслили, що ймовірність смерті і далі знижуватиметься серед всіх вікових категорій через поліпшення системи охорони здоров'я та зниження ризику захворювань і нещасних випадків, але через старіння населення рівень смертності в регіоні залишиться вищим, ніж у Західній Європі.

       Ще одна причина скорочення населення в тому, що більшість країн регіону з 1990-х років зіткнулися зі значною еміграцією. Оскільки їдуть переважно молодші люди, це прискорює старіння населення. Хоча прогнозувати міжнародну міграцію дуже складно, в МВФ припускають, що еміграція з країн регіону до 2050 року залишиться на рівні останніх років.

       «Ці демографічні чинники припускають різке скорочення населення в більшості країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи протягом наступних трьох десятиліть. Прогнозується, що населення майже половини країн регіону до 2030 року скоротиться на 5%, до 2050-го — на 15%. Згідно з прогнозом, Латвія і Болгарія до 2050 року втратять більше однієї п'ятої населення. Тільки в Туреччині кількість населення значно зросте», — зазначили в МВФ.

       Різке скорочення населення призведе до падіння чисельності населення працездатного віку. Прогнозується, що до 2035 року темпи його зниження сповільняться, оскільки зараз найчисленнішою віковою групою є група від 25 до 34 років. Після 2035 року темпи падіння прискоряться і будуть вищими, ніж у Західній Європі.

       Старіти робоча сила в регіоні буде також швидше, ніж у Західній Європі (водночас населення молодших і бідніших країн CESEE старітиме швидше, ніж населення інших країн регіону). Частка літніх працівників збільшиться з 15,8% у 2015 році до 22% у 2050-му (в Україні — з 11,8% до 21,4%), а співвідношення осіб старше 65 років до осіб віком від 20 до 64 років — з 25% у 2015-му до 50,6% у 2050-му (в Україні — з 24,7% до 46,8%). Це означає, що в 2050 році працездатному населенню доведеться підтримувати більш ніж удвічі більше літніх людей, ніж зараз.

       Згідно з прогнозом, робоча сила в країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи (без Туреччини) скоротиться на 10% до 2030 року і на 26% до 2050 року, навіть якщо враховувати законодавче збільшення пенсійного віку в низці країн.

       «Прогнозується, що найбільше скорочення робочої сили до 2050 року — більш ніж на 30% — відбудеться в Болгарії, Латвії, Польщі та Україні», — попередили в МВФ.

 • Як поліпшити ситуацію

       Зазвичай для боротьби зі скороченням робочої сили використовують кроки, націлені на підвищення рівня народжуваності та імміграції, а також збільшення кількості працездатного населення. Для підвищення рівня народжуваності влада низки країн регіону надає грошову і житлову допомогу, а також податкові пільги. Водночас є мало доказів того, що фінансові стимули можуть істотно підвищити народжуваність. Навіть якщо це вдасться зробити, відчутний вплив на кількість робочої сили це матиме тільки через 20 років. Що стосується залучення в країну мігрантів, то деякі країни — наприклад, Чехія, Польща та Словаччина — нещодавно спростили процедури працевлаштування для працівників із низки країн, що не входять в ЄС, зокрема з України. Проте, в більшості країн регіону довгострокових стратегій для стимулювання імміграції немає.

       Деякі країни, наприклад, Польща, також намагаються повертати своїх громадян, які виїхали працювати в інші країни. Польська влада хоче посилити зв'язок цих людей з батьківщиною і стимулювати їхнє спілкування з польською діаспорою. У МВФ підкреслюють, що до повернення в країну великої кількості мігрантів це поки не привело. Країнам, які хочуть повертати своїх громадян, важливо поліпшувати свої інституції, підкреслив заступник директора-розпорядника МВФ Тао Чжан.

       Найдієвішим методом боротьби з різким скороченням робочої сили в МВФ вважають збільшення рівня залученості населення в складі робочої сили. У Фонді зазначають, що в країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи працює в середньому 68% населення працездатного віку. Це нижче середнього західноєвропейського показника (74%). Найвищий він у Швеції — 82%.

       Країни Центральної, Східної та Південно-Східної Європи можуть збільшити залученість у складі робочої сили за рахунок літніх людей і жінок.

       «Залучення літніх працівників (55 років і старших) значно нижче в країнах цього регіону, ніж у Західній Європі, частково через дедалі нижчий пенсійний вік. Середній рівень залученості жінок віком від 55 до 64 років становить лише 42% (в Україні — 28,4%) у порівнянні з 49% в Західній Європі і 76% у Швеції. Серед чоловіків показники залученості вищі, але розриви аналогічні: середній рівень залученості становить 58% у країнах Центральної, Східної та Південно-Східної Європи (в Україні — 46,8%) і 65% у Західній Європі (у Швеції — 82%). У багатьох країнах CESEE залученість жінок дітородного віку (віком від 25 до 45 років) нижче середнього показника в Західній Європі. Найбільший розрив у Туреччині і балканських країнах», — розповіли в МВФ.

       У Фонді розробили два сценарії підвищення залученості в складі робочої сили — помірний і амбітний. Перший передбачає поступове збільшення залученості жінок у робочій силі до найвищих західноєвропейських показників і підвищення пенсійного віку відповідно до очікуваної тривалості життя, але не вище 67 років. У другому сценарії МВФ пропонує швидко довести частку жінок у робочій силі до найвищих західноєвропейських показників і підвищити пенсійний вік до понад 70 років до 2050 року. У Фонді наголосили, що сценарії ілюстративні. З їх допомогою МВФ хоче продемонструвати, як різні варіанти змін вплинуть на ситуацію в різних країнах. Водночас у Фонді наголосили, що лише кільком країнам такі зміни могли б допомогти повністю побороти скорочення робочої сили. А ось, наприклад, країнам Балтії істотно змінити ситуацію навіть амбітний сценарій не допоможе.

       Згідно з оцінкою Фонду, в довгостроковій перспективі найістотніше збільшити робочу силу може підвищення пенсійного віку. У МВФ підкреслили, що потенційна вигода від різних реформ залежить від структури робочої сили, поточного пенсійного віку і рівня залученості працездатного населення в робочій силі в кожній окремій країні. Наприклад, Україні потрібно зосередитися на збільшенні робочої сили за рахунок підвищення пенсійного віку, збільшення залученості жінок і чоловіків віком 55+, а також наростити витрати бюджету, пов'язані зі старінням населення (на пенсійну систему і охорону здоров'я).

 • На що, крім зменшення робочої сили, вплине погіршення демографічної ситуації

       Через старіння населення країн регіону доведеться збільшувати витрати на охорону здоров'я і пенсійну систему. Нині на це йде в середньому 9% і 5% ВВП відповідно. До 2050 року пов'язані зі старінням населення витрати зростуть до 20% ВВП. Деякі країни, зокрема Боснія і Герцеговина, Хорватія, Польща, Словенія і Україна, витрачатимуть на охорону здоров'я і пенсійну систему 25% ВВП або більше. Україна, наприклад, істотно збільшуватиме витрати на пенсійну систему.

       Крім того, старіння робочої сили може призвести до зниження сукупної продуктивності праці. Для деяких країн регіону цей ефект може бути значним.

      Сукупність цих трьох чинників (зменшення робочої сили, збільшення державних витрат на пенсії і охорону здоров'я і зниження продуктивності праці) призведе до уповільнення зростання ВВП і темпів конвергенції (зближення економік різних регіонів).

       У середньому для країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи (без Туреччини) темпи зростання реального ВВП будуть щорічно до 2050 року нижчі приблизно на 1,2 процентного пункту. Це означає, що в 2050 році ВВП буде приблизно на 31% нижчим, ніж якби демографічна ситуація не погіршувалася. Найбільший удар по зростанню ВВП отримає Україна (-1,4 процентного пункту щорічно). Це пояснюється зменшенням робочої сили і продуктивності праці, враховуючи швидке збільшення частки літніх працівників.

       Що стосується темпів зближення рівнів доходів у цьому регіоні і в Західній Європі, то для більшості країн CESEE розрив буде скорочуватися, але повільніше, ніж міг би, якби демографічна ситуація не погіршувалася. Виняток становлять Хорватія, Росія та низка інших країн. Там розрив буде збільшуватися. У випадку з РФ — досить різко.

       Скорочення робочої сили і старіння населення також призведе до зниження споживання, інвестицій, експорту та імпорту. Бюджетний дефіцит збільшиться через зростання витрат, пов'язаних зі старінням. Вплив погіршення демографічної ситуації на Україні буде істотним. Зростання інвестицій у середньому щорічно буде сповільнюватися на 2,5 процентного пункту. Співвідношення дефіциту бюджету до ВВП з 2020-го до 2050 року зросте на 13 процентних пунктів, вважають у МВФ.

Автор: Тетяна Літвінчук

 

Конституційний Суд визнав конституційною декомунізацію

16 липня 2019 року

       Конституційний Суд України сьогодні визнав конституційним закон про декомунізацію.

       Про це "Українській правді" повідомило джерело, наближене до розгляду питання.

       В розкладі роботи суду вказується, що у вівторок у закритому режимі він розглядав питання визначення конституційності Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

       За словами джерела, суд вирішив, що пропаганда комуністичного режиму є спробою виправдати тоталітаризм і запереченням конституційних принципів і демократичних цінностей.

       Також це є реальною загрозою для сучасної української державності.

 

До 2023 року англійська мова стане обов’язковою для вступу у виші

16 липня 2019 року

       Міністерство освіти України затвердило Концепцію розвитку англійської мови в університетах. Документ передбачає організацію мовних курсів та інтенсивів, володіння англійською мовою на рівні не менш як В1 стане обов’язковою умовою для вступу, В2 – для випуску, частину профільних дисциплін пропонують зробити англомовними та проводити регулярні "скринінги знань", зокрема, запровадити обов’язкове ЗНО з іноземної мови після бакалаврату.

       За словами Міністра освіти та науки Лілії Гриневич, дослідження показують, що економічний розвиток країни залежить від знання громадянами англійської мови. Зараз Україна розташувалася на 28 місці з 32 неангломовних країн Європи за рівнем знання англійської мови.

       Однією з основних проблем англійської в університетах vіністр назвала рівень, з яким у виші потрапляють вступники – він надзвичайно різний. Це водночас шкодить обом групам – і студентам з низьким рівнем, які не встигають за програмою й не можуть нормально її засвоювати, так і сильним студентам, які страждають від політики "орієнтації на слабшого".

       "Рішення лише одне – забезпечити вхід на рівні В1 усіх студентів на початку навчання. Ціль – до 2023 року всі студенти мають оволодіти мовою на відповідному рівні", – йдеться у документі.

 

В Україні набув чинності закон про мову

16 липня 2019 року

       В Україні сьогодні набув чинності Закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

       Документ став чинним через два місяці після опублікування його в газеті "Голос України".

       Закон закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.

       Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності.

       За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.

       Крім того, закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її при виконанні службових обов’язків.

       Також державна мова має використовуватися в освітній сфері і трудових відносинах, у медичній сфері, обслуговуванні споживачів, у публічних заходах, рекламі та в інших сферах.

       Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

       Законом передбачено організацію безкоштовних курсів української мови для дорослих.

       Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушень прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами. Максимальна сума штрафу становитиме 11 тис. 900 грн. Ці норми почнуть діяти через три роки.

 

Нафтогаз знижує ціну газу для споживачів за ПСО в липні на 11,7%

 15 липня 2019 року,
Департамент з комунікацій НАК «Нафтогаз України»

       НАК «Нафтогаз України» розрахувала нову ціну природного газу для потреб населення та інших споживачів за ПСО, що діятиме в липні. Нова ціна розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 293 "Деякі питання діяльності акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 485, яка застосовується з 01.06.2019).

       Відтак, ціна газу, за якою Нафтогаз продає його у липні газзбутам та постачає споживачам за ПСО, визначена на рівні 4 905,67 грн за тисячу кубометрів (без врахування ПДВ та транспортних витрат). Порівняно з червнем вартість газу зменшиться на 648 грн, або на 11,7%. Кінцева ціна газу в регіонах України залежить від тарифу на розподіл газу, встановленого НКРЕКП для відповідного обл- чи міськгазу. Постачальники газу зобов’язані інформувати своїх споживачів про кінцеву ціну.

       Це вже друге поспіль зниження вартості газу Нафтогазом: у червні вартість газу була знижена на 436 грн, або на 7,3% порівняно з травнем.

       Постанова Уряду №485 передбачає, що Нафтогаз для визначення ціни газу за ПСО аналізує 4 показники – ціну для комерційних споживачів за минулий місяць, дані МЕРТ щодо середньої митної вартості газу за минулий місяць, середньозважену ціну на Українській енергетичній біржі, та ціну за урядовою постановою №867 від 19 жовтня 2018 року – компанія обирає з них найнижчу. Найменшою виявилася ціна на Українській енергетичній біржі – за нею і була визначена вартість газу на липень.

 

Тиждень до виборів: рейтинг "Голосу" росте, "ЄС" і "Батьківщина"
втрачають підтримку

15 липня 2019 року, Українська правда

       Чергове опитування українців показало, що 5% бар'єр на виборах у Верховну Раду долають п'ять партій, а ще дві - близькі до проходу в парламент.

       Про це свідчать результати опитування, проведеного "Центром Разумкова" з 5 по 11 липня.

       Зазначається, що найбільшу підтримку серед українців має партія "Слуга народу", за яку готові віддати свої голоси 41,5% опитаних українців, які визначилися з вибором і братимуть участь у голосуванні.

       За партію "Опозиційна платформа – за життя" мають намір проголосувати 12,5%, за партію "Голос" – 8,8%, за партію "Європейська Солідарність" – 8,3%, за Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина" – 7,0%, за партію "Сила і честь" – 4,6%.

       За "Опозиційний блок" готові проголосувати 3,8% респондентів, за Всеукраїнське об’єднання "Свобода" – 2,5%, за Радикальну партію Олега Ляшка – 2,4%, за партію "Українська стратегія Гройсмана" – 2,0%, за партію "Громадянська позиція" – 1,8%, за партію "Об’єднання "Самопоміч" – 1,4%, за "Партію Шарія" – 1,2%.

       За даними Центру, на час проведення опитування 13,7% респондентів ще не визначилися, за кого голосуватимуть.

 

У Світовому банку розповіли, чому варто зупинити стрімке зростання
“мінімалки” в Україні

15 липня 2019 року, Українська правда

       У Світовому банку вважають, що в Україні варто зупинити стрімке зростання мінімальної зарплати до завершення основних структурних реформ в економіці.

       Про це в інтерв'ю DT.UA заявила економіст представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач.

       За її словами, підвищення "мінімалки" без збільшення продуктивності праці призводить до того, що попит збільшується набагато швидше, ніж пропозиція встигає на нього відреагувати.

       Головач нагадала, що у 2017 році мінімальну зарплату фактично подвоїли, а у 2018 році – збільшили ще на 30%. Крім того, і вчителі, і лікарі отримали додаткові секторальні надбавки.

       "У результаті, заробітна плата в держсекторі як відсоток від ВВП зросла з 9,6 в 2016 році до 11 – в 2018 (це з урахуванням зарплат в секторі вищої освіти).

       Якщо порівнювати з зіставними європейськими країнами, то і 9,6% – це багато, а 11 – це дуже багато. З одного боку, на ці витрати йдуть кошти, які могли б інвестуватися в інфраструктуру, а з іншого – вони формують попит в тих секторах, які не можуть забезпечити нам стійке економічне зростання і частково є факторами тиску на інфляцію", – розповіла вона.

       Економіст підкреслила – якщо стимулювання внутрішнього споживання відбувається за рахунок держвитрат, то уникнути негативних наслідків практично неможливо.

        "З одного боку, держава не має вільних коштів для інвестицій в економіку, а з іншого – вартість засобів для бізнесу також буде збільшуватися, обмежуючи і їх інвестиції", – зазначила Головач.

       "Тому зараз дуже важливо зупинити стрімке зростання мінімальних зарплат до того моменту, поки не будуть завершені основні структурні реформи в економіці.

       Крім того, будь-які підвищення заробітних плат і надбавок в державному секторі зараз теж небажані, оскільки в результаті вони призведуть до негативних наслідків для економічного зростання. Тобто чистий економічний ефект від них буде негативним, – обмежена кількість населення виграє від збільшення своїх доходів, тоді як інші економічні агенти постраждають", – заявила вона.

 

Рівень тіньової економіки в Україні найнижчий із 2009 року

12 липня 2019 року

       За розрахунками Міністерства економічного розвитку, у 2018 році рівень тіньової економіки становив 30% від офіційного ВВП, що на 2 відсоткові пункти менше порівняно з 2017 роком.

       Про це йдеться у звіті "Загальні тенденції тіньової економіки в Україні", який щокварталу оприлюднює Мінекономрозвитку.

       Порівнюючи аналогічні показники попередніх років, міністерство зазначає, що це найнижчий рівень, починаючи з 2009 року.

       "Такий рівень детінізації економіки можна розглядати як один із критеріїв оцінки ефективності впроваджуваних реформ і сприйняття їх суспільством", – зазначили у відомстві.

       Більш детально про тенденції тіньової економіки, заходи з детінізації та поліпшення бізнес-клімату в Україні у звіті.

 

Порошенко відреагував на ініціативу Зеленського щодо його люстрації

12 липня 2019 року

       Екс-президент Петро Порошенко заявив, що ініціатива чинного глави держави Володимира Зеленського люструвати всіх, хто був при владі з 2014 по 2109 роки, фантастична і є доказом "проросійського реваншизму".

       Про це він сказав під час виступу у Житомирі, передає прес-служба партії "Європейська солідарність".

       За його словами, озвучена Зеленським ідея про так звану "нову люстрацію" може свідчити про наміри покарати тих, хто захищав Україну від російського вторгнення і дав їй потужний європейський поштовх.

"Прозвучала фантастична ініціатива: люструвати всіх, хто з 2014 по 2019 роки перебували у виконавчій чи законодавчій владі. Тих, хто боронив державу, будував державу. Люструвати для того, щоб звільнити місце для "п’ятої колони"", – сказав Порошенко, роблячи відсилку до санкційного списку РФ.

       "Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров, Юрій Шухевич та Дмитро Ярош, волонтер Тетяна Ричкова, діючі міністри Степан Полторак та Павло Клімкін, десятки інших представників нової сучасної української політики, які довели реальними справами свій професіоналізм і любов до України – усі вони можуть бути люстровані відповідно до озвучених критеріїв", – зазначив екс-президент

       На його думку, подібна ініціатива, інспірована "антиукраїнськими силами" і є доказом "проросійського реваншизму"

       "Патріотичних, дієвих та ефективних політиків хочуть замінити на маріонеток, що будуть виконувати накази Кремля", – заявив Порошенко.

 

Посли країн G7 розкритикували ідеї Зеленського про нову люстрацію

12 липня 2019 року, Українська правда

       Посли країн "Великої сімки" G7 підтримують притягнення до відповідальності винних у зловживанні владою, але відзначають відмінність нинішньої ситуації в Україні від постреволюційної.

       Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на заяву послів G7.

       "Виборчі зміни і політична ротація є нормою в демократичних країнах, на відміну від невибіркового накладання заборон на всіх учасників виконавчого та законодавчого процесів управління. З 2014 року ми мали можливість вітати прогрес у реформуванні низки важливих сфер", – йдеться у заяві в Twitter.

       "Притягнення до відповідальності винних у зловживанні службовим становищем є правильним кроком, однак, на наше переконання, нинішню ситуацію в Україні не можна порівняти з тією, яка була після Революції гідності", – зазначається в заяві.

 

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект президента
Володимира Зеленського про нову люстрацію

12 липня 2019 року

      Законопроект №10444 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо очищення влади" був внесений до Верховної ради 11 липня.

       У пояснювальній записці підкреслюється, що законопроектом розширено категорії посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади (люстрації), а також уточнені деякі критерії здійснення очищення влади.

       Так, під люстрацію підпадають особи, які обіймали посаду (посади) у період з 23 лютого 2014 року до 19 травня 2019 року та не були звільнені в цей період з відповідної посади (посад) за власним бажанням:

 • президента України, голови Верховної ради України, першого заступника і заступника голови ВР, народного депутата України, прем’єр-міністра України, першого віце-прем’єр-міністра України, віце-прем’єр-міністра України;
 • міністра, керівника центрального органу виконавчої влади, який не входить до складу Кабінету Міністрів України;
 • голови Національного банку України, голови Антимонопольного комітету України, голови Фонду державного майна, голови Державного комітету телебачення і радіомовлення, їх першого заступника, заступника;
 • генерального прокурора, голови Служби безпеки України, голови Служби зовнішньої розвідки України, начальника Управління державної охорони України, керівника центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції, керівника центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, їх першого заступника, заступника;
 • секретаря Ради національної безпеки і оборони України, його першого заступника, заступника;
 • глави Адміністрації президента України, керівника Державного управління справами, керівника Секретаріату Кабміну, урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, їх першого заступника, заступника;
 • члена Вищої ради юстиції (крім голови Верховного суду України), члена Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного суду), члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, голови Державної судової адміністрації України, його заступника;
 • начальника Генерального штабу - головнокомандувача Збройних сил України;
 • керівників державних, у тому числі казенних, підприємств оборонно-промислового комплексу, товариств, управління корпоративними правами щодо яких передано ДК "Укроборонпром", а також державних підприємств, товариств, що належать до сфери управління суб'єкта надання адміністративних послуг.

 

У ВР зареєстровано проект постанови, який блокує підписання
Виборчого кодексу

12 липня 2019 року, УНІАН

       Текст проекту постанови розміщено на сайті парламенту. Його авторами є народні депутати від групи "Відродження" Валерій Писаренко та Дмитро Святаш. У пояснювальній записці до проекту постанови автори, зокрема зазначають, що під час ухвалення парламентом Виборчого кодексу "було допущено порушення ряду вимог Конституції України та регламенту Верховної Ради України щодо процедури прийняття парламентом законів".

       Як відомо, у разі реєстрації проекту постанови про скасування рішення щодо ухвалення закону він не може бути підписаний головою парламенту, доки такий проект постанови не буде відхилено.

 

Росія визнала "небажаним" Світовий конгрес українців,
в МЗС виступили із заявою

12 липня 2019 року, Українська правда

       МЗС України висловлює рішучий протест у зв’язку з рішенням генеральної прокуратури Росії щодо визнання "небажаною" діяльності Світового конгресу українців.

       Таке рішення вкотре продемонструвало незмінність репресивної політики РФ, спрямованої на ліквідацію громадських організацій української меншини на території РФ, йдеться у заяві МЗС.

       "З іншого боку, не може не тішити той факт, що зареєстрована у Канаді неурядова організація українців "становить загрозу основам конституційного ладу та безпеки РФ". Світовий конгрес українців завжди буде загрозою для Кремля, хоча метою цієї організації є підтримка української ідентичності, реабілітація українських поранених військовослужбовців та цивільних осіб, що постраждали від російської збройної агресії проти України, здійснення просвітницьких програм та українського шкільництва за межами України, а також збереження національної пам’яті про жертви Голодомору в Україні у 1932-1933 роках", – наголошує МЗС України.

       У міністерстві додали, що Україна готова вжити усіх кроків у відповідь на це рішення держави-агресора та закликає міжнародну спільноту розглядати це рішення генеральної прокуратури РФ як чергове зухвале порушеня фундаментальних прав людини, у тому числі прав української меншини на території Росії, та посилити дипломатичний тиск на злочинний кремлівський режим.

 

 «Революція 2014 року починалася з Києва».
Кличко відповів на можливий розподіл посади мера і голови КМДА

12 липня 2019 року, ТСН

       Мер Віталій Кличко наполягає на тому, що кияни мають демократичне право обирати свою владу.

       У разі розподілу посади мера Києва і глави Київської міської державної адміністрації можуть бути проведені дострокові вибори у столиці.

       Як повідомив в інтерв’ю виданню theБабель очільник столиці Віталій Кличко, ухвалене рішення буде свідчити про "руйнування місцевого самоврядування, ігнорування основних принципів демократії, принципів розвитку всіх європейських міст". "У цьому ключі розвиток подій може бути різним. Нагадаю, революція 2014 року починалася з Києва і киян, які були не згодні з методами управління, зокрема в місті", – сказав Кличко.

       Він заявив, що його слова про революцію, яка починалась із столиці України, не шантаж або натяки для влади, а є нагадуванням історії подій і про те, що не можна ігнорувати думку і права людей. Зокрема, право демократично обирати владу.

       Нагадаємо, президент Володимир Зеленський на зустрічі із мером Києва Віталієм Кличком підтвердив інформацію про те, що збирається призначити на посаду голови Київської міської державної адміністрації свою людину. Кличко сказав президенту про те, що ініціатива глави держави – позбавлення мера виконавчих повноважень – це повернення методів Януковича. 

 

"Нафтогаз" знизить ціну на газ для населення на 10%

12 липня 2019 року, Економічна правда

       Президент Володимир Зеленський зустрівся з представниками НАК "Нафтогаз" і Міністерства енергетики та вугільної промисловості, щоб обговорити ситуацію на енергетичному ринку країни та можливості для зниження ціни на газ для населення.

       Про це повідомляє прес-служба Офісу президента.

       За словами представника президента у Кабінеті Міністрів Андрія Геруса, за останні місяці відбулося зниження ціни на газ і є передумови для подальшого здешевлення вже в липні, а сумарне зменшення ціни газу за травень – липень становитиме близько 21%.

       Присутній на зустрічі керівник інтегрованого газового бізнесу НАК "Нафтогаз України" Андрій Фаворов повідомив, що нині на європейському газовому ринку збільшився обсяг газу за рахунок пропозиції російського та американського скрапленого палива, що сприяє зниженню оптових цін.

       І, відповідно, Україна збільшила закупівлю цього енергоресурсу, який закачує у підземні сховища, – вже є 14,2 млрд куб м, а на початок опалювального сезону планується вийти на 19-20 млрд куб. м.

       "У липні ми знизимо ціну для населення на 10,4%", – повідомив він і підписав відповідне розпорядження.

       Фаворов також зауважив, що зниження ціни не суперечить умовам співпраці з Міжнародним валютним фондом, оскільки є реакцією на ситуацію на газовому ринку.

 

У першому півріччі 2019 року в Україні виходило понад 3 тисячі друкованих ЗМІ

12 липня 2019 року

       Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова» оприлюднила статистичні дані про випуск друкованих ЗМІ у першому півріччі 2019 року.

      Всього у цей період в Україні виходило 3 143 видання загальним тиражем 607172,9 тисяч примірників, серед них – 1371 газет та 1772 інших періодичних і продовжуваних видань.

       Найбільшу кількість видань випущено в м. Києві (1174), Харківській (268), Дніпропетровській (180), Львівській (173) та Одеській (124) областях.

       Переважна більшість друкованих ЗМІ виходила українською мовою – 1321, українською та російською – 533, російською – 497, англійською – 67. Проте, за даними Книжкової палати, загальний тираж видань російською мовою (267167, 4 тис. примірників) перевищує загальний тираж друкованих ЗМІ українською мовою (208927,6 тис. примірників).

       Також систематизовано статистичні дані про випуск друкованих ЗМІ за категорією засновників (співзасновників), за цільовим призначенням.

       Детальніше з матеріалами можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Держкомтелерадіо http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=157433&cat_id=85717

       Аналіз зроблено на основі обов’язкових примірників видань, які надходять до ДНУ «Книжкoва палата України ім. Івана Федорова» відповідно до Законів України «Про видавничу справу» та «Про обов’язковий примірник документів».

 

Президент України підписав Указ щодо збереження лісів
та раціонального використання лісових ресурсів

11 липня 2019 року, Прес-служба Держлісагентства

       9 липня 2019 року Президент України Володимир Зеленський з метою збереження лісів та забезпечення раціонального використання лісових ресурсів, протидії незаконним рубкам і нелегальному обігу деревини підписав Указ «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів».

       В Указ, зокрема, надано доручення Кабінету Міністрів України підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України законопроект, в якому передбачити:

 • запровадження порядку реалізації деревини на конкурсних засадах;
 • створення системи контролю та відстежування обігу деревини на ринку з моменту її заготівлі до реалізації шляхом функціонування загальнообов’язкової для всіх постійних лісокористувачів єдиної державної системи електронного обліку деревини;
 • встановлення адміністративної та кримінальної відповідальності за неподання, несвоєчасне подання, подання завідомо недостовірної інформації до єдиної державної системи електронного обліку деревини.

       Також в документів зазначається про необхідність встановити порядок проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, а також контролю за неперевищеннямобсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, передбачений статтею 4 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», у тому числі шляхом запровадження електронного обліку деревини.

       Окрім того, доручено запровадити до 1 листопада 2019 року електронний облік деревини державними підприємствами, що входять до сфери управління Міністерства оборони України, а також забезпечити оприлюднення на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади щомісячних звітів про стан запровадження та функціонування такого електронного обліку.

      Зазначимо, що статтею 4 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» встановлюється обмеження внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених у розмірі 25 мільйонів кубічних метрів на рік. Моніторинг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених, а також контроль за неперевищенням обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

       Нагадаємо, лісогосподарськими підприємствами, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України, запроваджено 100-відсотковий облік усієї заготовленої та реалізованої деревини у Cистемі електронного обліку деревини (ЕОД). Це 73% всіх лісів України. Доступ до електронного обліку надано Національній поліції та Службі безпеки України і вони можуть в режимі реального часу контролювати, як відбувається заготівля деревини по кожному об’єкту. Однак, ще залишається «чорна діра» у 27%, де не відбувається биркування деревини.

 

Рада ухвалила закон про реєстр і хімічну кастрацію педофілів

11 липня 2019 року

       Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за злочини, вчинені щодо малолітньої чи малолітнього, неповнолітньої чи неповнолітнього та особи, яка не досягла статевої зрілості”.

       За ухвалення відповідного рішення проголосували 247 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент Укрінформу.

       Закон визначає комплексний підхід до вдосконалення законодавства у сфері протидії сексуальним зловживанням щодо дітей. Так, посилюється відповідальність за зґвалтування та розбещення неповнолітніх осіб шляхом внесення змін Кримінального кодексу України. Зокрема згідно зі статтею 152, покарання передбачає застосування примусової хімічної кастрації. При цьому її не застосовуватимуть до осіб, що вчинили злочини у віці до 18 років, і до осіб, старших за 65 років.

       Відповідно до закону, покарання у виді примусової хімічної кастрації полягає у примусовому введенні засудженому антиандрогенних препаратів, які складаються з хімічних речовин, що мають зменшити лібідо та сексуальну активність.

       Також законом вносяться зміни до Кримінально-виконавчого кодексу України та закону «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Їх положення доповнені категорією засуджених до позбавлення волі за зґвалтування неповнолітньої чи неповнолітнього, насильницьке задоволення статевої пристрасті в неприродний спосіб, вчинене щодо неповнолітньої чи неповнолітнього, статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, розбещення неповнолітніх. Щодо таких осіб закон передбачає встановлення адміністративного нагляду.

      При цьому припинення адміннагляду не застосовується до осіб, які були засуджені до позбавлення волі відповідно до статей 152 (Зґвалтування), 153 (Сексуальне насильство), 155 (Статеві зносини з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку), 156 (Розбещення неповнолітніх) Кримінального кодексу України за зґвалтування, вчинені щодо малолітньої чи малолітнього, неповнолітньої чи неповнолітнього, насильницьке задоволення статевої пристрасті в неприродний спосіб, вчинене щодо неповнолітньої чи неповнолітнього, статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, розбещення неповнолітніх.

       Водночас закон передбачає створення публічного реєстру осіб, які були засуджені до позбавлення волі відповідно до згаданих статей Кримінального кодексу за зґвалтування дітей. Кабінет міністрів України має забезпечити створення такого реєстру у двомісячний строк після набуття чинності закону.

       Окрім того, закон визначає, що зґвалтування, вчинене групою осіб, або зґвалтування неповнолітніх каратиметься позбавленням волі на строк від семи до 15-ти років, а не до 12-ти, як це передбачається чинною редакцією Кримінального кодексу. Водночас за вчинення розпусних дій щодо особи, яка не досягла 16-річчя, злочинців позбавлятимуть волі до п'яти років. На сьогодні стаття 156 передбачає передусім обмеження волі на такий строк.

       Цей закон набуває чинності наступного дня після його опублікування.

 

Кличко і Зеленський обговорили, як керувати Києвом: позиції розійшлися

11 липня 2019 року, Українська правда

       Міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що зустрівся з президентом Володимиром Зеленським, який підтвердив йому чутки про розділення повноважень мера столиці і очільника Київської міської державної адміністрації.

       Про це він сказав у відеозверненні, опублікованому у Facebook.

       "Вчора ввечері у мене відбулася зустріч з президентом Зеленським. Говорили спокійно, президент підтвердив чутки про розділення повноважень. Голова КМДА, його вертикаль, і він туди збирається призначити свою людину", – сказав Кличко.

       "Дякую, що пообіцяв, що я не з преси дізнаюся, коли це станеться", – додав він.

       Мер Києва зазначив, що у розмові з Зеленським наголосив на тому, що позбавлення обраного мера виконавчих повноважень - це повернення методів Януковича і позбавлення Києва самоврядування.

       "Коли мер виконує декоративну функцію, а містом управляє призначена зверху людина, яку кияни не обирають, яка, відповідно, перед громадою не несе жодних зобов'язань", – заявив Кличко.

       За його словами, такого немає у жодній європейській столиці та у жодному місті.

       Він додав, що переконував президента у тому, що якщо так потрібно мати у столиці свого мера – нехай відбудуться дострокові вибори і кияни оберуть того, кому вони довіряють.

 

Лікар має право: про додаткову відпустку та інші пільги медиків

11 липня 2019 року, Міністерство охорони здоров'я України

       Медики мають право на додаткову відпустку, пенсії на пільгових умовах та інші преференції. Розповідаємо, на які пільги і у яких випадках можуть розраховувати медичні працівники.

 • Додаткова відпустка

       Робота медиків надзвичайно важлива, бо від цього часто залежить здоров’я і навіть життя мільйонів людей. Звідси і надзвичайно високе емоційне навантаження, і нічні чергування, частий контакт з інфікованими пацієнтами та підвищений ризик захворіти.

 • За важкі умови праці

       Є список професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці (так званий Список №1), а також окремий список професій і посад з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням (Список №2). Медичні працівники з цих списків, крім основної щорічної відпустки, мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці або за особливий характер праці відповідно.

       Максимальна тривалість такої додаткової відпустки ― 35 календарних днів, але тривалість для кожного працівника визначається у колективному договорі.

 • За ненормований робочий день

       Крім того, щорічна додаткова відпустка передбачена для медиків з ненормованим робочим днем. Тривалість такої відпустки — до 7 календарних днів. Список посад медичних працівників з ненормованим робочим днем також має бути зафіксований у колективному договорі.

 • За безперервну роботу

       Право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 3 календарні дні за безперервну роботу понад 3 роки мають такі медичні працівники:

       лікарі дільничних лікарень, головні лікарі та лікарі амбулаторій, розташованих у сільській місцевості, лікарі загальної практики (сімейні лікарі) та медичні сестри загальної практики - сімейної медицини, завідувачі терапевтичних та педіатричних відділень поліклінік, керівники амбулаторій та відділень сімейної медицини;

       медичні працівники бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні працівники бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, медичні працівники оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні працівники відділень екстреної (невідкладної) медичної допомоги.

 • Працівникам протитуберкульозних закладів

       Через підвищену небезпеку інфікування окремі працівники протитуберкульозних закладів мають право на щорічну відпустку збільшеної тривалості.

       36 календарних днів замість звичайних 24 робочих днів можуть відпочивати працівники протитуберкульозних закладів, які:

надають медичну допомогу хворим на туберкульоз;

працюють із живими збудниками туберкульозу чи матеріалами, що їх містять;

здійснюють догляд за хворими на туберкульоз та/або прибирання приміщень, у яких перебувають такі хворі.

       45 календарних днів щорічної відпустки можуть використати у літній або будь-який зручний час працівники протитуберкульозних закладів, які мають професійне захворювання.

       Зазначимо, що у разі використання щорічної відпустки збільшеної тривалості (36 або 45 календарних днів) працівники протитуберкульозних закладів не можуть претендувати на інші щорічні додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Пільгові умови отримання пенсії

       Медичні працівники мають право на пільгові умови отримання пенсії. Усе залежить від закладу охорони здоров’я і посади.

Пільги за вислугу років

       Медики, які працюють у певних закладах охорони здоров’я і на певних посадах можуть вийти на пенсію раніше завдяки пенсії за вислугу років. Основна умова для отримання такої пенсії — спеціальний стаж роботи лікарів і середнього медичного персоналу, напрацьований у:

       лікарняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах переливання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, установах з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби та територіальних органах Держсанепідслужби, діагностичних центрах;

       медико-соціальних експертних комісіях, бюро судово-медичних експертиз.

       Стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років медичним працівникам:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року необхідно мати – не менше 25 років 6 місяців спеціального стажу;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року – не менше 26 років 6 місяців;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року – не менше 27 років;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року – не менше 27 років 6 місяців;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року – не менше 28 років;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року – не менше 28 років 6 місяців;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року – не менше 29 років;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року – не менше 29 років 6 місяців;

з 1 квітня 2024 року або після цієї дати – не менше 30 років.

       Спеціальний стаж має бути підтверджений у трудовій книжці.

 • Пенсія за віком на пільгових умовах

       Робота медиків входить до переліку робіт, що за умовами праці прирівнюються до тяжких і шкідливих (Список №1) та особливо тяжких і шкідливих (Список №2). Відповідно до цього, медики певних професій або посад і закладів охорони здоров’я можуть піти на пенсію за віком на пільгових умовах. Після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

       Якщо у Списках № 1 і № 2 не зазначається професія або посада, то пільга поширюється на всіх медичних працівників закладу або напрямку, незалежно від їхньої професії або посади.

 • Інші пільги для медиків

       Медичні працівники також мають право на:

       обов’язкове страхування за рахунок власника закладу у разі заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю при виконанні професійних обов’язків;

       соціальну допомогу з боку держави у разі захворювання, каліцтва або в інших випадках втрати працездатності, що настала у зв’язку з виконанням професійних обов’язків;

       безкоштовне паркування транспортних засобів у спеціально відведених для цього місцях у разі: обладнання транспортного засобу, яким керує медичний працівник, спеціальним розпізнавальним знаком встановленого законодавством зразка; розміщення на автомобілі спеціального стікера із зазначенням контактного телефону медичного працівника, який керує цим транспортним засобом. Власники спеціально відведених майданчиків для паркування мають забезпечити та виділити в межах майданчиків місця для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують медичні працівники.

 

Рада ухвалила Виборчий кодекс з відкритими списками

11 липня 2019 року, Українська правда

       Верховна Рада ухвалила у другому читанні проект Виборчого кодексу, який передбачає відкриті списки.

       За проект закону №3112-1 проголосували 230 нардепів, з необхідних 226.

       Зранку 11 липня спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що залишилось всього 26 правок, які стосуються перехідних положень до кодексу. Їх нардепи розглянули протягом 20 хвилин.

       Один з ініціаторів законопроекту Олександр Черненко підкреслив, що головна поправка у тому, що закон набирає чинності з 1 грудня 2023 року, крім окремих пунктів.

       Перед голосуванням представники всіх фракцій висловилися за підтримку Виборчого Кодексу.

       Парубій заявив, що це буде історичне рішення Верховної Ради 8 скликання.

       За його словами, має бути три голосування – повернення до правок, які напрацювала робоча група, потім голосування за ці правки пакетом, і, вже третім голосуванням – ухвалення Кодексу.

       З першого разу не вдалося проголосувати. Спікер заявив, що це "помилкова" ситуація.

       З другого і третього разу теж не набралося достатньої кількості голосів. Голова Ради погрожував депутатам публікувати імена "нерадивих" парламентарів у "Голосі України" і не дозволяв нікому покидали зал.

       "Це наше голосування в коаліційній угоді, це наше зобов'язання перед суспільством. За цим голосуванням будуть слідкувати у всіх куточках України… нагадую, що згідно регламенту, повернення до правок я можу ставити безкінечну кількість разів. Невже ви не відчуваєте відповідальності? … давайте голос до голосу!", – закликав нардепів Парубій.

       Він попередив, що "посиплеться" весь порядок дня, де багато законопроектів чекають ухвалення, якщо буде провалений Виборчий кодекс.

       Це не подіяло і нардепи і в п'ятий, і в шостий, і сьомий раз не проголосували "за".

       Парубій вже встав з-за свого робочого місця і почав сваритися на нардепів, заявляючи, що вони ганьбляться і ставлять під сумнів усю роботу ради за 4 роки.

       "Ви зараз підло сидите і не голосуєте!", – сказав він.

       Восьме, дев'яте і десяте голосування теж були безуспішними. Голосів ставало все менше, ніж спочатку.

       "Це підлість і лукавство. Все одно будемо голосувати!", – заявив знервований Парубій.

       Після цього, одинадцяте, дванадцяте, і тринадцяте голосування теж було провальним.

       "Ми все одно сьогодні проголосуємо кодекс! Проголосуємо! Все, що ми зараз робимо, це відтягуємо розгляд інших законів. Ваша позиція є нечесною і безсенсовою!, – звернувся до нардепів спікер.

       Не вдалося повернутися до правок з чотирнадцятого і пятнадцятого разів.

       Після цього Парубій пішов у сесійний зал і особисто про щось спілкувався з окремими нардепами.

       До колег звернулася віце-спікер Ірина Геращенко, яка закликала всіх дотримуватися передвиборчих обіцянок, оскільки голосування за Відкриті виборчі списки було, за її словами, обіцянкою всіх фракцій, які є у Раді.

       Але це не подіяло, тому нардепи провалили ще й шістнадцяте голосування.

       "Ну що ви робите? Наступний парламент же не проголосує!", – коментувала Геращенко.

       З сімнадцятого разу нарешті вдалося повернутися до правок – за це дали голоси 227 нардепів.

       Після цього Парубій оголосив, що наразі депутати одночасно ухвалять в цілому Виборчий кодекс з усіма запропонованими правками.

       "Зараз пропоную підтримати всі правки і проголосувати за Виборчий кодекс в цілому, хлопці. Не дай боже хтось поступить підло!", – з звернувся він перед голосуванням.

       Після цього нардепи ухвалили Виборчий кодекс 230 голосами.

 

З 1 вересня учні 1-4 класів носитимуть спеціальні світловідбивні жилети,
аби бути помітними у темну пору доби

11 липня 2019 року

       З 1 вересня в Україні вводиться правило для дітей 1-4 класів носити в темну пору доби спеціальні світловідбивні жилети, аби бути помітними для водіїв і учасників дорожнього руху. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, інформує Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

       Він нагадав, що рішення ухвалено навесні – під час проведення всеукраїнської Координаційної наради з питань безпеки дорожнього руху. І під час засідання питання безпеки дітей, як учасників дорожнього руху, було одним з головних. Зразок спеціального одягу для дітей вже підготовлено. Глава Уряду продемонстрував жилет мамам і татам, які зібралися у Києві обговорити питання перебігу урядової ініціативи «Чужих дітей не буває».

       «З 1 вересня, 1-4 класи, всі учні мають бути із спецжилетами, які дадуть можливість дитині бути помітною в темну пору доби, – сказав Володимир Гройсман. – Треба створити систему захисту дітей. Питання безпеки на дорогах тут має надважливе значення».

       Жилети будуть індивідуальними і безкоштовними. «Це ще одна наша ініціатива для дітей», – сказав Володимир Гройсман.

 

Прем’єр-міністр пропонує у майбутньому скоротити кількість міністерств з метою оптимізації їхньої роботи

11 липня 2019 року

       Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман пропонує у майбутньому скоротити кількість міністерств до 12 з нинішніх 19 з метою оптимізації роботи всього Уряду. Про це він сказав в ефірі телеканалу «Р-1» (Харків), повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України.

       «Вважаю, що 12 міністерств було б достатньо, аби управляти процесами, – сказав Володимир Гройсман. – У мене є чітке уявлення, якою має бути взаємодія (міністерств). Зростання кількості міністерств – це втрата якості їхньої роботи».

 

"Укрпошта" може припинити доставку пенсій з 1 січня

11 липня 2019 року

       Генеральний директор “Укрпошти” Ігор Смілянський написав відкритого листа уряду про тарифи на доставку пенсій.

       Про це він пише на своїй сторінці у Facebook.

       Смілянський попереджає Міністерство соціальної політики і Пенсійний фонд України про те, що з 1 січня 2020 року АТ “Укрпошта” не доставлятиме пенсії “за поточним збитковим тарифом”.

       Генеральний директор “Укрпошти” запропонував підвищити тариф або винести послугу з доставки пенсій на відкритий тендер, і нехай ринок сам вирішить, скільки коштує ця послуга.

       Компанія має 11 тисяч стаціонарних і мобільних пунктів поштового зв’язку, в яких працює 30 листонош.

      “Ми б хотіли уникнути ультиматумів в кінці року, тому озвучуємо проблему завчасно, щоб Кабмін мав час на затвердження тарифу або всі сторони встигли підготуватися до відкритого тендеру”, – підкреслив він.

 

Від Зеленського досі чекають зниження тарифів – опитування

10 липня 2019 року, Українська правда

       Більше третини українців досі очікують від президента Володимира Зеленського вирішення питання про зниження тарифів на комунальні послуги.

       Про це свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології з 25 червня по 7 липня.

       Опитаним пропонували дати три варіанти відповідей із запропонованих соціологами на запитання "Що ви хотіли б, щоб новий президент Володимир Зеленський зробив у свої перші 100 днів?".

       Більше третини українців – 42,8% відповіли, що чекають від президента "зниження тарифів на комунальні послуги".

       Також опитані хочуть, щоб Зеленський "подав у парламент законопроекти про зняття недоторканності з депутатів, суддів, президента" – 36,6% респондентів.

       "Почати прямі переговори з Донецьком, Луганськом і Москвою про мирне врегулювання і припинення бойових дій на Сході України", – відповіли 33% опитаних.

       Ще 31,4% опитаних закликають Зеленського "почати або ж прискорити розслідування найбільш резонансних корупційних злочинів".

 

Зарплату підвищать усім освітянам: від вихователів до майстрів.
Коли і на скільки

10 липня 2019 року, Українська правда

       З січня 2020 року українські освітяни отримають підвищення зарплати від 20 до 70%.

       Особливий акцент буде на молодих педагогах, які ще не мають свого стажу.

       Про це на засіданні уряду заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. На засіданні Кабміну ухвалили низку рішень щодо освіти.

       За словами Гройсмана, 1 січня 2017 року підвищили зарплату українського вчителя на 50%, в 2018 – ще на 25%, в 2019 – ще на 9%. Але цього недостатньо.

       Тому уряд ухвалив ряд змін, їх представила міністерка освіти Лілія Гриневич. Далі – її пояснення.

 • ВИХОВАТЕЛЬ ДИТСАДКА

       Молодий вихователь дитсадка, крім окладу, може отримати надбавку за престижність. Її платить місцева влада, вона коливається від 5 до 30%. Як правило, в більшості це 10% за престиж.

       Зараз цей вихователь отримує в місяць мінімальну зарплату 4173 гривні.

       У 2020 році дошкільник без урахування надбавки за престижність отримуватиме оклад 6369 гривень.

       Це зростання на 52%. Якщо додаємо оздоровлення і винагороду за роботу річну, то середня зарплата складатиме 7427 гривень.

 •  ДОСВІДЧЕНИЙ ВИХОВАТЕЛЬ ДИТСАДКА

       Зі стажем 21 рік, наприклад, за що передбачена надбавка 30%, з надбавкою за престижність 10%, отримує за місяць 6509 гривень.

       Наступного року такий вихователь отримуватиме 9100 гривень. Це 40% збільшення окладу.

 • МОЛОДІ ВЧИТЕЛІ

       Вчитель, в якого є 10% надбавки за престиж і 20% надбавки за перевірку зошитів, отримує 5410 гривень.

       Наступного року місячна зарплатня без оздоровлення і річної винагороди буде 7643 гривні. Це на 41% більше, ніж зараз.

       Зарплата разом з винагородами буде 8701 гривня, обіцяє Гриневич.

 • ДОСВІДЧЕНІ ВЧИТЕЛІ

      Досвідчений вчитель математики, наприклад, зазвичай отримує 30% надбавки за педстаж, в середньому 10% надбавки за престижність і 20% за перевірку зошитів.

       Щомісяця він має 8182 гривні.

       Більшість досвідчених вчителів можуть отримувати і більші надбавки за престиж, але це залежить від місцевої влади.

       За нової системи вчитель вищої категорії отримуватиме 10 500 гривень. Зростання на 28%.

 

Апеляційний суд визнав незаконним підвищення тарифів на газ і тепло
у 2016 році

9 липня 2019 року, Економічна правда

      Шостий апеляційний адміністративний суд залишив в силі рішення Окружного адміністративного суду за позовом Юлії Тимошенко до Кабінету Міністрів і "Нафтогазу", яким визначається порядок формування ціни на природний газ для потреб населення і теплокомуненерго.

      Про це йдеться в повідомленні "Судово-юридичної газети".

      Суд підтвердив незаконність постанови Кабінету Міністрів №315 від 27 квітня 2016 року.

      "Таким чином, ціна на газ, яка діяла 2,5 роки відповідно до постанови КМУ №315, визнана незаконною. Як зазначає юридична спільнота, правові наслідки будуть дуже потужними: теплокомуненерго можуть вимагати перерахунку, а споживачі отримали підстави для перерахунку за газ і тепло", — йдеться в повідомленні.

      Суд відмовив у задоволенні апеляційних скарг Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Кабінету міністрів, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг, Відкритого акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", Щербань Тамари Миколаївни.

      Основним аргументом протиправності зазначеної постанови для суду стала необґрунтованість і незаконність тарифів на газ. Крім того, суд у своєму рішенні встановив порушення процедури прийняття зазначеної постанови.

      Нагадуємо:

      У березні 2019 року Окружний адміністративний суд Києва за позовом лідера партії ВО "Батьківщина" Тимошенко і громадського руху "Тарифна мобілізація" визнав протиправною і недійсною постанову уряду №315.

      Постанова встановлювала єдину ціну на газ на рівні 6879 грн за тисячу кубометрів (без ПДВ).

      Водночас, згідно з даними у базі на сайті Верховної Ради, вказана постанова є не чинною.

      Розпорядження уряду, яке оскаржувала Тимошенко, втратило чинність на підставі постанови КМ № 867 від 19.10.2018.

      Детективи Національного антикорупційного бюро проводять досудове розслідування схваленої Кабінетом міністрів формули формування ціни на газ у кримінальній справі щодо зловживання владою або службовим становищем.

      Зокрема досліджуються обставини встановлення протягом 2016-2017 років державних регульованих цін на природний газ для забезпечення суспільних інтересів шляхом прийняття Кабінетом міністрів відповідних постанов від 27.04.2016 №315 та від 22.03.2017 №187.

      Постанови Кабміну №315 та №187 стосуються встановлення формули для формування ціни на газ на підставі ціни імпортного природного газу в німецькому газовому хабі, яка визначається згідно з даними агентства Platts European Gas Daily (так звана формула "Дюссельдорф+").

 

Сільське населення України за 10 років скоротилося на 16%  експерт

9 липня 2019 року, Укрінформ

      Економічно активне сільське населення налічує 5,6 млн осіб, за деякими даними, 2 млн з них — трудові мігранти.

      Про це в Укрінформі під час круглого столу на тему “Сільський та аграрний розвиток: стан та перспективи” повідомила завідувач відділом секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків Інституту економіки та прогнозування НАНУ Тамара Осташко.

      “Загальна кількість населення — 42,1 млн постійних жителів. З них сільських жителів - 31,1%. Якщо взяти показники 2018 року, фактично за 10 років приблизно на 16% скоротилася чисельність сільського населення. Економічно активного сільського населення від 15 до 70 років зараз 5,6 млн осіб”, — розповіла Осташко.

      Вона зазначила, що рівень зайнятості сільського населення у I кварталі 2019 року становив 62,2%, міського населення — 68,2%. За інформацією науковця, загальна кількість зайнятих у сільському господарстві — 2,9 млн осіб. Рівень безробіття серед сільського населення України становить 10,9%, серед міського населення — 9%. 

      “Наші колеги з відділу аграрних перетворень дали нам такі дані, що частка самозайнятих і безкоштовно працюючих серед зайнятих у сільському господарстві становить 79,5%. Інша вражаюча цифра — це обсяги трудової міграції. Якщо за офіційними даними кількість трудових мігрантів становить близько 7% від соціально-активного населення, то за неофіційними оцінками, кількість трудових мігрантів із села сягає 2 млн осіб. Якщо кількість активного сільського населення — 5,6 млн осіб, то 2 млн трудових мігрантів — це багато”, — констатувала Осташко.

 

Укрзалізниця продає квитки за два місяці до відправлення

9 липня 2019 року

      Квитки на найпопулярніші маршрути поїздів внутрішнього та міжнародного сполучення АТ "Укрзалізниця" з 8 липня 2019 року можна  придбати за 60 діб до дати відправлення.

      Про це повідомляє прес-служба  "Укрзалізниці".

      "З 8 липня пасажири можуть купувати квитки на поїзди за 60 діб до дати їх відправлення. Ця послуга доступна для низки популярних поїздів внутрішнього та міжнародного сполучення й безпересадкові вагони", - йдеться у повідомленні.

      Отже, квитки за 60 діб до відправлення поїзда можна  придбати на всі поїзди категорії «Нічний експрес» (крім поїздів № 1/2 Івано-Франківськ — Костянтинівка, № 10/9 Київ — Маріуполь, № 20/19 Київ – Лисичанськ) та поїзди міжнародного сполучення з країнами Заходу формування АТ «Укрзалізниця».

      Загалом продаж квитків за 60 діб відкрито на 21 поїзд внутрішнього та міжнародного сполучення та на деякі міжнародні безпересадкові вагони.

      В Укрзалізниці зазначають, що попередній продаж проїзних документів на всі інші поїзди відкривається за 45 діб до дати відправлення, а на швидкісні поїзди Інтерсіті+ та Інтерсіті — за 30 діб до відправлення поїзда. Також попередній продаж квитків на поїзди, що курсують у напрямку Донецької та Луганської областей, теж здійснюється за 30 діб до відправлення поїзда.

 

NewsOne скасував телеміст з телеканалом Кремля

8 липня 2019 року, Українська правда

       Телеканал NewsOne Тараса Козака, близький до кума російського президента Віктора Медведчука, заявив, що скасовує так званий телемарафон "Надо поговорить" з російським пропагандистським каналом через погрози фізичної розправи.

       Відповідна заява опублікована на сайті телеканалу.

       У своїй заяві NewsOne стверджує, що через спробу "організувати майданчик для обговорення неполітичних питань силами звичайних людей" розпочалась масова інформаційна атака телеканалу.

       Зокрема, зазначається, що крім акцій протесту, були також і прямі погрози фізичної розправи стосовно журналістів і їх близьких.

       На телеканалі вважають, що подібні дії повертають Україну в часи прямого залякування і тиску на журналістські свободи.

       "Ми вважаємо, що людське життя є головною і абсолютною цінністю, і тому питання припинення війни, встановлення миру і повернення українських полонених додому повинні бути головним питанням для обговорення всіма українськими ЗМІ. Хіба повинні журналісти, які проголошують такий порядок, жити в страху за свої сім'ї?", – сказано у заяві.

       "Тому телеканал NewsOne повідомляє про те, що в зв'язку з інформаційною кампанією проти своїх журналістів, загрозою нападу на канал і використанням його імені в передвиборній кампанії ряду українських партій, ми змушені припинити підготовку телемарафону "Треба поговорити"", – заявили на телеканалі.

 

Секретар РНБО про "телеміст" пропаганди:
Припиніть істерику, працюємо

8 липня 2019 року, Українська правда

       Секретар Ради нацбезпеки та оборони Олександр Данилюк у Facebook заявив, що відомство напрацьовує рішення щодо планів російських пропагандистів провести "телеміст" "Потрібно поговорити" і закликав політиків припинити істерику.

       Олександр Данилюк: "Прошу припинити істерику. Особливо тих, хто за останні роки з позиції президента сприяв підсиленню позиції кума Путіна Медведчука в Україні".

       "Ми як сильна країна маємо реагувати впевнено, без зайвих емоцій та паніки. Бо саме на це і розрахунок. Кількість таких провокацій буде тільки збільшуватися. Нам потрібно тримати голову холодною. Працюємо над рішеннями", - підсумував секретар РНБО.

       Що було раніше: Об’єднані націоналісти дали добу президенту України Володимиру Зеленському на те, щоб він "адекватно відреагував" на анонсований телеміст між російськими пропагандистами з телеканалу "Росія24" та пропагандистами з телеканалу Newsone.

       Історія питання:

       7 липня ведучий програми "Вести недели" на російському пропагандистському каналі "Россия 24" Дмитро Кісельов анонсував проведення телемосту "Треба поговорити", який заплановано на 12 липня і відбудеться спільно з українським телеканалом NewsOne, який входить до медіа-групи кума Путіна Віктора Медведчука.

       Плани провести телеміст розкритикували у партіях "Європейська солідарність" Петра Порошенка та "Голос" Святослава Вакарчука. Зі зверненням проти аноносованого телемосту виступив і прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

       8 липня під будівлею телеканалу NewsOne активісти протестуватимуть проти телемосту з російськими пропагандистами з телеканалу "Росія24".

 

Під Конституційним судом мітингують на захист люстрації

4 липня 2019 року, Українська правда

      Під Конституційним судом відбувається протест проти скасування закону "Про очищення влади".

      Акція відбувається сьогодні,  4 липня, коли суд має розглядати конституційність закону.

      Участь у акції беруть політичні сили "Голос" Святослава Вакарчука, "Європейська солідарність" Петра Порошенка, "Свобода", "Національний корпус".

      На акцію особисто прийшов також співак і політик Святослав Вакарчук.

      Більшість організацій прийшли під суд з партійними прапорами, крім "Голосу", який закликав не приносити символіку. Через це між Вакарчуком та представниками націоналістів сталася суперечка.

      "Об'єднані націоналісти пікетують Конституційний суд, де розглядається питання відміни закону про люстрацію. Скасування люстрації відкриває можливість проросійським реваншистам, регіоналам часів Януковича безперешкодно повертатися до влади. Ми не допустимо скасування закону про люстрацію, реваншу не буде", – написав у соцмережі прес-секретар "Нацкорпусу" Роман Чернишев.

 

Уряд Польщі підтримав рішення,
яке відкривало шлях до повернення росіян у ПАРЄ 
 ЗМІ

4 липня 2019 року, Європейська правда

      17 травня в Гельсінкі під час засідання Комітету міністрів Ради Європи польський уряд підтримав декларацію, що дозволила згодом повернути російській делегації право голосу в ПАРЄ.

       Як повідомляє "Європейська правда", цю інформацію Onet підтвердили у МЗС Польщі.

      Проти декларації, яка відкривала шлях до відновлення права голосу росіян, були Україна, Литва і Грузія, а ось польський уряд був "за". Заяву глав МЗС країн Ради Європи під час засідання в Гельсінкі підтримав глава польської делегації Яцек Чапутович.

      У декларації йшлося, що всі держави-члени повинні мати право на рівних умовах брати участь у Комітеті міністрів і в Парламентській асамблеї, двох статутних органах Ради Європи.

      Факт, що уряд Польщі затвердив текст декларації, офіційно підтверджений Міністерством закордонних справ Польщі.

      "Це рішення було продиктовано підтримкою підвищення ефективності та значущості Ради Європи, яка протягом багатьох місяців відчуває політичні, фінансові та інституційні кризи. Польща підтримала це рішення, зокрема, підтримала організацію системи моніторингу в Раді Європи", — пояснили виданню у МЗС.

      Видання намагалось взяти коментар у Чапутовича, але перш ніж журналісти встигли пояснити, з якого питання телефонують, міністр відключився.

      Зауважимо, рішення Комітету міністрів не зняло санкції з російської делегації у ПАРЄ, однак стало важливим політичним сигналом, після якого Асамблея підтримала повернення росіян у червні. Примітно, що під час розгляду цього рішення в Асамблеї польська делегація була проти та стала однією з делегацій, що влаштували демарш.

 

Путін розповів, чого чекає від Зеленського, щоб почати діалог

4 липня 2019 року, Українська правда

      Президент РФ Володимир Путін хоче, щоб президент України Володимир Зеленський вів прямі переговори з представниками російської окупаційної влади на Донбасі і не називав їх сепаратистами.

      Про це він заявив в інтерв'ю італійській газеті Corriere della Sera, передає російське агентство ТАСС.

      "[Конструктивний діалог з Києвом] можливий, якщо Зеленський почне виконувати свої передвиборні обіцянки, включаючи встановлення прямих контактів з власними співвітчизниками на Донбасі, переставши називати їх сепаратистами", — заявив Путін.

      Він також звинуватив українську владу в ігноруванні Мінських угод.

 

Коломойський заявив, що війна на Донбасі — "внутрішній конфлікт"

4 липня 2019 року, Українська правда

      Олігарх Ігор Коломойський заявив, що війна на Донбасі це "внутрішній громадянський конфлікт", а російські військові виконують там "інтернаціональний обов'язок".

      Про це він сказав в інтерв'ю журналу НВ

      "А у нас те, що сталося на Донбасі — це що сталося? ... Це внутрішній громадянський конфлікт", - заявив Коломойський

      За його словами, конфлікт на Донбасі "ніким не інспірований, ніякою Росією", незважаючи на присутність там російської військової техніки і російських військових.

      "Вона і зараз там є, російська техніка, і буде. Поки буде конфлікт, буде там російська техніка. Це реалії з життя. Так, вона там є. А у нас американська техніка з цього боку є. І що з цього? Джавелін є у нас? Це чия техніка?" — заявив олігарх.

      Він додав, що США надали Україні військову техніку, "щоб підтримувати конфлікт на Донбасі", тому що "Америці вигідно тримати санкції проти Росії". 

      "У всякому разі, при попередньому президенті так було. А нинішній президент (Дональд Трамп  — ред), по-моєму, у нього інша точка зору, але як з неї вийти — він не знає. А напередодні чергових президентських виборів, може, він не поспішає з цим", — зазначив Коломойський.

      При цьому повідомляється, що він визнав наявність на Донбасі не тільки російської техніки, а й російських військових.

      "Ми говоримо, що російські військові присутні на Донбасі. Це факт. Вони, правда, переодягнені у відпускників або в когось. В "ДНР-ЛНР" 1-2-й корпус, в усякому разі, те, що стосується офіцерського складу, то 100% там багато російських військовослужбовців, які поїхали у "відпустку" або у "відрядження", — виконувати інтернаціональний обов'язок. ... І не робіть з цього катастрофу, — це нормальне явище", — сказав олігарх.

      Він додав, що в Україну приїхали "виконувати інтернаціональний обов'язок" також із Західної Європи і США, не уточнивши, що саме має на увазі.

      "Але у нас основа, шампур цього конфлікту, — це внутрішньоукраїнський конфлікт, який, до речі кажучи, готувався 20 років. Мінімум з 2004 року, з виборів Ющенко-Янукович. Тоді перший раз ясно було, що ми до цього готові", — підкреслив Коломойський.

 

ЦВК скасувала реєстрацію Клюєва та Шарія на вибори

4 липня 2019 року, Українська правда

      Центральна виборча комісія скасувала реєстрацію ексчиновника часів Віктора Януковича Андрія Клюєва та блогера Анатолія Шарія як кандидатів у народні депутати.

      Про це повідомив "Українській правді" речник ЦВК Костянтин Хівренко.

      Щодо колишнього першого заступника генпрокурора Рената Кузьміна рішення ще не ухвалено.

      Представник організації "Опора" Олександр Клюжев повідомив, що ЦВК одностайно скасувала реєстрацію Андрія Клюєва кандидатом в окрузі №46

      Аргументами стало те, що свідки Державної охорони Віктора Януковича засвідчують, що Андрій Клюєв супроводжував колишнього президента під час перетину кордону з Росією.

      Крім того, у грудні 2016 року Клюєв брав участь у засіданнях суду у Москві, а міжнародна пошта від слідчих неодноразово не доходила Клюєву у Донецьку – і адвокати й сам Клюєв просили інформувати за адресою у Московській області.

      За даними Служби безпеки України, Клюєв виїхав за межі території України у 2014 році, після цього офіційні пункти перетину кордону не перетинав.

      Також одностайно ЦВК скасувала реєстрацію висуванця "Партії Шарія", зазначає Клюжев.

      Підставами став лист СБУ від 3 липня, який засвідчує, що Анатолій Шарій виїхав із України 24 січня 2012 року через пункт пропуску Зернове на територію РФ потягом "Ковель-Москва", після цього до України не повертався.

      22 липня 2012 року Нідерланди проінформувала Генеральну прокуратуру України про наявність статусу біженця у Шарія.

      Суди та правоохоронні органи протягом різних періодів отримували від Інтерполу інформацію про перебування особи у Нідерландах та Литві.

      СБУ вважає, що Шарій не перебував на території України з 24 січня 2012 року.

 

У Мінрегіоні розробили низку комплексних рішень для зменшення заторів у містах

4 липня 2019 року, Мінрегіон

      Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розробило низку комплексних рішень і змін у державні будівельні норми для зменшення заторів у містах і вирішення питання з нестачею парковок.

      Про це повідомив заступник Міністра Мінрегіону Лев Парцхаладзе.

      «Зрозуміло, що затори – явище неминуче. Але є безліч ідей і факторів, які можуть оптимізувати його. У першу чергу треба більше уваги приділяти громадському транспорту. Робити його більш комфортним і зручним для людей. Крім того, ми в Мінрегіоні розробили низку комплексних рішень, які міста повинні реалізувати. Це, наприклад, перехоплюючі стоянки при в'їзді, наявність яких розвантажить центри великих міст від надмірної кількості машин і зменшить затори. Крім цього, в пішохідній доступності від них повинні бути організовані транспортні вузли. Міста, особливо великі, повинні розробляти комплексні схеми транспорту на 30-40 років. Це довгострокова стратегія розвитку транспортної системи для її оптимізації та якісної роботи. Ці вимоги ми ввели в нових містобудівних будівельних нормах. І це повинно розроблятися місцевими органами влади на основі генеральних планів», — розповів він.

      Вищезазначені норми містяться у нових ДБН «Планування і забудова територій», які набрали чинності і діють з 1 вересня минулого року. Дані ДБН також встановили, що у центральних та історичних районах міст дозволяється будувати лише підземні паркінги. Це стосується як громадської, так і житлової забудови. «Таким чином хочемо звільнити простір в історичних місцях і в центрі міст від надмірної кількості припаркованих автомобілів. У багатьох містах Європи це працює вже давно. Крім того, з 1 липня дали можливість робити автоматизовані парковки, які набагато економніші за площею. У будівництві вони трохи дорожчі, але в експлуатації набагато зручніші», — додав Лев Парцхаладзе.

      Також з 1 вересня минулого року вступили в дію оновлені будівельні норми щодо проектування вулиць і доріг в населених пунктах, які ввели можливість звужувати ширину смуги руху на дорогах — з 3,5 - 3,75 м до 2,75 - 3,5 м в залежності від призначення дороги. Це дозволяє практично у 10 разів зменшити аварійність, гарантує безпеку, а також, що важливо, збільшує пропускну здатність доріг, тобто, зменшує затори. «Звільняється місце для додаткових смуг руху авто або громадського транспорту, організації паркувальних кишень і велодоріжок. Активний велосипедний рух, до речі, теж може значно розвантажити місто. У тій самій Голландії велосипедистів більше, ніж авто», — відмітив Лев Парцхаладзе, наголосивши на тому, що проектування велодоріжок і велосмуг на дорогах України з 1 вересня 2018 року є обов’язковим.

      Також він наголосив на важливості врахування щільності забудови, адже вона теж впливає на затори та інші транспортні проблеми в тому чи іншому мікрорайоні. Відтак Мінрегіоном вже введені граничні показники щільності населення мікрорайону — 150-450 осіб/га. Їх допускається перевищувати в крупних та найкрупніших містах України максимально на 20%. Норма діє з вересня минулого року і є обов’язковою до виконання.

 

Уряд пропонує надати районним центрам статус об’єднаних громад

4 липня 2019 року

      Кабінет Міністрів України пропонує надати районним центрам статус об’єднаних громад з метою надання додаткових стимулів розвитку цих міст. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час спілкування з лідерами об’єднаних громад Житомирської області. Зустріч відбулася в рамках робочої поїздки Глави Уряду до регіону, повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабміну.

      «Пропонуємо дати статус ОТГ районним центрам. Вони стануть більш мотивованими для того, щоб об’єднатися», – сказав Володимир Гройсман.

      Він нагадав, що мета реформи децентралізації – об’єднати всю Україну сильними і спроможними громадами, керівництво яких, по-перше, підзвітне мешканцям, а по-друге, здатне виконувати ті завдання, які ставлять і вимагають люди. Мова про повноваження і фінансові ресурси. Сьогодні вони є там, де громади провели вибори і живуть за новими стандартами управління.

      «Завдання – закріпити ці можливості в Конституції. І це завдання центральної влади, яке треба вирішити якомога швидше. А також – надати нові можливості територіям, які ще не мають доступу до нової якості життя», – сказав Володимир Гройсман.

 

З 1 липня в Україні дозволили проектувати парковки на експлуатованих покрівлях громадських будівель

4 липня 2019 року, Мінрегіон

      У нових змінах в будівельні норми щодо проектування автостоянок і гаражів дозволено розміщувати автомобільні парковки на експлуатованих покрівлях громадських будівель і споруд. Наприклад, торговельних і торговельно-розважальних центрів, адміністративних та інших споруд. Виняток становлять будівлі дитсадків, шкіл та корпусів лікарень з палатами. Норма вступає в дію з 1 липня.

      «Сьогодні у багатьох країнах Європи та світу є досить розповсюдженим розміщення парковок на покрівлях торгових центрів та інших сучасних громадських будинків. Наприклад, такі стоянки є у Польщі, Франції, Італії, Німеччині. Це дуже вигідно робити, бо часом знайти вільне місце під паркінг, особливо у великому місті, важко. Тому для розширення кількості паркомісць стали використовувати експлуатовані покрівлі громадських будівель. Це такі покрівлі, які дозволяють використовувати свою поверхню в різних цілях. Ми теж вирішили запозичувати такий іноземний досвід і у нових змінах ДБН передбачили можливість проектування вищезазначених стоянок», – сказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

      Він наголосив, що для можливості безпечного розташування такої парковки потрібно обов’язково дотримуватися відповідних технічних вимог. Відтак, автостоянки мають влаштовуватися згідно з вимогами ДБН «Планування і забудова територій» щодо дотримання протипожежних відстаней від них до прилеглої забудови, вимог правил улаштування електроустановок (ПУЕ) від брівки земляного полотна до опор ліній електропередач, телефонних ліній, антен мобільного та радіотрансляційного зв’язку тощо. Крім того, такі автостоянки повинні мати обов’язкові евакуаційні виходи. А розміщувати будь-які тимчасові укриття для автомобілів забороняється.

      Згідно з новими змінами у ДБН, автостоянки допускається розташовувати на експлуатованому покритті громадських будівель і споруд за винятком будівель закладів дошкільної та загальної середньої освіти, а також корпусів з палатами закладів охорони здоров’я.

 

Українці обрали найважливішу реформу

3 липня 2019 року, Українська правда

      На думку українців, першочергово в країні треба провести антикорупційну, медичну, пенсійну реформи, а також реформи органів правопорядку та люстрацію чиновників.

      Про це свідчать дані дослідження Фонду демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва.

      Зазначається, що за антикорупційну реформу виступають 63% опитаних громадян, охорони здоров’я — 57%, пенсійну реформу та реформу системи соціального захисту — 52%, реформу органів правопорядку — судів, прокуратури, поліції — 37%,  люстрацію чиновників  — 33%.

       За даними соціологів, ці п’ять реформ визнані першочерговими в усіх регіонах України, проте є певні відмінності у визнанні першочерговості реформ виборцями різних політичних сил.

      Зокрема, виборці "Слуги народу", "Європейської солідарності" і "Голосу" вважають, що в першу чергу в Україні слід проводити саме антикорупційну реформу (69%, 69% і 76% відповідно) у "Батьківщині" пріоритет віддають пенсійній реформі та реформі системи соцзахисту (63%), а виборці "Опозиційної платформи — За життя" — реформі охорони здоров'я (66,5%).

      Крім того, виборці партій "Голос" (86%), "Європейська солідарність" (85%), "Слуга народу" (62%), "Батьківщина" (59%)  вважають, що Україна в перспективі повинна приєднатися до Європейського Союзу.

      Натомість виборці партії "Опозиційна платформа — За життя" віддають перевагу або приєднанню до Євразійського економічного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном (39%) або неприєднанню  ані до Європейського, ані до Євразійського союзів (44%).  

       Також зазначається, що виборці партій "Європейська солідарність" (80%), "Голос" (75%), "Слуга народу" (47%), "Батьківщина" (47%)  вважають, що найкращим варіантом гарантування безпеки для України був би вступ до НАТО.

      Натомість виборці партії "Опозиційна платформа – За життя" віддають перевагу або позаблоковому статусу (50%) або військовому союзу з Росією та іншими країнами СНД (25%).

       За даними опитування, виборці партій "Європейська солідарність" (58%) та "Голос" (48,5%) вважають неприйнятними проведення прямих переговорів із керівниками самопроголошених "ДНР" та "ЛНР".

      При цьому думки  виборців партій "Слуга народу" та  "Батьківщина" діляться: серед виборців партії "Слуга народу" 44%  вважають такі переговори прийнятними, а 39% – ні, відповідно, серед виборців "Батьківщини"  "за" такі переговори – 46%, проти – 38%. Однозначно підтримують пропозицію таких прямих переговорів виборці партії "Опозиційна платформа – За життя" – 75%.

      Також у дослідженні вказується, що виборці партій "Голос" (72%), "Європейська солідарність" (71%), "Батьківщина" (59%),  "Слуга народу" (54%) підтримують пропозицію щодо введення  міжнародних миротворчих сил на території "ДНР" та "ЛНР". А от виборці партії "Опозиційна платформа – За життя"  проти цієї пропозиції 50%.

       Загальнонаціональне опитування було проведене з 13 по 20 червня 2019 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей.

      Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.

 

Візит Володимира Зеленського до Канади: про нову програму  з МВФ, співпрацю в оборонній сфері,  домовленості щодо спрощених поїздок українців

3 липня 2019 року

      Президент України Володимир Зеленський у Торонто провів зустріч з віце-президентом Світового банку з питань регіону Європи та Центральної Азії Сірілом Мюллером.

      «Ми хочемо поглиблювати співпрацю. Сьогодні ми провели зустріч з делегацією МВФ, під час якої була підтверджена підтримка України. Ми готові долучитися до нової програми після формування нового уряду», – сказав Глава держави.

      Президент наголосив, що Україна досягла макроекономічної стабільності й готова продовжити реалізацію реформ після обрання нової Верховної Ради.

      Володимир Зеленський підкреслив, що скасовано понад 160 указів, які створювали тиск на бізнес, та повідомив про підготовку великої приватизації.

      «Ми бачимо проведення цієї приватизації вже у 2019 році», – констатував Глава держави.

      Володимир Зеленський зазначив, що у вересні в Маріуполі заплановане проведення інвестиційного форуму з відновлення Донбасу.

      «І тут нам потрібна ваша допомога щодо вкладання грошей в інфраструктуру Донбасу», – зауважив Президент.

***

      Під час перемовин Президента України Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо було досягнуто низки домовленостей щодо підтримки нашої держави в оборонній сфері.

       «Так, ми просуваємося вперед у дискусіях щодо питання збройної підтримки України. Окрім військової місії, у якій бере участь Канада, ми також додали Україну до списку для закупівлі канадської зброї. І це позитивне рішення», – констатував Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

      «Ми вже бачимо інвестиції з боку канадських компаній у виробництво боєприпасів в Україні. І продовжимо працювати з Україною для того, щоб вона мала ту підтримку, яка їй потрібна, з боку Збройних сил Канади. Ми продовжимо операцію UNIFIER і зробимо все, щоб Україна отримала необхідне обладнання», – додав Прем’єр-міністр.

***

      Угода про молодіжні обміни, яку вже в найближчі місяці планують підписати Україна та Канада, дасть змогу громадянам двох країн за спрощеною процедурою здійснювати взаємні подорожі з метою навчання та працевлаштування на термін до 1 року. Про це під час спільного брифінгу з Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо в Торонто заявив Президент України Володимир Зеленський.

      «Мені дуже хотілося б, щоб українська молодь могла отримувати тут знання й досвід», – сказав Президент.

      Також Глава держави повідомив, що канадська сторона запропонувала приєднати Україну до програми Trusted Travelers, яка передбачає спрощену процедуру приїзду українців до Канади.

      «Ми на це дивимось як на ще один крок до майбутнього безвізового режиму з Канадою», – підкреслив Володимир Зеленський.

      Президент також додав, що розширення Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою на сферу послуг та інвестицій, про яке домовилися сторони, створить додаткові можливості для підприємців з IT та інших галузей. «А це означає більше робочих місць, кращі стосунки між нашими країнами», – наголосив він.

За матеріалами Офіційного інтернет-представництва Президента

 

Надання російській мові статусу офіційної на Донбасі не зупинить Росію

2 липня 2019 року, Українська правда

      Лідер "Європейської солідарності", п’ятий президент Петро Порошенко заявляє, що надання російській мові статусу офіційної на Донбасі не зупинить Росію, бо агресор насправді хоче зупинити рух України до ЄС.

      Про це він сказав під час відео звернення у Facebook у відповідь на заяву керівника Офісу президента Андрія Богдана про можливий референдум про визнання російської мови в якості регіональної на Донбасі.

      "Події розгортаються так, що повзучий проросійський реванш стає дедалі очевиднішим. Але торгівля мовою не принесе Україні жодних дивідендів. І не зупинить Росію. Бо Росія прийшла не по Луганськ, не по Донецьк, і навіть не по Крим", — заявив Порошенко.

      За його словами, головна мета реваншу – зупинити рух України до членства в Євросоюзі та НАТО і повернути у сферу впливу Росії всю Україну, від Донбасу до Галичини.

      "Росія розуміє, що вступ України до цих двох союзів – це стовідсоткова гарантія миру, безпеки українців і незалежності країни. І ми це розуміємо", — сказав Порошенко.

       Тому, за його словами,  партія "Європейська солідарність", дипломати і юристи, розробили Євроатлантичну Хартію – документ, який має прискорити вступ України до НАТО.

      "Там – чіткі зобов’язання, які вже нікому не дозволять вильнути хвостом у разі зміни політичної кон’юнктури. Ми розраховуємо, що до Хартії приєднаються інші політичні сили. Лише спільними зусиллями ми досягнемо великої мети – миру й безпеки через членство в НАТО, добробуту – через вступ до ЄС", - підсумував Порошенко.

      Самого документа п’ятий президент не оприлюднив.

      ***

      Водночас в ефірі програми Свобода слова на каналі ICTV соратник Богдана, представник президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук заявив:

      "Це однозначно, мені здається, потрібно трактувати як особисту позицію Богдана, оскільки вона не зовсім корелюється з тим, що заявлено в програмі нашої партії", - сказав він.

"Оскільки для нас визначальним є положення статті 10 Конституції України, відповідно до якої єдиною державною мовою України є українська мова", — заявив Стефанчук.

 

Сьогодні Україні потрібні не стільки нові обличчя, скільки здатність забезпечити нові підходи до вирішення проблем держави,– Володимир Гройсман

2 липня 2019 року

      Сьогодні Україні і українській політиці потрібні не стільки нові обличчя, скільки здатність забезпечити нові підходи до вирішення проблем держави – як геополітичних викликів, так і внутрішньоекономічних завдань. Про це в ефірі «Свободи слова» сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, повідомляє Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України

      «У людей великий запит на зміни. Але те, що бачимо зараз – це намагання підмінити поняття, коли ми хочемо змін, конкретних, а нам пропонують нові обличчя – людей, яких не знають навіть лідери політичних сил. Ми не знаємо – вони здатні чи ні на проведення змін, – сказав Володимир Гройсман. – Питання треба переводити і в інший ракурс, а саме – чи здатні політичні сили змінювати підходи. Для мене українська політика – це не нові обличчя, а любов до України і розум, аби проблеми, які стоять перед нами, отримали принципові й фахові рішення».

      Такими новими підходами Глава Уряду назвав реформу децентралізації, Нову українську школу, запровадження принципів електронного урядування та інші зміни, які впроваджує Уряд. «Ми прийшли – мали нуль, а сьогодні маємо 125 електронних послуг, якими користуються сотні тисяч українців», – додав Глава Уряду.

      Він наголосив, що Україні конче необхідно ухвалювати фундаментальні і складні рішення – і в політиці, і в економіці.

      «Економіка має зростати більше, аніж сьогодні. Для мене, як соціального Прем’єра, надважлива місія – підвищення зарплат і пенсій, створення нових робочих місць, – сказав Володимир Гройсман. – Ні – розчаруванням, ні – помилкам, треба приймати правильні рішення».

 

Росія вдруге скликає Радбез ООН через український мовний закон

2 липня 2019 року, Українська правда

      Росія вирішила вдруге скликати засідання Ради безпеки ООН через український мовний закон.

      Про це речник постійного представництва України при Організації Об’єднаних Націй Олег Ніколенко повідомив у Facebook

      "Незабаром на нас чекає другий акт театру абсурду в Раді Безпеки ООН. Делегація РФ повторно звернулася про обговорення українського мовного закону в Радбезі ООН. Сьогодні під час погодження програми роботи на поточний місяць таке засідання попередньо запланували на 16 липня", – написав він.

      За його словами, формальним приводом стало набрання законом чинності.

      "Хоча, усі розуміють, що Москву цікавить не стільки закон про мову, скільки будь-яка нагода для дестабілізації ситуації в Україні. Українська делегація в ООН неодноразово заявляла, що мовний закон є внутрішнім питанням нашої держави. Рада Безпеки до нього не має стосунку", 7 заявив Ніколенко.

      "Зі свого боку, Україна разом з партнерами використає засідання, щоби порушити нагальні проблемні питання російсько-українського конфлікту, насамперед звільнення українських моряків і політичних в’язнів, триваючі обстріли на Донбасі, в результаті яких продовжують гинути люди, а також відповідальність Росії за катастрофу літака МН17", – додав він.

 

У Мінфіні повідомили, коли українцям чекати на мінімалку в 5 тисяч гривень

2 липня 2019 року

      Мінімальна зарплата досягне рівня в 5 000 грн тільки в 2021 році.

      Про це сказано в макроекономічному прогнозі Міністерства фінансів.

      До мінімальної зарплати прив’язані і пенсії для українців, які мають повний стаж і вік від 65 років. Нагадаємо, мінімальна пенсія з 1 липня зросла. Тепер вона складе 1564 грн. Наступний перерахунок пенсій у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму в країні буде проведено в грудні 2019 року.

      За прогонозом Мінфіну показники мінімальної зарплати в Україні:

 • В 2019-му році – 4173 грн;
 • У 2020-му році – 4723 грн;
 • У 2021-му році – 5003 грн;
 • В 2022-му – 5290 грн.

      При цьому, як стверджують в Міністерстві, Україна продовжує покращувати позиції з міжнародних ключових рейтингів.

 

НБУ визначив системно важливі банки

2 липня 2019 року,  Економічна правда

      Національний банк визначив 14 банків системно важливими відповідно до оновленої методології.

      Про це повідомила прес-служба Нацбанку.

      Системно важливий банк – це банк, банкрутство або неналежне функціонування якого може призвести до появи системних ризиків.

      "Національний банк приділяє особливу увагу діяльності системно важливих установ, адже потенційні труднощі у їхній роботі можуть мати негативний вплив на роботу всієї фінансової системи", — йдеться в повідомленні.

      Згідно з оновленою методологією, відтепер системно важливими є 14 банків:

 •  Приватбанк;
 •  Ощадбанк;
 •  Укрексімбанк;
 •  Укргазбанк;
 •  Альфа-банк;
 •  Укрсоцбанк;
 •  Райффайзен Банк Аваль;
 •  ПУМБ;
 •  Укрсиббанк;
 •  Таскомбанк;
 •  Універсал банк;
 •  Кредобанк;
 •  ОТП банк;
 •  Південний.

      Зазначається, що набуття статусу системно важливого накладає на банки додаткове навантаження: вони повинні виконувати окремі підвищені вимоги для забезпечення їх запасу міцності.

 

В Україні з 1 липня перерахують пенсії

1 липня 2019 року, Укрінформ

       У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму в Україні з 1 липня перерахують пенсії.

      Про це інформують у ПФУ.

      “Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 1 липня 2019 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищено з 1497,00 грн до 1564,00 грн. В зв’язку з цим, органами Пенсійного фонду України буде проведений черговий перерахунок пенсій”, - ідеться в повідомленні.

      Як зазначається, перерахунку підлягатимуть, зокрема: мінімальні та максимальні розміри пенсій, доплата за понаднормативний стаж, передбачена ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), надбавка до пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», підвищення відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій, мінімальна пенсійна виплата особам з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.

      У ПФУ також повідомляють, що буде переглянута надбавка до пенсії особам, які мають статус «Почесний донор України» та «Почесний донор СРСР».

      Розмір цієї надбавки збільшиться з 185,30 грн до 193,60 грн.

      Також зазначається, що перерахунок пенсій з 1 липня 2019 року органами Пенсійного фонду України буде проведений автоматично, а розмір підвищення пенсії кожній особі визначатиметься індивідуально.

      Інформацію щодо механізму проведення перерахунку пенсій особи зможуть отримати в органах Фонду за місцем перебування на обліку.

 

Богдан пропонує Донецьку і Луганську регіональну російську мову

1 липня 2019 року, «Українська правда»

      В Офісі президента можуть запропонувати референдум про статус регіональної для російської мови на території Донецької та Луганської області.

       Про це розповів глава ОПУ Андрій Богдан в інтерв'ю виданню "РБК-Україна".

       Зокрема на згадку про гучну ідею, з якою на той момент Адміністрація новообраного президента виступила в перші дні щодо референдуму про переговори з Росією, Богдан уточнив:

       "Там було не так – не про переговори з Росією, а щодо якихось тонких моментів, наприклад, з питання про мову. Ми можемо Донецькій і Луганській області дозволити розмовляти російською мовою, якщо у нас почнеться мир у країні? Ставимо питання - "так/ні". Якщо можемо, тоді Донецьк і Луганськ спілкуються російською мовою".

      На питання, чи розуміють в Офісі президента силу прецеденту, і чи не призведе це до ланцюгової реакції (дозволили Донецьку і Луганську, потім приходить Одеса і каже, що теж хоче), Богдан відповів:

      "Давайте ще угробимо п'ятнадцять тисяч наших громадян у війні?".

      У той же час глава ОПУ уточнив, що він проти ідеї зробити російську другою державною.

      "Ні. Я сам зі Львова, у мене ж там "бандерівці", я за українську мову і я за Україну. Але у нас є проблема, її треба вирішувати. Ми говоримо нескінченно, а нічого не вирішуємо, а треба вирішувати".

      "Особисто моя думка: я б дозволив Донецьку і Луганську державна – українська, регіональна – російська і за умови, що після цього вони – територія України", – додав він.

      На думку Богдана, потрібно шукати компроміси.

 

Архів актуальних новин (І півріччя 2019 року)
Архів актуальних новин (ІІ півріччя 2018 року)