Свіжі публікації ЗМІ

 

Чотири запитання до Геннадія Зубка

7 лютого 2018 року

 

        У грудні виповнилося три роки відтоді, як Геннадій Зубко очолює Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України. Йому є що розповісти: більшість експертів, у тому числі міжнародних, називають реформу децентралізації влади, яку впроваджує Мінрегіон, однією з найуспішніших в українському уряді. Геннадій Григорович охоче розповідає про все, що вдалося зробити і не приховує того, що не вдалося. Адже, на його переконання, зміни, які стосуються децентралізації влади, є незворотними. Відтак, усі проблеми рано чи пізно будуть вирішені.

        Ми говорили у величезній приймальній Мінрегіону. За рік вона зовсім не змінилася: ті ж ікони Георгія Побідоносця та Всіх святих, – ті ж незвичні абстрактні картини донецького художника Романа Мініна. Одна з них називається «План втечі з Донецької області». Її митець подарував пану Геннадію 2012 року, за два роки до війни, і тепер вона видається пророчою. Ця картина наче додавала ваги словам міністра, нагадуючи, що буває, коли зволікати з найбільш нагальними реформами.

Читати далі

 

Заступник міністра юстиції Олена СУКМАНОВА:

«Завжди знайдуться реєстратори — «беспрєдєльщіки», які за гроші, незважаючи на будь-який закон, зареєструють все, що хочеш»

22 січня 2018 року, УНІАН

 

       Заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена СУКМАНОВА в інтерв’ю УНІАН розповіла, як реєстратори допомагають рейдерам забирати бізнес та власність, наскільки ефективними були антирейдерські штаби в 2017 році та які зміни в законодавство будуть внесені, щоб унеможливити махінації з землею.

Читати далі

 

Користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів
позбавляє орендодавця доходів і може бути підставою для стягнення збитків
(ВГСУ у справі № 908/3313/14, 12.09.17)

11 січня 2018 року, Адвокат-консалтинг

 

        Фабула судового акта: Ця справа судами за позовом прокурора міста в інтересах держави в особі міської розглядалась неодноразово. Нарешті рішенням господарського суду позов задоволено повністю, стягнуто з ПАТ на користь Запорізької міської ради в дохід місцевого бюджету збитки
5 931 344,11 грн. Постановою апеляційного господарського суду суду першої інстанції залишено без змін, як законне і обґрунтоване.

Читати далі

 

Кому надати землю,
або Що насправді містить постанова Кабміну

11 січня 2018 року, Голос України

 

Мирні акції вимагають гарантій

        Вчора під будівлею уряду кілька сотень представників громадських організацій, що входять до складу об’єднання під назвою Національний комітет ветеранів війни, волонтерів та учасників АТО України вимагали реалізації свого конституційного права на землю. Про це свідчили написи на плакатах, що тримали мітингувальники.

Читати далі

 

Кожна громада має отримати необхідні повноваження та фінансові ресурси
для свого розвитку

19 грудня 2017 року, Голос України, №237

 

Олександр БАКУМЕНКО,
заступник голови Комітету Верховної Ради України
з питань аграрної політики та земельних відносин

       Успішність процесу децентралізації влади залежить передусім від правильного розподілу фінансових ресурсів держави і повноважень центральних та місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування. Кожна громада має отримати необхідні повноваження та фінансові ресурси для свого розвитку.

       Аграрним комітетом уже не один рік проводиться активна законотворча діяльність з питання передачі територіальним громадам повноважень з розпорядження землями державної власності, які розташовані за межами населених пунктів.

Читати далі

 

Петер БЛЕЗЕР:

В Україні – ідеальні для ведення сільського господарства умови

30 листопада 2017 року,  AgroPolit.com

 

Німецький бізнес готовий інвестувати в Україну. Це вони підтвердили під час круглого столу, який відбувся у рамках виставки сільськогосподарської техніки AGRITECHNICA у Ганновері. AgroPolit.com зустрів на події німецького держсекретаря аграрного міністерства Петера Блезера. І розпитав про те, як вдалося сформувати  прогресивну агрополітику (саме Німеччину та Францію вважають лідерами цього процесу й основних політичних змін у рамках єврозони) та що він порадить «новоспеченому» українському держсекретареві Владиславу Андронову,  щоб його галузева політика нарешті визріла та почала впроваджуватися. У Німеччині ця посада існує давно.  В Україні  понад півроку діє інститут державного секретаря в аграрному міністерстві. Однак, на жаль, як показав аналіз його роботи, поки що слів більше, аніж  результату:

AgroPolit.com: В чому секрет успіху фермерів у Німеччині?

     Петер Блезер: Наш секрет простий – ми створили загальну аграрну політику й зуміли створити способи мотивації для наших фермерів. Зараз вони працюють у рівних конкурентних умовах, сільськогосподарські товариуспішно продаються. А держава не втручається у їхню роботу.

        Читати далі

 

Академики-латифундисты. Как НААН превратилась в частный агрохолдинг

23 листопада, Корреспондент.net

 

       Земельный банк в 480 тыс. га, расположенный во всех областях Украины, диверсифицированное производство разных видов сельхозпродукции и оборот в сотни миллионов долларов в год. Это характеристики не одного из ТОП-10 украинских агрохолдингов, а ведомства, вовсе не имеющего официально отношения к бизнесу, — Национальной академии аграрных наук, пишут Виталий Кравченко и Максим Мордовцев в №42 (784) журнала Корреспондент .

       Национальная академия аграрных наук (НААН) в разных статусах и под разными названиями существует с 1931 года. Она объединяет девять национальных научных центров, 30 институтов, интеллектуальный потенциал, представленный почти 20 тыс. сотрудников, а также колоссальный земельный банк.

        Читати далі

 

Земельна реформа: чи потрібні Україні поради іноземних експертів?

15 листопада 2017 року , LB.ua

 

       Віталій СКОЦИК, економіст, голова Аграрної партії України:

       Услід за представниками МВФ на необхідності проведення земельної реформи в Україні наголосив і Світовий банк. Учора, 14 листопада, про важливість земельної реформи заявив президент Групи Світового банку Джим Йонг Кім. На його думку, ця реформа втричі підвищить добробут українців. Світовий банк також пропонує свою експертну допомогу в підготовці реформаторських рішень.

        Читати далі

 

ЗЕМЛЯ І ЛЮДИ

3 листопада 2017 року, щотижневик «Дзеркало тижня. Україна»

 

Українці — землелюби. Буде землиця, не пропадуть

       Завжди, протягом напевне тисячоліть, українська земля рятувала наших предків у різних напастях. Завойовники приходили і пропадали, а українець сіяв "жито-пшеницю й усяку пашницю" та бачив тих завойовників "глибоко в носі". Земля у нас часто ставала причиною жорстоких повстань, коли різні окупанти чи пройдисвіти таки забирали в українців землю. Тоді загони селян перетворювалися на безстрашних і жорстоких воїнів, яких досі з острахом та люттю згадують наші деякі сусіди.

       Саме тому земельне питання було дуже чутливим для українця в минулому. Таким воно залишається і зараз, в умовах наразі досить незвичних: високої урбанізації та практично відсутності сільського фермерства і куркульства.

        Читати далі

 

Райнерт:

Україна як хворий пацієнт, якого не рятують, а змушують замовкнути

        10 жовтня 2017 року, Факти

 

             Як приватізація може загубити економіку? Чому Євросоюз поводить себе нечесно?
             У чому головна проблема з планом Маршалла для України? Та чи продавати землю?
             Про це в інтерв’ю Фактам ICTV розповів норвезький економіст Ерік Райнерт.

 

       Ерік Райнерт – відомий норвезький економіст та дослідник економічної історії. Отримав першокласну освіту – MBA Гарварду та PhD Корнелля. Має досвід економічного експерта у понад 50 країнах світу.
       Автор книги Як багаті країни розбагатіли… і чому бідні країни залишаються бідними. Робота Еріка Райнерта входить до ТОП-50 найвпливовіших економічних книг за останні 100 років за версією Всесвітньої асоціації економістів.
       На думку Еріка Райнерта, політика Євросоюзу щодо України – нечесна, а нам не потрібно поспішати продавати землю і підприємства, які знаходяться у державній власності. 
       Факти ICTV поговорили з економістом на Київському міжнародному економічному форумі, який відбувся 5-6 жовтня. 

       Читати далі

 

«Мертвий капітал»: скасувати земельний мораторій до кінця року

Сподіваюся, що заради народу України та економічних перспектив держави влада і політики скасують земельний мораторій у 2017 році.

 2 жовтня 2017 року, Економічна правда

 

       САТУ КАХКОНЕН, 
       директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України

       Скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель — сьогодні найбільше, що може зробити український уряд, щоб прискорити економічне зростання та створення робочих місць, зокрема у сільській місцевості.

       Понад 70% території України, а це приблизно 43 млн гектарів, належать до земель сільськогосподарського призначення. Ці землі надзвичайно родючі: на Україну припадає третина всіх чорноземів світу.

       Читати далі

 

Голови житомирських громадських організацій звернулися до Президента і Голови Верховної Ради з приводу відміни мораторію на землю

26 травня 2017 року, 20 хвилин Житомир

 

       В зв’язку з намаганням вищих посадових осіб держави в любий спосіб – через прийняття Закону «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», з використанням Конституційного Суду України, шляхом включення в Меморандум з Міжнародним Валютним Фондом  зобов’язання ввести ринок землі,- розпочати продаж земель сільськогосподарського призначення без згоди на це їх власника – Українського народу, громадські організації «За правову справедливу Україну», «STOP, корупція», «Народні збори», «Фонд співробітництва та ініціатив», Рада Житомирської обласної  Асоціації ветеранів МВС України вивчили думку населення області з цього питання та звернулись з пропозиціями  та вимогами до Голови Верховної Ради України,  Президента України, Прем’єр-міністра України та  в.о. Голови Конституційного Суду України. До звернення громадських організацій долучено звернення громадян області .

       Читати далі

 

Перший заступник Міністра агрополітики Максим МАРТИНЮК:

Україна може опинитися на узбіччі високотехнологічного аграрного процесу,
а ми продовжуватимемо сперечатися – можна продавати землю, чи ні

25 травня 2017 року, УНІАН

 

       Перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк в інтерв’ю УНІАН прокоментував бажання очільника відомства Тараса Кутового піти з посади міністра АПК і розповів про те, наскільки Україна готова до відкриття ринку землі, які кроки необхідно зробити державі для відміни мораторію на продаж ділянок, чи запрацює ринок з наступного року, і як його запуск вплине на розвиток аграрного сектору країни. На думку Мартинюка, правильний запуск ринку землі має привести до оздоровлення всіх процесів у сільському господарстві України.

       Читати далі

 

Переломний момент: що буде з Україною через три роки

24 травня 2017 року, Економічна правда
Олександр ДАНИЛЮК, міністр фінансів

 

        2020 рік… Давайте уявимо, де ми хочемо бути в 2020 році? Для чого ми зараз працюємо та чого хочемо досягти? Якою буде Україна не в далекому майбутньому для наших дітей чи онуків, а якою вона буде для нас за 3 роки?

       Читати далі

 

Спіткнувся об землю: чому Тарас Кутовий йде з уряду

24 травня, 2017 року,  hromadske.ua

 

        В уряді Володимира Гройсмана назріла перша відставка. Вчора ввечері міністр аграрної політики Тарас Кутовий написав заяву про звільнення. Публічно міністр повідомив про це через facebook.

       «Йду з посади з вдячністю за висловлену мені довіру всім аграріям, народним депутатам з коаліції та фракції БПП, членам аграрного комітету, Президенту Петру Порошенку, Прем’єру Володимиру Гройсману, групі «Удар» та особисто Віталію Кличку!», — написав Кутовий та додав, що найближчим часом планує зосередитись на залученні інвестицій в Україну.

        Прем’єр Володимир Гройсман не вмовляв підлеглого залишитись у своїй команді. «Що ж, мені шкода, але це його рішення», — повідомив Гройсман. На засіданні уряді в середу 24 травня, прем'єр прийняв відставку Кутового.

        Офіційно звільнити Кутового має Верховна Рада. Однак, чи буде це питання винесене на голосування цього пленарного тижня наразі невідомо. Депутати від президентської фракції БПП стверджують — для них рішення Кутового стало несподіванкою. Чому Кутовий вирішив піти з уряду та які політичні наслідки може мати його рішення — у матеріалі Громадського.

       Читати далі

 

Андрій МАРТИН:

«Мораторій на продаж землі ніколи не відповідав інтересам селян»

22 травня 2017 року, Инфоиндустрия

 

       Суспільна дискусія навколо питання щодо запровадження вільного обігу сільгоспугідь дедалі загострюється. Поляризація думок сягнула піку. З одного боку лунають заклики до тривалого продовження мораторію на продаж сільгоспугідь і навіть їх націоналізації, а з іншого – до негайного запровадження купівлі-продажу ділянок на різних умовах. Завідувач кафедри землевпорядного проектування НУБіП України, доктор економічних наук Андрій Мартин відомий в аграрному середовищі, як принциповий прихильник другого варіанту. Чому не слід зволікати із запровадженням ринку землі? Чи володіє держава законодавчими механізмами запобігання ризикам, які можуть виникнути під час завершального етапу земельної реформи? Відповіді на ці запитання шукаємо в розмові з експертом.

      Читати далі

 

Мартинюк окреслив основні тенденції,
які спричинить скасування земельного мораторію

19 травня 2017 року, Agravery

 

       Якщо припустити, що мораторій на продаж сільгоспземель скасований, то ні в перший, ні в другий місяць після скасування, так само і як через півроку, в АПК не відбудеться ніяких видимих змін ― ні в структурі агровиробництва, ні в перерозподілі власності на землю, ні в макропоказниках, які генерує галузь.

      Про це заявив перший заступник міністра агрополітики Максим Мартинюк, передає «НВ ».

       Читати далі

 

Terra incognita – чого бояться ВСІ під час запуску земельної реформи

15 травня 2017 року, AgroPolit.com

 

       До кінця травня в парламент планують внести та проголосувати МВФівські законопроекти. Серед них і закон «Про ринок землі сільськогосподарського призначення». Його прийняття анонсував нещодавно міністр аграрної політики Тарас Кутовий. А наступного тижня Україну відвідає місія МВФ. Тож буде за чим спостерігати.

       Загалом питання землі ризикує стати каталізатором непростих подій – як в суспільстві, так і в політиці. Якщо влада погодиться на умови МВФ, то доведеться відкривати ринок землі з 1 січня 2018 року. З огляду на те, що в країні 16 років діє мораторій, і ніхто не спромігся за цей час сформувати нормальне законодавство та правила продажу землі, то півроку для завершення реформи – досить стислий термін. Можновладці бояться робити різкі кроки, щоби не збільшувати соціальну напругу, адже кожна з запропонованих моделей наражається на критику від учасників ринку.

       Читати далі

 

Депутати пропонують спростити оформлення землі фермерам

2 березня 2017 року, AgroPolit.com

 

        У Верховній Раді зареєстрований проект закону №6148 «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо переоформлення деяких прав на землю, набутих до набрання чинності Земельним кодексом України», який спрощує земельні відносини для фермерів. Зокрема, документом пропонується надати можливість громадянам та юридичним особам, що отримали земельні ділянки на праві постійного користування, переоформити це право на право оренди на них. Серед авторів – 15 народних депутатів.

       Читати далі

 

Мораторій на с/г землю можуть скасувати без Верховної Ради

                                                        Мар’ян ЗАБЛОЦЬКИЙ, економіст,
Українська правда, 6 лютого 2017 року

 

       Сьогодні народний депутат від БПП Олексій Мушак анонсував підготовку подання до Конституційного Суду щодо визнання неконституційним мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення.

       Мушак є першим автором зареєстрованого у Верховній Раді законопроекту "Про обіг земель сільськогосподарського призначення", який скасовує мораторій. 

       Читати далі

 

Все черноземы Украины уже прибраны к рукам иностранными государствами

 NewsMir, 4 лютого 2017 року

 

       Иностранные государства могут истребовать украинскую землю в свою пользу, если киевская власть примет закон о рынке земли. Об этом в эфире программы «Работа над ошибками» заявил экс-глава Службы внешней разведки Николай Маломуж.

       По его словам, причиной того является тот факт, что иностранные компании через непрямые схемы уже косвенно владеют порядка 80% пахотной украинской земли.

        «Мы на СНБО в 2009-м году заслушивали, у нас 80% пахотной земли находилось в залоге, поэтому, если поступало бы это на рынок, то российские, американские, немецкие и турецкие корпорации, в первую очередь, имели бы приоритет. Китай – это отдельная тема, они ее продолжают и сейчас уже имеют сотни тысяч гектаров практически под контролем. Это фактически, а юридически будет, как только будет рынок земли, они предъявят претензии по этим землям», — заявил Маломуж.

       «Мы помним еще со времен Кучмы, когда не только Россия навязывала своих, а рекомендовали и США, спецслужбы, кого назначать и на какие должности, Германия пыталась просунуть, особенно в экономический сектор, технический, своих представителей. Особо важная тема, которая объединяла все – это земельные ресурсы Украины, создание условий над мощными плодородными грунтами, заключения соглашений, предусматривающих обязательства по выплате дивидендов или кредитов под обязательства рынка земли», — также напомнил украинский разведчик.

 

Судове оскарження висновку державної експертизи
землевпорядної документації без подання заяви
про спростування висновків державної експертизи є передчасним

 Українське право, 3 лютого 2017 року

 

       Такого висновку дійшов Вищий адміністративний суд України при розгляді справи за позовом міської ради до Державного агентства земельних ресурсів України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання протиправним та скасування рішення у вигляді висновку державної експертизи землевпорядної документації.

       Читати далі

 

Рынок сельскохозяйственных земель в Украине

 Юрий ЛУПЕНКО, академик НААН,
Голос України, №18, 31 січня 2017 року

 

      Четверть века назад, в 1991 году, Украина избрала для себя «рыночный» путь развития экономики, который предусматривает частную собственность на средства производства, самыми важными из которых являются земли сельскохозяйственного назначения. При этом были борьба разных мнений, взвешивание положительных и негативных сторон, апелляция к авторитетам и даже ко Всевышнему, политический авантюризм и авторитарный прагматизм и многое другое.

       Читати далі

 

Аграрна політика і земельна реформа в Україні повинні стати
ґрунтозбережувальними

Святослав БАЛЮК, Віталій МЕДВЕДЄВ,
академіки НААН України
Голос України, 12 грудня 2016 року

 

       Відповідно до сучасних уявлень ґрунти, ґрунтовий покрив – це основний, незамінний і важковідновлюваний природний ресурс, компонент біосфери, який виконує численні функції: продуктивні, екологічні, соціальні.

       Згідно з Конституцією України (ст. 14) "земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави".

       При проведенні земельної реформи всі прописані норми повинні бути спрямовані винятково на істотне підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення, на передачу їх в руки ефективного власника і землекористувача з метою збільшення виробництва сільськогосподарської продукції, досягнення її високої рентабельності, якості та конкурентоспроможності, охорони та раціонального використання земель.

       Читати далі

 

Всегда ли критика ангажирована, или «Мораторий либо рынок»?

Кахабер КАРЕЛИ,
AgroPortal, 15 грудня 2016 року

 

Я не состою ни в одной политической партии, не выражаю ничьи интересы и за публикации мне (пока что) никто не платит.

 

       Предисловие

       Этим летом на воскресной службе я встретил мою бывшую сотрудницу Тамару К., которую знаю еще со студенческих лет. Мы с ней, среди прочего, поговорили и об Украине, в том числе, естественно, о земельных вопросах и моих статьях. Она задала вопрос, который меня насторожил: не ангажирован ли я в моей критике и платят ли мне за статьи? Если я смог с ней честно объясниться, положа руку на сердце, то почти аналогичный вопрос моего друга Богдана Трия убедил меня в нужности такой статьи, написать которую я думал и раньше.

       В моих карьерных воспоминаниях много веселого и грустного, порой — поучительного.

       Читати далі

 

Земельна реформа: чи можливе перезавантаження

Максим МАРТИНЮК,
Forbes - Україна, 14 грудня 2016 року

 

       13 грудня в парламенті було зареєстровано законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення. Співавтори ─ народні депутати Олексій Мушак, Сергій Хлань, Павло Різаненко (всі ─ Блок Петра Порошенка). Поява документа стало несподіванкою: після того, як 6 жовтня Верховна Рада переконливо продовжила 297-ма голосами мораторій на продаж земель сільгосппризначення до 1 січня 2018 року, дискусія про ринок землі вважалася як мінімум не актуальною на кілька місяців. Крім того, реєстрація саме депутатського законопроекту зайвий раз підкреслила пасивну позицію уряду, який так і не зміг визначитися з варіантом розвитку земельних відносин.

       Тексту законопроекту №5535 станом на 23:00 13 грудня ще не було у відкритому доступі. Однак ключові фігури аграрного ринку з ним уже ознайомлені.

       Forbes попросив першого заступника міністра аграрної політики і продовольства Максима Мартинюка, який курирує земельну реформу і аналізував у рамках цього завдання різні моделі введення ринку землі, прокоментувати концепцію, запропоновану народними депутатами.

       Читати далі

 

Земля. Дубль №… Мотор!

«Дзеркало тижня. Україна» №46, 3 грудня 2016

 

       Три ерзац-сценарії — законопроекти з претензією на ринок землі. В одному з них автори на головну роль обрали емфітевзис — вихідця із Римської імперії, чужинця в українських реаліях, якого забракувало Головне науково-експертне управління Верховної Ради.

       Приcоромлені покликали на поміч учених Академії аграрних наук, наче їхній вердикт врятує опус від провалу у сесійній залі.

       Лишень масовка на знімальному майданчику котрий сезон незмінна: селяни і глитаї. Сила, яка спить і бачить, як задешево вициганити у найбідніших останнє — землю. Каста тих, хто і під час дії мораторію стягує гектар до гектара, хто божиться запровадити ринок землі у чотири етапи, два, один… А власне моделі ринку на руках-то й немає — прозорого і дохідливого механізму обігу землі, зрозумілого і кріпакові.

       На круглому столі у Торгово-промисловій палаті ніхто не вихваляв власних законопроектів: контингент зібрався не той. Правники, юристи, практики розтлумачили функціонування моделей ринку земель у світі, його економіко-соціальні наслідки.

       Як виглядає у цьому сонмі Україна? Скажемо так: ми ще й за холодну воду не бралися…

       Читати далі

 

Тарас КУТОВИЙ:

«Чорний ринок є. Продаються суттєві обсяги землі за різними схемами»

LB.ua, 5 грудня 2016 року

 

       У політику нинішній міністр Мінарго Тарас Кутовий прийшов із бізнесу. Через це під час першого обрання народним депутатом у 2012-му за мажоритарним округом в Полтавській області його одразу “записали” до аграрних лобістів. У 2014-му – після перевиборів до Верховної Ради - Кутовий вдруге гарантовано отримав місце в парламенті, а чутки про його впливовість зрештою перестали бути безпідставними  він очолив профільний парламентський комітет. Сьогодні, перебуваючи на посаді міністра агарної політики та продовольства, Тарас Кутовий констатує: аграрне лобі у Верховній Раді справді є, але воно розпорошене  серед нардепів немає єдності та розуміння вектору спільних дій. Хоча й не приховує: вплив на депутатів, котрі представляють аграрний сектор, зберіг. Проте запевняє, що використовувати його забирається виключно із користю для держави  спершу, щоб забезпечити належну кількість голосів за закон про демонополізацію спиртової галузі, далі  про приватизацію держпідприємств, а там й про продаж землі. Про це, а також про загальнодержавне розпайовування, підтримку малих та середніх аграріїв, поставки вітчизняних товарів на європейські ринки, земельне рейдерство, міністр агропромисловості розповів в інтерв’ю програмі “Лівий берег з Сонею Кошкіною”, текстову версію якого ми представляємо читачам LB.ua.

       Читати далі

 

Вадим ІВЧЕНКО:

«Десь 30 депутатів наполягають на відкритті ринку землі»

lb.ua, 16 листопада 2016

 

       36-річний Вадим Івченко з Білої Церкви пройшов до Ради за списками "Батьківщини" під номером шість, працює заступником голови Комітету з аграрних питань та земельних відносин. З декларації за 2015 рік можна зробити висновок, що Вадим Івченко прийшов у політику вже матеріально забезпеченною людиною. Він має частки у двох приватних компаніях та великі (у порівнянні з депутатською зарплатою) грошові заощадження. Проте ніяких літаків, палаців або предметів розкоші в Івченка немає.

       Згідно з інформацією на сайті парламенту Вадим Івченко відвідує 81% пленарних засідань та веде активну законотворчу роботу. Хоча одного разу потрапив у новини за не зовсім парламентську поведінку — побився з іншим депутатом.

       Нещодавно Верховна Рада вкотре відтермінувала продаж агроземель. Оскільки саме "Батьківщина" активно виступала за продовження мораторію (навіть оголошувала про рух за референдум з цього приводу), ми розпитали депутата цієї фракції з профільного комітету про те, якою ж має бути відповідь на складне земельне питання з його точки зору.

       Читати далі

 

Керівник Держгеокадастру Олег ЦВЯХ:

Кожен бажаючий сьогодні може вільно дізнатися
скільки землі у його сусіда чи кума

Главком, 27 жовтня 2016 року

 

Чиновник пояснив, як так виходить, що один громадянин стає власником десятків ділянок у межах одного населеного пункту

       Нещодавно Верховна Рада вкотре продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2018 року. Та це не зупинило, а скоріше, навіть прискорило розвиток тіньового ринку землі. Численні скарги простих людей, які намагаються відстояти своє законне право на безкоштовну приватизацію розданих їм у користування земельних ділянок, свідчать про кричущі порушення з боку чиновників. І влада нічого не робить, щоб зупинити цю вакханалію.

       Відомо, що кожен українець має право отримати безоплатно землю від держави відповідно до норм, передбачених статтею 121 Земельного кодексу України . Цим правом уже скористалася певна кількість українців – на 1 липня 2016 року у Державному земельному кадастрі зареєстровано понад 17 мільйонів ділянок площею майже 41 мільйон гектарів (дані Держгеокадастру). Але величезна кількість людей досі не змогла скористатись цим правом: чи то через незнання законодавства, чи з причини матеріальної скрути вони не замовили вчасно землевпорядної документації на виділені на початку 90-х років минулого сторіччя ділянки.

       Читати далі

 

Реформа, що нищить державу

Сільські вісті, №94, 25 жовтня 2016

 

Відкритий лист українських науковців із приводу прихованих спроб запровадити ринок землі

       Останнім часом під гаслом подальшого реформування земельних відносин активізувалися спроби монополізації прав користування сільськогосподарськими вгіддями для товарного виробництва. Йдеться про узаконення намагання безперешкодно розпоряджатися земельними ділянками селян та землями державної і комунальної власності через механізм емфітевзису. Цей намір може бути реалізований після прийняття проекту закону України №4010а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис)».

       Читати далі

 

Четыре главные проблемы фермеров  каковы пути решения?,  эксперт

AgroNews.ORG, 22 жовтня 2016

 

       Практически все производство овощей и фруктов (90%), а также молока (80%) приходиться на мелкие фермерские хозяйства. Однако они сталкиваются с серьезными проблемами, сообщил координатор региональных стратегий программ ФАО в Европе и Центральной Азии Раймунд Йеле.

       Первая проблема – доступ к земле. На сегодня земельный рынок не регулируется на том уровне, как это происходит в развитых странах. Именно поэтому действует мораторий на продажу земли.

       Читати далі

 

Україна має 30% світового чорнозему та грає ключову роль у забезпеченні глобальної продовольчої безпеки,  FAO

 Укрінформ, 21 жовтня 2016

 

       Україна має у розпорядженні 30 відсотків усього світового чорнозему, тому все, що пов'язано з сільськогосподарською галуззю, має тут величезний потенціал. Зокрема, країна грає ключову роль у забезпеченні глобальної продовольчої безпеки.

       Про це заявив Координатор регіональних стратегічних програм Продовольчої та сільськогосподарської Організації Об'єднаних Націй(FAO) в Європі та Центральній Азії Раймунд Йеле.

       Читати далі

 

Последствия изменения структуры Госгеокадастра,  мнение эксперта

Юридическая практика, 20 жовтня 2016 року

 

       На фоне инициатив и достижений в реформировании Нацполиции, прокуратуры, следственных и антикоррупционных органов, служб чрезвычайных ситуаций и исполнения наказаний решение КМУ от 31 августа относительно изменения структуры Госгеокадастра воспринято землеустроительным и юридическим сообществами относительно спокойно. Допускаем, что причиной такой сдержанности в реакции является пятое за последние десять лет всеукраинское изменение вывесок отделов земельных ресурсов (не считая изменений регионального уровня). Большинство профильных специалистов свыклись с перманентной реорганизацией госорганов в отрасли и ничего хорошего, кроме задержек в роботе, не ожидают. К сведению, действующие территориальные подразделения Госгеокадастра, как юридические лица, были созданы в основной своей массе летом 2015 года на основании постановления правительства 14.01.2015 года №5, соответственно, просуществовали немного больше года.

       Читати далі

 

Україні потрібен ринок землі

Новое время, 19 жовтня 2016

 

        Україні обов'язково потрібен вільний ринок землі. Без вільного ринку землі не буде абсолютно ніяких реформ у сільському господарстві.

       Але при цьому я б звернув увагу на те, яким чином його треба вводити. Потрібно подивитися на міжнародний досвід. Досвід абсолютно різноманітний. Якщо взяти Європу і Америку, то це абсолютно різні підходи до формування ринку землі. Наприклад, в Європі ти можеш володіти землею, але ти не можеш нею оперувати, до тих пір, поки ти не будеш визнаний найкращим оператором землі. У США цей ринок врегульовано таким чином, що держава буде контролювати, кому ти продаєш цю землю. Тому Україні, я думаю, потрібно вивчити цей досвід і зробити найкращий вибір, який тільки можливий.

      Читати далі

 

Голова Київської облради Ганна СТАРИКОВА:

Держгеокадастр «дерибанить» землі на Київщині — 
роздає людям з Одеси, Дніпра…

«Главком» , 26 вересня 2016 року

 

Земельне питання і децентралізація: чому столична область пасе задніх?

       На тлі переможних реляцій Кабінету Міністрів про успіхи децентралізації в Україні непоміченим залишається цілковитий провал цієї реформи на Київщині. Дивує те, що столичний регіон мав би стати лідером побудови ефективної системи самоврядування, натомість він «прославився» гучним корупційним скандалом – у хабарництві звинуватили голову Київської облдержадміністрації Максима Мельничука, звільненого президентом через півроку після призначення.

       Читати далі

 

П'ять концепцій ринку землі: який економічний ефект вони генерують

«Економічна правда», 26 вересня 2016 року

Максим МАРТИНЮК,
перший заступник міністра аграрної політики та продовольства

       Невпинно наближається 1 січня 2017 року — дата зняття мораторію на продаж аграрних земель.

       У зв'язку з цим у суспільстві активізується дискусія про можливості появи в Україні ринку землі.

       Невдовзі, після внесення до парламенту проекту про обіг земель, прийняття якого є умовою скасування обмежень, я прогнозую радикальне посилення цієї дискусії.

       Читати далі

 

Ринок землі в Україні: три можливі моделі запуску та їх наслідки

 «Дзеркало тижня. Україна» №34, 24 вересня 2016   

Максим МАРТИНЮК

      В Україні вкотре наближається календарний дедлайн для вирішення питання продовження чи скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення. Традиційне для цього періоду пожвавлення політичної дискусії нинішнього року багаторазово посилене планованим на найближчий час внесенням законопроекту про обіг сільгоспземель, що робить теоретично можливим запуск ринку землі в Україні.

       Читати далі